Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Hamamelis, Hamamelis virginiana

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Hamamelis, Hamamelis virginiana

  HAMAMELİS

  Ağaç | 1-8m | 9-12 Aylar | Ca,Ho,Na | Yaprakları, Kabukları

  Hamamelis, Hamamelis, Hamamelis virginiana
  Sihirli ceviz Syn: Hamamelis macrophylla
  Sihirli fındık “ dioica
  Cadı fındığı Trilopus nigra
  Sihirli cadı “ virginiana
  Virjinya Hamamelisi

  Familyası: Hamamelisgillerde, Hamamelisgewâchse, Hamamelidaceae

  Drugları: Hamamelis yaprakları; Hamamelis folium
  Hamamelis kabukları; “ cortex
  Hamamelisin yaprak ve kabukları çay, sargı, fitil, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

  Giriş: Hamamelisin bilinen 100’e yakın türü mevcuttur ve bunlardan sadece Virjinya Hamamelisi tıbbi maksatla kullanılır ve diğerlerinin böyle bir özelliği yoktur veya bilinememektedir. Hamamelis mollis süs bitkisi olarak Avrupa’da ve Amerika’da yetiştirilir ve Hamamelis Japonica ise enelikle Orta ve Kuzey Japonya’da süs bitkisi olarak yetiştirilir ve yabani olarak kendiliğinden yetişir. Bizi ilgilendiren Şifalı Hamamelis (Virjinya Hamamelisi); Hamamelis virginiana 1736’da İngiliz asıllı botanikçi Collinson tarafından Avrupa’ya getirilmiş, önce süs bitkisi olarak yetiştirilen bitki daha sonra Şifalı bitki olduğu için bir dizi araştırması yapılmıştır. Latince Hamatus, kancalı, melum, elma anlamına gelir ve Kancalı elma gibi bir anlam çıkar.

  Botanik: Hamamelis 1-8m boyunda olan küçük bir ağaççık olup birçok bakımdan fındığa benzer, yani bazen çalı bazen e küçük bir ağaç gibi olabilir. Sonbaharda yapraklarının solup dökülmeye başladığı an, çiçek açmaya başladığından Cadı fındığı, Sihirli fındık, Sihirli ceviz veya Sihirli çalı diye anılır. Yaprakları 5-10cm eninde, 10-15cm uzunluğunda, ters yumurta şeklinde, kenarları kertikli, üst ve alt yüzeyi hafif tüylü, kısa saplı ve yeşil renklidir. Çiçeklerinin kupa yaprakları 4, döllenme tozlukları 4 adet olup, taç yaprakları 1-1,5cm uzunluğunda 2-3mm eninde, altın sarısı renkte ve şerit şeklindedir. Meyveleri fındıktan küçük iki bölümlü, kapsül şeklinde, her kapsül bölümünde bir tohum bulunur ve olgunlaşınca bu kapsüller ortadan çatlar ve yağlımsı tohumları çevresine fırlatır.

  Yetiştirilmesi: Çalılıklar, orman kenarları, sahil yamaçları, ırmak kenar-ları, kumluklar ve humuslu taşlı topraklarda rahatlıkla yetişir.

  Hasat zamanı: Yaprakları Haziran’dan Eylül’e kadar toplanarak hemen gölgede kurutulur, ince kıyıldıktan sonra ve özel kaplarda muhafaza edilir. Kabukları; dallarının kabukları Mayıs’tan Temmuz’a kadar soyularak gölgede kurutulur ve ince kıyıldıktan sonra özel kaplarda muhafaza edilir. Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.

  Birleşimi: Yapraklarındaki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
  a) Tanin ve Tanin türevleri %5 oranında olup bu da
  1) Gallotaninler; Catechin (Kateşin), Gallocatechin, (-)-Epicatechin, Epigallocatechin ve kabuklarında çok az fakat yaprakalrınhiç olmayan hamamelitanin içerir.
  2) Proantocyanidinler (Proantosiyanidi,nler); Cyanidin, Delphinidin, Leucocyanidin ve Leucodelphinidin
  b) 1) Flavonlar %1,9; Kâmpferol, Quercetin, İzoquercitrin ve Myricetin içerir.
  2) Flavonglikozitler; Myricetin-3-glikozit içerir.
  c) Eterik yağ türevleri %0,01-0,5 oranında olup bunun +40’ını alifatil alkoller, %15 alifatik ve Ester, %25 Karbonik bileşiklerden oluşur.karbonik bileşiklerden; n-Hexen-2-al(%10), Asetaldehid (%3-4), α-Jonen (%3-4) ve β-Jonen (%1) içerir.
  d) Ayrıca Gallikasit %6,5 ve Kahve asidi %13 oranında bulunur.
  Kabuklarının birleşimindeki maddeleri ise şöyle sıralayabiliriz; kabuğunun birleşimindeki Tanin türevleri yapraklarınkinden iki kat daha fazladır ve içerdikleri hemen hemen aynıdır. Sadece çok az bir farklılık gösterir ve buda kabuklarında takriben %6-12 oranında Hamamelitannin bulunur.

  Araştırmalar: Hamamelis yaprak ve kabuklarının ekstresinden ede edilen natürel ilaçla (merhem, damla ve fitil) bir düzine tedavi denemesi yapılmıştır. H.Michaelis ve ekibi 1952 Baldır ülseri, T.Kundroft 1954’de Flebit, H.Becker 1959’da Varis, A.Wittler 1963’de Baldır ülseri ve basur, M.A.Bauchwitz 1975’de Baldır ülseri, B.Sorkin 1980’de Ekzema, R.Pfister 1981’de Ekzema, D.K.James 1989’da Episiotomie, M.Swoboda 1991’de Ekzema ve H.G ve ekibi 1991’de Basur rahatsızlığı olan hastalar üzerinde tedavi denemeleri yapmışlardır.
  1) Pişik rahatsızlığı (Intertrigo) olan 30 hasta üzerinde Hamamelis losyonu (Deksin Basic-Lostion) ile 3 ay süren tedavi denemesi yapmışlar ve bunların 18’i tamamen, 9’u ise büyük oranda iyileşmişlerdir. (Nhp.5.99.774)
  2) Steinhart ve ekibi 1982’de Basur rahatsızlığı olan 70 hasta üzerinde Hamamelis ekstresinden elde edilen merhemle tedavi denemesi yapmışlardır. bu tedavi denemesine katılan hastaların %98,2’si rahatsız-lıklarından tamamen kurtulduklarını beyan etmişlerdir. (ZP.93.155)
  3) Swoboda, Maver ve ekibi 1991’de nörodermatoz hastalığı olan 22 hasta üzerinde Hamamelis merhemi ile tedavi denemesi yapmışlardır. Hastalarda görülen kabuk bağlama, kızarıklık, kaşıntı, ışığa karşı duyarlılık ve sulanma gibi rahatsızlıkları aynı Kortizonlu merhemler (Bufexamac) kadar etkili olduğu ve bu tür rahatsızlıkları iyileştirdiğini tespit etmişlerdir. (Age)
  4) More, James ve ekibi 1989 yılında ameliyat sonrası yaraları iyileştirmek için (Episiotomie) Hamamelis suyu ile pansuman yapmışlar ve yaraların kısa sürede iyileştiğini tespit etmişlerdir. (Age)

  Tesir şekli: damarları daraltıcı, kanamayı önleyici, iltihapları önleyici, salgıları azaltıcı ve mikropları öldürücü özelliklere sahiptir.

  Kullanılması:
  a) Araştırmalara göre Hamamelis preparatları başta; basur, varis, flebit (toplardamar iltihaplanması), nörodermatoz (besin alerjisi nedeniyle ortaya çıkan kaşıntılı, kabarcıklı, sulu ve kızarık ekzema), pişik (Intertrigo), baldır ülseri (ucus cruris) ve episitomiye (ameliyat sonrası iyileştirme tedavileri) karşı kullanılır.
  b) Komisyon E’nin 21.08.1985 tarih ve 154 nolu Monografi bildirisine göre Hamamelis yaprak ve kabuklarının çayı veya ekstresinden elde edilen natürel ilaçlar başta hafif deri yaralanmaları, deri ve mukozanın iltihaplanması, basur ve varise karşı kullanılır.
  c) Homeopati’de; Hamamelis tentürü başta Varis, toplardamar iltihaplanması (flebit), basur, burun kanaması, beyaz akıntı, haya iltihaplanması, yumurtalık iltihaplanması, baldır ülseri ve pişiğe karşı kullanılır.
  d) Halk arasında ağız içi ve dişeti iltihaplanması ve ishale karşı kullanılır.

  Açıklama: Hamamelis yaprak ve kabuklarının ekstresi sırasında Tanin türevlerinden Hamamelitanin ekstreye geçmemesine rağmen Hamamelis ekstresi etkilidir. Bu etkinin Flavonlar ve Flavonglikozitler ve Eterik yağ-ların etkili olduğu ve de serbest radikalleri etkisiz hale getirdiği tespit edilmiştir. Hamamelitaninler ise iltihapları önleyici özelliğe sahiptir.

  Çayı: Hamamelis yaprak ve kabuklarından 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 10-15dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

  Çay Harmanları;

  Gökçek Variz çayı;
  >30 gr Devedikeni tohumu
  >30 gr Hamamelis yaprağı
  >30 gr K.yonca otu
  >10 gr Arnika çiçeği

  Gökçek Basur çayı;
  >30 gr Çobançantası otu
  >20 gr Hamamelis yaprağı
  >30 gr K.yonca otu
  >10 gr Civanperçemi otu

  Gökçek Flebit çay;
  >30 gr Hamamelis kabuğu
  >20 gr Alıç yaprak ve çiçeği
  >20 gr K.yonca otu
  >20 gr Civanperçemi otu
  >10 gr Arnika çiçeği

  Gökçek Deri çayı
  >30 gr Hamamelis yaprak ve kabuğu
  >20 gr Ayrık kökü
  >20 gr Papatya çiçeği
  >10 gr Civanperçemi otu
  >10 gr Ceviz yaprağı
  >10 gr Y.hindiba kökü

  Gökçek Deri çay
  >30 gr Hamamelis yaprak ve kabuğu
  >20 gr Menekşe otu
  >20 gr Hindiba otu ve kökü
  >10 gr Şahtere otu
  >10 gr Pıtrak kökü
  >10 gr Civanperçemi otu

  Gökçek Deri çayı;
  >30 gr Hamamelis yaprak ve kabuğu
  >20 gr Menekşe otu
  >20 gr Yavşan otu
  >10 gr Civanperçemi otu
  >10 gr Zufa otu
  >10 gr Sefa çiçeği

  Gökçek Yara çayı;
  >20 gr Sinirli ot
  >20 gr Menekşe otu
  >20 gr Koyungözü otu
  >20 gr Hamamelis yaprağı
  >10 gr Kılıç otu
  >10 gr Arnika çiçeği

  Gökçek Basur çayı
  >30 gr Hamamelis kabuğu
  >20 gr K.yonca otu
  >20 gr Civanperçemi otu
  >20 gr Çobançantası otu
  >10 gr Çentiyan kökü

  Gökçek ishal çay (çocuklar için);
  >25 gr Hamamelis yaprağı
  >25 gr Böğürtlen yaprağı
  >20 gr Adaçayı yaprağı
  >20 gr Papatya çiçeği
  >10 gr Nane

  Gökçek Ekzem çayı
  >20 gr Hamamelis yaprak ve kabuğu
  >20 gr Menekşe otu
  >20 gr Y.hindiba kökü
  >20 gr Huş yaprağı
  >20 gr Altın başak otu

  Gökçek Ekzema çayı
  >20 gr Hamamelis yaprak ve kabuğu
  >20 gr Altın başak otu
  >20 gr Hindibaotu ve kökü
  >20 gr Menekşe otu
  >10 gr Civanperçemi otu
  >10 gr Ceviz yaprağı

  Gökçek Ekzema çayı
  >20 gr Hamamelis yaprak ve kabuğu
  >20 gr Menekşe otu
  >20 gr Ayrık kökü
  >20 gr Hindibatu ve kökü
  >10 gr Şahtere otu
  >10 gr Civanperçemi otu

  Homeopati’de: Hamamelis dal ve kabuklarından 20gr ince kıyılarak bir şişeye konur ve züerine 80ml %70’lik alkol ilave edilerek güneş ışınlarından uzakta mhafaza edilir ve iki günde bir çalkalanır. Bu nesne 4-6hafta sonra süzülerek Homeopati’de <<Hamamelis>> adı ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5defa, 10-15damla, 4-6hafta süreyle alınır.

  Hastalığın belirtileri (semptom):
  1) Toplardamar iltihaplanması, tıkanması ve genişlemesi varsa
  2) Bütün eklemlerin sızlaması ve ağrıması veya dövülmüş-yaralanmış gibi hissetme
  3) Kanamalar yavaş, koyu aynı düzende akarsa
  4) Basur, varis ve toplardamar iltihaplanması aşırı ağrılı ise
  5) Toplardamarlar dolu, genişlemiş ve dokununca ağrırsa
  Bu gibi hallerde Hamamelis tentürü gerekir.

  Hamamelis ekstresi: Hamamelis dal kabukları ve yapraklarından eşit oranda alınarak Etanol ve su karışımı ile ekstraksiyonu yapılarak ekstresi elde edilir. Bu ekstre natürel ilaç, kolonya, parfüm, tıraş losyonu, el ve yüz merhem ve fitil yapımında kullanılır.

  Yan tesirleri: Hamamelis yaprakları %4-5, kabukları %6-12 oranında Tanin içerir. Şayet uzun süre ve yüksek dozda Hamamelis kabuk ve yapraklarından yapılan çay kullanılırsa karaciğer, mide, bağırsak, pank-reas ve dalak rahatsızlıklarına neden olabilir.  ayfer61y
  İbrahim Gökçek beyin ilaçlarını çok beğeniyorum. 1 senedir her gün kullanıyorum çok memnunum SEDEF hastalığım için HAMAMELİS SETİ kullanıyorum.
  KAYNAK

  hasibe.yildiri.m
  Ben HAMAMELİS SETİNİ kullanıyorum VÜCUT YARALARIMI ve SAÇ DİPLERİMİ İYİLEŞTİRDİ hocam. Ormus GLD ile daha iyiyim sürekli yorgunluk halsizlik vardı şimdi kendimi dinç hissediyorum. Kullandığım ürünlerden çok memnunum hocamıza teşekkürler.
  KAYNAK

  Rabia Yıldırım
  Benim yıllardır geçmeyen HİDRADENİTİS SÜPÜRATİVA hastasıydım zaman zaman şiddetlenen ağrılarım vardı HAMAMELİS SETİ kullanmaya başladım şimdi yok oldu VÜCUDUMDAKİ YARALARA İYİ GELDİ çok teşekkürler İbrahim Gökçek hocam.
  KAYNAK

  Mehmet Kavlak
  3 yıldır beri PEMFİGUS VULGARİS hastasıyım ve şu ana kadar kortizon başta olmak üzere bir çok ilaç kullandım. Kullandığım ilaçlar BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİ MAHVETTİ. İlaçları bıraktım ve şuan İbrahim bey'in tavsiyesiyle diyet yapıyor ve HAMAMELİS SETİNİ KULLANIYORUM. 2 Hafta olmasına rağmen KOLUMDAKİ YARALARDA BARİZ BİR İYİLEŞME GÖRÜLDÜ. Bu benim için gerçekten sürpriz oldu. İbrahim beye çok teşekkür ediyorum. Allah kendisinden razı olsun.
  KAYNAK

  Nesrin Leventoğlu Ürtekin
  Hocam EGZAMA için HAMAMELİS SETİ kullanıyorum ÇOK FAYDASINI GÖRDÜM sanırım OZON YAĞIDA kullanmam lazım
  KAYNAK

  ‎Enes Han Kokden
  Ananem KULAĞINDAKİ EGZAMA yüzünden geceleri uyuyamıyordu Yıllardır kulak damlası kullandıgı halde kulağına fayda etmedi ve kafasındaki gürültüden uyuyamıyordu geceleri dayım ona ALEO VEAR JEL ve HAMAMELİS KAPSÜL bir hafta aloverajel 3 gün hamamelist forte icirdi KULAĞINDAKİ EGZAMA DÜZELTİ ÇOK MEMNUNUZ
  KAYNAK

  Nesrin Leventoğlu Ürtekin
  EGZAMA SETİNİ kullanıyorum tavsiye ederim
  KAYNAK

  Ömer Çok
  Kapsüllerin içeriğini okudum 19 çeşit bitki ekstrat var wep sayfanızda bitkilerin faydasını okudum nerdeyse vucudun her bölgesine ekisi var HAMAMELİS SETİ KULLANDIM PARMAK UCUMDA EGZAMA var ŞİMDİ ONADA ÇOK İYİ GELDİ SİNDİRİM DE RAHATLADI YORGUNLUK DİYE BİR ŞEY KALMADI İNSANIN KAFASINIDA ÇOK RAHATLATIYOR
  KAYNAK

  Soner Mustafa Sad Yüce
  KOLLOİDAL GÜMÜŞ SUYU KULLANDIM hem içtim hemde BİLEĞİMDE EGZAMA VARDI 2 yıldır geçmiyordu her türlü ilacı denedim hiçbir işe yaramadı birde GÜMÜŞ SUYU deneyim dedim GÜNDE 4 DEFA SORUNLU BÖLGEYE SÜRDÜM 1 HAFTADA KAŞINTI BİTTİ KABARTILAR SÖNDÜ gerçekten işe yaradı. Ayrıca gümüşsuyu nu burnumada çektim kulağıma gözüme damlattım. 2 üç gün arayla 1 hafta yaptım sonra BURNUMUN VE NEFES YOLLARIMIZIN AÇILDIĞINI HİSSETTİM. Şimdi geceleri daha rahat uyuyorum önceleri rahat nefes alamadığım için gece bazen uykumdan uyandığım oluyordu. Şimdi çok şükür dinlenmiş uyanıyorum.
  KAYNAK

  Seçkin Sopyan
  Herkese iyi günler Nisan sekizde İbrahim Bey de HAMAMELİS SETİ aldım ellerimde ATOPİK EGZAMA vardı SEDEF vardı bizim için uygun gördüğü HAMAMELİS SETİ ürünleri aldım çok kısa zamanda ellerimdeki ATOPİK EGZAMA VE SEDEF RAHATSIZLIĞIM GEÇTİ. geçtiğine kanarak biraz çikolata yedim aynı rahatsızlık tekrar nüksetti yine ilaçlarını yani ürünlerini kullanmaya başladım yine geçti bu sefer de çay ocağında nereden yapıldığı belli olmayan bazı kekleri yedim ve birkaç gün sonra aynı rahatsız...
  KAYNAK

  Şafak Şen Toker
  KOLLOİDAL GÜMÜŞ SUYU kullandım. Kullandigim en iyi kollodialdi. EGZAMAMA GEÇTİ .İlginize çok teşekkür ederim.
  KAYNAK

