Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

PİNE BARK, ÇAM Kabuğu Ekstresi

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • #46
  Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir- Pycno Nos Faydaları Nelerdir

  Yorum yap


  • #47
   Nitrik Oksit Nedir Rahatlama ve Enerji İçin Ne Yapmalıyız

   Yorum yap


   • #48
    Çam Kabuğu Ekstraktı Nedir, Faydaları Nelerdir ?

    Yorum yap


    • #49
     İdrar Yolları Enfeksiyonu,İnterstisyel Sistit Neden Olur ? Tedavisi Nedir ?

     Yorum yap


     • #50
      Çam İğne Öksürük Şurubu

      2 Kasım 2018tarihinde yayınlandı. Son güncelleme 10 Aralık 2020

      Bağlı kuruluş bağlantıları veya sponsorlu içerik içerebilir. Lütfen gizlilik politikama ve bağlı kuruluş açıklamamabakın.
      TARIFE ATLA BASKI TARIFI
      Çam iğneleri doğal bitkisel ilaç düşündüğünüzde akla gelen ilk şey olmayabilir, ama aslında yararları bir yeri var! Bu çam iğnesi öksürük şurubu yapmak kolaydır ve öksürük yatıştırıcı ve yatıştırıcı boğazları yatıştırıcı için yararlıdır.
      Çam İğnelerinin Tıbbi Faydaları

      Doğal tıp yapmak için etrafımızdaki ağaçlardan daha iyi bir yol olabilir mi?

      Çam ağaçlarının çoğu türünün iğneleri hem yenilebilir hem de tıbbi özelliklere sahiptir. Onlar aromatik ve antibakteriyel ve ağrı giderici özelliklere sahip.


      Çam iğneleri, diğer kozalaklı iğneler ile birlikte, C vitamini yüksek ve öksürük için bir balgam söktürücü olarak kullanılabilir ve göğüs tıkanıklığı giderici için.

      Çam iğne çayı bir şurup yapmak için bal ile kombine edildiğinde, kuru ve kaşıntılı boğaz yatıştırıcı ve öksürük evcilleştirmek için yardımcı son derece yararlıdır.

      Bu tarif benim kitap Şifa Bitkisel Infüzyon,Bu gibi daha fazla bitkisel ilaçlar ilgileniyorsanız kontrol ettiğinizden emin olun!
      HANGI ÇAM İĞNELERININ KULLANIMI GÜVENLIDIR?

      En çam ve diğer kozalaklı iğneler yenilebilir ve tıbbi kullanımları vardır. Sadece kozalaklı ağaç tanımlamaemin olun , eğer sakınmak istediğiniz birkaç tür olduğu gibi. Zehirli olduğu için Yew kullanmayın!

      Hamile kadınlar Ponderosa Çam iğneleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

      Çam yanı sıra, bu tarifi kullanabilirsiniz diğer kozalaklı iğneler köknar, ladin, veya baldıran (kozalaklı ağaç değil, toksik otsu bitki).
      ÇAM İĞNESI ÖKSÜRÜĞÜ ŞURUBU NASIL YAPILIR

      Bu tarifi çok hızlı ve kolay bir şekilde bir araya geliyor!

      İlk olarak, kaynatın ve bir pint mason kavanozda çam iğneleri üzerine dökün su getirmek.

      Daha güçlü bir çam iğnesi lezzet için ısı almadan önce birkaç dakika suda çam iğneleri kaynatabilirsiniz. Sadece bu bazı C vitamini içeriği azalır unutmayın.

      Su oda sıcaklığına kadar infüzyon dik olsun, sonra çam iğneleri dışarı süzün ve bal karıştırın.

      Şurubu buzdolabında kapalı bir kavanozda saklayın ve 2-4 hafta bekletin. Bu şurup raf ömrünü artırmak istiyorsanız, torbaveya buz küpü tepsilerde dondurun ve daha sonra kullanmadan önce gerektiği gibi çözülür.
      ÇAM İĞNESI ÖKSÜRÜK ŞURUBU NASIL KULLANILIR

      Bir çorba kaşığı (15ml) bir öksürük hafifletmek için gerekli her iki saatte bir alın, göğüs tıkanıklığı rahatlatmak, ya da kuru ve kaşıntılı boğaz yatıştırmak için.

      Bu şurup çocuklar yaşları için güvenli 2 ve daha büyük, ama küçük olanlar daha küçük bir doz vermek emin olun. Ben kitabım Şifa Bitkisel İnfüzyononların yaşları dayalı çocuklar için kullanışlı bir dosing kılavuzu var.

      Çam İğnesi şurubu, çiğ bal nedeniyle bir yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

      Tıbbi olmanın ötesinde, bu şurup çok lezzetli ve kokteyller veya mocktails içine karıştırma için tatil sezonu için etrafında olması güzel!

      I’m definitely going to do that this season, maybe mixed with some infused winter gin? Yes please! ŞIFA BITKISEL INFÜZYONLAR

      Bu çam iğnesi öksürük şurubu benim kitap Şifa Bitkisel Infüzyontarifleri biridir , hangi günlük rahatsızlıkları için bitkisel ilaçlar dolu doludur.

      Yedi farklı kategoride infüzyon tarifleri içerir:
      • bağışıklığı artırma
      • yatıştırıcı ağrıları ve ağrıları
      • sizi rahatsız eden şeyi giderme
      • sindirimin kolaylaştırılması
      • iç sel varlık kucaklayan
      • besleyici cilt, dudaklar ve saç
      • anne ve çocuğun desteklenmesi

      Şifa Bitkisel Infüzyon için oluşturduğunuz tarifleri basit ve basittir. Onlar anlamak ve yürütmek için bir acemi için yeterince kolay, henüz her düzeyde bitki için erişilebilir. DAHA FAZLA BAĞIŞIKLIK DESTEK ILAÇLARI

      Bu soğuk algınlığı ve grip sezonunda vücudumuzun desteklemek için benim diğer favori bitkisel ilaçlar bazılarıdır. Çam İğne Öksürük Şurubu

      Bu çam iğnesi öksürük şurubu kuru ve kaşıntılı boğaz için yatıştırıcı ve öksürük evcilleştirmek için yardımcı yararlıdır.
      Ders Baharat
      MutfağıAmerikan
      Hazırlık Zamanı10 dakika
      Aktif Zaman20 dakika
      Toplam Süre30 dakika
      Verim 1 porsiyon
      Maliyet1.50 dolar
      Kalori26kcalTalimat -ları

      • Bir kaynamaya su getirin sonra bir pint mason kavanozda çam iğneleri üzerine dökün. Daha güçlü bir çam iğnesi lezzet için ısı almadan önce birkaç dakika suda çam iğneleri kaynatabilirsiniz. (Sadece bu Bazı C vitamini içeriği azalır farkında olun).
      • Su oda sıcaklığına kadar infüzyon dik olsun, sonra çam iğneleri dışarı süzün ve bal karıştırın.
      • Şurubu buzdolabında kapalı bir kavanozda saklayın ve 2-4 hafta bekletin. Bu şurup raf ömrünü artırmak istiyorsanız, torbaveya buz küpü tepsilerde dondurun ve daha sonra kullanmadan önce gerektiği gibi çözülür.
      Notlar

      • Çoğu çam ve diğer kozalaklı türler yenilebilir ve tıbbi kullanımları vardır. Sadece kozalaklı ağaç tanımlamaemin olun , eğer sakınmak istediğiniz birkaç tür olduğu gibi. Zehirli olduğu için Yew kullanmayın!
      • Bir çorba kaşığı (15ml) bir öksürük hafifletmek için gerekli her iki saatte bir alın, göğüs tıkanıklığı rahatlatmak, ya da kuru ve kaşıntılı boğaz yatıştırmak için.
      • Bu şurup çocuklar yaşları için güvenli 2 ve daha büyük, ama küçük olanlar daha küçük bir doz vermek emin olun. Ben kitabım Şifa Bitkisel İnfüzyononların yaşları dayalı çocuklar için kullanışlı bir dosing kılavuzu var.
      • Çam İğnesi şurubu, çiğ bal nedeniyle bir yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.
      • Colleen Codekas, Page Street Yayıncılık A.Ş. 2018 tarafından Şifa Bitkisel İnfüzyon izni ile yeniden basılmıştır. Fotoğraf kredi: Colleen Codekas.

