Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Afrika Sardunyası - ITIR MİX EXTRACT

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Afrika Sardunyası - ITIR MİX EXTRACT

ITIR

Çok Yıllık | 0,3-1m | 5-10 Aylar | Ça,Ho,Na | Kökü, Otu

Itır, Umkaloabo, Pelargonium sidoides D.C.
    Şifalı Itır ve Pelargonium reniforme W.CURTİS
    Güney Afrika Itırı
    Umkaloabo
    Öksürük kökü
    Bronşit kökü

Familyası: Itırgillerden, Storchschnabelgewchse, Geraniaceae

Drugları: Itır kökü; Umckaloabo radix
    Itır otu; Umckaloabo herba
    Itırın genellikle kökü çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır ve nadiren de otunun kullanıldığı olur.

Giriş: Itırgillerin takriben bilinen 300 türü mevcuttur ve bunlardan bizi ilgilendiren Şifalı Itır diye anılan iki türdür. Bu iki bitki aynı şekilde kullanılırsalar da botanik olarak bazı farklılıkları vardır.
    a) Narin (Bordo) Itır; Pelargonium sidoide De CANOOLLE ve
    b) Kadife (Pembe) Itır; Pelargonium reniforme W.CURTIS.
    Bu iki türün haricinde çok farklı maksatla kullanılan Büyük Itır; Pelargonium graveolens ve Kokulu Itır; Pelargonium odoratissium’u saya-biliriz. Leylekotugillerle Itırotugiller çoğu kez birbirine karıştırılmaktadır. Itırgillere örnek olarak Şifalı Itırı ve Büyük Itırı , Leylekotugillere ise Leylek otunu örnek vereceğiz. İngiliz asıllı binbaşı Charles Henry Stevens Güney Afrika’da görevli iken 1897’de yakalandığı oranın yerlileri olan Zulu kabilesinin Hekimleri tarafından Itır kökünden elde edilen Dekokt’tan (kaynatma) birer bardak içirerek onu iyileştirir. C.H.Stevens Itır kökünü o zaman bütün Avrupa’da çok yaygın olan Vereme karşı İngiltere’ye getirerek pazarlamasını yapar. İngiliz Tabipler Odası Stevens’ın pazarladığı Verem ilacının ne olduğunu bilmediklerinden onu kocakarı ilaçları ile servet yapıyor diye suçlarlar ve de 1914’de yargılanmasını sağlayarak onu suçlu duruma düşürürler. İsviçreli Doktor Adrien Sechehaye 1920’de ilk Veremli hastasını Itır çayı ile iyileştirdikten sonra Cenevre (Genf) Tıp Odası ile birlikte çalışarak 9 yılda 800 Veremli hastayı iyileştirir. 1939’da Regensburg’taki (I…) bir firma tarafından 1 draje (Um…) (ağır öksürük anlamına gelir) adıyla anılan damlayı üretmeye başlar. Um… hangi bitkilerden ve nasıl elde edildiği 1971 yılına kadar bir sır gibi saklanmıştır. Bu nedenle hiçbir Şifalı bitkiler kitabında bilgi ve fotoğraf bulmak mümkün değildir. Bu nedenle bu bitki ile ilgili araştırmalarım yıllarca sürdü ve nihayet amacıma ulaştım. 1990 yılından beri Frankfurt, Manz, Darmstadt, Hamburg, Meidelberg, Weisbaden, Hannover botanik bahçelerinde bulamadığım bitkinin Dresden’de olduğunu öğrendim ve Ağustos 1997’de bir gün uçakla gidip araştırmalar yapıp geri döndüm.

Botanik:
    a) Bordo veya Narin Itır; Pelergonium sidoides D.C.’nin boyu 1m’yi bulabilir ve çok narin olması nedeni ile dik durması mümkün değildir. Çatallaşarak geniş bir alanı kaplar. Yaprakları böbrek şeklinde, üç loplu, kenarları kertikli, üst yüzeyi yeşil, hafif tüylü, alt yüzeyi iri damarlı, oldukça uzun saplı (10-20cm) ve değişken sıra ile dizilmiştir. Çiçeklerinin boyu 50cm’yi bulabilen uzun bir sap üzerindedir ve bu saptan çıkan yan saplarda 5 adet yine uzunca saplar üzerinde birer çiçek bulunur. Çiçekleri iki çenekli olup üstte iki bitişik ve dik, altta üç ayrı ve sarkık dil şeklinde bordo renkli taç yaprakları ve ortada bir göbek ve bu göbeğin ucunda püskül gibi döllenme tozlukları mevcuttur. Kupa yaprakları 5 adet oval şekilli ve yeşil renklidir.
    b) Pembe veya Kadife Itır; Pelergonium reniforme W.CURTIS boyu biraz daha kısa ve birazda sertçe bir yapıya sahiptir. Çiçekleri yine uzun bir sap üzerinde ve yanlarında 10-12adet bir arada bulunan ana veya yan çiçek demetlerinden oluşur. Çiçeklerinin taç yaprakları öncekinden farklı olarak pembe renkli ve taç yapraklarının ortasında birer kırmızı benek mevcuttur. Yaprakları 5-10cm eninde, 3-7cm uzunluğunda böbrek şeklinde, üzeri kadife gibi, sık ve kısa tüylü, derin damarlı mavimsi yeşil renkte, alt yüzeyi beyazımsı gri renkli ve tüylü ve iri damarlı kenarları kertikli ve 10-20cm uzunluğundaki saplara sahiptir.

Yetiştirilmesi: Güney Afrika’nın iklimi bizim Akdeniz iklimine çok benzer, bu nedenle Şifalı Itır başta Akdeniz ve Ege bölgesinin sahile yakın olan (don olmayan) yörelerde rahatlıkla bahçe ve tarlalarda yetiştirilir. Diğer bölgelerde kış aylarında sera veya sıcak odalara almak gerekir. Ben takriben 3-4yıl her iki türden de yetiştirdim ve şayet bu iş el atılır ve yetiştirilir ise çok büyük maddi imkânlar elde edilebilir. Bugüne kadar Kirpi otu ve kökünden 172 firma 850 çeşit sade veya Kompleks ilaç üretmişlerdir. Itır daha etkili olmasına rağmen sadece Akdeniz ikliminde yetişmesi nedeni ile sadece bir firmanın tekelinde kalmıştır. Bugüne kadar Kirpi otu veya kökü ile 172 ilaç firması 850 çeşit sade veya Kompleks ilaç üretmişlerdir. Hemen hemen aynı yönde etki eden Itır kökünden ise sadece bir firma bugüne kadar tekelci üretimine devam etmektedir. Bu da Kirpi otunun dünyanın hemen her yöresinde yetişebilme özelliğine sahipken, Itırın Akdeniz iklimine benzer özellikler gösteren Güney Afrika’da yetişmesi ve başka yörelerde henüz deneme üretimine geçilmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle Itırın Türkiye’de yetiştirilmesi mutlak bir zarurettir.

Hasat zamanı: Şifalı Itırın her iki türü de söküldükten sonra kökleri havalı ve güneşli bir yerde kurutulur ve kaldırılır. Şayet tentürü yapılacak ise taze olarak kullanılır.

Birleşimi: Itır kökünün birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
    a) Cumarin türevleri (Kumarin türevleri); Umckalin, 5,6,7-Trimethoxycumarin, 6,8-dihydroxy-5,7-dimethoxycumarin, 5,6,7,8-Tetramethoxycumarin, 6,7,8-Trihydrox-cumarin, 6-hydroxy-7-mthoxy-cumarin (Scopoletin) ve 7-Acetoxy-5,6-dimethoxycumarin
    b) Taninler %9 oranında olup en önemlileri; Afzelechin, Catechin (Kateşin), Epicatechin ve Gallocatechin
    c) Flavonitler; Quercetin, Kmpferol, Izoorientin ve Taxifolin-3-O-β-D-glikozit
    d) Gallusasit türevleri; Gallusasidi ve Gallusasitmetilester
    e) Steroller; Sitosterol-3-O-β-D-glikozit, β-Sitosterin, Stigmasterin
    f) Aminler; Thramin ve Ethanolamin

Araştırmalar:
    1) Ekim 1993’ten Şubat 1995’e kadar 158 deney yerinde (doktorların muayenehaneleri veya çocuk klinikleri) 0-12yaşlarındaki nefes yolları rahatsızlıkları olan 742 çocuk üzerinde Itır ilacı (Um…) ile tedavi de-nemesi yapılmıştır. Bu tedavi denemelerinde başta; akut bronşit veya kronik bronşit (genellikle yinelenen exazerbation) ve bunun yanında nezle, sinüzit, farenjit (yutak iltihaplanması) ve Trakeait (nefes borusu iltihaplanması) gibi rahatsızlıkları olan çocuklara 14 günlük tedavi denemesi yapılmıştır. Hastalardan %98,7’sinin durumu iyileş-miştir. Fakat kronik bronşitte bu tedavi süresi 2-3ay sürebilir. (ZP.5.96.300)
    2) C.H.Heil, U.Reitermann ve ekibi 1994’de akut ve kronik kulak, burun, boğaz ve nefes yolları enfeksiyonundan; bademcik iltihaplanması, sinüzit, farenjit ve bronşit gibi rahatsızlıkları olan 641 hasta üzerinde Itır ilacı (Um…) ile tedavi denemesi yapılmıştır. Bu tedavi denemesinde hastaların %85’inde iyileşme görülmüştür. (ZP.3. 98.141)
    3) Dr.A.Sechehage 1921’de Verem hastası olan 800 kişi üzerinde tedavi denemesi yapılmış ve hastaların iyileştiği tespit edilmiştir. (Nhp.4.97 .560)
    4) Akut bademcik iltihaplanması (tonsilit) rahatsızlığı olan 6-10yaşları arasındaki 60 çocuk üzerinde tedavi denemsi yapılmış ve hastalar iyileşmiştir. (ZP.3.98.141)

Kendi tecrübelerim:
    1) Küçük oğlum M.Şamil 17.06.1997’de doğduktan hemen sonra bronşite yakalandı ve çocuk kliniğinde 4 çeşit antibiyotik ve enhalasyonla tedavi etmek istediler. Çocuğun durumunda herhangi bir değişiklik olmaması üzerine günde 5-6defa 2-3damla ağzına Itır ekstresi damlattım. M.Şamil’in durumu iki günde hemen düzelmeye başladı ve üçüncü gün avuç dolusu balgam tükürdü ve buz gibi olan el ve ayakları 10-15dk ısınarak pamuk gibi oldu.
    2) M.Şamil’in 01.08.1998 (14 aylık) önce saçını tıraş ettim ve sonra jiletle kazıdım. Havalar sıcaktır diye çocuğu şapkasız dışarı çıkarınca hemen tekrar bronşite yakalandı. Çocuğa tekrar Itır ekstresinden elde edilen damladan verdim ve yine üçüncü gün balgam tükürdükten sonra rahatladı.
    3) M.Şamil 02.10.1999 sabah saat 4.15’te Pseudokrupa’ya yakalandı ve Üniversitenin çocuk kliniğinde Dr. Antibiyotik ve spazm çözücü damlalar verdi. İlaçlar 2-3saat etki ettikten sonra çocuğun durumu tekrar kötüleşiyordu. Homeopati’de yüzlerce yıldır Heparsülfiris (Polisülfit) ile Pseudokrup’u tedavi edilmekte olduğunu yaptığım araştırmalarda gördüm ve bende Itır ekstresi ve Heparsülfirit tentürü ile Şamil’i tedavi etmeye başladım ve çocuk 05.10.1999’da iyileşti.
    Tesir şekli: Bakterileri ve virüsleri öldürücü (antibiyotik ve virüstatik), ilti-hapları önleyici, balgam söktürücü ve İmmün sistemi güçlendirici özel-liklere sahiptir.

Kullanılması:
    a) Araştırmalar göre Itır ekstresinden elde edilen damla ve çay başta; bronşit, öksürük, Verem, sinüzit, farenjit, tonsilit (bademcik iltihap-lanması) gibi nefes yolları ve enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı kulla-nılır. Veremin bulaşıcı olması nedeni ile hastanede doktor kontrolünde tedavi edilmesi ve tedavi sonunda Itır ekstresinden elde edilen damla ile tedaviye devam edilmelidir. Eğer akciğerin herhangi bir noktasında kalan en küçük bir mikrop kalıntısı tekrar vereme sebep olur.
    b) Halk arasında; Afrika yerlileri de Itır kökü çayını aynı yukarıdaki ra-hatsızlıklara karşı kullanmışlardır.

Çayı: İnce kıyılmış Itır kökünden bir kahve kaşığı demliğe konur ve üze-rine 300-400ml kaynar su ilave edildikten sonra 3-5dk kaynatılır, 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Çay Harmanları;

Gökçek Öksürük çayı (kramp çözücü);
    >40 gr Itır kökü
    >20 gr Melek otu kökü
    >20 gr Rezene tohumu
    >10 gr Duvar sarmaşığı yaprağı
    >10 gr Kekik otu

Gökçek Öksürük çayı;
    >15 gr Çörek tohumu
    >25 gr Itır kökü
    >25 gr Keklik otu
    >15 gr Sinirli ot
    >15 gr Öksürük otu
    >10 gr Calba çiçeği
    >10 gr Ebe gömeci çiçeği

Gökçek Akciğer üşütmesi çayı;
    >25 gr Çörek tohumu
    >15 gr Itır kökü
    >15 gr Hatmi kökü
    >15 gr Akciğer otu
    >15 gr Sinirli ot
    >15 gr Öksürük otu

Gökçek Bronşit çayı;
    >20 gr Çörek tohumu
    >15 gr Kekik otu
    >15 gr Sinirli ot
    >25 gr Itır kökü
    >15 gr Öksürük otu
    >10 gr Çuha kökü

Gökçek Verem çayı;
    >25 gr Çörek tohumu
    >15 gr Verem otu
    >15 gr Itır kökü
    >15 gr Akciğer otu
    >15 gr Güneş gülü otu
    >15 gr Adaçayı yaprağı

Gökçek Bademcik çayı
    >20 gr Çörek tohumu
    >25 gr Beşparmak kökü
    >25 gr Adaçayı
    >15 gr Itır kökü
    >10 gr Arnika çiçeği
    >5 gr Şekerci otu kökü

Gökçek Kronik bronşit çayı (silisik asitli);
    >25 gr Itır kökü
    >25 gr Atkuyruğu otu
    >25 gr Kuşekmeği otu
    >15 gr Calba çiçeği
    >10 gr Kekik otu

Gökçek Öksürük çayı (tahrişi önleyici, gıcık giderici ve mukozayı koruyucu);
    >40 gr Itır kökü
    >30 gr Hatmi kökü
    >20 gr Ebe gömeci çiçeği
    >10 gr Calba çiçeği

Gökçek Öksürük çayı;
    >20 gr Çörek tohumu
    >30 gr Itır kökü
    >30 gr Sinirli ot
    >10 gr Kekik otu
    >10 gr Öksürük otu
    >10 gr Calba çiçeği

Gökçek Terleme çayı;
    >25 gr Ihlamur çiçeği
    >25 gr Papatya çiçeği
    >25 gr Mürver çiçeği
    >25 gr Itır kökü

Gökçek Immün çayı;
    >40 gr Çörek tohumu
    >20 gr Itır kökü
    >10 gr Grip otu
    >30 gr Sinirli ot

Gökçek Kronik bronşit çayı (silisik asitli);
    >30 gr Itır kökü
    >25 gr Kuşekmeği otu
    >25 gr Atkuyruğu otu
    >20 gr Kedi başı otu

Gökçek Akciğer çayı (bronşitli kramp, bronşitli astım ve balgama karşı);
    >30 gr Itır kökü
    >20 gr Taş anason kökü
    >20 gr Veba kökü
    >20 gr Kekik otu
    >10 gr Rezene tohumu

Gökçek Akciğer çayı (kramplı bronşit, bronşitli astım ve balgama karşı);
    >30 gr Itır kökü
    >20 gr Taş anason kökü
    >20 gr Çuha kökü
    >20 gr Kekik otu

Gökçek Akciğer çayı (kramp çözücü ve balgam söktürücü);
    >30 gr Itır kökü
    >20 gr Melek otu kökü
    >20 gr Çuha kökü
    >20 gr Kekik otu

Gökçek Akciğer çayı (balgam söktürücü, balgam attırıcı ve öksürüğü önleyici);
    >20 gr Sinirli ot
    >20 gr Calba çiçeği
    >20 gr Öksürük otu
    >20 gr Hatmi kökü
    >20 gr Itır kökü

Homeopati’de: 20gr Itır kökü ince kıyıldıktan sonra bir şişeye konur ve üzerine %70’lik 80ml Alkol ilave edilir ve güneş görmeyen bir yerde, iki günde bir çalkalamak suretiyle 4-6hafta muhafaza edilir. Daha sonra nesne süzülerek Homeopati’de<>ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-4defa 15-20damla 4-6hafta süreyle alınır.

Ekstresi: Itır kökleri ince ince kıyılır hatta daha iyisi öğütülerek toz haline getirilir ve Etanol+su karışımı ile ekstraksiyonu yapılarak ekstraktı elde edilir. Itır kökünün ekstresi tentüründen daha kalitelidir. Çünkü birleşi-mindeki maddeleri daha çok içerir. Şayet ekstresini elde etme imkanı yoksa o zaman tentürü kullanılabilir.

Yan tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur. Kirpi kökünden elde edilen na-türel ilaçlar İmmün sistemini (bağışıklık sistemi) kuvvetlendirmek içindir fakat en fazla 4-5hafta kullanılmaktadır. Çünkü aşırı kuvvetlenen İmmün sistemi bu sefer zarar vermeye başlar. Oysa Itır kökünün ve Çörek tohumunun böyle bir yan tesiri yoktur.