  Seçkin Sopyan
  ELLERİNDE ATOPİK EGZAMA MANTAR veya SEDEF olan arkadaşlar ibrahim Gökçek Hoca'nın bizlere tavsiye ettiği ilaçları hocanın tavsiye ettiği şekilde kullanın ve ellerinizi muhakkak Ama muhakkak Arap sabunu ile yıkayın ve kalıp sabunla banyo yapın hiçbir şekilde şampuan veya vücut şampuanı gibi ürünler kullanmayın Ben oto tamircisi yim ellerimizi benzin mazotla yıkıyoruz ister istemez ELLERİMİZDEKİ MANTAR VE BAKTERİLER ÇOĞALIYOR hangi doktora gitmiş isem bana söyledikleri tek şey kullandığınız kimyasallar sizin ellerinizde yaramıyor dediler fakat durum onların dediği gibi değilmiş bağırsaklarımızda mantar varmış İBRAHİM GÖKÇEK hocayı dinledikten sonra ellerimi Arap sabunu ve kalıp sabunla yıkadım ve tavsiye etmiş olduğu HAMAMELİS SETİ bitkisel gıda takviyelerini kullandım Allah'a ne kadar şükretsem azdır Allahu Teala celle celalühü İBRAHİM GÖKÇEK Hoca'dan razı olsun Benim de Ramazan duam olsun İBRAHİM GÖKÇEK Hoca'ya! Ellerimi bir görseniz ELLERİM TAMİRCİ OLMAMA RAĞMEN TABİRİ CAİZSE BERBER ELİ GİBİ Maşallah diyeyim de Nazar değmesin
  KAYNAK

  Seçkin Sopyan
  Benim ELLERİMDE ATOPİK EGZAMA VARDI HAMAMELİS SETİ ile Maşallah %70-80'i düzeldi İbrahim Gökçek bu konuda gerçekten işinin ehli
  KAYNAK

  Berat Danisman‎
  Hocam EGZAMA için HAMAMELİS SETİ ürünlerinizden aldım kullanıyorum ÇOK MEMNUN KALDIM teşekkür ederim
  KAYNAK

  Ayten Apaydın Egemen
  Herkese Hayırlı günler! Bende de ÜRTİKER denilen illet hastalık vardı. Çapa gibi Türkiye'nin en önemli üniversite hastanesine kaç senedir gittim, gittim yok. Doktor olmalarına rağmen bir çözüm bulamadılar. İnternet'ten bir araştırma yaptım. Karşıma Allah bu büyük insanı çıkardı. Büyük derken günümüzün Lokman Hekimidir bence Herbalist İbrahim Gökçek. Hocama korkunç KAŞINTILARIMI anlattım. Ben bu kadar bilgili araştırmacı dürüst mütevazı bir şahsiyetin verdiği bitkisel HAMAMELİS SETİNİ 3 AY KULLANDIM bir daha yani 10 senedir asla o lanet ÜRTİKER yani KURDEŞEN BENİ RAHATSIZ ETMEDİ BİTTİ GİTTİ. İbrahim hocama her türlü hastalık için gönül rahatlığı ile gidilir Ben yine gideceğim bu kez de UYKUSUZLUK HASTALIĞI denilen İMSONİA için Böyle kıymetli bir insana devlet sahip çıkmalıdır Diğer medya maymunu şarlatan herbalistlere benzemiyor Nev-i Şahsına Münhasır Kıymetli bir kişilik herkese şiddetle tavsiye ediyorum Allah razı olsun bu değerli hoca iyi ki var. Kendisini tekrar tebrik ediyorum BENİ ÜRTİKERDEN KURTARAN herbalist İbrahim Gökçek iyi ki varsınız.
  KAYNAK

  Sibel Soylu
  Ben HAMAMELİS SETİ kullandım elimde kolumda EGZAMA vardı. Kaşımaktan kanatır dururdum. Kaşımaktan yara oldu. İbrahim hoca HAMAMELİS SETİ önerdi sağ olsun 8 ayda etkisini gördüm. Benim rahatsızlığım ağır bir rahatsızlıktı, geçti iyileştim ama ben biraz daha devam edeceğim vücuttan tamamen temizlenmesini istiyorum.
  KAYNAK

  Bekir Kisbet
  HAMAMELİS SETİ kullandım EGZAMALARIM düzeldi KARIN ŞİŞLİĞİ yok oldu.
  KAYNAK

  Mehmet Kavlak
  3 yıldır beri PEMFİGUS VULGARİS hastasıyım ve şu ana kadar kortizon başta olmak üzere bir çok ilaç kullandım. Kullandığım ilaçlar BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİ MAHVETTİ. İlaçları bıraktım ve şuan İbrahim bey'in tavsiyesiyle diyet yapıyor ve HAMAMELİS SETİNİ KULLANIYORUM. 2 Hafta olmasına rağmen KOLUMDAKİ YARALARDA BARİZ BİR İYİLEŞME GÖRÜLDÜ. Bu benim için gerçekten sürpriz oldu. İbrahim beye çok teşekkür ediyorum. Allah kendisinden razı olsun.
  KAYNAK

  Veli Bozkurt‎
  Hocam ELLERİMİN ÜSTÜNDE kemik uçlarının olduğu yerde BEYAZ LEKELER ÇIKTI SEDEF GİBİ. Çeşitli kozmetik ürünler kullandım fayda görmedim. Sizin ürünleri yıllardır kullanın biri olarak HAMAMELİS SETİ bu işi çözer dedim ve bu RAHATSIZLIKTAN KURTULDUM.
  KAYNAK

  Sultan Durmuş
  HAMAMELİS ŞAMPUANI kullanmaya başladım geçen hafta akşam oğlum geldiğinde. Anne sen saçlarına bir şey mi yaptın dedi. Yok oğlum yeni bitkisel şampuanla yıkadım Gökçek hocanın yeni ürünü demiştim ya. HAMAMELİS ŞAMPUAN ile SAÇLARIM ÇOK GÜZEL GÖZÜKÜYOR. Oğlum daha önceden de kuaförde çalıştığı için saçlarım konusunda bütün fikirleri ondan alıyordum o günkü diyaloğumuz bu şekildeydi. Saçlarıma MUHTEŞEM HACİM VERDİ ve saçlarım normalde çok ince tellidir ilk kullanımda SAÇLARIM RESMEN EVRİM GEÇİRDİ şiddetle tavsiye ediyorum kullanın kullandırın.
  KAYNAK

  Nur Vesile
  Annemde 10 yıldır hidradenisitis suprativa rahatsızlığı vardı. Doktorların bir çok müdahalesine rağmen bir türlü geçmek bilmiyordu. Çaresizce koltuk altını sararak dolaşıyordu. Hamamelis setini 4 aydır kullanıyor. Allaha şükür rahatsızlığından eser kalmadı. İbrahim beyin tavsiyesi ile 2 ayda daha kullanacak. Yıllardır boşuna ızdırap çekmiş annem. Sosyal hayatı dahi sıfıra inmişti. Şuanda psikolojisi dahi düzeldi. Allah razı olsun
  KAYNAK

  Bond Dnob
  Hocam HAMAMELİS SETİ - O kullanıyorum 20 GÜNDÜR kullanmaktayım SEBOREİK DERMATİT rahatsızlığım var bu ilaçlar sayesinde 20 GÜNDE CİDDİ DÜZELMELER OLDU. Allah bütün çalışanlarınızdan razı olsun.
  KAYNAK

  Ayla Evrin
  GÜNEŞ ALERJİSİ için HAMAMELİS SETİ - O'NUN 2.urunlerini bugün itibariyle sipariş verdim inanarak ve güvenerek kullanıyorum evvel Allahin izniyle 11 senedir muzdarip olduğum bu hastalıktan sizin sayenizde kurtulacagima inanıyorum
  KAYNAK

  Serpil Yazar Kesici
  HAMAMELİS SETİ - O kullanıyorum. İkinci setimi aldım. GÖZLE GÖRÜLÜR DÜZELME VAR. Allahın izniyle bu hastalıktan kurtulacağıma inanıyorum
  KAYNAK

  Ayfer Özdemir
  HAMAMELİS SETİ aldım çok şükür 4 yıldır süren EGZAMA şikayetlerim ilk defa ürünleriniz sayesinde iyileşmeye başladı. Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun bir değil bin kere sevgiler selamlar. Allah'a emanet olun.
  KAYNAK

  Kenan Ersoy
  Uzun süredir geçmek bitmek bilmeyen SEDEF rahatsızlığım vardı KARACİĞER YAĞLANMASI sorunum vardı hepsi geçti gitti Allah sizden razı olsun hocam çok teşekkür ederim.
  KAYNAK

  yavuz_0064
  Ben HAMAMELİS SETİ kullandım SEDEF hastalığı için başarılı mide ve bağırsak hastaları kesinlikle kullanmalı.
  KAYNAK

  01fatma0101
  Oğluma KKK Aşısı yapıldıktan sonra ishali, kusması, mide bulantısı hiç eksik olmadı. Biz de GEVEN ve HAMAMELİS SETİ siparişi verdik, geven hücre yeniliyor. HAMAMELİS SETİ çok iyi geldi İSHALİ DURDU, MİDE BULANTISI DÜZELTİ, doktorlar hiç bir şey yapamadı git pirinç lapası yedir patates püresi yedir dediler. Allah razı olsun İbrahim Gökçek beyden derdimizi dinledi derman oldu olmaya da devam ediyor. Başarılarının devamını dilerim Allah başımızdan eksik etmesin hayırlı uzun ömürler versin.
  KAYNAK

  Seçil Kaymak
  Yaklaşık dört aydır HAMAMELİS SETİ kullanıyorum. Cildimdeki SİVİLCE İZLERİNE çok iyi geldi. İyileşmeyi hızlandırdı aynı zamanda yanak bölgemdeki kızarıklık ve kaşıntılara da çok iyi geldi. İbrahim hocama çok teşekkür ederim.
  KAYNAK

  Rabia Yıldırım
  HAMAMELİS SETİ kullanıyorum VÜCUDUMDAKİ YARALARIMA ve SAÇ DİPLERİMDEKİ SIZLAMALARA iyi geldi çok rahatladım sağlıklı yaşam için teşekkürler hocama.
  KAYNAK

  Serpil Yazar Kesici
  HAMAMELİS SETİ kullandım ROZA CİLT HASTALIKLARIM vardı düzelti tıpta tedavisi yok dediler sonra çare Gökçek Şifa oldu. Sağlığıma kavuştum bu ürünleri herkese tavsiye ediyorum. CHLORELLA ürününü de kullandım ağır metal ve kimyasalları temizliyor etkili bir ürün.
  KAYNAK

  Salih Küçükterci
  Gece gündüz VÜCUDUMU KAŞIYORDUM, HAMAMELİS SETİ kullandım 2. kullanımımda rahatsızlığım geçti.
  KAYNAK

  Hanım Öcal Eken
  HAMAMELİS SETİNİ yaşa bağlı oluşan CİLT LEKELERİ için kullandım ve lekelerin küçüldüğünü gördüm.
  KAYNAK

  Ertugrul Kocak
  HAMAMELİS SETİ ile yüzümdeki İLTİHAPLI SİVİLCELER için tek kelimeyle süper. CENTİYAN KAPSÜL ürünü MİDE YANMALARIM için faydalı oldu.
  KAYNAK

  ayfer61y
  Ben iki senedir HAMAMELİS SETİ kullanıyorum hocam. SEDEF hastasıydım Allah'a şükür şu an çok iyiyim hiçbir problemim yok.
  KAYNAK

  alisverisin_adresi_
  HAMAMELİS SETİ kullandım çok faydasını gördüm. Cilt sorunlarına olukça etkili. EGZAMA, KURU CİLT, AKNE, SEBUM, KIZARIKLIK, KAŞINTI gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. Tavsiye ederim ve bu ürünleri üretenlere teşekkürler.
  KAYNAK

  Ömer Faruk
  HAMAMELİS SETİ kullanıyorum SEBOREİK DERMATİT (EGZAMA) rahatsızlığıma çok iyi geldi herkese tavsiye ediyorum.
  KAYNAK

  semasterr
  Kızım 2 yaşında ve doğduğundan beri ÇOKLU BESİN ALERJİSİ var. HAMAMELİS BX SETİ kullanmaya başladı şu an 3 ay oldu yumurta ve yoğurt yemeye başladı. MUKUSLU DIŞKI, EGZAMA ve İSHAL YOK OLDU. İŞTAHSIZLIĞI için de CENTİYAN MİX EKSTRAKT içirmeye başladım 1 hafta geçmeden İŞTAHI AÇILDI ve dolu dolu yemek yemeye başladı. Teşekkür ederiz.
  KAYNAK

  don.9050
  HAMAMELİS SETİ kullandım EGZAMA için çok faydasını gördüm şimdiye kadar kullandığım hiçbir ilaç fayda göstermemişti. Hamamelis Seti ile fayda gördüm herkese tavsiye ederim.
  KAYNAK

  whhyhe
  SİVİLCELERİM için HAMAMELİS SETİ kullandım 2 hafta içerisinde etkisini gösterdi sayenizde artık inatçı ve İLTİHAPLI SİVİLCE PROBLEMİ YAŞAMIYORUM.
  KAYNAK

  erol_malkoc
  LİKEN PLANUS için HAMAMELİS SETİNİ on gündür kullanıyorum gerçekten tedavi edici. İbrahim hocama çok teşekkür ederim.
  KAYNAK

  ikramelek
  Merhaba, HAMAMELİS SETİ kullanıyorum ve çok memnunum özellikle EGZAMA için harika bir ürün. Hemen etkisini görüyorsunuz SEDEF, EGZAMA ve benzeri cilt sorunları olanlara kesinlikle tavsiye ediyorum teşekkürler.
  KAYNAK

  Serpil Yazar Kesici
  ROZA hastalığım için HAMAMELİS SETİNİ kullandım çok iyi sonuç aldım.
  KAYNAK

  Samet Çelebi
  SEBOREİK DERMATİT için HAMAMELİS SETİ kullandım harika bir ürün EGZAMA MANTARI olanlar kesinlikle kullansın.
  KAYNAK

  Mehmet Yılmaz
  Yaklaşık 5 aydır HAMAMELİS SETİ kullanıyorum. SEBOREİK DERMATİT rahatsızlığı için kullanmaya başlamıştım. İlk 2 ay içinde etkisini görmeye başladım. Vücutta KAŞINMA ve YANMA OLUYORDU TAMAMEN GEÇTİ. Kızarıklık gitti. Gerçekten bütün cilt hastalarına karşı Hamamelis Seti kullanılmasını tavsiye ediyorum.
  KAYNAK

  Seçil Kaymak
  HAMAMELİS SETİNİ yaklaşık 7 ay kadar SİVİLCELERİM için kullandım. Bu süreçte SİVİLCELERİ KURUTTU ve CİLDİM DÜZELDİ. İbrahim hocama çok teşekkür ederim çalışmalarında başarılar dilerim.
  KAYNAK

  İbrahim Aydın
  EGZAMA rahatsızlığım için HAMAMELİS SETİNİ 3 ay boyunca kullandım çok faydasını gördüm YARALARIM İYİLEŞTİ. İbrahim hocama teşekkürler.
  KAYNAK

  Salih Dönmez
  21 Yaşındaki oğlumun SİVİLCELERİ için HAMAMELİS SETİ aldım 2 aydır kullanıyor ilk bir ay sivilceleri daha da çoğaldı sonra azalmaya başladı şimdi SİVİLCELERİ YOK DENECEK KADAR AZALDI kullanmaya devam edeceğiz emeğinize sağlık hocam.
  KAYNAK

  Hatice Elmas
  Ben yıllar önce bu ROZA hastalığından HAMAMELİS SETİ ile kurtuldum İbrahim beye çok teşekkür ederim. Kortizonlu ilaçlar aldığım zamanlarıma üzülüyorum.
  KAYNAK

  Kadriye Cakir
  Ben HAMAMELİS SETİ kullandım elimde kolumda EGZAMA vardı. Kaşımaktan kanatır dururdum. Kaşımaktan yara oldu. İbrahim hoca HAMAMELİS SETİ önerdi sağ olsun 8 ayda etkisini gördüm. Benim rahatsızlığım ağır bir rahatsızlıktı, geçti iyileştim ama ben biraz daha devam edeceğim vücuttan tamamen temizlenmesini istiyorum.
  KAYNAK

  Mustafa Karakus
  HAMAMELİS SETİ kullandım ŞİŞKİNLİK, HAZIMSIZLIK ve SEBOREİK DERMATİT gitti hocam sizden Allah razı olsun.
  KAYNAK

  thematrix1008
  Her rahatsızlık bir set ile birbirini tamamlar. Ben de CANDİDA ve EGZAMA tedavisi görüyorum. İbrahim hocanın HAMAMELİS SETİ ile 10 günde DEPRESYON, PANİK ATAK rahatsızlığından kurtuldum. Şu an 2. Seti kullanıyorum devam ediyorum. Gördüğüm en etkili ilaçlar ve tamamen doğal gerçekten harika İbrahim hocadan Allah razı olsun.
  KAYNAK

  Kenan Ersoy
  ATOPİK DERMATİT, ALERJİK EGZAMA rahatsızlığı nedeni ile UYUZ GİBİ KAŞINIYORDUM. Doktorun verdiği ilaçlar yüzünden CANDİDAYA YAKALANDIM. İbrahim bey ile görüştüm kimyasal ilaçların bağırsak florasını bozduğunu söyledi HAMAMELİS SETİ önerdi 4 aydır kullanıyorum çok şükür %95 iyileştim 2 ay daha kullanacağım tamamen bu sorundan kurtulacağım.
  KAYNAK

  Şeref Özcoplan
  HAYLEY HAYLEY HASTALIĞIM vardı. 25 Yıldır çektiğim doktorların geçiremediği geçmez diye bilinen eklem yerlerinde bulunan EGZAMA için HAMAMELİS SETİ aldım muhteşem geçti şu an çok rahatım. Cilt rahatsızlığı olanlara ısrarla tavsiye ederim. Çok güzel bir ilaç belki inanmayacaksınız ama günlük iki paket sigara içen ben günlük yarım pakete düşürdüm. Allah bu HAMAMELİS SETİNİ bulandan, yapandan, sebep olandan bir değil binlerce kez razı olsun.
  KAYNAK

  byklsd
  9 Yaşındaki oğlumun KRONİK ÜRTİKER rahatsızlığını 10 doktor gezip bir sürü para harcamamıza rağmen çözemediler. Sizden aldığımız HAMAMELİS SETİ ile iyileşti.
  KAYNAK

  hasibe.yildiri.m
  Bende sürekli halsizlik, yorgunluk vardı ağrılardan duramıyordum HİDRADENİTİS SUPPURATİVA hastalığı vardı HAMAMELİS SETİ kullandım HASTALIĞIMDAN ESER KALMADI hocamızdan Allah razı olsun.
  KAYNAK

  Özcoplan Şeref
  ORMUS GLD kullandım çok güzel resmen FERAHLIK ve GENÇLİK HİSSİ VERİYOR. 7/24 zinde tutuyor. CİLT SORUNUM vardı, İbrahim hocamın videosunda tavsiye ettiği HAMAMELİS SETİNİ kullandım cilt sorunum jilet gibi çok kısa sürede kesti attı, kayboldu. Teşekkür ederim hocam süper insansın. Videolarındaki doğallığına çok gülüyorum, hakkını helal et.
  KAYNAK

  Aysel Kilic
  EGZAMA sorunum vardı çok KAŞINTI oluyordu. İbrahim hocamın tavsiyesiyle BAĞIRSAK MANTARI tükürük testi yaptım. BAĞIRSAKLARIMDA CANDİDA olduğu ortaya çıktı. 4 aydır EGZAMA için HAMAMELİS SETİ kullanıyorum EGZAMA ve KAŞINTILARDAN eser kalmadı fakat hocamın tavsiyesiyle ve tekrar etmemesi için 2 ay daha kullanıp inşallah tedavi mi tamamlayacağım. Canı gönülden söylüyorum Allah hocamızdan razı olsun.
  KAYNAK

  Havva Yavuz
  HAMAMELİS SETİ kullanıyorum vücudum belirli bölgelerinde KIZARIKLIK oluşuyordu 2 aydır seti kullanıyorum çok şükür KIZARIKLIK ARTIK OLUŞMUYOR teşekkürler hocam
  KAYNAK
  Bitkisel ürünler |Bitkisel İlaçlar |Alternatif Tıp | Doğal Tedavi | Gökçek Şifa | Hastalıklarla İlgili Bilgiler
  Youtube Kanalımızı Takip Edin | Facebok Sayfamızı Takip Edin

 • #2
  Hamamelis, Hamamelis virginiana

  Bitkisel ürünler |Bitkisel İlaçlar |Alternatif Tıp | Doğal Tedavi | Gökçek Şifa | Hastalıklarla İlgili Bilgiler
  Youtube Kanalımızı Takip Edin | Facebok Sayfamızı Takip Edin

  Yorum yap


  • #3


   CADI FINDIĞI(HAMAMELİS VİRGİNİANA
   Aşağıda cadı fındığı bitkisi ile ilgili literatüre kayıtlı çalışmaların özeti yer almaktadır. Bu çalışmaların tamamını okumak için DOI numalarından ulaşabilirsiniz.