      Yorum yap


      • #51
       Nitrik Oksit ve Penis Ereksiyonu

       Mark E. Sullivan, Cecil S. Thompson, Michael R. Dashwood, Masood A. Khan,
       Jamie Y. Jeremy, Robert J. Morgan, Dimitri P. Mikhailidis
       a Üroloji Bölümü , Royal Free ve Üniversite Koleji Tıp Fakültesi ( Royal Free kampüsü ) ve The Royal Free Hampstead NHS Trust , Pond
       Street , Londra NW 3 2 QG , İngiltere
       b Moleküler Patoloji ve Klinik Biyokimya , Royal Free ve Üniversite Koleji Tıp Okulu ( Royal Free kampüs ) ve The Royal Free
       Hampstead NHS Trust , Pond Street , Londra NW 3 2 QG , İngiltere
       c Bristol Heart Institute , Bristol Royal Infirmary , University of Bristol , Bristol , İngiltere
       1 Aralık 1998'de alındı; 10 Mart 1999'da kabul edildi

       Öz
       İskemik kalp hastalığı olan erkeklerde erektil disfonksiyon prevalansının arttığına dair ikna edici kanıtlar vardır. Bu ilişki hem erektil disfonksiyon hem de iskemik kalp hastalığının benzer risk faktörlerini paylaşmasına bağlanabilir (örn. hipertansiyon, dislipidemi, diyabet ve sigara). Nitrik oksit (NO) aktivitesi penis ve vasküler dokuda olumsuz etkilenir.
       Bu nedenle, NO aktivitesindeki bir kusurun, her iki ereksiyonun patogenezinde rol oynadığının düşünülmesi şaşırtıcı değildir.disfonksiyon ve iskemik kalp hastalığı. Bu kanıtı dikkate alıyor ve kusurlu NO aktivitesinin birleştirici bir bu iki koşul arasındaki ilişkinin açıklaması. Bu alanda daha fazla araştırma yapılması, bir bütün olarak kardiyovasküler hastalıkların patogenezi. © 1999 Elsevier Science BV Tüm hakları saklıdır.
       Anahtar Kelimeler : Nitrik oksit; Erektil disfonksiyon; Şeker hastalığı; Hiperkolesterolemi; Hipertansiyon; Kardiyovasküler risk faktörleri; Endotelin
       1. Giriş
       Erektil disfonksiyon. Ayrıca, bu ilişkinin aynı risk faktörlerinin (örn.Penis ereksiyonu hipertansiyon, dislipidemi, diyabet ve sigara içmeyi içeren hemodinamik bir süreçtir) hem erektil disfonksiyon hem de vasküler hastalık olmak üzere artmış arteriyel giriş ve kısıtlı venöz çıkış. korpus kavernozum düz kas gevşemesi ile koordine edildi - Erektil disfonksiyon ve izasyon arasındaki ilişki [1]. Bu süreç genel olarak kaemik kalp hastalığı olarak kabul edilmekle birlikte önemli soruyu gündeme getirmektedir. nöro-düzenleyici kontrol altında [1-13], biyokimyasal medikal - vaskülojenik erektil disfonksiyonun başka bir şey olup olmadığı endotelden lokal olarak salınan atorler ve / veya aterosklerozun pürüzsüz tezahürü. Bozulmuş NO aktivitesi kas aynı zamanda ereksiyonun başlatılmasına ve sürdürülmesine de katılır - böyle bir ilişki için birleştirici bir açıklama sağlar. [14–16]. Her ikisinde de üretilen nitrik oksit (NO) kavernosal sinirler ve endotel, son zamanlarda penis fizyolojisinde anahtar rol oynadığı kabul edilmiştir 2. NO ve penis erektil fizyolojisi ereksiyon [1-16]. Bu derlemede, ereksiyon sırasında inandırıcı kanıtlar olduğunu gösteren kanıtları ele alıyoruz. İskemik kalp hastalığı olan erkeklerde yüksek yaygınlıkta lokal NO salımı vardır ve / veya ilgili faktörler 2. NO ve penis erektil fizyolojisi ereksiyon [1-16]. Bu incelemede şunu gösteren kanıtları ele alıyoruz: Ereksiyon sırasında İskemik kalp hastalığı olan erkekler yüksek prevalansa sahiptir NO'nun yerel salınımı ve / veya ilgili faktörler korpus kavernozumun gevşemesi [1-16]. Nonadrener- * Sorumlu yazar. Tel .: 144-171-7940-500 (Dahili 3481); faks: 144-171-7949-537. 36 günlük birincil inceleme süresi. 0008-6363 / 99 / $ - ön konuya bakın © 1999 Elsevier Science BV Tüm hakları saklıdır. PII: S0008-6363 (99) 00135-2 Derin kavernöz arterlerin gelişmesinde. Keast [19], Kavernozal açıdan en önemli gibi görünmektedir nikotinamid adenin dinükleotid fosfat kullanarak düz kas gevşemesi [2-13] (Şekil 1). Ancak (NADPH) diyaforaz boyama erektil süreç, en azından kısmen asetilkolin olabilir fare penisi, enzimi hem endotel hücrelerinde astar buldu (ACh) - insan ve tavşan korpus caverinde aracılık - birçok kan damarı ve kavernöz boşluklar içinde. nosum [14–16]. NOS, sıçan ve tavşan korpus caverinde gösterilmiştir. Korpus kavernozumun innervasyonu ve Nosum'un önemli bir aktivite sergilediği gösterilmiştir. endotelyumun her ikisi de NO kaynağı olabilir. Bir anti- [H] -arginini [H] - 'ye dönüştürme yeteneği ile izlenir sıçanda bulunan yapıcı NO sentazına (NOS) serum sitrülin [18,20]. Tavşan korpus kavernozumunda enzim serebellum, Burnett ve ark. [16] boyamayı gösterdi mevcut NOS'un sitozolik kurucu bir izoformuydu [20], pelvik pleksus ve kavernayı oluşturan aksonal süreçler beyin nöron dokusunda bulunanlara benzer. Endo- sinir bozucu. Derinlikteki adventisya sinir pleksusu telden türetilmiş NOS (eNOS) esas olarak membrandır kavernozal arterler ve nöronal süreçler bağlı [21]. Bu, en önemli kaynağın sinüzoidler ve corpora cavernosa'nın çevresi Penis dokusundaki NO'nun nöronaldir. G belirgin şekilde lekeli. Dorsal penil ve kavernozal arterler Analogları L gibi -arginin, N -monomethyl- L -Ar- G hem adventif hem de endotelde NOS için boyandı cin ( L -NMMA) ve N- nitro- L- arjinin metil ester katmanlar, endotel boyama soluk olmasına rağmen ( L -NAME), NOS'u etkin bir şekilde inhibe eder. In vitro, bu ajanlar kavernozal damarlar. Alm vd. [17] antiserum pro- kullanarak elektriğin neden olduğu kavernöz dokunun gevşemesini engeller tavşanlarda bir COOH-terminal fragmanına karşı cal alan stimülasyonu (EFS) ve muskarinik reseptör stimü- sıçan serebellar NOS, bu bulguları doğruladı. NOS lasyon [2–4,6,9,11,13]. Bu inhibe edici etki kısmen ayrıca kavernöz sinirlerde [18] ve bunların eksojen L- arjinin ile dengelenmiştir. G corpora cavernosa içindeki terminal sonları, N- nitro- L- arjinin ( L- NA) kasılmaları artırdı dorsal penis sinirlerinin dalları ve sinir pleksusları noradrenalin ile indüklenir ancak dinlenme üzerinde çok az etkisi vardır.

       Erginlik [14], mağaranın pasif gerilmesinin düz kas. Hücre içi birikimin artması Ous doku NO salınımını indüklemek için yeterli değildir, ancakcGMP'nin daha sonra bedensel pürüzsüzlüğe neden olduğuna inanılmaktadır. Aktif doğum kontrolü sırasında sürekli NO salımı meydana gelebilir kimyasal bir kaskad yoluyla kas gevşemesi. Döngüsel çekirdekyon. Sarkık durumda, NO bu nedenle mevcut gelgit fosfodiesteraz enzimleri (PDE'ler) penil kan akışının dakikadan dakikaya kontrolü. korpus kavernozum cGMP'nin aktivitesini düzenler [26,27]. Üretim YOK, ancak düz kasın yeteneği değil Deneysel çalışmalar göstermiştir ki hem PDE III hem de V HAYIR'a yanıt vermek, oksijen gerilimine bağlı görünüyorizoenzimler kavernozal pürüzsüzlükte önemli bir rol oynar [22,23]. Elektrikle indüklenen gevşemeler ilerleyiciydi kas tonusu [26,27]. PDE V aktivitesinin inhibisyonu oksijen gerilimini azaltmanın bir işlevi olarak yalnızca engellenir ED'nin sildenafil ile tedavi edilmesinin temelini oluşturur [26,27]. Bir (pO) 50 mmHg değerlerinde ve belirgin şekilde zayıflatılmış bedensel düz kası ortaya çıkaran varsayılan mekanizma.Gevşek durumda ölçülen oksijen gerilimleri. Bu ima eder gevşeme, cGMP'ye bağlı protein kinaz de sarkık durumda azalmış oksijen tansiyonu, miyozin hafif zincirlerinin doğrudan veya bir sarmal damarların daralmasına rağmen ve hücre içi kalsiyum depolarının düşmesinin sonucu. HAYIR, fiziksel doku, düşük NOS aktivitesine neden olur. transselüler iyon akışları üzerindeki etkiler yoluyla da etkileyebilir NO ve NO salınımı yoluyla etki eden vazodilatörler bedensel düz kas sisteminin kasılma durumu. zimatik olarak veya enzimatik olmayan şekilde [örn. nitrogliserin, so- Son araştırmalar, NO'nun sodyum / potas- dium nitroprusside (SNP), S- nitroso- N- asetilpenisilamin insan ve tavşanlarda siyum-adenozin trifosfataz

       linsidomin] [24] hepsi konsantrasyona bağlı Gözenekli düz kas sistemi [28,29] ve bir Kinsan ve tavşan korpus kavernozumunun gevşetilmesi.

