Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Yüz Akarları, Yüz kurtçukları, Yüz Kurtcuğu, Demodex folliculorum, Demodex brevis

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Yüz Akarları, Yüz kurtçukları, Yüz Kurtcuğu, Demodex folliculorum, Demodex brevis

  Demodex akarları, hayatlarını insan derisi üzerinde ve içinde geçirirler (Kredi: Science Picture Co./SPL)Demodex akarları her insan yüzünde yaşayabilir (Fotoğraf: Oleksiy Maksymenko / Alamy)Işık mikroskobu altında bir Demodex folliculorum (Kredi: Power ve Syred / SPL)Demodex folliculorum'un başları ve bacakları (Kredi: Power ve Syred / SPL)

  Bu Mikroskopik Akarlar Yüzünüzde yaşar

  Hepimizin yüzümüzde yaşayan Demodex akarları var gibi görünüyor. Zararlı olmaktan uzak, bu davetsiz misafirler evrimsel tarihimizi ortaya çıkarabilir.
  Lucy Jones tarafından8 Mayıs 2015
  Neredeyse kesinlikle yüzünüzde yaşayan hayvanlar var.

  Onları göremezsin ama oradalar. Örümceklere benzeyen mikroskobik akarlar, sekiz bacaklı yaratıklar. Hemen hemen her insanda bunlara sahiptir. Tüm hayatlarını yedikleri, çiftleştikleri ve sonunda öldükleri yerde yüzümüzde geçirirler.

  Ekstra güçlü yüz yıkama satın almaya başlamadan önce, bu mikroskobik kiracıların muhtemelen ciddi bir sorun olmadığını bilmelisiniz. Neredeyse tamamen zararsız olabilirler. Dahası, çok yaygın oldukları için geçmişimizi benzersiz ayrıntılarla ortaya çıkarmaya yardımcı olabilirler. Demodex akarları, hayatlarını insan derisi üzerinde ve içinde geçirirler (Kredi: Science Picture Co./SPL). Yüzünüzde yaşayan iki tür akar vardır: Demodex folliculorum ve D. brevis .

  Eklem bacaklılar, böcekler ve yengeçler gibi eklem bacaklı hayvanları içeren gruptur. Being akarlar , en yakın akrabaları örümcekler ve keneler vardır. Bilim adamları, insanların uzun süredir yüz akarları taşıdığını biliyorlar. Demodex akarlarının başlarının yanında sekiz kısa ve kalın bacakları vardır. Vücutları uzundur, neredeyse solucan gibidir. Mikroskop altında, ne çok uzağa ne de çok hızlı bir şekilde petrolün içinde yüzüyormuş gibi görünürler. İki tür biraz farklı yerlerde yaşıyor. D. folliculorum gözeneklerde ve saç köklerinde bulunurken, D. brevis yağlı yağ bezlerinizde daha derine yerleşmeyi tercih eder. Vücudunuzun diğer bölümleriyle karşılaştırıldığında, yüzünüzde daha büyük gözenekler ve daha fazla sayıda yağ bezi vardır, bu da akarların neden orada yaşama eğiliminde olduklarını açıklayabilir. Ancak genital bölge ve göğüsler de dahil olmak üzere başka yerlerde de bulunmuşlardır. Demodex akarları her insan yüzünde yaşayabilir (Fotoğraf: Oleksiy Maksymenko / Alamy). Bilim adamları, insanların uzun süredir yüz akarları taşıdığını biliyorlar. D. folliculorum , 1842'de Fransa'da insan kulak kirinde görüldü. Kirpik başına yaklaşık iki akarınız olabilir


  2014 yılında, ne kadar her yerde bulundukları anlaşıldı. Raleigh'deki North Carolina Eyalet Üniversitesi'nden Megan Thoemmes ve meslektaşları, önceki çalışmalarda olduğu gibi, insanların yaklaşık% 14'ünde görünür akarlar olduğunu buldular. Ancak test ettikleri her yüzünde Demodex DNA'sı da buldular . Bu, hepimizin onlara sahip olduğumuzu ve muhtemelen oldukça fazla sayıda olduğunu gösteriyor. Thoemmes, "Tahmin etmek veya miktarını belirlemek zor ancak düşük bir nüfus belki yüzlerce kişi olabilir" diyor. "Yüksek bir akar popülasyonu binlerce olur." Başka bir deyişle, kirpik başına yaklaşık iki akarınız olabilir. Nüfuslar kişiden kişiye değişebilir, bu nedenle komşunuzdan çok daha fazlasına veya çok daha azına sahip olabilirsiniz. Ayrıca yüzünüzün bir tarafında diğerine göre daha fazla akar olabilir. Yine de akarların bizden ne aldığı belli değil. Başlangıç ​​olarak, ne yediklerinden emin değiliz. Işık mikroskobu altında bir Demodex folliculorum (Kredi: Power ve Syred / SPL) Thoemmes, "Bazı insanlar ciltle ilişkili bakterileri yediklerini düşünüyor" diyor. "Bazıları ölü deri hücrelerini yediklerini düşünüyor. Bazıları yağ bezindeki yağı yediklerini düşünüyor." Birbirlerini yedikleri asla bilinmedi.

  Thoemmes ve meslektaşları şu anda akarların bağırsaklarında yaşayan mikroorganizmaları inceliyorlar. Bu, diyetlerini belirlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca nasıl üredikleri hakkında da pek bir şey bilmiyoruz. Diğer akar türleri, ensest ve cinsel yamyamlıktan ana katliamına ve kardeş katliamına kadar her türlü şeye ayak uydurur. Ancak şu ana kadar Demodex biraz daha az aşırı görünüyor . Thoemmes, "Birbirlerini yedikleri asla bilinmemiştir" diyor. "Görünüşe göre gece çiftleşmek için dışarı çıkıyorlar ve sonra gözeneklerine geri dönüyorlar." Bildiğimiz tek şey yumurtaları. Demodex folliculorum'un başları ve bacakları (Kredi: Power ve Syred / SPL) Thoemmes, "Kameraya yumurta bırakan bir Demodex yakaladık " diyor. Video, YouTube'da mevcuttur . Bu akarların anüsleri yok.

  Dişi Demodex akarları, yumurtalarını içinde yaşadıkları gözeneklerin kenarlarına bırakırlar. Ancak muhtemelen çok fazla yumurtlamazlar. Thoemmes, "Yumurtaları oldukça büyük, vücutlarının üçte biri ile yarısı kadar büyüklüktedir ve bu da metabolik olarak çok zahmetlidir" diyor. "O kadar büyükler ki, muhtemelen her seferinde bir tane koyuyorlar, çünkü bedenlerine göre bedenlerine birden fazla sığabileceğini hayal edemiyorum." Bu nesnelerin konuşan Demodex gerek vücutlarının dışına itmek için, bu akarları da Anüslerinin yok.


  Taramalı elektron mikroskobu altında bir Demodex folliculorum (Kredi: Power ve Syred / SPL)
  Taramalı elektron mikroskobu altında bir Demodex folliculorum (Kredi: Power ve Syred / SPL)  Hala kaka yapmaları gerekiyor, bu yüzden hayatlarının sonunda atıkla 'patladıkları' söylendi. Ancak Thoemmes, bunun "biraz abartılı" olduğunu söylüyor.
  Tüm atıkları zamanla birikir ve sonra büyük bir bakteri akışı olur.  Yine de hepsini ölene kadar saklıyorlar. Bir Demodex öldüğünde, vücudu kurur ve tüm birikmiş atıklar yüzünüzde bozulur.

  Thoemmes, "Bu ille de patlayıcı bir eylem değil, ancak tüm atıklarının zamanla biriktiği ve ardından büyük bir bakteri akışı olduğu doğrudur" diyor. "Zamanla sadece ayrı birimler halinde gelmekle kalmıyor, ortaya çıkan çok şey var."

  Kulağa korkunç gelebilir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, bu akarlar zararlı değilmiş gibi görünüyor.


  Rosacea ciddi yüz kusurlarına yol açabilir (Fotoğraf: Dr Harout Tanielian / SPL)
  Rosacea ciddi yüz kusurlarına yol açabilir (Fotoğraf: Dr Harout Tanielian / SPL)  Thoemmes, "Bize tespit edilebilecek şekilde zarar vermediklerini düşünüyorum" diyor. "Varlıklarına güçlü bir olumsuz tepki veriyor olsaydık, bunu daha fazla insanda görüyor olurduk."
  Rosacea'dan muzdarip insanlar daha fazla Demodex akarına sahip olma eğilimindedir  Bağlantılı oldukları tek şey, rosacea adı verilen bir cilt problemidir . Bu esas olarak insanların yüzlerini etkiler ve bazen kalıcı kızarıklık, lekeler ve yanma veya batma hissine geçmeden önce kızarıklık ile başlar.

  Çalışmalar bulduk rosacea muzdarip insanlar daha sahip olma eğilimindedir Demodex akarları . Cildin santimetrekare başına 1 veya 2'si yerine, sayı 10'dan 20'ye yükseliyor.

  Ancak bu, akarların soruna neden olduğu anlamına gelmez.


  Saç köklerine bağlı yağ bezleriyle insan cildi (Fotoğraf: Sheila Terry / SPL)
  Saç köklerine bağlı yağ bezleriyle insan cildi (Fotoğraf: Sheila Terry / SPL)  İrlanda'daki Maynooth Üniversitesi'nden Kevin Kavanagh , "Akarlar rosacea'da yer alıyor, ancak buna neden olmuyorlar " diyor . In 2012 yılında yayınlanan bir çalışmaya , o kök neden insanların derisinde değişiklikler olduğu sonucuna vardılar.

  Cildimiz, örneğin yaşlanma veya havaya maruz kalma nedeniyle yıllar içinde kademeli olarak değişir. Bu, cildimizi nemli tutmaya yardımcı olan yağ bezleri tarafından üretilen yağlı bir madde olan sebumu değiştirir.
  Akarlar öldüğünde iç içeriklerini serbest bırakırlar.  Demodex'in sebumu yediği düşünülüyor ve yapısındaki değişiklik nüfus patlamasına neden olabilir. Kavanagh, "Bu, sadece etrafta çok fazla akar olduğu için yüzünde tahrişe neden oluyor" diyor.

  Ayrıca, rosacea semptomları ile bir akar öldüğünde salınan büyük bakteri akışı arasında bir bağlantı var gibi görünüyor.

  Kavanagh, "Akarlar öldüğünde iç içeriklerini serbest bırakırlar" diyor. "Bu, tahrişe ve iltihaplanmaya neden olan çok sayıda bakteri ve toksin içerir."

  Ayrıca normalde bizi enfeksiyonlara karşı koruyan bağışıklık sistemiyle de bir bağlantı olabilir. Thoemmes, akarların AIDS veya kanser gibi bağışıklık yetersizliği olan kişilerde özellikle bol bulunduğunu söylüyor.


  Demodex follikorum ile tamamlanmış bir saç folikülü (Kredi: David Scharf / SPL)
  Demodex follikorum ile tamamlanmış bir saç folikülü (Kredi: David Scharf / SPL)  "Akarların patladığını düşünüyorum çünkü başka bir şeye karşı bağışıklık tepkiniz var" diyor. "Rosacea buna başka bir cevaptır."
  Çoğu insan için çoğu zaman zararsızdır  Demodex akarlarımızla ne tür bir ilişkimiz olduğu hala net değil . Bizden bir şeyler alan ve süreçte zarar veren parazitler olmadıklarından emin olabiliriz.

