Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Limon Otu, Lemon Grass

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Limon Otu, Lemon Grass

  DUYURU; LİMON OTU ALIYORUZ. Telefon : 444 6 649 WhatsApp İletişim Tıkla : https://wa.me/905338155684 Limon Otu ile Melisa [Oğul Otu] genlikle karıştırılmaktadır. Bu iki bitkinin bir biri ile ilgisi yoktur.
  LİMON OTU ETERİK YAĞI (cymbopogon citratus oil) LİMON OTU Eterik yağı, Limon otunun farklı türlerinden olan Cymbopogon nardus (limon çimeni), Cymbopogon citratus ve Cymbopogon nervatus gibi bitkilerin yaprakları ve saplarından elde edilir. Bu yağın ekstraksiyonu buhar distilasyon işlemi ile yapılır. Bitkiden elde edilen esansiyel bir parfümeri, parfümeri, sabunlar, saç yağları, kozmetikler ve böcek kovucu olarak kullanılır. Yağ esas olarak sitraldan oluşur ve düşük konsantrasyonlarda menekşe kokusuna sahip olan ‘alpha’ ve ‘beta’ iyonlarının üretimi için parfümeri endüstrisinde önemli bir başlangıç malzemesidir .Limon otu eterikyağının içeriğinde başlıca; sardunya (alfa-sitral) , neral (beta-sitral) , mirsen, geranial , citronellal, metil izoüjenol ve citronelol bulunur.
  FAYDALARI:
  • Limon otu eterik yağının ana bileşini olan sardunya, neral ve citronellal güçlü antifungal etkisiye sahiptir.
  • Limon otu eterik, ciltteki çeşitli mantar oluşumunu ortadan kaldırır ve önler.
  • Limon otu eterik yağının bileşenlerinden olan geraniol, alfa-sitral (sardunya) ve beta-sitral (neral) ve metil izoeujenol’ün antimikrobiyal etkisi vardır.
  • Böylelikle aromaterapi uygulamalarında kullanılan citronella bitkisi yağı, havadaki zararlı bakterilerin büyümesini veya yayılmasını yavaşlatır veya önler.
  • Limon otu eterik yağının içeriğindeki bileşenlerinden sardunya, neral, mirsen ve geraniol’in antienflamatuvar ve antioksidan etkisi vardır.
  • Limon otu eterikyağının içeriğindeki citronellal ve limonen’in etkisiyle böcek ve haşereler üzerinde antitrippanozomal ve antiplazmodiyal etkisi vardır.
  • Limon otu eterik yağı, spreyler, losyonlar ve mumlar gibi düzinelerce kayıtlı böcek ilacı ürünlerinde bulunabilir
  • Genel olarak kozmetik olarak veya lokal olarak kullanılan citronella esansiyel yağı, kötü vücut kokularını giderir ve fresh bir koku verir.
  • Yaşlanma görünümünü yavaşlatır, cilt sağlığını arttırır ve cildin nem emilimini iyileştirir.
  • Limon otu eterik yağının akne, siğiller, sivilceler gibi cilt enfeksiyonlarını azaltmada antibakteriyel özellikler sunmaktadır.
  • Aynı zamanda egzama ve dermatitleri iyileştirdiği görülmüştür.
  • Limon otu eterik yağının antiseptik özelliği, yaraları ve yaralanmaların septik olmasını engeller.
  • Aynı zamanda antienflamatuvar ve antioksidan etkisiyle yaraların iyileşmesini sağlar.
  • Limon otu eterik yağının anksiyolitik, yatıştırıcı veya antikonvülsif ajan olarak kullanımlarını araştıran çalışmalar yapılmıştır.
  • Ruh hallerini yükseltmesi, depresyon ve kaygı duygularını ortadan kaldırması, zihinsel yorgunluğu azaltması ve mutlu duygular geliştirmesiyle bilinmektedir.
  • Limon otu eterik yağının rahatlatıcı etkisinden dolayı adet sancılarına iyi geldiği görülmüştür.
  • Limon otu eterik yağının spazmodik etkisinden dolayı kas,kemik ve eklem ağrılarını gidermede kullanılır.
  • Limon otu eterik yağının saç sağlığında olumlu etkileri yapılan çalışmalarda görülmüştür.
  • Saç dökülmesinde,yağlı saç derisinde ve saça hacim kazandırmada kullanılabilir.
  • Limon otu eterik yağının içeriğindeki geraniol’ün antikanser üzerine olan birçok bilimsel çalışması vardır.
  • Bu çalışmalardan özellikle meme, akciğer, kolon kanserine karşı antikanser etkili olduğu görülmüştür.

  Uyuz, özellikle düşük gelirli tropik bölgelerde yüksek prevalansa sahip, yılda yaklaşık 455 milyon insanı etkileyen bir parazit istilasıdır. Hastalık sıklıkla bakteriyel enfeksiyonlarla komplike hale gelir. Halihazırda mevcut tedaviler, mitisitler, yumurta öldürücü, antibakteriyel ve anti-inflamatuar/antipruritik özellikleri içeren ideal profili karşılamamaktadır. Cymbopogon citratus , tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. Elde edilen uçucu yağ C . citratus , bildirilen antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip limon otu yağı olarak bilinir. Limon otu yağının Sarcoptes'e karşı mitisidal ve ovisidal etkinliğini değerlendirmek için deneyler yaptık.Çin'de doğal olarak enfekte olmuş tavşanlardan toplanan akarlar. Sonuçlar, limon otu yağının Sarcoptes akarlarının hareketli aşamalarını etkili bir şekilde öldürebildiğini ve önemli bir yumurta öldürücü aktivite sunduğunu gösterdi. Tüm bu özellikleri göz önüne alındığında, limon otu yağı, uyuza karşı umut vaat eden bir mitisit olarak kabul edilmelidir.

  Tanıtım
  Uyuz, Sarcoptes scabiei akarlarının istilasından kaynaklanan bulaşıcı bir deri hastalığıdır . Klinik semptomlar, yoğun kaşıntı, eritem ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara bağlı daha ciddi komplikasyonları içerir [
  1 ]. Uyuz, özellikle düşük gelirli popülasyonlarda önemli küresel sağlık ve ekonomik yükü vurgulayan 2017 yılında WHO'nun ihmal edilen tropikal hastalıklar listesine eklendi [ 2 , 3 ].

  Uyuz kontrolü ağırlıklı olarak topikal ajanlar (örn. permetrin, benzil benzoat, malathion ve krotamiton) ve oral ivermektin içeren sentetik mitisitlerin kullanımıyla gerçekleştirilir. Ne yazık ki, çoğu kimyasal mitisitler, orta ila şiddetli yan etkilerle ilişkili olduklarından ve/veya sınırlı yumurta öldürücü aktivite nedeniyle birden fazla tedavi gerektirdiğinden , optimal değildir [
  4 , 5 ]. Ayrıca en çok kullanılan mitisidlere karşı direnç ortaya çıkmıştır [ 6 ]. Yeni etki biçimlerine sahip yeni ilaç, mevcut ilaçlarla dönüşümlü olarak kullanıldığında direncin ortaya çıkışını yavaşlatabilir [ 7 ]. Araştırmalar, karanfil, çay ağacı ve LİMON OTU gibi uçucu yağların Sarcoptes akarlarının hareketli evrelerine karşı etkili olduğunu göstermiştir.810 ]. Topikal bir tedavi olarak, Avustralya'da uyuz tedavisi için %5 çay ağacı yağı önerilmiştir [ 11 ]. Bununla birlikte, bu çalışmaların hiçbiri bu yağların yumurta öldürücü aktivitesini test etmemiştir.

