Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Orme YBN

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Orme YBN

  YABAN MERSİNİ
  Funda | 0,2-0,6m | 5-7 Aylar | Yaprak ve Meyvesi

  Yaban mersini, Heidelbeere, Vaccinium myrtillus
  Çoban üzümü
  Yayla liforu
  Mavi üzüm
  Mavi yaban mersini
  Kuş üzümü
  Göz üzümü

  Familyası: Fundagillerden, Heidegewâchse, Ericaceae

  Drugları: Yaban mersini meyvesi; Myrtilli fructus
  Yaban mersini yaprağı; Myrtilli folia
  Yaban mersini meyvesi kurutulduktan sonra çayı, şurubu ve natürel ilacı, yapraklarının ise çayı ve natürel ilacı yapılır.

  Giriş: Yaban mersini fundagillerin alt grubu olan Vaccinioideaegillerden (yabanmersinigillerden) olup takriben 500 türü mevcuttur ve bunlardan en yaygın olarak kullanılan ve bilinen tür Çoban üzümü; Vaccinium myrtillus olup bunun haricinde Kırmızı yaban mersini; Vaccinium sitis-idea ve Karga üzümü; Vaccinium uliginosum’u sayabiliriz. Yaban mersini, çoban üzümü, mavi yaban mersini, kuş üzümü, yayla foru ve göz üzümü gibi isimlerle anılırlar. Bataklık yaban mersini zehirli olup pek kullanılmaz. Kırmızı yaban mersini ise idrar yolları rahatsızlıklarına karşı kullanılır. Yaban mersini meyvesi 16.yy.da LONİCERU tarafından böbrek ve mesane rahatsızlıklarına ve 1742’de WEINMANN tarafından ishal ve dizanteriye (kanlı ishal) karşı kullanılmış son yapılan modern klinik araştırmalarda da göz rahatsızlıklarına karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Yaban mersini ile mersinin herhangi bir yakınlığı yoktur. Sadece isim benzerliği söz konusudur. Ayrıca yaban mersini ve kırmızı yaban mersini ayı üzümü ile sık sık karıştırılmaktadır. Bu bitkilerinde çiçekleri birbirine benzer, fakat kullanılış alanları farklıdır.

  Botanik: Yaban mersini 20-60cm boyunda sık çatallaşan, kökleri ile bulunduğu yerde yayılan ve kümeler oluşturan bir fundadır. Yaprakları 2-4cm uzunluğunda, 1-3cm eninde oval veya yumurta şeklinde, kısa saplı, kenarları narin kertikli ve açık sarımsı yeşil renklidir. Çiçekleri çan veya küre şeklinde, yaprak diplerinden çıkan kısa bir sapla sarkık olarak bulu-nur ve pembe, kırmızı, yeşilimsi pembe, ortada 8-10 adet döllenme toz-lukları vardır. Küre şeklindeki çiçeklerin ucunda beş küçük parça geri doğru dönük olarak bulunur. Meyveleri önce yeşil, sonra kırmızı ve niha-yet olgunlaşınca siyahımsı mavi bir renk alır, takriben nohut büyüklü-ğünde, küre şeklinde ve çok tohumludur.

  Yetiştirilmesi: Türkiye’nin Karadeniz ve Marmara bölgesindeki ormanlar-da yabani olarak yetişen bitki, bahçe ve tarlalarda yetiştirmek müm-kündür. Şayet göl, gölet, ırmak kenarları ve nemli yerlere ekilirse özel bir bakıma gerek kalmadan kendi kendine yetişebilir.

  Hasat zamanı: Meyveleri hazirandan eylüle kadar toplanır ve kurutulur, yaprakları mayıstan ekime kadar toplanarak kurutulur ve kaldırılır.