   MAKALE 1-)https://scihub.bban.top/10.4103/0974-7753.139079

   NORTH AMERİCAN VİRGİNİAN WİTCH HAZEL (HAMAMELİS VİRGİNİANA): BASED SCALP CARE AND PROTECTİON FOR SENSİTİVE SCALP, RED SCALP, AND SCALP BURN-OUT

   AMAÇ: HASSAS BİR KAFA DERİSİ GÜNLÜK KLİNİK UYGULAMADA SIK GÖRÜLEN BİR SORUNDUR VE GENELLİKLE DERMATOLOGLAR İÇİN BÜYÜK BİR ZORLUKTUR.
   Amaç: Northamerican Virginian Cadı Hazel (Hamamelis virginiana) bazlı şampuan ve tonik (Gökçek Şampuan) hassas kafa derisinin tedavisi için etkinliğini değerlendirmekti.

   Yöntemler: Gökçek Şampuan ve Hamamelis Dermatoloji ve Saç Hastalıkları Merkezi Profesörü Trüeb’de Ağustos 2010 ve Aralık 2013 tarihleri ​​arasında irrotabl kafa derisi rahatsızlıklarını tedavi etmek ya da androjenetik tedavisi için minoksidil tedavisine eşlik eden tedavi edilen erkek ve kadın hastaların retrospektif gözlemsel çalışması alocepia.

   Bulgular: 1.373 hastaya (1.233 kadın ve 140 erkek) şampuan başarıyla uygulandı. Hastalar subjektif tahriş belirtilerinin iyileştiğini ve her iki ürünün de toleransının iyi ila mükemmel olduğunu bildirdiler. Bu süre zarfında 369 (% 26.9) bir kereden fazla Gökçek Şampuan almıştır.

   Sonuçlar: Uygun saç bakım ürünlerinin seçimi, hassas kafa derisi ve ilgili durumların yönetiminde önemli bir yönü temsil etmektedir. Gökçek Şampuan saç bakım ürünleri ile, özellikle kırmızı kafa derisi, kafa derisi yanması ve Ru5 kullanımı ile ilgili sorunlar bağlamında, H. virginiana’nın kafa derisinin başarılı tedavisi için avantajları mevcuttur.

   MAKALE 2-) PMID: 30052192
   UNDERSTANDİNG SOLAR SKİN ELASTOSİS-CAUSE AND TREATMENT
   Aktinik yaşlanma olarak da adlandırılan foto yaşlanma, erken yaşlanmış cildin ana nedenidir. Elastik liflerdeki uzmanlığımız bizi ultraviyole (UV) ışığa tepki olarak tetiklenen ve elastin liflerinin dengesini bozan bir süreç keşfetmemize yol açtı: fonksiyonel elastik lifler oluşturmak için çok fazla elastin ve yetersiz lizil oksidaz (LOXL1) enzimi var. Bu dengesizlik daha sonra agregat oluşturan fonksiyonel olmayan elastin birikmesine yol açar. Bu dengesizliğe ek olarak, UV ışınları fibroblastlar tarafından elafin sentezini de indükler. Elastotik agregaların bir belirteci olduğu bilinen elafin, elastin liflerini kristalize eder ve cilt tarafından doğal olarak elimine edilemeyen agregaların oluşumunu uyarır. Bir Hamamelis virginiana geliştirdikelastin ve LOXL1 arasındaki dengeyi eski haline getirebilen ve hasarı gidermek ve düzeltmek için elafin sentezini azaltabilen yaprak özütü. Bu spesifik Hamamelis virginiana özütü, LOXL1 ekspresyonunu iki kat arttırdı ve elafin sentezini azalttı. Sonuç olarak, elastik lifler işlevsel hale geldi ve fonksiyonel olmayan liflerin agregatları azaldı. Spesifik Hamamelis özü aktivitesi, kırışıklıkların azaltılması ve cilt sıkılığının arttırılması ile in vivo olarak doğrulandı .

   MAKALE 3-)
   https://scihub.bban.top/10.1007/s00431-006-0363-1

   HAMAMELİS İN CHİLDREN WİTH SKİN DİSORDERS AND SKİN INJURİES: RESULTS OF AN OBSERVATİONAL STUDY
   Çocuklarda hamamelis merhemiyle yayınlanan klinik deneyim sınırlıdır. Bu gözlemsel çalışma, küçük cilt yaralanmaları, bebek bezi dermatiti veya lokal cilt iltihabı olan çocukları (27 gün ila 11 yaş arası) kapsamaktadır. Çocuklara 3’e 1 oranında hamamelis merhem veya dekspantenol merhem verildi. Başlangıç ​​ve tedavi sonrası değerlendirmeler, her bir durum için önceden tanımlanmış belirti ve semptomların toplam skorlarını karşılaştırdı. Doktorlar ve ebeveynlerden, tedavi sonunda ilgili tedavilerin etkinliği ve tolere edilebilirliğinin küresel bir değerlendirmesi istendi. Toplam 309 çocuk tedavi edildi (hamamelis n = 231; dekspantenol n = 78). Tedavi grupları demografik veriler ve belirti ve semptomların başlangıç ​​toplam skorları açısından karşılaştırılabilirdi. Her üç tanı grubunda da, hamamelis ve dekspantenolün etkinliği, taban çizgisinden son noktaya kadar istatistiksel olarak anlamlı ve klinik olarak anlamlı bir düşüşle gösterilmiştir (her grup için p <0.0001, Wilcoxon işaretli sıra testi). Genel olarak, hamamelis ve dekspantenol gruplarının sonuçları benzerdi. Bir dizi parametre ve tanı grubunda hamamelis grubu için tanımlayıcı avantajlar gözlenmiştir. Her iki tedavi de iyi tolere edildi. Hamamelisin tolere edilebilirliği, sırasıyla% 99.1 (doktor) ve% 98.2 (ebeveyn) vakalarında “mükemmel” veya “iyi” idi. Dekspantenol için karşılık gelen derecelendirmeler% 97.4 ve% 92.3 idi. Sonuç olarak, hamamelis merhem, 11 yaşına kadar olan çocuklarda bazı cilt bozuklukları için etkili ve güvenli bir tedavidir. Gözlenen etkiler dekspantenole benzer.

   MAKALE 4-)
   https://scihub.bban.top/10.1177/1203475416683390

   BOTANİCALS WİTH DERMATOLOGİC PROPERTİES DERİVED FROM FİRST NATİONS HEALİNG: PART 2-PLANTS AND ALGAE
   Giriş: Bitkiler ve algler, hem geleneksel Birinci Ulusların iyileşmesinde hem de modern dermatolojide cilt koşullarının tedavisinde merkezi bir rol oynamıştır. Bu çalışmanın amacı deniz yosunu, cadı fındığı, bearberry ve mayapple’ın dermatolojik kullanımını destekleyen kanıtları incelemektir.

   Yöntemler: Geleneksel İlk Uluslar cilt hastalığı tedavilerinde kullanılan dört bitki ve alg uzman tavsiyelerine göre seçilmiştir. Dil kısıtlamaları olmadan ilgili alıntıları tanımlamak için çeşitli veritabanları araştırıldı.

   Bulgular: Deniz yosunu, akne ve kırışıklıkların tedavisinde potansiyel klinik kullanıma sahiptir ve biyofonksiyonel tekstillere dahil edilebilir. Cadı fındığı, inflamasyon ve bebek bezi dermatitinin etkili ve iyi tolere edilen bir tedavisidir. Bearberry yaprakları, hiperpigmentasyonun tedavisi için bir alternatif olan cilt aydınlatıcı bir madde olan arbutin içerir. Mayapple, kondiloma accuminata, molluscum contagiosum ve inatçı palmoplantar siğiller için bir tedavi olan podophyllotoxin içerir.

   Tartışma: Yaygın bitkiler ve algler cilt üzerinde faydalı etkileri olabilecek biyoaktif maddelerle doludur. Daha fazla araştırma, gelecekte yeni ve yenilikçi ürünlere kapı açacaktır. Bu çalışmanın sınırlamaları, çalışmamızın kapsamının, Dermatolojik tedaviler için İlk Milletler tarafından kullanılan bitkilerin genişliğinin küçük bir örneği olan 4 bitki ve alg ile sınırlı olduğunu içerir.

   MAKALE 5-)
   https://scihub.bban.top/10.1055/s-2006-957868

   ANTİVİRAL AND ANTİPHLOGİSTİC ACTİVİTİES OF HAMAMELİS VİRGİNİANA BARK
   Hamamelis virginiana kabuğundan elde edilen ham bir hidroalkolik özüt, daha yüksek ve daha düşük bir moleküler ağırlık fraksiyonu elde etmek için 3 kDa’lık bir kesme limiti ile ultrafiltrasyona (UF) tabi tutuldu. Fraksiyonların karakterizasyonu, Sephadex LH-20 üzerinde TLC, HPLC, asidik hidroliz ve kromatografi ile denendi. UF-konsantresinin esas olarak oligomerik ila polimerik proantosiyanidinlerden (PA) oluştuğu gösterilmiştir. Bu fraksiyonun Herpes simpleks virüsü tip 1’e (HSV-1) karşı önemli antiviral aktivite sergilediği bulunmuştur. Ek olarak, UV-konsantresi radikal süpürücü özellikler sergiledi, alfa-glukosidazın yanı sıra insan lökosit elastazını (HLE) inhibe etti ve faredeki kroton yağı kulak ödemi testinde güçlü antiphistik etkiler sergiledi.

   MAKALE 6-)
   https://scihub.bban.top/10.1159/000017904

   ANTİ-İNFLAMMATORY EFFECT OF HAMAMELİS LOTİON İN A UVB ERYTHEMA TEST
   Arkaplan: Hamamelis virginiana, cilt hastalıklarının geleneksel tedavisinde uzun süredir kullanılmasına rağmen, anti-enflamatuar etkisinin kapsamını tanımlayan az sayıda kontrollü klinik çalışma bulunmaktadır.

   Amaç: pH5 Eucerin art losyonunun% 10 hamamelis distilat, araç ve önceki bir satış sonrası formülasyonu ile anti-enflamatuar etkinliği, 30 sağlıklı gönüllüde, enflamasyon modeli olarak modifiye edilmiş bir UVB eritem testi kullanılarak test edilmiştir.

   Yöntemler: Her denekte 1 ila 2 MED arasında değişen dört UVB dozu değerlendirildi. Arkadaki test alanları ışınlamayı takiben 48 saat boyunca oklüzif olarak tedavi edildi. Tedavi edilen alanlardaki eritem derecesini ve ışınlamadan 7, 24 ve 48 saat sonra işlenmemiş, ışınlanmış bir kontrol alanını belirlemek için kromametri ve görsel puanlama kullanıldı.

   Bulgular: Eritem supresyonu, hamamelis tarlalarında 48 saatte 7 saate yaklaşık% 20 ila% 27 arasında değişmektedir. Diğer losyonlarla tedavi edilen alanlarda% 11-15 oranında bir baskılama kaydedildi. Hamameliler ve bu losyonlar arasında önemli farklılıklar görülmüştür.

   Sonuç: Bu veriler,% 10 hamameli ile artçı losyonun anti-enflamatuar etkisi için kanıt sağlar ve steroid olmayan antienflamatuar ajanların testi için UVB eritem testinin çoklu UV dozlarıyla yararlılığını destekler.

   MAKALE 7-)
   https://scihub.bban.top/10.1111/j.20....1994.tb03795.

   ANTİ-İNFLAMMATORY ACTİVİTY OF POLYGONUM BİSTORTA, GUAİACUM OFFİCİNALE AND HAMAMELİS VİRGİNİANA İN RATS
   Polygonum bistorta L. Polygonaceae, Guaiacum officinale L. Zygophyllaceae ve Hamamelis virginiana L. Hamamelidaceae’nin sulu etanolik özleri, anti-enflamatuar aktivite açısından tarandı. Karagenan sıçan pençe ödeminin indüksiyonundan önce verilen (100 ve 200 mg kg-1, po), P. bistorta özütleri hem maksimum ödem tepkisini hem de toplam ödem tepkisini (zaman kursu eğrisinin altındaki alan olarak izlenir) önemli ölçüde bastırdı. H. virginiana aktif değildi ve G. officinale sadece 200 mg kg-1’de aktifti. Adjuvan artrit indüksiyonundan önce uygulanan 200 mg kg-1’de P. bistorta, adjuvan kaynaklı sıçan pençe şişmesinin hem akut hem de kronik fazlarını önemli ölçüde inhibe ederken, G. officinale ve H. virginiana sadece kronik faza karşı aktifti. P. ile ilgili diğer çalışmalar. bistorta (100-800 mg kg-1), karagenan kaynaklı sıçan pençe ödeminin 100-400 mg kg-1 doz aralığında doza bağlı bir inhibisyonunu ortaya çıkarmıştır, E50 değeri yaklaşık 158.5 mg kg-1’dir. Enflamatuar yanıtların başlamasından sonra uygulanan ekstrakt (200 mg kg-1), karagenan ve adjuvan kaynaklı sıçan pençe şişmesinin seyrini tersine çevirdi. Sonuçlar, P. bistorta, G. officinale ve H. virginiana özlerinin antienflamatuar maddeler içerdiğini doğrulamaktadır.

   MAKALE ????
   https://scihub.bban.top/10.1007/bf00316465

   ANTİ-İNFLAMMATORY ACTİVİTY OF HAMAMELİS DİSTİLLATE APPLİED TOPİCALLY TO THE SKİN. INFLUENCE OF VEHİCLE AND DOSE
   Hamamelis kremi (PC’siz) ve papatya kremi. İkinci preparat ayrıca hamamelis PC-kreminden daha az güçlüdür. Tabakanın soyulmasından 4 ila 8 saat sonra eritem hidrokortizon tarafından bastırıldı (P
   MAKALE 9-)
   HİGH MOLECULAR COMPOUNDS (POLYSACCHARİDES AND PROANTHOCYANİDİNS) FROM HAMAMELİS VİRGİNİANA BARK: INFLUENCE ON HUMAN SKİN KERATİNOCYTE PROLİFERATİON AND DİFFERENTİATİON AND INFLUENCE ON IRRİTATED SKİN
   Hamamelis kabuğundan elde edilen ekstraktlar uzun zamandır cilt hastalıklarının tedavisinde ve kozmetik formüllerde kullanılmasına rağmen, farklı Hamamelis kabuğu bileşenlerinin aktivitesini doğrulayan sadece birkaç farmakolojik araştırma vardır. Bu nedenle iki ana bileşen sınıfı, yani polimerik proantosiyanidinler ve polisakkaritler Hamamelis kabuğundan izole edildi ve kültürlenmiş insan keratinositlerinin çoğalması ve farklılaşması üzerindeki etkileri açısından test edildi. Esas olarak arabans ve arabinogalaktanlardan oluşan polisakkarit fraksiyonu insan keratinozitlerini etkilemese de, proantosiyanidinler hücrelerin proliferasyonunu güçlü bir şekilde arttırırken, farklılaşma önemli ölçüde etkilenmedi. SLS tahriş olmuş cilt üzerinde yapılan bir ön kümülatif in vivo çalışmada, proantosiyanidinlerin (ProcyanoPlus) transepidermal su kaybını ve eritem oluşumunu azalttığı kanıtlanmıştır. Ayrıca, klinik bir puanlama prosiyanidinlerin tahriş edici süreçleri önemli ölçüde etkileyebileceğini göstermiştir.

   MAKALE 10-)
   https://scihub.bban.top/10.1021/tx700425n

   HİGHLY GALLOYLATED TANNİN FRACTİONS FROM WİTCH HAZEL (HAMAMELİS VİRGİNİANA) BARK: ELECTRON TRANSFER CAPACİTY, İN VİTRO ANTİOXİDANT ACTİVİTY, AND EFFECTS ON SKİN-RELATED CELLS
   Cadı fındığı (Hammamelis virginiana) kabuğu hem yoğunlaşmış hem de hidrolize edilebilir oligomerik tanenlerin zengin bir kaynağıdır. Hem etil asetat hem de suda çözünür bir polifenolik özütten, pirogallol içeren polifenoller (proantosiyanidinler, gallotanninler ve gallatlar) açısından zengin fraksiyonlar ürettik. Karışımlar, ABTS, DPPH (hidrojen bağışı ve elektron transferi) ve HNTTM’ye (elektron transferi) karşı serbest radikal temizleyiciler olarak oldukça aktiftir. Ayrıca yeni eklenen TNPTM radikalini de azaltabildiler, yani bazı yüksek derecede reaktif bileşenler içerdiler. Cadı ela fenolikleri, kırmızı kan hücrelerini serbest radikal kaynaklı hemolizden korudu ve 3T3 fibroblastlara ve HaCat keratinositlere karşı hafif sitotoksikti. Ayrıca, tümör SK-Mel 28 melanoma hücrelerinin çoğalmasını üzüm ve çam prosiyanidinlerden daha düşük konsantrasyonlarda inhibe ettiler. Pyrogallol kısımlarındaki yüksek içerik, cadı ela fenoliklerinin cilt hücreleri üzerindeki etkisinin arkasında olabilir. En sitotoksik ve antiproliferatif karışımlar da elektron transfer ajanları olarak en verimli olduğu için, polifenollerin nihai varsayılan antioksidan etkisinin kısmen redoks yoluyla üretilen reaktif oksijen türlerinin sağladığı hafif proksidan zorlukları ile savunma sistemlerinin uyarılmasına bağlı olabileceğini varsayıyoruz.