  İlişki bunun yerine ortak olabilir, yani bizden bir şey alıyorlar ama normalde zarara neden olacak şekilde değil. Çoğu insan için çoğu zaman zararsızdır.

  Hatta faydalı bile olabilirler. Örneğin, yüzümüzdeki ölü deriyi temizleyebilir veya zararlı cilt bakterilerini yiyebilirler.

  Ama farz edin ki onlardan gerçekten kurtulmak istediniz. Yapabildin mi?


  Demodex folliculorum'un taramalı elektron mikrografı (Kredi: Eye of Science / SPL)
  Demodex folliculorum'un taramalı elektron mikrografı (Kredi: Eye of Science / SPL)  Demodex akarlarını öldüren tedaviler olsa da, onlardan sonsuza kadar kurtulamayız.

  Kavanagh, yaklaşık altı hafta sonra toparlandığını söylüyor. "Onları temas halinde olduğumuz insanlardan alıyoruz. Onları çarşaflardan, yastıklardan, havlulardan alıyoruz. Bunları birbirimize ilettiğimize dair iyi kanıtlar var."
  Demodex'i hayatın çok erken döneminde alabiliriz  Yüzümüzde ihtiyaç duydukları özel bir şey varmış gibi görünüyor. Onları öldürseniz bile, onları tekrar yakalayacaksınız çünkü onlar her yerdeler ve yüzünüzde olmak istiyorlar.

  Buna paralel olarak Demodex'i hayatımızın çok erken dönemlerinde alabiliriz. " Demodex akarları meme dokusunda bulunmuştur," Thoemmes diyor. Sonuç olarak, anneden bebeğe, belki de emzirme yoluyla veya hatta doğum sırasında seyahat ettiklerinden şüpheleniyor.

  Daha sonra yaşlandıkça tanıdığımız insanlardan birkaç tane daha alabiliriz. Thoemmes'in çalışması, 18 yaşın üzerindeki yetişkinlerde 18 yaşındakilere göre daha fazla akar aktivitesi buldu.


  Köpekler bize Demodex akarları vermiş olabilir (Fotoğraf: Christina Gandolfo / Alamy)
  Köpekler bize Demodex akarları vermiş olabilir (Fotoğraf: Christina Gandolfo / Alamy)  Ayrıca türümüzün uzun süredir Demodex akarları taşıdığı görülüyor .
  İnsanların evcil köpeklerle uzun zamandır yakın bir ilişkisi var  Thoemmes, "hominid atalarımızdan evrimleştiğimizden beri" olabileceğini düşünüyor. Bu, bu hayvanları 20.000 yıldır taşıdığımız anlamına gelir.

  Onları başka hayvanlardan almış olabiliriz. D. brevis , özellikle köpeklerde yaşayan bir türe benzer. İnsanlar uzun zamandır evcil köpeklerle ve vahşi akrabaları olan kurtlarla yakın bir ilişki içindedir . Thoemmes, atalarımızın "avcılık veya bu tür şeyler için onlarla yakın bir şekilde yaşadıklarını" ve bunun sonucunda akarları topladığını öne sürüyor.

  Hayvanlarla olan ilişkilerimizin yanı sıra, akarlar birbirimizle olan ilişkilerimiz hakkında çok şey açığa çıkarabilir. Genleri tarihimize dair ipuçları içeriyor.


  Foliküllerde gizlenen D. folliculorum ile kirpikler (Kredi: Steve Gschmeissner / SPL)
  Foliküllerde gizlenen D. folliculorum ile kirpikler (Kredi: Steve Gschmeissner / SPL)  Thoemmes, akarların DNA'sına baktığında, Çin popülasyonlarından toplanan akarların, Kuzey ve Güney Amerika popülasyonlarından toplananlardan belirgin şekilde farklı olduğunu buldu.

  Bu farklılıklar var olduğu için, akarları incelemek bize uzak atalarımızın gezegende nasıl göç ettiklerini söyleyebilir ve hangi modern popülasyonların en yakından ilişkili olduğunu ortaya çıkarabilir.

  Thoemmes, "İnsan ilişkilerini çözebilirdik ... daha önce çözemedik veya göremedik" diyor.

  Özellikle Orta ve Güney Amerika'nın sömürgeleştirilmesi hakkında bilgi edinmekle ilgileniyor. "Hangi insan popülasyonlarının Brezilya'yı kolonileştirip iç içe geçtiğine dair birçok spekülasyon var" diyor.


  Cildimiz bakterilerle doluyor (Kredi: Steve Gschmeissner / SPL)
  Cildimiz bakterilerle doluyor (Kredi: Steve Gschmeissner / SPL)  Demodex , zamanda çok daha geriye gitmemize ve nasıl geliştiğimizi araştırmamıza da izin verebilir. Bizimle bu kadar uzun süre yaşadılarsa, sonuç olarak bağışıklık sistemlerimizin değişmesi mümkündür. Bu küçük akarlar, hastalığa nasıl tepki verdiğimizi şekillendirmeye yardımcı olmuş olabilir.
  Vücudumuz mikroorganizmalarla kaynıyor  Thoemmes, "Bizim onlar üzerinde yaptığımız gibi, kesinlikle bizim üzerimizde de etkisi var" diyor. "Onlara karşı bağışıklık tepkileri alıyor olabilirdik, bu da sağlığımız ve bağışıklık sistemimiz üzerinde bir etkiye sahip olabilirdi."

  Şimdilik, bunların hepsi bir spekülasyon. Ancak bu fikirlerin hiçbiri işe yaramasa bile , Demodex'in hikayesi biz insanların çok sayıda türe ev sahipliği yaptığımızı hatırlatıyor.

  Baş biti ve pireler gibi bazıları ara sıra gemiye atlarlar veya yalnızca belirli popülasyonlarda yaşarlar. Demodex ve bağırsağımızdaki mikroorganizmalar gibi diğerleri, hayatımız boyunca hepimizin yanındadır. Vücudumuz mikroorganizmalarla kaynıyor: hücrelerimizin% 90'ını oluşturuyorlar.

  Burada basit bir ders var. Siz sadece siz değilsiniz: yürüyen, konuşan bir topluluksunuz, tek bir vücutta tutulan bütün bir ekosistemsiniz.

  http://www.bbc.com/earth/story/20150...Fonedio.com%2F

 • #2

  Yorum yap


  • #3
   https://www.facebook.com/watch/?v=691529481414638

   Yorum yap


   • #4

    Yorum yap


    • #5
     Yüz Akarları' Gözeneklerinizde Yaşar, Siz Uyurken Yağınızı ve Eşinizi Yüzünüzde Yeyin

     By Brandon Specktor neredeyse 2 yıl önce <em> Demodex </em> akarları, saç köklerinizin altındaki gözeneklerin içinde yüzleri ilk önce oyulur. Burada, parçalanmış bir insan saçı folikülünden çıkıntı yapan bu tür akarların taramalı elektron mikrografı görülmektedir. (Resim kredisi: Science Photo Library / Getty Images Plus)
     Çıldırmayın, ancak muhtemelen yüzünüzün içine yerleşmiş minik saç tellerinde birkaç düzine araknidiniz var, kendilerini sessizce doğal yağlarınızla doyuruyorlar.

     Tamam, istersen çıldırabilirsin. Ama sende hiçbir sorun yok. Bu kene benzeri araknidler, yüz akarları ( Demodex cinsinde ) olarak biliniyor ve KQED San ​​Francisco'daki insanlar tarafından yaratılan, tüyleri ürperten yeni bir videoya göre, yetişkinlerin çoğunun yüz gözeneklerine gömülü huzurlu bir hayat yaşıyorlar. (Akarlar bebeklerde bulunmaz ve anne ile temas yoluyla bulaştıkları düşünülmektedir.)
     Yeni videoya eşlik eden bir NPR makalesine göre , bu tüyler ürpertici sürüngenler sekiz ayaklı, çoğunlukla şeffaf ve mikroskobik boyutta, her biri yaklaşık 0,01 inç (0,3 milimetre) boyutlarında . Hem erkeklerde hem de kadınlarda yüz kılı köklerinin köklerinin yakınında, gözeneklerinizin içine gizlenmiş olarak yaşarlar. [ İnsanların Bu Kadar İğrenç Olmasının 10 Nedeni ]

     Bu sıkışık yaşam alanlarının çekiciliği nedir? Bir all-you-can-slurp kolay erişim onu düşünün sebum büfe - mumsu yağının yüzünüz atarlar sulu tutmak için. Sebum, saç köklerinizin altına yakın, gözeneklerinizin içine sıkışmış bezler tarafından üretilir; Demodex akarları, gün geçtikçe uyudukları bu gözeneklere ilk önce yüzlerini kazarak bu yağlı yemek biletini ararlar. Geceleri, siz uyurken, çiftleşmek için cildinizin yüzeyine sürünürler. Doğru - yüzünüzde her gece bir akar partisi var ve siz davetli değilsiniz.

     Diyet tercihleri ​​göz önüne alındığında, yüz akarları, yanakların, burnun ve alnın etrafındakiler de dahil olmak üzere vücudunuzdaki en yağlı gözeneklere çekilir. 1992'de Clinical and Experimental Dermatology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre , enfekte olmuş foliküller aynı anda yarım düzine akarı tutabilir ve daha fazlası için yer vardır. Her akar yaklaşık iki hafta yaşayabilir. Bu akarlar, gerçekten çok sayıda olmadıkça, bazen demodikoz veya demodektik uyuz adı verilen bir hastalığa yol açmadıkça, insanlar için bilinen hiçbir tehdit oluşturmaz. San Francisco'daki California Üniversitesi'nden dermatolog Kanade Shinkai , NPR'ye yaptığı açıklamada, insanlarda demodikozun ciltte kırmızı veya beyaz bir parlaklık oluşmasına neden olabileceğini ve genellikle bağışıklık sistemi yanıtında bir düşüşle ilişkili olduğunu söyledi.

     Ancak Shinkai, durumun nadir olduğunu ve çoğu insanın yaşlılığa kadar yüz akarlarıyla barış içinde yaşadığını söyledi. Sadece, ömür boyu, burnun gres-swilling, gece-parti nesiller yüzlerce aile ev olarak hizmet düşünüyorum örümCeklerinden . Düşünce gözeneklerinizi gururla doldurmuyorsa, son bir gümüş astarı düşünün: Muhtemelen Demodex misafirlerinden sonra temizlik yapmak zorunda kalmayacaksınız . KQED'in videoda işaret ettiği gibi, yüz akarlarının anüsü yoktur, bunun yerine dışkısını kısa ömürlerinin tamamı boyunca vücutlarında saklarlar. Şimdi bu sadece görgü kuralları.

