Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Avokado Mix Extract

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Avokado Mix Extract

Böbrek taşı dökme ve zayıflama çayı (Avokado Yaprağı Çayı)

Avokado Yaprağı; içersinde barındırdığı yağ yakıcı bir antioksidan olan Glutathion sayesinde, hem hücre yaşlanmasını yavaşlatır, hem de kilo verme ve zayıflama amacıyla kullanılmaktadır.
    Ayrıca, 5 günlük kullanım sonunda, böbrek taşı, böbrek kumu ve safra taşını dökmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
    Çok sayıda meyve ve sebzede bulunmasına rağmen, Avokado yaprağı bünyesinde bol miktarda yer alan antioksidanların, bedensel yaşlanmayı yavaşlattığı ve kansere neden olan anormal hücre üremelerine iyi geldiği gözlenmiştir.
    Meyvesi, protein bakımından yeryüzündeki çok sayıda meyveden daha zengin olması yanında, aynı zamanda E vitamini ve mineral deposudur. Bu sayede kalp-damar hastalıklarına önemli faydası bulunmaktadır.
    Ayrıca içinde barındırdığı potasyum, çinko, fosfor ve B6 vitamini de kadınların doğurganlığını artırırken, cildin diri bir görünüm kazanmasını sağlar.
    Hazırlanışı: Kaynayan bir su bardağı suya, bir tatlı kaşığı kurutulmuş ya da 3 yaprak yeşil avokado yaprağı atılır. Yaklaşık 10 dakika kaynatıldıktan sonra, sıcakken süzülür. Daha sonra yarım saat kadar demlenmeye bırakılır.
    Akşam yemeğinden 2-3 saat sonrasında ya da yatmadan önce kullanımı tavsiye edilir. Her 5 gün kullanım sonunda 3 gün ara verilir. Toplamda 20 gün kullanımdan sonra 20 gün kadar ara verilmeli, ayrıca tadını güzelleştirmek için herhangi bir katkı ilave edilmemelidir.
    Faydaları:
    - Böbrek kumu ve taşı, safra taşı dökülmesinde önemli yardımcıdır.
    - Cildin nemlenmesine ve diri görünmesine katkı sağlar.
    - Selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.
    - Kas gevşetici olarak kullanılabilir.
    - Tansiyon ve kolestrolün düşürülmesine yardımcı olur.
    - Kalp ve damar hastalıklarında şifa kaynağıdır.
    - Kabızlık etkisi bulunmaktadır.
    - Ayrıca mutluluk hormonu olan seratonin sayesinde insana dinçlik verir ve depresyon uyuşukluğunu üzerinizden atar.
    - Demir kaynağı olan Avokado, bağışıklık sistemimizi korur.
    - Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
    - Kandaki alkalin dengesini korur ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur.

Böbrek Taşı Nedir Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir Böbrek Taşı Olan Kişi Ne Yapmalı

Böbrek Taşı Nasıl Geçer Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir Pankreas Hastalığına Ne İyi Gelir

Balıkçı Hasan Karaoğuz
    BÖBREK TAŞIMI İbrahim beyin yapmış olduğu AVOKADO SETİ İLE DÜŞÜRDÜM kendisine çok teşekkür ederim.
    KAYNAK

Ercan Kırlı
    HOCAM HAYIRLI AKŞAMLAR DİLERİM ÖNCE ALLAH'IN İZNİ SİZİN VESİLENİZLE ZERDEÇAL VE AVOKADO SETİ İLE BÖBREK KİSTİNDEN ŞİA BULMAYA BAŞLADIM.
    KAYNAK

Ayfer Yilmaz
    BÖBREK TAŞIM İÇİN AVOKADO SETİ KULLANIYORUM. 20 GÜN OLMADI FAYDASINI GÖRDÜM AĞRIM YOK. çok şükür çok teşekkür ederim.
    KAYNAK

Maya Ismayil
    Hocam size teşekkür ederim ben de BÖBREK TAŞI vardı sizin AVOKADO SETİ ürününüz ile eridi var olsun çok sağ olun.
    KAYNAK

Ahmet Yasir Yıldız
    Ben kulanılmış biri olarak BÖBREKLER için AVOKADO FORTE yi kulandim İKİ CM BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ TAŞ BİR CM'YE DÜŞTÜ, BÖBREK SANCISINI DA KESTİ Allahın izni ile
    KAYNAK

Ferit Erel‎
    AVOKADO KAPSÜL KULLANDIM ve BÖBREK TAŞLARINI DÖKMEME YARDIMCI OLDU.
    KAYNAK

Ercan Kırlı
    HOCAM HAYIRLI AKŞAMLAR DİLERİM ÖNCE ALLAH'IN İZNİ SİZİN VESİLENİZLE ZERDEÇAL VE AVOKADO SETİ İLE BÖBREK KİSTİNDEN ŞİA BULMAYA BAŞLADIM.
    KAYNAK

ömer Algüvercin
    BÖBREK TAŞI için AVOKADO KAPSÜL kullandım 3 ay çok şükür şimdi SANCIM KALMADI, TAŞ OLUŞUMU DA DURDU.
    KAYNAK

Serpil Yardımcı
    Kaymak Doktor böbreğimde taş olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi. AVOKADO KAPSÜLÜ ve ÇAYINI ortalama üç ay kullandım. BÖBREK AĞRILARIM GEÇTİ ve BÖBREĞİMDEKİ TAŞLAR DÜŞTÜ. Ürünleriniz harika.
    KAYNAK

Sezgin Koc
    ALIÇ DAMAR rahatsızlıkları için mükkemmel AVOKADO SETİ BÖBREK TAŞLARI için çok etkili.
    KAYNAK

Mahmut Abalı
    Allah razı olsun İbrahim bey den benim BÖBREĞİMDE TAŞ vardı önce doktora gittim bir haftalık ilaç verdi kesin düşer dedi bir hafta sonra kontrole gittim taşın birisi böbrekte birisi mesanede duruyor doktor haftaya gel taşları ameliyatla alalım dedi bunlar düşmez dedi ben tamam dedim ayrıldım hemen işyerime geldim İbrahim beyin sitesine girdim derdimi söyledim AVOKADO SETİ gönderdiler 12 gün kullandım dedim bir doktora gideyim doktor baktı bu ne ya TAŞ DÜŞMÜŞ, KANALLAR TEMİZ mesanede küçük bir taş var o da düşer dedi bana sordu ne yaptın ben de AVOKADO SETİ kullandığımı söyledim sesini çıkarmadı tekrar İbrahim bey ve ekibine teşekkürler.
    KAYNAK

Kenan Kaymak
    İbrahim hocamın AVOKADO SETİNİ kullandım ve geçmişte beş kez BÖBREK TAŞI düşürmüş bir kişi olarak son bir yıldır BÖBREK SORUNU YAŞAMADIM hocam sağlıcakla kalın.
    KAYNAK

AVOKADO İle Böbrek Taşı, Kumu Ve İltihabı

AVOKADO İle Böbrek Taşı

Avokado Bileşimi ve Potansiyel Sağlık Etkileri
    Dünyadaki en yaygın ticari avokado çeşitleri olan Hass avokado, çeşitli temel besinleri ve önemli fitokimyasalları içerir. Resmi avokado porsiyonu bir meyvenin beşte biri (30 g) olmasına rağmen, NHANES analizine göre ortalama tüketim, aşağıdakilerden oluşan bir besleyici ve fitokimyasal yoğun yiyecek sağlayan yarım avokadodur (68 g): diyet lifi (4,6 gr), toplam şeker (0,2 gr), potasyum (345 mg), sodyum (5,5 mg), magnezyum (19,5 mg), A vitamini (43 μg), C vitamini (6,0 mg), E vitamini (1,3 mg) , K 1 vitamini(14 μg), folat (60 mg), B-6 vitamini (0.2 mg), niasin (1.3 mg), pantotenik asit (1.0 mg), riboflavin (0.1 mg), kolin (10 mg), lutein / zeaksantin (185 μg), fitosteroller (57 mg) ve yüksek tekli doymamış yağ asitleri (6,7 g) ve 114 kcal veya 1,7 kcal / g. Avokado yağı,% 71 tekli doymamış yağ asitleri (MUFA),% 13 çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) ve% 16 doymuş yağ asitlerinden (SFA) oluşur; bu, sağlıklı kan lipid profillerini desteklemeye ve yağda çözünen vitaminlerin biyoyararlanımını artırmaya yardımcı olur ve avokadodan veya diğer meyve ve sebzelerden elde edilen fitokimyasallar, doğal olarak yağ oranı düşük, avokado ile birlikte tüketilir. Avokado tüketiminin kardiyovasküler sağlığı desteklemeye yardımcı olduğunu gösteren sekiz ön klinik çalışma vardır. Keşif çalışmaları, avokadonun kilo yönetimini ve sağlıklı yaşlanmayı destekleyebileceğini göstermektedir.

https://doi.org/10.1080/10408398.2011.556759

GİRİŞ
    Avokado ( Persea americana ) Meksika, Orta veya Güney Amerika'da ortaya çıktı ve ilk olarak Meksika'da MÖ 500 gibi erken bir tarihte yetiştirildi (Duester, 2000 ; Rainey ve diğerleri, 1994 ; California Avocado Komisyonu, 2011). Avokadodan ilk İngilizce söz 1696'da yapıldı. 1871'de, avokado Amerika Birleşik Devletleri'ne ilk olarak Santa Barbara, Kaliforniya'da Meksika ağaçlarıyla tanıtıldı. 1950'lerde, Kaliforniya'da ticari olarak paketlenmiş ve sevk edilmiş 25'in üzerinde avokado çeşidi vardı ve Fuerte, üretimin yaklaşık üçte ikisini oluşturuyordu. Avokado endüstrisinin geniş çaplı genişlemesi 1970'lerde meydana geldikçe, Hass avokado çeşidi Fuerte'nin yerini önde gelen Kaliforniya çeşidi olarak değiştirdi ve daha sonra birincil küresel çeşit haline geldi. Hass avokado, kalın koyu yeşil, morumsu siyah ve engebeli bir kabukla kaplı yaklaşık 136 g hoş, kremsi, pürüzsüz dokulu yenilebilir meyve içerir. Avokado tohumu ve kabuğu, toplam tam meyve ağırlığının yaklaşık% 33'ünü oluşturur (USDA, 2011). Avokado, çiftlikten pazara sunulan bir besindir; işleme, koruyucu veya tat arttırıcı gerektirmezler. Avokadonun doğal kabuğu, paketleme ihtiyacını ortadan kaldırır ve bazı hastalıklara ve böceklere karşı dayanıklılık sunar, bu da çevresel olarak sürdürülebilir yollarla yetiştirilmesine olanak tanır. Bu derleme, avokado ve ana bileşenleri ile ilgili yayınlanmış beslenme ve sağlık araştırmalarının ilk kapsamlı literatür özetini sunmaktadır.

HASS AVOCADO KOMPOZİSYONU
    Avokado tüketicileri, avokado olmayan tüketicilere göre diyetlerinde önemli ölçüde daha fazla temel besin maddesi (diyet lifi, K ve E vitaminleri, potasyum ve magnezyum) tüketme eğilimindedir (Fulgoni ve diğerleri, 2010a ). ABD Beslenme Etiketleme ve Eğitim Yasası (NLEA) bir avokadonun porsiyon boyutunu bir meyvenin beşte biri veya 30 g (1 ons) olarak tanımlasa da, Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi (NHANES) 2001–2006, ortalama tüketim bir buçuk avokadodur (yaklaşık 68 g) (Fulgoni ve diğerleri, 2010a ; 2010b ). Hass avokadonun besin ve fitokimyasal bileşimi Tablo 1'de özetlenmiştir.. Yarım avokado, aşağıdakilerden oluşan besleyici ve fitokimyasal yoğun bir besindir: diyet lifi (4,6 g), toplam şeker (0,2 g), potasyum (345 mg), sodyum (5,5 mg), magnezyum (19,5 mg), vitamin A (5.0 μg RAE), C vitamini (6.0 mg), E vitamini (1.3 mg), K 1 vitamini (14 μg), folat (60 mg), B-6 vitamini (0.2 mg), niasin (1.3 mg), pantotenik asit (1.0 mg), riboflavin (0.1 mg), kolin (10 mg), lutein / zeaksantin (185 μg), kriptoksantin (18.5 μg), fitosteroller (57 mg) ve yüksek tekli doymamış yağ asitleri (6.7 g) ve 114 kcal veya 1.7 kcal / g (çözünmeyen diyet lifi için ayarlandıktan sonra), çok çeşitli potansiyel sağlık etkilerini destekleyebilir (USDA, 2011 ; ADA, 2009). Avokado, besin ve fitokimyasal biyoyararlanımı artırdığı ve diyet lifinin tadı ve dokusunu maskeleyen su bazlı bir matriste tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) bakımından zengin bir yağ içerir (USDA, 2011 ; Unlu ve diğerleri, 2005 ). Avokado, orta enerji yoğun bir meyvedir çünkü yenilebilir avokado meyvelerinin yaklaşık% 80'i su (% 72) ve diyet lifi (% 6.8) içerir ve kilo kontrolü üzerinde düşük yağlı meyve ve sebzelerle benzer etkilere sahip olduğu gösterilmiştir ( USDA, 2011 ; Bes-Rastrollo ve diğerleri, 2008). NHANES 2001-2006'dan alınan yetişkin verilerinin analizi, avokado tüketicilerinin tüketicilere göre daha yüksek HDL-kolesterol, daha düşük metabolik sendrom riski ve daha düşük kilo, BMI ve bel çevresine sahip olduğunu göstermektedir (Fulgoni ve diğerleri, 2010b ). Bir avokado meyvesi (136 g), kalp sağlığı iddialarına sahip olan 1.5 ons (42.5 g) ağaç fıstığına (badem, antep fıstığı veya ceviz) benzer besin ve fitokimyasal profillere sahiptir (FDA, 2003 ; 2004 ; USDA, 2011 ; ve USDA ve HHS, 2010b ) ( Tablo 2 ).

Tablo 1 Hass avokado (Persea americana) yenilebilir porsiyonun bileşimi (USDA, 2011 )

CSVEkran Tablosu Tablo 2 Bileşim: Avokado ile ağaç kuruyemiş nitelikli sağlık beyanları referans miktarı (yenilebilir kısım) karşılaştırması (USDA, 2011 )

CSVEkran Tablosu
    KARDİYOVASKÜLER SAĞLIKTA AVOKADO'NUN ROLÜ

Avokado Klinik Çalışmaları
    Tablo 3'te özetlenen sekiz ön avokado kardiyovasküler klinik deney vardır (Grant, 1960 ; Colquhoun ve diğerleri, 1992 ; Alvizouri-Munoz ve diğerleri, 1992 ; Lerman-Garber ve diğerleri, 1994 ; Carranza ve diğerleri, 1995 ; Lopez -Ledesma ve diğerleri, 1996 ; Carranza-Madrigal ve diğerleri, 1997; Pieterse ve diğerleri, 2005 ).

Tablo 3 Avokado kardiyovasküler sağlık klinik görünümü
    CSVEkran Tablosu

İlk keşif niteliğindeki avokado klinik çalışması, günde 0.5-1.5 avokado tüketiminin erkeklerde normal serum toplam kolesterolünün korunmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir (Grant, 1960 ). Deneklerin yarısı serum toplam kolesterolünde% 9-43'lük bir düşüş yaşadı ve diğer denekler (diyabetik veya çok hiperkolesterolemik) nötr bir etki yaşadı, ancak deneklerin hiçbiri artmış toplam kolesterol göstermedi. Ayrıca, avokado alışılmış diyetlerine eklendiğinde denekler kilo almadı.