   MAKALE 11-)
   https://scihub.bban.top/10.1007/bf00194335

   COMPARATİVE EFFİCACY OF HAMAMELİS DİSTİLLATE AND HYDROCORTİSONE CREAM İN ATOPİC ECZEMA
   Orta derecede şiddetli atopik egzaması olan 72 hastada 14 gün süren çift kör, randomize, eşleştirilmiş bir çalışmada, hamamelis distilat kremi (0.64 mg keton / 100 g ile 5.35 g hamamelis distilat) karşılık gelen ilaçsız araç ile karşılaştırıldı ve% 0.5 hidrokortizon kremi ve şiddetli atopik egzama (toplam puanların delta değerleri), yani kaşıntı, eritem ve ölçeklendirme gibi temel kriterlerin azaltılması değerlendirildi. Her grupta otuz altı hasta tedavi edildi, bu da verum ve kontrol arasında% 10 farkın tespit edilmesine izin verdi (doğrulayıcı çalışma). Etkiler Wilcokson testi kullanılarak karşılaştırıldı. Test alanlarının temel kriterlerinin ortalama toplam puanları 5.3-5.5 idi. Tüm tedavi rejimleri 1 hafta sonra kaşıntı, eritem ve ölçeklenmeyi önemli ölçüde azalttı. Hidrokortizonun hamamelis damıtılmasından daha üstün olduğu kanıtlanmıştır. Temel kriter puanları sırasıyla 2,7 ve 1,6 azaldı. Bu preparatlar arasındaki farkı göstermek için küçük ölçütlerin delta değerleri ve global etkinlik derecesi de kullanılmıştır. Bununla birlikte, Hamamelis distilat kremi araçtan farklı değildi. Temel kriterlerin ortalama delta değerleri sırasıyla 1.8 ve 2.0 idi. Tüm preparatlar iyi tolere edildi. Altı hastada istenmeyen kutanöz reaksiyonlar meydana geldi, ancak enflamatuar yapıları ve araçla tedavi edilen hastalara hapsedilmeleri nedeniyle gerçek olumsuz etkileri değil, daha ziyade etkinlik eksikliğini temsil edebilirler. Sonuçlar, düşük doz hidrokortizon kreminin hamamelis distilat kremine göre üstünlüğünü kanıtlamaktadır ve bu preparatı takiben terapötik sonuç, baz preparasyonu takip etmekten daha iyi değildir.

   MAKALE 12-)
   https://scihub.bban.top/10.1007/s10354-016-0536-0
   Clinical Trial Shows Lasting Function of a New Moisturizing Cream Against Vaginal Dryness
   Vajinal kuruluk ve ilişkili semptomlar herhangi bir yaştaki kadınlarda ortaya çıkabilir ve menopozdan sonra sık görülen bir yüktür. Kuzey Amerika Menopoz Derneği, uzun süreli hormonal olmayan vajinal kremleri birinci basamak tedavi olarak önermektedir. Bu tür yeni bir krem ​​geliştirildi (Avusturya ve Almanya’da Remifemin® FeuchtCreme). Bu hormon içermeyen krem, hamamelis virginiana damıtılmış ve köklü vajinal krem ​​bileşenleri içerir. Açık bir girişimsel klinik çalışmada fiziksel fonksiyonunu ve tolere edilebilirliğini araştırdık. 20 postmenopozal kadın (54-76 yaş, medyan 60) vajinal kuruluğunu 7 gün boyunca günde bir kez bu kremi kullanarak tedavi etti ve semptomlarını daha önce, ilk uygulamadan 4 ila 8 saat ve son uygulamadan 14 ila 22 saat sonra bildirdi. Bir doktor tolere edilebilirliği ve lokal fiziksel fonksiyonu değerlendirdi. Tüm hastalar çalışmayı tamamladı. Lokal fiziksel fonksiyon, başlangıçtaki kuruluktan (ortalama 4.0 ± SD 1.8) normal nem seviyesine, ortalama olarak (ilk önce 6.3 ± 2.1, son uygulamadan sonra 6.7 ± 2.1, p = 0.0001) önemli ölçüde iyileşti. Vajinal kuruluk hissinin subjektif değerlendirmesi her iki zaman için de anlamlı bir iyileşme gösterdi (p = 0.0001). Nemlendirilmiş başlangıç ​​ve sürenin uygulamadan 0 ila 2 dakika ve 11.3 ± 6.9 saat olduğu bildirilmiştir. Tüm kadınlar başlangıçta vajinal kuruluk bildirmiştir. Hastaların% 55 ve 80’i ilk uygulamadan sonra ve araştırmanın sonunda kuruluk bildirmemiştir. Krem, uygulama yerinde 21 saate kadar görüldü. Tolere edilebilirlik değerlendirmeleri zaman içinde herhangi bir ilgili değişiklik ortaya koymamıştır. Dört hastada hepsi ciddi olmayan ve hafif şiddette dört advers olay vardı: idrar aciliyeti (2), ilk uygulamadan sonra ishal (1) ve hafif lekelenme (1). İkincisine, aplikatörün kuru yüzeyi neden olmuştur ve sonraki uygulamalarda aplikatörün yüzeyini nemlendirerek önlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma sonuçları bu yeni vajinal nemlendirici kremin iyi tolere edilen ve uzun etkili bir fonksiyonunu göstermektedir. Daha fazla hastada daha ileri klinik araştırmalar yapılacaktır.

   MAKALE 13-)
   https://scihub.bban.top/10.1002/1099...7%3E3.0.co;2-t
   ANTİOXİDANTS İN MEDİCİNAL PLANT EXTRACTS. A RESEARCH STUDY OF THE ANTİOXİDANT CAPACİTY OF CRATAEGUS, HAMAMELİS AND HYDRASTİS
   AVRUPA VE KUZEY AMERİKA’YA ÖZGÜ, TIPTA KALP VE DOLAŞIM FONKSİYONLARININ TEDAVİSİNDE KULLANILAN CRATAEGUS OXYACANTHA, HAMAMELİS VİRGİNİANA, HYDRASTİS CANADENSİS ÖZÜTLERİNİN ANTİOKSİDAN KAPASİTESİ ARAŞTIRILMIŞTIR. BU ÖZÜTLERDE BULUNAN TÜM HİDROJEN BAĞIŞÇI ANTİOKSİDANLAR TARAFINDAN VERİLEN TOPLAM ANTİOKSİDAN POTANSİYEL, ABTS DENEYİ İLE DEĞERLENDİRİLMİŞ VE NİSPİ ANTİOKSİDAN POTANSİYEL SIRASI BELİRLENMİŞTİR. EKSTRAKTLARDA BULUNAN ANTİOKSİDAN UÇUCU BİLEŞİKLERİN KİMYASAL TANIMLAMASI İÇİN KÜTLE SPEKTROMETRİSİNE (GC-MS) BAĞLI GAZ KROMATOGRAFİSİ KULLANILMIŞTIR. GC-MS VERİLERİ, ABTS DENEYİ KULLANILARAK ELDE EDİLEN SONUÇLARLA İLİŞKİLİYDİ.


   MAKALE 14-)
   https://scihub.bban.top/10.1111/j.16...7.2010.07472.x

   WHİCH PLANT FOR WHİCH SKİN DİSEASE? PART 2: DERMATOPHYTES, CHRONİC VENOUS INSUFFİCİENCY, PHOTOPROTECTİON, ACTİNİC KERATOSES, VİTİLİGO, HAİR LOSS, COSMETİC INDİCATİONS
   Bu makale dermatolojide bilimsel olarak değerlendirilen bitki ekstraktlarını incelememize devam etmektedir. Dermatofitlere karşı etkili bitkilerden sonra, kronik venöz yetmezlikte anti-ödem etkileri olan bitkiler tartışılmaktadır. Üzüm asma yapraklarından (Vitis vinifera), at kestanesi (Aesculus hippocastanum), deniz çamı (Pinus maritima) ve kasap süpürgesinin (Ruscus aculeatus) bitki özlerinin kronik venöz yetmezlikteki ödemi azaltabileceğine dair randomize klinik çalışmalardan iyi kanıtlar vardır. Cadı fındığı (Hamamelis virginiana), yeşil çay (Camellia sinensis), eğreltiotu Polypodium leucotomos ve diğerlerinden bitki özleri, topikal veya sistemik olarak uygulandığında cildi güneş yanığından ve fotoğraflanmadan koruyabilen antioksidan polifenolik bileşikler içerir. Bahçe spurjundan (Euphorbia peplus) ve huş kabuğundan (Betula alba) ekstraktların, faz II çalışmalarında aktinik keratozların tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Bazı bitki özleri ayrıca vitiligo, çeşitli saç dökülmesi ve pigmentasyon bozukluklarının tedavisinde ve estetik dermatolojide araştırılmıştır.

   MAKALE 15-)
   https://scihub.bban.top/10.1159/000064265

   ANTİSEPTİC EFFECT OF A TOPİCAL DERMATOLOGİCAL FORMULATİON THAT CONTAİNS HAMAMELİS DİSTİLLATE AND UREA
   Amaç: Hamamelis (Aqua Hamamelidis), ABD Farmakopesi 23 (USP) 23 ve her iki aktif bileşeni içeren topikal dermatolojik bir preparat olarak formüle edilmiş üre damıtılmasının antimikrobiyal aktivitesini belirlemek.

   Yöntemler: Basit oklüzyon testi ve genişlemiş flora testi ile 15 sağlıklı gönüllüde in vivo çalışmalar gerçekleştirdik. Agar difüzyon testi ile in vitro çalışmalar da gerçekleştirdik.

   Sonuçlar: Oklüzyon testi ve genişletilmiş flora testi, Hamamelis distilat (% 90) ve üre (% 5) içeren bir ürün için diğer bileşenler arasında önemli antimikrobiyal aktivite gösterdi. Genişletilmiş flora testi, Hamamelis distilat ve üre için önemli antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Basit oklüzyon testi aynı eğilimi gösterdi, ancak sonuçlar anlamlı değildi. Agar difüzyon testi, diğer organizmalar arasında Staphylococcus aureus ve Candida albicans’ın inhibisyonunu gösterdi. Aynı yöntemi kullanarak klorheksidin diglukonat ve fuksinin daha önceki çalışmalarıyla karşılaştırılması, Hamamelis distilat ve üre antimikrobiyal aktivitelerinin nispeten zayıf olduğunu gösterdi. Bu bulgu, agar difüzyon testinde (bitmiş dozaj formunun% 100’ü kullanılarak) gözlenen zayıf inhibitör aktivite ile desteklenmektedir.

   Sonuç: Hamamelis distilat ve üre formülasyonları esas olarak dermatit idame tedavisinde antienflamatuar, nemlendirici ve bariyer stabilize edici etkileri için kullanılır. Bakteriyel kolonizasyon, atopik dermatit ve intertrigo patogenezinde merkezi bir role sahip olduğundan, bu tür ürünlerin antimikrobiyal aktivitesinin hoş ve ek bir fayda olduğu düşünülmektedir

   MAKALE 15-)
   https://scihub.bban.top/10.1016/j.pdpdt.2019.05.027

   THE POTENTİAL OF COMMERCİALLY AVAİLABLE PHYTOTHERAPEUTİC COMPOUNDS AS NEW PHOTOSENSİTİZERS FOR DENTAL ANTİMİCROBİAL PDT: A PHOTOCHEMİCAL AND PHOTOBİOLOGİCAL İN VİTRO STUDY
   Bu çalışma, ticari olarak temin edilebilen Curcuma longa, Citrus lemon, Hamamelis virginiana ve Hypericum perforatum özlerinin Antimikrobiyal Fotodinamik Terapide (aPDT) fotosensitizerler olarak etkinliğini değerlendirmiştir. Her bir ışığa duyarlılaştırıcı (PS), ideal ışık kaynağını belirlemek için 350 ila 750 nm arasında bir spektrofotometrede analiz edildi. Emilim bantları belirlendikten sonra üç ışık kaynağı seçildi. Kullanım konsantrasyonunu belirlemek için, bileşikler boyama riskini değerlendirmek için sığır dentin örnekleri üzerinde farklı konsantrasyonlarda test edilmiştir. Konsantrasyon belirlendikten sonra PS’ler, fibroblast ve bakteri kültüründe koyu toksisite ve fototoksisite açısından değerlendirildi. Her bileşik daha sonra her bir ışık kaynağı ile ışınlandı ve reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimi için değerlendirildi.2 . Test edilen bileşikler, görünür spektrumun üç bandında ışık emilimi sergiledi: menekşe (405 nm), mavi (460 nm) ve kırmızı (660 nm). 1: 6 konsantrasyonda, bileşiklerin hiçbiri hücrelerde veya bakteriyel süspansiyonda önemli bir toksisite göstermedikleri için diş lekelenmesine neden olmamıştır. Ek olarak, bileşikler her dalga boyunda ışınlandığında önemli ROS üretimi gözlendi. Plastonik ve biyofilm bakteriler üzerinde aPDT uygulandığında, her iki durumda da önemli miktarda mikrobiyal azalma gözlemlendi ve 5Logs’a kadar bir azalma elde edildi. Sonuç olarak, Curcuma longa, Citrus lemon, Hamamelis virginiana ve Hypericum perforatum özleri, aPDT’de fotosensitize edici ajanlar olarak kullanım potansiyeli sergilemiştir.

   MAKALE 16-)
   https://scihub.bban.top/https://doi....eri-10024-1739

   EFFECTİVENESS OF ORAL ANTİSEPTİCS ON TOOTH BİOFİLM: A STUDY İN VİVO
   Amaç: Plak indeksinin ölçümü ile beş farklı gargara yıkama etkinliğinin değerlendirilmesi.

   Gereç ve yöntem: Ağız yıkama suyunun etken maddesine göre beş grubun blokları halinde randomize edilen bu kör çalışmada elli denek yer aldı: CHX grubu (% 0.12 klorheksidin glukonat), uçucu yağlar (EO) grubu, setilpiridinyum klorür (TBM) grubu , Tri grubu (triklosan) ve Hamamelis virginiana (HV) grubu. Tüm denekler 7, 14 ve 21 günde bakteri plağı indeksinde bir azalma açısından değerlendirildi.

   Bulgular: Değerlendirme süresi boyunca ortalama plak indeksinde anlamlı bir azalma vardı (p <0.01) ve değerlendirme süresi boyunca azalma ağız gargaraları arasında farklıydı (p <0.01). 21 günün sonunda plak endeksindeki azalma, azalan sırada CHX> EO> TBM> Tri> YG idi.

   Sonuç: Değerlendirme döneminde plak indeksindeki azalma ağız yıkama tipleri arasında farklıydı. Aktif bileşen klorheksidin içeren gargara en etkili olanıdır, bunu uçucu yağ, setilpiridinyum klorür, triklosan ve H. virginiana takip etmiştir.

   MAKALE 17-)
   https://scihub.bban.top/10.1002/14651858.CD006304.pub3

   LOCAL COOLİNG FOR RELİEVİNG PAİN FROM PERİNEAL TRAUMA SUSTAİNED DURİNG CHİLDBİRTH
   Arkaplan: Perineal travma doğum sırasında yaygındır ve ağrılı olabilir. Çağdaş annelik uygulaması, kadınlara soğutma tedavilerinin yerel uygulaması da dahil olmak üzere birçok ağrı kesici form sunmayı içerir.

   Amaç: Lokalize soğutma tedavilerinin hiçbir tedavi, diğer soğutma tedavisi formları ve soğutma dışı tedavilerle karşılaştırıldığında etkinliğini ve yan etkilerini değerlendirmek.

   Arama yöntemleri: Cochrane Gebelik ve Doğum Grubu Deneme Kayıtlarını (10 Ocak 2012), CINAHL (1982-10 Ocak 2012), Avustralya Yeni Zelanda Klinik Araştırma Kayıtlarını (10 Ocak 2012) araştırdık ve bu alandaki uzmanlarla temasa geçtik.

   Seçim kriterleri: Doğum sırasında sürdürülen perineal travmaya bağlı ağrıyı hafifletmek için hiçbir tedavi veya başka tedavilerle perine uygulanan lokal soğutma tedavisini karşılaştıran yayınlanmış ve yayınlanmamış randomize ve yarı randomize çalışmalar (RCT’ler)

   Yazarların sonuçları: Ağrıyı hafifletmek için doğumdan sonra perine uygulanan lokal soğutma tedavilerinin (buz paketleri, soğuk jel pedleri, soğuk / buzlu banyolar) etkinliğini destekleyen sadece sınırlı kanıt vardır.

   MAKALE 18-)
   https://scihub.bban.top/10.1097/00004770-200403000-00013
   ACCİDENTAL SODİUM HYPOCHLORİTE-INDUCED SKİN INJURY DURİNG ENDODONTİC TREATMENT
   Kök kanalı hazırlığı sırasında sodyum hipoklorit çözeltisinin kauçuk barajdan sızmasına bağlı kazara cilt hasarı vakası bildirilmiştir. Bir lastik baraj yerleştirildikten ve kök kanal tedavisine başlandıktan sonra, hasta sodyum hipoklorit irrigasyonu ile yanma hissinden şikayet etti. Şikayetler uygulayıcı tarafından göz ardı edildi ve hastanın çenesi üzerinde ve çevresinde deri döküntüsü gelişti ve ardından kabuk oluşumu oldu. Hasta tam iyileşme ile topikal Hamamelis virginiana özütü ile 2 hafta boyunca tıbbi tedaviye ihtiyaç duydu.

   MAKALE 19-)
   https://scihub.bban.top/10.1002/ptr.904
   PEROXYNİTRİTE SCAVENGİNG ACTİVİTY OF HERB EXTRACTS
   Peroksinitrit (ONOO (-)), sülfüridler, lipitler, amino asitler ve nükleotitler dahil olmak üzere çeşitli hücresel bileşenlere karşı güçlü oksitleyici özelliklere sahip bir sitotoksikandır ve hücre ölümüne, lipit peroksidasyonuna, karsinogeneze ve yaşlanmaya neden olabilir. Bu çalışmanın amacı, bitkilerden ONOO (-) atma bileşenlerini karakterize etmektir. Yirmi sekiz bitki, bir florometrik yöntem kullanılarak ONOO (-) temizleme faaliyetleri için tarandı. Otantik ONOO (-) ilavesinden sonra temizleme etkinliğinin gücü aşağıdaki sıradaydı: cadı fındığı kabuğu> biberiye> yasemin çayı> adaçayı> kaygan karaağaç> siyah ceviz yaprağı> Kraliçe Anne’in dantel> Ihlamur çiçeği. Ekstraktlar doza bağlı ONOO (-) temizleme aktiviteleri sergiledi. Cadı fındığını bulduk (Hamamelis virginiana L. ) kabuğu 28 bitkinin ONOO (-) atmak için en güçlü etkiyi gösterdi. Cadı fındığı kabuğunun ana aktif bileşeni olan Hamamelitannin’in, ONOO (-) ‘yu temizleyebilme yeteneği güçlüdür. Hamamelitaninin, ONOO (-) ile ilgili hastalıkların önlenmesi için etkili bir peroksinitrit temizleyici olarak geliştirilebileceği önerilmektedir.