     Yorum yap


     • #6
      Yüzünüzde Yaşayan Akarlar Hakkında Bilmediğiniz 3 Şey

      Yazan Michelle Trautwein 27 Ağu 2014 21:00


      Demodex brevis. (Kredi: Alan R. Walker) Haber bülteni

      En son bilim haberleri için e-posta bültenimize kaydolun KAYDOL
      Yalnız değilsin. Vücudunuz mikroplar, mantarlar, virüsler ve hatta diğer hayvanlardan oluşan bir koleksiyondur. Aslında, yüzünü kullanan tek hayvan sen değilsin. Şu anda burnunuzun genel çevresinde gözeneklerinizde yaşayan en az iki tür mikroskobik akar vardır. Bilim adamlarının bu hayvanlar hakkında oldukça fazla şey bilmesini beklersiniz (yüzlerimizi onlarla paylaştığımız için), ama biz bilmiyoruz.

      Burada ne yapmak biliyorum: Demodex akarları ve memelilerin deri üzerinde canlı mikroskobik keneler (örümcekler yakınları ve keneler) o vardır - insanlar da dahil. Ornitorenk ve onların yumurtlayan garip akrabaları dışında, onları aradığımız her memeli türünde bulundu.

      Çoğu zaman memelilerin birden fazla türe ev sahipliği yaptığı görülürken, bazı fakir tarla fareleri sadece yüzünde dört akar türünü barındırır. Genellikle bu akarlar, konakçılarıyla birlikte iyi huylu bir şekilde birlikte yaşarlar. Ancak bu ince denge bozulursa, tüylü dostlarımız arasında uyuza ve insanlarda rosacea ve blefarit gibi cilt rahatsızlıklarına neden oldukları bilinmektedir. Çoğumuz, bu cılız, sekiz ayaklı gözenekli insanların - farkında değilsek - taşıyıcılarından memnunuz.


      NC Eyaleti, Kuzey Carolina Doğa Bilimleri Müzesi ve Kaliforniya Bilimler Akademisi'nden bilim adamları, bu az bilinen akarlarla ilgili daha önce bilinmeyen bazı gerçekleri ortaya çıkaran bir çalışma yayınladılar - tüm bunlar, henüz var olan daha büyük gizemlere bir bakış sağlarken çözülecek. 1. Herkesin akarları vardır.


      D. brevis. (Kredi: Dan Fergus ve Megan Thoemmes)
      En heyecan verici keşiflerimizden biri, bu akarların herkes üzerinde yaşıyor olmasıdır. Evet herkes (siz bile). Bu her zaman açık değildi çünkü kişinin yüzünde yaşayan mikroskobik bir akar bulmak zor olabilir. Geleneksel örnekleme yöntemleri (yüzünüzden bir parça bandı kazımak veya çıkarmak dahil) akarları yalnızca yetişkinlerin yüzde 10-25'inde döndürür. Akarların kadavralarda çok daha yüksek oranda bulunması (muhtemelen ölülerin daha kapsamlı ve müdahaleci bir şekilde örneklenmesi daha kolay olduğu için), çok daha yaygın olabileceklerinin bir ipucuydu.

      Görünüşe göre, varlığını tespit etmek için aslında bir akar görmenize gerek yok. Kuzey Carolina Doğa Bilimleri Müzesi'nde bir akar moleküler biyoloğu olan Dan Fergus, mikroskop altında bir akar bulunup bulunamayacağına bakılmaksızın yüz kazıntılarından akar DNA'sının dizilenebileceğini keşfetti. Ve örneklediğimiz her yetişkinden akar DNA'sı sıralandı. Yani, yüzünüzü kazımamıza izin verirseniz, üzerinizde de akar DNA'sı bulabiliriz. Ve akar DNA'sının bulunduğu yerde akarlar bulacaksınız. 2. İnsanlar, birbirleriyle yakından akraba bile olmayan iki akar türüne ev sahipliği yapar .

      En ilgi çekici (ve çözülmemiş) yüz akarı gizemlerinden biri, insanların bu canavarları nasıl edindikleri. Belki de bu akarlar, birlikte evrimin model bir sistemidir. Her memeli türü evrimleştikçe, akarlarının da evrim geçirmiş olması mümkündür - her biri özellikle değişen çevreye uyum sağlamıştır. Böyle bir durumda, akarlarımızı maymun atalarımızdan edindiğimizi ve iki insan akarı türünün, diğer akar türlerinden çok birbiriyle daha yakından ilişkili olmasını beklerdik.      D. folliculorum. (Kredi: USDA Konfokal ve Elektron Mikroskobu Birimi)
      Bununla birlikte, yüzümüzdeki iki akar türünün, Demodex folliculorum (uzun sıska olan) ve Demodex brevis'in (kısa, tombul olan) aslında birbirine çok yakın akraba olmadığını öğrendik . Analizlerimiz aslında, brevis'in diğer insan akarı olan folliculorum'dan çok köpek akarlarıyla daha yakından ilişkili olduğunu gösteriyor . Bu ilginç çünkü bize insanların bu akar türlerinin her birini farklı yollarla edindiklerini ve bu akar türlerinin her birinin yüzümüze nasıl çıktığına dair iki ayrı tarih olduğunu gösteriyor.

      Akarlarımızdan birini insanın en iyi arkadaşından aldığımıza dair yeterli kanıtımız olmasa da, uzun süredir birlikte yaşadığımız evcil hayvan türlerinden birinin (köpekler, keçiler veya başka türlü) olması mümkün görünüyor. ) bize akarlarını hediye etmiş olabilir. 3. Akarlar bize insan popülasyonlarının tarihsel farklılıkları hakkında bilgi verebilir.

      Akarlarımızı nasıl elde ettiğimiz hikayenin sadece bir kısmı. Ayrıca, akar türlerimizin sürekli yoldaşlarımız haline geldiklerinden bu yana nasıl evrimleştiklerini de merak ediyoruz.

      Demodex muhtemelen uzun, uzun süredir bizimle yaşıyor; İlk insanlar Afrika'dan çıkıp dünyanın dört bir yanında yollarını bulduklarında, muhtemelen akarlarını da yanlarında taşıdılar. Bu yüzden Demodex DNA'sının, insan göçünün bu kadim yollarının izini sürmemize izin vererek kendi evrim tarihimizin bir yansımasını sağlayıp sağlayamayacağını bilmek istiyoruz .

      Şimdiye kadar analizlerimiz umut verici görünüyor. Akar türlerimizden biri olan D. brevis'in DNA'sına baktığımızda, Çin'deki akarların Amerika'daki akarlardan genetik olarak farklı olduğunu gördük. Doğu Asyalılar ve Avrupalı ​​popülasyonlar 40.000 yıldan fazla bir süre önce ayrıldı ve şimdiye kadar akarları da öyle görünüyor.

      Öte yandan, Çin'den D. folliculorum , Amerika kıtasından ayırt edilemez. İnsanlarla ilişkili iki Demodex türünden D. brevis , gözeneklerinizde folliculorum'a göre daha derin yaşar ve muhtemelen insanlar arasında daha az paylaşılırken, D. folliculorum'un küresel hakimiyete sahip olduğu görülmektedir.

      Ancak bu sonuçlar ne kadar heyecan verici olsa da, Çin ve ABD resmin sadece küçük bir parçası. Biz sabırsızlanıyorum biz örnek ne olacağını görmek için D. brevis tüm dünyada insanlardan! Akarlar tarafından yeniden anlatılan Homo sapiens'in antik yolculuğu .

      Bunu okumak yüzünüzü biraz kaşındırdıysa, rahatlayın. Evrimsel bir bakış açısıyla, insanlar ve Demodex eski, eski arkadaşlar. İyi bir şirketsiniz. Ve akarlarınız da öyle.

      Yorum yap


      • #7
       DEMODEX FOLLİCULORUM. KREDİ: USDA KONFOKAL VE ELEKTRON MİKROSKOBU BİRİMİ
       • BİLİM
       • TAM OLARAK ROKET BİLİMİ DEĞİL
       Yüzünüzde Neredeyse Kesinlikle Akarlar Var

       Tanıdığınız tüm yetişkinleri düşünün. Anne babanı ve büyükanne ve büyükbabanı düşün. Okuldaki öğretmenlerinizi, doktorlarınızı ve diş hekimlerinizi, çöplerinizi toplayan insanları ve TV'de gördüğünüz oyuncuları düşünün. Bu insanların hepsinde muhtemelen emekleyen, yemek yiyen, uyuyan ve yüzlerinde seks yapan küçük akarlar vardır.

       48.000'den fazla akar türü vardır. Bildiğimiz kadarıyla, bunlardan tam olarak ikisi insan yüzlerinde yaşıyor. Akrabaları çoğunlukla ince bacaklarda pastil gibi görünürken, yüz akarları daha çok dübellere benzer ; bir ucunda kısa bacaklı uzun koniler. Pek bir şeye benzemiyorlar ve çoğumuz hiç birine hiç bakmadık. Ancak bu garip yaratıklar, neredeyse kesinlikle en çok vakit geçirdiğimiz hayvanlardır.

       Saç köklerimizde yaşarlar, baş aşağı gömülürler, salgıladığımız yağları yerler, yüzeye yakın birbirlerine takılırlar ve ara sıra geceleri ciltte gezinirler. Bunu yüzüme yapıyorlar. Muhtemelen seninkinde yapıyorlar. Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi'nden Megan Thoemmes ve Rob Dunn liderliğindeki bir grup bilim insanı , küçük bir Amerikan örneğindeki her yetişkinin yüzlerinde yüz akarları olduğunu keşfetti - uzun zamandır şüphelenilen ancak asla doğrulanmayan bir şey. İnsanlığın en iyi dostunu bulmak istiyorsanız, köpekleri görmezden gelin; bunun yerine bir gözeneği sürün ve bir mikroskop alın.

       2012'de yazdığım gibi , akarlar 1841'de keşfedildi, ancak ancak bir yıl sonra Alman dermatolog Gustav Simon tarafından doğru bir şekilde tanımlandı. Kafası ve bacakları olan “solucan benzeri bir nesne” fark ettiğinde mikroskop altında sivilce noktalarına bakıyordu. Muhtemelen bir hayvan? Çıkardı, iki slayt arasına bastırdı ve hareket ettiğini gördü. Kesinlikle bir hayvan. Bir yıl sonra, Richard Owen akara adını, domuz yağı anlamına gelen Yunanca 'demo' ve sıkıcı solucan anlamına gelen 'dex' kelimelerinden verdi. Demodex : Sıkılarak yağa dönüşen kurtçuk. İki türe ev sahipliği yapıyoruz: Demodex folliculorum (daha büyük, yuvarlak tabanlı) ve Demodex brevis (daha küçük, kısa tabanlı). Demodex brevis. Katkı Sağlayanlar: Dan Fergus ve Megan Thoemmes
       Bilim adamları o zamandan beri , beyaz Avrupalılardan Avustralya yerlilerine ve Devon Adası Eskimolarına kadar bakmaya özen gösterdikleri her etnik grupta Demodex'i buldular . 1976'da efsanevi akar uzmanı William Nutting şöyle yazdı: “İnsanlığın bulunduğu her yerde saç kökü akarlarının bulunacağı ve transfer mekanizmasının% 100 etkili olduğu sonucuna varılabilir! (Öğrencilerimden biri, kuşkusuz ayı ziyaret eden ilk omurgasız metazoanı olduğunu belirtti!) "

       Ancak tam olarak ne kadar yaygın olduklarını söylemek her zaman zor olmuştur . İlk tahmin, yaratıkları 100 Fransız kadavradan 49'unda bulan bir 1903 çalışmasından geldi. 1908'den sonraki sayı, onları 100 Alman kadavrasının 97'sinde buldu. O zamandan beri yapılan çoğu çalışma yüzde 10 ila 20 aralığına düştü.