       Bunlar tavşanda iletken membran hiperpolarizasyon yolu ajanların ayrıca çözünür guanilatı uyardığı gösterilmiştir. bedensel düz kas hücreleri [30]. siklaz aktivitesi, doku seviyelerinde bir artışa yol açar penis bileşenlerinden türetilebilir. guanozin-3959-siklik monofosfat (cGMP) [8]. NANC sinirleri. Transgenik fareler,
       EFS'nin neden olduğu gevşeme, seçici olarak geliştirilebilir. nöronal NOS (nNOS) geninin hedeflendiği cGMP fosfodiesteraz inhibisyonu, [2,3,7,8], destek
       kesinti ve etkisizleştirildi [31]. Bunun avantajları var Nöronal olarak salınan NO'nun uyarıcı olarak hareket ettiği görüşünü NOS aktivitesinin farmakolojik inhibisyonundan fazla, çünkü çözünür guanilat siklaz aktivitesi. NOS enziminin çalışmasına izin verir. Sıçanlarda, intrakavernöz ilaç enjeksiyonu, diğer NOS enzimleri. Bu transgenik fareler yaşayabilir ve adenosin-3959-siklik monofosfat (cAMP) ve ereksiyon işlevini koruyor gibi görünmesi [31] cGMP yolları, ne cAMP ne de ilaçların diğer kaynakların işbirlikçi veya telafi edici etkileri adenilat siklaz aktivitesini uyarmak NO ve / veya diğer aracılar. Bunlar için başka bir açıklama intrakavernozal basınç [25]. Buna karşılık, intracaver- bulgular, bu transgenik farelerin, cGMP ve SNP'nin nosal enjeksiyonu doza bağlı nöronal NOS, nNOSb [32]. Nöronal dağılımları inhibe edilebilecek intrakavernöz basınçtaki değişiklikler Bu farelerdeki penisin nNOS proteinini koruduğu gösterilmiştir
       metilen mavisi (bir guanilat siklaz inhibitörü) ile. Öyleydi ve mRNA, nNOSb ifadesi bunlarda gösterilebilir bu nedenle kavernöz düz kas gevşediği sonucuna varmıştır. Bu nakavt modelinin geçerliliği bu nedenle sıçanlarda guanilat aktivasyonu aracılık eder soruya açık. ENOS geninin benzer şekilde bozulması,
       siklaz ve cAMP sistemi yalnızca minimum agresif, doğurgan ve dirençli farelerle sonuçlandırol [25]. ateroskleroz gelişimine [33]. Bu çalışmalar
       İzole penis dokusu şeritlerinden elde edilen in vitro sonuçlar özellikle erektil disfonksiyon göstermedi veya yerel nöronal L- arjinin / NO sisteminin bu transgenik eNOS farelerinde normal erektil fonksiyon normal ereksiyon için gereklidir. Ancak bulgular, eNOS'un
       Bu görüşü desteklemek için vivo verileri. Anestezi uygulanmış tavşanlarda, dahil olan NO sentezinde önemli bir rol oynar kavernöz sinirlerin uyarılmasıyla oluşan ereksiyonlar kavernozal düz kas gevşemesi veya bu alternatif doza bağlı olarak intrakorporeal tarafından inhibe edilebilir NO kaynakları ve / veya diğer penis ereksiyon aracıları L -NA enjeksiyonu (bir NOS aktivitesi inhibitörü) [5]. İçinde eNOS enziminin kaybını telafi edebilir. NOS anestezi uygulanmış sıçanlar, intravenöz L -NA ereksiyonu inhibe etti vasküler ve sinüzoidal endotelde lokalize kavernöz sinirlerin uyarılmasıyla indüklenir [16]. normal hayvanların penisleri ve nöronal NOS eksikliği Bu nedenle, ikna edici deneysel kanıtlar vardır. fareler immünolokalizasyon çalışmaları ile gösterilmiştir nörojenik NO'nun önemli bir ilaç olduğu varsayımı [34]. İndüklenebilir NOS'un da ifade edildiği gösterilmiştir penil ereksiyon atoru. sıçan bedensel düz kas hücreleri üzerinde [35] Bugüne kadar, çalışmaların çoğu şu kavramı desteklemektedir: bu hücreler NO üretebilir. Bu izoformlar ne ölçüde Penisin otonomik innervasyonundan türetilmemiş HAYIR normal erektil fonksiyona katılmak daha fazlasını bekliyor yerel olarak ganglionik bir nörotransmiter olarak çalışır
       açıklama. NANC aracılı penis ereksiyonu [1–13,20,24–30]. Takip et- Çeşitli çalışmalar androjenlerin rolünü değerlendirmiştir. sentezini ve sinir terminallerinden salınmasını, NO penil NO yolu. Androjen yoksunluğu azalır guanilat siklazı vasküler ve trabekülerde aktive eder Sıçanda NOS içeriği, aktivitesi ve erektil tepkiler penis [36]. Dahası, kısırlaştırılmış sıçanlarda değiştirilmesi kalp hastalığı ve erektil disfonksiyon [46]. Bu konu bu etkileri geri yükler [37]. Bu onarıcı etkiler aşağıdaki bölümlerde ayrıntılı olarak tartışılmaktadır. aktif androjen olarak dihidrotestosterona atfedilir [38]. Plazma androjen seviyeleri de NOS aktivitesini etkiler

       3.4. Yaşlanma
       Elektrikle uyarılan dik sıçan penislerinde test edildi [39]. Artan yaş, değişmiş NO sentezi ile ilişkilidir ve sıçan penisindeki erektil yanıtlar [50]. Bu bir olabilir
       artan erektil insidansı için açıklama erkekte yaşlanmayla oluşan disfonksiyon [50].
       3.1. Diabetes mellitus ( DM )
       3.5. Radyasyon etkileri
       DM, hastalığın başlıca organik nedenlerinden birini temsil etmektedir. Radyasyonun sayısını azalttığı gösterilmiştir. erektil disfonksiyon, erkeklerin% 50 kadarı sıçanda sinirler içeren penis NOS, muhtemelen pro- Erektil disfonksiyondan muzdarip DM [40]. Aynı zamanda iyi erektil gelişimi için bir açıklama yapmak DM'nin artan bir insanda disfonksiyon, post-pelvik radyasyon [51]. vasküler olayların insidansı. Patho- arasında bir bağlantı erektil disfonksiyonun doğuşu ve azalmış lokal NO etkinlik önerildi çünkü izole korpus caver-

       4. Klinik uygulamalar
       ED'li diyabetik hastalardan nosum şeritleri, her ikisi de nöro- genik ve endotele bağlı gevşemeler im-NO yolunu terapötik olarak kullanmaya yönelik ilk girişimler eşleştirilmiş [41]. Alloksan'da da benzer bulgular görüldü. NO'nun intrakavernöz uygulamasını içeriyordu DM tavşanlarını indükledi [42]. İçinde EFS'ye azaltılmış gevşeme donör, linsidomin klorohidrat (SIN-1), bir ilaç erektil diyabetik hastalardan alınan kavernozal dokuNO enzimatik olmayan yollarla salınır [52,53]. Bunlar klinik disfonksiyon da gösterilmiştir [43]. Buydu çalışmalar [52,53], SIN-1'in ereksiyona neden olabileceğini gösterdi, ancak NO üretimi eksikliği ile ilişkili ( genel yanıt oranları diğer intracaverlardan daha düşüktür nitrit oluşumu) ve pürüzsüzlüğün yetersizliğine değil prostaglandin E gibi mevcut kullanımda olan nosal ajanlar ve gevşemek için kas [43]. Mekanizmalar hakkında daha fazla bilgi analogları. SIN-1 enjeksiyonları herhangi bir yerel önemli bir şey gösteren çalışmalar tarafından sağlanmıştır. rahatsızlık veya enflamatuar ve fibrotik reaksiyonlar, destek- NOS bağlanma sitelerinde (varsayılan reseptörler) artış olamaz eylem tarzının fizyolojik olduğu yorumunu DM indüksiyonundan iki ay sonra sıçan kavernozumu [44]. cal. Daha yakın zamanlarda, ağızdan aktif bir tip V PDE olan sildenafil Bu bulgu, NO biyoyararlanımındaki bir bozukluğun inhibitör, in- ile karşılaştırılabilir yanıt oranları göstermiştir. yeteneği, ya substrat L- arjinin eksikliğinden dolayı, trakavernozal ajanlar [54,55]. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu oldu Söndürme yok (örneğin, gelişmiş glikosilasyon sonu ile) erektil disfonksiyonun yönetimi üzerinde büyük bir etki. ürünler (AGE'S) [45] veya süperoksit ile inaktivasyon yoluyla erektil disfonksiyonun patogenezinde rol oynar.