   MAKALE 20-)
   https://scihub.bban.top/10.1002/ptr.1188
   ANTİBACTERİAL ACTİVİTY OF MEDİCİNAL PLANT EXTRACTS AGAİNST PERİODONTOPATHİC BACTERİA
   Bu çalışma Althaea officinalis L. köklerinin, Arnica montana L. çiçekleri, Calendula officinalis L. çiçekleri, Hamamelis virginiana L. yaprakları, Illicium verum Hook’un antibakteriyel aktivitesini değerlendirmek için yapıldı. meyveler ve Melissa officinalis L. yaprakları, anaerobik ve fakültatif aerobik periodontal bakterilere karşı: Porphyromonas gingivalis, Prevotella spp., Fusobacterium nucleatum, Capnocytophaga gingivalis, Veilonella parvula, Eikenella corrodens, Peptostreptococcus microstotiosintoztistiyotintikt. H. virginiana ve A. montana’nın metanol ekstraktlarının ve daha az bir ölçüde A. officinalis’in test edilen birçok türe karşı önleyici bir aktiviteye (MIC veya = 2048 mg / L) Prevotella sp. Illicium verum metanol özü, E. corrodens’e karşı özellikle iyi bir aktiviteye sahip olmasına rağmen çok aktif değildi. Sonuçlar periodontal profilaktiklerde topikal ilaçlar için H. virginiana, A. montana ve A. officinalis’in alkol ekstraktlarının kullanılmasını önermektedir.

   MAKALE 21-)
   https://scihub.bban.top/10.1016/S0944-7113(11)80036-X

   EVİDENCE FOR THE EFFİCACY AND SAFETY OF TOPİCAL HERBAL DRUGS İN DERMATOLOGY: PART I: ANTİ-İNFLAMMATORY AGENTS
   TOPİKAL BİTKİSEL İLAÇLAR YÜZYILLARDIR CİLT RAHATSIZLIKLARININ TEDAVİSİNDE KULLANILMAKTADIR. HALEN HASTALAR TARAFINDAN GENİŞ ÇAPTA KABUL GÖRSELER DE, ÖZELLİKLE DERMATOLOGLAR ARASINDAKİ BİLİMSEL SAYGILARI SINIRLIDIR. TOPİKAL UYGULAMA İÇİN ÇEŞİTLİ BİTKİSEL İLAÇLAR, YAYGIN KULLANIMLARI VEYA FAYDA / RİSK ORANLARINA GÖRE HALA KÖTÜ TANIMLANMIŞ POTANSİYELLERİ İLE İLGİLİ DÜŞÜNMEYİ HAK ETMEKTEDİR. KLİNİK OLARAK, PAPATYA (CHAMOMİLLA RECUTİTA) VE HAMAMELİS PREPARATLARI ÖZELLİKLE İYİ BELGELENMİŞTİR. ATOPİK DERMATİT GİBİ YAYGIN DERMATOZLARDA NİHAİ ETKİNLİK KANITI HALA EKSİK OLSA DA, NORMAL GÖNÜLLÜLERLE YAPILAN DENEYLERDEN ÇIKARILABİLECEĞİ GİBİ, ERKEKLERDE KUTANÖZ İNFLAMASYONA KARŞI AKTİVİTELERİ İÇİN OLDUKÇA GENİŞ BİR KANIT VARDIR. HAMAMELİS VİRGİNİANA İLE BU, ÖZELLİKLE UMUT VERİCİ GÖRÜNÜYOR, İLAÇLA İLGİLİ İSTENMEYEN ETKİLER NEREDEYSE YOKTUR. PAPATYA PREPARATLARINDA, GÜVENLİK DERECESİ BÜYÜK ÖLÇÜDE KULLANILAN BİTKİYE BAĞLIDIR.

   MAKALE 22-)
   HTTPS://SCİHUB.BBAN.TOP/10.1111/J.1600-0536.2007.01250.X
   COSMETİCS AND HERBAL REMEDİES WİTH COMPOSİTAE PLANT EXTRACTS – ARE THEY TOLERATED BY COMPOSİTAE-ALLERGİC PATİENTS?
   Amaç: Compositae duyarlı hastalar, Compositae içeren kozmetiklerin ve bitkisel ilaçların topikal kullanımına karşı rutin olarak uyarılır. Bununla birlikte, hassaslaştırılmış kişilerde dermatitin ortaya çıkma riski bilinmemektedir.

   Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, arnika (Arnica montana) ve Alman papatyasına (Chamomilla recutita) özel atıfta bulunan Compositae alerjik hastalarda Compositae türevi kozmetikler ve bitkisel ilaçlar yoluyla doğrudan bitki alerjeni temasının önemini değerlendirmekti.

   Yöntemler: Papatyaya duyarlı 12 hastadan 8’i çay, krem, merhem ve yağ gibi papatya içeren preparatlara pozitif test edildi. Arnikaya duyarlı 6 kişiden 5’i arnika bazlı ürünlere pozitif test edildi.

   Bulgular: Grup kozmetik ve / veya bitkisel ürün bileşenleri ile yama testi yapıldığında, bitki alerjenleri en sık pozitif reaksiyonlar ortaya çıkardı, ancak kokular, emülgatörler ve koruyucular da pozitif test edildi. Bitki alerjenleri esas olarak Compositae’den türetilmiştir, ancak avokado yağı ve Hamamelis virginiana tentürü beklenmedik bir şekilde duyarlılaştırıcılar olarak tespit edilmiştir. Kimyasal analizler, Compositae alerjenlerinin hem seskiterpen laktonlar hem de diğer doğal olarak oluşan bileşikler olduğunu gösterdi.

   Sonuç: Compositae-alerjik kişiler, sadece bitki alerjenleri nedeniyle değil, aynı zamanda çoklu temas alerjisi olan hasta grubunda reaksiyonlara neden olabilecek alerjenik krem​​bileşenleri nedeniyle, Compositae içeren ürünlerin topikal kullanımına karşı uyarılmalıdır.


   MAKALE 23-)
   PMID: 19442393 CLİNİCAL INQUİRİES. DO NONMEDİCATED TOPİCALS RELİEVE CHİLDHOOD ECZEMA?
   YUMUŞATICILAR, EGZAMA SEMPTOMLARINI AZALTMAK VE ÇOCUKLARDA STEROİD KULLANMA İHTİYACINI AZALTMAK İÇİN ETKİLİ BİRİNCİ BASAMAK TEDAVİDİR. KATRAN PREPARATLARI İŞE YARAR, ANCAK UYUM SINIRLI OLABİLİR. GAMMA-LİNOLEİK ASİT PREPARATLARI, HODAN YAĞI VE ÇUHA ÇİÇEĞİ YAĞI KÜÇÜK ÇALIŞMALARDA ETKİNLİK GÖSTERİR. MAS063DP KREM ​​(ATOPİCLAİR) ETKİLİDİR. PAPATYA VE ASİDİK KAPLICA SUYUNDA BANYO YAPMAK ETKİLİ OLABİLİR, ANCAK BU TEDAVİLER YETERİNCE DEĞERLENDİRİLMEMİŞTİR. ISLAK SARGILAR ETKİLİ OLABİLİR ANCAK CİLT ENFEKSİYONU RİSKİNİ ARTIRIR. HAMAMELİS DAMITILMIŞ KREMLER VE UÇUCU YAĞLAR / AROMATERAPİ İLE MASAJ ETKİSİZDİR.
   by Dr. Melike Özberk Koç
   Bitkisel ürünler |Bitkisel İlaçlar |Alternatif Tıp | Doğal Tedavi | Gökçek Şifa | Hastalıklarla İlgili Bilgiler
   Youtube Kanalımızı Takip Edin | Facebok Sayfamızı Takip Edin

   Yorum yap


   • #4
    Witch Hazel Hamamelis'in antibakteriyel aktivitesi ve tıbbi özellikleri Virginiana
    Talib F.Abbas 1 *, Mosa Fadiel Abbas2, Ali Jarad Lafta3 1Klinik ve Laboratuvar Bilimleri Bölümü, Eczacılık Fakültesi
    Al-Muthanna Üniversitesi, Irak. 2 Cerrahi ve Kadın Hastalıkları Bölümü, Veteriner Hekimliği Fakültesi, Basra Üniversitesi, Irak. 3Dahili ve koruyucu tıp Bölümü, Veterinerlik Fakültesi, Basra Üniversitesi, Irak. * İlgili E-posta: [email protected] (Abbas)

    Özet:
    Atopik dermatit gibi yaygın dermatitte son etkinlik kanıtı bulunurken hala eksik, yazarlar deri hastalığına karşı aktivitelerine dair oldukça geniş kanıt buldular mı? insanda iltihaplanma, normal gönüllülerle yapılan deneylerden ve istenmeyen ilaca bağlı etkiler hemen hemen hiç yoktur Dermatolojik bölgelere uygulanan cadı fındığı ekstraksiyonları topikal olarak tanen ekstraksiyonu yoluyla sakinleştirici bir etki sağlar, bu nedenle kozmetikte de kullanılır. Hamamelis ekstraksiyonlarının aktif bileşenleri flavonoidlere kadar izlenebilir. kan dolaşımına fayda sağlayan lökoantosiyanidinler, tanenler ve uçucu yağlar, antimikrobiyal aktivite ve antioksidan aktivite. Bu araştırma, bitkilerin biyolojik aktivitesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Hamamelis virginiana L. maddeleri, ağaç kabuğu, yaprak ve ince dallar ve bunların köklü kullanım veya geleneksel kullanım altındaki ürünler olarak sınıflandırılması ve ilgili Topluluk bitkisel monografileri. En iyi ekstraksiyon yöntemini belirleyerek, özler, öğütme, sokaklarda aktif bileşiklerin ekstraksiyonunu, oluşturmak için ekstraktın buharlaştırılmasını içerir. yarı katı ekstraktlar, daha sonra FTIR cihazındaki fonksiyonel grupları analiz edin ve minimum inhibisyon konsantrasyonunu (MIC) ölçerek biyolojik aktivite. Sonuçlar göstermektedir ki Üç konsantrasyonda (10 mg / ml, 50 mg / ml, 100 mg / ml) cadı fındığı özleri bir inhibisyon etkisine sahiptir. Optimum konsantrasyonda (50 mg / ml) 10 tabak Candida albicans üzerinde. aureus, 100 mg / ml'lik yüksek konsantrasyonun optimum etkiye ve daha geniş yarıçapına sahip olduğunu gösterdi. MIC (0.54cm ± 0.5). E. coli, S. aureus biyolojik testine benzer bir etkiye sahip gibi görünmektedir. The 100 mg / ml'lik konsantrasyon, 24 saat içinde bakteriyel büyümeyi büyük bir inhibe etme etkisi göstermiştir. Hangi ela, hem Gram pozitif hem de Gram negatif ve mantarlar üzerinde kötüleştirici etkilere sahiptir. eylemler, özellikle karbonil grubu olmak üzere işlevsel gruplardan kaynaklanmaktadır. Aldehit formu, alkil ve keton gruplarının tümü mikrobiyal üzerinde bozunma etkilerine sahiptir. hücre duvarı, şelatlama ajanları, ek olarak onları mükemmel bir dezenfektan yapar

    Anahtar Kelimeler: Cadı fındığı, Farmasötik etkiler, FTIR

    1. Giriş
    Hamamelis virginiana L. uzun süredir cilt hastalıklarının geleneksel tedavisinde kullanılmasına rağmen, antiinflamatuvar etkisinin kapsamını tanımlayan birkaç kontrollü klinik çalışma vardır. Topikal bitkisel ilaçlar yüzyıllardır cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Şu anda olmasına rağmen Hastalar tarafından yaygın olarak kabul gören, özellikle dermatologlar arasındaki bilimsel saygınlıkları sınırlıdır. Hamamelis preparatları özellikle iyi belgelenmiş görünüyordu. Yazarlar, özellikle şu sonuca varmışlardır: topikal bitkisel antiinflamatuar ilaçların potansiyel endikasyonları olarak kabul edilebilecek dermatit ve ilgili bozukluklar [1,2]. Hamamelis distilatının (Aqua Hamamelidis) antimikrobiyal aktivitesi, Birleşik Devletler Farmakopesi (USP) ve topikal dermatolojik preparat olarak formüle edilmiş üre (% 5)

    Abbas ve diğerleri (2020): Antibakteriyel aktivite ve ela'nın tıbbi özellikleri Temmuz 2020 Cilt. 23 Sayı 11 Tropikal Tıp Annals & Public http://doi.org/10.36295/ASRO.2020.231146 çalışmıştı. Çalışma 15 sağlıklı gönüllüde gerçekleştirildi. In vivo, tıkanma ve genişlemiş flora testleri tutarlı sonuçlar vermiştir. damıtık ürün üzerinde önemli antimikrobiyal aktivite göstermiştir. aeroblar. Hamamelis distilat ve üre formülasyonları esas olarak antiinflamatuar ilaçları için kullanılır. dermatit idame tedavisinde nemlendirici ve bariyer stabilize edici etkiler. Antimikrobiyal aktivite
    Bu tür ürünlerin ek bir faydası olduğu kabul edilir. Antimikrobiyal aktivite, özellikle patogenezde yer alan organizmalar nedeniyle atopik dermatit ve intertrigonun yönetimi bu koşullardan biri, hamamelis preparatlarına duyarlıdır; staphylococcus aureus ve Candida albicans [3] Tanen, muhafaza için katı depolama özellikleri ile ağaç kabuğu ve yapraklarından ekstrakte edilir.
    Tanenlerin ekstraksiyonu bir su ve aseton gerektirir ve bir protein ile sulu bir durumda depolanır. yakınlık. Tanenler, büzücü yapıları ve terapötik olarak, " derinin ve mukozanın dış katmanları,böylece alttaki katmanları korur. " Tanen sayesinde özler, cadı fındığı kullanımı küçük kesikleri ve yüzeysel yanıkları iyileştirir. Bu, tanenlerin doku rejenerasyonuna izin vererek dermise daha yakın damarlar üzerinde vazokonstriktör etkisi uygular ve sıvı tutulması [4]. Cadı fındığının antimikrobiyal ve anti-kanserojen özellikleri atfedilebilir. tanenlere (tanik asit). Farklı dozlarda tanenler, fizyolojik aktiviteyi hızlandırarak aktive eder. kan pıhtılaşması, hipotansiyona neden olma, serum lipid düzeyini düşürme, karaciğer nekrozu üretme, ve bağışıklık tepkilerini kontrol eder. Antimikrobiyal özellikleri, yayın balığı gibi yiyecekleri korumak için kullanılır. filetolar, raf ömürlerini uzatır [5]. Kozmetik olarak, tanin özleri anti-mikrobiyal maddeler için kullanılır. ve sırasıyla antiseptikler ve yaşlanma karşıtı ürünler için antioksidan etkiler.

    Terapötik miktarlarda lokal olarak uygulanan cadı fındığı özleri, daha derin katmanlara nüfuz etmez. bileşenlerinin burukluğundan dolayı cilt ve bu nedenle de emilmezler. Bununla birlikte, sulu özütlerin fermantasyonu, dönüşüm konusunda net kanıtlar verdi. işlem gallik asit, glikozitler ve kaempferol ile sonuçlanır. Özellikle, arasındaki analoji fermente Hamamelis özlerinden fenoliklerin mikrobiyal metabolizmaları [6]. Çiçekler, ağaç kabuğu ve Ortak, renkli Amerikan cadı fındığı çalılarının yaprakları, Yerlilere tonikler ve çareler sağladı. Amerikalılar. Günümüzde doğal cadı fındığı, FDA'yı karşılayan birkaç bitki ürününden biri olarak kabul edilmektedir. güvenlik ve etkinlik standartları. Hamamelis cinsinin bitkileri sıra dışıdır çünkü onlar çiçeklerini ve meyvelerini yılın aynı zamanında, genellikle sonbahar veya kışın birlikte verirler. Hamamelis virginiana L. çiçekleri şerit benzeri sarı, turuncu veya kırmızı yaprak kümeleridir; bir önceki yılın çiçeklerinden, iki siyah tohum fışkırtan bitişik tohum kapsülleri patlamak. Ekstraksiyonun farklı kökenleri (yaprak, ağaç kabuğu ve dal), belirli sistemleri ve yöntemi hedefler. sözlü veya topikal olarak uygulanıp uygulanmadığı. Flavonoidler birçok meyvede, çiçekte ve sebzeler basit bir yapısal formül olan 2-fenilkroman [7] aracılığıyla pigmentasyon sağlar flavonoid alt gruplarının yapısal özellikleri, "pozisyon 4'te bir oksijen grubunun varlığı, a 2 ve 3 karbon atomları arasındaki çift bağ veya C (orta) halkasının 3. pozisyonundaki bir hidroksil grubu ” antioksidan etki için gerekli özelliklerdir [8]. Flavonoidler aşağıdakilerle karakterizedir: Sonbaharda sarı, turuncu veya kırmızı pigmentasyon, cadıda açan sarı çiçeklerin kaynağı ela. Flavonoid yapısı tokoferollere (vitamin E) benzer [9]. Flavonoidlerin antioksidan, antiinflamatuar, antihistamin, antiviral, antitrombotik ve anti-kanserojenik aktiviteleri Vitamin P'ye benzeyen yapıların yanı sıra kılcal geçirgenliği azalttığı belgelenmiştir. Kozmetik olarak saç rengi koruması, flavonoid ekstraksiyonunun antioksidan özelliğine kadar uzanır. cadı fındığı, oksidatif süreç sırasında enzimlerin inhibisyonu yoluyla. Oksidatif süreç verir flavonoidler, demir şelatlaştırıcı organik yapılarının kombinasyonu yoluyla antioksidan özellikleri ve yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri temizler. Flavonoidler, oluşumunu engelleyen oksidazları inhibe eder organik hidroperoksit ve reaktif oksijen türleri [10]
    .


    Şekil 1. tanen kimyasal yapısını göstermektedir
    10-20 g Hamamelis virginiana L. distilatının (tek doz) oral uygulaması preparat (belirtilmemiştir) farelerde ve sıçanlarda toksik etki göstermemiştir. LD50 (sıçanlar) oral yönetim bulunamadı. Üç ay boyunca günlük 100 mg / kg vücut ağırlığı oral alım sıçanlarda hiçbir anormallik üretmedi [11] Farklı sulu çözeltilerin IV uygulaması Sıvı Hamamelis özütü (bilinmeyen beyan) 0.2-0.4 g özüt / kg canlı ağırlık (8.5 kg) 0.6 ila 0.8 g / kg vücut ağırlığı arasında öldürücü dozlarla birlikte belirgin bir arteriyel hipotansiyon göstermiştir. Ölümcül doz intrafemoral arterde yavaş bir uygulamadan sonra 0,5 ila 1,2 g / kg vücut ağırlığı idi [12]. genellikle homeopatik tıp, kozmetik endüstrisi ve Tezgah Üstü (OTC) 'de belgelenmiştir eczacılıkla ilgili ürünler. Cadı fındığı özleri yapraklardan, ince dallardan ve ağaç kabuğundan elde edilir. en yaygın olarak hemoroid tedavisinde belirli bir terapötik etkiye hizmet etmek ve tanin ve flavonoid yoluyla bir antimikrobiyal ve antioksidan formunda kozmetik olarak ekstraksiyonlar [13] Bu araştırmanın amacı, Hamamelis'in bitkisel maddelerinin biyolojik aktivitesini değerlendirmektir. virginiana L., ağaç kabuğu, yaprak ve ince dallar ve bunların altındaki ürünler olarak kategorize edilmek üzere müstahzarları köklü kullanım veya geleneksel kullanım. En iyi ekstraksiyon yöntemini belirleyerek, FT-IR ile kimyasal özellikleri dikkate alınarak ekstreler.