Sinüzit Tedavisi Nasıl Olur Sinüslerdeki Mikroplar İçin Ne Kullanmalı Sinüzit Nasıl Geçer

Öksürük Nasıl Geçer Öksürük Nedenleri Nedir Öksürüğe Ne İyi Gelir Öksürük İçin Ne Yapabilirim

Grip Nedir Faranjit Nedir Sinüzit Nedir Bronşit Nedir Grip Tedavisi Nedir

Bademciklere Ne İyi Gelir Bademcik İltihabı Nasıl Geçer

Alerjik Rinit Nasıl Geçer Sinüzite Ne İyi Gelir Solunum Hastalıklarına Ne İyi Gelir

Bitkisel Tedavi - İbrahim Gökçek Ürünleri Resmi Satış Sitesidir.

terziler. selma
    ALIÇ SETİ ve AFRİKA SARDUNYA KAPSÜL kullandım AKCİĞERLERİME ve DAMARLARA iyi geldi kullanmaya devam ediyorum teşekkürler hocam.
    KAYNAK

orhanerturk_
    ALIÇ SETİ kullandım spor yaparken KALP ÇARPINTISINA İYİ GELİYOR ve AFRİKA SARDUNYA KAPSÜL kullandım VÜCUT DİRENCİNİ GÜÇLENDİRİYOR.
    KAYNAK

sezerchef65
    Merhaba yıllardır BOĞAZIMDA KAŞINTI, AĞRI ve GICIK OLUYORDU sadece AFRİKA SARDUNYA SETİ ile geçti çok şükür ayrıca mevsim geçişlerinde burun akıntısı, hapşırma da oluyordu o da geçti şifa oldu Allah razı olsun hocam emeğinize sağlık.
    KAYNAK

serpilyardimcikaymak
    NEFES DARLIĞIM vardı yürürken zorlanıyordum. İbrahim hocamın tavsiyesi üzerine AFRİKA SARDUNYA SETİ aldım. Ürün o kadar mükemmel ki birkaç gün sonra etkisini hemen hissettim. Ciğerlerinizi rahatlatıyor ve daha rahat nefes alıyorsunuz. Hocama bu harika ürünler için çok teşekkür ediyorum.
    KAYNAK

g_aliskan
    AFRİKA SARDUNYA SETİ ürününü bağışıklığı yükseltmek ve gripten, soğuk algınlığından, nezleden korunmak için kullanıyorum. Şükürler olsun kullandığımdan beri bu rahatsızlıkların hiç birini yaşamadım. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİM ÇOK İYİ ÇALIŞIYOR ve ENERJİM YÜKSELDİ halsizlikten eser kalmadı.
    KAYNAK

tutulin1
    AFRİKA SARDUNYA SETİNİ 2 yıldır hiç bırakmıyorum ASTIM, ÖKSÜRÜK çok faydalı. ALFA LİPOİK ASİT ise KAN ŞEKERİ ve cilde mükemmel bir etkisi var bitmeden tekrar alırım. AT KESTANESİ ürünü ise ağrıması hiç bitmeyen BACAK AĞRILARIMIN TEK ÇARESİ. Allah İbrahim Gökçek hocamızdan sonsuz razı olsun, ilmini çoğaltsın. Bizleri kimyasaldan kurtardır Türkiye'mizin gururu
    .
    KAYNAK
    sibga5
    AFRİKA SARDUNYA SETİ hızlı bir şekilde ÖKSÜRÜK KESİYOR. Avokado ve Ayı Üzümü ürünleri de Böbrek ağrısı ve kum dökmede bir numaradır.
    KAYNAK

salih.caliskan.750
    Ben oğlum için AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım. Oğlum SÜREKLİ TERLİYOR ve NEFES ALMAKTA ZORLANIYORDU. Hastaneye her gittiğimizde hava bağlıyorlar ve ALERJİK ASTIM olduğunu söylüyorlardı. Hatta evde her 20 dakikada hava bağlıyorduk. İbrahim hocamla tanışıp görüştüğümüzde bize AFRİKA SARDUNYA SETİNİ 3 defa kullanmamızı söyledi. 1.Seti bitirip doktora gittiğimizde akciğer filmi çekildiğinde geçmez diyen doktorlar gerilemiş olduğunu söylediler. 2.Seti bitirdiģimizde artık oğlumun hiçbir rahatsızlığı kalmamıştı. Çağımızın Lokman hekimi İbrahim Hocam ve ekibinden Allah razı olsun.
    KAYNAK

barisbozkurt8822
    ALERJİ hastalığım için AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım çok faydasını gördüm. SİNÜZİT rahatsızlığım içinde faydası oldu. Vücudumda aşırı süt, yoğurt tükettiğimde balgam üretir bunun içinde afrika sardunyası kullandım faydasını gördüm. İbrahim Gökçek beyin bütün ilaçlarını güvenerek kullanabilirsiniz hiçbir yan etkisi yoktur. Artık hayatımın bir parçası oldu İbrahim Gökçek beyin ilaçları. Allah ilminizi arttırsın hocam.
    KAYNAK

ozkancamur
    AFRİKA SARDUNYA SETİ öyle bir iki kelime ile anlatılmaz sadece yaşanır, tecrübe edilir ve mükemmel sonucuna varılır. Ben kullandım boğazımda uzun süre geçmeyen KURU ÖKSÜRÜK, BOĞAZ TAHRİBATI, FARENJİT, GENİZ AKINTISI ve BURUN TIKANIKLIĞI tarih oldu çok şükür herkese tavsiye ederim.
    KAYNAK

ayriskosmum
    Kızımın BADEMCİK BÜYÜMESİ vardı özellikle geceleri tıkanıyor ve NEFES ALMAKTA ZORLANIYORDU. Götürdüğümüz doktorlar ameliyat olması gerektiğini söylüyordu İbrahim hocamın önerisiyle AFRİKA SARDUNYA SETİ aldık düzenli kullandı ve maşallah şimdi kızımız geceleri çok rahat uyuyor. Kilo da aldı ve gelişimi de gayet iyi durumda geçen kışı antibiyotiksiz geçirememiştik maalesef.
    KAYNAK

serinkayanuran
    SİNÜZİT, GENİZ AKINTISI, BOĞAZ AĞRISI için AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım rahatsızlıklarımdan kurtuldum Afrika Sardunya Setinin dünyada eşi benzeri yoktur.
    KAYNAK

serinkayanuran
    AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım MİGREN ataklarım vardı. AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım çok iyiyim ASTIM, GRİP, NEZLE hiçbir şey kalmadı.
    KAYNAK

Süs Tavukçuluğu Sivas
    AFRİKA SARDUNYA ürününü TAVUKLARA verdim HIRILTILARINA iyi geldi.
    KAYNAK

Cagri Candan
    Önceden NEFES ALMAKTA ZORLANAN bir insandım. AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandıktan sonra LPG İLE ÇALIŞAN ARABA GİBİYDİM şimdi BENZİNLİ FERRARİ GİBİ OLDUM. Performansı arttıran en büyük bitki ustası İbrahim Gökçek beye teşekkürler.
    KAYNAK

Saliha Yolcu
    ASTIM hastasıydım İbrahim beyin AFRİKA SARDUNYA SETİNİ 1,5 aydır kullanıyorum çok daralıyordum balgam atamıyordum. Çok şükür BALGAM ATMAYA da başladım rahatladım Allah razı olsun.
    KAYNAK

Ayşe Taş
    AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım ÖKSÜRÜĞÜME çok faydası oldu geçmeyen ÖKSÜRÜĞÜM vardı çok şükür geçti bu sene boğaz enfeksiyonu da geçirmedim.
    KAYNAK

Nuran Serinkaya
    Hocam ben de SİNÜZİT ve ALERJİ çok fazla vardı baş ağrısından duramıyordum AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım hayatım değişti şu an çok iyiyim Allah sizden razı olsun hocam.
    KAYNAK

‎Bilge Aztaş Kolca
    Ben 5. KEZ GRİBİ ORMUS GMS, EKİNEZYA ve AFRİKA SARDUNYASI ile teğet geçiriyorum. Vücudum inanılmaz virüslere açık ve bağışıklığım düşük ama 3 aydır ürünlerinizi çok düzenli kullanıyorum. İyi ki böyle güzel ürünlerle bizi tanıştırdınız. Allah razı olsun. Kullandığım ürünler çok ama yazacağım ki başkaları da faydalansın ORMUS GMS, AFRİKA SARDUNYA, EKİNEZYA, Spirulina, Zerdeçal, Glutatyon, Probiotik, Aloe vera jel, Kronik MİGREN hastasıydım ayrıca bunun içinde Ormus GLD, Aslan yelesi, sarı kantaron, kullanıyorum Migren atakları alzaldı. İbrahim bey Allah razı olsun sizden.

KAYNAK
    Nuran Serinkaya
    Ben AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanıyorum. ÖKSÜRÜK, ALERJİ, BRONŞİT, FARENJİT HİÇBİR ŞEY KALMIYOR. Çok faydalı çok teşekkürler hocam.
    KAYNAK

Umut Çamzeybek‎
    Gökçek marketten AFRİKA SARDUNYA SETİ KULLANDIM MEMNUN KALDIM ürünlerini yine kullanmak isterim
    KAYNAK

Mustafa Karaca
    AFRİKA SARDUNYA KAPSÜL Mükemmel bir ürün. Göğsümdeki BALGAMI SÖKTÜ ÖKSÜRÜĞÜ KESTİ.
    KAYNAK

Sibel Deniz
    ALERJİ içinde AFRİKA SARDUNYASI, ALOE VERA JEL, SPİRULİNA kullandım ALERJİME ÇOK İYİ GELDİ.
    KAYNAK

Ayşe Güvez
    Benim FARANJİTİM vardı hep KAN GELİYORDU bu AFRİKA SARDUNYA SETİ ürününü kullandım Allah'ın izniyle geçti çok şükür hocam bir efsane inanin.
    KAYNAK

Kemal Idem
    Hocam iyi ki varsınız BADEMCİK için aldığımız AFRİKA SARDUNYA bir kutu aldım çocuğum devamlı BOĞAZ AĞRISI için okula gidemiyordu. Gecen seneden beri BOĞAZI AĞRI YAPMADI KURTULDU Allah'a ham olsun.
    KAYNAK

Ali Arzuman
    Akciğerlerimde NEFES DARLIĞI vardı AFRİKA SARDUNYA KAPSÜL kullandım ilk kapsülde çok faydasını gördüm teşekkürler.
    KAYNAK

Duygu Gençer Akşun
    Hocam AFRİKA SARDUNYASI kullandık oğlumun ÖKSÜRÜĞÜ GEÇTİ sağolun saygılar.
    KAYNAK

Hastasıyız dede
    BURUN TIKANIKLIĞINDAN uyuyamıyordum AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım artık ÖKSÜRMÜYORUM ve BURNUMDAN BORAZAN SESİ ÇIKMIYOR 4 sene hatta daha fazla zaman 30 doktora gittim hiç geçmemişti İbrahim hoca beni iyi etti.
    KAYNAK

Nuran Serinkaya
    GRİBE hayır çünkü hocamızın AFRİKA SARDUNYA SETİ var. Müthiş GRİBİN kahrını çekilmez, her biri birbirinden güzel hemen etkisini görürsünüz.
    KAYNAK

Bilge Aztaş Kolca
    AFRİKA SARDUNYA F SETİNİ kullanıyorum çok şükür bütün VİRÜSTEN, GRİPTEN KORUYOR sağolun.
    KAYNAK

Kemal Idem
    Hocam ağız burun için sizden AFRİKA SARDUNYA SETİ aldım. Dünyada bundan iyi bir ürün olacağını zannetmiyorum. AĞIZ YARLARINI, DİŞ ETİ AĞRILARINI bir günde İYİLEŞTİRİYOR mucize bir ürün. Yani sizden ne aldıysam benim ve ailem için bir mucize gibi yüzde yüz faydasını görüyoruz hangisi anlatacağım bilmiyorum sizi 10 senedir tanıyorum ne aldıysam hemen faydasını gördük çok sağolun.
    KAYNAK

Kemal Idem
    Hocam 10 senedir ufak çocuğum BOĞAZ AĞRISI yüzünden okuluna düzenli gidemiyordu SÜREKLİ BOĞAZI AĞRIYORDU. Sizden aldığım AFRİKA SARDUNYA SETİNİ bir buçuk ay kullandı iki senedir boğaz ağrısı için hastaneye gitmedi Allah sizden razı olsun.
    KAYNAK

Macit Yılmaz
    Hocam Allah razı olsun ÜRÜNLERİN MÜKEMMEL, AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım ve kullanmaya da devam ediyorum İbrahim Bey'in ürünlerini herkese tavsiye ediyorum.
    KAYNAK

Macit Yılmaz
    Hocam Allah razı olsun senden AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanıyorum MÜKEMMEL BİR ÜRÜN.
    KAYNAK

Macit Yılmaz
    Kullanıyorum ürünler mükemmel AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanıyorum. 90 Günlük olarak geldi devam ediyorum ZENCE MAY bitti yine sipariş verdim.
    KAYNAK

Macit Yılmaz
    AFRİKA SARDUNYA SETİ, MÜKEMMEL BİR ÜRÜN herkese tavsiye ediyorum.
    KAYNAK

Serkank Kansoy‎
    Muhteşem ürünler üretiyorsunuz, daha da deneyeceğim çok ürününü olacaktır inşallah. Yaklaşık takriben 12 yaşından beri BURUN TIKANIKLIĞI YAŞIYORDUM sizin ürünlerde buldum çözümü AFRİKA SARDUNYA SETİ muhteşem ürünler. Gerçekten burun hastalıklarında çok etkili.
    KAYNAK

Nuran Serinkaya
    Çok değerli hocam ben AFRİKA SARDUNYA SETİNDEN bahsedeceğim, ben kullanıyordum bitti ve tekrar sipariş verdim. ÇOK KORKUYORDUM GRİP OLACAĞIM DİYE. Zaten bana grip yasak ama AFRİKA SARDUNYA SETİNİ KULLANIYORUM havadan gelen hapşırma, öksürüğü, boğaz ağrısını, üşütmeyi, gözlerde yaşarmayı, bronşiti, gribi hiç mi hiç astım, geniz akıntısını, havadan gelen mikropları hepsini imha ediyor. Ben çok korkuyordum ama AFRİKA SARDUNYASI, AKCİĞER ÜZERİNDE NE KADAR HASTALIK VARSA SİLİP SÜPÜRÜYOR adeta tertemiz yapıyordu. NEFES DARLIĞINI YOK EDİYOR herşeyleri AFRİKA SARDUNYASI havada imha ediyor. Çok teşekkürler hocam Allah'ım razı olsun.
    KAYNAK

Kemal Idem
    AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım hayatım değişti Allah İbrahim beyden razı olsun PSİKOLOJİM BOZULMUŞTU bir toplumda oturamıyordum. DEVAMLI BURNUM AKIYORDU bu AFRİKA SARDUNYA SETİ sayesinde RAHATLADIM Allah'a çok şükür.
    KAYNAK

Eyup Cengiz Çakmak
    DİŞ ETİ İLTİHABI, NEZLE ve GRİP için AFRİKA SARDUNYA SETİ ile ben ve yaşlı ailemdekiler hep fayda görmüşüzdür.
    KAYNAK

Kemal Idem
    AFRİKA SARDUNYA SETİ sayesinde hayatım değişti ve RAHAT NEFES ALAMIYORDUM, PSİKOLOJİM BOZULMUŞTU bir toplumda oturamıyordum iki kutu kullandım ŞU AN ÇOK RAHATIM inşallah bir daha kullanmama gerek kalmaz.
    KAYNAK

Coskun Balicok
    Herkese merhaba. Hocamın ürünleri gerçekten çok etkili. 5 YAŞINDAKİ OĞLUM KIŞ GELDİĞİ ZAMAN SÜREKLİ HASTA OLUYORDU. İbrahim hocamın AFRİKA SARDUNYA SETİ ile bunu büyük ölçüde aştık ŞU ANDA İYİ DURUMDA çok şükür. Çalışmalarınızın devamını dilerim.
    KAYNAK

Semra Varol
    Hocam AFRİKA SARDUNYA SETİ ürünlerinizi kullanmaya başladım bir hafta oldu şimdiden FAYDASINI GÖRMEYE BAŞLADIM. 10 senedir DİŞ ETİ PROBLEMİM VARI. Doktor müdahale edecekti ne kullandın diye sordu, sorun yok iyileşmiş mucize gibi gerçekten Allah razı olsun.
    KAYNAK

Yusuf Taskan
    ALERJİ için AFRİKA SARDUNYASI ve KOLLOİDAL GÜMÜŞ KBB SPREYİ KULLANDIM şimdi daha RAHAT NEFES ALIYORUM teşekkür ederim Gökçek ailesi rabbim size güç kuvvet versin.
    KAYNAK

Mercedes W202 Bilgi ve Tecrübe Paylaşılır
    Hocam merhaba ben de sürekli hasta oluyordum fakat 3 Aydır AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanıyorum HİÇ HASTA OLMADIM, işe yarıyor. Allah sizden razı olsun hocam çok teşekkürler.
    KAYNAK

Yusuf Taskan
    ALERJİ için AFRİKA SARDUNYASI ve KKB SPREY kullandım şimdi DAHA RAHAT NEFES ALIYORUM teşekkür ederim Gökçek ailesi Rabbim size güç kuvvet versin
    KAYNAK

Bilge Aztaş Kolca
    AFRİKA SARDUNYA F SETİNİ kullanıyorum çok şükür bütün VİRÜSTEN, GRİPTEN KORUYOR sağolun.
    KAYNAK

Mustafa Karaca
    AFRİKA SARDUNYA KAPSÜL Mükemmel bir ürün. Göğsümdeki BALGAMI SÖKTÜ ÖKSÜRÜĞÜ KESTİ.
    KAYNAK

Boran Yağız Küçük
    ALOE VERA JEL ve yanında AFRİKA SARDUNYA KAPSÜL ile kullanmıştım ve de diğer ürünlerde vardı ama en çok Aloe Vera Jel ALERJİME DİREK ETKİ ETTİ hastalığım çok ağırdı hele TOZ ve POLENDE GÖZLERİM DİREK SULANIR HAPŞIRIRDIM 2 AYDA TAMAMEN KESİLDİ HAPŞIRMALARIM. Sonrasında 2 ay daha kullandım şuan 22 yaşındayım AĞIR ALERJİDEN TAMAMEN KURTULDUM. Bahçeli evdeyiz zaten direk çıkınca bitkiden falan çok kötü olurdum şimdi hiç bir şeyim yok çok araştırmıştım ama gerçekten videolarda da anlattığı her kelime doğru hocamızın. İşindeki en iyi adam, ayriyetten LAHANA MİX, MEŞE MİX'le ENERJİMİN ÇOK ÇOK DAHA ARTTIĞINI HİSSETTİM gerçekten. VÜCUDU TEMİZLİYOR aktif spor yaptığım için etkisini daha fazla gördüm deneyin görün derim.
    KAYNAK

Kemal Idem
    Hocam iyi ki varsınız BADEMCİK için aldığımız AFRİKA SARDUNYA bir kutu aldım çocuğum devamlı BOĞAZ AĞRISI için okula gidemiyordu. Gecen seneden beri BOĞAZI AĞRI YAPMADI KURTULDU Allah'a ham olsun.
    KAYNAK

Ali Arzuman
    AFRİKA SARDUNYA kullandım AKCİĞERLERİM için almıştım birinci kutuyu bitirmeme rağmen müthiş etki yaptı. AKCİĞERLERİMİN RAHATLADIĞINI ANINDA HİSSETTİM tavsiye ederim.
    KAYNAK