  Birleşimi: Meyvelerinin birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
  a) Anthocyanidinler (Antosiyanidinler) %0,3-0,8 arasında olup en önemlileri; Cyanidinglikozit, malvidinglikozit, paeonidinglikozit, delphinidinglikozit, petunidinglikozit, pelargonidinglikozit, delphinidin-3-O-arabinosit, delphinidin-3-O-galaktosit
  b) Taninler %6-12 arasında olup en önemlileri; Catechin (Kateşin), Epicatechin ve proantocyanidin B1,B2 ve C1 içerir.
  c) Flavonitlerden; Quercitrin, İzoquercitrin, Hyperosit ve astragalin
  d) İridoitler; Asperulosit ve monotropein
  e) Organik asitlerden; Ferulaasit, kaffeasit, chinaasit, chlorogenasit, malik asit, p-cumarasit ve syringaasit
  f) Vitaminlerden; B ve C-vitamini ile provitamin A (β-Karotin)
  g) Ayrıca minerallerden demir ve potasyum ile şeker ve pektin içerir.

  Yapraklarında;
  a) %4-8 oranında tanin içerir ve Catechin, gallocatechin, epicatechin, epigallocatechin ile proantocyanidin B1,B2 ve C1 içerir.
  b) Flavonollerden; Hyperosit, Izoquercitrin, Quercitrin, meralin, quercetin, astragalin ve avicularin
  c) İridoitlerden; Asperulosid ve monotropein
  d) Organik asitlerden; Kaffe asit, chlorogen asit, chinga asit, procatechinaist ve p-cumarasit
  e) Triterpenlerden; β-Amyrin, Oleanolasit ve ursolasit
  f) Alkaloitlerden; Myrtin ve Epimyrtin
  g) Ayrıca minerallerden krom ve mangan ile vitaminler içerir.

  Araştırmalar: LONICERUS 16.yy.da yaptığı araştırmalarda yaban mersini meyvesinin böbrek ve mesane rahatsızlıklarına, 1742’de WEINMANN ishal ve dizanteriye (kanlı ishal) ve de II. Dünya savaşı sırasında İngiliz bombardıman uçak pilotları akşamları hedeflerini iyi görmesini sağladığı tespit edilmiştir. Bu klasik araştırmaların haricinde son 20 yıldır çok ilmi araştırmalar yapılmış ve bitkinin etkisi belgelemiştir.
  1) Paris Üniversitesi Tıp fakültesi Doku kimyası laboratuarlarında Dr. Robert Boniface, Dr.A.Michel Robert ve ekipleri şeker hastalarında görülen retina anormallikleri (gözün iç tabakasındaki anormal hastalık) yaban mersini meyve ekstresinden elde edilen draje ile (anthocyanidin drajesi) ile tedavi edilebileceğini tespit etmişlerdir. (Nhk.9.98.82)
  2) Göz doktoru Dr.horst Huisman şeker hastalığı nedeni ile retina bo-zukluğu olan hastalarını anthocyan drajesi ile tedavi etmiştir. (Nhk.9.98.83)
  3) Fürstenfeldbruck hava kuvvetleri uçuş tıp enstitüsünden (Flugme-dizinischen İnstitut der Luftwafte in fürsten feldbruck) Dr.Hans Brandl ve ekibi ile Almanya’nın Bayern eyaleti trafik bilimi araştırmalar merkezi kontrol şubesinden (Verkehrwissenschaflichen for schungs zentrum des TÜV Bayern) Prof.Dr.Benedikt von Hebenstreit ve ekibinin ayrı ayrı yaptıkları araştırmalar sonucunda Anthocyan (Antosiyan) drajesinin retina anormalliklerini iyileştirdiği belgelenmiştir. (Nhk.12.996.62)
  4) ABD’de Anthocyan (antosiyan) drajesi (yaban mersini meyve ekst-resinden elde edilen) ile tedavi denemeleri yapılmıştır. Bu drajenin başta katarakt (göze perde inmesi), makula deformasyonu (retina üzerindeki hassas nokta), ışığa karşı duyarlılık, aydınlık ve karanlığa uyum, kılcal göz damarlarında yıpranma ve gece kötü görme gibi rahatsızlıklara karşı iyi geldiği tespit edilmiştir. (Nhp.10.95.1460)

  Tesir şekli: İshali önleyici, dezenfektan, damarları büzücü, teskin edici, peklik yapıcı, kandaki şekeri ayarlayıcı, antiseptik, iltihapları önleyici ve kanamayı durdurucu özelliklere sahiptir.