  Cymbopogon citratus (DC.) Stapf 1906, tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. C. citratus'tan (LİMON OTU) elde edilen uçucu yağ , ana bileşeni sitral olan limon otu yağı olarak bilinir [
  12 ]. Limon otu yağının antiparaziter [ 13 ], antioksidan [ 14 ], antimikrobiyal [ 12 ] ve antienflamatuar [ 15 ] dahil olmak üzere çeşitli farmakolojik özelliklere sahip olduğu bildirilmektedir . Limon otu yağının ayrıca bir bitki patojenine ( Tetranycchus urticae ) [ 16 ] ve ev tozu akarlarına [ 17 ] karşı mit öldürücü etki gösterdiği rapor edilmiştir . Ancak, LİMON OTU YAĞI'NIN Sarcoptes scabiei'ye (UYUZ Böceği, Akarlar) karşı etkinliği şimdiye kadar anlatılmamış. Bu çalışmada, Güney Çin'de toplanan Cymbopogon citratus uçucu yağını çıkardık ve analiz ettik ve ayrıca tavşanlardan Sarcoptes scabiei'ye karşı mitisidal ve yumurta öldürücü etkinliğini değerlendirdik .

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7162540/

  .........................

  Biofilm inhibition by Cymbopogon citratus and Syzygium aromaticum essential oils in the strains of Candida albicans

  Author links open overlay panelMohd Sajjad AhmadKhanIqbalAhmad Show more Add to Mendeley Share Cite https://doi.org/10.1016/j.jep.2012.01.045Get rights and content Abstract

  Ethnopharmacological relevance Oils of Cymbopogon citratus and Syzygium aromaticum have been used in traditional medicine to treat fungal infections of skin, mouth, urinary and vaginal tract in Asian countries particularly India and other developing countries.

  Aim of the study To evaluate essential oils of Cymbopogon citratus and Syzygium aromaticum for their anti-biofilm activity against strong biofilm forming strains of Candida albicans.

  Materials and methods
  XTT reduction assay, Time kill assays, light microscopy and scanning electron microscopy (SEM) were employed to determine the effect of test oils on the Candida albicans biofilms.

  Results
  Test edilen Candida albicans suşlarının çoğu, orta ila güçlü biyofilm oluşumu sergiledi. Önceden oluşturulmuş Candida biyofilmleri, antifungal ilaçlara karşı ≥1024 kat, Syzygium aromaticum'a 2 kat daha fazla direnç gösterdi , ancak Cymbopogon citratus için artan tolerans göstermedi . Test yağları (LİMON OTU YAĞI ve Karanfil yağı), amfoterisin B ve flukonazole kıyasla önceden oluşturulmuş biyofilmlere karşı daha aktifti. 0.5x MIC'de , Cymbopogon citratus ve ardından Syzygium aromaticum biyofilm oluşumuna karşı en fazla inhibitör olmuştur. Işık ve elektron mikroskobik çalışmalar, Cymbopogon citratus'un alt MİK'lerinin varlığında oluşan biyofilmlerin üç boyutlu yapılarının deformitesini ortaya çıkardı.. Hücre zarları, SEM gözlemleriyle gösterildiği gibi, sesil hücrelerdeki bileşiklerin hedef bölgesi gibi göründü.

  Çözüm
  Verilerimiz, Cymbopogon citratus ve Syzygium aromaticum tarafından umut verici in vitro anti-biyofilm aktivitesi göstermiş ve bu yağların muko-kütanöz Candida enfeksiyonlarında etnofarmakolojik kullanımını doğrulamıştır . Ayrıca, Candida spp.'nin biyofilm büyüme modu ile bağlantılı ilaca direnç ve tekrarlayan enfeksiyon sorunuyla başa çıkmak için bu yağların yeni anti-biyofilm ürünleri olarak kullanılmasını önermektedir .

  grafik soyut
  1. İndir : Yüksek çözünürlüklü görüntüyü indirin (172KB)
  2. İndir : Tam boyutlu resmi indir
  Tanıtım

  Son zamanlarda, etnomedikal kullanımları ve dünya nüfusunun büyük bir bölümünün, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkların tedavisi için bitkilere güvenmesi nedeniyle, antimikrobiyal ajan kaynakları olarak bitkilere ilgi yeniden artmıştır. hastalıklar. Bitki kaynaklı ilaçların güvenli ve yan etkileri olmadığı bildirilmiş ve bitki uçucu yağlarının antimikrobiyal özellikleri antik çağlardan beri bilinmektedir (Cowan, 1999). Özellikle Cymbopogon citratus (limon otu) ve Syzygium aromaticum yağları(karanfil) birçok eski kültür tarafından geleneksel uygulamalarda uzun süredir kullanılmaktadır. Hindistan'daki geleneksel şifa sistemi olan Ayurveda'da, limon otu yağı hipertansiyon, ateş, mide rahatsızlıklarını tedavi etmek ve romatizma, soğuk algınlığı ve grip ile ilişkili ağrı ve iltihabı ve boğaz, idrar ve vajina yollarının bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarını azaltmak için kullanılır. (Carlini ve diğerleri, 1986, Husain ve diğerleri, 1988, Schwiertz ve diğerleri, 2006). Benzer şekilde karanfil yağı diş ağrısında ve gaz giderici, anestezik ve ağız ve cilt enfeksiyonları için antimikrobiyal olarak kullanılmıştır (Cai ve Wu, 1996; Ghelardini ve diğerleri, 2001; Karmakar ve diğerleri, 2011). Çalışmalar, limon otu yağında ana aktif bileşenler olarak sitral, geraniol ve mirsenin varlığını bildirmiştir (Tyagi ve Malik, 2010; Khan ve Ahmad, 2011), karanfil yağında öjenol baskındır (Khan ve diğerleri, 2009). Bu uçucu yağlar, çok sayıda kitap ve makale tarafından oral ve vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi için ev ilaçları olarak önerilmiştir ve bu tür enfeksiyonların tedavisi için bu uçucu yağları içeren ürünler dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır (Barnes, 1989, Newall ve ark. ., 1996). Bilimsel literatür ayrıca bu yağların ve aktif bileşenlerinin (sitral, geraniol ve öjenol) mantar önleyici aktivitelere sahip olduğunu göstermiştir (Hammer ve diğerleri, 1999; Dutta ve diğerleri, 2007; Khan ve Ahmad, 2012).

  Bir dizi mukozal ila sistemik mantar enfeksiyonunun fırsatçı patojen Candida spp'nin neden olduğu bildirilmiştir . oral kandidiyazis, vajinit ve kandidemi gibi. Vulvovajinal enfeksiyonlar Candida albicans'ın neden olduğu en yaygın enfeksiyonlar arasındadır.. Çoğu kadın, yaşamlarının bir noktasında vajinal kandida enfeksiyonu yaşar (Mardh ve ark., 2002). Orofarangeal kandidiyazis en yaygın olarak bağışıklığı baskılanmış bireylerde, özellikle HIV ve kanser hastalarıyla enfekte olan kişilerde görülür (De Repentigny ve diğerleri, 2004, Davies ve diğerleri, 2006). Son kanıtlar, bu patojen tarafından üretilen bu tür hastalıkların çoğunun biyofilm büyümesi ile ilişkili olduğunu göstermektedir (Ramage ve diğerleri, 2005, Hasan ve diğerleri, 2009, Dongari-Bagtzoglou ve diğerleri, 2009). Biyofilm oluşumu, kandidiyazisin oluşturulması ve sürdürülmesi için önemli bir virülans özelliği olarak kabul edilir. Bu biyofilmler tipik olarak yaygın antimikrobiyal tedaviye dirençlidir ve bu tür biyofilmle ilişkili enfeksiyonlar sıklıkla geleneksel antibiyotik tedavisine dirençlidir (Douglas, 2003). Sesil hücrelerin amfoterisin B, flukonazol, itrakonazol ve ketokonazol gibi antimikrobiyal ajanlara karşı duyarlılığının bu planktonik hücrelere kıyasla azaldığı son on yılda kapsamlı bir şekilde rapor edilmiştir (Seneviratne ve diğerleri, 2008). Ancak uçucu yağlar, eski çağlardan beri yan etkileri olmaksızın bu tür enfeksiyonlara karşı etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Cymbopogon citratus ve Syzygium aromaticum yağları , in vitro ve in vivo çalışmalarda oral ve vajinal kandidiyaza karşı antifungal etkileri için belgelenmiştir ve planktonik formlara karşı spesifik anti- Candida aktiviteleri iyi bilinmektedir (Knoblock ve diğerleri, 1989, Abe ve diğerleri, 2003, Ahmad ve diğerleri, 2005, Khan ve Ahmad, 2012). Bununla birlikte, bu yağların Candida biyofilm hücrelerine karşı etki spektrumu hakkında çok az şey bilinmektedir . Bu nedenle, karşı bu uçucu yağların sistematik değerlendirme Candida biyofilm karşı etkili geleneksel kullanım için bilimsel temeli doğrulamak için gereklidir Candida'nın enfeksiyonlar, özellikle biyofilmle ilişkili mukozal ve sistemik kandidiyaz.