    2. Malzemeler ve Yöntemler
    Tüm kimyasal malzemeler, tarafından izin verilen standart koşullar altında işlenmiş ve korunmuştur. bakanlık gereği eczacılık fakültesi, yüksek öğrenim ve bilimsel araştırma bakanlığı laboratuar danışmanları tarafından denetlenen sağlık parametreleri. Cadı fındığı yerel pazarlar, 700ml metanol (Srlchem.co), Patates dekstroz agar, MacConkey agar ve MullerHinton agar (Micromedia.co); Ekonazol antifungal standart disk, Meropenem antibiyotik standart disk ve Gentamisin antibiyotik standart diski. İçinde manipüle edilen tüm Aletler laboratuar koşulları, deneylerden önce Hood kullanarak, denge kullanarak işbirliği yaptı, havan ve tokmak, öğütücü, soxhelt ekstraksiyonu, buharlaştırıcı, otoklav, petri kapları, bunsen brülörü ve
    Fourier-dönüşümü Kızılötesi spektroskopisi (FT-IR Burker-10). Öğütme; bu deneyde, cadı fındığı yaprakları, sapları ve tohumları havanla öğütülmüş ve havaneli ve daha sonra 0.05 mm öğütücü ile yumuşatılır. uygun miktarda cadı fındığı alarak deneyde 26 g kullandık). Soxhelt aparatı kullanılarak ekstraksiyon; Normalde istenen bileşiği içeren katı bir malzeme ana haznesine yüklenen kalın filtre kağıtlarından yapılmış bir yüksüğün içine yerleştirilir. soxhelt çıkarıcı. Cadı fındığı bitkisini kullandığımız bu deneyde bitki materyali kurutulabilir. O Yeterli yüzey alanı sağlamak için havan ve tokmak kullanılarak ezilmesi gerekir. Bitki materyali gözenekli selüloz yüksüğü doldurmaya yetecek kadar olmalıdır. Soxhlet çıkarıcı bir şişeye yerleştirilir metanol (700 mi) olan ekstraksiyon çözücüsünü içerir. Sıcaklık 40 ° C'ye ayarlanır. 4'ün üzerinde saat 3 gün boyunca uçucu olmayan bileşiğin bir kısmı çözücü içinde çözülür. Birçok döngüden sonra istenen bileşik damıtma şişesinde konsantre edilir. Bu sistemin avantajı, numuneden birçok parça ılık çözücü geçmesi yerine, sadece bir parti çözücü geri dönüştürülmüş.

    Ekstraksiyondan sonra çözücü, tipik olarak bir döner buharlaştırıcı vasıtasıyla çıkarılır ve ekstrakte edilmiş bileşik. Ekstrakte edilen katının çözünmeyen kısmı yüksükte kalır, şekil 1.a bitkinin bütün kısımlarını gösterir, 1.b ekstrakte edilmiş yoğunlaştırılmış damıtık (6)
    .


    Şekil 2. A. tüm parçaları gösterir; park, yaprak ve cadı fındığı tohumları B. damıtılmış Cadı Fındığını gösterir, yarı katı koyu yeşil renk ve yüksek viskozite. FT-IR Spektroskopisi; Organik moleküller 4000 cm arasındaki IR radyasyonunu absorbe edebilir -1 ve 400 cm -1 11 kcal / mol ile 1 kcal / mol arasında bir enerji emilimine karşılık gelir. Bu miktar enerji, molekül içinde bulunan titreşimsel bağ durumları arasındaki geçişleri başlatır. spektroskopi, fonksiyonel grupların tanımlanması için çok güçlü bir yöntemdir. En önemli IR spektrumunun bölgeleri> 1650 cm -1 parmak izi bölgesi ise (600-1500 cm -1 ) of the spektrum bilinmeyen bileşiklerin tanımlanması için kolayca kullanılamaz. Birçok referans var çeşitli fonksiyonel gruplar ve organik bileşikler için IR frekanslarını tablo haline getiren tablo 1. Eğer cihaz yeni açılmışsa, tüm bileşenlerin olduğundan emin olmak için bir test yapmak gerekir. AÇIK. OPUS bilgisayar tarama programı tarafından sağlanan enstrüman Burker FT-IR spektro. Sacn arka plan boş IR plaka haznesi ile gerçekleştirildi, ardından tarama numunede yapıldı, aynı örnek için taramayı üç kez tekrarlayarak, spektrumları gösteren en iyi bölgeyi tespit ederek Net dalga uzunlukları taban çizgisinde pik absorbansının daha iyi görüntülenmesi, sonuçların kaydedilmesi ve karşılaştırılması damıtılmış üründen en iyi beklentileri elde etmek için kütüphane verileriyle (14)

    Tablo 1. Fonksiyonel grupları ve titreşim türüne göre emiciliğini temsil edin


    Biyolojik Aktivitenin Belirlenmesi; Minimum İnhibisyon konsantrasyonu (MIC) değerleri, Bakterilerin ilaçlara duyarlılığını belirlemek ve ayrıca yeni antimikrobiyal aktivitesini değerlendirmek
    Acar seyreltme, farklı konsantrasyonlarda antimikrobiyal maddeleri bir besleyici agar ortamına koyduktan sonra standartlaştırılmış hücre sayısının plaka agarının yüzeyi. Et suyunun seyreltilmesi için, bakteriler sıvı büyüme ortamına aşılanır. bir antimikrobiyal maddenin farklı konsantrasyonlarının varlığı. İnkübasyondan sonra büyüme değerlendirilirbelirli bir süre (16-20 saat) için ve MIC değeri okundu [5]. Agar dilüsyonu için solüsyonlar tanımlanmış sayıda bakteri hücresi ile, doğrudan sahip olan besleyici agar plakalarına lekelenir. farklı antibiyotik konsantrasyonları içeriyordu. İnkübasyondan sonra, plakalar üzerinde bakteri kolonilerinin varlığı, organizmanın büyümesini gösterir. Broth seyreltme, geometrik olarak artan konsantrasyonlarda sıvı büyüme besiyerini kullanır. belirli sayıda bakteri hücresi ile aşılanan antimikrobiyal ajan. (duyarlı ve varsayılan olarak tedavi edilebilir olanları dirençli ve dirençli olanlardan ayıran özel MİK tedavi edilemeyen organizmalar olduğu varsayılır) incelenen belirli türlere göre değişebilir ve belirli antimikrobiyal ajan. Bu kesme noktalarını tanımlayan özellikler, antimikrobiyal ajanın ilgili türleri, farmakodinamiği ve farmakokinetiği ve klinik sonuç verileri. Direnç, yüksek terapötik başarısızlık olasılığı ile ilişkiliyken duyarlılık, büyük bir terapötik başarı olasılığı ile ilişkilidir. Laboratuvar deneylerinde üç tip agar besiyeri vardı; Patates dekstroz agar için mantar yetiştiriciliği, antibiyotik direnç testi için Mueller-hinton agar ve McConkey ve Nutrient kültürler için agarlar ve et suları. 30 petri kabı, 10 petri kabı Mueller-Hinton hazırladı. hem E. coli hem de Staphylococcus türleri için duyarlılık testleri için agar türü ve 10 petri kabı Candida türleri için mantar duyarlılık testleri için patates dekstroz agar (PDA), standartlaştırılmış diskler meropenem, gentamisin ve ekonazol idi.


    3. İstatistiksel analiz
    Ortalama ve standart sapmayı (SD) belirlemek için standart istatistiksel yöntemler kullanıldı.Farklı biyolojik aktivite parametrelerinin sonuçlarını kontrollerle karşılaştırmak için eşleşmemiş t testi kullanıldı. 0,005 değerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu kabul edildi [15]
    .
    3.1 Sonuçlar
    Cadı fındığının öğütülmesinin sonuçları, bu kurutulmuş parçaların bileşenlerinin yeşil olduğunu göstermiştir. kahverengimsi renkli tohumlar ile renklendirilmiş, bitki harç ve havaneli enstrüman kullanılarak yumuşatılmıştır. homojen toz, daha sonra elde edilen toz 0.5 mm'lik bir öğütücü kullanılarak daha da yumuşatıldı, yaklaşık 26 g toz elde edilir. Orta boy yüksüklü soxhelt aparatı kullanarak, ekstraksiyon bir çözücü olarak bir metanol ile birlikte, yaklaşık 200 ml bir cadı fındığı ekstresi elde ettiğimizi gösterdi. ekstraksiyon işlemi 3-4 saat üst üste 3 gün olmak üzere birkaç kez tekrarlandı. Yarı katı ve sıvı eşdeğer% 5-10 kabuk içeren müstahzarlar; seyreltilmiş hamamelis tentürü (1:10,% 45 etanol), güvenliklerini ifade ederek losyon ve gargara için yaygın olarak kullanılmaktadır. çözücü metanolden elde edilen bileşikler, döner buharlaştırıcı ile 7 g cadı fındığı, koyu yeşil yüksek viskoziteli yarı satılan madde; Şekil 2B. Kızılötesi ile cadı fındığının ölçümü
    spektroskopi, farmasötik ürünler için geliştirilmiş ve onaylanmıştır. Yöntem, ekstraksiyonunu içerir metanol ile aktif bileşen ve kızılötesi bant alanının ölçümü 1670-1820cm-1'de ortalanmış karbonil grubuna karşılık gelen, alkil grubu C-F, C-Br'de ortalanmış 500-1400 cm-1 ve tablo 2'deki gibi birçok fonksiyonel grup. Özgünlük, doğrusallık, algılama sınırları, kalibrasyon eğrisinin hassasiyeti ve doğruluğu, cadı fındığı ekstraksiyonu, kızılötesi analiz ve veriler Yöntemi doğrulamak için manipülasyon belirlendi, şekil 3.


    Şekil 3. FT-IR Burker-10 cihazıyla Cadı fındığı ekstraktlarının IR-absorbans cm-1'ini gösterir (FTIR Şeması).

    Tablo 2, FTIR kullanılarak cadı fındığındaki fonksiyonel grupları göstermektedir.

    Minimum inhibisyon bölgesinin (MIC) sahip olduğu hesaplama yoluyla biyolojik aktivitenin belirlenmesi iyi bilinen patolojik mikroorganizmalarda Candid albicans test edilerek yapılmıştır, Staphylococcus aureus ve Escherichiacoil. Üç kağıt diskte tutan cadı fındığı özleri konsantrasyonları (10 mg / ml, 50 mg / ml, 100 mg / ml), 10 tabak Candida üzerinde inhibisyon etkisine sahipti. albicans, MIC yarıçapı (10 mg / ml) (o.96 cm ± 0.2), (50mg / ml. (1.24cm ± 0.1) ve (100mg / ml (1,22cm ± 0,3); Candida albicans için optimum yüksek MİK konsantrasyonu (50 mg / ml), şekil 4A. Deneydeki diğer biyolojik gösterge Staphylococcus'du. aureus, elde edilen sonuçlar konsantrasyona bağlı olarak farklı bir etkiye sahipken, daha yüksek konsantrasyonun daha fazla etkiye sahip olduğu anlamına gelir. sütunlar, daha yüksek konsantrasyonun 100 mg / ml optimum etkiye ve daha geniş MIC yarıçapına (0.54cm ± 0.5) sahiptir. Negatif gram lekede bakteri, E. coli, sonuçlar S. aureus biyolojik aktivitesine benzer bir etki gösterdi. Konsantrasyon 100 mg / ml, 24 saat içinde bakteri üremesine büyük bir inhibisyon etkisi göstermiştir.    Şekil 4.A, Candida albicans kültür ortamı, Bin'de çeşitli cadı fındığı konsantrasyonlarının duyarlılık testlerini açıklar. Staphylococcus aureus ve E.Coli.

    4. Tartışma
    Yerli Amerikalılar, çalıların saplarını kaynatarak ve cadı fındığı özütü ürettiler. enflamatuar durumları tedavi etmek için kullanılan kaynatma. New England'daki ilk Püriten yerleşimciler
    bu çareyi yerlilerden aldı. Bir misyoner olan Dr. Charles Hawes, sonunda müstahzarın terapötik özellikleri ve ayrıca bitkinin dallarının ürününün daha da etkili. 19. yüzyılın ortalarından itibaren, Hamamelis nihayet bir Resmi Amerikan ve Avrupa tıbbının bileşeni. Yapraklar (Hamamelidis folium) da bitkinin kabuğu (Hamamelidis korteksi) olarak kullanılır. Ekstraktın ana bileşenleri şunları içerir: Tanen, gallik asit, kateşinler, proantosiyaninler, flavonoidler (kaempferol, kersetin), uçucu yağlar (karvakrol, öjenol, heksenol), kolin ve saponinler. Güçlü bir antioksidan ve büzücüdür. akne, sedef hastalığı, egzama, tıraş sonrası uygulamalar, batıklık için de doğal bir çare olarak faydalı hale getirir. tırnaklar, çatlamış veya kabarmış cilt ve böcek ısırıklarını tedavi etmek için [16]
    Kalite önemli bir rol oynar. Yaygın olarak kullanılan Hamamelis distilatı (HMM-Su) sadece düşük aktif ilkeler için zirveler. Saç derisinin hızlı bir şekilde yenilenmesi ve pozitif bir seyir elde etmek için tüm terapötik süreç, Hamamelis'ten elde edilen yüksek dereceli aktif ilkelerin kullanımı vahşi stoklar ve sürdürülebilir üretim bu nedenle esastır. Bugün ticari olarak aşağıdaki kullanılan tıbbi müstahzarlar, karşılık gelen bileşenlerle birlikte Hamamelis'ten elde edilir ve uygulamalar. Erol® Virginian cadı bazlı Energy saç bakım ürünleri, (Apomedica, İsviçre) botanik adı H. virginiana olan ela, bakım ve tedavi için özel olarak geliştirilmiştir. hassas kafa derisinin. Şampuan, H. virginiana özlerinden ve bir şampuan bazından oluşur. hafif tensidik karakter, kokamidopropil betain ve parabenler içermez [17]. Diğer bitkilerle birlikte cadı fındığı karanfil, çay, tarçın gibi doğadaki fenolik, diğer mekanizmalar yoluyla glikoz metabolizmasını iyileştirir veya Bu in vitro taramanın, hipoglisemik etkilerin güvenilir bir prediktörü olmadığı. Pozitifler Spesifik bitki özlerinin insülin aktivitesi üzerindeki etkileri, bu bitkilerin iyileştirilmesinde olası bir rol olduğunu düşündürmektedir
    glikoz ve insülin metabolizması [18]
    .FT-IR kullanarak birçok fonksiyonel grup bulundu; 1670-1820 cm-1'deki karbonil grupları ana yapıda cadı fındığındaki aktif bileşik (tanen). Eğri ile karşılaştırdığında fonksiyonel gruplar, form tanen, alkil ve form içeren ana yapılar görünecektir. flavonoid. Cadı fındığının etkileri tanen kaynaklıdır. Bu işlevsel grupların birçok eylemi vardır antioksidan, mantar önleyici, antibakteriyel ve anti-septik ve diğer birçok aktivite olarak. % 3-10 tanenler (kateşinler, gallotanninler, artı siyanidin ve delfinidin tipi karışımı) proantosiyanidinler), esas olarak hamameloz; kateşinler, başlıca (+) - kateşin, (+) - gallokateşin, (-) - epikateşin gallat, (-) - epigallocatechin gallate; fenolik asitler (kafeik ve gallik asitler); flavonoid galaktozidler ve glukuronidler; kaempherol, quercetin, quercitrin ve isoquercitrin gibi flavonoidler. % 40'ı alifatik alkoller,% 25 karbonil bileşikleri,% 15'i olan% 0.01-0.5 uçucu yağ alifatik esterler ve maksimum% 0,2 safrol [19] Cadı fındığı kabuğu% 8-12 tanen içerir (minimum içerik% 4 tanen önerilir). Korteks tanenler niteliksel olarak yaprak tanenlerine benzer, ancak daha yüksek bir hamamelitannin içeriğine sahiptir (1- % 7), ardından monogalloylhamamelose, serbest gallik asit, yoğunlaştırılmış kateşin tanenler ve küçük flavonol miktarı; çok karmaşık bir bileşime sahip yaklaşık% 0.1 uçucu yağ. Kabuk uçucu fraksiyonlarda önemli ölçüde daha yüksek seviyelerde fenilpropanoidler ve seskiterpenoidler içerir daha yüksek miktarda monoterpenoid içeren yapraklara kıyasla. Kabuk daha zengindir hidrolize edilebilir tanenler ve yapraklar esas olarak yoğunlaştırılmış tanenler içerir [20] Tanenler, moleküler ağırlığı 500 ila 500 arasında olan geniş bir kompleks fenolik bileşikler sınıfıdır. 3000. Tanenlerin biyolojik önemi, esas olarak bağlanma ve çökelme yeteneklerine atfedilir. proteinler ama aynı zamanda alkaloidler. Tanenler genellikle bir su ve aseton karışımı ile ekstrakte edilir. polimerik proantosiyanidinler ve yüksek moleküler ağırlıklı gallotanninler sulu fazda kalır. Tanenlerin terapötik aktivitesi esas olarak burukluğa bağlıdır ve bunların afinitesinden kaynaklanmaktadır. proteinler. Dışarıdan, cildin ve mukozanın dış katmanlarını su geçirmez hale getirerek, alttaki katmanlar; ayrıca küçük yüzeysel damarlar üzerinde vazokonstriktör etkisi vardır. Sınırlayarak sıvı kayıpları, tanenler yüzeysel yanık veya yara durumunda doku rejenerasyonunu artırır [9] Genel olarak konuşursak, tanenler enzim inhibitörleridir. 5-lipoksijenazı bloke ederler; engelliyorlar anjiyotensin dönüştürücü enzim, hyaluronidaz aktivasyonu ve glukozil transferazları boşluk oluşumunda rol oynayan mikroorganizmalar; ellagitanninler ve kompleks tanenler inhibe eder
    protein kinaz C [5]Tanenler, özellikle hidrolize olabilenler, ADP ve askorbik asit tarafından indüklenen peroksidasyonu inhibe eder. sıçanlarda hepatik mitokondri. In vitro radikal temizleyiciler ve süperoksit iyonu inhibitörleridir. oluşumu ve bazıları sıçan peritoneal granülositlerinde lipoksijenazı inhibe eder [21]. Ana Hamamelis virginiana L.'nin karakteristik bileşeni, (2´, 5-di-O-galloyl-hamamelose) 'un α- ve formlarının bir karışımı olan hamamelitannin'dir, moleküler yapısı iki gallat parçası taşır ve a şeker birimi, hamameloz. Wang ve diğerleri (2003), aşağıdakilerin belirlenmesi için bir HPLC yöntemi geliştirmiştir. cadı fındığı kabuğu, dal ve yapraktan hamamelitannin, kateşinler ve gallik asit. Konsantrasyonlar hamamelitannin, gallik asit, (+) - gallokateşin ve (+) - kateşin kabuğu 4,77, 0,59, 0,22 ve Sırasıyla% 0.39 (ağırlık / ağırlık). Ayrıca yapraklarda hamamelitannin ve kateşinler de tespit edilmiştir.
    <% 0,04 (ağırlık / ağırlık) [20] konsantrasyonları. Polimerik proantosiyanidinler, Dauer ve diğerleri (2003) [22], Touriño ve diğerleri tarafından yaklaşık% 5'lik verimle hamamelis kabuğundan bir aseton su (7: 3) ekstraktından izole edilmiştir. [16]. Terminal zincir birimleri sabit 95: 5 oranında kateşin ve gallokateşindir. Tüm zincir uzatma üniteleri 0-3 pozisyonunda tamamen galoyla kaplanırken, zincir sonlandırma üniteleri galallandı. Baskın interlavan bağlantıları 4 → 8-bağlardı.