1990'larda, bir dizi avokado klinik araştırması, sağlıklı, hiperkolesterolemik ve tip 2 diyabet konuları üzerinde yapılan çalışmalarda çok çeşitli diyetlerde kan lipidleri üzerinde sürekli olarak olumlu etkiler göstermiştir (Colquhoun ve diğerleri, 1992 ; Alvizouri-Munoz ve diğerleri, 1992 ; Lerman-Garber ve diğerleri, 1994 ; Carranza ve diğerleri, 1995 ; Lopez-Ledesma ve diğerleri, 1996 ; Carranza-Madrigal ve diğerleri, 1997). Hiperkolesterolemik deneklerde, avokado ile zenginleştirilmiş diyetler, yüksek karbonhidratlı diyetlere veya avokado içermeyen diğer diyetlere kıyasla LDL-kolesterolü ve trigliseritleri düşürerek ve HDL-kolesterolü artırarak kan lipid profillerini iyileştirdi. Normolipidemik deneklerde, avokado ile zenginleştirilmiş diyetler, trigliseritleri yükseltmeden veya HDL-kolesterolü düşürmeden LDL-kolesterolü düşürerek lipid profillerini iyileştirdi. Bu çalışmalar, avokado ile zenginleştirilmiş diyetlerin, düşük yağlı, yüksek karbonhidratlı diyetlere veya tipik Amerikan diyetine kıyasla kan lipidleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, tüm bu denemeler az sayıda denek (13-37 denek) ve sınırlı süreli (1-4 hafta) olduğu için, avokado kan lipidini düşürmeyi ve kolesterolün sağlık üzerindeki etkilerinin ötesinde olduğunu doğrulamak için daha büyük ve daha uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Tip 2 diyabetli 12 kadın üzerinde yapılan randomize çapraz bir çalışmada, avokado yönünden zengin tekli doymamış yağlı bir diyet, kan lipidleri üzerindeki etkileri açısından düşük yağlı kompleks-karbonhidrat açısından zengin bir diyetle karşılaştırılmıştır (Lerman-Garber ve diğerleri, 1994 ). 4 hafta sonra, avokado bakımından zengin diyet, plazma trigliseritlerini önemli ölçüde düşürdü ve her iki diyet de benzer kan lipidlerini ve glisemik kontrolleri sürdürdü. Ek olarak, bir klinik öncesi çalışma, avokadoların, lipofilik antioksidan kapasitesini artırabilen ve oksitlenmiş LDL-C'yi oksitlenmemiş formuna geri dönüştürmeye yardımcı olan paraoksonaz 1 aktivitesini (PON-1) artırarak HDL-C yapısını değiştirebileceğini bulmuştur (Mendez ve Hernandez, 2007 ).

Kardiyovasküler Sağlıkla İlgili Avokado Bileşenleri
    Aşağıdaki bölüm, potansiyel kardiyovasküler sağlık yararları ile birlikte avokadonun birçok besin maddesinin ve fitokimyasal maddesinin ( Tablo 1 ) bir değerlendirmesidir . Avokado, yarıdan daha az kalori ile kalp sağlığı iddiası olan ağaç yemişlerininkine benzer bir bileşim profiline sahiptir (USDA, 2011 ) ( Tablo 2 ).

Yağ asitleri
    Avokado, DASH diyet planı gibi kalp açısından sağlıklı bir diyet modeline uyabilir (USDA ve HHS, 2010a ; Jakobsen ve diğerleri, 2009 ; de Souza ve diğerleri, 2008 ; Appel ve diğerleri, 2005 ). Avokado,% 71 MUFA,% 13 çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) ve% 16 doymuş yağ asitleri (SFA) içeren tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) bakımından zengin meyve yağı içerir. Avokado meyvesi olgunlaştıkça doymuş yağ azalır ve tekli doymamış oleik asit artar (Lu vd., 2009 ; Slater vd., 1975 ; Moreno vd., 1980 ). Daha geleneksel sert, SFA bakımından zengin yayılmalara alternatif olarak avokado diplerinin ve yayılmalarının kullanılması, diyetteki SFA alımının azaltılmasına yardımcı olabilir (Avocado Central, 2012).

Karbonhidratlar
    Diyet lifi
    Avokado meyvesi karbonhidratları,% 70'i çözünmez ve% 30'u çözünür liften oluşan yaklaşık% 80 diyet lifinden oluşur (Marlett ve Cheung, 1997 ). Avokado, 30 g ve yarım meyve başına sırasıyla 2.0 g ve 4.6 g diyet lifi içerir (USDA, 2011 ). Bu nedenle, ılımlı avokado tüketimi, 1000 kcal başına 14 g diyet lifi alımına yardımcı olabilir, çünkü bu lif seviyesi yaklaşık üçte biri yarım avokado tüketilerek karşılanabilir.

Şeker
    Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında avokado çok az şeker içerir (USDA, 2011 ). Avokadonun yarısı yalnızca yaklaşık 0,2 g şeker içerir (örneğin, sukroz, glikoz ve fruktoz). Avokadoda bulunan birincil şeker, D-mannoheptulose adı verilen benzersiz bir yedi karbonlu şekerdir ve indirgenmiş formu olan perseitol, yarım meyve başına yaklaşık 2.0 g katkıda bulunur, ancak bu, besinsel olarak davranmadığı için bileşim veritabanında şeker olarak hesaba katılmaz. geleneksel şeker olarak ve daha çok avokadolar için benzersiz bir fitokimyasaldır (Meyer ve Terry, 2008 ; Shaw ve diğerleri, 1980 ). Ön D-mannoheptulose araştırması, kan şekeri kontrolünü ve kilo yönetimini destekleyebileceğini göstermektedir (Roth, 2009). Bir avokadonun glisemik indeksi ve yükünün yaklaşık sıfır olması beklenir.

Mineraller
    Potasyum
    Klinik kanıtlar, yeterli potasyum alımının yetişkinlerde kan basıncı kontrolünü destekleyebileceğini göstermektedir (USDA ve HHS, 2010b ). Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yetişkinler tarafından ortalama potasyum alımı, erkeklerde günde yaklaşık 3200 mg ve kadınlarda günde 2400 mg idi; bu, önerilen günlük 4700 mg'dan daha düşüktür (USDA ve HHS, 2010b ; IOM, 2005 ). Avokado, sırasıyla 30 g ve yarım meyve başına yaklaşık 152 mg ve 345 mg potasyum içerir. Ayrıca avokado, sırasıyla 30 g ve yarım meyve başına sadece 2 mg ve 5,5 mg sodyum ile doğal olarak çok düşük sodyum içerir (USDA, 2011). Kan basıncına ilişkin sağlık beyanı, porsiyon başına 350 mg potasyum ve 140 mg'dan az sodyum içeren yiyecekleri bu iddia için potansiyel olarak uygun olarak tanımlar (FDA, 2000 ).

Magnezyum
    Magnezyum, enerji metabolizmasında gerekli olan birçok hücresel enzim için bir kofaktör görevi görür ve normal vasküler tonu ve insülin duyarlılığını desteklemeye yardımcı olabilir (IOM, 1997 ). Ön klinik öncesi ve klinik araştırmalar, düşük magnezyumun kardiyak iskemide rol oynayabileceğini düşündürmektedir (IOM, 1997 ). Sağlık Uzmanları Takip Çalışmasında, sonuçlar magnezyum alımının erkeklerde koroner kalp hastalığı riski ile orta düzeyde ters bir ilişkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur (Al-Delaimy ve diğerleri, 2004 ). Magnezyumun sağlıklı deneklerde yemek sonrası hiperlipidemiyi iyileştirmek için yağ emilimini engellediği gösterilmiştir (Kishimoto ve diğerleri, 2009 ). Avokado, sırasıyla 30 g ve yarım meyve başına yaklaşık 9 ve 20 mg magnezyum içerir (USDA, 2011).

Vitaminler
    Antioksidan Vitaminler
    Avokado, önemli seviyelerde hem C vitamini hem de E vitamini içeren birkaç gıdalardan biridir.C vitamini, LDL-kolesterol oksidasyon oranını potansiyel olarak yavaşlatmak gibi dolaşımdaki antioksidan korumayı sürdürmek için E vitamininin geri dönüşümünde önemli bir rol oynar. Kanıtlar, C vitamininin damar sağlığına ve arteriyel plak stabilizasyonuna katkıda bulunabileceğini göstermektedir (IOM, 2000 ). Yakın tarihli bir gözden geçirme makalesine göre, C vitamini sigara içenler, obezler ve aşırı kilolu insanlar gibi belirli popülasyonlar üzerinde daha büyük KVH koruyucu etkilere sahip olabilir; yüksek kolesterol, hipertansiyon ve tip 2 diyabet hastaları olan kişiler; ve 55 yaşın üzerindeki kişiler (Honarbakhsh ve Schachter, 2009 ). Avokado meyvesi 30 g ve yarım meyvede sırasıyla 2.6 mg ve 6.0 mg C vitamini içerir (USDA, 2011). Avokado, sırasıyla 30 g ve yarım avokado başına 0.59 mg ve 1.34 mg E vitamini (α-tokoferol) içerir (USDA, 2011 ). Randomize bir klinik çalışma, C vitamini ve E kombinasyonunun hiperkolesterolemik kişilerde aterosklerotik ilerlemeyi yavaşlatabileceğini ileri sürmüştür (Salonen ve diğerleri, 2003 ).

K 1 Vitamini (filokinon)
    K 1 Vitamini , kan pıhtılaşması ve kemik metabolizmasında rol oynayan bir dizi proteinin biyolojik olarak aktif formunun sentezi sırasında bir koenzim olarak işlev görür (IOM, 2001 ). Bitki bazlı gıdalardan filokinon (K 1 ), insan beslenmesindeki K vitamininin birincil kaynağı olarak kabul edilir. İndirgenmiş formundaki K 1 vitamini , pıhtılaşma aktivitesini kolaylaştıran enzimler için bir kofaktördür (McCann ve Ames, 2009 ). K vitamini miktarı 1 avokado bulunan 6.3 ug ve sırasıyla 30 g ve bir buçuk meyve, (USDA, ortalama 14.3 ug 2011 ). Antikoagülan ilaç kullanan bazı kişiler K vitamini alımından endişe duymaktadır; ancak avokado K 1 vitamini seviyesions başına warfarin (Coumadin) gibi ilaçların antikoagülan etkisine potansiyel olarak müdahale etmesi beklenen 1000 μg K 1'den 150 kat daha düşüktür (Crowther ve diğerleri, 1998 ; Dismore ve diğerleri, 2003 ).

B vitaminleri
    Folat ve B-6 gibi B vitaminlerindeki eksiklikler, homosistein düzeylerini artırarak vasküler endotel sağlığını azaltabilir ve KVH riskini artırabilir (IOM, 1998 ; Antoniades ve ark., 2009 ). Avokado, 30 g ve 61 μg folat için sırasıyla 27 μg folat ve 0.09 mg B-6 vitamini ve yarım meyve başına 0.20 mg B-6 vitamini içerir (USDA, 2011 ).

Fitokimyasallar
    Karotenoidler
    Birincil avokado karotenoidleri, oksijen içeren yağda çözünen antioksidanlar olan ksantofiller olarak bilinen bir alt sınıftır (Voutilainen ve diğerleri, 2006 ) (USDA, 2011 ) ( Tablo 1 ). Lutein gibi ksantofiller, karotenlerden (β-karoten dahil olmak üzere diğer karotenoid alt sınıflar) daha kutupsaldır, bu nedenle pro-oksidan aktivite için çok daha düşük bir eğilime sahiptirler (McNulty ve diğerleri, 2008 ). Avokado, meyve ve sebzeler arasında en yüksek lipofilik toplam antioksidan kapasitesine sahiptir (Wu ve diğerleri, 2004 ). Nispeten sağlıklı bir popülasyonda, DASH diyet modeli klinik çalışması, tipik bir Amerikan diyetine kıyasla oksidatif stresin (kan ORAC ve üriner izoprostanlar) azaldığını bildirmiştir (Miller ve diğerleri, 2005), artan meyve ve sebze tüketiminin bir sonucu olarak önemli ölçüde daha fazla serum karotenoid, özellikle ksantofil karotenoidler lutein, β-kriptoksantin ve zeaksantin sağlayan DASH diyetinden kaynaklanmaktadır. Ksantofiller, vasküler hasarın başlaması ve ilerlemesi için bir ön belirteç olan dolaşımdaki oksitlenmiş LDL-C'yi azalttığı görülmektedir (Hozawa ve diğerleri, 2007). İleriye dönük bir çalışma olan Los Angeles Ateroskleroz Çalışması bulguları, daha yüksek seviyelerde plazma ksantofillerinin, erken ateroskleroza karşı koruyucu olabilecek karotis intima-media kalınlığının ilerlemesi ile ters ilişkili olduğunu göstermektedir (Dwyer ve diğerleri, 2001 , 2004). Bu araştırma cesaret verici olsa da, avokado karotenoidlerle ilişkili kardiyovasküler sağlık yararlarını anlamak için daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

Avokado tüketimi, ksantofil karotenoidleri için önemli bir diyet kaynağı olabilir (Lu ve diğerleri, 2005 ; 2009). Has avokado karotenoid seviyeleri, hasat mevsimi Ocak'tan Eylül'e kadar ilerledikçe önemli ölçüde artma eğilimindedir (Lu ve diğerleri, 2009 ). Hass avokadolarında, ksantofiller lutein ve kriptoksantin, toplam karotenoidlerin yaklaşık% 90'ına katkıda bulunan karotenlere göre baskındır (Lu ve diğerleri, 2009 ). USDA, lutein ve zeaksantini sırasıyla 30 g ve bir yarım meyve için 81 μg ve 185 μg olarak ve kriptoksantini sırasıyla 30 g ve yarım meyve başına 44 μg ve 100 μg olarak bildirmektedir (USDA, 2011). Bununla birlikte, ksantofilleri içeren daha kapsamlı bir avokado analizi, hasat zamanında 30 g başına 350-500 μg ile yarım meyve başına 800-1100 μg arasında değişen çok daha yüksek seviyeler bulmuştur (Lu ve diğerleri, 2009 ). Avokado etinin rengi, derinin hemen altındaki koyu yeşilden, etin orta kısmındaki soluk yeşile, tohuma yakın sarıya kadar değişir (Lu vd., 2009 ). Toplam karotenoid konsantrasyonlarının, soyulmaya yakın koyu yeşil ette en yüksek olduğu bulunmuştur (Lu ve diğerleri, 2005 ).

Karotenoidlerin bağırsaktan absorpsiyonu, karotenoidlerin gastrointestinal yağ miseline ve ardından dolaşım sistemine aktarılmak üzere çözündürülmesi ve serbest bırakılması için diyet yağının varlığına bağlıdır (Reboul ve diğerleri, 2007 ; Ashton ve diğerleri, 2006 ). Avokado meyvesi, karotenoid emilimini artırmak için doğal olarak tasarlanmış benzersiz bir doymamış yağ ve su matrisine sahiptir. Salatalar için, önemli bir karotenoid kaynağı, azaltılmış yağ veya yağsız salata sosları piyasada yaygındır ve bu sosların tam yağlı soslara kıyasla karotenoid emilimini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir (Brown ve ark., 2004). Benzer klinik araştırmalar, salataya sosu olmadan veya azaltılmış yağ / yağsız pansumanla avokado eklenmesinin ve salsa ile avokado servisinin karotenoid biyoyararlanımını 2-5 kat artırdığını göstermiştir (Unlu ve ark., 2005 ).