  Belirli uçucu yağların, yani anti-patojenik aktiviteye göstermiştir Cymbopogon citratus , Cinnmomum verum ve Syzygium aromaticum ilaca dirençli suşlara karşı , Candida spp. (yayınlanmamış veriler). Fitokimyasal analizler, bu özellikten sorumlu olan majör ve çeşitli minör bileşiklerin varlığını göstermiştir. Diğer bazı raporlar ayrıca, Candida'da germ tüplerinin inhibisyonu ve proteinaz üretimi gibi belirli uçucu yağların veya bileşenlerinin anti-virülans aktivitesini tanımlamıştır.spp. (Pozatti ve diğerleri, 2010, Hofling ve diğerleri, 2011). Yapışma ve dimorfik geçiş, biyofilm gelişiminin başlatılmasında temel adımlar olduğundan, bu uçucu yağların veya antivirülans özelliklerine sahip bileşiklerinin biyofilm gelişimine karşı oldukça aktif olabileceğini varsayıyoruz. Bu nedenle, bu çalışmada, etnomedikal değerleri olan iki yağı değerlendirdik, yani. Cymbopogon citratus ve Syzygium aromaticum , ilaca dirençli Candida albicans suşlarında yerleşik biyofilmleri yok etme ve alt MİK'lerde biyofilm oluşumunun inhibisyonu yetenekleri nedeniyle . Antifungal ilaçlar amfoterisin B ve flukonazol, anti-biyofilm etkinlikleri açısından kontrol ilacı olarak test edildi.

  Bölüm snippet'leri
  Organizmalar ve medya
  Bu çalışmada, klinik kaynaklı 23 ilaca dirençli suş ve Candida spp.'nin 4 referans suşu incelenmiştir . dahil edildi. Candida albicans (CA01-18), Candida tropikalis (CT01,02), Candida glabrata (CG01,02) ve Candida krusei (CK01) klinik izolatları , Jawaharlal Nehru Medical'e başvuran vajinit, idrar yolu enfeksiyonu ve kandidemisi olan hastalardan izole edildi. Kolej ve Hastane, Aligarh Müslüman Üniversitesi, Aligarh. Candida albicans NRRLY12983 suşu mantardan elde edildi.

  Candida albicans'ın biyofilm oluşturma yeteneği
  Candida albicans'ın 18 klinik ve üç referans suşundan 13'ü orta ila güçlü biyofilmler oluşturmuştur. Üç suş zayıf biyofilm üretti ve iki suş biyofilm oluşturamadı (Tablo 1 ve Şekil 1). Referans suşları Candida albicans NRRLY12983 ve Candida albicans SC5314, güçlü biyofilmler oluşturmuştur. Görsel olarak güçlü biyofilmler sergileyen suş, XTT indirgeme tahlili ile değerlendirildiğinde >1.0 absorbans değerleri gösterdi. Albicans olmayan 6 Candida'dan sadece Candida tropikalis 01 zayıf oluşturdu.

  Tartışma
  Bizim in vitro çalışma, ilaca dirençli suşların oluşturma özelliğini biyofilm ortaya koymuştur Candida vajinit, idrar yolu ve kan enfeksiyonları da dahil olmak üzere, farklı klinik izole spp. Veriler, Candida albicans suşlarının %77'sinin güçlü biyofilm oluşturucular olduğunu gösterdi. Bu, farklı enfeksiyon bölgelerinden Candida albicans suşlarının biyofilm oluşturma yeteneklerindeki benzerlikleri yansıtabilir ve diğer çalışanların Candida enfeksiyonlarının çoğunun enfeksiyona yol açtığına dair raporlarını güçlendirebilir.

  Finansman
  Bu çalışma , Yeni Delhi'deki Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından MSA Khan'a SRF şeklinde mali olarak desteklenmektedir .

  Çıkar çatışması
  Bildirecek yok.
  Teşekkür
  Abida Malik ve Dr. Zehra Mohsin, Jawaharlal Nehru Medical College and Hospital, AMU, Aligarh ve Prof. Rajendra Prasad, JNU, Yeni Delhi'den belirli Candida albicans suşlarını sağladıkları için aldığımız işbirliği için müteşekkiriz . Ayrıca, Yeni Delhi'deki Tüm Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü'ndeki Gelişmiş Analitik Cihaz Tesisinin Elektron Mikroskopi Bölümüne, taramalı elektron mikroskobu çalışmamız için kullanılabilir hale getirdiği için minnettarız.Referanslar (34)Daha fazla referans görüntüle (62) tarafından alıntılanmıştır
  Doğal bitki özü bileşiklerinin Saprolegnia spp.'ye karşı anti-oomycetes ve immünostimülatör aktivitesi: Moleküler yerleştirme ve in vitro çalışmalar 2021, Balık ve Kabuklu Deniz Ürünleri İmmünolojisi Özeti gösterScopus ile ilgili tüm alıntı makaleleri görüntüleyinÖnerilen makaleler (6)

 • #2


  NOTLAR: Ctronella uçucu yağının ağızdan tüketimi önerilmez. Limon otu eterikyağı, Amerika Birleşik Devletleri’nde Genel Olarak Güvenli Olarak Tanımlandı (GRAS) statüsüne kavuşmuştur. Limon otu eterikyağı yaygın olarak bir böcek iticisi olarak kullanıldığından topikal olarak kullanılması güvenlidir. Alerjik bir reaksiyona sebep olup olmayacağının küçük bir alanda denenerek görülmesinde fayda var. Çocukların oral olarak sitronella uçucu yağı almaları güvenli değildir. Hamile ve emziren kadınlar için sitronella uçucu yağının güvenliği konusunda yeterli bilgi yoktur; kullanılması önerilmez.