       Ancak bu sayımların tümü görsel sayılara dayanıyordu. Birisi akarları çıkarmak için cilde selofan bant uygular veya küçük bir spatula ile yağlı bir yüz parçasını sıyırır veya kirpikleri ve kaşları koparırdı. Ancak yaratıklar gözeneklerimizde yaşar ve çıkarılması kolay değildir. Ayrıca eşit olmayan bir şekilde dağıtılırlar. Yanağınızda yaşayan bir popülasyonunuz olabilir; Alnımda olabilir. Birinin yüzünü kazıyıp bantlamadıkça ve koparmadıkça, akarlarını özleyebilirsiniz.

       Bu yüzden Thoemmes farklı bir şey yaptı. DNA'larını aradı. Akarlar, anüse sahip olmadıkları ve asla kaka yapmadıkları bir yardımcı alışkanlığa sahiptirler. Bunun yerine, öldüklerinde bir ömür boyu boşa harcıyorlar. Bu, yaratıkların kendileri erişilemez bir şekilde gizlendiğinde bile akarların varlığını açığa çıkaran DNA'larını içerir.

       Thoemmes, Demodex DNA için bir test geliştirdi ve " Akarlarınızla Tanışın " yüz örnekleme etkinliklerinde gönüllü gönüllüler işe aldı . "Gerçekten iyi tepkiler aldık" diyor. "İnsanlar ilk başta iğrenç davranıyor, ancak mikroskop altında akarları gördüklerinde heyecanlanıyorlar." Daha önceki tahminlere uygun olarak 253 gönüllüyü işe aldı ve bunların yüzde 14'ünde gerçek akarları gördü. Ayrıca 19 yetişkinde akar DNA'sını kontrol etti ... ve hepsinde buldu. Bu sonuçlar bugün PLOS ONE'da yayınlandı , ancak Thoemmes bana ekibin çalışmalarına devam ettiğini ve örneklem büyüklüğünü iki katından fazla artırdığını söylüyor. Aynı sonuç.

       Açıkçası, bu küçük ve temsili olmayan bir örnek, ancak görsel sayımların akarları olan insanların oranını büyük ölçüde küçümsediğini açıkça gösteriyor. Bu, yüzyılı aşkın diğer çalışmalarla birleştiğinde, akarların dumanın ateş etmesi gibi yüz yüze geleceğini güçlü bir şekilde göstermektedir.

       Veya en azından yetişkinlerde. Thoemmes ayrıca 18 yaşındaki on çocuğu örnekledi ve bunların sadece yüzde 70'inde Demodex DNA'sı buldu . Bu, daha önceki çalışmaların gösterdiği ile uyuşuyor - akarlar yaşla birlikte daha yaygın hale geliyor gibi görünüyor. Bebeklerde nadirdir, gençlerde daha yaygındır ve yetişkinlerde evrenseldir. Onları nereden aldığımızı kimse bilmiyor. Köpekler emzirme sırasında yüz akarlarını alırlar ve insanlar da aynısını yapabilir - sonuçta, bir çalışma meme dokusunda yaşayan çok sayıda Demodex buldu . Ancak bazı gençlerin kolonize olmadığı gerçeği, bu yaratıkları hayatımız boyunca aldığımızı gösteriyor.

       Ekip ayrıca akar DNA'larını dünyanın diğer bölgelerindeki dizilerle karşılaştırdı. D. follicorum'un çok fazla genetik çeşitliliğe sahip olmadığını buldular . Çin'de birinin üzerinde yaşayanlar muhtemelen Amerikan yüzünde yaşayanlara çok benziyor. D. brevis ise çok daha çeşitlidir ve tek bir yüz birçok farklı soy barındırabilir.

       Bu farklılıklar muhtemelen iki türün yaşam tarzlarını yansıtıyor. D. brevis , gözeneklerimize derinlemesine sarılır ve orada kalır. Dünyayı dolaşırken, bizimle birlikte gelişti ve birçok farklı soyun ortaya çıkmasına neden oldu. D. folliculorum daha sığ bir yerleşim yeridir ve insanlar arasında daha kolay hareket edebilir. Brevis , dar görüşlülüğü, folliculorum ise küreselleşmeyi simgeliyor. Thoemmes, "Bu muhtemelen herkesin vücudunda yaşayan bir eklembacaklı" diyor. Bu çok büyük bir anlaşma. İnsanların dünyaya yayılmasıyla ilgili ilginç hikayeler anlatabilirler. "

       Bu yaratıkların ne kadar yaygın olduğunu düşünürsek, onlar hakkında hala bilmediğimiz çok şey var. İki yüz akarı türünün nereden geldiğini veya en yakın akrabalarının ne olduğunu bilmiyoruz. Ayrıca başka kaç tane yüz akarı olduğunu da bilmiyoruz. Her Demodex türü bir memeli konakçıya yapışıyor gibi görünüyor ve insanlar, köpekler ve kedilerin hepsinde birden fazla var. 5.000'den fazla memeli türü var, bu da potansiyel olarak keşfedilecek 10.000 Demodex türü kalabileceği anlamına geliyor .

       Bu harika yaratıkların alışkanlıkları ve sağlığımızı nasıl etkileyebilecekleri hakkında daha fazla bilgi için: Yüzünüzde yemek yiyen, sürünen ve seks yapan akarlar hakkında bilmek istemediğiniz her şey

       Referans: Thoemmes, Fergus, Urban, Trautwein & Dunn. 2014. İnsanlarla ilişkili Demodex akarlarının yaygınlığı ve çeşitliliği. PLOS ONE, alıntı tbc.

       Yorum yap


       • #8
        Korkmayın ama yüzünüzün her yerinde yaşayan binlerce akar var

        By Joseph Stromberg Güncelleme 1 Haz 2015, 12:31 EDT Bu hikayeyi paylaşın

        Demodex folliculorum, doğal olarak insan yüzünde yaşayan bir tür akar. Akarlarınızla Tanışın
        Şu anda yüzünüzde binlerce akar var. Mikroskobiktirler, ancak örümcekler ve kenelerle yakından ilgilidirler. Ve bu haberi duymakla ilgili tepkinize rağmen, sizde kesinlikle hiçbir sorun yok.

        "İnsanların yüzde 99,9 taşımak , " Ron Ochoa, ABD Tarım Bakanlığı bir kene bilim adamı diyor. En çok yüzümüzde bulunurlar, ancak vücudumuzun her yerindeki saç köklerinde yaşarlar ve tek bir kişi toplamda bir milyondan fazlasını barındırabilir.

        İNSANLARIN YÜZDE 99,9'U YÜZ AKARLARI TAŞIYOR

        Gün boyunca, hayvanlar, bezleriniz tarafından doğal olarak salgılanan yağlarla beslenerek, foliküllerinizde saklı kalırlar. Geceleri, kısa bacaklarını eş bulmak için yüzeye tırmanmak için kullanırlar.

        Belki de bu akarlar hakkındaki en şaşırtıcı gerçek: İlk kez 1842'de tespit edilmişler, ancak bilim adamları hala onlar hakkında şaşırtıcı derecede az şey biliyorlar .

        Yüzlerce gönüllünün üzerinde yaşayan akarları örnekleyen bir Kuzey Carolina Eyaleti projesinin parçası olan Holly Menninger, "Bunlar bizim üzerimizde yaşayan şeyler - bizimle yakından ilişkili - ama gerçekten araştırılmamışlar," diyor . "Bu biraz çılgınca."

        Ekibi, daha fazlasını öğrenmeye çalışan birkaç kişiden biri. İşte her gün taşıdığınız akarlar hakkında şu ana kadar bildiğimiz az şey. Kaç tane akar taşıdığımızı bile bilmiyoruz        Demodex folliculorum. Akarlarınızla Tanışın

        Vücudunuz, yakından ilişkili en az iki akar türünü barındırır: Demodex folliculorum ve Demodex brevis . Her ikisi de saç köklerinizde yaşar , ancak folikülorum foliküllerin ana boşluğunda yaşarken, daha küçük brevisler sebum adı verilen mumsu bir yağ salgılayan yağ bezi adı verilen bir şeyde yaşar - muhtemelen akarların ana besin kaynağıdır.
        ( Madhero88 ve M.Komorniczak / Wikimedia Commons )


        Her iki Demodex türü de yüzünde en yoğun olanıdır - özellikle burun, kaşlar, kirpikler ve saç çizgisi yakınında - ancak vücudunuzda saç köklerinin olduğu herhangi bir yerde yaşarlar. Bununla birlikte bilim adamları, insan vücudundaki toplam akar bolluğunu hiçbir zaman tam olarak incelememişlerdir. Menninger ile çalışan bir araştırmacı olan Dan Fergus, ortalama bir insanın 1,5 ila 2,5 milyon akara sahip olduğunu tahmin ediyor, ancak kimse gerçekten bilmiyor.

        Neredeyse tüm yetişkinler bu akarları taşır, ancak çocuklar genellikle taşımaz - ve 18 yaşındaki çocukların sadece yaklaşık yüzde 70'i bunu yapar. Onları başlangıçta nasıl aldığımız hala belirsiz . Pek çok bilim insanı, onları bir şekilde ebeveynlerimizden aldığımıza inanıyor - Ochoa , bebek olarak emzirdiğimizde bize ilk bağlandıklarını düşünüyor - diğerleri ise onları cinsel partnerlerimizden edindiğimizi varsayıyor.

        Kesin olan bir şey var: akarlar çok çok uzun bir süredir insanlar üzerinde yaşıyorlar. Ochoa, "Akar yüzümüzde ve saçımızda yaşamaya o kadar iyi adapte olmuş ki bağışıklık sistemimiz onları tanıyamıyor" diyor.

        Kapak balinalar veya midye gibi balık köpekbalıkları izleyin onların artıkları yemek için , yeterince zaman verilen varlığını her niş doldurmak için evrim inanılmaz gücü, konuşun. Geceleri yüzünde akarlar partisi

        Gün boyunca, her iki Demodex türü de foliküllerinizin içinde kalır ve sebumla beslenir. Ayrıca , folikülleri hizalayan gerçek hücrelerin bazılarını , üzerlerinde yaşayan bakterilerle birlikte yediklerine inanılıyor , ancak yine de kesin değil.

        Geceleri, sekiz kısa, parçalı bacak kullanarak saatte birkaç milimetre hızla yüzeye doğru yavaşça sürünürler:

        Köklerinizin dış kenarında, eş ararlar. Menninger, "Akarların geceleri yüzünüzde seks yaptıkları için partiye çıktıklarına şaka yapıyoruz" diyor. Gün boyunca dişilerin yumurta bıraktığı foliküllere geri dönerler.

        Neden bu günlük programa sadık kaldıkları belli değil, ancak bunun nedeni, ev sahipleri (yani biz) sakinleşirken ortaya çıkmaları daha az tehlikeli olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ne zaman uyuduğumuzu nasıl bildikleri de belli değil: sadece ışığı hissediyor olabilirler veya vücudumuzdaki hormonal değişikliklere tepki veriyor olabilirler.