  Kullanılması:
  a) Kurtulmuş meyvelerinin kullanılması;
  1) Araştırmalara göre; Retina hastalığı (gözün iç tabakası), katarakt (göze perde inmesi), glokom (göz iç basıncının artması), makula de-formasyonu (retina üzerindeki en net ışık alma noktasının yıpran-ması), konjektivit, karanlık ve aydınlığa uyum sağlayamama ve ışığa karşı aşırı hassasiyet (trafikte) gibi göz rahatsızlıklarına karşı etkili olduğu yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.
  2) Komisyon E’nin 23.04.2007 tarih, 76nolu ve 13.03.1990 tarih ve 50nolu monografi bil-dirilerinde yaban mersini meyvesinin ishal, ağız ve yutak iltihaplarına karşı kullanılabileceği beyan edilmiştir.
  3) Halk arasında şeker hastalığı, idrar yolları iltihaplanması, bağırsak kurtları, ağız ve yutak iltihapları, ishal ve dizanteriye karşı dahilen ve haricen de yaralara lapası yapılır.

  b) Yaban mersini yapraklarının kullanılması;
  1) Komisyon E’nin 23.04.1987 tarih ve 76 nolu monografi bildirisine göre yaban mersini yaprağı başta şeker hastalığı, mide-bağırsak, mesane, böbrek, nefes yolları ve kalp rahatsızlıklarına, romatizma, gut ve kan dolaşımı bozukluğuna karşı ve de kanı temizleyici ve me-tabolizmayı çalıştırıcı olarak kullanılabileceği beyan edilmiştir.

  Açıklama: Şeker hastalarının retinasında polimer (birden fazla mole-kül) kollaje (bağ dokusu liflerini oluşturan ana protein) çoğalması ile retina ve çevresindeki diğer dokularda sertleşme, kan dolaşımı ye-tersizliği nedeni ile görme bozuklukları ve hatta körlüğe dahi neden olabilirler. Bunları antocyanlar azaltır ve retina normal çalışabilir. 2) Halk arasında aynı maksatla kullanılır.

  Çayı: Kurutulmuş meyveleri bütün olarak ezilerek veya öğütülerek elde edilen tozundan 5-10gr demliğe konur ve üzerine soğuk su ilave edilerek 5-10dk kaynatıldıktan sonra süzülerek içilir. 1 kahve kaşığı 4gr, 1 yemek kaşığı 10gr gelir. Yapraklarından dahilen çay içilecek ise 1gr yaban mersini yaprağı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmeye bırakılır ve sonra süzülerek içilir.

  Çay harmanları:

  Gökçek ağız ve yutak iltihapı çayı;
  >20 gr Papatya çiçeği
  >30 gr Adaçayı yaprağı
  >20 gr Y. Mersini meyvesi
  >20 gr Beşparmak kökü
  >10 gr Arnika çiçeği

  Gökçek ağız ve yutak iltihapı çayı;
  >20 gr Papatya çiçeği
  >20 gr Rezene tohumu
  >20 gr Y. Mersini meyvesi
  >20 gr Ebe gömeci çiçeği
  >20 gr Adaçayı yaprağı

  Gökçek ishale çayı;
  >25 gr Beşparmak kökü
  >25 gr Nane yaprağı
  >25 gr Papatya çiçeği
  >25 gr Oğulotu yaprağı

  Gökçek Diyabet çayı;
  >30 gr Keçisedefi otu
  >20 gr Y. Mersini yaprağı
  >20 gr Fasulye kapçığı
  >20 gr Hindiba ot ve kökü
  >10 gr Nane yaprağı

  Yan tesirleri: Meyvelerinin bilinen bir yan tesiri yoktur. Fakat yaprak-larının tarife uygun kullanılması ve 6 haftadan fazla çayının içilmemesi gerekir.


  Göz Astigmatı Nasıl Tedavi Edilir Baş Ağrısı Nasıl Geçer Nefes Nasıl Açılır  <iframe src="https://drive.google.com/file/d/1P5Ls6yeQ7bQtJDaepdC5q8D1YjCNlYDG/preview" width="640" height="360"></iframe>  Glokom Nedir Glokoma Ne İyi Gelir Retina Deliğine Ne İyi Gelir Makula Deliğine Ne İyi Gelir  <iframe src="https://drive.google.com/file/d/1yIMYG9ToMGN7TaYieNHNUxaoJkHJdH1w/preview" width="640" height="360"></iframe>


  Sarı Noktaya Ne İyi Gelir Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir..