       5. Erektil disfonksiyon ve iskemik kalp hastalığı: Kusurlu NO aktivitesi,
       3.2. Hiperkolesterolemi
       Her iki koşulun patogenezi?

       Yukarıda bahsedildiği gibi hiperkolesterolemi, Yukarıda tartışıldığı gibi, çok sayıda çalışma göstermiştir ki Hem vaskülojenik erektil disfonksiyon için özelleştirilmiş risk faktörü
       iskemik kalp hastalığı ve erektil disfonksiyon payı [46,47] ve iskemik kalp hastalığı. A kullanan çalışmalar ortak risk faktörleri [46,47]. Daha yakın zamanda, ön hiperkolesteroleminin genetik tavşan modeli şunu önermektedir: çalışmalar fibrinojen [56] ve lipoprotein (a) (bizim bu lipid anormalliği erektil disfonksiyondan sorumlu olabilir yayınlanmamış sonuçlar) erektil disfonksiyon için risk faktörleridir penis endotelin reseptör bozukluğundaki değişiklikler nedeniyle yanı sıra iskemik kalp hastalığı için. Epidemiyolojik olarak, haraç. Bu değişiklikler sırayla NOS- Massachusetts Erkek Yaşlanmasının uzun vadeli takibi bağımlı mekanizmalar [48]. Kolları kullanan deneyler- çalışma, orta veya tam risk olduğu sonucuna varmıştır. terolle beslenen tavşanlar, kardiyovasküler riski olan hastalarda erektil disfonksiyon NO sentezi, aterom benzeri gelişmeyi destekler faktörler% 31 idi (yaşa uygun bir hastalıktan daha yüksek lezyonlar, L- arjinin ile takviye ise serbest kontrol kohortu:% 19.6) [46]. Ayrıca alakalı olabilir bu değişiklikler [49]. iskemik kalp hastalığı ve erektil için risk faktörleri disfonksiyon, her iki durumda da sinerjik davranır.

       3.3. Hipertansiyon
       Bununla birlikte, eşit ilgiye sahip çalışmalar, iskemik kalp hastalığının kapsamı, Hipertansiyon ayrıca her iki iskemik hastalıkla da ilişkilidir. eşzamanlı erektil disfonksiyon. Böylece, iki çalışma var
       arlığı arasında önemli bir korelasyon gösterdi arterler [66] ve köpek yüzeysel temporal arterler [67], vaskülojenik erektil disfonksiyon ve klinik olarak belirgin / bu vasküler yataklarda düzenleyici bir rolü desteklemek. subklinik iskemik kalp hastalığı [57,58]. Örneğin, İzole edilen endotele bağlı gevşemede azalmaGreenstein vd. [57] önemli bir korelasyon bildirdi kan damarları deneysel hayvanlarda tanımlanmıştır erektil disfonksiyon ile koroner sayısı arasında sistemik ve pulmoner hipertansiyon modelleri [68]. anjiyografide tıkalı damarlar. Anderson vd. [58] Bu bulgular, bir zayıflamaya atfedilmiştir. şiddetli arteriyojenik erektil hastalarının NO aktivitesi veya bir endo- disfonksiyon (dubleks sonografi ile değerlendirildi)% 16 telden türetilmiş büzülme faktörü. İçin daha kesin veriler asemptomatik olmasına rağmen şiddetli muzdarip olma riski, NO'nun kan basıncının düzenlenmesinde birincil rolü iskemik kalp hastalığı.inaktivasyonu olan bir fare modelinde gösterilmiştir. Endotelyal L -arginin-NO yolağındaki değişiklikler eNOS geni [33]. Bu endotelyal NO bozukluğu hem aterosklerotik hem de hiper biyoyararlanım, hipertansiyonun neden bir açıklaması olabilir insanlarda perkolesterolemik koroner arterler ve ani vaskülojenik erektil disfonksiyon için bir risk faktörüdür [46]. mal modeller [59–63]. Bu çalışmalar kavramı destekliyor
       Açıktır ki, hipertansiyona bağlı erektil disfonksiyon bunlarda NO biyoyararlanımında bir azalma olduğunu ayrıca belirli antihipertansif ajanların kullanımından kaynaklanır koşullar. Bu bulgular,
       (örneğin tiyazidler veya b-blokerleri). penil L -arginin-NO yolu ve Erektil disfonksiyon ve iskemik arasındaki başka bir bağlantı penil vaskülerde vaskülojenik değişiklikler kavramı kalp hastalığı veya DM, dolaşımdaki yüksek seviyelerdir erektil disfonksiyondaki yatak koronerdekileri yansıtır endotelin-1 (ET-1) [69-71]. Bu peptid bir arterler. güçlü vazokonstriktör ailesi. Bugüne kadar iki ana ET Koronerde NANC aracılı NO salınımının rolü reseptörler tanımlanmış ve klonlanmıştır: ET ve ET Bir dolaşım net değil, ancak NANC sinirleri 72]. ET fizyolojik bir NO antagonisti olarak kabul edilir koroner kan akışının düzenlenmesinde rol oynar [64]. Diğer [73,74] (Şekil 2). Birkaç çalışma, po- işçiler, NANC aracılı NO üretiminin Korpus modülasyonunda ET-1'in temel önemi
       insan serebral arterlerini vazodilat eder [65], sığır baziler kavernosum düz kas tonusu [69,75,76]. Çalışmalar var
       ET-1'in gelişiminde olabileceğini önerdi cGMP'nin hidrolizini inhibe ederek bunu başarır, hipertansiyon [77,78] ve DM [79], her ikisi de L -arjinin-NO yolu ile üretilir . ayrıca ilişkili olan kardiyovasküler risk faktörleri Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. erektil disfonksiyon [40-46,80]. Hy- arasındaki bağlantı NO'nun bu organdaki kesin patofizyolojik rolü. Bu
       gerginlik ve erektil disfonksiyon, anormal çalışma aynı zamanda patolojiye daha fazla içgörü sağlayabilir. dinamik olarak gösterildiği gibi mal penil vasküler yanıtlar bir bütün olarak kardiyovasküler hastalıkların oluşumu. test etme (örneğin papaverin ve Dubleks sonografi kullanarak) [80]. Hipertansiyon, diğer damarlarla sinerjik olarak hareket eder. artma açısından risk faktörleri (örn. DM ve sigara)