        "AKARLARIN GECELERİ YÜZÜNÜZDE SEKS YAPTIKLARI İÇİN PARTİYE ÇIKTIKLARINA ŞAKA YAPIYORUZ"

        Aslında gece hayatlarını bilmemizin tek yolu, insanların ortaya çıktıklarında akarları yakalamak için derilerinde bantla uyudukları deneylerden. Gündüz örnekleme yöntemleri biraz daha basittir: akarları, burnunuzun yakınındaki gözeneklere mineral yağ koyarak, açmalarına ve ardından bir metal parçasıyla kazıyarak izole edebilirsiniz. Ortaya çıkan yapışkan maddeyi bir mikroskop altına koyarsanız, muhtemelen akarların içeride dolaştığını göreceksiniz.

        Bu akarların büyük çoğunluğu muhtemelen zararsızdır - ağızlarının her iki tarafında palpus adı verilen pençeli bir organla donatılmış olsalar da, folikül hücrelerinize girip kendilerini korumalarını sağlar.

        Ancak bazı durumlarda akarlar rosaceayı şiddetlendirebilir . Bunun nedeni, dışkılamaması ve zamanla vücutlarında dışkı birikmesine izin vermesi olabilir. Öldüklerinde ve ayrışmaya başladıklarında, bu dışkıların hepsi bir anda salınır - ve bazı insanlar için bu, rosaceanın alevlenmesine yol açan bir bağışıklık tepkisini tetikleyebilir. Hala akarlar hakkında çok az şey biliyoruz - ve her yerdeler        Tuckerella japonica , çay bitkilerinde yaşayan bir akar türü. Eric Erbe, Chris Pooley: USDA, ARS, EMU

        Akarlar, ilk kez 18. yüzyılda Carl Linneaus tarafından tanımlanmalarına ve hemen hemen her yerde yaşamalarına rağmen, bir bütün olarak şok edici bir şekilde yeterince çalışılmamış bir gruptur. Keneler bir tür akar, ancak şimdiye kadar bulduğumuz 57.000'den fazla akar türü arasında sadece en iyi bilinenleridir .

        Ve hala keşfedilmeyi bekleyen binlercesi var . Bazı bilim adamları, hemen hemen her hayvan ve bitki türünün üzerinde yaşayan kendine özgü akar türlerine sahip olduğuna inanıyor.

        "Akar türlerinin sayısı, muhtemelen gezegende yaşayan tüm hayvan grupları arasında en az tahmin edilenlerden biridir." Ochoa diyor. "Beş milyon böcek türü varsa, her böceğin muhtemelen kendi akar türüne sahip olduğunu anlamalısınız."

        "DIŞARI ÇIKIP BİR KEPÇE TOPRAK ALIRSANIZ, MUHTEMELEN TAMAMEN YENİ BİR AKAR TÜRÜ BULURSUNUZ"

        Ayrıca her tür ekosistemde binlerce serbest yaşayan akar bulunmaktadır. Özellikle toprakta bol miktarda bulunurlar. Ochoa, "Dışarıya ön bahçenize girerseniz, bir kepçe toprak alırsanız ve içine bakarsanız, muhtemelen tamamen yeni bir akar türü bulursunuz" diyor Ochoa.

        North Carolina Eyalet grubu, insanlarda yaşayan ve hala bulunamayan daha fazla akar türü olduğuna inanıyor. Bu yüzden, farklı etnik gruplardan insanları akarlar için örnekliyorlar, on binlerce yıl boyunca insanların dünyanın uzak köşelerinde yaşayıp evrimleştiğini, üzerlerinde yaşayan akarların da evrimleştiğini ve ayrıldığını varsayıyorlar.

        Son birkaç yılda mikrobiyomun - içimizde ve üzerimizde yaşayan trilyonlarca bakteri - önemini derinlemesine incelemeye ve geniş çapta takdir etmeye başladık. Akara takıntılı araştırmacılar, akarların takdir edilme çağının da benzer şekilde takip edeceğini umuyorlar.

        Ochoa, "Sadece sıradan insanlar için değil, bilim profesyonelleri için tamamen radar ekranının dışında kaldılar" diyor. "Akarlar burnumuzun dibine oturur ve onlarla olan ilişkilerinin tamamen farkında değiliz."

        Daha fazla okuma:

        Yorum yap


        • #9
         Demodex folliculorum: Bilmeniz GerekenlerDemodex folliculorum nedir?

         Demodex folliculorum bir akar türüdür. İki tür Demodex akarından biri, diğeri Demodex brevis . Bu aynı zamanda en yaygın Demodex akarı türüdür.

         D. folliculorum , ölü deri hücreleri ile beslenerek insan derisindeki kıl köklerinin içinde yaşar. D. brevis'in aksine , bu tip çoğunlukla yüzde bulunur. Bu akarlar, göz çevresinde en yaygın olma eğilimindedir ve göz kapakları ve kirpikleri etkiler.

         Cildinizde akar olma düşüncesi kulağa hoş gelmese de, aslında küçük miktarlarda akarların olması yaygındır. D. folliculorum, yalnızca rosacea gibi önceden var olan cilt koşullarını şiddetlendirirse sorunlu hale gelir . Ayrıca, büyük miktarların cilt sorunlarına neden olabileceğine dair artan kanıtlar var.

         D. folliculorum mikroskobik boyuttadır, bu nedenle varlığını kendi başınıza teşhis edemezsiniz. Demodex folliculorum'un resimleri


         GALERİYİ GÖRÜNTÜLE3 Demodex folliculorum'un belirtileri nelerdir?
         Büyük D. folliculorum istilalarında, cildin aniden arttığını fark edebilirsiniz.

         Diğer semptomlar şunları içerebilir:
         • kaşıntılı veya pullu cilt
         • kırmızılık
         • artan cilt hassasiyeti
         • yanma hissi
         • zımpara kağıdı gibi pürüzlü bir cilt
         • egzama

         Derisinde akar bulunan birçok insan bunu bilmiyor. Az sayıda akarın herhangi bir semptoma neden olması olası değildir.

         Demodex folliculorum'a ne sebep olur?
         D. folliculorum insan derisinde doğal olarak bulunur. Bununla birlikte, akarlar, kendilerine sahip olan başka biriyle temas yoluyla yayılabilir.

         D. folliculorum , diğer cilt akarlarının aksine saç köklerindeki cilt hücrelerinin miktarını artırır. Büyük miktarlarda bu, yüzde pullu semptomlar oluşturabilir.

         D. folliculorum şu anda rosacea'nın potansiyel bir nedeni olarak araştırılmaktadır. Rosacea'nız varsa bu akarların alevlenmelere neden olabileceğine dair kanıtlar var. Aslında, Ulusal Rosacea Vakfı , rosacea hastalarının rosacea olmayan hastalara göre 18 kat daha fazla Demodex akarına sahip olduğunu tahmin ediyor . Demodex folliculorum alma riski kimde?
         Gerçi D. folliculorum pek rastlanmayan bir durum değil, varsa bu akarları almak için artmış bir risk altında olabilir:
         • zayıflamış bir bağışıklık sistemi
         • dermatit
         • cilt enfeksiyonları
         • alopesi
         • akne , özellikle enflamatuar tipler
         • HIV
         • Rosacea , artan kanıtlar akarların aslında bu duruma neden olabileceğini öne sürse de
         Demodex folliculorum nasıl teşhis edilir?
         Yana D. folliculorum çıplak gözle görünmez, sen kesin teşhis için bir doktora gerekir. Bu akarları teşhis etmek için doktorunuz yüzünüzden küçük bir foliküler doku ve yağ örneği çıkaracaktır. Mikroskop altında gösterilen bir cilt biyopsisi, bu akarların yüzdeki varlığını belirleyebilir. Komplikasyonlar
         Yüzlerinde çok miktarda akar bulunan kişilere demodikoz teşhisi konabilir. Demodikozun belirtileri şunları içerir:
         • saç köklerinin etrafındaki ölçekler
         • kırmızı ten
         • hassas cilt
         • kaşınan cilt

         Doktorunuz, akarlardan ve yumurtalarından kurtulmanıza yardımcı olabilecek bir krem ​​yazabilir.

         D. folliculorum , önceden var olan cilt rahatsızlıkları ile de komplikasyonlara neden olabilir. Akne salgınlarını, rosacea döküntülerini ve dermatit yamalarını kötüleştirebilir. Akarları kontrol etmek, bu tür iltihaplı cilt rahatsızlıklarının sonucuna yardımcı olabilir.

         Demodex folliculorum nasıl tedavi edilir?
         Bazı ev tedavileri, D. folliculorum'dan kurtulmaya yardımcı olurken aynı zamanda yayılmasını da önleyebilir. Yüzde 50 çay ağacı yağı çözeltisiyle kirpiklerinizi nazikçe fırçalayın. Ardından geride kalan yumurtaları öldürmek için çay ağacı yağı uygulayın. Çay ağacı yağı akarlardan ve akar yumurtalarından kurtulmalıdır.

         Çoğu durumda, semptomlara neden olmadıkları sürece akarlar hakkında hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Tıbbi tedaviler


         Yüzünüzde çok sayıda akar olduğunda tıbbi tedaviler kullanılır. İçin D. folliculorum kirpiklerde, ilaçlı bir merhem kullanılabilmektedir. Bu, akarları yakalamaya ve yumurtalarını diğer saç köklerine bırakmalarını önlemeye yardımcı olur.

         Aşağıdaki aktif bileşenlerle kremler, jeller ve yüz yıkamak da yardımcı olabilir:
         • Benzil benzoat
         • salisilik asit
         • selenyum sülfit
         • kükürt

         Doktorunuz ayrıca şunları da reçete edebilir:
         • crotamiton (Eurax)
         • ivermektin (Stromektol)
         • metronidazol (Flagyl)
         • permetrin (Nix, Elimite)
         Demodex folliculorum'un görünümü nedir?
         D. folliculorum'un görünümü , altta yatan nedene bağlıdır. Rosacea ve akne gibi iltihaplı rahatsızlıkları olan kişilerde semptomlarını şiddetlendiren tekrarlayan akarlar olabilir. Sık görülen cilt enfeksiyonları, akarların geri dönme olasılığını da artırabilir.

         Çoğu vaka ayrıca herhangi bir semptoma neden olmaz. Akarlar birkaç hafta yaşarlar ve genellikle haber verilmeksizin ayrışırlar. Küçük miktarlarda, D. folliculorum , fazla ölü deri hücrelerini çıkarabildikleri için aslında faydalar sağlayabilir.

         Tıbbi olarak en son 7 Mart 2019'da incelendi 5 kaynakçöktü
         GERİ BİLDİRİM:
         Tıbben tarafından gözden Deborah Weatherspoon, Ph.D., RN, Crna - tarafından yazıldı Kristeen Cherney - 2019 24 Temmuz Güncelleme

         Bu makale yardımcı oldu mu?

         EvetHayır Göz Parazitleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her ŞeyParazitler nelerdir?
         Bir parazit, konakçı olarak adlandırılan başka bir organizmanın içinde veya üzerinde yaşayan bir organizmadır. Bu etkileşim sayesinde parazit, masrafları konukçu pahasına besinler gibi faydalar elde eder.