  <iframe src="https://drive.google.com/file/d/1y7L5BGBrYlhWw4BNXaZxLfu_MW8ZNy3h/preview" width="640" height="360"></iframe>
  Kübra Maria Kayra
  Annem gözlük kullanıyordu kaç doktor dedi gözlüğü atamazsın ama önce Allah sayesinde sonra İBRAHİM HOCANIN YABAN MERSİNİ SETİ SAYESİNDE GÖZLÜĞÜ ATTI. Benimde MİDE RAHATSIZLIĞIM VARDI İBRAHİM HOCA SAYESİNDE GEÇTİ Allah razı olsun hocam. Allah sizi başımızdan eksik etmesin.
  KAYNAK

  Merve Doğan
  Ben de RETİNA YIRTILMASI için YABAN MERSİNİ SETİ kullanıyorum, 5 günde eskisine göre azalma oldu.
  KAYNAK

  Sıla Nur
  Günaydın hocam Allah razı olsun. YABAN MERSİNİ SETİNİ kullanıyorum OZON YAĞI da mükemmel bir ürün ÇOK İYİ GELDİ tavsiye ederim.
  KAYNAK

  sibel_hicabi
  İbrahim bey sizin YABAN MERSİNİ SETİ sayesinde GÖZÜMDEKİ ÜVEİT ve GÖZ TANSİYONUM GEÇTİ çok teşekkür ediyorum ama yinede kullanmaya devam ediyorum 6. kutudayım.
  KAYNAK

  Mustafa CAMGÖZ
  GÖZ TANSİYONUM için kullanmış olduğum YABAN MERSİNİ SETİNİN ÇOK FAYDASINI GÖRDÜM teşekkür ederim.
  KAYNAK

  Alper Öztürk
  ORMUS GMS ürün ÇOK FAYDALI. Babama GÖZ SORUNLARI için YABAN MERSİNİ SETİ ile beraber kullandırarak, sadece birer kutu için çok olumlu olduklarını deneyimleyerek buradan aktarıyorum FAYDALI YÖNDE ÜRÜNLER.
  KAYNAK

  Hüseyin Dağlı
  Bende YABAN MERSİNİ SETİ KULLANDIM +2.50'den +1.75'e DÜŞTÜ GÖZÜM, FAYDASI BAYAĞI OLUYOR, sabır istiyor hocamdan Allah razı olsun. KAYNAK

  Sevde Nur
  İbrahim Gökçek amin inşallAllah Allah razı olsun YILLARDIR TAKIYORUM GÖZLÜKLERİ HİÇ BİR DEĞİŞİKLİK YOKTU. Evvel Allah’ın izniyle sizin YABAN MERSİNİ SETİ SAYESİNDE FARKLILIKLARI GÖRÜNÜYOR.
  KAYNAK

  Ayşe Uzan
  Kızımın GÖZLERİNDE MİYOP vardı. Ara ara da ağrıyordu. Bizde sizin ürünlerden YABAN MERSİNİ SETİ kullandırdık. GÖZLÜKTEN TAMAMEN KURTULDU. Allah razı olsun.
  KAYNAK

  Afrikalı Bungalov
  Hocam Allah razı olsun sizden. Ürünlerinizi 1,5 aydır kullanıyorum. Aynaya baktığımda GÖZLERİMİ İÇİNİN PARLADIĞINI GÖREBİLİYORUM. SABAHLARI ARTIK DİNAMİK ZİNDE KALKABİLİYORUM. YABAN MERSİNİ SETİ kullanıyorum.
  KAYNAK

  Merve Doğan
  Ben de RETİNA YIRTILMASI için YABAN MERSİNİ SETİ kullanıyorum, 5 günde eskisine göre azalma oldu.
  KAYNAK

  sibel_hicabi
  İbrahim bey sizin YABAN MERSİNİ SETİ sayesinde GÖZÜMDEKİ ÜVEİT ve GÖZ TANSİYONUM GEÇTİ çok teşekkür ediyorum ama yinede kullanmaya devam ediyorum 6. kutudayım.
  KAYNAK