Fenolikler
    Ön kanıtlar, meyve fenoliklerinin, oksidatif ve enflamatuar stresi azaltarak, kan akışını ve arteriyel endotel sağlığını geliştirerek ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olmak için trombosit agregasyonunu inhibe ederek KVH riskini azaltmada faydalı etkilerini göstermektedir (Chong ve diğerleri, 2010 ; Arts ve Hollman, 2005 ; Ghosh ve Scheepens, 2009 ; Victor ve diğerleri, 2009 ). Avokado, sırasıyla 30 g ve yarım meyve başına 60 mg ve 140 mg gallik asit eşdeğerlerine (GAE) katkıda bulunan orta düzeyde fenolik bileşikler içerir. Avokadonun toplam antioksidan kapasitesi 30 g başına 600 μmol Trolox Equilvalent (TE) veya yarım meyve başına 1350 μmol TE'dir (Wu ve diğerleri, 2004 ; 2007). Bu, avokadoları meyve fenolik seviyelerinin orta aralığına yerleştirir. Avokado, en yüksek meyve lipofilik antioksidan kapasitesine sahiptir ve bu, serum lipid peroksidasyonunu azaltmaya ve damar sağlığını geliştirmeye yardımcı olan bir faktör olabilir (Wu ve diğerleri, 2007 ).

Fitosteroller
    Avokado , sırasıyla 30 g ve yarım meyve başına yaklaşık 26 mg ve 57 mg ile fitosterollerin bilinen en zengin meyve kaynağıdır (Duester, 2001 ) (USDA, 2011 ). Diğer meyveler, porsiyon başına yaklaşık 3 mg'da önemli ölçüde daha az fitosterol içerir (Duester, 2001 ). Avokadonun fitosterol içeriği güçlendirilmiş gıdalar ve diyet takviyelerinden daha düşük olmasına rağmen, benzersiz emülsifiye edilmiş yağ matrisi ve doğal fitosterol glikozitleri, takviye edilmiş yiyecekler ve takviyelerden daha güçlü bağırsak kolesterolü bloke etme aktivitesini teşvik etmeye yardımcı olabilir (Lin ve diğerleri, 2009). Kanada'da fitosterol içeren gıdalardan elde edilen potansiyel sağlık yararlarının yakın tarihli bir ekonomik değerlendirmesi, bunların kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesinde ve ilişkili sağlık maliyetlerinin azaltılmasında rol oynayabileceklerini göstermektedir (Gyles ve diğerleri, 2010 ).

AĞIRLIK YÖNETİMİ
    Sebze ve meyveler de dahil olmak üzere sağlıklı gıdaların bulunabilirliği ve tüketimi, daha düşük ağırlık (Bes-Rastrollo ve diğerleri, 2008 ) ve vücut kitle indeksi (BMI) (de Oliveira ve diğerleri, 2008 ) ile ilişkilidir . Son birkaç on yılda, yağ bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesinin kilo alımına yol açabileceği ve düşük yağlı diyetlerin kilo kontrolünü daha etkili bir şekilde destekleyeceği ve kronik hastalık riskini azaltacağı genel bir algı olmuştur (Walker ve O'Dea, 2001 ). Bununla birlikte, önemli bir büyük, randomize, uzun vadeli klinik çalışma, orta derecede yağlı bir diyetin kilo verme planının ve kronik hastalık riskinin azaltılmasının etkili bir parçası olabileceğini buldu (Sacks ve ark., 2009). “Güçlü ve tutarlı kanıtlar, enerji yoğunluğu bakımından nispeten düşük olan beslenme modellerinin yetişkinler arasında kilo kaybını ve kilonun korunmasını iyileştirdiğini göstermektedir” (USDA ve HHS, 2010c ). Üç randomize kontrollü kilo verme denemesi, meyve ve / veya sebze alımını artırarak gıda bazlı enerji yoğunluğunu düşürmenin önemli kilo kaybı ile ilişkili olduğunu bulmuştur (de Oliveira vd., 2008 ; Saquib vd., 2008 ; Ello-Martin vd. , 2007 ). Bütün bir diyet modelinin enerji yoğunluğu, toplam kalori miktarının tüketilen toplam gıda ağırlığına bölünmesiyle tahmin edilir; düşük, orta ve yüksek enerji yoğunluklu diyetler sırasıyla g başına 1.3 kcal, 1.7 kcal ve 2.1 kcal içerir (Savage ve diğerleri, 2008). Avokado, hem 1.7 kcal / g orta enerji yoğunluğuna hem de tokluğu artırdığı görülen viskoz su, diyet lifi ve meyve yağı matrisine sahiptir (Wien ve diğerleri, 2011). Bu, Bes-Rastrollo ve ark. Tarafından yapılan araştırmayla tutarlıdır. ( 2008 ), avokadonun diğer meyvelere benzer şekilde kilo kontrolünü desteklediğini öne sürmektedir.

Birkaç ön klinik çalışma, avokadonun kilo kontrolünü destekleyebileceğini göstermektedir. İlk deneme, kilo verme diyet planına bir buçuk avokado (200 g) dahil etmenin etkisini inceledi. Bu çalışmada, altmış bir sağlıklı, serbest yaşayan, fazla kilolu ve obez denek, margarin ve sıvı yağ gibi 30 g karışık yağ yerine 200 g / gün avokado (30.6 g yağ) tüketen bir gruba rastgele atandı. veya 6 hafta boyunca avokado hariç bir kontrol grubu (Pieterse ve diğerleri, 2005 ). Her iki grup da benzer kilo, vücut kitle indeksi (BMI) ve vücut yağ yüzdesi ( p<0.001) avokadonun kilo verme diyet planına uyabileceğini doğrulamak için. 26 sağlıklı, aşırı kilolu yetişkinin randomize, tek kör, çapraz postprandiyal bir çalışması, öğle yemeğinde tüketilen avokadonun yarısının, kontrol öğününe kıyasla, kişinin bildirdiği açlığı ve yeme arzusunu önemli ölçüde azalttığını ve doygunluğu artırdığını öne sürdü ( p <0.002) (Wien vd., 2011 ). Ek olarak, birkaç keşif çalışması MUFA bakımından zengin diyetlerin abdominal yağ birikimine ve diyabetik sağlık komplikasyonlarına karşı korumaya yardımcı olduğunu göstermektedir (Tentolouris ve diğerleri, 2008 ; Paniagua ve diğerleri, 2007a ; 2007b ).

ISI YAŞLANMA
    DNA Hasar Koruması
    Birkaç klinik çalışma, avokadoda bulunanlara benzer ksantofillerin antioksidan ve olası sağlıklı yaşlanma koruyucu etkileri ile DNA koruyucu etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir. DNA'ya zarar verdiği bilinen ve yaşlanma sürecini potansiyel olarak hızlandırdığı bilinen yüksek seviyelerde kozmik iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalan 82 erkek hava yolu pilotu ve sık hava yolcularının katıldığı bir çalışma gerçekleştirildi (Yong ve diğerleri, 2009 ). Meyve ve sebzelerden C vitamini, beta-karoten, β-kriptoksantin ve lutein-zeaksantin alımı ile kümülatif DNA hasarının bir biyobelirteci olan kromozom translokasyon sıklığı arasında önemli ve ters bir ilişki vardı ( p<0.05). Başka bir denemede, lipid peroksidasyonu (8-epiprostaglandin F2a), plazma ksantofil seviyeleri ile ters orantılıydı (Haegele ve diğerleri, 2000 ). Diğer çalışmalarda, lutein ile oksidatif DNA hasarı arasında, kuyruklu yıldız testi ile ölçüldüğü üzere ve beta-karotenin aksine ters korelasyonlar bulundu (Hughes ve diğerleri, 2009 ; Thomson ve diğerleri, 2007 ). NHANES analizi, ksantofil alımının yaşla birlikte azaldığını göstermektedir (Johnson ve diğerleri, 2010 ).

Kireçlenme
    Osteoartrit (OA), eklem kıkırdağında ilerleyici bozulma ve buna bağlı işlev bozukluğu ile karakterizedir ve bu, çoğu insanı yaşlandıkça veya aşırı kilolu veya obez hale geldikçe etkiler (Dinubile, 2010 ; Helmick ve diğerleri, 2008 ). Bu eklem bozulması oksidatif ve inflamasyon stresi tarafından tetiklenebilir, bu da eklem hücre dışı matrisinin biyosentezinde dengesizliğe ve işlev kaybına yol açan bozulmaya neden olabilir (Dinubile, 2010 ; Gabay ve diğerleri, 2008 ; Jacques ve diğerleri, 2006 ; Goldring ve Berenbaum, 2004 ; van der Kraan ve van den Berg, 2000 ; Lotz ve diğerleri, 1995). Kesitsel bir çalışma, lutein ve zeaksantin (avokadodaki birincil karotenoidler) bakımından zengin meyve ve sebzelerin, kıkırdak kusurları riskinde azalma (OA'nın erken göstergesi) ile ilişkili olduğunu bildirmiştir (Wang ve diğerleri, 2007 ).

Avokado ve soya sabunlaştırılamayanlar (ASU), yaklaşık 1 (avokado): 2 (soya) oranında yağda çözünen özütlerin bir karışımıdır. ASU'nun ana bileşenleri, hem antioksidan hem de analjezik aktivitelere sahip anti-enflamatuar bileşikler olarak kabul edilir (Dinubile, 2010 ; Lipiello ve diğerleri, 2008 ; Au ve diğerleri, 2007 ; Henroitin ve diğerleri, 2006 ; Berenbaum, 2004 ; Ernst, 2003 ; Blotman ve diğerleri, 1997 ). İn vitro çalışmalar, ASU ile kondrosit bu ön-muamele, COX-2 transkriptlerinin aktivasyonunu ve salgılanmasını bloke arasından, prostaglandin E 2 (PGE 2) lipopolisakkarit (LPS) ile aktivasyondan sonra taban seviyelerine. Daha ileri çalışmalar, ASU'nun tümör nekroz faktörü-α (TNF-α), IL-1β ve iNOS ekspresyonunu, aktive edilmemiş kontrol kültürlerindekilere benzer seviyelerde bloke edebileceğini ortaya koydu. Ek laboratuvar çalışmaları, ASU'nun osteoblastlar üzerindeki etkisiyle OA kıkırdağının onarımını kolaylaştırabileceğini düşündürmektedir (Dinubile, 2010 ).

Kalça ve diz OA'nın yönetiminde ASU için klinik destek, dört randomize kontrollü çalışmadan (Lequesne ve diğerleri, 2002 ; Appelboom ve diğerleri, 2001 ; Maheu ve diğerleri, 1998 ; Blotman ve diğerleri, 1997 ) ve bir meta -analiz (Christensen ve diğerleri, 2008 ). Tüm çalışmalar günde 300 mg kullandı. Klinik denemeler genellikle pozitifti, üçü OA desteği sağladı ve bir çalışma, plaseboya kıyasla eklem kıkırdak iyileşmesi göstermedi.

Göz Sağlığı
    Lutein ve zeaksantin seçici olarak gözün makülasına (gözün lense odaklandığı bölüm) alınır (Caepentier ve diğerleri, 2009 ). Bağıl lutein ve zeaksantin alımı yaşla birlikte azalır ve seviyeler kadınlarda erkeklerden daha düşüktür (Johnson ve ark., 2010 ). Meksikalı Amerikalılar, diğer etnik kökenlerden en yüksek lutein ve zeaksantin alımına sahiptir ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yüksek avokado tüketicileri arasındadırlar. Gözlemsel çalışmalar, düşük diyet alımının ve plazma konsantrasyonunun yaşa bağlı göz fonksiyon bozukluğunu artırabileceğini göstermektedir ((Ma ve diğerleri, 2009 ; Parekh ve diğerleri, 2009 ; Chong ve diğerleri, 2009 ; Moeller ve diğerleri, 2008 ; Cho) ve diğerleri,2008 ; Wang ve diğerleri, 2007 ). Kadın Sağlığı Girişimi Gözlem Çalışması'nın araştırması, MUFA açısından zengin diyetlerin yaşa bağlı göz işlev bozukluğuna karşı koruyucu olduğunu bulmuştur (Chong ve diğerleri, 2009 ; Moeller ve diğerleri, 2008 ). Avokado, MUFA ve lutein / zeaksantin kombinasyonunu içerdikleri ve diğer meyve ve sebzelerden karotenoid emilimini artırmaya yardımcı oldukları için göz sağlığına katkıda bulunabilir (Unlu ve diğerleri, 2005 ). Avokado, yarım meyve başına 185 μg lutein / zeaksantin içerir ve bu, diğer meyve ve sebze kaynaklarının çoğundan daha yüksek biyoyararlanımı olması beklenir.

Cilt Sağlığı
    Cilt genellikle yaşlanmanın ilk görünür belirtisini gösterir. Bazı meyve ve sebzelerin veya bunların avokado gibi ekstraktlarının topikal olarak uygulanması veya tüketimi cilt sağlığı için önerilmiştir (Roberts ve diğerleri, 2009 ; Morganti ve diğerleri, 2002 ; 2004). Yüz cildi sık sık, ultraviyole (UV) maruziyetiyle devam eden oksidatif ve enflamatuar hasara maruz kalır ve görünür radyasyon ve karotenoidler bu hasarla mücadele edebilir. Klinik bir çalışma, derideki karotenoid konsantrasyonunun doğrudan meyve ve sebze alım seviyesiyle ilişkili olduğunu bulmuştur (Rerksuppaphol ve Rerksuppaphol, 2006 ). Avokadonun biyoyararlanımı yüksek olan lutein ve zeaksantin, cildi hem UV hem de görünür radyasyonun zararlarından korumaya yardımcı olabilir (Roberts ve ark.,2009 ). Birkaç küçük çalışma, topikal veya oral luteinin foto-koruyucu aktivite sağlayabileceğini göstermektedir (Puizina, 2008 ; Palombo ve diğerleri, 2007 ; Morganti ve diğerleri, 2002 ).

Kesitsel bir çalışma, 716 Japon kadında cilt yaşlanmayı geciktirme ve diyet seçenekleri arasındaki ilişkiyi inceledi (Nagata ve diğerleri, 2010 ). Yaş, sigara içme durumu, VKİ ve ömür boyu güneşe maruz kalma gibi ortak değişkenler kontrol edildikten sonra sonuçlar, daha yüksek toplam diyet yağı alımının daha fazla cilt esnekliği ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu gösterdi. Daha yüksek yeşil ve sarı sebze alımı, daha az kırışıklık ile önemli ölçüde ilişkilendirilmiştir (Nagata ve diğerleri, 2010 ). Birkaç klinik öncesi çalışma, avokado bileşenlerinin yara iyileştirme aktivitesini artırarak ve UV hasarını azaltarak cilt sağlığını koruyabileceğini göstermektedir (Nayak ve diğerleri, 2008 ; Rosenblat ve diğerleri, 2011 ).

Kanser
    Avokado, karotenoidler, terpenoidler, D-mannoheptuloz, persenon A ve B, fenoller ve glutatyon gibi kanserojen önleyici özelliklere sahip olduğu bildirilen bir dizi biyoaktif fitokimyasal içerir (Ding ve diğerleri, 2009 ; Jones ve diğerleri, 1992 ; Ames, 1983 ). Avokadodaki bu fitokimyasalların bazılarının konsantrasyonları potansiyel olarak etkili olabilir (Jones ve diğerleri, 1992 ). Şu anda, doğrudan avokado anti-kanser aktivitesi, insan kanser hücre dizileri üzerinde in vitro çalışmalara dayanan tüm verilerle çok ön hazırlık niteliğindedir.

