Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Konjuge linoleik asitin (CLA)

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Konjuge linoleik asitin (CLA)

  Ölçülü tüketilen etin az bilinen faydaları
  Et tüketimi her zaman doktorların göreceli yorumlarına açık bir beslenme şekli olarak tartışılmaya devam ediyor. Her şeyde olduğu gibi etin fazla tüketimi şüphesiz ki sağlımıza zararlı. Gereğinden fazla ve sağlıksız pişirme yöntemleriyle tüketilen kırmızı etin yarardan çok zarar verdiğini tavanızı yıkarken de anlıyor olmalısınız… Ancak yeterli et tüketimi insan sağlığı açısından hayli önemli.
  Pişirirken dikkat!
  Yüksek sıcaklıkta pişirilen ette oluşan Heterosiklik Aminler (HCA) ve Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar (PAH), Dünya Kanser Araştırma Fonu'nun (WCRF) çalışmasında da bahsettiği gibi kolon kanseri oluşumunun başlıca nedenidir. Ancak doğru seçimlerle bu riskin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.
  Yüksek omega 9 omega 6 ve omega 3 içerir
  – Sandığınızın aksine kırmızı et demek kolesterol demek değildir. Kırmızı etin yüzde 50'si başka bir deyişle sığır ve kuzu kas içi yağ asitlerinin yarısı doymamış yağ asitlerinden oluşur.
  – Başlıca omega 9 sonrasında omega 6, omega 3 ve alfa linolenik doymamış yağ asitleri kaynağıdır. Ilımlı miktarda az yağlı tüketilen kırmızı et toplam kolesterol, trigliserit ve LDL (düşük dansiteli lipoprotein) değerlerinizi düşürür. Kanın palatelet oranını artırarak damar tıkanıklığına zemin hazırlamaz.

  Neden az yağlı olmalı?
  Balıkta bulunan faydalı yağ asitlerini kırmızı et de içerir. Kırmızı et içeriğindeki ALA, PUFA, EPA, DPA ve DHA elzem yağ asitleri sayesinde kalp sağlığınızı geliştirir ve korur. Ancak etin bu içeriğe sahip olması için hayvanın otluyor olması gereklidir. Yani yemle beslenen ne sığırdan kuzudan ne de balıktan bu yararları beklememek gerekir.
  CLA kaynağı
  CLA'nın asıl kaynağı geviş getiren (inek, koyun, keçi, deve) hayvanların eti ve sütüdür. Konjuge linoleik asitin (CLA) en etkin formu da kırmızı ette bulunur. Faydalı yağ asit içeriğinde olduğu gibi, otlayan hayvanlarda daha yüksek oranda konjuge linoleik asit (CLA) bulunur. Faydalarına gelince… Bağışıklık sisteminin daha doğru çalışmasını düzenler. Şeker hastalığı (diyabet) riskini düşürür. Obezite riskine karşı etkilidir. Yüksek kan basıncı (Hipertansiyon) riskini düşür. Kanserden korunmaya yardımcıdır. Damar sağlığını geliştirir.

  Hangi ülke ne kadar kırmızı et tüketiyor?
  100 gr kırmızı et 20 gr protein içerir. Aynı enerjinin alındığı yüksek protein, düşük karbonhidrat içerikli diyet ile düşük protein, yüksek karbonhidratlı beslenmenin karşılaştırıldığı çalışmada proteinden daha çok enerji alan grupta daha yüksek kilo kaybı gözlenmiştir. Çalışmada ayrıca yüksek proteinli diyetin daha uzun süren tokluk hissi sağladığı ve kas doku kaybını engellediği vurgulanmıştır.

  Tansiyonu dengeler
  Protein tüketimini ılımlı miktarda kırmızı et ile arttıran bireylerin kan yağlarının dengesi bozulmadan kan basınçlarını düşürdükleri gözlenmiştir. Yani ılımlı miktarlar göreceli olduğundan bireyseldir ve takip sonucunda ortaya çıkar.
  Bağışıklığı güçlendirir
  Özetle kırmızı et kaliteli yüksek protein kaynağı olmasının yanında, vitamin B12, çinko, selenyum, B vitaminleri ve A vitaminini de yüksek oranda içerir. Zengin içeriği sayesinde vücudun kendini savunması için ihtiyacı olan hammaddeyi sağlar.
  Az yiyorsanız…
  Eğer az et tüketiyorsanız, demir eksikliği anemisi riskiniz artar.
  Bu sorun; çocuklar ve genç kadınlar başta olmak üzere dünya çapında görülen en yaygın besin öğesi eksikliğidir. Demir minerali vücudumuzda birçok hücresel işlevde kullanılır. Zaten demir minerali hücrelere oksijen taşıyan hemoglobinin yapı taşıdır. Eksikliğinde halsizlik ve yorgunluk belirtileri kaçınılmazdır.

Hazırlanıyor...
X