  Murat Dede
  Daha önce YABAN MERSİNİ O SETİ kullandım GÖRÜŞÜM BAYAĞI DÜZELDİ ürünlerden çok memnun kaldım şimdi bir buçuk ay geçti kapsülden tekrar sipariş veriyorum her şey için teşekkürler hocam.
  KAYNAK

  Mahir Ozan
  YABAN MERSİNİ SETİNİ YAŞ TİP SARI NOKTA rahatsızlığı nedeniyle kullandım. Göz kontrolü için gittiğimde KANAMANIN DURDUĞUNU ve GÖRÜŞ BOZUKLUĞUMUN AZALDIĞINI ÖĞRENDİM. Göz içine yapılan enjeksiyonun etkisini olumlu olarak arttırıyor. Benzer rahatsızlığı olanlara tavsiye ederim.
  KAYNAK

  Nedime Taner
  YABAN MERSİNİ SETİ kullandım ORMUS GLD kullandım çok memnun kaldım teşekkürler hocamıza.
  KAYNAK

  Emre Turan
  YABAN MERSİNİ SETİNİ yaş tip SARI NOKTA RAHATSIZLIĞI nedeniyle kullandım. 6 Hafta sonra göz kontrol için gittiğimdeKANLANMANIN DURDUĞUNU ve GÖRÜŞ BOZUKLUĞUNUN DÜZELDİĞİNİ söyledi doktor. Benzer rahatsızlığı olanlara tavsiye ederim. İbrahim beye teşkkür edrim sağolsun beni büyük sıkıntıdan kurtardı.
  KAYNAK

  Salim Altay
  YABAN MERSİNİ Seti GÖZÜMDEKİ RETİNA YIRTIĞINI tedavi etti, lazerle özel bir hastanen de kapattık yırtığı dediler. Bir ay boyunca iki gözümde de şimşek çaktı karartılar daha da çoğaldı YABAN MERSİNİ SETİ kullandım 3 günde ŞİMŞEK ÇAKMASI geçti, SİYAH GÖLGELER yok oldu. Ormus gold ürünü rüyalarımı netleştirdi, kalitesini yükseltti. Ormus gümüş olağanüstü bir ürün 50 ml Ormus gümüş kullandım bu kış grip olmadım. Başka çeşitli birçok ürünler aldım hepsi mükemmel ötesi. Hocam Mevlam size uzun ömür ameller versin, Sağlık bakanlığı bu ürünlerinizi bize reçete ile vermesi için vatandaş olarak ne yapmamız gerekiyor. Nereye yazalım devlet makamları bu doğal mucizeleri bizim ağzımızdan dinlesin, analizler yapsın hiçbir sakıncası yok ben ayrı ayrı günde on tane ürünlerinizden kullandım hiçbir yan etkisi yok ağrı kesiciler antibiyotikler vs. yıllarca biz zehirledi. Hiçbir yararı yok 5 aydan beri hiçbir ilaç kullanmıyorum çok rahatladım geçmişlerinize rahmet. Yarın yine bazı siparişlerim olacak hocam sağlıcakla kalın emeklerinizin mevlam kat kat mükafatını versin yalnız insanlar önce Allah bu bitkilerin şifasını kendi kudretinden nüksetmiş diyecek inanacak ha şarlatan, sahtekarlarda insanları korkutmuş inancını kırmış.
  KAYNAK

  Oya Şentürk
  BAĞIRSAK MANTARI CANDİDADAN kurtulmak için 12 gündür su orucu yaptım. Bağırsak mantarı candidanın üretmiş olduğu toksik maddeler o kadar vücuda depolanmış ki GÖRME ZAFİYETİ yaşadım. Kör olma noktasına geldim. İbrahim bey ile görüştüm YABAN MERSİNİ SETİ kullanmamı tavsiye etti. Çok şükür Yaban Mersini Seti ile KÖR OLMAKTAN KURTULDUM. Allah hocamdan razı olsun. Bu candida çok kötü bir illet.
  KAYNAK