Larinks kanseri, yutak ve ağız boşluğu, avokado kanseri araştırmasının birincil alanıdır. Üç amino asitten (glutamik asit, sistein ve glisin) oluşan bir tripeptit olan glutatyon, bir antioksidan olarak işlev görür (Flagg ve diğerleri, 1994 ). Ulusal Kanser Enstitüsü, avokadonun 30 g başına 8.4 mg veya yarım meyve başına 19 mg glutatyon seviyelerinin diğer meyvelerden birkaç kat daha yüksek olduğunu bulmuştur (Flagg ve diğerleri, 1994 ). Gıdalar tüketildiğinde vücut glutatyonu tek tek amino asitlere kadar sindirse de, popülasyona dayalı büyük bir vaka kontrollü çalışma, artan glutatyon alımları ile azalmış oral ve faringeal kanser riski arasında önemli bir korelasyon gösterdi (Castillo-Juarez ve diğerleri, 2009).). Bir klinik çalışma, plazma lutein ve toplam ksantofillerin, ancak tek tek karotenlerin veya toplam karotenlerin değil, erken evre (in situ, evre I) hastalarında oksidatif stres biyobelirteçlerini (hem toplam F2-izoprostanların hem de 8-epi-prostaglandinin idrar konsantrasyonlarını) azalttığını bulmuştur. veya evre II) gırtlak, yutak veya ağız boşluğu kanseri (Hughes ve diğerleri, 2009 ). Ksantofil açısından zengin avokado özütlerinin, klinik öncesi çalışmalarda, mide kanseri riski ile ilişkili olabilecek gastrit ülserleri üzerinde potansiyel bir etki için anti-Helicobacter pylori aktivitesine sahip olduğu gösterilmiştir (Castillo-Juarez ve diğerleri, 2009 ).

Diyet karotenoidleri, antioksidan aktivite, apoptoz indüksiyonu ve meme hücresi proliferasyonunun inhibisyonu dahil olmak üzere potansiyel göğüs kanserini koruyucu biyolojik aktiviteler gösterir (Thomson ve arkadaşları, 2007 ). Meyve ve sebzelerin ve karotenoid tüketiminin meme kanseri nüksü ile ilgili rolünü inceleyen çalışmalar sınırlıdır ve karışık sonuçlar bildirmektedir (Thomson ve diğerleri, 2007 ). Klinik öncesi çalışmalarda, toplam karotenoidler ve lutein, göğüs kanseri için potansiyel bir tetikleyici olan oksidatif stresi azalttığı görülmektedir (Ding ve diğerleri, 2007 ). Daha önce meme kanseri tedavisi gören kadınlarda, toplam plazma karotenoid konsantrasyonları ile oksidatif stres arasında önemli bir ters ilişki bulundu (Thomson ve diğerleri, 2007).), ancak bu bulguyu doğrulamak için daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç vardır.

Mamografik yoğunluk, meme kanseri riskinin en güçlü belirleyicilerinden biridir (Tamimi ve diğerleri, 2009 ). Mamografik yoğunluğun bir fonksiyonu olarak karotenoidler ve meme kanseri riski arasındaki ilişki, Hemşirelerin Sağlık Çalışmasında (Tamimi vd., 2009 ). Genel olarak, dolaşımdaki toplam karotenoidler meme kanseri riski ile ters orantılıydı ( p = 0.01). En yüksek mamografi yoğunluğuna sahip kadınlar arasında, kandaki yüksek seviyelerde α-karoten, β-kriptoksantin, likopen ve lutein / zeaksantin meme kanseri riskinde% 40-50 azalma ile ilişkilendirilmiştir ( p<0.05). Buna karşılık, mamografi yoğunluğu düşük olan kadınlar arasında karotenoidler ve meme kanseri riski arasında ters bir ilişki yoktu. Bu sonuçlar, karotenoidlerin plazma seviyelerinin, özellikle yüksek mamografik yoğunluğu olan kadınlar arasında meme kanseri riskini azaltmada rol oynayabileceğini göstermektedir. Doğrudan avokado meme kanseri klinik çalışması yoktur.

Prostat kanseri hücre dizilerindeki keşif çalışmaları, avokado lipit ekstraktlarının anti-proliferatif ve antitümör etkilerini ortaya koymaktadır (Lu ve diğerleri, 2005 ). Lutein, tanımlanan aktif bileşenlerden biridir. Şu anda bu potansiyel lutein ve prostat kanseri ilişkisini doğrulamak için insan çalışmaları bulunmamaktadır.

SONUÇLAR
    Sağlıklı bir diyet bağlamında, avokado tüketimi bir dizi sağlıklı beslenme planına (örn. DASH diyet planı) uyabilir. NHANES verilerine göre, ortalama avokado tüketimi, besleyici ve fitokimyasal yoğun bir gıda sağlayan yarım meyvedir: diyet lifi, potasyum, magnezyum, A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini 11,7 kcal / g'de folat, B-6 vitamini, niasin, pantotenik asit, riboflavin, kolin, lutein / zeaksantin, fitosteroller ve MUFA bakımından zengin yağ. Bu kalori yoğunluğu orta-düşüktür çünkü bir avokado ağırlıkça yaklaşık% 80 su (% 72) ve diyet lifi (% 6.8) 'dir. Tipik meyvelerden farklı olarak, avokado çok düşük şeker içeriği içerir ve yarım meyve başına sadece yaklaşık 0,2 g şeker içerir. Kan lipit profilleri üzerinde sürekli olarak olumlu kalp sağlığı etkileri gösteren sekiz ön avokado kardiyovasküler sağlık klinik çalışması vardır. Bunun başlıca nedeni avokadonun düşük SFA ve yüksek doymamış yağ asitleri (MUFA ve PUFA) içeriğidir, ancak doğal fitosterolleri ve diyet lifi potansiyel ikincil kolesterol düşürücü rolleri oynayabilir. Avokado ayrıca kolesterolün ötesinde vasküler sağlık yararlarına sahip olabilecek çok çeşitli başka besinler ve fitokimyasallara da sahiptir. Özellikle, avokadonun potasyum ve luteini normal kan basıncını artırmaya yardımcı olabilir ve saygılı bir şekilde oksidatif / inflamatuar stresi kontrol etmeye yardımcı olabilir. Salata veya salsa ile birlikte avokado tüketimi, karotenoidlerin biyoyararlanımını çok kat artırır ve bu da potansiyel sağlık yararlarına katkıda bulunabilir. Kardiyovasküler sağlık, kilo yönetimi, kan şekeri kontrolü ve sağlıklı yaşam alanlarında avokadoların bilimsel anlayışını önemli ölçüde genişletmek için daha kapsamlı avokado klinik araştırmaları devam etmektedir. Salata veya salsa ile birlikte avokado tüketimi, karotenoidlerin biyoyararlanımını çok kat artırır ve bu da potansiyel sağlık yararlarına katkıda bulunabilir. Kardiyovasküler sağlık, kilo yönetimi, kan şekeri kontrolü ve sağlıklı yaşam alanlarında avokadoların bilimsel anlayışını önemli ölçüde genişletmek için daha kapsamlı avokado klinik araştırmaları devam etmektedir. Salata veya salsa ile birlikte avokado tüketimi, karotenoidlerin biyoyararlanımını çok kat artırır ve bu da potansiyel sağlık yararlarına katkıda bulunabilir. Kardiyovasküler sağlık, kilo yönetimi, kan şekeri kontrolü ve sağlıklı yaşam alanlarında avokadoların bilimsel anlayışını önemli ölçüde genişletmek için daha kapsamlı avokado klinik araştırmaları devam etmektedir.