Duygu Gençer Akşun
    Hocam AFRİKA SARDUNYASI kullandık oğlumun ÖKSÜRÜĞÜ GEÇTİ sağolun saygılar.
    KAYNAK

Hastasıyız dede
    BURUN TIKANIKLIĞINDAN uyuyamıyordum AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım artık ÖKSÜRMÜYORUM ve BURNUMDAN BORAZAN SESİ ÇIKMIYOR 4 sene hatta daha fazla zaman 30 doktora gittim hiç geçmemişti İbrahim hoca beni iyi etti.
    KAYNAK

Bilge Melek
    Hocam ben AFRİKA SARDUNYA SETİ ile GEÇMEYEN GICIK GİBİ ÖKSÜRÜĞÜ GEÇİRDİM abimin Allah razı olsun senden Hatice Bilge.
    KAYNAK

Nuran Serinkaya
    GRİBE hayır çünkü hocamızın AFRİKA SARDUNYA SETİ var. Müthiş GRİBİN kahrını çekilmez, her biri birbirinden güzel hemen etkisini görürsünüz.
    KAYNAK

Erhan Gür
    SİNÜZİT için AFRİKA SARDUNYA SETİ süper bir ürün
    KAYNAK

Koray Yıldırım
    Hayırlı sabahlar hocam ORMUS GMS ve AFRİKA SARDUNYA ürününü 2 ay oldu kullanalı, SİNÜSLER ÇOK RAHATLADI çok şükür.
    KAYNAK

Nuran Serinkaya
    KAYNAK

Nuran Serinkaya
    KAYNAK

Ulker Tuncer
    Hocam AFRİKA SARDUNYA SETİ ile tedaviye 20 gün oldu daha. ÖKSÜRÜĞÜM 10 GÜNDE DURDU bu mucizemi hocam siz çok yaşayın inşallah sağlıkla.
    KAYNAK

Ulker Tuncer
    Hocam hayırlı akşamlar. Bende 20 senelik ÖKSÜRÜĞÜMDEN çok şükür AFRİKA SARDUNYA SETİ ile kurtuldum Allah'a sonra da size çok teşekkür ederim. Allah razı olsun sizden.
    KAYNAK

Yusuf Sariz
    Bir haftadır AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanıyorum ŞÜKÜRLER OLSUN ARTIK SPREYİ KULLANMIYORUM inşallah böyle devam eder bu kadar olacağını tahmin etmedim.
    KAYNAK

Hayrunnisa Sariz
    Hayırlı akşamlar iyi yayınlar ben Hayrunnisa, ben ÖKSÜRÜK için AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım. ÖKSÜRÜĞÜM çok rahatladı. BALGAM falan kalmadı.
    KAYNAK

Bilge Aztaş Kolca‎
    Devamlı hastalanıyorum ve BAĞIŞIKLIĞIM ÇOK DÜŞÜK devamlı VİRÜTİK hasta oluyorum. 2 Gündür yine hasta olacağımı hisseder hissetmez ORMUS GMS, AFRİKA SARDUNYA, SPİRULİNA ve ESO NO MAKA içiyorum ÇOK İYİ GELDİ. 1 Tane ilaç içmeden İYİLEŞİYORUM o kadar etkili ki anlatamam Allah razı olsun İbrahim beyden.
    KAYNAK

Ulker Tuncer
    Hocamla tanışalı 20 gün oldu Allah razı olsun. Yirmi yıldır ÖKSÜRÜYORDUM gitmediğim doktor, profesör kalmadı maalesef hiçbiri de anlamadı. Boşa giden yıllarım burada bir gün dikkatimi çekti, İbrahim hocamın hastalarının hepsi de güzel yorumları vardı. Hocam KANDİDA olduğumu söyledi. AFRİKA SARDUNYA SETİNİ kullanmaya başladım ÖKSÜRÜĞÜM 10 GÜNDE KESİLDİ. Bu bir mucize olmalı önce rabbime sonra da İbrahim Gökçek hocamdan razı olsun. Binlerce kez teşekkürler rabbim herkese şifa versin amin.
    KAYNAK

Kinova Cat
    Yıllardır süregelen NEZLE ve BURUN TIKANIKLIĞI 10 günlük AFRİKA SARDUNYA, KEKİK, SPİRULİNA, ORMUS GMS ve ESO NO MAKA kullanımı sonrası iyice azaldı. Ayrıca geçirdiğim GRİP sonrası ÇOK ÖKSÜRÜYORDUM neredeyse tamamen kesildi çok az öksürüyorum. O da tahmini BRONŞLARI TEMİZLİYOR Gökçek beye sonsuz başarılar dilerim güzel insan verdiklerini alırsın inşallah sevgiler saygılar.

KAYNAK
    Freud Lenin Kim
    AĞIR SİNÜZİT, ALERJİK RİNİT, ASTIM sıkıntısı yaşıyordum. Yanımda hep peçete her gün alerji ilaçları bir türlü kurtulamadım. AFRİKA SARDUNYA SETİ sayesinde ALERJİ, SİNÜZİT YOK OLDU. ASTIM HAFİFLEDİ. Tedaviye devam etseydim astım da yok olurdu.
    KAYNAK

Hasan Kabasakal
    AFRİKA SARDUNYA ürünü GRİP için DİRENÇ ARTTIRAN kimyasal ilaç yerine tereddüt edilmeden kullanılabilir. SPİRULİNA KAPSÜL ile etkisi daha hızlı olmalıdır.
    KAYNAK

Şemsinaz Gül
    SİNÜZİT vardı FARANJİT vardı boğuluyordum hocama danıştım AFRİKA SARDUNYA SETİ ile çok iyi oldum.
    KAYNAK

Menderes Armut
    Hocam sizden Allah razı olsun bende ALERJİM vardı HAZIMSIZLIK, KABIZLIK vardı AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanıyorum çok rahatım sağ olun daima var olun.
    KAYNAK

İbrahim Sarıoğlu
    GRİP olmuştum ORMUS GMS ve AFRİKA SARDUNYA KAPSÜL hemen hafifledi
    KAYNAK

Necla Cevrioğlu
    ALERJİ sorunları için AFRİKA SARDUNYA KAPSÜL kullandım çok memnun kaldım.
    KAYNAK

Yusuf Sariz
    Aleykümselam bir kaç gün önce GRİBE yakalandım sizden aldığım AFRİKA SARDUNYA SETİ ürünleri çabucak iyileştirdi Allah'ın izniyle. Allah razı olsun sizden ve ekibinizden. Üç gündür kullanıyorum çok ürün getirttim. Kullandıkça burada inşallah herkesi bilgilendirmek istiyorum hayırlı günler.
    KAYNAK

Ülkü Çiçek Yaşar
    Ben KOKU ALAMIYORDUM İbrahim Gökçek hocamın AFRİKA SARDUNYA SETİNİ kullandım şikayetlerim çok şükür kalmadı tavsiye ederim güvenilir Tarım Bakanlığı onaylı. Geçmiş olsun.
    KAYNAK

Atilla Bozkurt
    ANTİDEPRESAN KULLANMAYIN, bende kullandım 2 sene ilk başta öz güven ümit veriyor sonra çok kötü oluyor ORMUS GLD kullandım 10 gün oluyor devamlı pazar dahil gece çalışıyorum berrak beynim EMPATİ KURUYORUM, SAKİNLEŞTİRİCİ ve GÜZEL DÜŞÜNCELER var SARI KANTARON KAPSÜL de kullandım hocam gerçekten iyiye gidiyorum saygılarımla.
    KAYNAK

Sait Durmusoglu
    ORMUS GLD harika bir şey GECEDE İKİ RÜYA GÖRMEYE BAŞLADIM yanında ZENCE MAY ile uçuşa geçtim diğer ürünlerinizi de sipariş vermeyi düşünüyorum
    KAYNAK

Meral Apaydın Yağcı
    Bende BOĞAZ AĞRISI olduğunda ORMUS GMS ve AFRİKA SARDUNYA ve ADAÇAYI KAPSÜL kullanıyorum. Çok faydalı.
    KAYNAK

Vedat Engel
    Yaklaşık 2 yıldır İbrahim beyden ürün almışımdır, hem kendime hemde çevremde kim varsa onlara getirttim ve çok memnunuz. Ben AFRİKA SARDUNYA SETİNİ KULLANDIĞIMDAN BERİ 2 YILDIR GRİP DAHİ OLMUYORUM. Allah razı olsun İbrahim beyden ve emeği geçen herkesten.
    KAYNAK

Nuran Serinkaya
    Değerli hocam AFRİKA SARDUNYA gibisi var mı? GÖRMEM %50 KESKİNLEŞTİ, Sanki GÖZLERİMİN ÖNÜ CAM GİBİ AYDINLANDI, adeta IŞIK SAÇIYOR. BAŞIMDAKİ AĞRILAR GEÇTİ hocam keşke önce kullansaymışım ben böyle tesirli olduğunu bilmiyordum. Her tarafta sanki lamba var gibi hocam Allah razı olsun.
    KAYNAK

Nuran SERİNKAYA
    Çok değerli hocam bugün biraz rahatsızım çünkü dişlerim sızlıyor bayağı bir kırılganlığım var olacak o kadar ben AFRİKA SARDUNYA getirdim şimdi KULLANIYORUM siz önermiştiniz ama bir o kadar da güzel ASLA GRİP NEZLE OLMAM, GENZİM AÇILDI anında. O kadar çok AĞRILARIM OLUYORDU Kİ ONLAR GEÇTİ BURNUMUN DİPLERİ SIZLARDI ONLAR GEÇTİ. Gözyaşlarım bana neden ağladın mı, yoksa uyuya mı kaldın derler o kadar AĞRI BİR ALERJİ İLE UĞRAŞIYORUM iyi olacaktır. AFRİKA SARDUNYASI MÜTHİŞ BİR ÜRÜN Allah razı olsun hocam.
    KAYNAK

Hacer Ataman
    İbrahim beyin ÜRÜNLERİNİ BİR KULLANICI OLARAK SÜPER DİYORUM. Alın kullanın pişman olmazsınız. Sizin AFRİKA SARDUNYA SETİNİZİ kullandığımdan beri hiç AĞRI KESİCİ KULLANMIYORUM, GRİP OLMUYORUM. Allah razı olsun sizden.
    KAYNAK

Gülhan Yildiz
    Ben de çok memnun kaldım NEFES PROBLEMİM vardı AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım faydasını gördüm.
    KAYNAK

Erdem Erdem
    ORMUS GMS, EKİNEZYA ve AFRİKA SARDUNYASU kullanın. COVID-19'dan korkmayın. Çok şükür ÖKSÜRÜK, GENİZ AKINTISI kısaca GRİP ve NEZLE belirtileri olmayacak yada çok hafif seyredecek.
    KAYNAK

Aydın Çakmakçı
    Sigaradan kaynaklanan nefes alırken hissettiğim CİĞERİMDE BATMA HİSSİ, BALGAM ATAMAMA vardı. AFRİKA SARDUNYA SETİ hocamın videolarundan gördüm kullandım. Bir set bitmeden sorunum kalmadı. Sigarayı bırakana kadar ara ara kullanmaya devam edeceğim. İbrahim Hocamın bilgisine çok güveniyorum.
    KAYNAK

ufk.koc_
    7-8 aydır ASTIM HASTALIĞIM var. Yaklaşık 2 aydır AFRİKA SARDUNYASI ve PYCNOGENOL KAPSÜLLERİNİ kullanıyorum daha RAHAT NEFES ALMAYA başladım durumum iyiye gidiyor.
    KAYNAK

serpilyardimcikaymak
    TİROİD ve CANDİDA için yaklaşık olarak 4 aydır ZERDEÇAL SETİ kullanıyordum faydasını görüyordum ama HALSİZLİK vardı ve yürürken NEFESİN DARALIYORDU. Hocamın tavsiyesi ile PYCNOGENOL ve AFRİKA SARDUNYASI'na başladım 20 gündür kullanıyorum şimdi daha rahatım ayrıca PYCNOGENOL CANDİDA İÇİN çok daha etkili kullanırken CANDİDALARIN daha hızlı yok olduğunu hissedebiliyorsunuz çok güzel bir ürün teşekkürler İbrahim Hocam.
    KAYNAK

Erdem Erdem
    Hocam bizzat EKİNEZYA ve AFRİKA SARDUNYASININ içeriğini araştırdım istisnasız her bir bitki AKCİĞER ve SOLUNUM YOLLARINA ÇALIŞIYOR bunun için KORONAYA KARŞI KULLANIYORUM ve ORMUS GMS kullanıyorum çok teşekkür ederim hocam Allah razı olsun.
    KAYNAK

Feyza Küpeli
    Hocam CİĞERİMDE AĞRI vardı AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım geçti.
    KAYNAK

serpilyardimcikaymak
    TİROİD ve CANDİDA için yaklaşık olarak 4 aydır ZERDEÇAL SETİ kullanıyordum faydasını görüyordum ama HALSİZLİK vardı ve yürürken NEFESİN DARALIYORDU. Hocamın tavsiyesi ile PYCNOGENOL ve AFRİKA SARDUNYASI'na başladım 20 gündür kullanıyorum şimdi daha rahatım ayrıca PYCNOGENOL CANDİDA İÇİN çok daha etkili kullanırken CANDİDALARIN daha hızlı yok olduğunu hissedebiliyorsunuz çok güzel bir ürün teşekkürler İbrahim Hocam.
    KAYNAK

Erdem Erdem
    Bizzat EKİNEZYA ve AFRİKA SARDUNYASININ içeriğini araştırdım istisnasız AKCİĞER ve SOLUNUM YOLLARINDA işe yarıyor. Bunun için korona ya karşı bunu kullanıyorum ve ORMUS GMS kullanıyorum çok teşekkür ederim hocam Allah razı olsun
    KAYNAK

Kemal Idem
    Ben sadece AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım yıllardır BURUN AKINTISINDAN kurtuldum.
    KAYNAK

Çınar Karadut:
    KEKİK SETİ kullaniyorum iki haftaya yakındır DAHA RAHAT NEFES ALDIĞIMI hissediyorum. PYCNOGENOL de aynı süreden beri kullanıyorum DAHA AKTİF ve SERİ HAREKET ETTİĞİMİ farkettim ve KEKİK ve AFRİKA SARDUNYASI ile SOLUNUM DÜZENE girdi.
    KAYNAK

Rıdvan Şentürk:
    KEKİK SETİ her türlü solunum rahatsızlığında kullanılabilir GEÇMEYEN ÖKSÜRÜK'de kullandım İYİLEŞTİM yanında AFRİKA SARDUNYASI DA olursa daha da etkili olur kışın her evde bulunması gerekir.
    KAYNAK

serinkayanuran
    AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanıyorum. BOĞAZLARIM AĞRIRDI, ALERJİM HİÇ BİTMEZDİ. BRONŞİT, ASTIM, yüzüme devamlı iğneler batıyordu. YAZ, KIŞ NEZLESİ, GRİP, İNATÇI ÖKSÜRÜK, FİBROMİYALJİ dahi AFRİKA SARDUNA SETİ HEPSİNİN KÖKÜNÜ KAZIYOR. Doğal antibiyotik. Afrika Sardunya Setini kullanmadan önce çok perişandım doktorların kimyasalları beni daha da perişan etti. Ben Afrika Sardunya Setinden müthiş sonuçlar elde ettim HİÇBİR RAHATSIZLIĞIM KALMADI. Vücudum BÜTÜN İLTİHAPLARI YOK EDİYOR. Afrika Sardunya Seti sayesinde SAĞLIĞIMA KAVUŞTUM. Çok teşekkür ederim hocam.
    KAYNAK

GS 1905
    AFRİKA SARDUNYA SETİNİ benim oğlum da kullandı oksijensiz doğduğu için boğazına gelen BALGAMI DIŞARI ATAMIYORDU diğer çocuklar gibi tüküremiyordu boğuluyordu sürekli. BURUN TIKANIKLIĞI yaşıyordu sürekli nefes alamıyordu AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandıktan sonra ÇOK ŞÜKÜR SIKINTILAR GİTTİ faydasını gördük. Allah razı olsun İbrahim Gökçek beyden. Oğlum iyi ki Allah İbrahim amcayı yaratmış ona dua ediyorum bir şey olmasın diye o olmasaydı ben nasıl iyileşecektim diyor teşekkür ediyoruz ailecek başarılarının devamını dileriz saygılar Gökçek ailesi ve çalışanları.
    KAYNAK

Hatice Güney
    Ben de AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanıyorum hiç GRİP NEZLE OLMUYORUM. Teşekkürler İbrahim bey sağ olun var olun.
    KAYNAK

Mehmet Altun
    Ben de yıllardır MEVSİMSEL ALERJİDEN gelen KURU ÖKSÜRÜK vardı doktora gittim. Antialerjik ilaçlar verdi geçmedi. Gökçek Şifa'dan AFRİKA SARDUNYA SETİ önerdiler kullandım ÖKSÜRÜK GEÇTİ şu anda çok iyiyim.
    KAYNAK

Birgül Adalar Özer
    ALERJİK ASTIM vardı 5 yıl kimyasal ilaçlar kullandım daha sonra AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanmaya başladım harfi harfine uydum, şu an astım ilaçlarını bile bıraktım.
    KAYNAK

Osman Arslan
    AFRİKA SARDUNYA SETİ mükemmel bir ürün. Hem fit, dinç kalmanızı sağlıyor hem de GRİP gibi hastalıklardan koruyor. Teşekkürler hocam sağolun. Artık hasta olmuyorum.
    KAYNAK

Yasin Aksoy
    Hocam AFRİKA SARDUNYA SETİ ve UDİ HİNDİ YAĞI kullanıyorum SİNÜZİTE çok iyi geldi teşekkür ederim.
    KAYNAK

Osman Korkmaz
    DİŞİMDEKİ İLTİHAP için doktorlar 5 günlük antibiyotik vermişti. Zararlarını bildiğim için kullanmadım sizden AFRİKA SARDUNYA SETİ siparişi verdim 1 ay kullandım DİŞ ETİMDE İLTİHAP KALMADI artık kimyasal ilaç kullanmak yok ne varsa bitkisel ürünlerde var.
    KAYNAK

Nur Vesile
    Merhaba hocam annem için önerdiğiniz AFRİKA SARDUNYA SETİNİ kullanmaya devam ediyoruz. Her geçen gün iyiye gidiyor. KOAH hastası annemiz sağlığına kavuşuyor eksik olmayın.
    KAYNAK

aylaalakus
    Sizden Allah razı olsun AFRİKA SARDUNYA KAPSÜLÜ ürününü kızım yutamıyordu sıvısını bile düşünüp yapmışsınız. Pandemi döneminde kızım hastaneye hava almaya bile gitmedi. Benim kızım ALERJİK ASTIM hastası sizin ürünleriniz sayesinde AKCİĞERLERİNİ RAHATLATTI.
    KAYNAK

serinkayanuran
    Hocam hayırlı günler ben öleceğim sandım imdadıma AFRİKA SARDUNYA SETİ yetişti hayatımı kurtardı. SİNÜZİT AĞRILARIM ve ATAKLARIM artık yok. Nasip olursa yine sipariş vereceğim hocam çok teşekkürler.
    KAYNAK

