Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Alerjik Rahatsızlıklar Nasıl Oluşur

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Alerjik Rahatsızlıklar Nasıl Oluşur

Alerjik rahatsızlıklar
    , etkilenen organlara göre farklı belirtiler veren, etkilenen kişilerin yaşına, durumuna, cinsiyetine göre etkileri olan rahatsızlıklardır. Bu belirtiler genelde hapşırma, kaşıntı, ciltte döküntü, gözlerde kızarıklık ve yaşlanma, değişik bölgelerde ağrı, koku duygusunda farklılık ve ses tellerinde etkileşim gibi durumlarla kendini gösterir. Alerjik rahatsızlıklar tedavi edilmediği takdirde, daha kötü belirtilerle seyreder. Bunlar ateş, nefes darlığı, kalpte ritim bozuklukları, ishal, karın ağrısı, solunum durması ve ölüm gibi neticelerdir. Bu sebeple alerji nedenleri doğru saptanmalı, buna sebep olan alerjen maddeler bulunmalıdır. Bu sebeplerden uzak durmak alerji problemine geçici çözümdür. Önemli olan doğru tedavi yolunu uygulamaktır. Alerjik rahatsızlıklar solunum yollarını, cildi etkileyebilir. Bunlar alerjik astım, alerjik egzama diye adlandırılır.

Alerjik astım, alerjik reaksiyona sahip kişilerin solunum yollarında daralma ile kendini gösterir. Nefes alıp vermekte zorlanan hasta astım nöbetlerine maruz kalır. Öksürük, nefes almada zorlanma, hırıltı genelde sabah ve akşam saatlerinde artar. Alerjik astımın önlenmesi, buna sebep olan nedenlerin bilinmesine bağlıdır. Bu sorun çözüldüğünde, rahatsızlıkta sona erecektir.

Alerjik egzama, genelde eklem yerlerinde olmak üzere yanaklarda, göğüste, diz arkasında, bileklerde görülen kaşıntılı döküntü, kabarıklık olarak kendini gösterir. Hava kirliliği, iklim değişiklikleri, besinler alerjik egzamaya sebep olabileceği gibi kalıtsal olarak ta görülmesi mümkündür. Alerjik cilt yapısına sahip olan kişiler, cildini nemli tutarak bundan korunabilirler. Kaşıntıyı önleyici kremlerle, döküntünün yayılmasına mani olurlar.

Alerji nedenleri genel olarak dış etkenlere karşı hassasiyet olarak açıklanabilir. Kalıtsal nedenlerde burada etkili olabilir. Alerjinin neden olduğu, vücudumuzun neden bu tepkileri verdiğini tıp hala çözebilmiş değildir. Bu yüzden kendi kendimizin doktoru olup, alerjiye sebep olan faktörleri uzman yardımı alarak ortadan kaldırmak gereklidir. Rahatsızlığı ileri safhalara götürmeden çözmek vücudumuza daha az hasar verecektir. Alerji nedenleri pek çok konuda olabilir. Bunlar besin, kozmetik, polen, metal, böcek sokmaları gibi sebeplere dayanabilir. Sebebi bilinen her türlü alerji, sebeplerin ortadan kalkması ya da tüketilmemesi sonucunda iyileşecektir. Zamanında alınacak her türlü tedbir, size sağlık olarak dönecektir.

alerjik rahatsızlıklar nasıl oluşur

Yorum yap

Hazırlanıyor...
    X