Önceki makaleSorun içindekiler tablosunu görüntüleyinSonraki makale

REFERANSLAR
    • ADA (Amerikan Diyetisyenler Derneği). 2009 . Amerikan Diyetisyenler Derneği'nin Konumu: Fonksiyonel gıdalar . J. Am. Diyet. Doç. , 109: 735 - 746 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Al-Delaimy, WK , Rimm, EB , Willett, WC , Stampfer, MJ ve Hu, FB 2004 . Erkeklerde magnezyum alımı ve koroner kalp hastalığı riski . J. Am. Coll. Nutr. , 23 (1): 63 - 70 . [Taylor & Francis Online] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Alvizouri-Munoz, M. , Carranza-Madrigal, J. , Herrera-Abarca, JE , Chavez-Carbajal, F. ve Amezcua-Gastelum, JL 1992 . Tekli doymamış yağ asitleri kaynağı olarak avokadonun plazma lipit seviyeleri üzerindeki etkileri . Arch. Med. Res. , 23: 163 - 167 . [PubMed], [Google Scholar]
    • Ames, B. 1983 . Diyet kanserojenleri ve antikarsinojenler: Oksijen radikalleri ve dejeneratif hastalıklar . Bilim , 221: 1256 - 1263 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Antoniades, C. , Antonopoulos, AS , Tousoulis, D. , Marinou, K. and Stefanadis, C. 2009 . Homosistein ve koroner ateroskleroz: Folat takviyesinden son kliniğe . EUR. Heart J. , 30: 6 - 15 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Appel, LJ , Sacks, FM , Carey, VJ , Obarzanek, E. , Swain, JF , Miller, ER , Conlin, PR , Erlinger, BA , Rosner, BA , Rosner, BA , Laranjo, NM , Chatleston, J. , McCarron, P. ve Bishop, LM 2005 .Protein, tekli doymamış yağ ve karbonhidrat alımının kan basıncı ve serum lipidleri üzerindeki etkisi: Omni Heart randomize çalışmanın sonuçları . JAMA , 294: 2455 - 2464 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Appelboom, T. , Schuermans, J. , Verbruggen, G. , Henrotin, Y. ve Reginster, JY 2001 . Diz osteoartritinde avokado / soya fasulyesi sabunlaştırılamayan maddelerin (ASU) etkisini değiştiren semptomlar. Çift kör, ileriye dönük, plasebo kontrollü bir çalışma . Scand. J. Rheumatol. , 30 (4): 242 - 247 . [Taylor & Francis Online] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Arts, ICW ve Hollman, PCH 2005 . Epidemiyolojik hastalıkta polifenoller ve hastalık riski . Am. J. Clin. Nutr. , 8: 317S - 25S . [Google Scholar]
    • Ashton, OBO , Wong, M. , McGhie, TK , Vather, R. , Wang, Y. , Requejo-Jackman, C. , Ramankutty, P. and Woolf, AB 2006 . Avokado dokusu ve yağındaki pigmentler . J. Agric. Food Chem. , 54: 10151 - 10158 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Au, RY , Al-Talib, TK , Au, AY , Phan, PV ve Frondoza, CG 2007 . Avokado soya fasulyesi sabunlaşmayan maddeleri (ASU), TNF-alfa'yı baskılar. IL-1 beta, COX-2, iNOS gen ekspresyonu ve prostaglandin E2 ve eklem kondrositlerinde ve monosit / makrofajlarda nitrik oksit üretimi . Osteoartr. Kıkırdak. , 15 (11): 1249 - 1255 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Avokado Merkez. 2010 . Hass Avokado Yayılma Karşılaştırması: Hass Avokado ile Beslenme Üzerine Yayılma . Kullanılabilir http://www.avocadocentral.com/nutrit...ead-comparison . 29 Kasım 2012 erişildi [Google Scholar]
    • Berenbaum, F. 2004 . Sinyal iletimi: Osteoartritte hedef . Curr. Opin. Rheumatol. , 16 (5): 616 - 622 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Bes-Rastrollo, M. , van Dam, RM , Martinez-Gonzalez, MA , Li, TY , Sampson, LL ve Hu, FB 2008 . Kadınlarda diyet enerji yoğunluğu ve kilo alımının ileriye dönük çalışması . Am. J. Clin. Nutr. 88 (3): 769 - 767 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Blotman, F. , Maheu, E. , Wulwik, A. , Caspard, H. ve Lopez, A. 1997 . Diz ve kalça semptomatik osteoartritinin tedavisinde avokado / soya fasulyesi sabunlaştırılamayan maddelerin etkinliği ve güvenliği. İleriye dönük, çok merkezli, üç aylık, randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma . Rev. Rheum. Engl. Ed. , 64 (12): 825 - 834 . [PubMed], [Google Scholar]
    • Brown, MJ , Ferruzzi, MG , Nguyen, ML , Cooper, DA , Schwartz, SJ and White, WS 2004 . Karotenoid biyoyararlanımı, elektrokimyasal tespit ile ölçüldüğü üzere, tam yağlı olarak alınan salatalardan, yağı azaltılmış salata soslarına göre daha yüksektir . Am. J. Clin. Nutr. , 80: 396 - 403 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Caepentier, S. , Knausi, M. ve Suhi , M. 2009 . Lutein, zeaksantin ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu arasındaki ilişkiler: Genel bir bakış . Kritik. Rev. Food Sci. Nutr. , 49: 313 - 326 . [Taylor & Francis Online] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • California Avokado Komisyonu. 2012 . California Avokado tarihi . Kullanılabilir http://www.avocado.org/california-avocado-history/ 2012 erişildi 29 Kasım [Google Scholar]
    • Carranza, J. , Alvizouri, M. , Alvarado, MR , Chavez, F. , Gomez, M. ve Herrera, JE 1995 . Fenotip II ve IV dislipidemili hastalarda avokadonun kan lipit düzeyine etkileri . Arch. Inst. Cardiol. Mex. , 65: 342 - 8 . [PubMed], [Google Scholar]
    • Carranza-Madrigal, J. , Herrera-Abarca, JE , Alvizouri-Munoz, M. , Alvarado-Jimenez, MDR ve Chavez-Carbajal, F. 1997 . Hiperkolesterolemik hastalarda vejeteryan diyetin avokado ile zenginleştirilmiş vejetaryen diyete karşı etkileri . Arch. Med. Res. , 28 (4): 537 - 41 . [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Castillo-Juarez, I. , Gonzalez, V. , Jaime-Aguilar, H. , Martinez, G. , Linares, E. ve Romero, I. 2009 . Meksika geleneksel tıbbında gastrointestinal bozukluklar için kullanılan bitkilerin Anti-Helicobacteria pylori aktivitesi . J. Ethnopharmacol. , 122 (2): 402 - 405 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Chang, HY , Hu, YW ve Yue, CS 2006 . Potasyumla zenginleştirilmiş tuzun yaşlı erkeklerin kardiyovasküler mortalite ve tıbbi harcamalarına etkisi . Am. J. Clin. Nutr. 83: 1289 - 1296 . [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Cho, J. , Hankinson, SE , Rosner, B. , Willett, WC ve Colditz, CA 2008 . Lutein / zeaksantin alımları ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu riski ile ilgili ileriye dönük çalışma . Am. J. Clin. Nutr. , 87: 1837 - 1843 . [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Chong, MFF , Macdonald, R. ve Lovegrove, JA 2010 . Meyve polifenolleri ve CVD riski: İnsan müdahalesi çalışmalarının gözden geçirilmesi . Br. J. Nutr. , 104: S28 - S39 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Chong, EWT , Robman, LD , Simpson, JA , Hodge, AM , Aung, KZ , Dolphin, TK , English, DR , Giles, GG ve Guymer, RH 2009 . Yağ tüketimi ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu ile ilişkisi . Arch. Ophthalmol. , 127 (5): 674 - 680 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Christensen, R. , Bartels, EM , Astrup, A. ve Bliddal, H. 2008 . Osteoartrit (OA) hastalarında avokado-soya fasulyesi sabunlaştırılamayan maddelerin (ASU) semptomatik etkinliği: Randomize kontrollü çalışmaların bir meta-analizi . Osteoartr. Kıkırdak. , 16 (4): 399 - 408 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Colquhoun, D. , Moores, D. , Somerset, SM ve Humphries, JA 1992 . Avokado ile zenginleştirilmiş tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir diyetin ve yüksek karbonhidratlı bir diyetin lipoproteinleri ve apolipoproteinleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması . Am. J. Clin. Nutr. , 56: 671 - 677 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Crowther, MA , Donovan, D. ve Harrison, L. 1998 . Düşük doz oral K vitamini, varfarin nedeniyle antikoagülasyonu güvenilir bir şekilde tersine çevirir . Tromb. Haemost. , 79: 1116 - 1118 . [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • de Oliveira, MC , Sichieri, R. ve Venturim-Mozzer, R. 2008 . Düşük enerji yoğun bir diyet meyve ekleyerek kadınlarda kilo ve enerji alımını azaltır . İştah , 51 (2): 291 - 295 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • de Souza, RJ , Swain, JF , Appel, LJ and Sacks, FM 2008 . Makrobesin alımı ve kronik hastalık için alternatifler: OmniHeart diyetlerinin popüler diyetlerle ve diyet önerileriyle karşılaştırılması . Am. J. Clin. Nutr. , 88: 1 - 11 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Ding, H. , Han, C. , Guo, D. , Chin, YW , Ding, Y. , Kinghorn, AD ve D'Ambrosio, SM 2009 . İnsan ağız kanseri hücre dizilerinin apoptozunun avokado özütleri tarafından ROS aracılı bir mekanizma yoluyla seçici indüksiyonu . Nutr. Kanser. , 61: 348 - 356 . [Taylor & Francis Online] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Ding, H. , Han, C. , Guo, D. , Chin, YW , Kinghorn, AD ve D'Ambrosio, SM 2007 . Avokado meyvesinin kimyasal önleyici özellikleri . Kanser Biyolojisi Seminerleri , 17: 386 - 394 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Dinubile, NA 2010 . Osteoartrit yönetiminde avokado ve soya fasulyesi bazlı besin takviyesinin potansiyel bir rolü: Bir inceleme . Phys. Sporcular. , 38 (2): 71 - 81 . [Taylor & Francis Online] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Dismore, KL , Haytowitz, DB , Gebhardt, SE , Peterson, JW ve Booth, SL 2003 . ABD diyetindeki fındık ve meyvelerin K vitamini içeriği . J. Am. Diyet. Doç. , 103 (12): 1650 - 1652 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Duester, KC 2000 . Avokado, doğanın bütün gıdalardan biri için temel beslenmenin ötesine bir bakış . Nutr. Bugün. , 35 (4): 151 - 157 . [Crossref], [Google Scholar]
    • Duester, KC 2001 . Avokado meyvesi zengin bir beta-sitosterol kaynağıdır . J. Am. Diyet. Doç. , 101 (4): 404 - 405 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Dwyer, JH , Navab, M. , Dwyer, KM , Hassan, K. , Sun, P. , Shircore, A. , Levy, SH , Hough, G. , Wang, X. , Bairey-Merz, CN ve Fogelman, AM 2001 . Oksijenli karotenoid lutein ve erken aterosklerozun ilerlemesi: Los Angeles ateroskleroz çalışması . Dolaşım. , 103: 2922 - 2927 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Dwyer, JH , Paul-Labrador, MJ , Fan, J. , Shircore, AM , Bairey-Merz, CN ve Dwyer, KM 2004 . Karotis intima-media kalınlığının ve plazma antioksidanlarının ilerlemesi: Los Angeles ateroskleroz çalışması . Arterioscler. Tromb. Vasc. Biol. , 24: 313 - 319 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Ello-Martin, JA , Roe, LS , Ledikwe, JH , Beach, AM ve Rolls, BJ 2007 . Diyet enerji yoğunluğu obezite tedavisi: 2 kilo verdiren diyetin karşılaştırıldığı bir yıllık çalışma . Am. J. Clin. Nutr. , 85 (6): 1465 - 1477 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Ernst, E. 2003 . Osteoartrit için avokado-soya fasulyesi sabunlaşmayan maddeler (ASU) - Sistematik bir inceleme . Clin. Rheumatol. , 22 (4–5): 285 - 288 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • FDA (Gıda ve İlaç Dairesi). 2000 . Potasyum ve yüksek tansiyon ve felç riski. Belge No 2000-1582 . http://www.FDA.gov/Food/LabelingNutr...AModernizasyon YasasıFDAMAClaims / ucm073606.htm. 29 Kasım 2012 erişildi [Google Scholar]
    • FDA (Gıda ve İlaç Dairesi). 2003 . Nitelikli sağlık beyanı: Yaptırım mektubu takdir hakkı - Kuruyemişler ve koroner kalp hastalığı . Belge No 02P-0505. http://www.fda.gov/Food/LabelingNutr.../ucm072926.htm . 29 Kasım 2012 erişildi [Google Scholar]
    • FDA (Gıda ve İlaç Dairesi). 2004 . Nitelikli sağlık beyanı: İcra mektubu takdir hakkı - Ceviz ve koroner kalp hastalığı . Belge No 02P-029. http://www.fda.gov/Food/LabelingNutr.../ucm072910.htm . 29 Kasım 2012 erişildi [Google Scholar]
    • FDA (Gıda ve İlaç Dairesi). 2010 . Gıda etiketleme: Sağlıkla ilgili iddialar: Fitosteroller ve koroner kalp hastalığı riski . Besledi. Reg. , 75 (235): 76526 - 76570 . [Google Scholar]
    • Flagg, EW , Coates, RJ , Jones, DP , Byers, T.E , Greenberg, RS , Gridley, G. , McLaughlin, JK , Blot, WJ , Haber, M. ve Preston, S. 1994 . Diyetle glutatyon alımı ve ağız ve yutak kanseri riski . Am. J. Epidemiol. , 139 (5): 453 - 465 . [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Fulgoni, VL , Dreher, ML ve Davenport, AJ 2010a . ABD'li yetişkinlerin diyetlerinde avokado tüketimi: NHANES 2011–2006 , Boston, MA : American Dietetic Association . Özet # 54 [Google Scholar]
    • Fulgoni, VL , Dreher, ML ve Davenport, AJ 2010b . ABD'li yetişkinlerde daha iyi besin alımı ve daha iyi sağlık endeksleri ile ilişkili avokado tüketimi: NHANES 2011–2006 Deneysel Biyoloji. Özet # 8514. Anaheim, CA [Google Scholar]
    • Gabay, O. , Gosset, M. ve Levy, A. 2008 . Hyalin kondrositlerinde stres kaynaklı sinyal yolakları: Avokado-soya fasulyesi sabunlaşmayan maddeler (ASU) tarafından inhibisyon . Osteoartr. Kıkırdak. , 16 (3): 373 - 384 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Ghosh, D. ve Scheepens, D. 2009 . Polifenollerin vasküler etkisi . Mol. Nutr. Gıda Arş. , 53 (3): 322 - 331 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Goldring, MB ve Berenbaum, F. 2004 . Kondrosit fonksiyonunun proinflamatuar aracılar tarafından düzenlenmesi: Prostaglandinler ve nitrik oksit . Clin. Ortopedi. Relat Res. , 427: S37 - S46 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Grant, WC 1960 . Avokadonun serum kolesterolü üzerindeki etkisi . Proc. Soc. Tecrübe. Biol. Med. , 104: 45 - 47 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Gyles, CL , Carlberg, JG , Gustafson, J. , Davlut, DA ve Jones, PJH 2010 . Kanada'da bitki sterolleri ile zenginleştirilmiş gıdaların potansiyel sağlık yararları Ekonomik değerleme . Yiyecek ve Nutr. , 54: 1 - 6 . [Google Scholar]
    • Haegele, AD , Gillette, C. , O'Neill, C. , Wolfe, P. , Heimendinger, J. , Sedlacek, S. ve Thompson, HJ 2000 . Plazma ksantofil karotenoidleri, oksidatif DNA hasarı ve lipid peroksidasyon AMC kanseri indisleri ile ters orantılıdır . Cancer Epid. Biyobelirteçler ve Önceki , 9: 421 - 425 . [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Helmick, CG , Felson, DT ve Lawrence, RC 2008 . Ulusal Artrit Veri Çalışma Grubu. Birleşik Devletler Bölüm I'de artrit ve diğer romatizmal durumların prevalans tahminleri . Artrit Romalı , 58 (1): 15 - 25 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Henroitin, YE , Deberg, MA , Crielaard, JM , Piccardi, N. , Msika, P. ve Sanchez, C. 2006 . Avokado / soya fasulyesinde sabunlaşmayan maddeler, osteoartrit subkondral osteoblastların kondrositler tarafından agrekan ve tip II kollajen sentezi üzerindeki inhibitör etkisini önler . J. Rheumatol. , 33 (8): 1666 - 1678 . [Google Scholar]
    • Honarbakhsh, S. ve Schachter, M. 2009 . Vitaminler ve kardiyovasküler hastalık . Br. J. Nutr. , 101: 1113 - 1131 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Hozawa, A. , Jacobs, DR , Steffes, MW , Gross, MD , Steffen, LM ve Lee, L.-H. 2007 . Çeşitli inflamasyon, oksidatif stres ve endotel disfonksiyon belirteçleri ile dolaşımdaki karotenoid konsantrasyonlarının ilişkileri: Genç yetişkinlerde koroner arter risk gelişimi (CARDIA) / antioksidanlarda genç yetişkin uzunlamasına eğilimler (YALTA) çalışması . Clin. Chem. , 53 (3): 447 - 455 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Hughes, KJ , Mayne, ST , Blumberg, JBB , Ribaya-Mercardo, JD , Johnson, EJ ve Cartmel, B. 2009 . Önceden baş ve boyun kanseri olan hastalarda plazma karotenoidleri ve oksidatif stres biyobelirteçleri . iomarker Insights , 4: 17 - 26 . [PubMed], [Google Scholar]
    • IOM (Tıp Enstitüsü). 1997 . Kalsiyum, Fosfor, Magnezyum, D Vitamini ve Florür için Diyet Referans Alımları. Bölüm 6. Magnezyum , 186 - 255 . Washington, DC : Ulusal Akademiler Basın . [Google Scholar]
    • IOM (Tıp Enstitüsü). 1998 . Tiamin, Riboflavin, Niasin, Vitamin B-6, Vitamin B-12, Pantotenik Asit, Biotin ve Kolin için Diyet Referans Alımları. Bölüm 7 ve 8. Vitamin B-6 ve Folat , 159 - 195 . Washington, DC : Ulusal Akademiler Basın . [Google Scholar]
    • IOM (Tıp Enstitüsü). 2000 . C Vitamini, E Vitamini, Selenyum ve Karotenoidler için Diyet Referans Alımları. Bölüm 5. C Vitamini , 95 - 122 . Washington, DC : Ulusal Akademiler Basın . [Google Scholar]
    • IOM (Tıp Enstitüsü). 2001 . A Vitamini, K Vitamini, Arsenik, Bor, Krom, Bakır, İyot, Demir, Manganez, Molibden, Nikel, Silikon, Vanadyum ve Çinko için Diyet Referans Alımları. Bölüm 5. Vitamin K , 162 - 173 . Washington, DC : Ulusal Akademiler Basın . [Google Scholar]
    • IOM (Tıp Enstitüsü). 2005 . Su, Potasyum, Sodyum, Klorür ve Sülfat için Diyet Referans Alımları. Bölüm 5. Potasyum , 186 - 255 . Washington, DC : Ulusal Akademiler Basın . [Google Scholar]
    • Jacques, C. , Gosset, M. , Berenbaum, F. ve Gabay, C. 2006 . IL-1 ve IL-1Ra'nın eklem iltihabı ve kıkırdak degradasyonundaki rolü . Vitam. Horm. , 74: 371 - 403 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Jakobsen, MU , O'Reilly, S. , Heitmann, BL , Pereira, MA , Balter, K. , Fraser, GE , Goldbourt, U. , Hallmans, G. , Knekt, S. , Liu, S , Pietinen, P. , Spiegelman, D. , Stevens, J. , Virtamo, J. ve Willett, WC 2009 .Başlıca diyet yağı türleri ve koroner kalp hastalığı riski: 11 kohort çalışmasının toplu analizi . Am. J. Clin. Nutr. 89: 1425 - 1432 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Johnson, E. , Maras, JE , Rasmussen, HM ve Tucker, KL 2010 . Lutein ve zeaksantin alımı yaşa, cinsiyete ve etnik kökene göre farklılık gösterir . J. Am. Diyet. Doç. , 110: 1357 - 1362 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Jones, DP , Coates, RJ , Flagg, EW , Eley, JW , Block, G. , Greenberg, RS , Gunter, EW ve Jackson, B. 1992 . NCI'nin sağlık alışkanlıkları ve geçmiş gıda sıklığı anketinde listelenen gıdalardaki glutatyon . Nutr. Kanser. , 17 (1): 57 - 75 . [Taylor & Francis Online] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Kishimoto, Y. , Tani, M. , Uto-Kondo, H. , Saita, E. , Iizuka, M. , Sone, H. , Yokota, K. ve Kondo, K. 2009 . Sağlıklı insan deneklerde magnezyumun yemek sonrası serum lipid yanıtı üzerindeki etkileri . Br. J. Nutr. , 103: 469 - 472 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Lequesne, M. , Maheu, E. , Cadet, C. ve Dreiser, RL 2002 . Avokado / soya fasulyesi sabunlaştırılamayan maddelerin kalça osteoartritinde eklem boşluğu kaybı üzerindeki yapısal etkisi . Artrit Romalı , 47 (1): 50 - 58 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Lerman-Garber, I. , Ichazo-Cerro, S. , Zamora-Gonzalez, J. , Cardoso-Saldana, G. ve Posadas-Romero, C. 1994 . Avokado ile zenginleştirilmiş yüksek tekli doymamış yağlı diyetin NIDDM hastalarında etkisi . Diyabet Bakımı , 17: 311 - 315 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Lin, X. , Ma, L. , Racette, SB , Anderson-Spearie, CL ve Ostlund, RE 2009 . Fitosterol glikozitler, insanlarda kolesterol emilimini azaltır . Am. J. Physiol. Gastrointest. Liver Physiol. , 296: G931 - G935 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Lipiello, L. , Nardo, JV , Harlan, R. ve Chiou, T. 2008 . Avokado / soyulamaz maddelerin eklem kondrositleri üzerindeki metabolik etkileri . Kanıt. Tabanlı Tamamlayıcı Alternatif. Med. , 5 (2): 191 - 197 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Lopez-Ledesma, R. , Frati Munari, AC ve Hernandez Dominguez, BC 1996 . Hafif hiperkolesterolemi için tekli doymamış yağ asidi (avokado) açısından zengin diyet . Arch. Med. Res. , 27: 519 - 523 . [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Lotz, M. , Rosen, F. ve McCabe, G. 1995 . İnterlökin 1 beta, insan kondrositlerinde dönüştürücü büyüme faktörü ile indüklenen inorganik pirofosfat (PPi) üretimini ve PPi üreten enzim PC-1'in ekspresyonunu baskılar . Proc. Natl. Acad. Sci. 92 (22): 10364 - 10368 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Lu, Q.-Y. , Arteaga, JR , Zhang, Q. , Huerta, S. , Go, VL ve Heber, D. 2005 . Bir avokado özütü ile prostat kanseri hücre büyümesinin engellenmesi: Yağda çözünen biyoaktif maddelerin rolü . J. Nutr. Biochem. , 16: 23 - 30 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Lu, Q.-Y. , Zhang, Y. , Wang, Y. , Lee, R.-P. , Gao, K. , Byrns, R. ve Heber, D. 2009 . California Hass Avocado: Olgunlaşma sırasında ve farklı büyüme alanlarından karotenoidlerin, tokoferollerin, yağ asitlerinin ve yağ içeriğinin profilinin çıkarılması . J. Agric. Food Chem. , 57: 10408 - 10413 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Ma, L. , Lin, XM , Zou, ZY , Xu, XR , Li, Y. ve Xu, R. 2009 . 12 haftalık bir lutein takviyesi, uzun süreli bilgisayar ekranı ışığına maruz kalan Çinli insanlarda görsel işlevi iyileştirir . Br. J. Nutr. , 102: 186 - 190 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Maheu, E. , Mazières, B. ve Valat, JP 1998 . Diz ve kalça osteoartritinin tedavisinde avokado / soya fasulyesi sabunlaştırılamayanların semptomatik etkinliği: İleriye dönük, randomize, çift kör, plasebo kontrollü, çok merkezli bir klinik çalışma, altı aylık bir tedavi süresi ve iki aylık bir takip süresinin kalıcı olduğunu gösteren etkisi . Artrit Romalı , 41 (1): 81 - 91 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Marlett, JS ve Cheung, T.-F. 1997 . Yaygın olarak tüketilen 228 gıda için verileri kullanarak tipik diyet lifi alımlarını değerlendirmenin veritabanı ve hızlı yöntemleri . JADA. , 97: 1139 - 1148 . [Crossref] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • McCann, JC ve Ames, BN 2009 . Triyaj teorisine bir örnek olan K Vitamini: Mikro besin yetersizliği yaşlanma hastalığıyla bağlantılı mı? . Am. J. Clin. Nutr. , 90: 889 - 907 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • McNulty, H. , Jacob, RF ve Mason, RP 2008 . Farklı membran fizyokimyasal etkileşimleriyle ilgili karotenoidlerin biyolojik aktivitesi . Am. J. Cardio , 101: 20D - 29D . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Mendez, PO ve Hernandez, GL 2007 . HDL-C boyutu ve bileşimi, "Hass" avokado içeren bir diyet takviyesi ile sıçanda değiştirilir . Arch. Cardiol. Mex , 77 (1): 17 - 24 . [PubMed], [Google Scholar]
    • Meyer, MD ve Terry, LA 2008 . Avokado mezokarp dokusundan sıralı ekstraksiyon ve ardından yağ asitleri ve şekerin kantifikasyonu için hızlı bir yöntemin geliştirilmesi . J. Agric. Food Chem. , 56: 7439 - 7445 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Miller, ER , Erlinger, TP , Sacks, FM , Svetkey, LP , Charleston, J. , Lin, P.-H. ve Appel, LJ 2005 . Oksidatif stresi azaltan bir diyet modeli, oksitlenmiş LDL'ye karşı antikorları artırır: Randomize kontrollü bir besleme çalışmasının sonuçları . Ateroskleroz. , 183: 175 - 182 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Moeller, SM , Voland, R. , Tinker, L. , Blodi, BA , Klein, ML , Gehrs, KM , Johnson, EJ , Snod old, M. , Wallace, RM , Chappell, RJ , Parekh, N. , Ritenbaugh, C. ve Mares, JA 2008 .Kadın sağlığı girişiminin yardımcı bir çalışması olan yaşa bağlı göz hastalığı çalışmasında (CAREDS), diyetteki yaşa bağlı nükleer katarakt ile lutein ve zeaksantin arasındaki ilişkiler ve karotenoidlerdeki serum . Arch. Ophthalmol. , 126 (3): 354 - 364 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Moreno, A. , Dorantes, L. , Galindez, J. ve Guzman, RI 1980 . Farklı ekstraksiyon yöntemlerinin avokado (Persea americana Mill.) Yağının yağ asitleri, uçucu bileşikler, fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine etkisi . J. Agric. Gıda Kimyası , 51: 2216 - 2221 . [Crossref] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Morganti, P. , Bruno, C. , Guarneri, F. , Cardillo, A. , Del Ciotto, P. ve Valenzano, F. 2002 . Oksidatif stresi değiştirmek için topikal ve besin takviyesinin rolü . Inter J. Cosmetics Sci. , 24: 331 - 339 . [Crossref] , [PubMed], [Google Scholar]
    • Morganti, P. , Fabrizi, G. ve Bruno, C. 2004 . Oral antioksidanların cilt ve göz fonksiyonu üzerindeki koruyucu etkileri . Derisi yüzülmüş , 3 (6): 310 - 316 . [Crossref] , [PubMed], [Google Scholar]
    • Nagata, C. , Nakamura, K. , Wadal, K , Oba, S. , Hayashi, M. , Takeda, N. and Yasuda, K. 2010 . Japon kadınlarında cilt yaşlanması ile diyet yağları, sebzeler ve antioksidan mikro besinlerin ilişkisi . Br. J. Nutr. , 103 (10): 1493 - 1498 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Nayak, BS , Raju, SS ve Chalapathi, RAV 2008 . Persea americana (avokado) meyvesinin yara iyileştirici aktivitesi. Sıçanlar üzerinde klinik öncesi bir çalışma . J. Yara Bakımı. , 17 (3): 123 - 125 . [Crossref] , [PubMed], [Google Scholar]
    • Palombo, P. , Fabrizi, G. , Ruocco, V. , Ruocco, E. , Fluhr, J. , Roberts, R. ve Morganti, P. 2007 . Skin Pharmacol. Physiol. 20 (4): 199 - 210 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Paniagua, JA , de la Sacristana, AG , Romero, I. , Vidal-Puig, A. , Latre, JM , Sanchez, E. , Perez-Matinez, P. , Lopez-Miranda, J. ve Perez-Junenez, F . 2007a . Tekli doymamış yağ bakımından zengin diyet, merkezi vücut yağ dağılımını önler ve insüline dirençli deneklerde karbonhidrat açısından zengin bir diyetin neden olduğu yemek sonrası adiponektin ekspresyonunu azaltır . Diyabet bakımı. , 30: 1717 - 1723 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Paniagua, JA , de la Sacristana, AG , Sanchez, E. , Romero, I. , Vidal-Puig, A. , Berral, FJ , Escribano, A. , Moyano, MJ , Perez-Matinez, P. , Lopez-Miranda , J. ve Perez-Junenez, F. 2007b . MUFA açısından zengin bir diyet, insüline dirençli deneklerde yemek sonrası glikoz, lipid ve GLP-1 yanıtlarını iyileştirir . J. Am. Coll. Nutr. , 26 (5): 434 -444 . [Taylor & Francis Online] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Parekh, N. , Voland, RP , Moeller, SM , Blodi, BA , Ritenbaugh, C. , Chappell, RJ , Wallace, RB ve Mares, JA 2009 . Yaşa bağlı hastalık çalışmasında (CAREDS) karotenoidlerde diyetle yağ alımı ile yaşa bağlı maküler dejenerasyon arasındaki ilişki . Arch. Ophthalmol. , 127 (11): 1483 - 1493 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Pieterse, Z. , Jerling, JC ve Oosthuizen, W. 2005 . Yüksek tekli doymamış yağ asidi avokadonun enerji kısıtlı diyet sırasında karışık diyet yağları yerine kullanılması: Kilo kaybı, serum lipidleri, fibrinojen ve vasküler fonksiyon üzerindeki etkiler . Beslenme , 21:67 - 75 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Puizina, N. 2008 . Cilt yaşlanması . Açta Dermatoven APA , 17: 47 - 55 . [Google Scholar]
    • Rainey, C. , Affleck, M. , Bretschger, K. ve Roslyn, A.-S. 1994 . California avokadosu: Yeni bir görünüm . Nutr. Bugün. , 29: 23 - 27 . [Crossref], [Google Scholar]
    • Reboul, E. , Thap, S. , Tourniaire, F. , André, M. , Juhe, C. , Morange, S. , Amiot, MJ , Lairon, D. ve Borel, P. 2007 . Diyet antioksidan sınıflarının (karotenoidler, polifenoller, C ve E vitaminleri) lutein emilimi üzerindeki farklı etkisi . Br. J. Nutr. , 97: 440 - 446 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Rerksuppaphol, S. ve Rerksuppaphol, L. 2006 . Meyve ve sebze alımının non-invaziv Raman spektroskopisi ile saptanan cilt karotenoidine etkisi . J. Med. Doç. Thai. , 89 (8): 1206 - 1212 . [PubMed], [Google Scholar]
    • Roberts, RL , Green, J. ve Lewis, B. 2009 . Göz ve cilt sağlığında lutein ve zeaksantin . Clin. Dermatol. , 27: 195 - 201 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Rosenblat, G. , Meretski, S. , Segal, J. , Tarshis, M. , Schroeder, A. , Zanin-Zhorov, A. , Lion, G. , Ingber, A. and Hochberg, M. 2011 . Avokadodan türetilen polihidroksile yağlı alkoller, enflamatuar yanıtı bastırır ve cilt hücrelerinde UV kaynaklı hasara karşı güneşten koruyucu olmayan koruma sağlar . Arch. Dermatol. Res. , 303: 239 - 246 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Roth, G. 2009 . Mannoheptulose glikolitik inhibitör ve yeni kalori kısıtlama taklitçisi Deneysel Biyoloji. Özet # 553.1. New Orleans, LA [Google Scholar]
    • Sacks, FM , Bray, GA , Carey, VJ , Smith, SR , Ryan, DH , Anton, SD , McManus, K. , Champagne, CM , Bishop, LM , Laranjo, SD , Leboff, MS , Rood, JC , de Jonge, L. , Greenway, FL , Loria, CM , Obaranek, E. veWilliamson, DA 2009 . Kilo verme diyetlerinin farklı yağ, protein ve karbonhidrat bileşimleriyle karşılaştırılması . N. Engl. J. Med. , 360 (9): 859 - 873 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Salonen, RM , Nyyssonen, K. , Kaikkonen, J. , Porkkala-Saratabo, E. , Voutilainen, S. ve Rissanen, TH 2003 . Kombine C vitamini ve E takviyesinin aterosklerotik ilerleme üzerindeki altı yıllık etkisi . Circulation , 107: 947 - 953 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Saquib, N. , Natarajan, L. , Rock, CL , Flatt, SW , Madlensky, L. , Kealey, S. ve Pierce, JP 2008 . Randomize bir diyet denemesinde diyet enerji yoğunluğundaki uzun vadeli bir azalmanın vücut ağırlığı üzerindeki etkisi . Nutr. Kanser. , 60 (1): 31 - 38 . [Taylor & Francis Online] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Savage, JS , Marini, M. and Birch, LL 2008 . Diyetteki enerji yoğunluğu, kadınların 6 yıldan fazla kilo değişimini öngörür . Am. J. Clin. Nutr. 88 (3): 677 - 684 . [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Shaw, P. , Wilson, CW III ve Knight, RJ Jr. 1980 . Avokado çeşitlerinde D-manno-heptuloz, perseitol, glikoz ve fruktozun yüksek performanslı sıvı kromatografik analizi . J. Agric. Food Chem. , 28: 379 - 462 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Slater, G. , Shankman, S. , Shepherd, JS ve Alfin-Slater, RB 1975 . Kaliforniya avokadolarının bileşiminde mevsimsel değişim . J. Agric. Food Chem. , 23: 468 - 474 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Tamimi, RA , Colditz, GA ve Hankinson, SE 2009 . Dolaşımdaki karotenoidler, mamografik yoğunluk ve müteakip meme kanseri riski . Cancer Res , 69 (24): 9323 - 9329 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Tentolouris, N. , Arapostathi, C. , Perrea, D. , Kyriaki, D. , Revenas, C. ve Katsilambros, N. 2008 . Doymuş veya tekli doymamış yağ bakımından zengin iki izoenerjetik öğünün tip 2 diyabetli hastalarda endotel fonksiyonu üzerindeki farklı etkileri . Diyabet Bakımı , 31: 2276 - 2278 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Thomson, CA , Stendell-Hollis, NR , Rock, CL , Cussier, EC , Flatt, SW ve Pierce, JP 2007 . Plazma ve diyet karotenoidleri, daha önce meme kanseri tedavisi gören kadınlarda oksidatif stresin azalmasıyla ilişkilidir . Cancer Epidemiol. Biyobelirteçler Önceki. , 16 (10): 2008 - 2015 . [Crossref] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Unlu, N. , Bohn, T. , Clinton, SK ve Schwartz, SJ 2005 . İnsanlar tarafından salata ve salsadan karotenoid emilimi, avokado veya avokado yağı ilavesiyle artırılır . J. Nutr. 135: 431 - 436 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • USDA (ABD Tarım Bakanlığı). 2011 . Avokado, badem, fıstık ve ceviz bileşimi. Besin Veri Laboratuvarı . USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 24. ABD Tarım Bakanlığı. Washington DC [Google Scholar]
    • USDA ve HHS. 2010a . Amerikalılar için Beslenme Yönergeleri Hakkında Diyet Yönergeleri Danışma Komitesi Raporu (Bölüm B. Bölüm 2: Toplam Diyet. B2 : 11) , Washington, DC : ABD Tarım Bakanlığı ve ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı . [Google Scholar]
    • USDA ve HHS. 2010b . Amerikalılar için Beslenme Yönergeleri Hakkında Diyet Yönergeleri Danışma Komitesi Raporu (Bölüm D. Bölüm 6: Sodyum, Potasyum ve Su Raporu. D6 : 6-25) , Washington, DC : ABD Tarım Bakanlığı ve ABD Sağlık ve İnsan Bakanlığı Hizmetler . [Google Scholar]
    • USDA ve HHS. 2010c . Amerikalılar için Beslenme Yönergeleri Hakkında Diyet Yönergeleri Danışma Komitesi Raporu (Bölüm D. Bölüm 1: Enerji Dengesi Raporu. D1 : 53) , Washington, DC : ABD Tarım Bakanlığı ve ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı . [Google Scholar]
    • van der Kraan, PM ve van den Berg, WB 2000 . Osteoartritte anabolik ve yıkıcı aracılar . Curr. Opin. Clin. Nutr. Metab. Bakım. , 3 (3): 205 - 211 . [Crossref] , [PubMed], [Google Scholar]
    • Victor, VM , Rocha, M. , Sola, E. , Banuls, C. , Garcia-Malpartida, K. ve Hernandez-Mijeres, A. 2009 . Oksidatif stres, endotel disfonksiyonu ve ateroskleroz . Güncel İlaç. Tasarım. , 15: 2988 - 3002 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Voutilainen, S. , Nurmi, T. , Mursu, J. ve Rissanen, TH 2006 . Karotenoidler ve kardiyovasküler sağlık . Am. J. Clin. Nutr. 83: 1265 - 1271 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Walker, KZ ve O'Dea, K. 2001 . Fazla kilolu insanlarda uzun vadede enerji alımını azaltmanın en uygun yolu az yağlı diyet midir? . Nutr. Metab. Cardiovasc. Dis. , 11: 244 - 248 . [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Wang, W. , Connor, SL , Johnson, EJ , Klein, ML , Hughes, S. ve Connor, WE 2007 . Diyetle alınan lutein ve zeaksantinin plazma karotenoidleri üzerine etkisi ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunda lipoproteinlerde taşınması . Am. J. Clin. Nutr. , 85: 762 - 769 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Wien, M. , Haddad, E. ve Sabaté, J. 2011 . Sağlıklı kilolu yetişkinlerde öğünlere avokadoyu dahil etmenin tokluk üzerindeki etkisi . Avrupa Beslenme Dernekleri Federasyonu 11. Avrupa Beslenme Konferansı. 27 Ekim. Madrid, İspanya [Google Scholar]
    • Wu, X. , Beecher, GR , Holden, JM , Haytowitz, DB ve Prior, RL 2004 . ABD'deki yaygın gıdaların lipofilik ve hidrofilik antioksidan kapasitesi . J. Agric. Food Chem. , 52: 4026 - 4037 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Wu, X. , Gu, L. , Holden, J. , Haytowitz, DB , Gebhardt, SE , Beecher, GR ve Prior, RL 2007 . Gıdalardaki toplam antioksidan kapasitesi için bir veri tabanının geliştirilmesi: Bir ön çalışma . J. Food. Comp. Anal. , 17: 407 - 422 . [Crossref] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    • Yong, LC , Petersen, MR , Sigurdson, AJ , Sampson, LA , Ward, EM ve Sampson, LA 2009 . Yüksek yoğunluklu antioksidan alımları, havayolu pilotlarında azalmış kromozom translokasyon frekansı ile ilişkilidir . Am. J. Clin. Nutr. , 90: 1402 - 1410 . [Crossref] , [PubMed] , [Web of Science ®], [Google Scholar]
    Bitkisel Tedavi - İbrahim Gökçek Ürünleri Resmi Satış Sitesidir.