Kemal Idem
    Ben AFRİKA SARDUNYA SETİNİ bir ay kullandım hayatım değişti. Yıllardır BURUN AKINTISI yüzünden rahat nefes alamıyordum. Afrika Sardunya Seti sayesinde kurtuldum. Allah'a hamdolsun İbrahim beye teşekkür ederim.
    KAYNAK

aylaalakus
    Sizden Allah razı olsun AFRİKA SARDUNYA KAPSÜLÜ ürününü kızım yutamıyordu sıvısını bile düşünüp yapmışsınız. Pandemi döneminde kızım hastaneye hava almaya bile gitmedi. Benim kızım ALERJİK ASTIM hastası sizin ürünleriniz sayesinde AKCİĞERLERİNİ RAHATLATTI.
    KAYNAK

serinkayanuran
    Hocam hayırlı günler ben ölücem sandım imdadıma AFRİKA SARDUNYA SETİ yetişti hayatımı kurtardı. SİNÜZİT AĞRILARIM ve ATAKLARIM artık yok. Nasip olursa yine sipariş vereceğim hocam çok teşekkürler.
    KAYNAK

Kemal Idem
    Ben AFRİKA SARDUNYA SETİNİ bir ay kullandım hayatım değişti. Yıllardır BURUN AKINTISI yüzünden rahat nefes alamıyordum. Afrika Sardunya Seti sayesinde kurtuldum. Allah'a hamdolsun İbrahim beye teşekkür ederim.
    KAYNAK

Ahmet Hevenk
    İlk KORONA denilen bu virüs çıktığında Bursa'daydım şimdi İstanbul'dayım CİĞERLERİMDE BİR AĞRI BAŞLADI sıkıştırdı iyice gece NEFES DARLIĞI çektim iki gün sonra titreme başladı geçe yarısı korona mı acaba dedim çok titriyordum durduramıyordum. Doktora gittim ZATÜRRE başlangıcı dedi ama test yapmadı. Sonra eve geldim karantina yaptık Çin'den gelen ilaçları verdiler. Sizden AFRİKA SARDUNYASI KAPSÜL söyledim sonra ORMUS GMS kullandım çok şükür iyi geldi. Ama sonra uzun süre bu rahatsızlıktan dolayı göğsümde ağrı oluyordu ne kullansam ne yapsam fayda etmedi OREGANO KAPSÜL kullandım biraz iyi geldi en son sizin PİNE BARK KAPSÜL dediğiniz üründen aldım. Keşke asistanlarınızı dinleyip en başta alsaymışım şimdi 3 ay geçti NEFES ALMAM, AĞRIM hiçbir şey kalmadı çok şükür Allah herkese sağlık ve huzur versin gerisi vallahi boş.
    KAYNAK

Ayşe Özen
    Hocam DİŞ ETİ ÇEKİLMEM vardı önerdiğiniz AFRİKA SARDUNYA SETİ ile çok şükür rahatsızlığı geçirdim teşekkür ederim. Allah razı olsun.
    KAYNAK

Yelda Meriç
    SİNÜZİTİM bayağı azmıştı BAŞ AĞRISI yapıyordu 2 aydır AFRİKA SARDUNYA SETİNİZİ kullanıyorum şu anda yeniden doğmuş gibiyim rahatladım baş ağrılarım gitti ne kadar teşekkür etsem azdır.
    KAYNAK

Cihat Turan
    8 Yaşındaki oğlumda ALERJİK RİNİT sorunu var 6 haftadır AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanıyoruz %90 iyileşme var.
    KAYNAK

Shift Lock
    AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanıyorum. Afrika Sardunya Setini kullanmaya başladığımdan beri çok faydasını gördüm. Vücudumda ALERJİ hastalığını Afrika Sardunya Seti ile geçti SİNÜZİT AKINTIM AZALDI. ASTIM için de kullanıyorum şiddetle tavsiye ederim. İbrahim Gökçek beyin bütün ilaçlarını için rahat bir şekilde güvenerek kullanabilirsiniz. Allah ilminizi arttırsın hocam.
    KAYNAK

Şemsinaz Gül
    AFRİKA SARDUNYA SETİ çok güzel SİNÜZİT ve BALGAM için harika ürün rahat nefes aldırıyor. AT KESTANESİ KAPSÜL de VARİSLERE ve HUZURSUZ BACAK SENDROMUNA iyi geliyor. Bacak ağrısına iyi geliyor damarları açıyor.
    KAYNAK

Sultan Kipirti Yiğit
    Annemin ALERJİK ASTIMI vardı. ÖKSÜRÜK, NEFES DARLIĞI ilaçlar ile geçmiyordu. AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandı rahatladı şimdi çok daha iyi.
    KAYNAK

Ayşe Yiğit Yigit
    Bende ÖKSÜRÜK ve NEFES DARLIĞI vardı. Korona sandım test oldum değilmiş. AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım bir haftada düzeltim.
    KAYNAK

Ibrahim Sarıoğlu
    AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım BADEMCİK İLTİHABIM yok oldu teşekkürler hocam.
    KAYNAK

Osman Çıbık
    AFRİKA SARDUYNA SETİ kullandık eşimin ALERJİ ve GRİP, GENİZ AKINTISI rahatsızlıkları geçti. Beraberinde ORMUS GLD ve ORMUS GMS de kullanarak koronadan en iyi şekilde korunuyoruz.
    KAYNAK

Seçil Kaymak
    Annemin NEFES DARLIĞI ve ÇARPINTI şikayetleri vardı. İbrahim hocamın önerisi üzerine ALIÇ ve AFRİKA SARDUNYA KAPSÜLÜ aldık. Sadece birer kutu kullanmasına rağmen şikayetlerinden hemen kurtuldu. İbrahim hocamın ürünlerinin hepsi mükemmel çok faydasını gördük. Allah İbrahim hocamın ilmini arttırsın.
    KAYNAK

Said Ermin
    Annemde ALERJİK ASTIM vardı. İbrahim beyden AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandık. Allah sizden razı olsun hocam annem iyileşti ben de kullandım çok teşekkür ederim.
    KAYNAK

Meral Karakurt
    Yıllardır geçmeyen zaman zaman şiddetlenen ÖKSÜRÜĞÜM vardı çeşitli tedaviler uygulandı çare olmadı. AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandım sonuç mükemmel teşekkürler İbrahim Gökçek.
    KAYNAK

Semra Kaya
    Ben de AFRİKA SARDUNYA SETİ ve EKİNEZYA KAPSÜL kullandım dikkatimi çeken başka bir durum oldu ayak tırnaklarımız çeşitli yerlere çarpıp kaybetmiştim uzun yıllardır çıkmıyorlardı. Ürünleri kullandıktan sonra tekrardan TIRNAKLARIM ÇIKMAYA BAŞLADI teşekkür ederim.
    KAYNAK

serinkayanuran
    AFRİKA SARDUNYA SETİNİN Dünya da eşi benzeri yoktur. Ben kullanıyorum GRİP, NEZLE, SİNÜZİT, ASTIM, BRONŞİT gibi rahatsızlıkların kökünü kazıyor.
    KAYNAK

Recep Kaplan
    Allah razı olsun ASTIM hastası oğluma 2 aydır AFRİKA SARDUNYA SETİ kullandırıyoruz çok şükür daha iyi oldu.
    KAYNAK

Şaban Evci
    AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanıyorum ALERJİK ASTIM için faydasını görüyorum hocam.
    KAYNAK

Şemsinaz Gül
    Ben de AFRİKA SARDUNYA SETİ ile SİNÜZİT rahatsızlığıma şifa bulmuştum şimdi de ADAÇAYI KAPSÜL kullanıyorum çok güzel teşekkür ederim hocam.
    KAYNAK

İbrahim Çelik
    AFRİKA SARDUNYA SETİ ve KEKİK KAPSÜL kullandım ALERJİK RİNİT ve ALERJİK ASTIMDAN kurtuldum.
    KAYNAK

Cihan Demir
    Bende AFRİKA SARDUNYA SETİ kullanıyorum SİNÜZİT problemim ortadan kayboldu.
    KAYNAK

Umut Çamzeybek
    Ben AFRİKA SARDUNYA SETİNİ kullandım ve memnun kaldım. GRİP gibi hastalıkların önlenmesinde faydalı. Bu kış GRİP DAHİ OLMADIM teşekkür ederim hocam.
    KAYNAK

Yorum yap

Bademcik İltihaplanması İçin Çay

gözden geçirmek Sağlığı Geliştirme Bağlamında Pelargonium sidoidlerin (EPs ® 7630) Antimikrobiyal, Antiviral ve İmmünomodülatör Aktivite Çalışmaları
      ile Herbert Kolodziej Eczacılık Enstitüsü, Farmasötik Biyoloji, Freie Universität Berlin, Koenigin-Luise-Str. 2 + 4, Berlin 14195, Almanya
      Geliş tarihi: 30 Ağustos 2011; revize edilmiş formda: 20 Eylül 2011 / Kabul Tarihi: 29 Eylül 2011 / Yayın tarihi: 10 Ekim 2011

Öz
      Sardunya türleri, geleneksel şifa uygulamalarıyla yakından bağlantılı olan uzun süredir devam eden bir tıbbi sistemin bir parçası olarak Güney Afrika bölgesindeki büyük bir nüfusun sağlık hizmetlerine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. En önemlisi, P. sidoides köklerinin ekstraktları dizanteri ve ishalin tedavisi için yaygın olarak uygulanmıştır, ancak sadece zaman zaman solunumsal şikayetler için. Klinik çalışmalar, modern bir sulu-etanolik formülasyon göstermiştir P. sidoides özleri (EP ® 7630), örneğin bronşit ve sinüzit için solunum sistemi bozukluklarının için etkili bir tedavidir. Unutulmamalıdır ki EP'ler ®7630 en çok araştırılan ekstrakttır ve bu nedenle bu incelemenin odağıdır. Terapötik aktivitesi için bir gerekçe sağlamak amacıyla ekstraktlar antibakteriyel aktivite ve bunların spesifik olmayan bağışıklık fonksiyonları üzerindeki etkileri açısından değerlendirilmiştir. Mycobacteria suşları dahil olmak üzere bir bakteri spektrumuna karşı sadece orta derecede doğrudan antibakteriyel yetenekler kaydedilmiştir. Buna karşılık, in vitro büyük bir gövdeçalışmalar, spesifik olmayan bağışıklık sisteminin aktivasyonu ile ilişkili anti-enfektif bir prensip için ikna edici kanıtlar sağlamıştır. İlginç bir şekilde, son çalışmalardan solunum yolu enfeksiyonlarının patogenezinin anahtarı olan bakteriler ve konakçı hücreler arasındaki etkileşimin önemli ölçüde inhibisyonu ortaya çıkmıştır. Ek olarak, solunum virüslerinin ve hemaglutinin ve nöraminidaz enzimlerinin replikasyonunun inhibisyonu dahil antiviral etkiler gösterilmiştir. Ayrıca, solunum hücrelerinin siliyer atım sıklığının artması, P. sidoides ekstraktlarının faydalı etkilerine katkıda bulunabilir . Bu örnek, terapötik olarak faydalı bitkisel ilaçların kaynağı olarak Doğanın ve geleneksel tıbbi sistemlerin keşfini sürdürmek için zorlayıcı bir argüman sunmaktadır. Anahtar Kelimeler:
      Pelargonium sidoides ; antibakteriyel; antiviral; immünmodülas

1. Giriş
      Bulaşıcı hastalıklar insanlık için sürekli mevcut bir tehdit olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Tıbbi ilerlemelere rağmen, bulaşıcı hastalıklar hala dünya çapında milyonlarca insanın ölüm nedenidir. Dünya genelinde her yıl meydana gelen tahmini 57 milyon ölümden yüzde 25'inden fazlasına doğrudan bulaşıcı hastalıklar neden olmaktadır [ 1 ]. Bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan dünya ölümlerinin yüzde 90'ından fazlası, alt solunum yolu enfeksiyonları, HIV / AIDS, ishalli hastalıklar, tüberküloz, sıtma ve kızamık gibi sadece bir avuç hastalıktan kaynaklanmaktadır ( Şekil 1 ) [ 1 ]. Özellikle ilaca dirençli suşların ortaya çıkması ışığında, yeni anti-enfektif ilaçlar için yeni hedefler tanımlanmalıdır.

Şekil 1. Küresel ölümler ve bulaşıcı hastalıklar.
      Birçok bitkisel ilaç, solunum rahatsızlıkları gibi bulaşıcı durumların tedavisi için etnomedikal kullanımlara sahiptir. Bununla birlikte, bitki materyallerinin güvenliği ve kalitesi için kanıt sağlayan geleneksel programları doğrulamak için araştırma programları önemlidir. Geleneksel olarak kullanılan bitkisel ilaçların, kanıta dayalı bir terapi için uluslararası olarak gerekli kalite, güvenlik ve etkinlik kriterlerini karşılayan modern ve yüksek derecede başarılı bir fitoparmasötik geliştirilmesine temel oluşturabilir Pelargonium sidoidleri için örnek olarak gösterilmiştir . Pelargonium cinsinin üyeleri, geleneksel şifacılar ve Güney Afrika yerli nüfusu tarafından gastrointestinal bozuklukların tedavisinde iyileştirici ve hafifletici etkileri nedeniyle oldukça değerlidir.P. sidoides , tüberküloz ve ilgili hastalıklar gibi solunum yollarının bulaşıcı durumlarındaki terapötik faydaların raporları ile artırılmıştır. Bu tıbbi bitkinin ilginç etnobotanik ve ticari geçmişi ve fitokimyasal profili, başka yerlerde ayrıntılı olarak gözden geçirilmiştir ve bu nedenle tekrarlanmamıştır ( vide infra ). Bu rapor, P. sidoides ve bununla ilişkili bitkisel ilaç preparasyonu EPs ® 7630'un altında yatan faydalı etkilerinin mekanizmaları hakkındaki mevcut bilgileri gözden geçirmeyi amaçlamaktadır. Bu özel ekstrakt, 9.000'den fazla hastayı içeren 20 klinik çalışmaya konu olmuştur. defalarca başka yerlerde gözden 1 yıl kadar genç olarak 3,900 çocuklar dahil ( aşağı bakınız). Bu derlemenin amacı, patojenlere karşı savunma ve çeşitli seviyelerde bağışıklık fonksiyonlarının iyileştirilmesi için geleneksel bir bitkinin, P. sidoides'in potansiyelini ve böylece doğal ürünlerin ilaç keşfinde oynamaya devam ettiği paha biçilemez rolü göstermektir. bulaşıcı ve diğer hastalıklar alanlarında süreç. 2. Tartışma

2.1. Pelargonium Sidoideslerin Geleneksel ve Terapötik Kullanımları
      Tarihsel olarak, P. sidoides'in güney Afrika'nın geleneksel tıbbi sistemlerinde etnomedikal kullanımı esas olarak gastrointestinal bozukluklarla (ishal ve dizanteri) ilişkiliyken, solunum rahatsızlıklarının (tüberküloz, öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı) sadece bazı kayıtları vardır. ve bu bilgilerin kaynakları her zaman sağlanmaz [ 2 - 5 ]. Bu bağlamda Pelargonium'un taksonomik sınıflandırmasını çevreleyen genel sorunların not edilmesi önemlidir.geçmişte çok sayıda revizyonla yansıtılan türler. Güney Afrika'da tüberküloz en sık bildirilen hastalıklardan biridir. Daha önceki günlerde etkili bir kemoterapi olmadığında, geleneksel şifacılarla geniş çapta istişare edildi ve tüberkülozla ilişkili semptomları hafifletmek için birçok yerel bitki kullanıldı. Gelince P. sidoides , Avrupa'daki modern fitoterapiyi derin geleneksel bir bitkisel ilaç başarılı sunumu önemli bir rol o köklerinden hazırlanan bir demlemek alarak tedavi ve sonradan “tanıtılmaya çalışılmıştır inanıyordu Charles Henry Stevens, bağlı olduğu Stevens 'Tüketim Kürü ”İngiltere'deki piyasada [ 5 - 8 ].

Bu bitkisel tedavi, sadece Güney Afrika'da değil, Avrupa ülkelerinde, Bağımsız Devletler Topluluğu, Baltık Devletleri ve Meksika'da da popülerliğin arttığını görüyor [ 4 , 9 ]. Solunum yolu, köklerinin modern formülasyonun enfeksiyon koşullarında iyi belgelenmiş terapötik yararları izlenerek P. sidoides EP, ® 7630 (özel olarak Umckaloabo içerdiği ® Spitzner Arzneimittel, Ettlingen, Almanya tarafından pazarlanan), den ayrıntılandırılmıştır bu geleneksel bitkisel ilaç. EP'ler ®7630 özel bir sulu etanolik ekstrakttır. Birkaç randomize, çift-kör, plasebo-kontrollü çalışmada dahil olmak üzere klinik çalışmalarda bir dizi elde edilen sonuçlar, Umckaloabo kullanımını destekler ® bronşit, sinüzit ve bademcik iltihabı gibi solunum yolu enfeksiyonları içerir. Ticareti yapılan ürünün güvenliğini ve tolere edilebilirliğini gösteren çeşitli pazarlama sonrası sürveyans çalışmaları mevcuttur [ 10 - 18 ]. Umckaloabo ® Almanya'da akut bronşit tedavisi için bir ilaç olarak onaylandı. Bu hastalık, tıbbi uygulamada ve çoğunlukla RNA virüslerinin neden olduğu en sık teşhislerden biridir. Viral olmayan ajanların sadece% 10'undan azında etiyolojisinde rol oynar [ 19]. Şaşırtıcı bir şekilde, viral kaynaklı enfeksiyonlar için antibiyotik reçetesi, etkinliği bakteriyel enfeksiyonlarla sınırlı olmasına rağmen hala yaygındır [ 20 ]. Bir amaç, grup A hem-hemolitik streptokoklarla sekonder bakteriyel süperenfeksiyondan kaçınmak olabilir. Dirençli bakterilerin gelişimi, belirtilmemiş antibiyotik tedavisinin bir dezavantajıdır. Klinik çalışmalara dayanarak, Pelargonium bazlı preparat, aksi belirtilmedikçe antibiyotik tedavisine alternatif bir terapötik ajan sunar.

