Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Alerjik Rinit

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Alerjik Rinit


    Günümüzde sıklıkla görülen alerji hastalıklarından biri olan alerjik rinit mukozada artış gösteren bazofil, eozinofil ve mast hücrelerinin meydana getirdiği bir hastalık çeşidir. Alerjik reaksiyonların oluşmasında önemli bir görev üstlenen hücreler burun tıkanıklığı, akıntı ve aksırık gibi problemlerle ortaya çıkmaktadır. Genellikle içerisinde yükse miktarda IgE bulunması nedeniyle histamin salgılayan alerjik rinit hücreleri yaşam kalitesini düşürmektedir. Saman nezlesi olarak da tanımlanan hastalık genellikle yaz sezonunda oluşmaktadır. Özellikle çocuklarda görülen hastalığın neden olduğu etkenler bir çok başlık altında incelemektedir. Genetik bakımdan kent yaşamının ve çevresel etmenlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan alerjik renit 12-15 yaş aralığındaki çocuklar üzerinde etkili olmaktadır.

    Alerjik rinitin en temel belirtileri arasında sıklıkla hapşırma, burunda kaşıntı, kısa süreli nezle, baş ağrısı ve kızarma gibi unsurlar yer almaktadır. Bu unsurları meydana getiren tozlar, polenler ve hayvansal döküntüler alerjik rinit bulguları arasında önemli bir yere sahiptir. Kimi zaman fındık, balık, çilek ve yumurta gibi gıdalarla belirgin artış gösteren rahatsızlık ilaç tüketimiyle de gerçekleşebilmektedir. Duman, mazot, tütün ve karabiber gibi irritanlar da hastalığın oluşma süresini hızlandırmaktadır. Çevresel faktörler nedeniyle oluşan alerjik rinit rahatsızlığı mevsimsel özellikte olup genellikle ilkbahar ve yaz aylarında meydana gelmektedir. Yıl boyu süren alerjik rinit ağızdan nefes almayı güçleştirmekte, sprey ve ilaç kullanımını zorunlu hale getirmektedir.
    Çocuklarda alerjik rinit tedavisi 4 farklı aşama ile gerçekleşmektedir. Çevresel alerjinin yarattığı ortamlardan uzak durmak hastalığın meydana gelme riskini azaltmaktadır. Özellikle toz, polen, çimen ve hayvansal tüyler alerjik rinit rahatsızlığından yakınan hastaların kaçınması gereken başlıca ögelerdir. Hastalığı tetikleyen diğer bir unsur olan ilaçlar doktor tarafından belirtilen dozda kullanılmalı, herhangi bir rahatsızılığın tedavisinde hastanın alerjik rinit hastası olduğu hatırlatılmalıdır. Akıntı, hapşırık ve kaşıntıyı azaltan sprey ve ilaçlar alerji nöbetlerinde tercih edilebilecek başlıca unsurlardan biri haline gelmektedir. Özellikle kortizonlu spreyler tedavinin hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesine imkan tanımakta, hiçbir zararlı madde içermemektedir. Uzmanlar alerjik renit hastalığı bulunan çocukların alerji aşılarına öncelik tanımaları gerektiğinin önemle üzerinde durmaktadır.
Hazırlanıyor...
X