Yorum yap

BİR AVOKADO ÖZÜTÜ İLE PROSTAT KANSERİ HÜCRE BÜYÜMESİNİN İNHİBİSYONU: LİPİDDE ÇÖZÜNEN BİYOAKTİF MADDELERİN ROLÜ

Qing-Yi Lu, James R. Arteaga, Qifeng Zhang, Sergio Huerta, Vay Liang W. Go, David Heber *
      Center for Human Nutrition, David Geffen School of Medicine, University of California, Los Angeles, CA 90095-1742, ABD 17 Mart 2004'te alındı; gözden geçirilmiş biçimde 14 Ağustos 2004'te alındı; 19 Ağustos 2004 kabul edildi

Öz

Avokado, zengin bir tekli doymamış yağ asitleri kaynağı olarak bilinmesine rağmen, avokado içeriğine çok daha az önem verilmiştir. Karotenoidler dahil olmak üzere diğer biyoaktif maddeler, diğerlerine atfedilenlere benzer kanser önleyici özelliklere katkıda bulunabilir. meyve ve sebzeler. Avokadonun sarı-yeşil rengi, bu meyvenin karotenoid içeriğini yerleşik olarak incelememizi sağladı. laboratuvarımızda yöntemler. California Hass avokado (Persea americana Mill.), Çalışma için seçildi, çünkü burası en yaygın olanı Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri'nde tüketilen çeşitlilik. Bu avokadonun, yaygın olarak yenenler arasında en yüksek lutein içeriğini içerdiği bulundu.
      Meyvelerin yanı sıra ölçülebilir miktarlarda ilgili karotenoidler (zeaksantin, a-karoten ve h-karoten). Lutein, ölçülen karotenoidler ve avokado ayrıca önemli miktarlarda E vitamini içeriyordu. Bunları içeren bir avokado aseton özütü. Karotenoidler ve tokoferollerin hem androjene bağımlı (LNCaP) hem de androjenden bağımsız (PC-3) büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir.
      in vitro prostat kanseri hücre dizileri. PC-3 hücrelerinin avokado özütü ile inkübasyonu G'ye yol açtı 2 / M hücre döngüsü durması, artışla birlikte p27 protein ekspresyonunda. Tek başına lutein, avokado ekstresinin kanser hücresi çoğalması üzerindeki etkilerini yeniden üretmedi. İle ortak diğer renkli meyve ve sebzeler, avokado çok sayıda biyoaktif karotenoid içerir. Avokado aynı zamanda önemli bir Tekli doymamış yağ miktarı, bu biyoaktif karotenoidlerin diğerleriyle kombinasyon halinde kan dolaşımına emilmesi muhtemeldir. Diyet kaynaklı fitokimyasallar, meyve ve sebzelerden oluşan bir diyetle ilişkili önemli kanser riskinin azalmasına katkıda bulunabilir.