2.2. Antimikobakteriyel ve Solunum Yolu ile İlişkili Antibakteriyel Aktivite
      P. sidoides'in antimikobakteriyel etkinliğinin önceki iddialarının ardından , köklerin metanol ekstreleri ve karakteristik fenol ve kumarin bileşenlerinin bazıları bu biyolojik aktivite için test edildi. Radyorespirometrik BACTEC yöntemini kullanarak, ekstraktlar Mycobacterium tuberculosis'e (12.5 ug / mL'de% 96) karşı antimikobakteriyel aktivite gösterdi , test edilen saflaştırılmış bileşiklerin hiçbiri bu deneysel koşullar altında herhangi bir antimikobakteriyel aktivite sergilemedi. Aynı ekstrakt M. tuberculosis'e karşı zayıf aktiviteler sergiledi(100 ug / mL MIC), bir et suyu mikrodilüsyon alamar mavisi analizinde değerlendirildi. Referans olarak kullanılan rifampisin, kullanılan deney koşulları altında 0.06 μg / mL'lik bir MIC göstermiştir. P. sidoides'in zayıf antimikobakteriyel aktivitesinin bağımsız desteği, test organizmaları olarak M. tuberculosis ve M. smegmatis kullanılarak yapılan aseton ve etanol kök ekstraktlarının benzer çalışmaları ile sağlanırken , bu bitki kaynağından izole edilen kumarinler ve flavonoidlerin yine inaktif olduğu kanıtlanmıştır [ 4 ]. > 1.024 μg / mL MIC ile, P. sidoides'in sulu aseton özütü, bir et suyu mikrodilüsyon tahlilinde hızla büyüyen avirulent M. smegmatis'e karşı ihmal edilebilir antimikobakteri aktiviteleri gösterdi [ 21]. Benzer sonuçlar , karşılaştırılabilir ilaç duyarlılık profilleri nedeniyle M. tuberculosis'e karşı aktiviteyi öngördüğü bildirilen bir tür olan M. aurum'a karşı test edilerek elde edilmiştir . Bu bulgu, doğrudan antimikobakteriyel aktivitenin görünüşe göre sadece mikobakteri suşuna değil, aynı zamanda güçlü bir şekilde ekstre hazırlama ve kompozisyonuna da bağlı olduğunu göstermektedir.

Antimikobakteriyel bileşenlerin araştırılması sırasında, hızla büyüyen mikobakteriler paneline karşı etkinliği olan n -heksan kök ekstraktlarında bulunan bazı düz zincirli yağ asitleri tanımlanmıştır [ 22 , 23 ]. İlginç bir şekilde, laurik asit hariç tüm doymuş yağ asitleri herhangi bir antimikobakteriyel aktiviteden yoksundur, oysa oleik asit ve linoleik asit dahil doymamış analoglar aktifti, ikincisi en güçlü olanıdır ( M. aurum'a karşı 2 μg / mL MIC) ). Bununla birlikte, bu veriler P. sidoides'in antimikobakteriyel bir prensibi için ikna edici kanıt sağlamaz.. Geleneksel tıpta kaynatma ve infüzyonlar kullanılır, böylece sulu preparatlarda etkili lipofilik bileşen seviyelerinin varlığı sorgulanır. Ayrıca, mikobakterilerin hücre içinde yerleşik patojenlere sahip oldukları, ayrıca in vitro protokollerin bu patojenler üzerinde doğrudan bir hareketi yansıttığı belirtilmelidir. Bu P. sidoides kök ekstreler görünüşte, bu deney koşulları altında antimikobakteriyel aktivitesi sınırlı göstermektedir ileri çalışmalar [yansıtılır 24 , 25 ]. Şimdiye kadar yapılan deneylerde genel ılımlı antimikobakteriyel aktivite dikkate alındığında, P. sidoides'in iddia edilen etkili kullanımının olması muhtemeldir.tüberküloz tedavisinde Mycobacteria patojenleri üzerindeki herhangi bir doğrudan etki yerine spesifik olmayan bağışıklık sisteminin uyarılmasına bağlı olabilir . Bu popüler Pelargonium türlerinin antimikobakteriyel prensibi henüz tanımlanmamıştır.

Paralel çalışma, P. sidoides'in bir mikroorganizmalar paneline karşı antibakteriyel aktivitesinin değerlendirilmesine odaklanmıştır ( Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, ß-hemolitik Streptococcus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis, Pseudomonas aerugemogrep, influenza ile ilgili, respiratuar hastalıklarla birlikte) [ 26 ]. Bununla birlikte, sulu bir aseton özütünün in vitro antibakteriyel etkileri, su ve organik çözücüler (etil asetat, n-butanol, 600-7.500 μg / mL'lik MIC'ler) ve birbirini izleyen çeşitli bileşikler (MIC'ler) birbirini takip eden bölümlerden elde edilen fraksiyonlar 200–1,000 μg / mL) klasik antibiyotiklere kıyasla sadece ılımlı olduğu gösterilmiştir. Standart kök ekstresi EP'lerinin ®7630 şimdiye kadar benzer antibakteriyel çalışmalara maruz kalmamıştır, ancak ılımlı aktiviteler yaygın olarak belirtilmiştir. Sıvı preparat Umca ® ve izolatları ( Streptococcus pneumonia, S. pyogenes, S. viridans, Staphylococcus aureus, S. epidermis, Neisseria spp., Moraxella catarrhalis, Haemophilus influenza ) kullanılarak yapılan çalışmalardan bağımsız olarak zayıf doğrudan antibakteriyel aktivitelerin desteklenmesi . hastaların boğaz kültürleri [ 27 ]. Bir mikrodilüsyon suyu yöntemi kullanılarak, MIC değerleri, test edilen bakterilerin çoğu için> 800 μg / mL MİK değeri ile 200-1.600 μg / mL aralığındaydı.

Bu hayal kırıklığı yaratan bulgular, P. sidoides- bazlı bitkisel ilaçların anti-enfektif özelliklerine bir ipucu sağlayabilecek dolaylı antibakteriyel mekanizmalar sergilemeye çalışan bir dizi çalışmaya yol açmıştır [ 28 ]. Patojenik bakterilerin konak hücre yüzeyine yapışması, kolonizasyon ve enfeksiyonda çok önemli bir olaydır. Mikrobiyal yerleştirme işleminin epitel hücrelerine erken bir aşamada inhibisyonu, konakçı hücrelerin enfeksiyondan korunmasında etkili olacaktır. Bir model olarak florasan etiketli grubu A-streptokoklar ve canlı insan laringeal hücreleri (Hep-2) kullanılarak, ( 'ye kadar sitometrik ölçümler belirgin gösterdi akış yaklaşık EP anti-yapışkan ve anti-invasif yetenekleri muamele edilmemiş hücreler ile karşılaştırıldığında% 45) ®7630 konsantrasyona bağlı bir şekilde (<30 ug / mL). Özellikle, konakçı hücrelere streptokok yapışma inhibisyonu bakteri EP ile ön-muamele edildiği zaman, sadece açıktı ® , anti-yapışkan maddenin etkileşimi sadece bakteriyel dış membane yüzeyi ile ve epitel yanlar bağlanma meydana geldiğini gösteren, 7630 yüzey.

Son deneyler, proantosiyanidinlerin ( Şekil 2 ) fenolik içermeyen ekstraktların görünür 'eksik' aktivitesinden sonuçlandığı gibi, grup A-streptokok kenetleme işleminin HEp-2 hücrelerine gözlenen inhibisyonunda belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymuştur [ 29 ]. Homojen epikateşin ve kateşin bazlı poliflavans, bir 'karışık' prosiyanidin numunesi, bir prodelphinidin test maddesi ve bir A tipi proantosiyanidin içeren bu anti-yapışkan çalışmalardan ortaya çıkan resim, EP tipi ® ' nin anti-streptokokal aktivitesinin kanıtı7630 polifenollerin prodelphinidin tipi alt yapıya (epigallokateşin ve gallokatekin genişletme birimleri) bağlı olduğu görülmüştür. Tedavi öncesi deneyler, anti-yapışkan proantosiyanidinlerin etkileşiminin sadece bakteri yüzeyi üzerindeki bağlayıcı faktörlerle meydana geldiğini göstermiştir. Bloke edilmiş moleküller, örneğin fibronektin ve kollajen bağlayıcı adezyonlar [ 30 ] tanımlanmaya devam etmektedir.

Şekil 2. Epigallocatechin ve gallocatechin genişletici birimlerinin yanı sıra çift bağlı A tipi elemanlara sahip Pelargonium sidoidlerin proantosiyanidinlerinin temsili yapısı . İlginç bir şekilde, bakteriyel bağlanma ca. Gözle görülür şekilde çoğunlukla ölü olan bukkal epitel hücreleri kullanıldığında EPs ® ' in etkisi altında 7 kat [ 28 ]. Kapana kısılmış mikroorganizmaların inaktivasyonu, çürüyen bukkal hücrelerin fizyolojik olarak parçalanması ve tükürük ile yutulmasıyla açıklanabilir. Bu şekilde, ele geçirilen patojenler bozulmamış hücrelere yapışma için mevcut değildir. Canlı epitel hücrelerine bakteriyel yapışmanın oldukça yüksek inhibisyonu göz önüne alındığında, bu dolaylı antibakteriyel aktivitelerin bulaşıcı durumlar üzerinde yararlı etkileri vardır. EPs ® 7630'un mikrobiyal yapışma üzerindeki etkisi Helicobacter pylori ile yapılan çalışmalarda da gösterilmiştir [31 , 32 ]. Yine, floresan etiketli H. pylori'nin P. sidoides özütü ile ön muamelesi, insan mide mukozası hücrelerine doza bağlı bir şekilde yapışmayı inhibe etti. Bununla birlikte, altta yatan biyolojik olarak aktif ilkenin tanımlanması gerekmektedir. Birlikte ele alındığında, gösterdi anti-yapışkan bir mekanizma da EP anti-enfektif etkinliğine katkıda bulunabilir ® bir bakteriyel enfeksiyonun erken zaman noktasında 7630.

Ayrıca, P. sidoides ekstraktının, streptokok istilasını HEp-2 hücrelerine önemli ölçüde inhibe etme potansiyelinden bahsetmeye değer . Anti-yapışma aktivitesine benzer şekilde, polifenoller, istilacılığı kolaylaştırmak için bakteriler tarafından üretilen hücre dışı proteinlere müdahale edebilir. Açıkçası bakterilerin hücrelerimizi istila etmek için kullandığı temel prensibi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Daha tıbbi bir bakış açısından, epitel hücrelerinin bakteriyel istilasının inhibisyonu, konağı, konakçı savunmaları ve antibiyotik tedavisinden kaçan patojenlerden korur. Konakçı hücrelerin içine girdikten sonra tekrarlayan streptokok enfeksiyonları iyi ortaya çıkabilir. Streptokok istilasının gösterilen inhibisyonu böylece tekrarlayan enfeksiyonları önler.

Yukarıdaki bulgular P. sidoides'in hem doğrudan hem de dolaylı antibakteriyel özellikleri için kanıt sağlamasına rağmen, bu bitkisel ilacın belirgin anti-enfektif yetenekleri sadece gözlenen antibakteriyel aktiviteler temelinde yeterince açıklanamaz.

2.3. Solunum Hücrelerinin Mukosiliyer Sistemine Etkisi
      Mukosiliyer sistem, bakteri ve yabancı partiküllerin havasını temizlemek için burun boşluğunun ve bronş ağacının bir savunma mekanizmasını temsil eder; siliyer atım frekansı (CBF), etkinliğini belirlemek için önemli bir parametredir. EP ® önemli ölçüde 7630 ve konsantrasyona bağımlı olarak, insan nazal epitelyum hücrelerinin bir yapışkan tek tabakalı kültürü CBF artmıştır. 30 ug / mL'de artış ca. Denge fazına göre% 125 [ 33 ]. Yıkama prosedürlerinden sonra CBF, dengeleme periyoduna geri döndü. Bununla birlikte, sonraki muayeneler mukosiliyer klerensi vurgulayarak in vivo koşullar altında etkisini kanıtlamak zorundadır .

2.4. Antiviral Etkiler
      Solunum yolu enfeksiyonları sık (> vakaların% 90): [virüslerin neden olduğu için 19 ], bu EP çekicidir ® deneylerde, bir dizi 7630 sergilenen antivirütik etkiler. Örneğin, bir fibroblast virüsü koruma analizinde belirgin sitoprotektif etkiler gözlenmiştir [ 34 ]. Bu test modelinde, aktif makrofajların süpernatanları, EMCV süspansiyonlarına maruz bırakılmadan önce bir ensefalomiyokardit virüsü (EMCV) ve IFN'ye duyarlı murin L 929 fibroblastlarının (ML929F) bir tek tabakasına transfer edildi. IFN aktivitesi, EM92 ile enfeksiyonun neden olduğu sitopatik etkiye (CPE) karşı ML929F'nin korunması gözlenerek değerlendirildi. Canlı hücrelerin nispi sayısı, korunan hücreler için boyama reaktifi olarak kristal viyole kullanılarak spektrofotometrik olarak belirlendi [35 ]. Antiviral koruma, ML929F'de EMCV tarafından indüklenen CPE'nin% 50'sini inhibe edecek olan süpernatant seyreltinin karşılıklı değeri olarak tanımlanan U / mL olarak ifade edildi. Bu değerler, tahlil duyarlılığındaki herhangi bir dalgalanmayı hesaba katmak için IFN standardı (100 U / mL) ile korele edilmiştir. Tanınmış sito-koruyucu etkiler ( yaklaşık % 60) EP gözlenmiştir ® 1.4 ug / mL'lik bir numune konsantrasyonu [CPE tamamen inhibe ile oldukça düşük dozlarda (0.8 ug / mL), en 7630 34 ]. Son rafine çalışma kemik iliğinden türetilmiş makrofaj süpernatant (BMMΦ) EP 10 ug / mL olan uyardığını göstermiştir ® 7630 bir antiviral aktivitesi üretmiştir ca. 80 U / mL, LPS (1 ng / mL) yanıtına benzer [36 ]. Bilinen antiviral faktörler, reseptör spesifisitesi ve sekans homolojisine göre tip I ve tip II interferonlarda sınıflandırılan IFN ailesinin üyeleridir [ 37 , 38 ]. Fonksiyonel tahlil IFN-a, IFN-y ve IFN-y arasında ayrım yapmadığından, yazarların ilgisi ELISA kullanılarak tespit edilmesine odaklanmıştır. Herhangi bir potansiyel antiviral bileşiği tanımlamaya yönelik tüm girişimler başarısız olmuştur, bu da ya etkili IFN seviyelerinin üretiminin testlerin tespit sınırlarının altında olduğunu, sinerjistik etkilerin güçlü genel eyleme veya bağışıklık sisteminin tip III IFN gibi diğer elementlerine katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir. [ 39 ] sorumlu etkili ajanlardır. Eikosanoidlerin viral enfeksiyonun kontrolünde rol oynayabileceği dışlanabilir. EP'ler® 7630'un kalsiyum-iyonofor ile uyarılan insan granülositlerinde üretimini baskıladığı gösterilmiştir [ 40 ]. Çeşitli proantosiyanidinlerle yapılan önceki çalışmalar, bu bileşik sınıfının üyelerinin belirgin IFN benzeri aktivitelere sahip olduğunu göstermiştir [ 41 ]. Ekstrakttaki varlıkları da bir indükleyici faktör olabilir. Bahsedilmesi gereken, ekstraktın doğrudan ML929F'ye maruz kaldığında herhangi bir sitoprotektif etki yaratmadığı ve dolaylı bir etki modunu açıkça belirtmesidir.

Belirtildiği gibi, bilinen antiviral faktörler IFN ailesinin üyeleridir. EP belirgin modülatör gücü ® 7630, IFN düzeyde, güçlü antivirütik etkilere sahiptir ve doğal öldürücü hücreler fonksiyonel aktivitesine aracılık [ 42 , viral çift ile superinduced zaman], insan MG-63 osteosarkoma hücrelerinde artmış IFN-B sentez ile gösterilmiştir bağlı RNA analog poliinosinik asit: polisitidilik asit [ 35 ]. Etki sadece enfeksiyöz bileşenin varlığında belirgindi, 3 μg / mL uygulandıktan sonra maksimum% 200 büyütme. Bu olağanüstü seçicilik, spesifik olmayan bağışıklık sisteminin aktivasyonunun sadece patojenler tarafından istila edilmesinden sonra yürürlüğe girmesi bakımından önemlidir.

P. sidoides sulu ekstraktının doğrudan antiviral aktivitesi ilk önce bir plak indirgeme deneyi kullanılarak RC-37 hücreleri üzerinde herpes simpleks virüsü tip 1 (HSV-1) ve tip 2'ye (HSV-2) karşı in vitro olarak değerlendirildi [ 43 ]. Her iki virüs de tekrarlayan orofasiyal (HSV-1) ve genital lezyonlarla (HSV-2) yaygın enfeksiyonlara neden olur. Sadece konsantrasyon-bağımlı bir şekilde belirgin antiviral etkileri IC ile RC-37 hücre özütü ve müteakip enfeksiyonu ile virüslerin ortaya tedavi öncesi 50 0.6 ug / mL değerleri ve 0.05 ug / mL için, HSV-1 ve HSV-2 sırasıyla . Dikkate IC oranı olarak tanımlanan mükemmel seçicilik endeksi alarak 50RC-37 hücreleri üzerindeki sitotoksisite (0.04 mg / mL) ve antiherpes aktivitesi arasındaki değerler, antiviral etki muhtemelen, tanımlanmaya devam eden virüs ve ekstrakt bileşenleri arasındaki etkileşimlerden kaynaklanmaktadır. Özellikle, 10 ug / mL'lik maksimum sitotoksik olmayan numune konsantrasyonunda, plak oluşumu ca. HSV-1 ve HSV-2 için% 99,9. Etki şekli, virüsün adsorpsiyonu veya replikasyon süresi boyunca inkübasyon ile yapılan bir dizi deneyle araştırıldı. Sonuçlar, HSV'nin adsorpsiyon döneminde sadece özütün eklenmesinin enfektiviteyi önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Yine, polifenoller, spesifik olmayan bir şekilde seçici bir şekilde hareket ederek altta yatan aktif prensibi temsil edebilir.