  KAYNAKLAR: https://www.sciencedirect.com/scienc...78874184900576 https://www.sciencedirect.com/scienc...95764510601290 https://www.thieme-connect.com/produ.../s-2005-837745 https://www.sciencedirect.com/scienc...78874116310546 https://link.springer.com/article/10...033-012-2155-1 https://www.sciencedirect.com/scienc...44711307000712 https://www.sciencedirect.com/scienc...62456206000075 https://www.sciencedirect.com/scienc...00908418300567 https://www.sciencedirect.com/scienc...09279708006613 https://www.jstage.jst.go.jp/article...icle/-char/ja/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3217679/ https://www.sciencedirect.com/scienc...44711317301277 https://www.sciencedirect.com/scienc...78874113008210 https://www.frontiersin.org/articles...016.00198/full https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3696851/ https://www.hindawi.com/journals/tswj/2014/492138/ https://www.tandfonline.com/doi/abs/...5.2000.9699510 https://www.mdpi.com/1422-0067/17/8/1252 https://www.sciencedirect.com/scienc...63996912002086


  Yorum yap


  • #3
   Limon otu ( Cymbopogon citratus ) yağı: Sarcoptes scabiei'ye (AKARLAR, Uyuz Böceği) karşı umut verici bir mit öldürücü ve yumurta öldürücü ajan

   Meilin Li , Resmi analiz , Yazma - orijinal taslak , 1 Buming Liu , Resmi analiz , 2 Charlotte Bernigaud , Yazma - inceleme ve düzenleme , 3, 4 Katja Fischer , Yazma - inceleme ve düzenleme , 5 Jacques Guillot , Yazma - inceleme ve düzenleme , 3 ve Fang Fang , Finansman temini , Soruşturma , Proje yönetimi , Denetim , Yazma - orijinal taslak1, *
   Ayşegül Taylan Özkan, Editör

   İlişkili Veriler
   Soyut
   Arka plan
   Uçucu yağlar, Sarcoptes scabiei türünden akar istilasının neden olduğu ihmal edilmiş bir tropikal hastalık olan uyuz kontrolü için alternatif bir stratejiyi temsil edebilir . Limon otu ( Cymbopogen citratus ) yağının antiparazit, antioksidan, antimikrobiyal ve antiinflamatuar gibi farmakolojik özelliklere sahip olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, limon otu yağının Sarcoptes scabiei akarlarına ve yumurtalarına karşı potansiyel etkinliğini değerlendirmektir .

   Metodoloji/Temel bulgular
   Kütle spektrometrisi analizi, limon otu yağında sunulan ana bileşenin sitral olduğunu doğruladı. Limon otu yağı %10 ve %5 konsantrasyonlarındaki tüm Sarcoptes akarlarını sırasıyla 10 ve 25 dakika içinde öldürdü . Medyan öldürücü konsantrasyon değeri 1, 3, 6, 12 ve 24 saatte sırasıyla %1,37, %1,08, %0,91, %0,64 ve %0,48 idi. Limon otu yağı tüm konsantrasyonlarda (%10, %5, %1, %0,5, %0,1) Sarcoptes yumurtalarının kuluçka oranını önemli ölçüde azaltabilmiştir .

   Sonuçlar/Önem
   Limon otu yağı, uyuz kontrolü için umut verici bir mitisidal ve ovisidal ajan olarak düşünülmelidir.

   Git: Yazar özeti
   Uyuz, özellikle düşük gelirli tropik bölgelerde yüksek prevalansa sahip, yılda yaklaşık 455 milyon insanı etkileyen bir parazit istilasıdır. Hastalık sıklıkla bakteriyel enfeksiyonlarla komplike hale gelir. Halihazırda mevcut tedaviler, mitisitler, yumurta öldürücü, antibakteriyel ve anti-inflamatuar/antipruritik özellikleri içeren ideal profili karşılamamaktadır. Cymbopogon citratus , tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. Elde edilen uçucu yağ C . citratus , bildirilen antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip limon otu yağı olarak bilinir. Limon otu yağının Sarcoptes'e karşı mitisidal ve ovisidal etkinliğini değerlendirmek için deneyler yaptık.Çin'de doğal olarak enfekte olmuş tavşanlardan toplanan akarlar. Sonuçlar, limon otu yağının Sarcoptes akarlarının hareketli aşamalarını etkili bir şekilde öldürebildiğini ve önemli bir yumurta öldürücü aktivite sunduğunu gösterdi. Tüm bu özellikleri göz önüne alındığında, limon otu yağı, uyuza karşı umut vaat eden bir mitisit olarak kabul edilmelidir.

   Git: Tanıtım
   Uyuz, Sarcoptes scabiei akarlarının istilasından kaynaklanan bulaşıcı bir deri hastalığıdır . Klinik semptomlar, yoğun kaşıntı, eritem ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara bağlı daha ciddi komplikasyonları içerir [ 1 ]. Uyuz, özellikle düşük gelirli popülasyonlarda önemli küresel sağlık ve ekonomik yükü vurgulayan 2017 yılında WHO'nun ihmal edilen tropikal hastalıklar listesine eklendi [ 2 , 3 ].

   Uyuz kontrolü ağırlıklı olarak topikal ajanlar (örn. permetrin, benzil benzoat, malathion ve krotamiton) ve oral ivermektin içeren sentetik mitisitlerin kullanımıyla gerçekleştirilir. Ne yazık ki, çoğu kimyasal mitisitler, orta ila şiddetli yan etkilerle ilişkili olduklarından ve/veya sınırlı yumurta öldürücü aktivite nedeniyle birden fazla tedavi gerektirdiğinden , optimal değildir [ 4 , 5 ]. Ayrıca en çok kullanılan mitisidlere karşı direnç ortaya çıkmıştır [ 6 ]. Yeni etki biçimlerine sahip yeni ilaç, mevcut ilaçlarla dönüşümlü olarak kullanıldığında direncin ortaya çıkışını yavaşlatabilir [ 7 ]. Araştırmalar, karanfil, çay ağacı ve palmorosa gibi uçucu yağların Sarcoptes akarlarının hareketli evrelerine karşı etkili olduğunu göstermiştir.810 ]. Topikal bir tedavi olarak, Avustralya'da uyuz tedavisi için %5 çay ağacı yağı önerilmiştir [ 11 ]. Bununla birlikte, bu çalışmaların hiçbiri bu yağların yumurta öldürücü aktivitesini test etmemiştir.

   Cymbopogon citratus (DC.) Stapf 1906, tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. C. citratus'tan elde edilen uçucu yağ , ana bileşeni sitral olan limon otu yağı olarak bilinir [ 12 ]. Limon otu yağının antiparaziter [ 13 ], antioksidan [ 14 ], antimikrobiyal [ 12 ] ve antienflamatuar [ 15 ] dahil olmak üzere çeşitli farmakolojik özelliklere sahip olduğu bildirilmektedir . Limon otu yağının ayrıca bir bitki patojenine ( Tetranycchus urticae ) [ 16 ] ve ev tozu akarlarına [ 17 ] karşı mit öldürücü etki gösterdiği rapor edilmiştir . Ancak, LİMON OTU YAĞI'NIN S. scabiei'ye (UYUZ Böceği, Akarlar) karşı etkinliği şimdiye kadar anlatılmamış. Bu çalışmada, Güney Çin'de toplanan Cymbopogon citratus uçucu yağını çıkardık ve analiz ettik ve ayrıca tavşanlardan S. scabiei'ye karşı mitisidal ve yumurta öldürücü etkinliğini değerlendirdik .

   Git: yöntemler
   etik beyanı
   Çalışmaya başlamadan önce çiftlik sahipleriyle iletişime geçtik ve enfekte tavşanların dahil edilmesi için izinlerini aldık. Çalışma protokolü Guangxi Üniversitesi etik kurulu tarafından onaylandı (onay no: GXU2019-019). Hayvanlar, bilimsel amaçlarla hayvanların bakımı ve kullanımına ilişkin Fransız ve Avrupa yönetmelikleri tarafından belirlenen yönergelere uygun olarak ele alındı.

   Bitki materyali ve ekstraksiyon
   Cymbopogon citratus bitkileri, Çin'in Guangxi eyaletinin Tianlin İlçesinden toplandı. Limon otu yağı, bitkiden taze yaprakların hidrodistilasyonu ile elde edildi ve susuz sodyum sülfat ile kurutuldu. Hidrodistilasyon için 250 g taze limon otu yaprağı küçük parçalar halinde kesildi ve 400 mL distile su içeren 1 L'lik bir şişeye yerleştirildi. Günther (1950)[ 18 ] tarafından açıklanan yönteme göre bir Clevenger tipi aparat kullanılarak 5 saat süreyle hidrodamıtıldılar . Uçucu yağ verimi aşağıdaki formül kullanılarak hesaplandı: Uçucu yağ verimi (%) = yağların net ağırlığı (g) / taze yaprakların toplam ağırlığı (g) x 100. Ekstraksiyon verimi %0.4 idi. Yağ koyu renkli cam şişelerde saklandı ve kullanılıncaya kadar 4°C'de tutuldu.