1. Giriş

Çok sayıda epidemiyolojik çalışma, bir diyetin meyve ve sebzeler açısından zengin, daha az riskle ilişkilidir. Birçok yaygın kanser türünün [1-3]. Bunları desteklemek için gözlemler, birkaç in vitro ve in vivo çalışmada çeşitli meyvelerin antitümör özelliklerini gösterdi ve sebze özleri [4–12]. Bu çalışmalar önemli meyvelerin tarımsal üretimi için çıkarımlar ve bu sağlığı iyileştirmek için kullanılabilecek sebzeler teşvik edici faaliyetler. Üstelik aynı kimyasallar bazılarında anti-enflamatuar etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu biyoaktiflerin potansiyel faydalarını genişleten sistemler kalp dahil çeşitli kronik hastalıklara karşı maddeler hastalık. Bitki kimyasallarının kullanımını içeren kimyasal önleme karsinogenez sürecini bastırmak, bloke etmek veya tersine çevirmek, on yıllardır büyük ilgi gördü. Sebze ve meyvelerde bulunan karotenoidler, flavonoidler ve antioksidalar gibi çeşitli fitokimyasallar ve vitaminler, potansiyelkemopreventif ajanlar olarak incelenmiştir [13,14]. Buna ek olarak, meyve ve sebze tüketimini artırmaya yönelik halk sağlığı önerileri, çeşitli ülkelerde hayata geçirilmiştir. Dünya [15–17]. Avokado (Persea americana Mill.) Yağlı bir meyvedir. [18]. Bu meyve, yaklaşık% 25'lik bir lipit içeriğine sahiptir.
      Tavuk benzeri bir enerji yoğunluğuna sahip yenilebilir porsiyon göğüs [19]. Lipid fraksiyonunun temel bileşenleri tekli doymamış yağ asitleridir [20]. Bu tür tekli doymamışlar potansiyel kardiyovasküler faydaları için çalışıldı serum lipidleri üzerindeki etkiler dahil [21-24]. Yüksek tekli doymamış yağ içeriğine ek olarak, avokado birkaç biyoaktif fitokimyasal içerir. Bunlar bazı karotenoidleri [25-27], B vitaminlerini, vitaminleri içerir C ve E [25], terpenoidler [28], d-manno-heptuloz [29],h-sitosterol [30], persenon A ve B [31] ve fenoller [32]. Bu meyvede ve ekstraktında bulunan biyoaktif maddeler veya tek tek bileşenlerin antioksidatif, radikal baskılayıcı [31-33], asetil CoA karboksilaz içerdiği gösterilmiştir inhibitör [34] ve antifungal [35,36] aktiviteler. Avokadoların lutein, h-kriptoksantin, a-karoten ve h-karoten içeriği hakkında bildirilen önceki bir çalışma Finlandiya, ancak incelenen çeşidi tanımlamadı [26]. Başka bir çalışmada, Hass ve Fuerte çeşitlerinde h-karoten ve a-tokoferol içerikleri rapor edilmiş ancak lutein gösterilmemiştir. [25]. Bu çalışmalar bizi bu araştırmayı yapmaya teşvik etti avokadonun belirgin sarı-yeşil rengine göre, bize, baskın karotenoidin lutein olmalıdır. Bir lipidin antiproliferatif etkileri prostat kanseri hücrelerinde avokado ekstresi incelendi lipitte çözünen biyoaktif maddelerin potansiyel kemopreventif etkilerini ön olarak değerlendirmek için vitro avokadoda.

2. Yöntemler ve malzemeler
      2.1. Örnekleme

Hass avokado örnekleri Mission tarafından sağlandı Ürün (Oxnard, CA) ve Oxnard'dan gönderildi, CA'nın Analitik Fitokimya Laboratuvarına UCLA İnsan Beslenmesi Merkezi. Örnekler geldi kartonlar hemen hermetik olarak kapatıldı ve yavaş olgunlaşmaya izin vermek için oda sıcaklığı. Onlar olgunlaştıktan sonra 1-4 gün içinde analiz edilir. Olgunluk, avokadonun yumuşamasına göre değerlendirildi ve derisinin koyulaşması [25]. On iki olgunlaşmış avokado analiz için her kartondan rastgele seçildi. Avokadolar soyulmuş ve 908arc segmenti kesilmiştir. Meyvenin yanı. Eşit ağırlıkta (her biri ~ 0,8 g) parçalar birleştirildi, homojenleştirildi ve hemen ekstrakte edildi. Örnek alınan meyveler üzerinde üçlü analizler yapılmıştır. Ocak, Nisan ve Mayıs 2001.

2.2. Ekstraksiyon ve sabunlaştırma

Ekstraksiyon, açıklanan yöntemler kullanılarak gerçekleştirildi daha önce [26] küçük değişikliklerle. Tüm ekstraksiyonlar ve analizler oda sıcaklığında gerçekleştirildi. Bastırılmış ışık. Ekstraksiyon için kullanılan organik çözücüler HPLC sınıfı (Fisher Scientific, Pittsburgh PA) ve Bir antioksidan olarak% 0.1 (w / v) butillenmiş hidroksitoluen (BHT). 10 gram avokado, 20 ml aseton ile karıştırıldı, homojenize, 80 ml'de üç kez sonikasyonla ekstrakte edildi aseton ve vakumla süzüldü. Filtratlar birleştirildi ve vakum altında konsantre edildi. Kombine ekstrakt bir karışım kullanılarak oda sıcaklığında gece boyunca sabunlaştırıldı % 50 etanol içinde 10 ml 9 mol / l potasyum hidroksit. Sabunlaşmaya askorbik asit (0.25 g) eklendi bir antioksidan olarak karışım. Gece sabunlaşmasından sonra, karışım 200 ml sodyum klorür çözeltisi ile seyreltildi (% 10) ve karotenoidler ve E vitamini çıkarıldı BHT'li 200 ml hekzan ile üç kez (hekzan içinde% 0.1) antioksidan olarak. Heksan özü birleştirildi ve kuruyana kadar vakum altında buharlaştırıldı. Kalıntı 10 ml metanol / etil asetat (3: 1) içinde yeniden oluşturuldu HPLC analizi.

2.3. HPLC analizi

Örnekler beş karotenoid (lutein, zeaksantin, h-kriptoksantin, a-karoten ve h-karoten) ve iki çeşit E vitamini (a-tokoferol ve g-tokoferol) değiştirilmiş bir yöntemle [37]. A-tokoferolün stok çözeltileri ve g-tokoferol (Sigma Chemical, St. Louis, MO) ve zeaksantin, lutein ve h-kriptoksantin (Indofine, Chemical, Somerville, NJ) 30 içeren etanolde hazırlanmıştır. Aynı miktarda BHT içeren hekzan içinde Ag / ml BHT ve a-karoten ve h-karoten (Sigma Chemical). Kalibrasyon çözümleri yukarıdaki stoktan hazırlandı çözümler ve gerçekleştirmek için bir kalibrasyon tablosu oluşturulmuştur. bilinmeyen örneklerin kantitatif analizi. Harici standart yöntem kullanıldı. 25 Al'lik bir numune alikotu çözelti bir Bakerbond dar gözenekli C18'e enjekte edildi HPLC kolonu (250 4.6 mm, 5 Al partikül boyutu, J.T. Baker, Phillipsburg, NJ) 0.2 Al filtreden (Pall Gelman Lab, Ann Arbor, MI). Akış hızı 1.1 ml / dk idi ve kolon sıcaklığı 30oC idi. Bileşikler içeren metanolün kademeli olarak karıştırılmasıyla ayrılır % 0.05 amonyum asetat, asetonitril ve etil asetat (Fisher Scientific). Üç çözücünün her biri % 0.05 trietilamin. Bir Hewlett-Packard 1050 HPLC otomatik örnekleyici ve çift dalga boyu detektörlü cihaz (Hewlett-Packard, Wilmington, DE) analiz etmek için kullanıldı karotenoidler ve tokoferoller için 445 ve 292 nm'de numuneler, sırasıyla. İki dalga boyunun sinyalleri kaydedildi Hewlett-Packard ile aynı anda ve analiz edildi ChemStation yazılımı. Kalite kontrol prosedürleri dahil standart karışımın rutin analizi. Laboratuvarımız UCLA İnsan Beslenmesi Merkezi NCI'ya katılıyor Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü Yağda Çözünür Vitamin Kalite Güvence Programı [38] ve rutin olarak Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü'nü analiz eder referans serumları.

2.4. Kurtarma

Ekstraksiyon, sabunlaştırma işleminin geri kazanımının belirlenmesi, ve kromatografi prosedürleri, heksan standart çözeltisi içinde bilinen miktarda h-karoten meyveye ilave edildi. homojenizasyon öncesi numune [26].

2.5. Hücre çalışmaları için avokado özü hazırlama

Hücre kültürü çalışmalarında kullanılan avokado özü 42.7 gr avokadonun aseton içinde homojenleştirilmesiyle elde edildi antioksidan eklemeden. Homojenat daha sonra sonikasyon yoluyla aseton ile arka arkaya ekstrakte edilir. Çözücü daha sonra tamamen konsantre edilerek 7.2 g tortu elde edildi. O daha fazla kimyasal olmadan hücre kültürlerine eklendi 0,2 Am ile steril filtrasyondan sonra modifikasyon Millipore filtresi.

2.6. Hücre hatları

İnsan prostat kanseri hücre hatları LNCaP ve PC3 Amerikan Tipi Kültür Koleksiyonundan elde edilmiştir. (Rockville, MD) ve jelatinize edilmemiş RPMI 1640 (Life Technologies, Grand Island, NY). Bu,% 10 ısı ile inaktive edilmiş fetal sığır serumu (FBS, Gemini, Calabasas, CA), 100 U / % 5 CO nemlendirilmiş atmosferde 37oC'de ml penisilin ve 100 Ag / ml streptomisin (Life Technologies) 2 . Hücreler 24 saat boyunca FBS açlığı ile senkronize edildi. Takip eden bir24 saatlik açlık dönemi, hücreler ortam ile inkübe edildi % 10 FBS içeren. İzdiham için büyüyen hücreler protein izolasyonu için hafif tripsinizasyonla ayrıldı.

2.7. XTT büyüme deneyi

Hücre çoğalması deneyleri XTT deneyi ile yapıldı daha önce açıklandığı gibi [39]. XTT testi birleştirildiğinde kolorimetri ile yeterli hücre değerlendirmesi sağlar çoğalma [40]. Kısaca, 5000 hücre 100 Al içinde tohumlandı 96 oyuklu düz tabanlı mikrotitrenin her kuyusundaki orta plakalar (Corning Glass Works, Corning, NY). Hücre popülasyonları % 75–80 birleştiğinde hasat edildi ve kaplandı ve hafif tripsinizasyonla ayrılır. Avokado özü eklendi her üç nüsha kuyuya çeşitli konsantrasyonlarda. Son özü çözücü (% 70 THF ve% 30 etanol) konsantrasyonu % V1 idi. 24 ve 72 saatte, XTT etiketleme karışımı (Roche Moleküler, Indianapolis, İN) eklendi ve hücreler ayrıca 4 saat inkübe edildi. Numunelerin absorbansı, bir mikroplaka (ELISA) okuyucu (THERMOmax) kullanılarak ölçülmüştür Mikroplaka Okuyucu, Moleküler Cihazlar, Sunnyvale, CA). Herşey deneyler çiftler halinde yapıldı.

2.8. Propidyum iyodür bazlı akış sitometrik DNA parçalanma analizi / hücre döngüsü analizi

Hücre döngüsü analizi, DNA boyama ile yapıldı. propidyum iyodür (PI). Kısaca, 2106 yapışkan hücreler tripsinizasyon ile ayrılır. Ayrılmış hücreler ve yüzen ölü hücreler santrifüj edildi ve iki kez 1 ml soğukta yıkandı 1PBS (Yaşam Teknolojileri). Süpernatan aspire edildi; hücreler 1 ml PBS içinde yeniden süspanse edildi; 3 ml soğuk% 100 etanol eklendi; ve hücreler -208C'de inkübe edildi bir gecede. Hücreler iki kez 1 ml 1 PBS ile yıkandı. Son yıkamadan sonra, 100 Al PI solüsyonu (50 Ag / ml PI + 0.05 mg / ml RNase A, Sigma Chemical) eklendi ve hücreler oda sıcaklığında ışıktan korunarak inkübe edildi analizden en az 2 saat önce. DNA analizi yapıldı Epic XL akış sitometresinde floresans kanalı 3 kullanarak (Coulter Electronics, Miami, FL).

2.9. Western blot analizi

PC-3 hücre hatları varlığında 24 saat süreyle inkübe edildi veya 250 Ag / ml avokado özütünün yokluğu. Hücreler daha sonra tripsin muamelesiyle ayrılmış ve 48C'de RIPA tamponunda lize edilmiştir [50 mmol / l Tris-HCl (pH 7.4),% 1 NP40,% 0.25 sodyum deoksikolat ve 150 mmol / l NaCl, bir proteaz inhibitörü kokteyli tableti (Boehringer Mannheim, Indianapolis, IN)]. Hücre lizatları (20 Ag / şerit) daha sonra % 10 SDS-PAGE (Bio-Rad, Hercules, CA) üzerinde elektroforeze tabi tutulmuş ve Western blot analizine tabi tutuldu. Proteinler Hybond nitroselüloz membranlara (Amersham Life Sciences, Piscataway, NJ) aktarılır. Membranlar % 5 engelleme solüsyonu ile oda sıcaklığında 1 saat bloke edildi ve daha sonra ilgili antikor ile gece boyunca inkübe edilir. 48C. Keçi anti-p21, anti-p27 ve h-aktin poliklonal antikorları Santa Cruz Biotechnology'den (Santa Cruz Biotechnology) satın alındı. Cruz, CA). PBS /% 0.1 Tween 20 üç ile yıkadıktan sonra kez, membranlar 30 dakika süreyle inkübe edildi. Yaban turpu peroksidaz konjuge anti-keçi IgG antikoru (Santa Cruz Biyoteknoloji) ve bir ECL kullanılarak geliştirilmiştir Western Blotting tespit kiti (Amersham Life Sciences).