         Üç tür parazit vardır:
         • Protozoa. Bunlar, konakçı içinde büyüyebilen ve çoğalabilen tek hücreli organizmalardır. Örnekler , sırasıyla sıtmaya ve giardiasise neden olabilen Plasmodium türleri ve Giardia türlerini içerir .
         • Helmintler. Helmintler daha büyük solucan benzeri parazitlerdir. Örnekler arasında yuvarlak kurtlar ve yassı kurtlar bulunur.
         • Ektoparazitler. Ektoparazitler, bir konağın vücuduna yapışabilen ve üzerinde yaşayabilen bitler, keneler ve akarlar gibi organizmaları içerir.

         Bazı parazitler insanları enfekte ederek parazit enfeksiyonuna neden olabilir . Genellikle vücuda deri veya ağız yoluyla girerler. Bu parazitler vücuda girdikten sonra gözler dahil diğer organlara gidebilir.

         Göz parazitleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Göz parazitinin belirtileri nelerdir?
         Paraziter göz enfeksiyonları her zaman semptomlara neden olmaz ve bu da onların tanınmasını zorlaştırabilir.

         Belirtiler ortaya çıktığında şunları içerebilir:
         • göz ağrısı
         • gözde kızarıklık veya iltihaplanma
         • aşırı gözyaşı üretimi
         • Bulanık görüş
         • Görüş alanınızda uçuşan cisimlerin (küçük noktalar veya çizgiler) varlığı
         • ışığa duyarlılık
         • göz kapaklarının ve kirpiklerin etrafında kabuklanma
         • göz çevresinde kızarıklık ve kaşıntı
         • retina yarası
         • görme kaybı ve körlük
         Gözü ne tür paraziter enfeksiyonlar etkiler?

         Acanthamoebiasis
         Acanthamoebiasis, bir protozoan parazitinden kaynaklanır. Acanthamoeba, dünya çapında tatlı su ve deniz ortamlarında çok yaygın bir organizmadır. Genellikle bir enfeksiyona neden olmazken, ortaya çıktığında potansiyel olarak görüşünüze zarar verebilir.

         Acanthamoeba, gözünüzdeki parazit ve kornea ile doğrudan temas yoluyla bulaşır. Zayıf kontakt lens bakımı, akantamoebiasis gelişimi için önemli bir risk faktörüdür.

         Toksoplazmoz
         Toksoplazmoz ayrıca bir protozoan parazitinden kaynaklanır. Çevrede yaygındır ve hayvan atıklarında, özellikle evcil kedilerin atıklarında bulunabilir.

         Parazit, yuttuğunuzda vücudunuza girebilir. Hamilelik sırasında anneden çocuğa da geçebilir.

         Toksoplazmoz olan çoğu insan herhangi bir göz hastalığı geliştirmeyecektir. Ancak bu gerçekleştiğinde, buna oküler toksoplazmoz denir. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde ve enfeksiyonu annesinden almış yenidoğanlarda oküler toksoplazmoz gelişme olasılığı daha yüksektir.

         Tedavi edilmezse oküler toksoplazmoz gözde yara izine ve görme kaybına neden olabilir.

         Loiasis
         Loiasis, Afrika'da bulunan bir helmint parazitinden kaynaklanır.

         Enfeksiyonu, enfekte bir sineğin ısırığı yoluyla kapabilirsiniz. Parazit vücuda girdikten sonra gelişmeye devam eder ve çeşitli dokulara göç edebilir. Aynı zamanda mikrofilarya adı verilen larvalar da üretir.

         Hem yetişkin solucan hem de larvaları, göz ağrısına, bozulmuş göz hareketine ve ışığa duyarlılık dahil görme sorunlarına neden olabilir.

         Gnathostomiasis
         Gnathostomiasis, çoğunlukla Asya'da, özellikle Güneydoğu Asya, Tayland ve Japonya'nın bazı bölgelerinde bulunan bir helmint parazitinden kaynaklanır. Ayrıca Afrika, Güney Amerika ve Orta Amerika'nın bazı bölgelerinde de bulunabilir.

         Paraziti, çiğ veya az pişmiş et veya balık yiyerek edinebilirsiniz. Parazit, gastrointestinal sisteminizden çıkar. Oradan, gözleriniz dahil vücudunuzun diğer bölgelerine hareket edebilir. Bu olursa, kısmi veya tam körlüğe neden olabilir.

         Nehir körlüğü (onchocerciasis)
         Onchocerciasis olarak da adlandırılan nehir körlüğü, bir helmint parazitinden kaynaklanır. Parazit Afrika, Orta Doğu, Güney Amerika ve Orta Amerika'nın bazı bölgelerinde bulunabilir.

         Enfekte bir kara sinek tarafından ısırılırsanız nehir körlüğüne yakalanabilirsiniz.

         Parazitin larvaları derinizde yuva yapar ve burada yetişkin solucanlara dönüşebilirler. Bu solucanlar daha sonra farklı dokulara geçebilen daha fazla larva üretir. Gözünüze ulaşırlarsa körlüğe neden olabilirler.

         Toksokariyaz
         Bir helmint paraziti toksokariyaza neden olur. Dünya çapında bulunabilir ve çoğunlukla evcil köpeklerde ve kedilerde bulunur.

         Paraziti, genellikle hayvan dışkısı ile kirlenmiş toprakta bulunan yumurtalarını yutarak edinebilirsiniz. Yumurtalar bağırsaklarınızda çatlar ve larvalar daha sonra vücudunuzun diğer bölgelerine göç edebilir.

         Toksokariyaz nadiren gözü etkiler, ancak etkilediğinde görme kaybına neden olabilir.

         Yengeç biti
         Kasık biti olarak da adlandırılan yengeç biti dünya çapında bulunur. Genellikle genital bölgenin kıllarını kolonize eden küçük böceklerdir. Ancak kirpikler dahil diğer saç bölgelerinde de bulunabilirler.

         Genellikle cinsel temas yoluyla yayılırlar, ancak giysi veya havlu gibi kontamine kişisel eşyalar da bunları yayabilir.

         Demodex folliculorum
         D. folliculorum , dünyanın her yerindeki insanların saç köklerinde bulunan akarlardır. Buna kirpiklerin saç kökleri de dahildir. Bazen bu akarlar demodikoz adı verilen bir duruma neden olabilir. Demodikoz, kirpik çevresinde tahrişe neden olabilir ve kirpik kaybına, konjunktivite ve görmenin azalmasına neden olabilir. Paraziter göz enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?
         Parazitik bir enfeksiyonun tedavisi, enfeksiyona neden olan parazitin türüne bağlıdır. Ancak birçok tür, pirimetamin, ivermektin ve dietilkarbamazin gibi oral veya topikal ilaçlarla tedavi edilir .

         Bazı durumlarda, yetişkin solucanların gözünüzden çıkarılması gerekecektir. Bu, loiasis, gnathostomiasis ve nehir körlüğünün tedavisinin ortak bir parçasıdır. Göz parazitleri önlenebilir mi?
         Parazitlerden tamamen kaçınmak zor olsa da, gözünüzde parazit enfeksiyonu geliştirme riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

         İyi hijyen uygulayın
         Özellikle yemek yemeden önce, banyoyu kullandıktan sonra ve hayvan atıklarını topladıktan sonra ellerinizi sık sık yıkayın. Giysiler, havlular ve çarşaflar gibi kişisel eşyaları paylaşmaktan kaçının.

         Yiyecekleri düzgün pişirin
         Paraziter enfeksiyonların yaygın olduğu bir bölgede seyahat ediyorsanız, çiğ veya az pişmiş yiyecekler yemekten kaçının. Tüm yiyeceklerin uygun iç sıcaklığa kadar pişirildiğinden emin olun. Çiğ yiyeceklerle uğraşıyorsanız, eldiven giyin ve daha sonra ellerinizi yıkayın.

         Böcek ısırıklarını önleyin
         Gün içinde böceklerin sizi ısırabileceği saatlerde dışarı çıkacaksanız, açıkta kalan cilde böcek ilacı uygulayın veya koruyucu giysiler giyin.

         Kontakt lenslere uygun bakım
         Kontakt lens kullanıyorsanız, temizlemeyin veya musluk suyuyla saklamayın. Yalnızca temas noktalarını temizlemek için onaylanmış steril ürünleri kullanın. Kontaklarınızı saklarken, her seferinde kutudaki kontak solüsyonunu değiştirin.

         Kontakt lens kullanmadan veya uygulamadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Kontakt lenslerinizi uyurken, özellikle yüzdükten sonra takmaktan da kaçınmalısınız. Alt çizgi
         Dünyada insanlara bulaşabilecek birçok parazit var. Bu parazitlerden bazıları gözlerinize bulaşabilir. Gözünüzdeki parazit enfeksiyonu her zaman semptomlara neden olmaz. Ancak olağandışı bir göz ağrısı, iltihaplanma veya görme değişikliği fark ederseniz, bir doktordan randevu alın. Tedavi edilmeden bırakıldı. bazı paraziter enfeksiyonlar kalıcı görme kaybına neden olabilir. SAĞLIK HATTI BÜLTENİ
         Haftada iki kez sağlıklı yaşam e-postamızı alın
         İyi egzersiz yapmanız ve iyi beslenmeniz için size ilham vermek için size en önemli sağlık ipuçlarımızı ve hikayelerimizi ve mutlaka okunması gereken haberleri göndereceğiz.

         E-postanızı giriniz

         ŞİMDİ ÜYE OLUN
         Kişisel gizlilik bizim için önemlidir
         Tıbbi olarak en son 8 Ekim 2018'de incelendi 10 kaynakçöktü
         GERİ BİLDİRİM:
         Tıbbi olarak Vincent J. Tavella DVM, MPH tarafından incelendi - Yazan: Jill Seladi-Schulman, Ph.D. - 9 Ekim 2018'de güncellendi
         Bu makale yardımcı oldu mu?

         Kirpik Akarları: Bilmeniz GerekenlerOkurlarımız için faydalı olduğunu düşündüğümüz ürünleri dahil ediyoruz. Bu sayfadaki bağlantılar üzerinden satın alırsanız, küçük bir komisyon kazanabiliriz. İşte sürecimiz. Kirpik akarları nelerdir? Kirpik akarlarına iki tür Demodex akarı neden olur . İki tip Demodex folliculorum ve Demodex brevis olarak adlandırılır . Her iki tür akar da mikroskobiktir, bu nedenle onları çıplak gözle göremezsiniz. Ölü deri hücrelerini besledikleri saç köklerinde doğal olarak yaygındırlar.

         D. folliculorum , kirpikleri en çok etkileyendir. Bu tür akarlar, kirpiklerin etrafındaki ölü deri hücrelerinin yanı sıra göz kapaklarınız gibi gözün diğer bölgeleri ile beslenir.

         Herkeste küçük miktarlarda bu akarlar bulunur, ancak yine de yakın temas yoluyla insanlar ve hayvanlar arasında yayılabilirler. Akarlar ayrıca büyük miktarlarda sorunlu hale gelebilir ve bu da daha fazla cilt sorununa neden olabilir. Ayrıca önceden var olan cilt hastalıklarını da kötüleştirebilirler.