   Uçucu yağ analizi
   Limon otu yağı bileşenleri, bir Agilent 5977A Serisi GC/MSD Sistemi kullanılarak gaz kromatografisi/kütle spektrometrisi (GC/MS) ile analiz edildi. Analitler, bir HP-5MS kuvars kapiler kolonu (30 mx 0.25mm x 0.25um) ile ayrıldı. Analiz, aşağıdaki sıcaklık programı kullanılarak yapıldı: 60°C'de başlangıç ​​sıcaklığı, 2 dakika tutuldu; ve 5°C/dk'lık bir oranda 90°C'ye yükseltilir, 2 dakika tutulur; ve 5°C/dakika oranında 130°C'ye yükseltildi; daha sonra 10°C/dakika hızında 150°C'ye yükseltilir, 1 dakika tutulur; ve 2 dakika boyunca tutularak 10°C/dk ila 200°C oranında artırıldı; sonunda 10°C/dk'dan 240°C'ye yükseltildi. Taşıyıcı gaz olarak (1 mL/dak) helyum, 200:1'lik bir bölünmüş oranda kullanıldı. İyon kaynağı sıcaklığı 250°C idi ve 70 eV elektron enerjisinde EI-tarama modunda kütle spektrumları elde edildi. Sektör kütle analizörü 35 ila 500 amu arasında tarama yapacak şekilde ayarlandı. Bileşiklerin tanımlanması, her pikin kütle spektrumlarının bir kütle spektrumu kitaplığındaki otantik numunelerinkilerle karşılaştırılmasına dayanıyordu. Bileşiklerin yüzdeleri alan normalleştirme yöntemiyle hesaplandı.

   Akarların ve yumurtaların toplanması
   Sarcoptes scabiei akarları ve yumurtaları, Çin'in Guangxi Eyaleti, Nanning'deki bir tavşan çiftliğinde doğal olarak istila edilmiş Yeni Zelanda beyaz tavşanlarının kabuklarından toplandı. Kabuklar Petri kaplarına yerleştirildi ve 1 saat içinde laboratuvara taşındı. Tüm evrelerdeki canlı akarlar (yetişkinler, nimfler ve larvalar) ve yumurtalar stereomikroskop altında test edilmek üzere tek tek bir iğne ile izole edildi.

   Böcek öldürücü aktivitenin in vitro değerlendirilmesi
   Limon otu yağı, parafin yağı ile beş konsantrasyona (%10, %5, %1, %0.5 ve %0.1) seyreltildi. Daha önce tarif edilen bir yönteme göre bir temas biyo-tahlili yapıldı [ 10]. Tüm hareketli aşamalardan (yetişkinler, nimfler ve larvalar) yirmi akar, plastik steril bir Petri kabına (3 cm çapında) yerleştirildi. Daha sonra her çözeltiden 0,5 mL Petri kaplarına eklendi. Negatif kontrol tabakları, 0.5mL parafin yağı ile muamele edildi ve pozitif kontrol tabakları, 0.5mL %25 benzil benzoat (Aladdin, Çin) ile muamele edildi. Tüm Petri kapları, oda sıcaklığında (25°C) ve %70 bağıl nemde tutuldu. Negatif ve pozitif kontrollerin yanı sıra her bir limon otu yağı konsantrasyonu için toplam beş tekrar gerçekleştirilmiştir. Akar ölümleri, 1 saat boyunca her on dakikada bir ve daha sonra tedaviye maruz kaldıktan 3 saat, 6 saat, 12 saat ve 24 saat sonra bir stereomikroskop altında izlendi ve değerlendirildi. Bir iğne ile tekrarlanan ajitasyondan sonra bile kalıcı hareketsizlik gösteren akarlar ölü olarak kabul edildi.

   Ovisidal aktivitenin in vitro değerlendirilmesi
   Sarcoptes'e karşı aktiviteyi test etmek için limon otu yağı beş konsantrasyonda (%10, %5, %1, %0.5 ve %0.1) kullanıldı. yumurtalar. Bir Petri kabının dibine bir filtre kağıdı yerleştirildi ve her bir çözelti (0.3 mL) ile emprenye edildi. Negatif kontrol filtre kağıtları 0,3 mL parafin yağı ile ve pozitif kontrol filtre kağıtları 0,3 mL %25 benzil benzoat (Aladdin, Çin) ile işlemden geçirildi. 10 dakika davlumbazda kurutulduktan sonra, gelişimin erken evrelerindeki 20 yumurta filtre kağıdına yerleştirildi. Tüm Petri kapları, 35°C'de bir nem odasına (≥%70 bağıl nem) yerleştirildi. Negatif ve pozitif kontrollerin yanı sıra her bir limon otu yağı konsantrasyonu için toplam üç tekrar yapılmıştır. Yumurtaların kuluçka randımanı, muamelelerden 5 gün sonra bir stereomikroskop altında belirlendi [ 5 ]. 5 gün sonra yumurtadan çıkamayan yumurtalar ölü olarak kabul edildi.

   Veri analizleri
   Yukarıdaki deneylerin verileri SPSS 20.0 yazılımı ile analiz edildi ve ortalama ± SD olarak ifade edildi. Veriler, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve ardından LSD (En Az Önemli Fark) ile analiz edildi. Probit regresyon analizi orta öldürücü konsantrasyon değeri (LC hesaplamak için kullanılmıştır 50 ) ve medyan öldürücü zaman değerini (LT 50 ).

   Git: Sonuçlar

   Uçucu yağ analizi
   Limon otu yağının kimyasal bileşimi şu şekilde sunulmaktadır: tablo 1. GC-MS analizi, ana bileşiklerin geranial (trans-sitral, sitral A) (%37.40), neral (cis-citral, sitral B) (%31.97) ve mirsen (%15.65) olduğunu gösterdi. tablo 1

   Çin'in Guangxi kentinde toplanan limon otu ( Cymbopogon citratus ) yağının kimyasal bileşimi .
   Bileşenler, bir Agilent 5977A Serisi GC/MSD Sistemi ile gaz kromatografisi/kütle spektrometrisi (GC/MS) ile analiz edildi.
   6-Metil-5-Hepten-2-Bir 5.9 0.76
   Myrcene 6.0 15.65
   limonen 6.9 0.65
   oktatrien 7.1 0.61
   β-oktatrien 7.4 0.36
   piperitenon 8.7 0.12
   Linalol 8.9 1.12
   β-sitronellen 10.6 0.14
   sitronelal 10.8 0.16
   Cis-Carveol 11.7 0.15
   Trans-Karveol 11.8 1. 55
   sitronelol 12.3 1.10
   Geraniol 13.4 1.55
   sinir 13.9 31.97
   nerol 14.3 2.66
   Geranial 14.9 37.40
   2-undekanon 15.5 0.67
   karyofillen 19.0 0.30
   α-Bergamoten 19.3 0.17
   2-tridekanon 20.6 0.89
   kadinen 21.0 0.10
   aromadendren 21.2 0.13
   izoaromadendren 22.8 0.11
   Selina-6-tr-4-ol 23.0 0,54
   kadinol 23.7 0.10
   2-pentadekanon 24.2 0.17
   Böcek öldürücü aktivitenin in vitro değerlendirilmesi
   Parafin yağı (negatif kontrol) ile karşılaştırıldığında, limon otu yağı Sarcoptes akarlarına karşı doza ve zamana bağlı bir şekilde önemli bir etki göstermiştir . %10 ve %5 konsantrasyonunda, limon otu yağı tüm akarları sırasıyla 10 ve 25 dakika içinde öldürdü. Mitisidal etkinlik, ortalama ölüm oranı 66 dakika olan %25 benzil benzoatın pozitif kontrolünden önemli ölçüde daha iyiydi. 24 saatteki ortalama ölüm oranları %1, %0,5 ve %0,1 sırasıyla %100, %48,3 ve %12 idi (Tablo 2). Limon otu yağının tüm konsantrasyonları, negatif kontrollere kıyasla iyi bir mit öldürücü etkinlik gösterdi (P<0.01). Diğer analizler , limon otu yağının 1 saat, 3 saat, 6 saat, 12 saat ve 24 saatte LC 50 değerinin sırasıyla %1,37, %1,08, %0,91, %0,64 ve %0,48 olduğunu göstermiştir (Tablo 3). Limon otu yağı için %10, %5, %1, %0,5 ve %0,1 konsantrasyonundaki LT 50 değeri sırasıyla 4 dakika, 9 dakika, 4 saat, 25,5 saat ve 42,5 saattir (Tablo 4) Tablo 2