EPs ® 7630'un üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için modern fitomedinde terapötik kullanımını takiben, bu ekstraktın mevsimsel influenza A virüs suşları (H1N1, H3N2), solunum sinsityal virüsü, insan koronavirüsü gibi bir virüs paneline karşı antiviral etkileri gösterilmiştir. , parainfluenza virüsü ve coxsackie virüsü akut bronşit ve ilişkili bulaşıcı hastalıklardan muzdarip hastalarda uygulanabilir yararlı etkilere dair kanıt sağlamıştır [ 44 ]. Coxsackie hariç olmak üzere, tüm hassas virüslerin bu çökelticilerini düşündüren zarflı ® 7630 inhibe eder, bu kategorinin virüslerin tercihen çoğaltma. Bu, zarflı uçuk virüsleri üzerindeki potansiyel antiviral etkilerle uyumluydu [ 43 ]. Aslında, EP'ler® 7630, zarfsız rino ve adenovirüslerin neden olduğu sitopatojenik etkiler üzerinde herhangi bir etki göstermemiştir. EP için gözlenen değiştirilmesi, duyarlılıkları ® 7630 influenza A (H1N1, H3N1, H5N1) bireysel influenza virüsleri yüzeyi üzerinde mevcut mutant hemaglutininlerin ile açıklanabilir. Virüsün konakçı hücreye bağlanmasından sorumlu olan bu yapısal olarak tadil edilmiş glikoproteinler bu nedenle ekstrakttan farklı şekilde etkilenebilir. EP etkisini değerlendirmek deneyler ® hücre hatları, bir dizi virüs kaynaklı sitopatojenik etkilerinin üzerine 7630 IC gösterilen 50 değerleri> 100 ug / mL.

Yüksek oranda korunmuş aktif bölgesi ile nöraminidaz (sialidaz) enzimi, sadece enfekte olmuş konakçı hücrelerden virionların salınmasında değil, aynı zamanda üst solunum yolu boyunca hareketlerinde de önemli bir rol oynar [ 45 ]. İnfluenza enfeksiyonlarının tedavisi ve önlenmesi için terapötik seçenekler arasında, nöraminidaz inhibitörleri, adayların viral enfeksiyonların yayılmasını önlemeleri için umut vaat etmektedir. Soğuk algınlığının ilişkin talep edilen anti-viral potansiyeli göz önüne alındığında, EP ® 7630 orjinal olarak test edilmiştir , in vitro bir florometrik-esaslı bir analiz [kullanılarak nöraminidaz inhibe edici aktivitesi 46 ]. Zanamivir (IC 50 ile karşılaştırıldığında)71 ug / mL), ekstre bakteriyel nöraminidaz inhibe edici aktiviteye belirgin arzeden Vibrio kolera , IC ile, 50 0.9 ug / mL [değerinin 47 ]. Kanıtlar, ancak, EP ® 7630, bu viral nöraminidaz benzer inhibe edici aktiviteye sahip olan bir in vitro modeli daha fazla araştırma gerektirir. Daha da ilginç olanı, tanenlerin uzaklaştırılması için ekstraktın cilt tozu ile işlenmesi, inaktif bir numune üretti. Polifenol içermeyen ekstraktın aktivite kaybı, proantosiyanidinlerin görünüşte altta yatan aktif prensibi temsil ettiğini açıkça göstermiştir. EP'lerin özgüllüğü ®Bu biyolojik aktivite için 7630 polifenol EP aktivitesini inhibe nöraminidaz yapar.Otel veriler ortaya konan değişik flavanyl oluşturucu birimlerinin müteşekkil örnekleri proantosiyanidin (prosiyanidler prodelphinidins, A-tipi proantosiyanidinler) bir dizi test ile gösterilmiştir ® 7630 prodelphinidin genişletme ile ilişkili olabilir oligoflavanoidlerde birimler.

EP antiviral aktivitesi bağımsız destek ® 7630, influenza A suşu H1N1, bir oseltamivire dirençli H1N1 alt tipi ve H3N2 [kullanarak bir çalışmada kökenli 48 ]. Veriler, influenza virüsünün yüzeyinde bulunan ana proteinlerin, hemaglutinin ve nöraminidazın inhibisyonunu önermektedir. Bu potens H1N1 virüsü ile yapılan in vivo deneylerde de belirgindi . EPs ® 7630 bileşenlerinin, enfeksiyonun erken ve son aşamasında viral replikasyon yaşam döngüsü için önemli olan iki yüzey glikoproteinleri ile etkileşimi düşünüldüğünde, ekstraktın terapötik yararı, bir enfeksiyon profilaksisi ve iyileşmesi ışığında görülebilir. bulaşıcı durum.

2.5. Spesifik Olmayan Bağışıklık Sisteminin Rolü
      P. sidoides'in spesifik olmayan bağışıklık sistemi üzerindeki birçok etkisini ve patojenlere karşı konakçı yanıtındaki potansiyel rolünü anlamak için mikrobiyal ajanların temizlenmesinde rol oynayan önemli bileşenleri göstermek uygun görünmektedir. Birkaç immünolojik faktör anti-enfektif tepkiler ile ilişkili olduğundan, sadece esas olarak spesifik olmayan bağışıklık sisteminin uyarılmasını ima eden ve P. sidoides bazlı ilaçlarda tespit edilen şimdiye kadar bilinen anti-enfektif prensiple yakından ilişkili olan bu parametreler kısaca açıklanmaktadır . İndüklenmiş sitotoksik savunma mekanizmalarına basitleştirilmiş bir genel bakış Şekil 3'te gösterilmektedir .

Şekil 3. P. sidoides'in kök ekstraktının neden olduğu aktif makrofajların sitotoksik savunma mekanizmalarının basitleştirilmiş gösterimi .
      Makrofajlar, bağışıklık tepkilerinde bir dizi karmaşık işlemde yer alan son derece çok yönlü hücrelerdir. Aktif hale getirildiklerinde mikrobisidal efektör fonksiyonları edinir ve sitokinleri salgılarlar, bu da bağışıklık hücrelerinin toplanmasına ve daha sonra fagositoz veya reaktif oksijen ve azot türlerinin salınmasıyla patojenin ortadan kaldırılmasına neden olur. Reaktif oksijen türlerinin üretimi NADPH oksidaz ile başlatılır. Birincil ürün H dönüştürülebilir süperoksit olduğu 2 O 2 hidroksil radikalleri ve anyonları sonra süperoksit dismutaz ve.

Nitrik oksit ve birçok konjeni (NO) üretimi bir başka önemli makrofaj antimikrobiyal tepkisidir. NO, makrofaj aracılı sitotoksisite dahil olmak üzere çoklu biyolojik fonksiyonlara sahip önemli hücre içi ve hücreler arası düzenleyici moleküllerdir [ 49 - 52 ]. Endojen olarak türetilen NO, farklı hücre tiplerinde bulunan ve cNOS'un etkisi altında sürekli fizyolojik seviyelerde salınan konstitütif (c) veya indüklenebilir (i) nitrik oksit sentazlar (NOS) tarafından enzimatik olarak L-arginin'den üretilir [ 53]. Tüm NO sentazlar L-arginin ve moleküler oksijeni L-sitrulin ve NO'ya dönüştürür. Bununla birlikte, immünolojik uyaranlara yanıt olarak aktif makrofajlarda iNOS'un ekspresyonu, uzun süreler boyunca büyük miktarlarda NO salımını indükler. NO türleri, bakterilere, parazitlere ve virüslere karşı bağışıklık korumasında antimikrobiyal efektör moleküller olarak yararlı bir şekilde işlev görmesine ve hücre sağkalımını düzenlemesine rağmen, bağışıklık yanıtı sırasında üretilen nispeten yüksek ve sürekli indüklenebilir NO seviyesi septik şokta dramatik şekilde gösterildiği gibi zararlı olabilir. Buna göre, NO üretiminin düzenlenmesi insan sağlığı için önemlidir. Süperoksit anyonunun varlığında, konakçı savunma mekanizmasında da yer alan bir dizi NO efektör molekülü geçerli olabilir.

Reaktif oksijen ve azot türlerinin üretimi enfeksiyöz patojenlerin öldürülmesine önemli ölçüde katkıda bulunmasına rağmen, aktif makrofajlardan ve ilgili hücrelerden sitokinlerin salgılanması, aynı zamanda, viral veya bakteriyel bir enfeksiyona karşı etkili bir bağışıklık tepkisinin ayrılmaz bir bileşenidir. bu sitotoksik efektör türlerinin üretimi. Bağışıklık tepkisinin tüm seviyelerinde hareket ederler ve karmaşık bir molekül ağı oluştururlar. Makrofaj ile ilişkili sitokinler arasında, tümör nekroz faktörü (TNF) -α'nın salınması, antimikrobiyal NO üretimine yol açan bir sinyalleme kaskadının önemli bir erken adımıdır [ 54 , 55]. Ayrıca TNF-a'nın makrofajlar ile iNOS ve NO üretiminin indüklenmesinde IFN-y ile sinerjikleşmesine rağmen, tek başına IFN-y'nin iNOS transkripsiyonunu ve NO salımını bağımsız olarak arttırabildiği gösterilmiştir [ 56 , 57 ]. Bu sitokinlerin , TNF'nin serbest bırakılması için bir fibroblast-liz testi ve bir sitopatik etki inhibisyon testi gibi makrofaj fonksiyonları üzerindeki Pelargonium kaynaklı bağışıklık modülatör etkilerinin başlangıçta araştırılmasında yol açan mikrobiyal patojenlerin NO aracılı yıkımında oynadığı rol. IFN benzeri özellikler ( vide infra ). Önemli olarak, virüslerin kontrolü konakçı hücreler tarafından üretilen IFN-y ve IFN-ß yoluyla sağlanırken, IFN-y makrofaj aktivasyonuna aracılık eder.

2.6. İmmünomodülatör Faaliyetler
      Viral bir enfeksiyondan kaynaklanan dengesiz savunma mekanizmaları, ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun yolunu temizleyebilir. Tüberküloz tedavisinde P. sidoides köklerinin etnomedikal kullanımını hatırlatarak, patojenik mikobakterilerin makrofaj sitotoksik savunma mekanizmalarının aktivasyonuna bağlı olmayan makrofajlara girmek için çoklu mekanizmalar geliştirdiğini vurgulamak uygundur. kendi hayatta kalmalarını sağlamak için [ 58 ]. Mikobakterilerin hücreler içinde bulunması ve daha az etkili doğrudan antibakteriyel güçlerin ( vide supra ) spesifik olmayan bağışıklık sisteminin uyarılmasının P. sidoides'in anti-enfektif aktivitesine katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.ekstreler. Bu nedenle acil soru, mikrobiyal patojenlerin ve muhtemelen solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilişkili virüslerin bağışıklık kontrolüne katkıda bulunan faktörlerle ilgilidir.

2.6.1. Fagositik Aktivite ve Oksidatif Patlama
      Fagositoz ve fagositlerin ilgili aktivitesi, konakçı savunmasının bakteri ve virüsler de dahil olmak üzere istilacı patojenlere karşı doğal bağışıklığında önemli bir rol oynar. Dolaşımdaki kan fagositleri hızla enfeksiyon bölgelerine alınır. Bağlı patojene bağlı moleküler modellerle aktive edilen mikroorganizmalar, fagositler (fagositoz) tarafından yutulur ve bunu patojenlerin yok edilmesine (hücre içi öldürme) katkıda bulunan reaktif oksijen türlerinin (oksidatif patlama) üretimi ve salınması izler. Hedef organizma olarak Candida albicans ile tam kan bazlı, akış sitometrik bir tahlil kullanarak , EPs ®7630, konsantrasyona bağlı bir şekilde fagositoz hücrelerinin sayısını (30 ug / mL ekstrakt örneği ilave edildikten sonra 2 dakika sonra maksimum% 56 artırıldı) önemli ölçüde arttırdı. Hedef: efektör hücre oranı 1: 1 olduğunda, tüm maya hücreleri 30 dakika sonra yutuldu [ 59 ].

Oksidatif patlamaya gelince, 30 μg / mL ekstraktın uygulanması, benzer şekilde, kontrollerle karşılaştırıldığında 4 dakikada maksimum% 120'lik bir artışla, 2 dakikadan fazla gözlemlenen tüm zaman noktaları için patlama aktif kan fagositlerinde belirgin bir artışa yol açtı. Patlama aktivitesinin uyarılması, tüm Candida organizmaları zaten yutulmuş olsa bile hala saptanabilmiştir . Fagositik aktivite güçlü bir şekilde mikroorganizma türüne bağlı olsa da, bu bulgu Pelargonium ekstraktının fagositik aktiviteyi etkili bir şekilde geliştirdiğini açıkça göstermiştir . Ayrıca, mikrobiyolojik bir hücre içi öldürme tahlilinden elde edilen sonuçlar, hayatta kalan maya hücrelerinin sayısının ca.Kontrollerle karşılaştırıldığında 120 dakikada% 30. Oral uygulamanın yararı, enfeksiyon bölgesinde hem yerleşik hem de istilacı fagositler üzerindeki lokal etkilerde görülebilir.

2.6.2. Patojenlerin Hücre İçi Öldürülmesi ve Nitrik Oksitlerin Serbest Bırakılması
      Makrofajların deneysel enfeksiyonu, geleneksel tıpta P. sidoides'in önceki antitüberküloz kullanımı ile tutarlı bir hücre içi patojene hücre aracılı bir yanıt sırasında meydana gelen immünoregülasyonu değerlendirmek için özellikle çok yönlü bir model oluşturur . Güvenlik nedenleri ve rahatlığı için, sıçangil makrofajlarının patojenik Mikobakteri suşlarından ziyade zorunlu hücre içi Leishmania parazitleri ile enfekte edildiği, bulaşıcı hastalıklar için yerleşik bir in vitro model seçilmiştir [ 60 ]. Süspansiyon kültüründe makrofajların enfeksiyonuna, makrofajınPelargonium özütü ve konakçı hücrelerin sodyum dodesil sülfat (SDS) ile parçalanması [ 61 ]. Hayatta kalan Leishmania organizmaları daha sonra sarı 3- (4,5-dimetiltiyazol-2-il) -2,5-difeniltetrazolium bromürün (MTT) mavi bir formazan ürününe dönüştürülmesiyle nicelendirildi. Birlikte Pelargonium üst sulu aseton ve metanol ekstreleri yanı sıra organik fraksiyonlar (petrol eter, etil asetat, aşağıdakileri içeren ekstraktlar , n -bütanol), hücre dışı promastigot formlarına karşı etkisiz olduğu kanıtlanmıştır Layişmanya türleri, Kesin anti layişmanya etkileri olan hücre içi amastigotların karşı gözlendi EC 50 ile klinik ve farmakolojik önemiug / mL <0.1 3.3 arasında değişen değerler İlacın 7.9 ug / mL ile karşılaştırıldığında, ® pozitif kontrol [olarak 60 ]. Yakın zamanda kanıtlar, yeşil floresan proteini (GFP) eksprese eden transgenik L. majör kullanılarak floresanla aktive edilmiş hücre taraması (FACS) analizi ile sağlanmıştır [ 62 ]. Bu yöntemin mikroskobik preparatlarda ve SDS liziz / MTT protokolünde parazit saymayı içerenlere göre önemli avantajları vardır. Enfekte BMMΦ'nin EPs ® 7630 ile tedavisi, doza bağlı bir şekilde hücre içi GFP sinyalinde önemli bir azalmayla sonuçlandı ve bağışıklık savunma mekanizmalarının ancak tek hücre seviyelerinde aktivasyonu ile ilgili önceki sonuçları teyit etti ( Şekil 4)). Parazit yükünün azalması, ölü hücrelerin (tüm deneylerde PI pozitif hücreler ® IFN-y ile kombinasyon halinde 7630 ölçüde etkilerini arttırdığını. Örneğin, EPs ® 7630 (10 μg / mL) artı IFN-γ (100 U / mL) kombinasyonu, hücre içi öldürmede IFN-γ (100 U / mL) artı LPS (10 ng / mL) kadar etkili olmuştur. parazitler [ 36 ].

Şekil 4. bağışıklık tepkisi L. majör EP ile muamele GFP enfekte makrofajlar ® 7630: NO üretimi (Griess deneyi), GFP pozitif olaylar (göreceli hayatta kalma parazit oranları; FAS analizi), ve propidyum iyodür pozitif olaylar (ölü konakçı hücreler; FACS analizi).
      NO'nun sitotoksik efektör molekül ( vide supra ) olarak hayati rolü göz önüne alındığında, Pelargonium özütlerinin ve bileşenlerinin NO indükleme potansiyeli , nicel olarak işlenmiş örneklenmiş makrofaj (BMMΦ, RAW 264.7) kültürlerinin süpernatanları kullanılarak belirlendi. Griess deneyi kullanılarak nitrit konsantrasyonunu belirleyerek. Bağışıklık tepkisinin enfekte olmuş hücrelerde önemli ölçüde daha fazla ifade edilmesi, gerektiğinde spesifik olmayan bağışıklık sisteminin etkili bir şekilde uyarılmasını önermektedir. Pozitif kontrol (100 U / mL IFN-γ + 10 ng / mL LPS) ile karşılaştırıldığında, hidrofilik Pelargonium'un NO indükleme potansiyeliözler önemli ölçüde daha az belirgindi. Bununla birlikte, indüklenen NO üretiminin, deneysel modellerde kullanılan makrofajların türüne (BMMΦ; RAW 264.7) bağlı olduğuna dikkat edilmelidir [ 63 ]. L-NMMA ilavesiyle iNOS'un inhibisyonu, önemli ölçüde daha düşük NO seviyeleri üretti ve eşzamanlı olarak GFP sinyalini arttırdı, bu da mikrobiyal enfeksiyonlara ve EP'lerin belirgin NO-indükleme yeteneklerine karşı konakçı savunmasında NO'nun toksik efektör molekülü olarak kritik rolü için güçlü kanıtlar sağladı. ® 7630. NO üretimi ile parazit öldürme arasında güçlü bir ters korelasyon gözlenmesine rağmen, NO'dan bağımsız ilave savunma mekanizmalarının katılımı göz ardı edilemez.

Yukarıdaki ümit verici sonuçlar, hücre içi Listeria monositogen bakterileri kullanan ek bir enfeksiyon modeli ile çalışmalara yol açmış ve hücresel ve moleküler düzeyde daha ilgili çalışmaların yapılmasını motive etmiştir [ 64 ]. Bu deneysel enfeksiyon modeli yaygın olarak antimikrobiyal savunmayı incelemek için de kullanılmaktadır [ 65 ]. Tutarlı Layişmanya modeli, EPS enfekte hücrelerin maruz ® , konsantrasyon bağımlı bir tarzda 7630 önemli ölçüde geliştirilmiş NO üretiminin sadece enfekte olmuş hücreleri ile karşılaştırıldığında. Dikkat çekici bir şekilde, NO üretimi enfeksiyondan sonra erken bir zamanda artmıştır (6 saat). Her ne kadar bu FACS bazlı analizde hayatta kalma oranı ölçülmemesine rağmen, etiketli bulunmaması nedeniyleL. monocytogenes organizmaları, istilacı patojenlerin etkili bir şekilde ortadan kaldırılması beklenebilir. Veriler EPs ® 7630'un geniş bir bulaşıcı hastalık spektrumunda ve daha da önemlisi terapötik olarak ilgili dozlarda (≤ 30 μg / mL) NO salınımını indüklediğini göstermektedir . Buna göre, spesifik olmayan bağışıklık sisteminin uyarılması, hücre içi yerleşik mikobakteriler için öngörülebilir. Her ne kadar bu hala kanıtlanmasına rağmen, mevcut veriler tüberküloz ve geleneksel tıpta ilgili hastalıkların daha önceki tedavisinde bu bitkisel ilacın iddia edilen etkinliği için bir ipucu sunmaktadır. İlginç bir şekilde, bir memeli konakçı hücre kontrolü olarak makrofajlara karşı test edildiğinde, tüm numuneler hiç veya sadece orta sitotoksisite gösterdi.