       Referanslar
       erektil disfonksiyon olasılığı [80]. Dahası, erektil diyabetiklerde plazma ET-1 seviyeleri daha yüksektir [1] Andersson KE, Wagner G. Penil ereksiyon fizyolojisi. PhysiolRev 1997; 75: 191–236.
       erektil disfonksiyonu olmayan şeker hastalarına göre disfonksiyon[2] Bush PA, Aronson WJ, Buga GM, Rajfer J, Ignarro LJ. Nitrik oksit[79]. insan ve tavşan korpus kavernozumunun güçlü bir gevşetici maddesidir. J UrolET-1 vasküler kasılma yanıtını güçlendirir 992; 147: 1650–1665. düz kastan diğer spazmojenlere [81-83]. Bu nedenle, [3] Bush PA, Aronson WJ, Rajfer J, Buga GM, Ignarro LJ. Karşılaştırma ET-1'in fizyolojik ilgisi bununla ilişkili olabilir adrenerjik olmayan, kolinerjik olmayan ve nitrik oksit aracılı gevşeme korpus kavernozumun oluşumu. Int J Impotence Res 1992; 4: 85–93. diğerlerinin kasılma tepkilerini artırma yeteneği G [4] Holmquist F, Hedlund H, Andersson KE. L - N- nitroarginin inhibe eder insan korpus kavernozumunda bulunan vazomodülatörler. insan izole korpusunun adrenerjik olmayan, kolinerjik olmayan gevşemesi Hiperkolesterolemi başka bir kardiyovasküler risktir kavernozum. Açta Physiol Scand 1991; 141: 441–442. her iki insanda erektil disfonksiyon faktörü ve prediktörü [5] Holmquist F, Stief CG, Jonas U, Andersson KE. Nitriğin etkileri Gve hayvan modelleri [46-49]. Grubumuz yakın zamanda
       erektil yanıt üzerine oksit sentaz inhibitörü N- nitro- L -arginin tavşanda kavernöz sinir stimülasyonuna. Açta Physiol Scand Watanabe tavşan modelinde, bir 1991; 143: 299–304.
       korpusta ET-reseptör bağlanma bölgelerinde önemli azalma [6] Holmquist F, Andersson KE, Hedlund H. kavernozum dokusu ile yaş uyumlu sağlıklı izole korpus kavernozumda inhibitör nörotransmisyon kontroller [48]. Bu azalma kısmen endotel tavşan ve adam. J Physiol 1992; 449: 295–311. ET reseptörleri [48]. Bu reseptör alt tipi gösterilmiştir [7] Holmquist F, Fridstrand M, Hedlund H, Andersson KE. Eylemleri 3-morfolinosydnonimin (SIN-1) tavşan izole penil erektil üzerinde diğer vasküler yataklarda ET-1 ile indüklenen vazorelaya aracılık etmek içindoku. J Urol 1993; 150: 1310–1315. NO oluşumunu uyararak xasyon [84-86]. Ancak [8] Ignarro LJ, Bush PA, Buga GM ve diğerleri. Nitrik oksit ve döngüsel GMP ET reseptörünün korpus kavernozumdaki rolü kalır. Elektriksel alan uyarımı üzerine oluşum korpusun gevşemesine neden olur belirsiz ve daha ileri çalışmalar bekleniyor. kavernozum düz kas. Biochem Biophys Res Comm Dolayısıyla, normal erektil fonksiyonun şunları içerdiği görülmektedir. 1990; 170: 843–850. [9] Kim JH, Azadzoi KM, Goldstein I, SaenzdeTejada I. Bir nitrik vazodilatör ve vazokontriktif arasında hassas bir denge oksit benzeri faktör, adrenerjik olmayan, kolinerjik olmayan nörojenik ing faktörler. Bu denge bozulduğunda erektil penil korpus kavernozum düz kasının gevşemesi. J Clin Invest
       işlev bozukluğu ortaya çıkabilir. 1991; 88: 112–118. Erektil disfonksiyon ve iskemik kalp hastalığı olabilir [10] Knispel HH, Goessl C, Beckmann R. Nitrik oksit nöro- tesadüfen aynı hastalarda meydana gelmez. tavşan kavernöz düz kasında indüklenen genik gevşeme elektriksel alan uyarımı. Urology 1992; 40: 471-476. Sonuç olarak, sertleşmeyi tedavi eden tıp doktorları [11] Pickard RS, Powell PH, Zar MA. Nitrik inhibitörlerinin etkisi disfonksiyon, altta yatan olasılığın farkında olmalıdır. sinir uyarılmış oksit biyosentezi ve döngüsel GMP oluşumu İskemik kalp hastalığı ve bunun klinik önemi insan kavernozal düz kasın gevşemesi. Br J Pharmacol 'bütün hasta yönetimi' şartları. 1991; 104: 755–759. [12] Pickard RS, Powell PH, Zar MA. Nitrik oksit ve döngüsel GMP izole insanda gevşetici sinir stimülasyonunu takiben oluşum korpus kavernozum. Br J Urol 1995; 75: 516–522.
       6. Sonuçlar
       [13] Rajfer J, Aronson WJ, Bush PA, Dorey FJ, Ignarro LJ. Nitrik oksit yanıt üzerine korpus kavernozumun gevşemesinin bir aracı olarak NO, fizyolojik düzenlemede önemli bir rol oynar.
       adrenerjik olmayan, kolinerjik olmayan nörotransmisyon. N Engl J Med penis ereksiyonu. HAYIR bu etkileri şu yolla ortaya çıkarır: 1992; 326: 90–94. [14] Knispel HH, Goessl C, Beckman R. Basal ve asetilkolin uyarıcı guanilat siklazın aktivasyonu ve müteakip pro- kaplı nitrik oksit oluşumu, tavşan kavernözünün gevşemesine aracılık eder cGMP'nin indirgenmesi. Bozulmuş HİÇBİR aktivitesi bir düz kas. J Urol 1991; 146: 1429–1433. erektil disfonksiyon patogenezinde önemli rol. [15] Knispel HH, Goessl C, Beckman R. Nitrik oksit gevşemeye aracılık eder Bu bozulmuş NO aktivitesi, aşağıdakine benzer olabilir tavşan ve insan korpus kavernozum düz kaslarında. Urol Res diğer vasküler hastalık formlarında veya varlığında ortaya çıkar 1992; 20: 253–257. [16] Burnett AL, Lowenstein CJ, Bredt DS, Chang TSK, Snyder SH. kardiyovasküler risk faktörlerinin (örneğin sigara, dislipidemi, Nitrik oksit: penis ereksiyonunun fizyolojik bir aracıdır. Bilim
       diyabet ve hipertansiyon). 1992; 257: 401–403. Etkili, sözlü olarak aktif olan son gelişmeler, [17] Alm P, Larsson B, Ekblad E, Sundler F, Andersson KE. İmmüno tip V PDE inhibitörü (sildenafil) yeni bir yöntem sağlar periferal nitrik oksit sentaz-konunun histokimyasal lokalizasyonu erektil disfonksiyonlu hastalar için tedavi. O sentetize edilmiş C-'ye karşı geliştirilen antikorları kullanarak sinirleri lekelemek.


