Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Beyinde oluşan sarsıntı ve tedavisi nedir

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Beyinde oluşan sarsıntı ve tedavisi nedir

  Kafa ve kafatasında sarsılma veya kırılma sonucunda beyin dokusunun zedelenmesine beyin tranvası olarak adlandırılır. Günümüzde bu burum çok rastlanır hale geldi trafik kazaları ihmaller sonucu oluşan kazalar gibi durumlar oluşturuyor.
  baş kemikleri n çatlaması veya kırılması beyin zarlarında yırtılmaya beyin kanamasına sebeb olur. Bazı baş tranvalarında kemiklerde kırılma ve damarlarda kanama olmadan beyin dokusunda bir sarsıntı meydana gelir. Kafaiçi basınç değişmesi sonucu sinir hücrelerinin ani olarak elektriksel boşalmaya uğraması ile insanda bilinç kaybı meydana gelir.
  Bilinç kaybı kısa sürer, daha sonra baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, sinirlilik gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu arada amnezi denen bellek kayıpları görülebilir. Daha şiddetli darbeler beyin kontüzyonu denen durumu meydana getirir.
  Beyin sarsıntısı yani komosyo geçiren bir kimsenin bilinci yerine geldikten bir süre sonra uyuklama hali ile bilincinin tekrar bulunması halinde beyinde kanama sonucu bir hematom meydana geldiği düşünülmelidir. Bu arada nabız yavaşlaması, kusma, baş ağrısı ve kanama bölgesine bağlı olarak felçlerin meydana gelmesi, kanamanın varlığını ispatlayan belirtilerdir.
  Kanama beyin zarları arasında olduğu zaman ense sertliği, ateş yükselmesi ve bilincin kapanması gibi belirtiler görülür. Beyin-omurilik sıvısında kan bulunması ile teşhis konur.

Hazırlanıyor...
X