  Orhan Öztürk
  4 Aydır YABAN MERSİNİ SETİ kullanıyorum GÖZLERİMDE KURULUK oluyordu UZAĞI GÖRMEKTE ZORLUK ÇEKİYORDUM. İlerideki bir tabelaya bakarken bulanık görüyordum Allah'a şükür hocamın ürünleri gözlerime çok iyi geldi. Hocamın bir sürü ürünü var hepsi çok faydalı olduğuna inanıyorum. Artık doktorların verdiği kimyasallar ile zehirlenmeyi bıraktım. Gözlerimde kuruluk yok artık uzağı daha net görebiliyorum Allah razı olsun hocam.
  KAYNAK

  Bengü Soral
  Hayırlı yayınlar hocam. Allah senden razı olsun GÖZÜMDE rahatsızlık vardı. YABAN MERSİNİ SETİ ile her geçen gün daha iyiye gidiyor.
  KAYNAK

  Bengü Soral
  Herkese hayırlı akşamlar. BİR CİSME BAKTIĞIMDA, CİSMİN SOL TARAFININ ORTA KISMINDA GÖRMEDE SORUN YAŞIYORDUM. Birçok doktora gittim ve doktorlar beynin arka tarafındaki görmeye etki eden kısımda bir hasar olduğunu bu yüzden GÖRME SORUNU ile ömür boyu yaşayacağımı ve tedavisinin olmadığını ilettiler. Bu haberi aldıktan sonra resmen dünyam başıma yıkıldı. Ailem ve arkadaşlarımda bu konuda bana birçok öneride bulundu. Fakat bir arkadaşım İbrahim beyin birçok hastalığa çözüm ürettiğini belirtti ve ısrarla İbrahim bey ile görüşmemi söyledi. Arkadaşımın ricasını kıramayıp İbrahim beyin yanına geldik ve durumu anlattığımda YABAN MERSİNİ SETİ kullanmam gerektiğini belirtti. Tıpta tedavisinin olmadığını belirttim kendisi de denemekten bir zarar görmezsin dedi. Arkadaşımın da ısrarıyla açıkçası inançsız bir şekilde ürünleri kullanmaya başladım. 2 haftadır ürünleri kullanıyorum GÖRÜŞÜMDE BARİZ BİR GELİŞME OLMAYA BAŞLADI. Bugün İbrahim beyin yanına gittim durumu anlattım. Kendisi de duruma çok sevindi ve ürünlere ara vermeden arttırarak devam etmemi tavsiye etti. Bu kadar kısa sürede mucize gelişmeler yaşadım çok sevinçliyim. İbrahim beyden Allah razı olsun. Bu kadar ümitsizlik yaşadığım bir anda İbrahim bey sayesinde ilk defa iyileşeceğime inanıyorum. Bu mutluluğu herkesle paylaşmak istedim.
  KAYNAK

  Mert Efe
  4 Gün oldu GÖZ RAHATSIZLIĞIM için YABAN MERSİNİ SETİ kullanıyorum 1 yıldır çektiğim KONJONKTİVİT rahatsızlığım bariz iyi geldi. Allah razı olsun İbrahim Hocam.
  KAYNAK

  Mert Efe
  Hocam YABAN MERSİNİ SETİ kullanıyorum 2 haftada GÖZÜMDEKİ KANLANMA AZALDI, GÖRÜŞÜMDE FARKLILIK HİSSEDİYORUM Allah razı olsun.
  KAYNAK

  cakirgozgulsen
  ALFA LİPOİK KAPSÜL ürününü denemek için 1 ay kullandım kendimi daha ENERJİK daha hafif hissettim diğer kullandığım ürünler gibi çok memnun kaldım şu an da GÖZ BOZUKLUĞU için YABAN MERSİNİ SETİ kullanıyorum bir haftada etkisini gösterdi.
  KAYNAK

  hasan_duraliii
  Ablamın SARI NOKTA rahatsızlığı için YABAN MERSİNİ SETİ kullandık ciddi oranda düzelmeler oldu. Üründe emeği geçen herkesten Allah razı olsun.
  KAYNAK
Hazırlanıyor...
X