       M . E . Sullivan vd . / Kardiyovasküler Araştırma 43 (1999) 658–665 Fare beyninden klonlanmış bir enzimin N-terminal fragmanları. Açta [39] Lugg JA, Schlunt K, Rajfer J, Gonzalez-Cadavid NF. Modülasyonu Physiol Scand 1993; 148: 421–429. elektriksel uyarı ile peniste nitrik oksit sentaz aktivitesi [18] Burnett AL, Tillman SL, Chang TSK ve diğerleri. İmmünohistokimyasal
       kavernosal sinir. J Urol 1995; 153: 509A. otonomik innervasyonda nitrik oksit sentazın lokalizasyonu [40] McCulloch DK, Campbell IW, Fu FC, Prescott RJ, Clarke BF. insan penisi. J Urol 1993; 150: 73–76. diyabetik iktidarsızlık prevalansı. Diabetologia 1980; 18: 279–283. [19] Keast JR. Sıçan penisinde olası bir nöral nitrik oksit kaynağı. [41] SaenzdeTejada I, Goldstein I, Azadzoi KM, Krane RJ, Cohen RA. Neurosci Lett 1992; 143: 69-73. Penisin nörojenik ve endotel aracılı gevşemesi bozulmuş [20] Bush PA, Gonzalez NE, Ignarro LJ. Nitrik oksidin biyosentezi ve iktidarsızlık yaşayan diyabetik erkeklerden alınan düz kas. N Engl J Med yapıcı nitrik oksit sentaz yoluyla L- arjinin'den sitrülin 1989; 320: 1025–1030. tavşan korpus kavernozumunda bulunur. Biochem Biophys Res Comm 2] Azadzoi KM, SaenzdeTejada I. Diabetes mellitus nöro- 1992; 186: 308–314. tavşan korpus caverinin genik ve endotel aracılı gevşemesi [21] Forstermann U, Schmidt HW, Pollock JS ve diğerleri. Nitrik izoformları nosum düz kas. J Urol 1992; 148: 1587–1591. oksit sentaz. Biochem Pharmacol 1991; 42: 1849–1857. [43] Pickard RS, Kral P, Zar MA, Powell PH. Korpus kavernozu [22] Kim JH, Vardi Y, Padma-Nathan H ve diğerleri. Oksijen tansiyonu düzenler iktidarsız erkeklerde rahatlama. Br J Urol 1994; 74: 485-491. korpus caverde nitrik oksit üretimini modüle ederek ereksiyon- [44] Sullivan ME, Bell CRW, Dashwood MR ve ark. Otoradyografi nosum. Int J Impotence Res 1992; 4 (ek 2): A3. nitrik oksit sentaz bağlanma yerlerinin normal ve [23] Kim JH, Vardi Y, Padma-Nathan H ve diğerleri. Oksijen nitriği düzenler diyabetik sıçan korpus kavernozum. Eur Urol 1996; 30: 506–511. oksit yolu. Penis ereksiyonunda fizyolojik rol. J Clin Invest [45] Hoffman D, Seftel AD, Hampel N, Resnick MI. Gelişmiş glikasyon 1993; 91: 437–442. son ürünler kavernozal nitrik oksidi söndürür. J Urol 1995; 153: 441A. [24] Feelisch M. Nitrik oksit oluşumunun biyokimyasal yolları [46] Feldman HA, McKinlay JB, Goldstein I, Longcope C. Erektil nitrovasodilatörlerden: uygun eksojen NO donör seçimi disfonksiyon, kardiyovasküler hastalık ve kardiyovasküler risk faktörleri: ve sulu NO çözeltilerinin hazırlanması ve işlenmesine ilişkin hususlar. J Massachusetts erkeklerinden oluşan geniş bir rastgele örneklemde olası sonuçlar. Cardiovasc Pharmacol 1991; 17 (ek 3): S25.J Urol 1998; 159: 91.[25] Martinez-Pineiro L, Trigo-Rocha LF, Hsu GL ve ark. Döngüsel[47] Wei M. Toplam kolesterol ve yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterolguanozin monofosfat, sıçanda penis ereksiyonuna aracılık eder. Urolerektil disfonksiyonun önemli prediktörleri. Am J Epidemiol Res 1993; 24: 492–499.1994; 140: 930–937. [26] Boolell M, Allen MJ, Ballard SA ve diğerleri. Sildenafil: oral olarak aktif[48] ​​Sullivan ME, Dashwood MR, Thompson CS, Mikhailidis DP,tip 5 siklik GMP'ye özgü fosfodiesteraz inhibitörü Morgan RJ. Korpustaki endotelin B reseptör bağlanma bölgelerinde azalma penil erektil disfonksiyon tedavisi. Int J Impotence Reshiperkolesterolemik tavşanların kavernozası. Br J Urol 1998; 1: 128–1996; 8: 47–52.134.[27] Stief CG, Uckert S, Becker AJ, Truss MC, Jonas U. Etkisi[49] Girerd XJ, Hirsch AT, Cooke JP, Dzau VJ, Creager MA. L- arjinininsan ve tavşanda spesifik fosfodiesteraz (PDE) inhibitörlerikolesterolle beslenenlerde endotele bağlı vazodilasyonu artırırin vitro ve in vivo kavernöz doku. J Urol 1998; 159: 1390–1393.
       tavşanlar. Circ Res 1990; 67: 1301–1308.[28] Schmidt PS, Gupta S, Daley J, SaenzdeTejada I. Mekanizmaları[50] Garban H, Vernet D, Freedman A, Rajfer J, Gonzalez-Cadavid NFnitrik oksit kaynaklı tavşan korpus kavernozum pürüzsüzlüğünün gevşemesiSıçanlarda yaşlanmanın nitrik oksit aracılı penil ereksiyon üzerine etkisi. Amkas. J Urol 1995; 153: 442A.J Physiol 1995; 268: H467 – H475.11[29] Gupta S, Moreland RB, Schmidt PS ve ark. Nitrik oksit, Na -K -[51] Carrier S, Hricak H, Lee S ve ark. Nitrikte radyasyona bağlı azalmaATPase ve insan korpuskavernozumları pürüzsüz kas kasılması.sıçan penisinde oksit sentaz içeren sinirler. RadyolojiJ Urol 1995; 153: 442A.1995; 195: 95–99.[30] Seftel AD, Viola KA, Kasner SE, Ganz MB. Nitrik oksit gevşer[52] Meyer MF, Taher A, Krah H ve diğerleri. İntrakavernöz uygulamatavşan korpus kavernozum bir potasyum iletken- yoluyla düz kasıTavşan ve insanda SIN-1: fonksiyonel ve toksikolojik sonuçlar. Anntive yolu. Biochem Biophys Res Comm 1996; 219: 382–387.Urol 1993; 27: 179–182.[31] Huang PL, Dawson TM, Bredt DS, Snyder SH, Fishman MC[53] Truss MC, Becker AJ, Djamilian MH, Stief CG, Jonas U.Nöronal nitrik oksit sentaz geninin hedeflenen bozulması. Hücrenitrik oksit donör linsidomin klorohidrat (SIN-1) 1993; 75: 1273–1286. erektil disfonksiyonun tanı ve tedavisi. Üroloji[32] Burnett AL, Zeller CB, Calvin DC, Crone JK, Huang PL. Nöronal 1994; 44: 553–556.nitrik oksit sentaz (nNOS) gen varyantları: Genitoüriner lokalizasyon [54] Gingell CJC, Jardin A, Olsson AM ve ark. İngiltere-92,480 yeni bir sözlü telafi edici nNOS'tan bağımsız için fonksiyonel kanıtlar ve fonksiyonel kanıtlar çift ​​kör plasebo kontrollü erektil disfonksiyon tedavisi, nNOS alfa eksikliği olan transgenik farelerde penil ereksiyon. J Urol günde bir kez doz-yanıt çalışması. J Urol 1996; 155: 738.1998; 159: 89, (Özet 341). [55] Eardley I, Morgan RJ, Dinsmore WW ve ark. UK-92,480, yeni bir sözlü [33] Huang PL, Hyang Z, Mashimo H.Hipertansiyon eksikliği olan farelerde erektil disfonksiyon tedavisi, çift kör plasebo kontrollüendotelyal nitrik oksit sentaz için gen. Doğa 1995; 377: 239– gerektiği gibi alınan tedavi ile deneme. J Urol 1996; 155: 737. 242.56] Sullivan M, Miller M, Bell R ve iğerleri. Sigara içmenin etkileri[34] Burnett AL, Calvin DC, Chamness SL. Nöronal karakterizasyonu erektil disfonksiyonlu hastalarda vasküler risk faktörleri üzerine. EUR ve peniste endotelyal nitrik oksit sentaz (NOS) izoformları Urol 1996; 30 (ek 2): 250. ve doğal tip farelerin ve nöronal olmayan transgenik farelerin üretra [57] Greenstein A, Chen J, Matzkin H, Villa Y, Braf Z.NOS. J Urol 1995; 153: 509, (Özet 1124). iskemik koroner hastalık erektil fonksiyonla ilişkili mi? Int J [35] Hung A, Vernet D, Xie Y ve diğerleri. İndüklenebilir nitriğin ifadesi Impotence Res 1997; 9: 123–126. sıçan penis korporasından düz kas hücrelerinde oksit sentaz [58] Anderson M, Nicholson B, Louie E, Mulhall JP. Bir analizi cavernosa. J Androl 1995; 16: 469. gizli bir öngörü olarak vaskülojenik erektil disfonksiyon [36] Mills TM, Wiedmeier VT, Stopper VS. Androjen bakımı kalp hastalığı. J Urol 1998; 159: 30. sıçan penisinde sertleşme işlevi. Biol Reproduc 1992; 46: 342–348. [59] Bosaller C, Habib GB, Yamamoto H ve diğerleri. Bozulmuş muskarinik [37] Chamness SL, Ricker DD, Crone JK ve diğerleri. Androjenin etkisi endotel bağımlı gevşeme ve siklik guanozin-59-mono- sıçanın erkek üreme yolunda nitrik oksit sentaz. Gübre aterosklerotik insan koroner arterinde fosfat oluşumu ve Steril 1995; 63: 1101–1107. tavşan aortu. J Clin Invest 1987; 79: 170–182. [38] Lugg JA, Rajfer J, Gonzalez-Cadavid NF. Dihidrotestosteron, [60] Chester AH, O'Neil GS, Moncada S, Tadjkarimi S, Yacoub MH. nitrik oksit aracılı penisin korunmasında aktif androjen Aterosklerotikte düşük bazal ve uyarılmış nitrik oksit salınımı sıçanda ereksiyon. Endokrinoloji 1995; 136: 1495–1501. epikardiyal koroner arterler. Lancet 1990; 336: 897–900.