   Limon otu ( Cymbopogon citratus ) yağının in vitro Sarcoptes scabiei'ye karşı öldürücü etkisi .
   %10 100 bir 100 bir 100 bir 100 bir 100 bir
   %5 100 bir 100 bir 100 bir 100 bir 100 bir
   %1 11,9±7,9 c 37,5±20,7 b 63,9±13,5 b 100 bir 100 bir
   %0.5 0 gün 3.4 ± 3.9 ° C 3.4 ± 3.9 ° C 18,3±6,4 b 48,3±11,4 b
   %0.1 0 gün 0 gün 0 gün 0 gün 12.0±8.4 c
   parafin yağı 0 gün 0 gün 0 gün 0 gün 0 gün
   %25 benzil benzoat 78±8.4 b 100 bir 100 bir 100 bir 100 bir
   a,b,c,d Aynı sütunda farklı harflerle takip edilen değerler istatistiksel olarak anlamlıdır (P<0.01). Tablo 3

   Limon otu ( Cymbopogon citratus ) yağının Sarcoptes scabiei'ye karşı in vitro toksisitesinin (LC 50 ) probit regresyon analizi .
   1 saat Y = 3.107X-4.267 1.373 (1.144–73.927) 2.568
   3 saat Y = 2.908X-3.151 1.084 (0.970–1.295) 9.015
   6h Y = 3.736X-3.390 0,907 (0,830–1.002) 5.308
   12 saat Y = 6.845X-4.352 0,636 (0,581-0,727) 1.607
   24 saat Y = 3.347X-1.620 0,484 (0,410–0,564) 8.022
   Tablo 4

   Limon otu ( Cymbopogon citratus ) yağının Sarcoptes scabiei'ye karşı in vitro toksisitesinin (LT 50 ) probit regresyon analizi .
   %10 Y = 33.879x-2.107 4.040 dk # 7.230
   %5 Y = 18.124x-2.614 8.926 dk # 4.980
   %1 Y = 0.293x-1.186 4.047 sa (3.528–4.548) 32.604
   %0.5 Y = 0.061x-1.566 25.512 sa (23.015–28.480) 13.350
   %0.1 Y = 0.052x-2.224 42.478 sa# 0.480
   *%95 güven sınırları

   # %95 güven sınırı yok Ovisidal aktivitenin in vitro değerlendirilmesi
   Negatif kontrol gruplarındaki tüm Sarcoptes yumurtaları yumurtadan çıktı. Pozitif kontrol gruplarının yumurtadan çıkma oranı %8.3 idi (Şekil 1). Limon otu yağına %10, %5, %1, %0,5 ve %0,1 konsantrasyonunda maruz bırakılan Sarcoptes yumurtalarının kuluçka oranları sırasıyla %5, %20, %23,3, %55 ve %60 olmuştur. Limon otu yağı tüm konsantrasyonlarda Sarcoptes yumurtalarının kuluçkada negatif kontrole göre önemli ölçüde azalmasına neden olmuştur (P<0.01). %10 (p = 0.719), %5 (p = 0.220) ve %1 (p = 0.121) konsantrasyonlarında pozitif kontrol ve limon otu yağı arasında önemli bir fark yoktur.
   Resim, illüstrasyon vb. içeren harici bir dosya. Nesne adı pntd.0008225.g001.jpg
   Ayrı bir pencerede aç
   Şekil 1
   Laboratuvar koşullarında (35°C ve ≥%70 bağıl nem) %10, %5, %1, %0,5 ve %0,1 konsantrasyonlarında limon otu ( Cymbopogon citratus ) yağına maruz bırakılan Sarcoptes yumurtalarının kuluçka oranları .
   *Parafin yağına kıyasla limon otu yağının farklı konsantrasyonları (negatif kontrol) (p<0.01). # %25 benzil benzoat ile karşılaştırıldığında limon otu yağının farklı konsantrasyonları (pozitif kontrol) (p>0.05).

   Git: Tartışma
   Bu çalışmada limon otu yağı analizinin kimyasal profili, daha önce Kamerun'da toplanan bitkilerden açıklananla karşılaştırılabilir [ 19 ]. Sonuçlar, iki izomerik aldehitin, geranial (trans-citral, sitral A) ve neral (cis-citral, sitral B)'nin doğal bir karışımı olan sitralin büyük bir bölümünü ortaya çıkardı [ 20 ]. Önceki raporlar, sitralin Candida mayalarına karşı antifungal aktiviteye [ 21 ] ve Leishmania amazonensis'e karşı anti-protozoan aktiviteye [ 20 ] sahip olduğunu göstermiştir. Bir çalışma, sitralin Tetranycchus urticae'ye karşı en iyi osidal ve mitisidal aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir., iki benekli örümcek akarı, 33 ticari uçucu yağ ve bileşikle karşılaştırıldığında [ 16 ].

   Parafin yağı, biyo-tahlilde uçucu yağların çözülmesi için tatmin edici bir çözücü olarak kabul edilir. Mevcut çalışmada, tüm Sarcoptes akarları 24 saat parafin yağına daldırıldıktan sonra canlıydı ve tüm yumurtalar sadece parafin yağı ile muamele edildiğinde yumurtadan çıktı. Kulak akarına ( Otodectes cynotis ) karşı monoterpenler üzerine bir çalışmada , Olivier [ 22 ] üç solventi (aseton, parafin yağı ve %20 gliserol) test ederek parafin yağının sadece iyi çözünme kabiliyeti, iyi viskozite ve uçuculuk özellikleri sergilediğini değil, aynı zamanda akarların en uzun ortalama hayatta kalma süresini indüklemiştir.

   Bu çalışma, limon otu yağının, S'nin tüm yaşam evrelerine karşı önemli bir konsantrasyona bağlı mit öldürücü etki gösterdiğini ortaya koydu . uyuz . %10 ve %5 konsantrasyondaki limon otu yağı, sırasıyla 10 dakika ve 25 dakika içinde tüm akarları öldürdü. Daha önceki bir çalışmada %10 ve %5 çay ağacı yağının öldürücü süresinin sırasıyla 30 ve 90 dakika olduğu bildirilmiştir [ 10 ]. Sonuçlar, mitisit olarak kullanıldığında limon otu yağının çay ağacı yağından daha iyi olmasa da karşılaştırılabilir olabileceğini gösterdi.