    5. Sonuç
    Cadı fındığının geleneksel bir kullanımı, zehirli sarmaşık gibi enfeksiyonları yatıştırmak ve çürükleri ve kesikleri iyileştirmektir. virüsler ve bakteriler tarafından neden olunan veya şiddetlenen. Bu büzücü genel bir anti-enflamatuar etki ve dolaylı bir antibakteriyel etki, onu küçükler için ideal bir seçim haline getiren kesikler ve çürükler. Bu çalışma, araştırırken cadı fındığı için önemli antimikrobiyal aktivite buldu. Staphylococcus aureus, Candida albicans ve E. coli gibi bakteri ve mantarlar üzerindeki in vitro etkisi. Bu, atopik dermatitte çok önemli bir rol oynayan bakteriyel kolonizasyonun önlenmesine yardımcı olabilir ve intertrigo dramatis, diğer mikrobiyal cilt koşulları dahil. Cadı fındığı zehirli sarmaşığın tedavisinde yardımcı olabilir, suçiçeği ve virüs ve bakterilerden kaynaklanan veya şiddetlenen çürükleri ve kesikleri iyileştiri [23] Nereden cadı fındığının bakteri üzerinde iki tip gram pozitif duyarlılık testlerinin sonuçları
    (staphalocucausaerues) ve gram negatif E. coli ve mantarlar, cadı fındığının aktif bileşiklerini gösteren FTIR sonuçlarıyla karşılaştırıldığında Candia albicans olarak; cadı fındığının etkileri, Bu ekstraktların eylemini gerekçelendiren bu organizmaların büyümesi, fonksiyonel gruplardan kaynaklanıyordu. ana yapıda. Özellikle güçlü etkiye sahip karbonil grubu aldehitlerden ve ketonlar. Aldehitler, amino asit deaminasyonu veya transaminasyonu ile oluşturulabilir, Strecker bozunma, fermantasyon sırasında mikrobiyal aktivite ve yağ asidi oksidasyonu, şelatlama ajanları yapımı Antioksidan etkilerinin yanı sıra mükemmel bir dezenfektan ve kan damarlarını yapıcıdır.
    .
    Referans: https://www.journal.atmph-specialiss...9/8028_pdf.pdf
    Bitkisel ürünler |Bitkisel İlaçlar |Alternatif Tıp | Doğal Tedavi | Gökçek Şifa | Hastalıklarla İlgili Bilgiler
    Youtube Kanalımızı Takip Edin | Facebok Sayfamızı Takip Edin

    Yorum yap


    • #5
     Lütfen bu makaleden alıntı yapın: Nardini EF, Almeida TS, Yoshimura TM, Ribeiro MS, Cardoso RJ, Garcez AS, Ticari olarak temin edilebilen fitoterapötiklerin potansiyeli dental antimikrobiyal PDT için yeni ışığa duyarlılaştırıcılar olarak bileşikler: bir fotokimyasal ve fotobiyolojik in vitro çalışma, Fotodiagnoz ve Fotodinamik Terapi (2019), Bu, yayınlanmak üzere kabul edilmiş, düzenlenmemiş bir makalenin PDF dosyasıdır. Müşterilerimize bir hizmet olarak el yazmasının bu erken versiyonunu sağlıyoruz. Makale, sonuçta ortaya çıkan ispatın kopyalanması, dizilmesi ve gözden geçirilmesinden geçecektir. son haliyle yayınlanmadan önce. Lütfen üretim sürecinde içeriği etkileyebilecek hatalar keşfedilebilir ve tüm yasal sorumluluk reddi beyanları ilgili dergiye başvurmak.

     Ticari olarak temin edilebilen fitoterapötik bileşiklerin potansiyeli dental antimikrobiyal PDT için yeni ışığa duyarlılaştırıcılar: bir fotokimyasal ve fotobiyolojik in vitro çalışma. Elisa F Nardinia
     , Thiago S Almeidaa
     , Tania M Yoshimurab
     , Martha S Ribeirob
     , Rielson
     J Cardosoa
     , Aguinaldo S Garceza
     aSão Leopoldo Mandic Araştırma Enstitüsü - Campinas, Brezilya bLazerler ve uygulama merkezi IPEN / CNEN - São Paulo, Brezilya * Sorumlu yazar: Elisa Fonseca Nardini
     Rua Adelino Martins, 500 - Mansões Santo Antônio Daire: M 114 Campinas -SP CEP: 13087510 E-posta adresi: [email protected] Öne Çıkanlar
      Piyasada bulunan bitkisel özler aPDT'de kullanıma uygundur.
      Işınlanmış Bitkisel özler iyi ROS üretimi gösterdiğinde
      Bitkisel özler, süspansiyon ve biyofilmde bakteriyel azalmayı teşvik etti
     ÖZ
     Bu çalışma, özütlerin etkinliğini değerlendirdi. ticari olarak temin edilebilen Curcuma longa, Citrus lemon, Hamamelis virginiana ve Antimikrobiyal Fotodinamikte ışığa duyarlılaştırıcı olarak Hypericum perforatum Terapi (aPDT). Her bir ışığa duyarlılaştırıcı (PS), bir ideal ışığı belirlemek için 350 ile 750 nm arası spektrofotometre kaynak. Emilim bantları belirlendikten sonra, üç ışık kaynağı seçildi. Kullanım konsantrasyonunu belirlemek için bileşikler, riskini değerlendirmek için sığır dentin numunelerinde farklı konsantrasyonlar boyama. Konsantrasyon belirlendikten sonra, PS'ler aşağıdakiler için değerlendirildi: fibroblast ve bakteri kültürü üzerinde karanlık toksisite ve fototoksisite. Her biri bileşik daha sonra her bir ışık kaynağı ile ışınlandı ve dolaylı reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimi. Bakteriyel azalm E. faecalis kültürü üzerinde planktonik formda ve biyofilm üzerinde test edilmiştir. 10J enerji ve 26 J / cm2 Enerji Yoğunluğu Test edilen bileşikler
     görünür spektrumun üç bandında ışık emilimi sergiledi: mor (405 nm), mavi (460 nm) ve kırmızı (660 nm). 1: 6 konsantrasyonda, hiçbiri Bileşikler, önemli toksisite göstermedikleri için diş lekelenmesine neden oldu. hücreler veya bakteriyel süspansiyon. Ek olarak, önemli ROS üretimi bileşikler her dalga boyunda ışınlandığında gözlemlendi. Ne zaman aPDT, plastonik ve biyofilm bakterileri üzerinde gerçekleştirildi, önemli mikrobiyal Her iki durumda da azalma gözlendi ve 5 Log'a kadar bir azalmaya ulaştı. İçinde Sonuç, Curcuma longa, Citrus lemon, Hamamelis virginiana ve Hypericum perforatum, fotosensitize edici ajanlar olarak kullanım potansiyeli göstermiştir. aPDT.

     Anahtar Kelimeler: Fotokemoterapi. Enterococcus faecalis. Işığa duyarlılaştırma Agentes.

     GİRİŞ
     Işık, antik çağlardan beri antimikrobiyal bir ajan olarak kullanılmıştır ve olası bir kullanım antimikrobiyal Fotodinamik terapidir (aPDT). Böyle strateji, bir ışık kaynağı ve ışığa duyarlılaştırıcı (PS) kullanımını içerir. Ne zaman ışınlanmış, uyarılmış PS, çoğunlukla oksijen ve reaktif olmak üzere bir substratla reaksiyona girer singlet oksijen, hidroksil radikalleri gibi oksijen türleri (ROS) üretilir
     ve mikroorganizmalara geri döndürülemez hasara neden olan süperoksit [1]. aPDT patojenik bakterileri yok etmek için umut verici bir yöntem olarak kabul edilir. metilen mavisi gibi bazı PS'ler şu anda kombinasyon halinde test edilmektedir bakterisidal etki yaratmak için düşük yoğunluklu ışık kaynakları [2]. aPDT kanıtladıGram pozitif gibi farklı mikroorganizma sınıflarına karşı etkilidir,
     Gram negatif bakteriler ve mayalar [3], Birçok in vitro ve in vivo çalışma, aPDT'nin etkinliğini göstermiştir. lokalize mikrobiyal enfeksiyonları tedavi etmek için ve bu nedenle yaygın olarak kullanılmaktadır. dermatoloji [4] ve diş hekimliği [5], enfeksiyonların genellikle lokalize olduğu ve olmadığı dokuların derinliklerinde, ışığa ve foto duyarlılaştırıcılara erişimi kolaylaştırır; aPDT ayrıca minimal invaziv ve toksik olmayan bir tedavi olarak kabul edilmektedir. strateji [6], [7]. Oral enfeksiyonlarda aPDT, endodontik gibi hastalıklara neden olan mikroorganizmaların ortadan kaldırılması enfeksiyonlar [2], [8], [9], periodontitis [10], [11], diş boşlukları [12], [13] ve periimplantitis [14]. APDT'de Metilen mavisi [8] gibi farklı PS'ler kullanılmıştır, Toluidin mavisi [15], Gül Bengal [16], Azulen [17], Eritrosin [18] vMalakit yeşili [19]. Ancak bu ajanlar yan etkiler göstermiştir ve diş dokularına uygulandığında sınırlamalar, özellikle diş boyama [20], çünkü hepsi boyadır. Bu nedenle güvenli ve daha az yan etkisi olan yeni PS'ler [21] özellikle diş hekimliğinde gereklidir, çünkü dişlerin boyanması estetik sorunlara neden olabilir çoğu hasta ve uzman için [22] [23]. Tamamlayıcı ve alternatife artan ilginin ardından tıp, bitki özleri ve fitoterapötik bileşikler (PC'ler) son zamanlarda büyük ilgi gördü. Bitkisel ürünler popüler eski zamanlardan beri tıp, tüm tıbbi geleneklerde yer alan dünya [24]. Örneğin Hindistan ve Mısır'da Psoralea corylifolia L. vitiligo tedavisi için kullanılmıştır. Ammi majus L. alanlara uygulanırgüneş ışığına maruz kalmadan önce hastalıktan etkilenen cildin [25]. Son yıllarda, bu nedenle, ilaç endüstrisi, bitkileri yeni fitoterapötik ajanların kaynağı olarak keşfetmek, [26]. Artan antibiyotik kullanım sıklığı ile birçok bitkisel tıbbi ve antimikrobiyal özelliklere sahip bileşikler incelenmiştir. Çok dirençli bakterilere karşı PC'lerin kullanımına yönelik araştırmalar, yeni ilaçların geliştirilmesi [26]. Bu çalışma, fotokimyasal, antimikrobiyal ve Yeni bir ışığa duyarlılaştırıcı olarak kullanılan farklı PC türlerinin sitotoksik etkileri diş hekimliğinde antimikrobiyal fotodinamik tedavi

     MALZEMELER VE YÖNTEMLER
     Bu araştırma Avrupa Birliği'nin etik ilkelerine uygun olarak yapılmıştır. hayvan deneyleri. São Hayvan Araştırma ve Etik Komitesi Leopoldo Mandic Araştırma Enstitüsü, Brezilya, çalışmayı değerlendirdi ve onayladı. Fitoterapötik bileşikler Curcuma longa'nın dört ticari türü (bitkisel özler), Narenciye limon, Hamamelis virginiana ve Hypericum perforatum yerel bir şirketten satın alındı. piyasa (EBPM Comercial Ltda) ve ayrıca bir konsantrasyonda standardize edilmiştir. 0.4 mol / L. Kontrol olarak Metilen mavisi (MB) Sigma-Aldrich'ten satın alındı. ve sulu bir çözelti olarak hazırlandı. Hazırlandıktan sonra tüm bileşikler karanlıkta saklandı ve kullanıma kadar buzdolabında saklandı.Fitoterapötik bileşiklerin optik özellikleri PC'lerin optik özellikleri absorbans yoluyla elde edildi 1.0 cm optik kullanarak bir spektrofotometrede (Spectrum SP 2000 UV) spektra yol uzunluğu kuvars küvetleri. Absorpsiyon spektrumları kaydedildi 350 ila 700 nm dalga boyları. Maksimum bileşik konsantrasyonu Diş üzerinde kullanılabilecek maksimum konsantrasyonu belirlemek için doku, her PC'nin seri seyreltileri sığır dişleri üzerinde test edildi. Örnekleri
     krondan 5x5x5mm boyutlarında dentin ve mine hazırlandı dişlerin yüzeyi ve EDTA-T% 17 (Fórmula e Ação, Brezilya) ile temizlenmiş 1 dakika ve sonra% 1 NaOCl (Biodinamica, Brezilya).
     Boyamadan önce diş örnekleri taşınabilir bir cihazla değerlendirildi. Spektrofotometre (Renkli dijital sensör - Easyshade Advanced 4.0 VitaWilcos) Vitapan Classical dental renk kullanarak başlangıç ​​rengini belirlemek için ölçek. İlk gölgeyi oluşturduktan sonra, numuneler suya batırıldı. 1: 1 ila 1: 10 arasında değişen konsantrasyonlara sahip her test edilen bileşik çözeltisi (n = 5). Tüm numuneler, simüle edilerek 15 dakika boyunca PC ile temas ettirildi. aPDT'nin endodontik veya periodontal bağlamda klinik uygulaması. Örnekler daha sonra 1 dakika süreyle damıtılmış suda temizlendi, Oda sıcaklığında 10 dakika ve taşınabilir spektrofotometreHerhangi bir diş lekesi belirtisi olmayan maksimum konsantrasyon, sonraki deneylerde kullanılmak üzere seçilmiştir.
     Karanlık toksisite ve Fototoksisite Dişeti mukozasından fibroblastlar, sağlıklı insan bağlı dişeti. Hücreler daha sonra Dulbecco’da kültürlendi. değiştirilmiş Eagle ortamı (DMEM) (Sigma, St Louis, MO, ABD) eklenmiş % 10 fetal sığır serumu içeren% 1 antimikotik solüsyon (Sigma) ile (Cultilab, Campinas, SP, Brezilya). Kültürler 37 ° C'de inkübe edildi. nemlendirilmiş ortam (% 5 CO2 /% 95 hava) ve her 24 saatte bir değerlendirilir. bir Zamanlar hücreler alt konfluansa ulaştı, tripsin ile toplandılar ve alt kültürlü. Aşağıdaki prosedürde kullanılan fibroblast kültürleri, tüm deneyler için üç ila altı pasajlar. Hücreler bir hücrede tutuldu kültür bankası ve daha önce açıklanan hücre kültürü yöntemine göre kullanılır [27]. Hücreler daha sonra 60 mm çaplı plastik kültür tabaklarına ekildi
     (110 hücre / mm2 ) ve standart hücre kültürü koşulları altında (37 ° C, % 100 nem,% 95 hava ve% 5 CO2). % 100 izdihama ulaşıldığında, hücreler karanlık koşullarda her PC'den (0.4M'de) 100 ul aldı ve ayrıca toplam 10J enerji ile ışınlanmış (3 farklı ışık kaynağı kullanarak), Aşağıda açıklanan. Koyu toksisite ve fototoksisite 30'dan sonra ölçülmüştür. her iki deney için dakika ve 24 saat. PBS solüsyonu (negatif kontrol grubu),% 60 alkol solüsyonu (PC araç - pozitif kontrol) ve Klorheksidin çözeltisi% 0.12'de (Colgate, Brezilya) KABUL GÖRMÜŞ MAKALE
     veya% 1 sodyum hipoklorit (Biodinâmica, Brezilya) da test edilmiştir. diş tedavilerinde yaygın olarak kullanılan irrigasyon solüsyonlarının karşılaştırmalı analizi. MTT Testi Hücre canlılığı, 3- [4,5-dimetiltiazol-2-il] -2,5- kullanılarak değerlendirildi. difenil tetrazolyum bromür (MTT, Sigma) yöntemi 30 dakika ve 24 sonra saat kültür. Hücreler, kültür ortamında% 10 MTT ile inkübe edildi.
     (5 mg / mL) 37 ° C'de 4 saat. MTT çözümü daha sonra kullanılarak atıldı her kuyuya aspirasyon ve 200 μL Dimetil Sülfoksit (Sigma) eklendi, ardından bir plaka çalkalayıcıda 5 dakika boyunca hafifçe çalkalayın. Ardından, 150 Her numune solüsyonundan elde edilen μL, yeni bir 96 oyuklu plakaya aktarıldı. Optik yoğunluk 570 ila 650 nm'de (Epoch; BioTek) bir spektrofotometre üzerinde değerlendirildi ve veriler absorbans seviyeleri olarak ifade edildi.

     Işık kaynakları
     Her bir bileşiğin emilim bandı verileri bir önceki deneyler mevcuttu, ışık kaynakları seçildi. Her bilgisayarın absorpsiyon bantlarına göre, üç farklı ortak ışık düzenli olarak bir dişhekimi muayenehanesinde bulunan kaynaklar seçildi: diş tedavisi LED'i - 460 nm'de yayan 1200 mW çıkış gücüne sahip Radii (SDI, Avustralya) 700mW ile ağartma kemeri (Brightmax - MMOptics, Brezilya), 405nm'de yayan ve 120 mW ile 660 nm'de yayan bir LED ışık (Hellen - Coxo, Çin). Işınlama süresi, her birinin güç çıkışına göre hesaplandı. toplam yaklaşık 10J enerji sağlamak için ışık kaynağı (Tablo 1).

     Reaktif oksijen türlerinin tespiti APDT yöntemi, reaktif oksijen üretimine dayanmaktadır. mikroorganizmalara zarar veren türler; etki mekanizması ışığa duyarlılaştırıcı ajan ışığı emdiğinde, enerjisini oksijen ve yüksek derecede reaktif oksijen türleri üretir. APDT tarafından üretilen reaktif oksijen türlerini ölçmek için, ardından in vitro deney yapıldı. PC ve MB çözümlerinin her biri zaman içinde ayrı ayrı test edildi. Kuvars küvette (1 cm optik yol), 3 mL 0,4 M'de damıtılmış su içinde her bir PC ve MB, üç ışık kaynakları. N, N-dimetil-4-notrosoanilinin (RNO) optik yoğunluğu 15-mM L-histidin varlığında 13.3 μM, bir her birini takip eden 440 nm'de spektrofotometre (Spectrum SP 2000 UV) ışınlama (her ışık kaynağı için 10J enerji). Işınlama için ışık kaynağı küvetin üst kısmına, boyuna paralel olarak yerleştirildi. eksen [28]. Bakteriyel suş ve büyüme koşulları Bu çalışmada Enterococcus faecalis ATCC 29212 kullanılmıştır.Mikroorganizmalar, beyin kalp infüzyonunda alt kültürleme yoluyla korunmuştur. (BHI; Difco, Detroit, MI). Kültür, BHI broth içinde 37 ° C'de aerobik olarak büyütüldü. 24 saat. 0,5 mL BHI içeren test tüpleri, 0,5 mL E. faecalis süspansiyon halinde ve 37 ° C'de 24 saat inkübe edilerek son bir hücre elde edildi 4x10 konsantrasyon 7 CFU / mL.