         Kirpik akarları görünmediğinden, varlıklarını kendi başınıza teşhis edemezsiniz. Gözünüzün etrafında bir akar salgınının olası semptomlarını yaşıyorsanız, doktorunuzdan randevu almanız önemlidir. Bunun neye benzediğini ve nasıl hissettirdiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

         Semptomlar
         Kirpiklerdeki Demodex akarlarının semptomları şunları içerebilir:
         • kirpiklerde ve çevresindeki ciltte kaşıntı
         • pullu, pürüzlü cilt lekeleri
         • göz çevresindeki kızarıklık
         • gözlerinde yanma hissi
         • Rosacea ve egzama (dermatit) gibi cilt semptomlarının veya alevlenmelerin kötüleşmesi

         İleri semptomlar göz iltihabına (blefarit) neden olabilir. Bu, huysuz kirpikler, yapışkan gözler ve sık sık yanıp sönme gibi diğer semptomlara neden olabilir. Blefarit, zamanla kirpik büyüme anormalliklerine de yol açabilir.

         Yine de, kirpik akarlarının semptomları, yalnızca altta yatan bir cilt rahatsızlığınız varsa veya büyük bir istilanız varsa ortaya çıkma eğilimindedir . Hafif vakalarda, kirpik akarları herhangi bir belirgin belirtiye neden olmaz.

         Demodex'in ayrıca rosacea ile güçlü bağlantıları olduğu görülüyor. Göre Ulusal Rosacea Derneği , rosacealı insanlar yaklaşık 18 kat daha fazla olması D. folliculorum rosacea olmayanlar ile karşılaştırıldığında akarları.

         Akarlar, bazı uzmanlar tarafından rosaceanın doğrudan bir nedeni olarak bile kabul edilmektedir. Her durumda Demodex , etkilenen kişilerde rosacea semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir. Nedenleri
         Demodex akarları doğal olarak ortaya çıkmaktadır. Yine de, özellikle rosacea'nız varsa, daha büyük sayılarda gelebilirler. Deri akarları şu anda rosacea'nın bir nedeni olarak araştırılmaktadır .

         Kirpik akarı salgınlarının diğer olası nedenleri arasında dermatit , enflamatuar akne ve alopesi gibi diğer cilt rahatsızlıkları bulunur . Deri enfeksiyonları, zayıflamış bağışıklık sistemleri ve HIV de Demodex akarlarıyla bağlantılıdır .

         Bulaşıcı mı?
         Bu akarlar bulaşıcı olabilir. Kirpik akarları, onlara sahip olan başkalarıyla temastan yayılabilir. Bu, kirpiklerinde veya derisinde akar istilası olan başka biriyle yakın temasın bir sonucu olabilir.

         Ayrıca muhtemelen asla göz makyajını paylaşmaman söylendi. Bu tür bir tavsiye özellikle kirpik akarları ile ilgilidir çünkü bunlar rimel, kirpik fırçaları ve kirpik çevresinde kullanılan diğer kozmetik ürünler yoluyla yayılabilir.

         Tedavi
         Kirpik akarı tedavisi başlamadan önce, doğru teşhis için doktorunuza görünmeniz gerekir. Bu, kirpiklerin bir miktar yağ, doku ve olası akar dış iskeletlerini toplamak için hafifçe kazındığı küçük bir biyopsi ile yapılır.

         Akarlar çıplak gözle görülemediği için numuneye daha sonra mikroskopla bakılır.

         Doktorunuz size bir kirpik akarı istilası teşhisi koyarsa, akarları yerinde tutmaya yardımcı olmak ve yayılmasını ve yumurtlamasını önlemek için ilaçlı bir merhem yazacaktır. Ek olarak, altta yatan cilt koşullarını tedavi ederler.

         Çay ağacı yağı , kirpik bölgesindeki Demodex akarlarını tedavi etmek için başka bir seçenek olabilir .

         Bir 2013 çalışmasıGüvenilir KaynakAktif madde terpinen-4-ol öldürdüğünü bulduk Demodex . Kirpiklerinizi reçetesiz satılan yüzde 50 oranında seyreltilmiş çay ağacı yağı ile temizleyebilirsiniz. Mayo Clinic bunu haftada bir yapmanızı önerir.

         İnternetten çay ağacı yağı satın alın. Önleme
         Kirpik akarları sorunlu hale gelebilir ve istilanın kontrolden çıkması durumunda başka göz sorunlarına yol açabilir. İyi hijyen ve göz sağlığı, ilk etapta akarlardan kaçınmaya yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

         Aşağıdaki yöntemlerle kirpik akarlarının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz:
         • Maskara veya diğer makyaj ve kozmetik araçlarını asla paylaşmayın.
         • Yalnızca yağlı olmayan makyaj malzemeleri ve kozmetikler kullanın.
         • Yüzünüzü günde iki kez yıkayın, ayrıca göz çevresini sadece suyla nazikçe temizleyin.
         • Her gün kirpik mendili kullanın, özellikle makyaj yapıyorsanız veya fazla birikintiniz veya yağınız varsa.
         • Gerektiğinde bebek şampuanı ve kirpik fırçası ile nazikçe fırçalayın.

         Bul kirpik mendilleri bebek şampuanıkirpik fırçası

         Ne zaman bir doktora görünmeli
         Tıbbi tedavilere ve ev ilaçlarına rağmen herhangi bir iyileşme görmüyorsanız, daha ileri değerlendirme için doktorunuzu görmenin zamanı gelmiş olabilir. Healthline FindCare aracımızı kullanarak bölgenizdeki bir doktordan randevu alabilirsiniz .

         Rosacea veya egzaman kötüleşirse de randevu almalısın. Belirtileriniz genel yaşam kalitenizi etkiliyorsa hemen doktorunuzu arayın.

         Kirpik akarları tedavi edilmediğinde görme sorunlarına neden olabilir. Ayrıca kuru göze neden olabilirler. Gözlerinizde veya görüşünüzde herhangi bir değişiklik olursa doktorunuza görünmelisiniz. Kirpik akarları, dışlanmanın nedenlerinden sadece biri olabilir.

         Alt çizgi
         Demodex akarları yaygındır, D. folliculorum en çok kirpikleri ve çevresini etkiler. Bu akarların cildinizde orta seviyelerde olması tamamen doğal olsa da, istilalar akarların kontrolden çıkmasına ve göz çevresinde rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

         Bazen kirpik akarları sorununu birleştirmek, rosacea da dahil olmak üzere cilt hastalıklarının altında yatan nedenlerdir. Deri enfeksiyonları ve kontrolsüz egzama, semptomlarınızı ve gelecekteki istilaları kötüleştirebilir.

         Erken tespit edildiğinde Demodex akarlarının tedavisi kolaydır. Rosacea'nız varsa, akarlar için düzenli olarak test yaptırmanız gerekebilir. Genel bir kural olarak, yeni veya kötüleşen semptomlar durumunda doktorunuzu görmelisiniz. İLAN         En son tıbbi olarak 19 Aralık 2018'de incelendi 14 kaynakçöktü
         GERİ BİLDİRİM:
         Tıbbi olarak Ann Marie Griff, OD tarafından incelendi - Yazan: Kristeen Cherney , 19 Aralık 2018

         Bu makale yardımcı oldu mu?
         EvetHayır
         Demodex Brevis: Bilmeniz GerekenlerDemodex brevis nedir?

         Demodex brevis, insanlarda bulunan bir tür akar. Muadili Demodex folliculorum gibi, brevis de doğal olarak meydana geliyor. D. brevis o kadar küçüktür ki, akarları çıplak gözle göremezsiniz. Aslında, ortalama akar yalnızca 0,15 ila 0,2 mm uzunluğundadır. Sadece akarlar büyük miktarlarda mevcutsa insanlarda gözle görülür reaksiyonlara ve sorunlara neden olurlar. Demodex brevis resimleri


         GALERİYİ GÖRÜNTÜLE2 Semptomlar
         D. brevis'in semptomları genellikle sadece büyük istilalarda ortaya çıkar. İşaretler şunları içerebilir:
         • kırmızı ten
         • sert veya sert cilt
         • pullu veya yamalı cilt

         D. brevis'in semptomları D. folliculorum'un semptomlarına benzer. Temel fark konumdur. Folliculorum yüzünde kalma eğilimindeyken, D. brevis tüm vücuda yayılabilir. Göğüs ve boyun D. brevis istilasının ortak alanlarıdır, bu nedenle eğer varsa orada daha fazla semptom fark edebilirsiniz. Nedenleri
         D. brevis deriye girdikten sonra yağ bezlerindeki sebumu besler. Bu bezler cilt yüzeyinin altındaki saç köklerine bağlıdır.

         D. brevis istilası küçük çocuklarda yaygın değildir, ancak sayıları yaşla birlikte doğal olarak artar. Akarlar ayrıca insanlar arasında da yayılabilir.

         Risk faktörleri
         Bazı önceden var olan koşullar, iltihaplı durumlar ve enfeksiyonlar gibi D. brevis riskini artırabilir. Bunlar şunları içerebilir:
         Yağlı cilt D. brevis'e yol açabilir çünkü akarlar saç köklerinin altındaki yağları besler.

         Yaş ayrıca her iki tür demodeks akarının yaygınlığını da artırır. Bilinmeyen nedenlerden dolayı D. brevis, erkeklerde kadınlardan daha fazla görülme eğilimindedir.

         Nasıl teşhis edilir
         Bu akarlar o kadar küçüktür ki, bir doktorun muayenehanesinde teste girmedikçe onlara sahip olduğunuzu bilemezsiniz. Aslında, demodeks teşhisi için randevular nadirdir çünkü çoğu insan onlara sahip olduklarını bile bilmiyor. İnsanlar genellikle diğer cilt rahatsızlıkları için daha ileri testlerden geçtiklerinde demodeksleri olduğunu keşfederler.

         D. brevis'i teşhis etmek için doktorunuz biyopsi yapacak. Bu, cildinizden kazınan küçük bir doku örneğinden oluşur. Doktorunuz daha sonra herhangi bir akar olup olmadığını görmek için örneğe mikroskop altında bakacaktır. Ayrıca semptomlara neden olabilecek diğer cilt hastalığı belirtilerini de arayabilirler. Demodex brevis komplikasyonlara neden olabilir mi?
         D. brevis genellikle komplikasyonlara neden olmaz. Bununla birlikte, aşırı miktarda akar, demodikoz adı verilen bir duruma yol açabilir. Cildin santimetrekaresi başına 5'ten fazla akar olduğunda ortaya çıkar. Demodikoz ile, diğer D. brevis semptomlarına ek olarak pigmentasyon değişiklikleri fark edebilirsiniz.

         Bununla birlikte, D. brevis bazen egzama gibi belirli cilt koşullarını şiddetlendirebilir.

         Ev tedavileri
         Çoğu durumda, D. brevis, önemli tıbbi tedaviyi gerektirecek kadar şiddetli değildir. Kişisel bakım, akarlardan kurtulmanın ve yaygın istilaları önlemenin ana yollarından biridir. Şu hijyen ipuçlarını izleyin:
         • D. brevis'in beslediği fazla yağı çıkarmak için her gün banyo yapın.
         • Egzersiz yaptıktan hemen sonra duş alın.
         • Yağsız losyonlar ve güneş kremi kullanın.
         • Yağlar ölü cilt altında sıkışabileceğinden, ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için cildinizi birkaç günde bir pul pul dökün.