   Tüm konsantrasyonlarda limon otu yağına maruz kalan Sarcoptes yumurtalarının kuluçka oranında önemli bir azalma olmuştur . Baş biti ( Pediculus humanus capitis ) [ 23 , 24 ] ve kırmızı kanatlı akarının ( Dermanyssus gallinae ) [ 25 ] yumurtalarına karşı farklı uçucu yağların yumurta öldürücü aktivitesi gösterilmiştir . Bir çalışma karşı limon yağı ovisidal aktivitesi değerlendirildi Haemonchus contortus bir AB sonuçlanan (geviş getiren hayvanlarda bir nematod parazit) yumurta 50 0.14 mg / mL değerine [ 26]. Yazarların bilgisine göre, bu çalışma bir uçucu yağın Sarcoptes yumurtalarına karşı ovisidal aktivitesinin araştırılmasını bildiren ilk çalışmadır . Sarcoptes akarlarına [ 5 ] karşı az sayıda mevcut akar öldürücü etkinliğe sahip olduğundan , limon otu yağı, yumurtadan yeni çıkmış larvaları öldürmek için birden fazla tedaviye olan ihtiyacı azaltacağından, uyuz kontrolünde özellikle faydalı olabilir.

   Topikal bir tedavi olarak kullanıldığında, uçucu yağların potansiyel yan etkileri de dikkate alınmalıdır. Yama testleri üzerine yapılan bir inceleme, katılımcıların %1.8'inin limon otu yağının %2'sine karşı pozitif alerjik reaksiyonlara sahip olduğunu göstermiştir [ 27 ]. Limon otu yağı bir karışımdır (tablo 1), hiçbir çalışma, alerjik reaksiyonlardan hangi bileşiklerin sorumlu olduğunu açıkça göstermedi. Geraniol ve sitronelol gibi bileşikler, potansiyel cilt hassaslaştırıcıları olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte, hem geraniol hem de sitronelol, duyarlılık sıklığı [ 28 , 29 ] açısından daha az önemli veya zayıf duyarlılaştırıcı olarak kabul edildi ve her iki bileşik de bütün yağda çok küçük bir yüzdeye (%1.55 ve %1.10) karşılık geldi. Çalışmamızın sonuçlarına göre %5 konsantrasyonundaki limon otu yağı hem akarlara hem de yumurtalara karşı etkilidir. Sitral için eşik (bu çalışmada 69,37% için önemli bir bileşeni muhasebe) insan dermal hassasiyet indükleme göstermiştir daha kapsamlı bir özeti 1,4 mg / cm 2 [ 30], bu amaç için limon otu yağının (1 mL %5 limon otu yağı yaklaşık 35 μg sitral içerir) güvenli kullanımını garanti eder.

   Bir sınırlama, bu çalışmadaki tüm testlerin S kullanılarak yapılmış olmasıdır . uyuz var. var yerine cuniculi . hominis . Bununla birlikte, yaygın uyuzlu hastalardan in vitro testler yapmak için yeterli akar elde etmek mümkün değildir. Tavşan ve domuzun deneysel modelleri, çok sayıda akarın toplanması için uygundur ve araştırma amacı için oldukça kabul edilebilir modellerdir [ 10 ]. Yaratılan türler tek S . uyuz İnsanlar ve tavşanlar dahil olmak üzere 17 ailede ve 7 takımda farklı memeli konakçıları istila eder. Farklı konakçılardan gelen akarlar, morfolojileri ve konak tercihleri ​​açısından çok az farklılıklar gösterebilirler ancak aynı biyolojiyi paylaşırlar [ 31 ]. Önceki çalışmalardan, test edilen koşullar altında tavşanlardan ve insanlardan akarların hayatta kalma oranlarında hiçbir fark olmadığı varsayılabilir.

   Şu anda, topikal permetrin ve oral ivermektin, uyuz için en sık kullanılan iki tedavidir [ 32 ]. Bununla birlikte, her iki ilaç da dünyadaki sınırlı sayıda ülkede uyuz için mevcuttur ve her iki ilaç da pahalıdır [ 2 , 33 ]. Uyuz, aşırı kalabalık ve yoksulluğun yaygın olduğu ve tedaviye erişimin sınırlı olduğu tropik gelişmekte olan ülkelerde salgındır [ 34 ]. Tropik bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen bir bitkiden elde edilen limon otu yağı, sınırlamaları ve olası yan etkileri hakkında eğitimle birlikte, her iki Sarcoptes'e karşı önemli aktiviteye sahip olduğu düşünüldüğünde, uyuza karşı umut verici bir mitisit olarak kabul edilmelidir.akarlar ve yumurtalar. Daha ileri çalışmalar, aktif bileşikleri belirlemek için izole edilmiş ana bileşenlerin Sarcoptes akarlarına ve yumurtalarına karşı etkinliğini test etmeyi düşünmelidir . Aktif bileşiklerin etki mekanizması da araştırmaya değerdir. Ayrıca, uyuz tedavisinde kullanımını hızlandırabilecek limon otu yağının etkinliğini ve güvenliğini doğrulamak için in vivo çalışmalar gereklidir.

   Git: Teşekkür


   Yazarlar, gözden geçirme ve düzeltme için Dr. Jair L. Siqueira-Neto'ya teşekkür eder.

   Git: Finansman Beyanı


   Bu çalışma, Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı (31902293) ve Guangxi Doğa Bilimleri Vakfı (2018JJB130197) tarafından kurulmuştur. Finansörlerin çalışma tasarımı, veri toplama ve analizi, yayınlama kararı veya makalenin hazırlanmasında hiçbir rolü yoktu.

   Git: Veri kullanılabilirliği


   İlgili tüm veriler el yazması ve Destekleyici Bilgi dosyalarındadır.