2.6.3. Tümör Nekroz Faktörü, IL-1 ve IL-12 Salımının İndüksiyonu
      Makrofaj aktivasyonu genellikle enfeksiyona erken cevap sırasında TNF salınımı olan bir polifenotipik olaydır [ 54 ]. Bu nedenle , yukarıda bahsedilen Pelargonium ekstreleri tarafından indüklenen TNF-aktivitesinin ölçülmesi, bu bitkisel ilacın anti-enfektif potansiyelinin değerlendirilmesinde bir başka önemli immünolojik parametredir. Başlangıçta TNF salımı, örnekle aktive edilen BMMy'nin süpernatanları ile muamele edilmiş TNF'ye duyarlı ML929F'nin mevcudiyetinde hızla parçalandığı fonksiyonel bir deneyde [ 66 ] değerlendirildi . Hayatta kalan hücreler kristal menekşe boyası içerir ve nispi sayıları spektrofotometrik olarak belirlenmiştir. ≤ 25 μg / mL konsantrasyonunda, etil asetat ( yaklaşık 20 U / mL) ve n -butanol fazı (CA. 19 U / mL) orta derecede TNF indükleme potansiyeline sahip bulundu. Geri kalan tüm örnekler, pozitif kontrol olarak LPS uyaranına (10 ng / mL; 184 U / mL) kıyasla sadece ihmal edilebilir bir etki (<5 U / mL) gösterdi [ 60 ]. Sistemik TNF'nin ölümcül olabileceğini akılda tutarak enfekte olmamış hücrelerde Pelargonium ekstraktlarının orta TNF indükleme kabiliyeti faydalı olabilir. Bu fonksiyonel biyo-tahlil şimdiye kadar enfekte makrofajlara kadar genişletilmedi. Bununla birlikte, gen ekspresyon analizi, enfekte hücrelerdeki ( vide supra ) TNF-a transkriptlerinin arttırılmış ve uzun süreli yukarı regülasyonunu açıkça göstermiştir . EP neden olduğu artan hücre içi TNF-a α seviyeleri teyit kanıt ®Enfeksiyöz hücrelerle karşılaştırıldığında enfeksiyöz koşullarda 7630, son zamanlarda tek hücre seviyelerinde FACS analizinden elde edilmiştir [ 64 ]. Dikkat çekici bir şekilde, bu membrana bağlı sitokinin uyarılmış enfekte hücrelerde ( yaklaşık % 35) birikmesi, işlenmemiş kültürlerden ( yaklaşık % 45 ) daha az belirgindi . Bu fenomen, bitkisel ekstraktın aracılık ettiği TNF-a dönüştürücü enzimin arttırılmış aktivitesi ile açıklanabilir. Bu saptama, EPS ile muamele edilmiş enfekte olmuş hücrelerin yüzer ELISA ile tespit artan çözünür TNF-α protein seviyeleri ile destek buldu ® 7630. TNF-α titreler ( yaklaşık 10-16 ng / ml; EP ®7630 test konsantrasyonları 1-30 μg / mL), hem pozitif LPS kontrolünün hem de enfekte olmuş hücrelerin ( her durumda yaklaşık 10 ng / mL ) göze çarpacak kadar yüksekti .

TNF-a'nın yanı sıra, erken makrofaj ile ilişkili sitokin üretimi interlökin (IL) -1 ve IL-12'yi içerir. Hücre içi / zar-bağlı sitokinlerin Analizleri tekrar olmaması ve EP varlığında olmayan enfekte edilmiş ve enfekte olmuş hücrelerin paralel olarak gerçekleştirilmiştir ® akış sitometri kullanılarak tek bir hücre seviyelerinde, sırasıyla 7630,. ELISA, hücre süpernatanlarında salgılanan sitokinleri izlemek için kullanıldı. BMMΦ deneysel ile enfekte kullanma L. monocytogenes , EP ile inkübasyon ® -olmayan enfekte edilmiş ve sadece enfekte olan hücrelerin [ile karşılaştırıldığında 7630 içi ve hücre-dışı, IL-1 ve IL-12 üretimini artırdı 64 ].

IL-1, IL-12 ve TNF-a'nın göstermiştir artar üretim kez daha EP potansiyelini teyit ® tek hücre düzeyinde enfeksiyon kontrol edici maddeler için konak savunma mekanizmaları indükleme 7630. IL-1'in, hem NK hücrelerinden hem de T hücrelerinden IFN-y salımını indükleyen IL-12 üretiminin indüksiyonunda TNF-a ile sinerjik olduğu bilinmektedir. IFN-γ, NO üretimini tetikleyerek korumaya aracılık eder. Ayrıca, IL-12'nin Thl olgunlaşmasındaki önemi gösterilmiş, böylece doğal ve uyarlanabilir bağışıklık arasında bir bağlantı sağlanmıştır.

2.7. Gen İfadesi Deneyleri
      Leishmania enfeksiyonu ve diğer patojenik ajanlara karşı koruyucu bağışıklığın uyarılması , sitokinlerin üretimi ile yakından bağlantılıdır. Densitometrik ölçümlerden elde edilen verilerin analizi, enfekte olmuş RAW 264.7'nin iNOS ve sitokinin (IL-1, IL-10, IL-12, IL-18, IFN-a, IFN-y ve TNF-a) mRNA seviyelerinin olduğunu ortaya koydu. hücreler, enfekte olmayan hücrelerinkine kıyasla LPS artı IFN-y'ye yanıt olarak önemli ölçüde artmıştır. Özellikle, EPS ® önemli ölçüde artmıştır ve uzun süreli yukarı düzenlemelere 7630 üretilen benzer transkript profilleri belirgin enfeksiyöz şartlar altında (ifade Şekil 5 ) [ 67 - 69 ].

Şekil 5. iNOS ve sitokin transkriptlerinin sentezlenmesi enfekte olmayan ve L. majör 264.7 hücreleri EP 50 ug / mL ile 4 saat boyunca uyarılmış RAW enfekte ® 7630 ve pozitif kontrol (ctr) ve LPS / IFN-y. Sonuçlar,% 100 olarak tanımlanan hipoksantin-guanin-fosforibosil transferaz mRNA'ya göre gösterilmiştir.
      Aşağı regüle edici işlevlerle ilişkili bir sitokin olan IL-10 transkriptleri [ 70 ] daha sonra açıkça ifade edilmiştir. Bu bulgu , fonksiyonel seviyelerde ( vide supra ) gözlenen P. sidoideslerin anti-enfektif potansiyelini bağımsız olarak destekledi . İlginç bir şekilde, bu bitkisel ilaç ayrıca enfekte olmuş hücreleri IFN-y transkriptleri üretmeleri için uyardı. IFN-y'nin monositik soy hücrelerinde ekspresyonu sadece belirli fizyolojik ve patolojik koşullar altında kaydedilmiştir [ 71 , 72 ]. Ayrıca, her iki sitokinin çeşitli patojenlere karşı savunma için kritik öneme sahip olması ve IFN-production üretiminde yer alması açısından IL-12 ve IL-18 mRNA seviyelerinin yukarı regülasyonundan bahsetmeye değerdir [ 73 ,74 ]. Sonraki çalışmalar IFN-y mRNA ekspresyonunun bitkisel özler arasında P. sidoides'in eşsiz bir özelliği gibi göründüğünü öne sürmektedir [ 75 ]. Gen ekspresyon deneyleri böylece transkripsiyonel seviyede makrofaj aktivasyonu için kanıt sağladı.

2.8. Yüzey İşaretlerinin İfadesi
      Son zamanlarda, bazı yüzey belirteçleri araştırma ilgisinin odağı haline gelmiştir [ 64 ]. CD40, öncelikle makrofajlar dahil antijen sunan hücreler üzerinde eksprese edilen TNF reseptör süper ailesinin bir üyesidir. Bu yüzey markerinin IFN-γ bağımlı ve bağımsız konak savunma mekanizmaları [ 76 , 77 ] için önemli bir düzenleyici reseptör olduğu ve bir CD4 + T hücresi aracılı bağışıklık tepkisinin geliştirilmesi için gerekli olduğu bulunmuştur [ 78 ]. Enfekte olmamış ve Listeria -enfekte olmuş BMMΦ'nin EPs ® 7630 ile uyarılması , CD40'ın ekspresyonunu kısmen arttırmıştır [ 63]. Bununla birlikte, bu bitkisel ilacın 1 ug / mL'lik çok düşük konsantrasyonda belirgin ifadelerden yola çıkarak enfekte koşullarda yukarı regüle edilmiş CD40 ekspresyonunu sürdürebileceği öne sürülmüştür.

BMMy'nin LPS + IFN-y veya EPs ® 7630 (30 ug / mL) ile uyarılması, reseptörün içselleştirilmesiyle rasyonelleştirilebilen IFN-y alıcı alt birimi CD119'un dramatik bir şekilde aşağı regülasyonu ile sonuçlandı. Enfeksiyöz koşullar altında bu reseptörün aşağı regülasyonu, BMMy ile enfekte olmuş L. monocytogenes'teki benzer etkilerle tutarlıdır [ 79 ]. CD119 ekspresyonundaki değişikliklerin, hücrenin IFN-y'ye yanıt verme hassasiyetini etkilediği ileri sürülmektedir [ 80 ]. Bu sınırlı moleküler çalışmalar kesin ifadelere izin vermez, ancak en azından, P. sidoides ekstraktının anti-enfektif testlerde etki tarzının daha fazla çalışması için teşvik sağlar .

2.9. Antimikrobiyal Peptitlerin Salımı
      Polimorfonükleer nötrofiller (PMN'ler) patojenlere karşı ön hat savunmasında kilit rol oynar. Diğer bağışıklık hücrelerini toplamaya ve aktive etmeye ek olarak, PMN'lerin, bakterisidal / geçirgenliği arttırıcı protein (BPI) ve defensinler, insan nötrofil peptitleri (HNP) 1-3 gibi geniş spektrumlu antimikrobiyal aktiviteye sahip çözünür peptitleri salgıladıkları gösterilmiştir. En son EP ® 7630, konsantrasyona bağımlı bir şekilde [bu antimikrobiyal peptitlerin serbest kalmasını geliştirdiği de gösterilmiştir 81 ]. 30 μg / mL EP'de ®7630, HNP 1-3 ve BPI düzeylerini sırasıyla% 150 ve% 127 artırdı. Ekstraktın salınması için LPS'den (% 82, 10 ng / mL) çok daha iyi bir indükleyici olduğu, LPS'nin BPI (% 356) için daha etkili olduğu kanıtlanmalıdır. İlginç bir şekilde, her iki uyaranın kombinasyonu, incelenen antimikrobiyal peptitlerin orantısız olarak salınmasını arttırdı (BPI ve HNP 1-3 için sırasıyla% 531 ve% 294). Bu bulgu daha fazla kanıt sağladığını bağışıklık sistemi tepki verir daha hızlı ve büyük olasılıkla daha etkili patojenlere karşı EP'lerinin tedavi altında ® 7630 bu bitkisel ilaç yokluğunda daha. 3. Sonuçlar

Solunum yolu hastalıklarının ampirik tedavisinde yüzyıllardır kullanılan geleneksel Güney Afrika bitkisel ilaçları Avrupa laboratuvarlarına girmiştir. EPs ® 7630 olarak adlandırılan ve bu geleneksel tıptan geliştirilen özel bir ekstrenin son kimyasal, farmakolojik ve klinik çalışmaları, bu koşullarda etkinliğini kanıtlamıştır. P. sidoides gibi bitkilerin incelenmesispesifik olmayan bağışıklık sistemi üzerindeki etkiler, daha yeni terapötik ajanların türetilebileceği yeni kimyasal yapıların tanımlanmasına yol açabilir ve moleküler düzeyde etki tarzına ek bakış açısı sağlayabilir. Bu örnek, kanıta dayalı bir terapi için mevcut kalite, güvenlik ve etkililik kriterlerini karşılayan terapötik olarak faydalı bitkisel ilaçların kaynağı olarak Doğa ve geleneksel tıbbi sistemlerin keşfini sürdürmek için zorlayıcı bir argüman sunmaktadır.

Teşekkür
      Son 20 yılda projenin yayınlarında listelenen çalışma arkadaşlarının yanıltıcı çabalarının ilham kaynağı olduğu kanıtlandı ve yazar herkese minnettar.

Çıkar çatışması
      Yazarın çalışmaları kısmen ilaç şirketi Willmar Schwabe GmbH & Co, Karlsruhe, Almanya tarafından desteklendi.