     Planktonik bakteriyel azalma
     0,5 mL BHI et suyu içeren test tüpleri, 0,5 mL ile kontamine olmuştur. E. faecalis süspansiyonu ve 37 ° C'de 24 saat inkübe edilerek son hücre 108 ila 109 CFU / mL arasında değişen konsantrasyon. Örnekler santrifüj edildi ve bakteriler PBS solüsyonunda yeniden süspanse edildi. Bakteriyel süspansiyonu içeren test tüpleri ile inkübe edildi Her PC'den 1mL, MB solüsyonu (her biri 0.4M'de) veya salin solüsyonu içinde 10 dakika süreyle karanlık koşullar. Testte aşağıdan yukarıya ışınlama yapıldı Tablo 1'de açıklandığı gibi ışık kaynaklarının her birini kullanan tüpler.
     Ön ışınlama süresi ve ışınlamadan sonra, 100 µL alikotlar BHI agar plakalarında seri seyreltme ve sürme için toplanan koloni oluşturan birimler (CFU'lar). Tüm anketler üç test kullanılarak gerçekleştirildi her gruptaki tüpler. Biyofilmde bakteri azalması Çapı 10mm olan biyofilm, dental kompozit diskleri büyütmek için ve 1 mm kalınlığında ortodontik elastomerik halkalar kullanılarak yapılmıştır (Orthometric, Brezilya) bir kalıp olarak. Kompozit diskler daha sonra bir buhar otoklavı (15 dakika 121oC). Steril numuneler, 20 mL içeren bir petri kabına daldırıldı. 1 mL bakteri süspansiyonu ile kontamine olmuş BHI broth'unda 7 gün süreyle 37oC. BHI suyu 24 saatte bir değiştirilerek biyofilm. Örnekler daha sonra çıkarmak için salin solüsyonu ile durulanmıştır. biyofilmdeki yapışkan olmayan hücreler ve rastgele olarak her gruba bölünür: G1Curcumin, G2 - Limon, G3 - Hamamelis, G4 - Hypericum ve G5 - Metilen Mavi. Her gruptan (n = 5) alınan örnekler 100 µl ışığa duyarlılaştırıcı aldı 1 dakika boyunca ve her bir ışık kaynağıyla ışınlanmış, toplam 10J enerji. Işınlamadan sonra, numuneler steril bir 1.5 mL içerisine yerleştirildi.
     daha sonra kapatılan ve 1 için vortekslenen mikrosantrifüj tüpü dakika. Daha sonra, düşük çıkışlı ultrasonikasyona meydan okundu. biyofilm. 96 kuyucuklu bir plakanın kuyucuklarına yüz µL'lik alikotlar eklenmiştir. kare BHI agar plakalarında seri seyreltme ve sürme. Plakalar Koloni oluşturan birim (CFU) sayımı için standart aerobik koşullar kullanılarak 37oC'de 24 saat inkübe edilmiştir. Her gruptaki numunelerden ortalama değerler daha sonra hesaplandı. Diş için L, b, a ve Vitapan ölçek değerlerinin medyanları ve ortalamaları gölge, hücre canlılığı ve bakteri sayımı karşılık gelen Standart sapma. Ortalama diş rengi değerleri ve bakteri sayıları (CFU'da mililitre başına) her gruptan ANOVA ile önemli farklılıklar için test edildi ardından Tukey testi. Hücre canlılığı için iki yönlü ANOVA uygulandı ardından post hoc Bonferroni testi. P <0.05 istatistiksel olarak kabul edildi önemli. Ortalamalar arasında istatistiksel karşılaştırmalar yapıldı
     Graphpad Prism 5 yazılım paketi (GraphPad Yazılımı, San Diego, CA, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ).

     Soğurma spektrumları ve ışık kaynakları
     Curcuma longa, Turunçgil limonunun absorpsiyon spektrumları, Hamamelis virginiana ve Hypericum perforatum şekil 1'de gösterilmektedir. analiz, ışık kaynaklarıyla eşleşen iki ana soğurma bandını ortaya çıkardı en yaygın olarak bir diş hekimliği ofisinde bulunur. Büyük bir UV ve mavi dalga boylarını örten absorpsiyon bandı ve başka bir kaplama kırmızıdan IR spektrumuna. Soğurma bantlarına göre seçilen üç ışık kaynağı şunlardı: 405 nm'de yayan LED'li bir diş beyazlatma arkı, bir LED tabanlı kürleme 460nm'de yayan cihaz ve bir LED fotobiyomodülasyon cihazı 660 nm. PC konsantrasyonu Maksimum konsantrasyon testi, tüm konsantrasyonların 1: 6'dan düşük veya 0,4M civarında PC'ler, herhangi bir önemli boyamaya neden olmadı. Vitapan ölçeği veya L, B ve A kullanılarak değerlendirildiğinde dentin veya mine dokusu değerler (veriler gösterilmemiştir). Bu, olmayan maksimum konsantrasyon olduğu için diş dokusunu boyayın, sonraki tüm deneyler bu konsantrasyonu fotokimyasal veya mikrobiyolojik analiz.
     Karanlık toksisite - Fibroblast hücreleri
     Her iki temas süresinden sonra, 30 dakika veya 24 saat, tüm bilgisayarlar bir 0.4M konsantrasyon,% 1 sodyum ile karşılaştırıldığında daha düşük sitotoksisite sergiledi hipoklorit,% 60 alkol veya% 0.12 Klorheksidin. Ayrıca, Hamamelis ve Hypericum, salin solüsyonuna benzer veya daha yüksek hücre canlılığı sergiledi30 dakika sonra kontrol olarak kullanılır. Bu nedenle sonuçlar, bilgisayarların Şekil 2'de görüldüğü gibi ağız içi kullanımı güvenlidir Koyu toksisite - E. faecalis Şekil 2:% 0.12 klorheksidine maruz kaldığında fibroblastların canlılığı, % 60 alkol,% 1 sodyum hipoklorit ve Limon, Hypericum, Hamamelis ve 0,4 M'de alkol solüsyonunda kurkumin bileşikleri. Koyu toksisite - E. faecalis Toplam aPDT süresini simüle eden 10 dakikalık süreden sonra
     periodontal veya endodontik tedavi, tek başına PC'lerin hiçbiri (0.4M'de) bakterilerde önemli azalma (tablo 2). Fototoksisite - Fibroblastlar 10J enerji ile ışınlandığında, PC'nin çoğu bir
     30 dakika sonra ve ayrıca 24 saat sonra hücre sayısında azalma. Ne zaman E. faecalis'teki fototoksisite ile karşılaştırıldığında, ancak test edilen PC'lerin hiçbiri önemli hücre ölümüyle sonuçlanan sitotoksik bir etki gösterdi. Ortalama olarak bakteri azalması 3 log'un üzerindeydi ve bazılarında 405 nm'de ışınlandığında Hypericum veya Hammamelis gibi durumlarda, antimikrobiyal etki 5-log azalmaya ulaştı. Tersine, fibroblastlar, hücre toksisitesi 1 logdan düşüktü. Metilen Mavisi bile, En yüksek fototoksisiteye sahip fotosensitizör, hücre azalmasına neden olmadı 660 nm'de ışınlandığında 1 log'dan büyük. (Figür 3) KABUL GÖRMÜŞ MAKALE ROS üretimi Her PC uyarımından reaktif oksijen türleri oluşturuldu. mor, mavi veya kırmızı ışık kaynakları. Varlığında RNO bozunması meydana geldi L-histidin, sırasında absorpsiyon bandı bozunması ile doğrulanmıştır. ışınlama süresi. Beklendiği gibi, ışık kaynağı emisyonu çakıştığında bileşiğin absorpsiyon bandı ile ROS üretimi arttı önemli ölçüde. Şekil 4, her bileşik için RNO bozunmasını gösterir. 405, 460 veya 660nm ışık kaynağı ile ışınlanmıştır. Ayrıca, iyi ROS üretimi 405, 460 ve 660nm ve biyofilm azaltma (r = 0.678, P = 0.02). Planktonik kültürde bakteriyel azalma. Planktonik kültürden bakteriyel azalmanın sonuçları aşağıda sunulmuştur.
     Tablo 3. Beklendiği gibi, 405 veya 460 nm ile ışınlandığında MB, en düşük azalma. Dahası, kırmızı emisyon LED ile ışınlama daha yüksek sonuçlara yol açtı. neredeyse tüm bileşikler için bakteri öldürme oranları. Biyofilm azaltma Planktonik bakterilerde gözlemlendiği gibi, biyofilm azalması bağımlıdır ışıkta - PC emilimi. 405 veya 460nm ile ışınlandığında, tekrar MB
     KABUL GÖRMÜŞ MAKALE en düşük antimikrobiyal etkiyi göstermiştir. En yüksek azalma bir kez daha oldu 660 nm'de ışınlama ile gözlemlenmiştir (Şekil 5).

     TARTIŞMA
     Son yıllarda bitkisel tıpa olan ilgi artmıştır. Birçok bitkisel ilaçlar, klasik PS'ye alternatif olarak kullanılabilecek potansiyel özelliklere sahiptir Bileşikler. Bununla birlikte literatür, antimikrobiyallerde kullanım için bitkisel bitkilerin kalitesi, güvenliği ve etkinliği fotodinamik tedavi [24]. Yakın tarihli bir literatür taramasında, Marrelli ve ark. [25] fotodinamik tedavisinde test edilen farklı bitkisel bileşikler incelendi Cilt kanseri. Bununla birlikte, aPDT hakkında hiçbir tartışma yapılmadı. Bu çalışmada test edilen hipotez, ticari olup olmadığıdır. Fitoterapötik bileşikler, aPDT'de PS olarak kullanılabilir. Emilim Curcumin, Lemon, Hamamelis ve Hypericum spektrumları elde edildi, tanımlanmış ve ışınlama için ışık kaynağı her birine göre seçilmiştir. spektrum. Kurkumin tuzu kullanan Panhoca ve ark. [29] ayrıca bir diş seçti bir ışık kaynağı olarak ağartma arkı, Cieplik ve ark. [30] yayan bir LED kullandı MB ve Fekrazad ve diğerlerini ışınlamak için 600 ila 700 nm. [31] çok renkli kullandı aktif limon esansiyel yağı için tungsten ışığı. Bu yazarlar saflaştırılmış ticari olarak temin edilebilen PC'ler yerine bileşik. Diş seçimi ağartma arkı (405 nm'de yayar), LED tabanlı kürleme cihazı (460 nm) ve LED fotobiyomodülasyon cihazı (660nm), çoğu durumda durumlarda, dişhekimleri bu cihazları zaten ofislerinde başka yerlerde kullanmak üzere bulunduruyorlar. tedaviler. Doğru PS ile, bu nedenle, bu ışık kaynakları aşağıdakiler için kullanılabilir: Uyarlamalar olmadan ya da çok az uyarlama içeren ve genellikle düşük ek maliyetler içeren aPDT.Test edilen bileşikler, çok az diş lekesi gösterdi (mine veya dentin) potansiyeli, daha yüksek konsantrasyonlarda (0.4M) bile, Düşük seviyede kullanılması gereken Metilen mavisi gibi fenotiyazinyum boyalar lekelenmeyi önlemek için molar konsantrasyonlar veya çıkarmak için ek prosedürler Figueredo ve ark.nın [22] tanımladığı gibi, aPDT sonrası diş dokusundan ve Carvalho
     ve diğerleri [23]. Bazı raporlar, özellikle PC'lerde belirli bir toksisite tanımlamıştır. Hypericum, tümör hücrelerine karşı kullanıldığında [32], [33]. Bu çalışmada, hiçbiri PC'ler temas halindeyken önemli derecede karanlık toksisite veya fototoksisite gösterdi MTT testi ile değerlendirildiğinde fibroblastlarla. Ek olarak, bilgisayarların çoğu hücreler için% 0.12 klorheksidin veya sodyum% 1, hipokloritten daha az toksikti, diş hekimliğinde en yaygın sulama çözümleri. Tersine, olduktan sonra uygun dalga boyu ile ışınlanan tüm PC'ler fototoksisite sergilemiştir. planktonik bakterilere ve biyofilmlere karşı. Qiao ve diğerleri [34] bunu bile gösterdi MB'nin 17J ile ışınlanmasından sonra, bu parametre fibroblastlar için toksik değildi. periodontal ligament veya gingiva bu çalışmanın sonuçlarını doğrulamaktadır. Beri Bu çalışmada kullanılan enerji 10J idi, enerjinin bakteriyel azalma üretmek için gerekli olan fibroblastlar için güvenlidir. Enerji Bu çalışmada PC ışınlaması için kullanılan parametreler esas alınmıştır. Garcez ve Hamblin [1] tarafından, gerçek zamanlı bir yöntem hakkında bilgi veren PDT'nin antimikrobiyal etkisine enerji tepkisini analiz etmek. Analiz 10J'nin biyofilm azaltımı için gerekli minimum enerji olduğunu bulmuşlardır. endodontik aPDT ve bu nedenle bu enerji burada kullanılmıştır. E. faecalis test edilen mikroorganizmadır çünkü bu bakteri bir endodontik enfeksiyonda önemli bir patojen [35] ve refrakter periodontitis [36]. Dahası, E. faecalis yüksek düzeyde antibiyotik direnci ve insanlarda çok çeşitli hastalıklara neden olabilir [37]. Çoklu etki mekanizmaları ve ROS'un özgün olmaması nedeniyle farklı biyolojik moleküllerde hareket eden aPDT, antibiyotiğe dirençli bakteri türlerine karşı vitro [38] ve in vivo [2].
     Antimikrobiyal veya Onkolojik PDT, ROS üretimine dayanmaktadır, yaralanmaya neden olan tekli oksijen, hidroksil radikalleri ve süperoksit gibi mikroorganizmalara veya tümör hücrelerine ölüm [4,5]. ROS üretimi test edilen PC bu nedenle aPDT verimliliği için çok önemlidir. Işınlandığında, aynı anda molar konsantrasyon, 405 veya 460 nm ışıkta, PC'lerin çoğu iyi ROS gösterdi
     üretim, mavi ışıkla aktive edilen limon özü hariç. Beklendiği gibi, MB bu kısa görünür durumda ışınlandığında önemli ROS üretimi sergilemedi dalga boyları. Yine de, 660nm, Curcumin, Hypericum ve Hamamelis özleri, altın standart olan MB'ye benzer ROS üretimi gösterdi. kırmızı ışık kaynağına sahip aPDT için [39]. Planktonik bakteri azalması ile ilgili olarak, 405 veya 405 ile ışınlandığında 460nm, yalnızca Curcumin ve Hypericum minimum günlük azaltmaya ulaştı genellikle asepsi prosedürleri için tanınır [40] (3-log indirgeme). Ne zaman kırmızı ışık kaynağıyla ışınlandı, ancak sadece limon özü 3-log azaltma elde edin. Biyofilm tehdidi için benzer sonuçlar bulundu. Kırmızı ışık kaynağı bir kez daha en yüksek ortalama biyofilm azalmasını sağladı.
     Şaşırtıcı bir şekilde, 460 nm ile ışınlandığında, Curcumin yalnızca 1log elde etti Panhoca ve [29] 'nun bulgularından farklı olan azalma yazarlar ışığa duyarlılaştırıcıyı bir yüzey aktif madde (% 1 SDS) ile birleştirdiler.
     Curcumin'in antimikrobiyal etkisi.
     Normalde bir dişhekimi muayenehanesinde bulunan ana ışık kaynaklarını göz önünde bulundurarak, yani bir LED tabanlı polimerizasyon ışığı, diş beyazlatma ark ve kırmızı bir düşük güç
     fotobiyomodülasyon için lazer / LED, bu çalışmanın sonuçları şunu göstermektedir: Curcuma longa, Turunçgil limonunun ticari fitoterapötik bileşikleri, Hamamelis virginiana ve Hypericum perforatum uygun bir alternatif olabilir. antimikrobiyalde kullanılan Metilen mavisi gibi geleneksel ışığa duyarlılaştırıcılar Diş tedavisinde Fotodinamik Tedavi. Bu bileşikler düşük diş lekesi riski, düşük koyu toksisite, iyi ROS üretimi ve yeterli bir biyofilm meydan okumasında bile antibakteriyel etki. Mevcut analizde elde edilen olumlu sonuçlara ek olarak, çalışmalar, her ikisinde de Gram negatif bakteriler ve mayalar kullanılarak yapılmalıdır. planktonik süspansiyon ve biyofilm. Dahası, ROS'un doğrudan karşılaştırması üretim, özellikle tekli oksijen üretimi, saf bileşikler ve ticari bilgisayarlar test edilmelidir.

     SONUÇ
     Mevcut çalışmanın sonuçları, Curcuma longa, Citrus lemon, Hamamelis virginiana ve Hypericum perforatum etkili bir şekilde aPDT'de ışığa duyarlılaştırıcı olarak diş hekimliğinde kullanıma uygundur hem süspansiyonda hem de biyofilmde bakterileri azaltmak. Ek olarak, şurada kullanıldığında doğru konsantrasyon, düşük diş boyama riski, düşük koyu toksisite sunarlar
     ve etkili ROS üretimi.

     Referans: https://sci-hub.mksa.top/10.1016/j.pdpdt.2019.05.027
     Bitkisel ürünler |Bitkisel İlaçlar |Alternatif Tıp | Doğal Tedavi | Gökçek Şifa | Hastalıklarla İlgili Bilgiler
     Youtube Kanalımızı Takip Edin | Facebok Sayfamızı Takip Edin

     Yorum yap


     • #6
      Sedef Nedir Sedef Nasıl Geçer Sedef Bitkisel Tedavisi Nedir Sedef Tedavi Edilir mi?


      Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir Sedef Hastalığı Nedir Sedeften Nasıl Kurtulurum.


      Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir Sedef Hastalığı Nedir Sedef Hastalığı Neden Olur.


      Hidradenitis Suppurativaya Ne İyi Gelir Köpek Memesi Hastalığına İyi Gelen Doğal Çözüm.


      Ürtiker Nasıl Geçer Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir Kronik Kurdeşene Ne İyi Gelir.


      Cilt Hastalıkları Nasıl Geçer Egzama Nasıl Geçer Kaşıntıya Ne İyi Gelir.


      Cilt Hastalığına Ne İyi Gelir Hemoroide Ne İyi Gelir Egzama Nasıl Tedavi Edilir.


      Saç Kepeği Nasıl Geçer Saç Neden Kepeklenir Nasıl Durur.

      Egzaman Tedavisi için Hammamelis Forte, Hamamelis ile Egzama Tedavisi

      Bitkisel ürünler |Bitkisel İlaçlar |Alternatif Tıp | Doğal Tedavi | Gökçek Şifa | Hastalıklarla İlgili Bilgiler
      Youtube Kanalımızı Takip Edin | Facebok Sayfamızı Takip Edin

      Yorum yap

      Hazırlanıyor...
      X