2.10. İstatistik

PRIMS istatistiksel analiz yazılımı (GraphPad Yazılımı,San Diego, CA) istatistiksel analiz için kullanıldı. Veriler

Ortalama FSEM olarak ifade edilir. Hücre çoğalması üzerindeki etkiler ve hücre döngüsü dağılımı tek yönlü ANOVA ile değerlendirildi. Dunnet’in çoklu karşılaştırma testi, XTT çalışmaları için önemli tedavi etkileri (PV0.05) ve Tukey’in çoklu karşılaştırma testi kullanılarak önemli mevsimsel farklılıklar (PV0.05)

3. Sonuçlar

3.1. Karotenoid ve E vitamini içeriği Karotenoidlerin,

Lutein, zeaksantinin konsantrasyonları, dokuzda h-kriptoksantin, a-karoten ve h-karoten üç hasat zamanından (Ocak,Nisan ve Mayıs 2001) Tablo 1'de gösterilmektedir.bu karotenoidler, iki E vitamini formunun konsantrasyonları,a-tokoferol ve g-tokoferol ayrıcaaynı örnekler (Tablo 1). Kimyasal ekstraksiyon sonrası geri kazanım ve sabunlaşma h-karoten için belirlendi ve Ortalama% 97,3. Bu çalışmanın sonuçları karşılaştırıldı daha önce ABD Bakanlığı tarafından bildirilen sonuçlarla Tarımsal Beslenme Koordinasyon Merkezi (USDA-NCC) Karotenoid Veritabanı (1998) [41,42] ve yayınlanmış diğer laboratuvarlardan sonuçlar [25,26] (Tablo 2). Ölçülen beş karotenoid arasında lutein, toplamın% 70'ini oluşturan en yüksek konsantrasyon karotenoidler. Mevsimden mevsime ve hasattaki örneklerden karotenoid ve tokoferol içeriğindeki değişiklikler gözlemlendi. Lutein içeriği (Ag / 100 g olarak ölçülmüştür) iki hasattan alınan numunelerde 232 ile 336 arasında değişmiştir kez ve aynı hasattaki numunelerden 267'den 362'ye kadar. Avokadonun lutein içeriği yüksek yaygın olarak yenen meyveler. Diğer lutein içeren meyveler mandalina, portakal ve hurmayı içerir, ancak bunlar meyveler de önemli miktarda zeaksantin içerir. The en yüksek lutein içeriği yeşil sebzelerde elde edildi Lahana ve ıspanak gibi (N10 mg / 100 g). Marul içerir avokadonunkine benzer miktarda lutein. İçeriği a-tokoferol, iki numuneden 2594 ile 3137 arasında değişmiştir.hasat zamanları ve 2537'den 3237'ye kadar aynı hasat.

3.2. Hücre çoğalması

California Hass avokadosunun bir aseton özütü. kültür ortamında kurutuldu ve yeniden oluşturuldu insan prostat kanseri hücresinin çoğalmasını engelledi PC-3 ve LNCaP hatları. Kontrol deneyleri tek başına aseton özütü [% V0.3, (h / h)] hücre üzerinde hiçbir etkiye sahip değildi çoğalma. Hem PC-3 hem de LNCaP hücreleri, proliferasyonun doza bağlı inhibisyonu. Avokado dozları canlılıkta% 50 azalmaya neden olmak için gerekli özüt PC-3 ve LNCaP hücreleri (LD50) 295.0 olarak hesaplandı ve sırasıyla 97.6 Ag / ml. En büyük engelleme (% 60,8) LNCaP prostat kanseri hücre hattında gözlendi 100 Ag / ml (Şekil 1). Luteinin prostat hücresindeki olası aktivitesi nedeniyle büyüme inhibisyonu, antiproliferatif eylemi inceledik PC-3 ve LNCaP hücrelerinde lutein. Lutein sadece minimum seviyeye sahipti 8 Amol / l'de PC-3 hücreleri (% 11) üzerindeki etki. Lutein etkilemek zorundaydı LNCaP hücrelerinin hücre büyümesi üzerine (Şekil 2).

3.3. Hücre döngüsü analizi

PC-3 hücre hattı büyümeye daha az duyarlı olduğu için inhibisyon, bu hücre çizgisi, hücre döngüsü analizi için seçildi. PC-3 hücrelerinin 72 saat sonra G2 / M'de biriktiği gösterilmiştir. doza bağımlı bir şekilde avokado özütü ile tedavi. Hem 25 hem de 50 Ag / ml'de, PC-3 hücrelerinin% 50'den fazlası Kontrol grubunda sadece% 31 ile karşılaştırıldığında G2 / M fazında (Pb0.05), Şekil 3'te gösterildiği gibi.

3.4. Western blot analizi

Siklin / sikline bağımlı kinazın (CDK) aktivitesi kompleksler (hücre döngüsünün anahtar düzenleyicileri) negatiftir CDK inhibitörü (CDKI) proteinleri tarafından düzenlenir [43]. Of the iki ana CDKI protein ailesi [INK4 ailesi (p15, p16, p18 ve p19), CDK4 ve CDK6'yı inhibe eder ve İnhibe eden Cip / Kip ailesi (p21, p27 ve p57) çok sayıda CDK], p21 ve p27 en kapsamlı olanıdır doku kültüründe çalışıldı. p21, çok sayıda sinyal yolları ve p53, dönüştürücü büyüme faktörü-h ve diğer antimitojenik uyaranlar tarafından indüklenebilir [44 - 47]. Doku kültürü sistemlerinde p21 yukarı regüle edilir ve ilerlemenin yönetilmesinde bir rol oynadığı görülmektedir. hücre döngüsü [48–50]. Ek olarak, bazı hücrelerde p21 indüklenir yaşlanma ve terminal farklılaşma sırasındaki türleri ve CDK'nın aşağı regülasyonunda önemli bir rol oynadığı düşünüldü bu ayarlarda aktivite [51–53]. p27, birçok hücrede yapısal olarak ifade edilir ve Bu proteinin seviyesi G0 fazında yükselir ve kültürdeki hücreler hücre döngüsüne girer. p27 oynayabilir büyüme faktörü kısıtlamasının yönetilmesinde önemli rol G0 sırasında CDK etkinliğinin bastırılmasını sağlayarak ve erken G1 evresi [54].

Şekil 3. Bir aralıkla inkübasyonun ardından PC-3 hücrelerinin hücre döngüsü analizi avokado özü dozları.

Şekil 4. Avokado özütünün hücre döngüsü proteinlerinin seviyeleri üzerindeki etkileri. CDKI p27, s21 ve pozitif kontrol olarak hareket eder.

Çünkü p21 ve p27, en kapsamlı CDKI'lar doku kültüründe kullanılan, etkisini incelemeyi seçtik prostat kanseri hücre dizilerinde avokado özütü. Avokado özütü ile 24 saat tedavi, CDKI p27'nin yukarı regülasyonu (Şekil 4). Ancak tedavi CDKI p21 varlığında saptanamayan değişiklikler vardı
      (Şekil 4)

4. Tartışma

Avokado, tipik olarak yalnızca bir kaynak olarak görülen bir meyvedir. diyetteki tekli doymamış yağlar. Ancak görünüm Meyvenin% 'si ayrıca lutein bazlı içerebilir sarı-yeşil renginde. Bu çalışmada, biz California Hass avokadosunun içerdiğini gösterdi birkaç karotenoid olduğunu ve en zengin kaynaklardan biri olduğunu lutein, yaygın olarak yenen meyveler arasında bulunurken aynı zamanda önemli miktarda E vitamini. Daha önce Heinonen ve ark. lutein, h-cryptoxanthin, a-carotene ve Finlandiya'dan gelen avokadoların h-karoten içeriği çalışılan çeşitliliği tanımlar [26]. Ek olarak, lutein bildirilen konsantrasyon, lutein ve zeaksantin konsantrasyonları, çünkü bunlar çalışmamızda. Başka bir çalışmada, Hass ve Fuerte çeşitlerinde h-karoten ve atokoferol içerikleri rapor edilmiş ancak başarısız olmuştur. lutein veya diğer karotenoidleri saptamak için [25]. Kıyasla bu önceki çalışmalarla, daha fazlasını gerçekleştirdik varlığını gösteren kapsamlı analiz bir suşta beş karotenoid ve iki tokoferol California Hass avokadoları. Ek olarak, birkaç tane çalışarak hasatlar, neden olabilecek önemli mevsimsel faktörler avokadonun karotenoid bileşimindeki varyasyonlar bu çalışmada incelenmiştir. Son olarak, verilerimiz karotenoid içeriği güçlendirir ve geliştirir, ancak diğer çalışmalardan elde edilen verilerle çelişmektedir [25,26,41]. Avokadoda tespit edilebilen beş karotenoid arasında en bol karotenoid luteindir ve% 70'ini oluşturur. tüm karotenoidler h-karoten miktarının 5 katı ve 10 a-karoten ve h-kriptoksantininkini katlayın. Onu bulduk lutein ve diğer antioksidanların konsantrasyonları değişti mevsimden mevsime ve numuneden numuneye. meyvelerin karotenoid bileşimleri, çeşitli olgunluk aşaması, hasat zamanı ve suş varyasyonları [55]. Ancak çalışmamızda biz kontrol ettik için sabit tutulan çeşit / çeşit, işleme ve depolama, yetiştirme koşulları ve coğrafi konumlar için California Hass avokadosu. Böylece, gözlemlenen varyasyonlar avokadolar arasında biyolojik farklılıkları temsil eder. çevresel ve / veya genetik faktörler. Çünkü meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet ilişkilidir. azalmış prostat kanseri riskiyle [56,57], biz avokado aseton özütünün etkilerini araştırdı androjene bağımlı ve androjenden bağımsız prostat kanseri hücre hatlarının çoğalması üzerine. Aseton özü insan prostat kanseri hücresinin proliferasyonunu inhibe etti çizgiler. İnhibisyon, androjen bağımlı LNCaP hücrelerinde PC-3 hücrelerinden daha belirgindi (Şekil 1). PC-3 proliferasyon, 300 Ag / ml dozda% 60 inhibe olurken 100 Ag / ml doz aynı derecede inhibisyonla sonuçlandı LNCaP hücrelerinde. Bu doza bağlı inhibisyon, ekstraktın ayrı ayrı bileşenlerinin daha fazla araştırılmasına yol açtı. Avokadonun yüksek lutein içeriği ve bilinen bu karotenoidin antiproliferatif ve antitümör özellikleri [58-61] bundan luteinin sorumlu olabileceğini öne sürdü etki. Bununla birlikte, tek başına lutein ile tedavi, işaretli hücresel inhibisyon için. Gösterdik sonra PC-3 ve LNCaP prostat kanseri hücrelerinin proliferasyonu konsantrasyon aralığında avokado özütü ile muamele Şekil 1'de 100 –500 Ag / ml. 500 Ag / ml, avokado özütü 0,015 Amol / lutein içerir, saf olandan ~ 100 kat daha az konsantre olan Şekil 2'de test ettiğimiz lutein. saf lutein ile karşılaştırıldığında avokado özütü şunu önermektedir: diğer karotenoidler, vitaminler ve çeşitli bileşenler asetona ekstrakte edilen prostat kanseri hücrelerinin büyüme inhibisyonunu gözlemledi [62 - 67]. Örneğin, E vitamini (a-tokoferol ve g-tokoferol), PC-3 ve LNCaP hücre büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir. birkaç çalışma [63 - 66]. h-Karoten, hem PC-3 hem de LNCaP hücre büyümesini modüle edin ve geçirin retinole hücre içi metabolizma [67]. Gözlemlenen hücre büyümesi inhibisyonu, bizi avokado ekstresinin prostat kanserinin hücre döngüsü üzerindeki etkisi hücreler. Avokado özütü ile 72 saatlik işlemden sonra, önemli sayıda biriken senkronize hücreler G2 / M fazı. Ek olarak, G0 / G1'deki hücre sayısı faz tüm tedavi dozlarında yüksek kaldı. Bu hücre döngüsü tutuklaması ile tutarlı. Büyük oranda hareketsiz aşamada kalan hücreler tarafından desteklenmiştir. hücre döngüsü proteinleri analizimiz. Yüksek CDKI seviyeleri p27 yüksek sayıda hareketsiz hücre ile görülmüştür ve hücreler hücre döngüsüne girdiğinde bu seviyeler düşer [68]. Çalışmalarımız, avokadonun, Yaygın olarak yenenler arasında en zengin diyet lutein kaynakları meyveler ve ayrıca diğer karotenoidler ve E vitamini içerir. ve numuneden numuneye. Çalışmalarımız ayrıca şunları sağlar: potansiyel antikanser aktivitelerinin ön kanıtı avokadodaki yağda çözünen biyoaktif maddeler sonuçta ortaya çıkan hücre döngüsü tutuklamasının gözlemleri ile desteklenir p27'nin aşağı regülasyonundan. Birden çok şeyin etkileri avokadodaki biyoaktif maddeler çoğaltılamadı saflaştırılmış lutein ile, çoklu lipidde çözünebilir olduğunu düşündürmektedir. biyoaktif maddeler, gözlemlenen Etkileri. Avokado aynı zamanda önemli bir tekli doymamış yağ miktarı, bu biyoaktif karotenoidler kan dolaşımına emilmesi muhtemeldir. diğer diyet kaynaklı fitokimyasallarla kombinasyon kanser riskinin önemli ölçüde azalmasına katkıda bulunabilir meyve ve sebze diyetiyle ilişkili.

Teşekkür

Bu araştırma, UCLA Klinik Beslenme Araştırma Birimi (NIH hibe CA 42710), UCLA Diyet Takviyeleri Araştırma Merkezi Botanik (NIH hibe AT00151) ve California Avokado Komisyon. J. Arteaga ve S. Huerta, Beslenme ve Obezite Eğitim Bursu (PHS / NIH DK07688).

Referanslar

Yorum yap

AVOKADO İle Böbrek Taşı

AVOKADO İle Böbrek Kumu

AVOKADO İle Böbrek Taşı

AVOKADO İle Böbrek Taşı Eritme

AVOKADO İle Böbrek Taşı Ve Türleri

AVOKADO İle Böbrek Taşı

AVOKADO İle Böbrek Taşı

AVOKADO İle Böbrek Taşı

AVOKADO İle Böbrek Kumu

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür Candida,Şişkinlik,İdrar Yolları Enfeksiyonu, Basur,Bağırsak İltihabı

Böbrek Taşından Nasıl Kurtulunur Kolay Taş Düşürme.

Böbrek Taşı Nedir Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir Böbrek Taşı Olan Kişi Ne Yapmalı

Böbrek Taşı Neden Olur Böbrek Taşı Nasıl Düşer

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur Böbrek Taşı Nasıl Eritilir Böbrek Taşına Ne İyi Gelir.

Böbrek Taşı Ve Kumu Nasıl Dökülür Böbrek Taşı Nasıl Oluşur Avokado Ne İçin Etkilidir

Böbrekte Taş Ve Kum Nasıl Dökülür Avokado Nedir Böbrek Taşı Nasıl Eritilir

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür Böbrek Taşından Nasıl Kurtulurum.

Böbrek Taşı Nedir ? Böbrek Taşı Rahatsızlığına Ne İyi Gelir ?

Böbrek Taşı Sorunları Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Böbrek Taşı Sorunları Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Yorum yap

Hazırlanıyor...
        X