Referanslar
      1. WHO. Sağlık istatistikleri ve sağlık bilgi sistemleri , Çevrimiçi olarak bulunabilir: http://www.who.int/healthinfo/statistics (erişim tarihi 22 Haziran 2011).
      2. Watt, JM; Breyer-Brandwyk, MG Güney ve Doğu Afrika'nın Tıbbi ve Zehirli Bitkileri ; Livingstone: Edinburgh / Londra, İngiltere, 1962; sayfa 449-455. [ Google Akademik ]
      3. Hutchings, A. Zulu Şifalı Bitkiler ; Natal University Press: Pietermaritzburg, Güney Afrika; s. 1996 =.
      4. Kolodziej, H .; Kiderlen AF in vitro antibakteriyel ve bağışıklık düzenleyici faaliyetlerinin değerlendirilmesi Pelargonium reniforme , Pelargonium sidoides ve ilgili bitkisel ilaç hazırlama EP ® 7630. Phytomedicine 2007 , 14 , 18-26. [ Google Akademik ]
      5. Brendler, T .; van Wyk, BE Pelargonium sidoides (Geraniaceae) 'nin tıbbi kullanımına tarihsel, bilimsel ve ticari bir bakış açısı . J. Ethnopharmacol. 2008 , 119 , 420-433'te açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      6. Helmstädter, A. Umckaloabo - Gizli bir çözümün geç onaylanması. Pharm. Tarihçi 1996 , 26 , 2-4. [ Google Akademik ]
      7. Taylor, PW; Maalim, S .; Coleman, S. Umckaloabo'nun garip hikayesi. Pharmac. J. 2005 , 275 , 790-792. [ Google Akademik ]
      8. Kolodziej, H. Pelargonium sidoides köklerinin sulu etanolik ekstresi - Eski bir anti-enfektif fitoparmasötik için yeni bilimsel kanıt. Planta Med. 2008 , 74 , 661-666'da açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      9. Kolodziej, H. Bitkisel ilaç Umckaloabo ® ' nun geleneksel ve bitki kökenli kaynakları olan Pelargonium sidoides ve Pelargonium reniforme'nin büyüleyici metabolik havuzları . Phytomedicine 2007 , 14 , 9-17. [ Google Akademik ]
      10. Chuchalin, AG; Berman, B .; Lehmacher, W. Yetişkinlerde akut bronşitin Pelargonium sidoides preparatı (EPs ® 7630) ile tedavisi : Randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma. 2005 , 1 , 437-445'i keşfedin . [ Google Akademik ]
      11. Haidvogl, M .; Heger, M. Çocukluk çağında akut bronşitte EPs ® 7630-çözeltisinin tedavi etkisi ve güvenliği : Çok merkezli gözlemsel bir çalışmanın raporu. Phytomedicine 2007 , 14 , 60-64. [ Google Akademik ]
      12. Matthys, H .; Heger, M. Akut bronşitin Pelargonium sidoides (EPs ® 7630) ' dan sıvı bir bitkisel ilaç preparasyonu ile tedavisi : Randomize, çift kör, plasebo kontrollü çok merkezli bir çalışma. Curr. Med. Res. Opin. 2007 , 23 , 323-331. [ Google Akademik ]
      13. Lizogub, VG; Riley, DS; Heger, M. Soğuk algınlığı olan hastalarda bir Pelargonium sidoides preparatının etkinliği : Randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir klinik çalışma. 2007 , 3 , 573-584'ü keşfedin . [ Google Akademik ]
      14. Matthys, H .; Funk, P. EPs ® 7630 akut bronşit semptomlarını iyileştirir ve remisyon süresini kısaltır. Randomize, çift kör, plasebo kontrollü, çok merkezli bir çalışmanın sonuçları. Planta Med. 2008 , 7 , 686-692'de açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      15. Agbabiaka, TB; Guo, R .; Ernst, E. Akut bronşit için sardunya sidoidleri : Sistematik bir gözden geçirme ve meta-analiz. Phytomedicine 2008 , 15 , 378-385. [ Google Akademik ]
      16. Bachert, C .; Schapowal, A .; Funk, P .; Kieser, M. Akut rinosinüzitin Pelargonium sidoides EPs 7630 preparasyonu ile tedavisi: Randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma. Rinoloji 2009 , 47 , 51-55. [ Google Akademik ]
      17. Kamin, W .; Maydannik, VG; Malek, FA; Kieser, M. Akut bronşiti olan çocuklarda ve ergenlerde EP 7630'un etkinliği ve tolere edilebilirliği: Pelargonium sidoides köklerinden bitkisel ilaç preparasyonu ile randomize, çift kör, plasebo kontrollü çok merkezli bir çalışma. Int. J. Clin. Pharmacol. Ther. 2010 , 48 , 184–191. [ Google Akademik ]
      18. Kirk, KM; Garbes Netto, PG Muhtemelen viral akut toplumun kazandığı tonsillofarenjit tedavisi için Pelargonium sidoidlerin pazarlama sonrası gözetimi . Rev. Panam. Infectol. 2007 , 9 , 15-24. [ Google Akademik ]
      19. Gonzales, R .; Sande, AM Komplike olmayan akut bronşit. Ann. Stajyer. Med. 2000 , 133 , 981-991'de açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      20. Gonzales, R .; Bartlett, JG; Besser, RE; Cooper, RJ; Hickner, JM; Hoffmann, JR; Sande, AM Komplike olmayan akut bronşit tedavisi için uygun antibiyotik kullanım prensipleri: Ann. Emerg. Med. 2001 , 37 , 720-727. [ Google Akademik ]
      21. Gödecke, T. Phytochemische und Pharmakologische Bir Pelargonium sidoides DC'yi Untersuchungen. Doktora. Tez, Freie Universität, Berlin: Berlin, Almanya, 2005. [ Google Akademik ]
      22. Taylor, PW Yerli Güney Afrika bitkilerinin antimikobakteriyel aktivitesi. S. Afr. Med. J. 2003 , 93 , 904-907'de açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      23. Seidel, V .; Taylor, PW Pelargonium ekstrelerinin ve bileşenlerinin hızla büyüyen mikobakterilere karşı in vitro aktivitesi . Int. J. Antimicrob. Ajanlar 2004 , 23 , 613-619. [ Google Akademik ]
      24. Mativandlela, SNP; Lall, N .; Meyer, JJM Pelargonium reniforme Curtis ve Pelargonium sidoides DC'nin antibakteriyel, antifungal ve antitüberkülar aktivitesi . (Geraniaceae) kök ekstreleri. S. Afr. J. Bot. 2006 , 72 , 232-237. [ Google Akademik ]
      25. Mativandlela, SNP; Meyer, JJM; Hüseyin, AA; Lall, N. Pelargonium sidoideslerden izole edilen bileşiklerin antitüberküloz aktivitesi . Pharm. Biol. 2007 , 45 , 645-650. [ Google Akademik ]
      26. Kayser, O .; Kolodziej, H. Pelargonium sidoides ve Pelargonium reniforme ekstrelerinin ve bileşenlerinin antibakteriyel aktivitesi . Planta Med. 1997 , 63 , 508-510'da açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      27. Uslu, H .; Yoruk, O .; Ayyıldız, A .; Aktan, B. Umckaloabo'nun ( Pelargonium sidoides ) üst solunum yolu enfeksiyon ajanları üzerindeki antibakteriyel spektrumu . Avro. J. Gen. Med. 2009 , 6 , 245-248'de açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      28. Conrad, A .; Jung, I .; Tioua, D .; Lallemand, C .; Carrapatoso, F .; Engels, I .; Daschner, FD; Frank, U. Özü Pelargonium sidoides (EP ® 7630) Grup A-streptokoklar ve ana epitelyumun etkileşimlerini inhibe vivo . Phytomedicine 2007 , 14 , 52-59. [ Google Akademik ]
      29. Janecki, A .; Conrad, A .; Engels, I .; Frank, U .; Kolodziej, bir sulu etanolle ekstrakte H. Değerlendirme Pelargonium sidoides (EP ® insan HEp-2 hücreleri için grup A-streptokoklar yapışma karşı aktivitesi için 7630). J. Ethnopharmacol. 2011 , 133 , 147–152. [ Google Akademik ]
      30. Podbielski, A .; Kreikemeyer, B. Streptococcus pyogenes'in doku özgüllüğünün arka planı . Bioforum 2009 , 29 , 32-34. [ Google Akademik ]
      31. Beil, W .; Kilian, P. EP'ler ® 7630, bir özü Pelargonium sidoides Köklerin inhibe eder bağlılık Helicobacter pylori mide epitel hücrelerine. Phytomedicine 2007 , 14 , 5-8. [ Google Akademik ]
      32. Wittschier, N .; Faller, G .; Hensel, A. özüt Pelargonium sidoides (EPS ® in situ yapışmasında 7630) inhibe eder Helicobacter pylori insan mide. Phytomedicine 2007 , 14 , 285-288. [ Google Akademik ]
      33. Neugebauer, P .; Mickenhagen, A .; Siefer, O .; Walger, M. Hücre kültürlerinde siliyer atım sıklığı üzerindeki farmakolojik etkilere yeni bir yaklaşım - Pelargonium sidoides ekstraktı altında örnek ölçümler . Phytomedicine 2005 , 12 , 47-52. [ Google Akademik ]
      34. Marcucci, F .; Klein, B .; Kirchner, M .; Zawatzky, R. Önceden stimüle edilmiş dalak hücreleri tarafından yüksek interferon gama titrelerinin üretilmesi. Avro. J. Immunol. 1982 , 12 , 787-790'da açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      35. Kolodziej, H .; Kayser, O .; Radtke, OA; Kiderlen, AF; Koch, E. Pelargonium sidoidlerin ekstraktlarının ve bileşenlerinin farmakolojik profili . Phytomedicine 2003 , 10 , 18-24. [ Google Akademik ]
      36. Thäle, C .; Kiderlen, AF; Kolodziej, H. Anti-infektif aktiviteleri Pelargonium sidoides (EP ® 7630) üzerinde oluşan NO üretimi etkileri Leismania majör enfekte makrofajlar ve antiviral etkileri bir fibroblast-virüs koruma analizinde değerlendirilen. Planta Med 2011 , 77 , 718-725. [ Google Akademik ]
      37. Schroder, K .; Hertzog, PJ; Ravani, T .; Hume, DA Interferon-γ: Sinyaller, mekanizmalar ve fonksiyonlara genel bakış. J. Leukoc. Biol. 2004 , 75 , 163-189. [ Google Akademik ]
      38. Pestka, S .; Krause, CD; Walter, MR İnterferonlar, interferon benzeri sitokinler ve reseptörleri. Immunol. Rev. 2004 , 202 , 8-32. [ Google Akademik ]
      39. Ank, N .; Iversen, MB; Bartholdy, C .; Staeheli, P .; Hartmann, R .; Jensen, UB; Dagnaes-Hansen, F .; Thomsen, AR; Chen, Z .; Haugen, H .; vd . TLR'nin neden olduğu antiviral aktivitede tip III interferon (IFN-lamba / IL-2) için önemli bir rol. J. Immunol. 2008 , 180 , 2474–2485. [ Google Akademik ]
      40. Koch, E .; Augustin, R .; Wohn, C .; Erdelmeier, CAJ Pelargonium sidoides kök ekstresi EPs ® 7630 tarafından RBL-2H3 hücreleri ve insan granülositlerinden aracı salımının inhibisyonu. Planta Med. 2010 , 76 , 1291. [ Google Akademik ]
      41. Kolodziej, H .; Kayser, O .; Kiderlen, AF; Ito, H .; Hatano, T .; Yoshida, T .; Foo, LY Proantosiyanidinler ve ilgili bileşikler: Kemirgen makrofaj benzeri hücre hattında RAW 264.7'nin nitrik oksit ve tümör nekroz faktörü a salımı üzerinde antileishmanial aktivite ve modülatör etkiler. Biol. Pharm. Boğa. 2001 , 24 , 1016-1021. [ Google Akademik ]
      42. Bağışıklık regülatörleri olarak Biron, CA Interferons α ve ß - Yeni bir görünüm. Bağışıklık 2001 , 41 , 661-664. [ Google Akademik ]
      43. Schnitzler, P .; Schneider, S .; Stintzing, FC; Carle, R .; Reichling, J. Herpes virüsüne karşı sulu bir Pelargonium sidoides ekstraktının etkinliği . Phytomedicine 2008 , 15 , 1108–1116. [ Google Akademik ]
      44. Michaelis, M .; Doerr, HW; Cinatl, J., EP etkisi Jr. incelenmesi ® 7630, elde edilen bir bitkisel ilaç hazırlama Pelargonium sidoides solunum yolu virüslerinin geniş bir panelin çoğaltma. Phytomedicine 2011 , 18 , 384-386. [ Google Akademik ]
      45. von Itzstein, M. İnfluenzaya karşı savaş: Sialidaz inhibitörlerinin keşfi ve gelişimi. Nat. Rev. Uyuşturucu Keşfi. 2007 , 6 , 967–974. [ Google Akademik ]
      46. Potier, M .; Mameli, L .; Belisle, M .; Dallaire, L .; Melanon, SB Bir sodyum (4-metilumbelliferil-a-DN-asetilnöraminat) substratı ile nöraminidazın florometrik deneyi. Anal. Biochem. 1979 , 94 , 287-296. [ Google Akademik ]
      47. Janecki, AJ; Kiderlen, AF; Kolodziej, H. in vitro EP değerlendirilmesi ® alt tabaka olarak, sodyum (4-metil-umbelliferyl) -α-DN-acetylneuraminate kullanarak inhibe nöraminidazını kabiliyeti için 7630. Planta Med. 2009 , 75 , 989. [ Google Akademik ]
      48. Muller, CP İmmünoloji Enstitüsü, Centre de Recherche Public-Santé / Laboratoire Ulusal de Santè: Lüksemburg; Kişisel iletişim ; 2011. [ Google Akademik ]
      49. Moncada, S .; Palmer, RMJ; Higgs, EA Nitrik oksit: Fizyoloji, patofizyoloji ve farmakoloji. Pharmacol. Rev. 1991 , 43 , 109-142. [ Google Akademik ]
      50. Nathan, CF; Hibbs, J. Makrofaj antimikrobiyal aktivitesinde nitrik oksit sentezinin rolü. Curr. Opin. Immunol. 1991 , 3 , 65-70. [ Google Akademik ]
      51. Liew, FY; Wei, XQ; Proudfoot, L. Parazit enfeksiyonlarına karşı efektör molekül olarak sitokinler ve nitrik oksit. Phil. Trans. Kraliyet Soc. Lond. B 1997 , 352 , 1311-1315. [ Google Akademik ]
      52. Bogdan, C .; Röllinghoff, M .; Diefenbach, A. Doğuştan ve spesifik bağışıklıkta reaktif oksijen ve reaktif azot ara maddeleri. Curr. Opin. Immunol. 2000 , 12 , 64-76. [ Google Akademik ]
      53. Bredt, DS Endojen nitrik oksit sentezi: Biyolojik fonksiyonlar ve patofizyoloji. Serbest Radik. Res. 1999 , 31 , 577-596. [ Google Akademik ]
      54. Reiner, SL; Locksley, RM Leishmania majörüne karşı bağışıklığın düzenlenmesi . Annu. Rev. Immunol. 1995 , 13 , 151-177. [ Google Akademik ]
      55. Roach, TI; Kiderlen, AF; Blackwell, geçirmeye inorganik azot oksitler ve tümör nekroz faktörü alfa JM Rolü Leishmania donovani amastigotlar gamma interferon-lipopolisakarit ile aktive LSH makrofajlar s ve LSH r konjenik fare türleri. Infect. Immun. 1991 , 59 , 3935-3944'te açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      56. Deng, W .; Thiel, B .; Tannenbau, CS; Hamilton, TA; Stuehr, DJ Kemirgen peritoneal makrofajlarında nitrik oksit sentaz geninin indüksiyonu için T hücresi lenfokinleri arasındaki sinerjistik işbirliği. J. Immunol. 1993 , 151 , 322-329'da açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      57. Ding, AH; Nathan, CF; Stuehr, DJ Fare peritoneal makrofajlarından reaktif azot ara maddelerin ve reaktif oksijen ara maddelerin salınımı. Aktive edici sitokinlerin ve bağımsız üretim kanıtlarının karşılaştırılması. J. Immunol. 1988 , 141 , 2407-2412'de açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      58. Ernst, Mycobacterium tuberculosis için JD Makrofaj reseptörleri . Infect. Immun. 1998 , 66 , 1277-1281'de açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      59. Conrad, A .; Hansmann, C .; Engels, I .; Daschner, FD; Frank, U. Özü Pelargonium sidoides (EP ® 7630) fagositozunu, oksidatif patlama, ve insan periferik kan, fagositlerin hücre öldürme geliştirir in vitro . Phytomedicine 2007 , 14 , 46-51. [ Google Akademik ]
      60. Kayser, O .; Kolodziej, H .; Kiderlen, AF Pelargonium sidoideslerin immünomodülatör prensipleri . Phytother. Res. 2001 , 15 , 122-126. [ Google Akademik ]
      61. Kiderlen, AF; Kaye, PM Leishmania parazitlerine karşı hücre içi sitotoksisite için makrofaj aktivasyonunun modifiye edilmiş kolorimetrik analizi . J. Immunol. Yöntem 1990 , 127 , 11-18. [ Google Akademik ]
      62. Kram, D .; Thäle, C .; Kolodziej, H .; Kiderlen, AF Hücre içi parazit öldürmesi: Akış sitometrisi ve anti-lizmanyal aktivite ile makrofaj aktivasyonu arasında hızlı ayrımcılık için NO tespiti. J. Immunol. Yöntemler 2008 , 333 , 79-88. [ Google Akademik ]
      63. Kiderlen, AF; Kayser, O .; Ferreira, D .; Kolodziej, H. Tanenler ve ilgili bileşikler: Leishmania donovani'nin amastigotlarının öldürülmesi ve makrofajlarda in vitro nitrik oksit ve tümör nekroz faktörü α salımı . Z. Naturforsch. 2001 , 56c , 444-454. [ Google Akademik ]
      64. Thäle, C .; Kiderlen, A .; Kolodziej, H. EPs ® 7630'un moleküler düzeyde anti-enfektif etki şekli . Planta Med. 2008 , 74 , 675-681. [ Google Akademik ]
      65. Kuzey, RJ; Dunn, PL; Conlan, antimikrobiyal savunma için bir model olarak JW Murine listeriosis. Immunol. Rev. 1997 , 158 , 27-36. [ Google Akademik ]
      66. Wagner, H .; Jurcic, K. Bitki Biyokimyasında Yöntemler ; Dey, PM, Harborne, JB, Eds .; Akademik Basın: Londra, İngiltere, 1991; Cilt 6, s. 195-217. [ Google Akademik ]
      67. Radtke, OA; Kiderlen, AF; Kayser, O .; Kolodziej, H. Galya asidi ile muamele edilmiş Leishmania major ile enfekte makrofaj benzeri RAW 264.7 hücrelerinde indüklenebilir nitrik oksit sentaz ve sitokinlerin gen ekspresyon profilleri . Planta Med. 2004 , 70 , 924-928'de açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      68. Kolodziej, H .; Burmeister, A .; Trun, W .; Radtke, OA; Kiderlen, AF; Ito, H .; Hatano, T .; Yoshida, T .; Foo, LY Tanenler ve ilgili bileşikler, Leishmania major ile enfekte makrofaj benzeri RAW 264.7 hücrelerinde nitrik oksit sentaz ve sitokin gen ifadelerini indükler . Bioorg. Med. Chem. 2005 , 13 , 6470-6476'da açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      69. Trun, W .; Kiderlen, AF; İçerisinde Kolodziej, H. Nitrik oksit sintazı, ve sitokinler, gen ekspresyon analizi Layişmanya Ham bir ekstraktın ile muamele 264.7 hücreleri enfekte Pelargonium sidoides (EP ® 7630). Phytomedicine 2006 , 13 , 570-575. [ Google Akademik ]
      70. Mocellin, S .; Panelli, MC; Wang, E .; Nagorsen, D .; Marincola, FM IL-10'un ikili rolü. Trendler Immunol. 2003 , 24 , 36-38. [ Google Akademik ]
      71. Mogensen, SC; Virelizier, JL İnterferon-makrofaj ittifakı. Interferon 1987 , 8 , 55-84. [ Google Akademik ]
      72. Gessani, S .; Belardelli, F. Makrofajlarda IFN-y ekspresyonu ve olası biyolojik önemi. Sitokin Büyüme Faktörü Rev. 1998 , 9 , 117-123. [ Google Akademik ]
      73. Trinchieri, G. Interleukin-12: Doğal direnci ve antijene spesifik adaptif bağışıklığı köprüleyen immünoregülatör fonksiyonlara sahip proinflamatuar bir sitokin. Annu. Rev. Immunol. 1995 , 13 , 251-276. [ Google Akademik ]
      74. Sugawara, I. İnterlökin-18 (IL-18) ve bulaşıcı hastalıklar, hücre içi patojenlerin neden olduğu hastalıklara özel vurgu. Mikroplar Bulaşıcı. 2000 , 2 , 1257-1263'te açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      75. Kolodziej, H .; Kiderlen, AF Tanenlerin ve ilgili bileşiklerin Leishmania parazitlenmiş RAW 264.7 hücreleri üzerindeki antilishmanial aktivitesi ve bağışıklık modülatör etkileri . Fitokimya 2005 , 66 , 2056-2071. [ Google Akademik ]
      76. Andrade, RM; Portillo, JA; Wessendarp, M .; Subauste, makrofajlarda CS CD40 sinyali, gama interferon ve reaktif azot ara maddelerinden bağımsız olarak hücre içi bir patojene karşı aktivite indükler. Infect. Immun. 2005 , 73 , 3115-3123. [ Google Akademik ]
      77. Andrade, RM; Wessendar, M .; Subauste, CS CD154, TNF-alfa bağımlı bir mekanizma yoluyla IFN-gama olmadan makrofaj antimikrobiyal aktivitesini aktive eder. J. Immunol. 2003 , 171 , 6750–6756. [ Google Akademik ]
      78. van Kooten, C .; Banchereau, J. CD40-CD40 ligandı. J. Leukoc. Biol. 2000 , 67 , 2-17. [ Google Akademik ]
      79. Demuth, A .; Goebel, W .; Beuscher, HU; Kuhn, M. Kemik iliği kaynaklı makrofajların Listeria monositogenleri ile enfeksiyonu üzerine sitokin ve sitokin reseptörü mRNA ekspresyonunun diferansiyel düzenlemesi. Infect. Immun. 1996 , 64 , 3475-3483'te açıklanmaktadır. [ Google Akademik ]
      80. Tau, G .; Rothman, P. IFN-gama reseptörlerinin biyolojik fonksiyonları. Alerji 1999 , 54 , 1233–1251. [ Google Akademik ]
      81. Koch, E .; Wohn, C Pelargonium sidoides kök ekstresi EP ® 7630 uyarır, insan tam kan nötrofil granülositler gelen antimikrobiyal peptitlerin bırakın. Planta Med. 2007 , 73 . [ Google Akademik ] [ CrossRef ]
      © 2011 yazarlar tarafından; lisans sahibi MDPI, Basel, İsviçre. Bu makale, Creative Commons Atıf lisansının ( http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/ ) hüküm ve koşulları altında dağıtılan açık erişimli bir makaledir .

Yorum yap

Ağız İçi Ve Diş Eti İltihabı Çayı

Yorum yap

AFRİKA SARDUNYASI İle KOAH

Yorum yap

AFRİKA SARDUNYASI İle Bahar Alerjisi

AFRİKA SARDUNYASI İle Astım

Yorum yap

AFRİKA SARDUNYASI İle Larenjit

Yorum yap

Yorum yap

AFRİKA SARDUNYASI İle Bronşit

Yorum yap

AFRİKA SARDUNYASI İle Sinüzit Ve Klinik Araştırmalar

Yorum yap

Yorum yap

AFRİKA SARDUNYASI İle Sinüzit

Yorum yap

Yorum yap

Yorum yap

AFRİKA SARDUNYASI İle Geniz Akıntısı

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X