         Bu kişisel bakım adımları ile akarları uzak tutabilir ve başka sorunlardan kaçınabilirsiniz.

         Klinik tedaviler
         D. brevis için klinik tedaviler genellikle sadece yaygın istilalar için veya belirgin ve rahatsız edici semptomlar için gereklidir. Doktorunuz akarlardan kurtulmak için oral veya topikal ilaçlar yazabilir. Bu ilaçlar, akarların beslediği fazla yağlardan ve altına saklayabildikleri ölü deri hücrelerinden kurtulur. Bu ilaçlar ayrıca D. brevis yumurtalarını da öldürebilir.

         Doktorunuz aşağıdaki aktif maddelerle kremler ve losyonlar önerebilir:
         • salisilik asit
         • Benzil benzoat
         • selenyum sülfit
         • kükürt
          Odun Sirkesi

         Doktorunuz ayrıca bu ilaçları reçete edebilir:
         Doktorunuz önceden var olan bir durumun D. brevis'in gelişmesine neden olduğunu düşünürse, altta yatan nedenleri de yönetmeniz gerekecektir. Örneğin bir enfeksiyon antibiyotikler veya antiviraller ile tedavi edilebilir. Egzama ve rosacea için topikal ürünler de gerekli olabilir. D. brevis'in görünümü
         Genel olarak, D. brevis, D. folliculorum kadar yaygın değildir. Ayrıca normalde önemli sorunlara neden olmaz - akarlara sahip olabilirsiniz ve hatta bunun farkında bile olmayabilirsiniz. Kişisel hijyen, demodex akarlarını uzak tutmaya ve genel cilt sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, daha büyük miktarlarda D. brevis semptomlara neden olabilir ve tıbbi tedaviyi gerektirebilir. Klinik olarak konuşursak, D. brevis'in tedavisi genellikle kolaydır.

         Tıbbi olarak en son 3 Mayıs 2017'de incelendi 4 kaynakçöktü
         GERİ BİLDİRİM: Tıbbi olarak Suzanne Falck, MD, FACP tarafından incelendi - Yazan Kristeen Cherney - 3 Mayıs 2017'de güncellendi

         Bu makale yardımcı oldu mu?

         EvetHayır

         Toz Akarı AlerjileriPinterest'te paylaş Getty Images Toz akarı alerjisi nedir?
         Toz akarları, örümcek ailesine ait son derece küçük böceklerdir. Ev tozunda yaşarlar ve insanların düzenli olarak döktüğü ölü deri hücrelerini beslerler. Toz akarları, tüm iklimlerde ve çoğu yükseklikte hayatta kalabilir. Sıcak ortamlarda gelişirler, 70 ° F (21 ° C) ve yüzde 70 bağıl nem oranındakileri tercih ederler.

         Toz akarlarının atık ürünlerini soluduğunuzda, bağışıklık sisteminiz normal olarak zararsız maddelere karşı antikorlar üreterek hızlanır. Bu aşırı hevesli bağışıklık tepkisi, hapşırma ve burun akıntısı gibi toz akarı alerjisiyle ilişkili semptomlara neden olur.

         Amerika Astım ve Alerji Vakfı'na (AAFA) göre, bu tür alerji Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 20 milyon kişiyi etkiliyor. Alerji semptomlarının yanı sıra, toz akarı alerjenlerine uzun süreli maruz kalma, sinüs enfeksiyonlarına ve astıma yol açabilir. Toz akarı alerjilerinin nedenleri
         Bir alerji genellikle vücut için zararlı değil bilinmeyen bir madde bağışıklık sisteminin yanıtıdır. Bu maddelere alerjen denir. Bazı yiyecekleri, polenleri ve toz akarlarını içerebilirler. Toz akarlarına alerjisi olan kişiler, böcek kalıntılarına kötü tepki verirler. Bu kalıntılar arasında küçük dışkı yığınları ve çürüyen vücutlar bulunur.

         Nispeten temiz bir eviniz olabilir, ancak toz akarlarına uygun bir ortam oluşturmak çok fazla zaman gerektirmez. Aslında, ortalama bir yatak odası genellikle onlar için ideal yerdir. Yatak takımları, halılar ve mobilya yastıklarının tümü nemi hapseder ve tutar, bu küçük böceklerin gelişmesine izin verir. Toz akarlarının atık parçacıklarını solumaya devam ederken zamanla artan alerji semptomları yaşayabilirsiniz.

         Tozun herkes için hapşırmaya neden olabileceğine dikkat etmek önemlidir, ancak yalnızca belirli kişiler aslında bir toz akarı alerjisi oluşturan bağışıklık tepkilerine sahiptir. Toz akarı alerjisinin belirtileri
         Toz akarı alerjisi semptomları hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Aşağıdakileri içerebilirler:
         • burun akıntısı veya kaşıntılı
         • geniz akıntısı
         • kaşınan cilt
         • tıkanıklık
         • sinüs basıncı (yüz ağrısına neden olabilir)
         • kaşıntılı, sulu veya kırmızı gözler
         • cızırtılı boğaz
         • öksürük
         • gözlerin altında şişmiş, mavimsi renkli cilt
         • uyku problemi

         Astımınız varsa ve toz akarlarına alerjiniz varsa ek semptomlar yaşayabilirsiniz. Bu semptomlar şunları içerebilir:
         • göğüs ağrısı veya gerginliği
         • nefes almada zorluk
         • hırıltılı solunum, öksürük veya nefes darlığı
         • konuşmada zorluk
         • şiddetli astım krizi
         Toz akarı alerjilerinin teşhisi
         Evde, özellikle temizlik yaparken veya yatağa gittiğinizde semptomlarınızın daha kötü olduğunu fark ederseniz bir alerji uzmanına görünmelisiniz. Alerji uzmanı, alerjileri teşhis eden ve tedavi eden kişidir.

         Alerji uzmanınız, toz akarı alerjiniz olup olmadığını belirlemek için teşhis testleri kullanacaktır. En yaygın test türü deri delme testidir. Bu test sırasında, alerji uzmanı cildinizin bir bölgesine küçük bir alerjen özü batırır. Allerjistiniz, cildinizde herhangi bir olumsuz reaksiyon olup olmadığını görmek için yaklaşık 15 dakika bekleyecektir. Bir reaksiyonunuz varsa, muhtemelen cildin iğneleyici bölgesinde büyük bir yumru oluşacaktır. Bölge ayrıca kırmızı ve kaşıntılı olabilir.

         Bazen deri testi yerine kan testi kullanılır. Bir kan testinin yalnızca antikorları tarayabileceğini unutmayın, bu nedenle sonuçlar o kadar doğru olmayabilir
         SAĞLIK HATTI BÜLTENİ
         Alerjiler ve Astım e-postamızın 245.000 okuyucusuna katılın
         Gelen kutunuza gelen tetikleyicilerden kaçınmanıza ve reaksiyonları yönetmenize yardımcı olacak uzman tavsiyesi alın.

         E-postanızı giriniz

         ŞİMDİ ÜYE OLUN
         Kişisel gizlilik bizim için önemlidir Toz akarı alerjisini tedavi etmek
         En iyi tedavi seçeneği, toz akarlarına maruz kalmanızı sınırlamaktır. Bu işe yaramazsa, toz akarı alerjisinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç reçetesiz ve reçeteli ilaç vardır:
         • Allegra veya Claritin gibi antihistaminikler hapşırma, burun akıntısı ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir
         • Flonase veya Nasonex gibi nazal kortikosteroidler, oral muadillerine göre daha az yan etki sunarken iltihabı azaltabilir.
         • Sudafed veya Afrin gibi dekonjestanlar , burun geçişlerindeki dokuları küçültebilir ve nefes almayı kolaylaştırabilir.
         • Actifed veya Claritin-D gibi bir antihistamin ve dekonjestanı birleştiren ilaçlar

         Rahatlama sağlayabilecek diğer tedaviler şunları içerir:
         • kromolin sodyum
         • alerji aşısı olarak da bilinen immünoterapi
         • Accolate, Zyflo veya Singulair gibi lökotrien değiştiriciler

         Singulair riski artırırGüvenilir Kaynakintihar düşünceleri ve eylemleri gibi ciddi zihinsel sağlık yan etkileri. Bu nedenle, yalnızca diğer uygun alerji ilaçları bulunmadığında kullanılmalıdır. Toz akarı alerjisi önleme
         Yatak örtüsü, toz akarları için ideal üreme alanıdır. Genellikle onlar için mükemmel sıcaklık ve nemdir ve geceleri kıvrılan insanlar sınırsız yiyecek tedariki sağlar.

         Neyse ki, toz akarı alerjisi olanlar için kaybedilen bir savaş değil. Yatağınızın toz akarlarından uzak kalmasına yardımcı olmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:
         • Yatakta, bazada ve yastıklarda alerjen geçirmez yatak örtüleri kullanın. Fermuarlı kılıflar en iyisidir. Sıkı dokunmuş kumaşları, toz akarlarının yataklara girmesini engeller.
         • Tüm yatak örtülerini haftada en az bir kez sıcak suda yıkayın. Buna çarşaflar, yastık kılıfları, battaniyeler ve yatak örtüleri dahildir. Yaz aylarında sıcak bir kurutucuda veya doğal güneş ışığında kurutun.

         Toz akarlarını yönetmenin daha fazla yolu var. Polen gibi dışarıdaki alerjenlerden farklı olarak, birkaç temel adımla toz akarlarını kontrol altında tutabilirsiniz:
         • Evinizdeki bağıl nemi yüzde 30 ila 50 arasında tutmak için bir klima veya nem giderici kullanın.
         • Yüksek verimli bir partikül hava (HEPA) filtresi satın alın.
         • Yalnızca yıkanabilir doldurulmuş oyuncaklar alın ve sık sık yıkayın. Doldurulmuş oyuncakları yataklardan uzak tutun.
         • Nemli veya yağlı bir havlu veya paspasla sık sık toz alın. Bu, toz miktarını en aza indirmeye yardımcı olur ve birikmesini önler.
         • HEPA filtreli bir elektrikli süpürge kullanarak düzenli olarak vakumlayın. Şiddetli toz akarı alerjisi olan bir kişi, bu görevi başkasına yaptırmalıdır.
         • Tozun biriktiği dağınıklıktan kurtulun.
         • Perdeleri ve döşemeli mobilyaları sık sık temizleyin.
         • Mümkünse halıyı ahşap, karo, muşamba veya vinil zemin ile değiştirin.
         Görünüm
         Toz akarlarına alerjiniz varsa, toz akarlarına sürekli maruz kalmak kesinlikle rahatsız edici olabilir. Alerjik reaksiyonların yanı sıra, ev içi alerjenlere sık sık maruz kalmak da astım gelişme riskini artırabilir. Bu özellikle çocuklar için geçerlidir.

         Toz akarı alerjilerinin kontrol altına alınması biraz iş gerektirse de, iyi haber, kontrol edilebilir olmalarıdır. Belirtilerinizi yönetebilmeniz için en iyi uygulamaları ve tedavi önlemlerini belirlemek için alerji uzmanınızla birlikte çalışın.

         Yorum yap

         Hazırlanıyor...
         X