       M . E . Sullivan vd . / Kardiyovasküler Araştırma 43 (1999) 658–665
       665
       [61] Nabel EG, Selwyn AP, Ganz P. İnsanlarda büyük koroner arterler tor: vasküler endotelyumdan yeni bir endojen inhibitör. değişen kan akışına duyarlı: Endotele bağımlı
       Trends Pharmacol Sci 1988; 9: 272–274. aterosklerozlu hastalarda başarısız olan mekanizma. J Am Coll [75] Saenz De Tejada I, Carson MP, Goldstein I, Traish AM. Endotelin: Cardiol 1990; 16: 349–356. insan penisinde lokalizasyon, sentez, aktivite ve reseptör tipleri [62] Tanner FC, Noll G, Boulanger CM, Luscher TF. Okside düşük korpus kavernozum. J Physiol 1991; 261: H1078 – H1085. yoğunluk lipoproteinleri domuz koroner arterlerinin gevşemesini engeller: [76] Bir varsayılan olarak Christ GJ, Lerner SE, Kim DC, Melman A. Endothelin Çöpçü reseptörünün ve endotelden türetilmiş nitrik oksidin rolü. erektil fizyoloji ve disfonksiyon modülatörü. I. Özellikler Circulation 1991; 83: 2012–2020. İzole bedensel düz kasta ET-1 kaynaklı kasılmaların [63] Egashira K, Inou T, Hirooka Y ve diğerleri. Bozulmuş koroner kan akışı şeritler. J Urol 1995; 153: 1998–2003. koroner risk faktörleri olan hastalarda asetilkoline yanıt ve [77] Randall MD. Endotelinlerin vasküler aktiviteleri. Pharmacol Ther proksimal aterosklerotik lezyonlar. J Clin Invest 1993; 91: 29–37. 1991; 50: 73–93. [64] Yaoita H, Sato E, Kawaguchi M ve diğerleri. Nonadrenerjik Nonkoliner- [78] Tabushi Y, Nakamaru M, Rakugi H ve diğerleri. Endotelinin etkisi gic sinirler, kapsaisine duyarlı nöro yoluyla koroner akışı düzenler. hipertansif sıçanın mezenterik arterlerinde nöroefektör birleşimi. sıçan kalbindeki peptitler. Circ Res 1994; 75: 780–788. Hipertansiyon 1990; 15: 739–743. [65] Toda N.Nöral olarak indüklenmiş insanın nitrik oksit aracılığı [79] Francavilla S, Properzi G, Bellini C ve diğerleri. Diyabetikte Endotelin-1 serebral arter gevşemesi. Experientia-Basel 1993; 49: 51–53. ve erektil disfonksiyonu olan diyabetik olmayan erkekler. J Urol [66] Ayajikl K, Okamura T, Toda N. Nitrik oksit aracılık eder ve asetil- 1997; 158: 1770–1774. kolin, sığır serebralinin nöral olarak indüklenen gevşemesini modüle eder
       [80] Virag R, Bouilly P, Frydman D. İktidarsızlık bir arteriyel bozukluk mu? Bir arterler. Neuroscience 1993; 541: 819–825. 440 iktidarsız erkekte arteriyel risk faktörlerinin incelenmesi. Lancet
       [67] Toda N, Okamura T. Varsa nitroks ile karşılıklı düzenleme 1985; 1: 181–184. maymun ve köpek temporal arterinin iderjik ve adrenerjik sinirleri [81] Yang ZH, Richard V, Von Segesser L ve ark. Eşik konsantrasyonları sesi. J Phys 1992; 261: H1740 – H1745. endotelin-1'in norepinefrine kasılmaları güçlendirir ve [68] Calver A, Collier J, Vallance P. Nitrik oksit ve kardiyovasküler
       insan arterlerinde serotonin. Dolaşım 1990; 82: 188–195. kontrol. Exper Physiol 1993; 78: 303–326.
       [82] Itoh H, Hiraoka N, Higuchi H ve diğerleri. Sözleşmeli eylemler [69] Khan MA, Thompson CS, Sullivan ME ve diğerleri. Endotelin ve erektil sıçan pulmoner arterinden izole edilmiş sarmal şeritlerde endotelin-1: disfonksiyon: farmakolojik müdahale için bir hedef mi? Uzman serotonin kaynaklı kasılmanın güçlendirilmesi. J Cardiovasc Phar- Opinion Investig Drugs 1998; 7: 1759–1767. macol 1992; 20: 1–6. [70] Jagroop IA, Berwanger C, Stansby G, Mikhailidis DP. Plazma [83] Henrion D, Laher I. Norepinefrin kaynaklı kontraktürlerin güçlendirilmesi insüline bağımlı olmayan diyabette endotelin-1 konsantrasyonları mel- tavşan aortunda endotelin-1 ile yon. Hipertansiyon 1993; 22: 78– litus ve diyabetik olmayan kronik arteriyel obstrüktif hastalar
       83. alt ekstremite hastalığı. Intnl Angiol 1999; Basında. [84] Batra VK, McNeill JR, Xu Y, Wilson TW, Gopalakrishnan V. ET-B [71] Lerman A, Edwards BS, Hallett JW ve diğerleri. Dolaşım ve doku spontan hipertansiyonun aortik düz kas hücreleri üzerindeki reseptörler ileri aterosklerozda endotelin immünoreaktivitesi. N Engl J sive fareler. Am Phys Soc 1993; 264: C479 – C484.
       Med 1991; 325: 997–1001. [85] Durham SK, Goller NL, Lynch JS, Fisher SM, Rose PM. Endotelin [72] Masaki T, Kimura S, Yanagisawa M, Goto K. Moleküler ve hücresel Sıçan ve tavşan akciğerinde reseptör B ekspresyonu endotel düzenleme mekanizması: vasküler etkiler izotopik olmayan problar kullanılarak situ hibridizasyon. J Cardiovasc Pharmacol işlevi. Circulation 1991; 84: 1457–1468. 1993; 22: S1 – S3. [73] Vanhoutte PM, Rubanyi GM, Miller VM, Houston DS. Modülasyon [86] Masaki T, Vane JR, Vanhoutte PMV. Uluslararası İlaç Birliği Endotelyum tarafından vasküler düz kas kasılması. AnnRev cology Endotelin reseptörlerinin isimlendirilmesi. Pharmacol Rev Physiol 1986; 48: 307–320. 1994; 46: 137–142. [74] Taylor SG, Weston AH. Endotel kaynaklı hiperpolarizan faktör       Yorum yap


       • #52
        Nitrik Oksitin Ereksiyondaki Rolü İşlev Bozukluğu: Tıbbi Tedavi için Çıkarımlar

        Erektil disfonksiyon yaygın, çok faktörlü bir yaşlanma ile ilişkili bozukluk ve bir aralık hipertansiyon, hiperkolesterolemi, diyabet dahil organik ve psikojenik durumların mellitus, kardiyovasküler hastalık ve depresyon. Penis ereksiyonu içeren karmaşık bir süreçtir psikojenik ve hormonal girdi ve nörovasküler adrenerjik olmayan, kolinerjik olmayan bir mekanizma. Nitrik oksidin (NO) ana vazoaktif adrenerjik olmayan, kolinerjik olmayan nörotransmiter ve penil ereksiyonun kimyasal aracısı olduğuna inanılmaktadır. NO, penisin corpora cavernosa'sındaki sinir ve endotel hücreleri tarafından salgılanır. 3 ', 5'-siklik guanozin monofosfat (cGMP) seviyelerini artıran guanilil siklaz. Gibi davranmak ikinci bir haberci molekülü olan cGMP, gevşemeyi etkileyen hücre içi kasılma proteinlerinin yanı sıra kalsiyum kanallarının aktivitesi korpus kavernozum düz kasının. Ayrılmış NO biyoaktivitesi önemli bir patojenik mekanizmadır erektil disfonksiyon. Erektil disfonksiyonun tedavisi genellikle psikojenik ve tıbbi tedavi kombinasyonlarını gerektirir ve bunların çoğunda geçmişte sadece orta derecede başarılıydı. oral fosfodiesteraz tip 5'in ortaya çıkışı (PDE-5) inhibitörler, ancak, büyük ölçüde erektil disfonksiyon tedavisi; hastalar, iyileşme için yüksek tolere edilebilirlik ve başarı oranları göstermiştir. erektil fonksiyon. PDE-5'in etkinliği
        inhibitörler ayrıca önemini göstermeye hizmet eder erektil fonksiyonda NO – cGMP yolunun çünkü bu ajanlar, Oluşturulmamış cGMP. Çünkü tüm hastalar değil PDE-5 inhibitörlerine yanıt, ek tedaviler çözünür guanilil gibi araştırılıyor siklaz aktivatörleri ve etki eden NO donörleri NO bağımsız ve NO bağımlı yollar, sırasıyla. (J Clin Hypertens. 2006; 8 (12 ek 4): 53–62) © 2006 Le Jacq
        Erektil disfonksiyon (ED) yaygın bir durumdur ve önemli ölçüde etkileyen karmaşık bozukluk yaşam kalitesi ve önemli bir halk sağlığı sorunu.1–3 Yeterli bir ereksiyon elde edememe ve sürdürememe olarak tanımlanır tatmin edici cinsel ilişki için, ED yaşlanma ve artan sayıda hipertansiyon dahil yaygın sistemik hastalıklar, kardiyovasküler hastalık (CVD), diabetes mellitus, hiperkolesterolemi ve depresyonun yanı sıra sigara, alkolizm ve uyuşturucu gibi davranışlar 2,4 Kanıtlar, ED'nin bir gizli CVD için genel işaretçi ve bir gösterge olarak genel fiziksel ve duygusal sağlık. 3,5,6 Kronik ED prevalansının tahminleri Amerika Birleşik Devletleri, kısmen metodoloji ve popülasyonlardaki farklılıklar epidemiyolojik çalışmalar. 7 Uluslararası bir çalışma 8 20-75 yaş arası 9284 erkek Amerika Birleşik Devletleri, ED prevalansının bu nüfus 2001'de% 22 idi. yaklaşık 20 milyon erkeğe tercüme. Massachusetts Erkek Yaşlanma Araştırması, 9 1987–1989, Boston'da, minimal, orta ve tam yaygınlık
        Üroloji Bölümü'nden Johns Hopkins Tıp Kurumları, Baltimore, MD Yazışma Adresi:
        Arthur L. Burnett, MD, Üroloji Profesörü, Direktör, Nöroürolojide Temel Bilim Laboratuvarı, Direktör, Erkek Konsültasyon Kliniği, Üroloji Bölümü,
        JHH-407 Marburg 21287, Johns Hopkins Medical Kurumlar, 600 North Wolfe Caddesi, Baltimore, MD 21287 E-posta: aburnett@jhmi.edu 40-70 yaş arası erkeklerde ED% 52 idi ve tam iktidarsızlık% 5'ten% 15'e yükseldi. 40–70 yaş. Bununla birlikte, daha büyük bir çalışma 53–90 yaş arası 31.000 ABD sağlık uzmanı yaşa göre standartlaştırılmış yaygınlığın ED için, zayıf ila çok muhafazakar kriterler kullanılarak kötü işlev, yaklaşık% 33'tü 59 yaşından küçükler arasında% 25 ila% 61 70 yaşın üzerindeki bireylerde.7 Genel olarak, Amerika Birleşik Devletleri'nde orta derecede ED prevalansı toplam yetişkin erkekte yaklaşık% 20 gibi görünüyor nüfus, 40-70 yaşları arasında% 30-% 50, 70 yaş üstü erkeklerde>% 60. bu bozukluğun epidemiyolojik kapsamı, 23'ten fazla milyon erkeğe sildenafil sitrat reçete edildi 1998'de piyasaya sürüldüğünden beri.10 ED epidemiyolojisinin artan çalışması önemli ilerlemeler eşlik etti patogenezinde ve tedavisinde araştırma.3,8 Bir kez büyük ölçüde psikolojik nedenlere atfedilir ve yaşlanma, ED artık karmaşık bir Birçok hastada organik etiyoloji.4,7,9,11 ED'yi KVH ile ilişkilendiren önemli kanıtlar her ikisi de patojenik yolu paylaşabilir karakterize edilen endotel disfonksiyonu nitrik oksidin (NO) bozulmuş biyoaktivitesi ile sinyal yolu.7,11 Araştırma, NO, endotel fonksiyonunun önemli bir bileşeni, erektil fonksiyona aracılık eden birincil biyokimyasal ve NO salınımının veya eylemlerinin bozulması organik ED.12-14'ün ana patojenik mekanizması Bu makale NO'nun ereksiyondaki rolünü inceleyecektir. fizyoloji ve patofizyoloji ve potansiyel ED için bir tedavi olarak NO'yu hedefleyen terapötik stratejiler.