   Git: Referanslar

   1. Hoy WE, White AV, Dowling A, Sharma SK, Bloomfield H, Tipiloura BT, et al. Streptokok sonrası glomerülonefrit, sonraki yaşamda kronik böbrek hastalığı için güçlü bir risk faktörüdür . Böbrek İnt . 2012; 81 : 1026-1032. 10.1038/ki.2011.478 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   2. Engelman D, Cantey PT, Marks M, Solomon AW, Chang AY, Chosidow O, et al. Uyuzun halk sağlığı kontrolü: araştırma ve eylem için öncelikler . Lancet . 2019; 394 : 81-92. 10.1016/S0140-6736(19)31136-5 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   3. Chosidow O, Hay RJ. Uyuz ve ikincil impetigo kontrolü: endemik ortamlarda tedavi etkinliğini optimize etmek . Lancet Infect Dis . 2019; 19 : 454-456. 10.1016/S1473-3099(19)30068-4 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   4. Chosidow O. Uyuz . N Engl J Med . 2006; 354 : 1718-1727. 10.1056/NEJMcp052784 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   5. Bernigaud C, Fernando DD, Lu H, Taylor S, Hartel G, Guillot J, et al. Mevcut ve az gelişmiş uyuz öldürücülerin in vitro yumurta öldürücü aktivitesi-hangi tedaviler uyuz yumurtalarını öldürür? BrJ Dermatol . [ PubMed ] [ Google Akademik ]
   6. Mounsey KE, Holt DC, McCarthy J, Currie BJ, Walton SF. Uyuz: ortaya çıkan ilaç direnci karşısında moleküler perspektifler ve terapötik uygulamalar . Geleceğin Mikrobiyol . 2008; 3 : 57-66. 10.2217/17460913.3.1.57 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   7. Bernigaud C, Samarawickrama G, Jones MK, Gasser RB, Fischer K. Uyuz için tek doz tedavi geliştirmenin zorluğu . Trendler Parazitol . 2019. [ PubMed ] [ Google Akademik ]
   8. Pasay C, Mounsey K, Stevenson G, Davis R, Arlian L, Morgan M, et al. Öjenol bazlı bileşiklerin uyuz akarlarına karşı akarisit aktivitesi. Munayco CV, editör. PLoS BİR . 2010; 5 : e12079 10.1371/journal.pone.0012079 [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   9. Walton SF, McKinnon M, Pizzutto S, Dougall A, Williams E, Currie BJ. Melaleuca alternifolia (çay ağacı) yağının akarisit aktivitesi : sarcoptes scabiei var hominis'in terpinen-4- ol'e karşı in vitro duyarlılığı . Ark Dermatol . 2004; 140 : 563–566. 10.1001/archderm.140.5.563 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   10. Fang F, Candy K, Melloul E, Bernigaud C, Chai L, Darmon C, et al. On esansiyel yağın Sarcoptes scabiei'ye karşı in vitro aktivitesi . Parazit Vektörler . 2016; 9 10.1186/s13071-016-1889-3 [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   11. Thomas J, Carson CF, Peterson GM, Walton SF, Hammer KA, Naunton M, et al. Çay ağacı yağının uyuz için terapötik potansiyeli . J Trop Med Hyg mıyım ? 2016; 94 : 258–266. 10.4269/ajtmh.14-0515 [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   12. Saddiq AA, Khayyat SA. Monoterpenin kimyasal ve antimikrobiyal çalışmaları: Citral . Pestic Biochem Physiol . 2010; 98 : 89-93. 10.1016/j.pestbp.2010.05.004 [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   13. Meabed EMH, Abou-Sreea AIB, Roby MHH. Kimyasal analiz ve sulu özütün giardicidal etkinliği Cymbopogon citratus Stapf . Parazitol Res . 2018; 117 : 1745-1755. 10.1007/s00436-018-5855-1 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   14. Cheel J, Theoduloz C, Rodriguez J, Schmeda-Hirschmann G. Limon otundan serbest radikal temizleyiciler ve antioksidanlar ( Cymbopogon citratus (DC.) Stapf.) . J Tarım Gıda Kimya . 2005; 53 : 2511–2517. 10.1021/jf0479766 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   15. Costa G, Ferreira JP, Vitorino C, Pina ME, Sousa JJ, Figueiredo IV, et al. Cymbopogon citratus'tan elde edilen polifenoller, topikal anti-inflamatuar ajanlar olarak bırakır . J Etnofarmakol . 2016; 178 : 222–228. 10.1016/j.jep.2015.12.016 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   16. Lim EG, Roh HS, Coudron TA, Park CG. Uçucu yağların iki benekli örümcek akarına (Acari: Tetranychidae) karşı sıcaklığa bağlı fumigant aktivitesi. J Econ Entomol . 2011; 104 : 414-419. 10.1603/ec10249 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   17. Hanifah AL, Awang SH, Ming HT, Abidin SZ, Omar MH. Cymbopogon citratus ve Azadirachta indica'nın ev tozu akarlarına karşı akarisidal aktivitesi . Asya Pac J Trop Biomed . 2011; 1 : 365–369. 10.1016/S2221-1691(11)60081-6 [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   18. Günther E. Uçucu Yağlar , Cilt. IV Essent Yağları Cilt IV. 1950 [ Google Akademik ]
   19. Akono Ntonga P Baldovini N, Mouray E Mambu L P Ait, Grellier S. Faaliyet Ocimum basilicum, Ocimum Canum ve Cymbopogon citratus karşı uçucu yağlar , Plasmodium falciparum ve Anopheles funestus ss olgun aşamalı larvaları . Parazit . 2014; 21 : 33 10.1051/parasite/2014033 [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   20. Santin MR, dos Santos AO, Nakamura CV, Dias Filho BP, Ferreira ICP, Ueda-Nakamura T. Cymbopogon citratus uçucu yağının ve onun ana bileşeninin (citral) Leishmania amazonensis üzerindeki in vitro aktivitesi . Parazitol Res . 2009; 105 : 1489–1496. 10.1007/s00436-009-1578-7 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   21. Silva C de B da, Guterres SS, Weisheimer V, Schapoval EES. Limon otu yağı ve sitralin Candida spp'ye karşı antifungal aktivitesi . Braz J Infect Dis . 2008;12 10.1590/S1413-86702008000100014 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   22. Traina O, Cafarchia C, Capelli G, Iacobellis NS, Otranto D. Dört monoterpen ve çözücünün Otodectes cynotis'e (Acari: Psoroptidae) karşı in vitro akarisit aktivitesi . Exp Appl Acarol . 2005; 37 : 141–146. 10.1007/s10493-005-0359-y [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   23. Priestley CM, Burgess IF, Williamson EM. Uçucu yağ bileşenlerinin insan biti, Pediculus humanus ve yumurtalarına karşı öldürücülüğü . Fitoterapi . 2006; 77 : 303–309. 10.1016/j.fitote.2006.04.005 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   24. Soonwera M, Wongnet O, Sittichok S. Zingiberaceae bitkilerinden ve Eucalytus globulus'tan elde edilen uçucu yağların baş biti yumurtaları üzerindeki yumurta öldürücü etkisi , Pediculus humanus capitis De Geer . bitki tıbbı . 2018; 47 : 93–104. 10.1016/j.phymed.2018.04.050 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   25. George DR, Sparagano O a. E, Port G, Okello E, Shiel RS, Guy JH. Bitki esansiyel yağlarının kanatlı kırmızı akarı, Dermanyssus gallinae ve hedef olmayan omurgasızların farklı yaşam evrelerine toksisitesi . Med Veteriner Entomol . 2010; 24 : 9–15. 10.1111/j.1365-2915.2009.0856.x [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   26. Macedo ITF, Oliveira LMB de, Ribeiro WLC, Santos JML dos, Silva K das C, Araújo Filho JV de, et al. Cymbopogon citratus'un Haemonchus contortus'a karşı antelmintik aktivitesi . Rev Bras Parazitol Veterinerlik . 2015; 24 : 268-275. 10.1590/S1984-29612015059 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   27. Uter W, Schmidt E, Geier J, Lessmann H, Schnuch A, Frosch P. Uçucu yağlara karşı temas alerjisi: Dermatoloji Bölümleri Bilgi Ağı'ndan (IVDK) güncel yama testi sonuçları (2000–2008) . Kontakt dermatit . 2010; 63 : 277-283. 10.1111/j.1600-0536.2010.01768.x [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   28. Schnuch A, Geier J, Uter W, Frosch PJ. Koku alerjilerine başka bir bakış: koku karışımına ve bileşenlerine karşı duyarlılık sıklıkları . Exog Dermatol . 2002; 1 : 231–237. 10.1159/000068797 [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   29. Hostınek JJ, Maibach HI. Sitronellolün duyarlılaştırma potansiyeli . Exog Dermatol . 2004; 3 : 307–312. 10.1159/000092445 [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   30. Lalko J, API AM. Sitral: Dermal duyarlılığın indüklenmesi için bir eşiğin belirlenmesi . Regül Toksikol İlaç . 2008; 52 : 62-73. 10.1016/j.yrtph.2008.01.06 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   31. Arlian LG. Sarcoptes scabiei'nin biyolojisi, konukçu ilişkileri ve epidemiyolojisi . Annu Rev Entomol . 1989; 34 : 139-161. 10.1146/annurev.en.34.010189.001035 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   32. Chandler DJ, Fuller LC. Uyuz Hakkında Bir İnceleme: Derinin ötesinde bir istila . Dermatol Basel İsviçre . 2019; 235 : 79-90. 10.1159/000495290 [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   33. Mounsey KE, Bernigaud C, Chosidow O, McCarthy JS. İnsan uyuzları için yeni bir oral tedavi olarak moksidektin beklentileri . PLoS Negl Trop Dis . 2016;10 10.1371/journal.pntd.0004389 [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
   34. Hay RJ, Steer AC, Engelman D, Walton S. Gelişmekte olan dünyada uyuz - yaygınlığı, komplikasyonları ve yönetimi . Clin Mikrobiyol Enfeksiyonu . 2012; 18 : 313-323. 10.1111/j.1469-0691.2012.03798.x [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]

   Yorum yap

   Hazırlanıyor...
   X