        EREKTİL FONKSİYON FİZYOLOJİSİ
        Penis ereksiyonu oldukça karmaşık bir süreçtir. öncelikle nörovasküler, adrenerjik olmayan, periferik olarak kolinerjik olmayan (NANC) mekanizma, merkezi sinir sisteminin yanı sıra.2,15 Erektil yanıt, psikolojik faktörler tarafından modüle edilir ve androjenler ve psikojenik veya refleksojenik nöronal yollar.2,15 Detümesans sempatik tepkiler tarafından kontrol edilir pürüzsüz hale getiren norepinefrin salınımı kas daralması, vazokonstriksiyon ve penis sarkıklık.16,17 Bu nedenle penis ereksiyonu meydana gelir hem detümesans engellendiğinde hem de erektil olduğunda tepki uyarılır ve penil kan girişi olduğunda çıkış akışını aşıyor.16,17 Psikojenik bir ereksiyon, harici tarafından tetiklenir 5 duyu veya zihinsel olarak alınan erotik girdi Medial preoptikte işlenen fanteziler beyin hipotalamusunun paraventriküler ve supraoptik çekirdekleri de dahil olmak üzere alanı.16,18 Cevap olarak, hipotalamus birden fazla gonadotropin salgılayan hormon, oksitosin, α-melanosit uyarıcı hormon ve uyaran P maddesi dahil aminler ve nöropeptitler erektil yanıt.16 Bu nörohormonlar torakolomber sempatik sinire proje T11 – L2 bölgesindeki lifler ve sakral S2 – S4 parasempatik sinir lifleri, inhibe eden ve sırasıyla penil ereksiyonu uyarır. 16 Sakral parasempatik sinirlerin uyarılması pelvik pleksus ve daha sonra erektil 2 paralel sütun olan corpora cavernosa'nın kavernöz sinirleri yoluyla taşınır. penis dokusu. 2,16 Kolinerjik ve NANC corpora cavernosa'nın sinir lifleri, sırayla, vazoaktif nörotransmiterlerin salınmasını tetikler, teşvik eden asetilkolin ve NO dahil kavernozal trabeküler düz kasın gevşemesi ve kan akışında birkaç kat artışa neden olur corpora cavernosa ve sinüzoidlerinin genişlemesi.16,18 Sonuçta ortaya çıkan penil şişkinlik çalışan elçi damarlarının sıkışması kılıf benzeri bir doku olan tunika albuginea aracılığıyla corpora cavernosa çevresinde; bu sıkıştırma kanı hapseden venöz drenajı tıkar ve katılık üretir.2 Ayrıca cinsel aktivite bulbokavernoz refleksini tetikleyerek ischiocavernous kasları zorla sıkıştırmak için perfüze corpora cavernosa'nın tabanı daha ileri veya tam sertlikte.2
        Refleksojenik bir ereksiyon, doğrudan genital organların fiziksel uyarımı. İken uyarı beyne artan mesajlar gönderir, ayrıca yerel bir sinir döngüsü yoluyla doğrudan mesajlar gönderir erektil yanıt oluşturmak için S2 – S4'ten parasempatik sakral sinir stimülasyonunu içerir.16,18 Nokturnal penis ereksiyonu sırasında meydana gelen hızlı göz hareketi uykusu, yeterince anlaşılmamış, ancak merkezi sinir sistemi mekanizmaları yoluyla ortaya çıkıyor gibi görünüyor ve bu tür nöromediatörleri içeriyor serotonin, dopamin, noradrenalin, glutamat olarak, γ-aminobütirik asit ve NO pontin retiküler oluşumunda ve amigdalada işlenmiş.18,19

        Ereksiyon Fizyolojisinde HAYIR
        NO'nun ana vazoaktif NANC olduğuna inanılmaktadır korporadaki erektil eylem nörotransmitteri cavernosa.2,4,15 Enzim NO sentaz (NOS), NO'yu Larginin'in L-sitrüline dönüşümünden katalize eden, nöronal dokuya, endotelyuma ve epitelyuma lokalize edilmiştir. insanların pelvik ve ürogenital yapıları ve
        çeşitli hayvan türleri.20,21 Erektil tepki NO'nun ilk sürümüyle tetiklenir. corpora cavernosa ve vasküler besleyen otonom NANC dilatör sinir lifleri ve sinüzoidal endotel. 2 endotel, kan akış kaymasından kaynaklanır 22 NO daha sonra düz yüzey boyunca yayılır. kas zarı ve çözünür guanilatı aktive eder üretimini katalize eden siklaz (sGC) 3ʹ, 5ʹ-siklik guanozin monofosfat (cGMP) .2 Artan cGMP, bir protein kinazı aktive eder. spesifik proteinleri ve iyon kanallarını fosforile eder, potasyum kanallarının açılmasıyla sonuçlanır ve kas hücre zarının hiperpolarizasyonu. 2,15 Bu eylemler, hücre içi kalsiyumun endoplazmik retikulum tarafından tutulmasına ve kalsiyum kanallarının blokajı ve kalsiyum akışı, sitozolik kalsiyum seviyelerinin azalmasına neden olan, vasküler düz kasın gevşemesi ve vazodilatasyon.2,15 Nöronal NO, beyinden erektil uyaranların nörotransmisyonuna da aracılık edebilir. omurilik yoluyla, bu işlevlere rağmen iyi karakterize edilmemiştir.13 Erektil NO eylemleri insanlarda gösterilmiştir penis dokusu örnekleri ve bir dizi deneysel in vitro ve in vivo hayvan çalışmalarında.23-26

        NOS İzoformlarının Rolü
        NOS'un bilinen 3 izoformundan nöronal NOS, endotelyal NOS (eNOS) ve indüklenebilir NOS — nöronal NOS ve eNOS yapısal olarak corpora cavernosa'da bulunur, ancak farklı derecelerde ve farklı hücre tiplerinde bulunur.4 Nöronal NOS, öncelikle sinirlerin NANC hücrelerinde lokalizedir corpora cavernosa'nın lifleri aynı zamanda paraventriküler çekirdeğinde ifade edilir erektil yanıt ile etkileşime girebileceği beyin oksitosin gibi nörohormonlar ve erektil NO mekanizmalarının bulunduğu omurilikte işlevi net değil. 13 eNOS esas olarak penis vaskülatürünün endoteli, Olabilir mi tartışmalı olsa da ayrıca kavernozal düz kasta da bulunur.4,13,15,27 Şirkette indüklenebilir NOS tespit edildi cavernosa, büyük olasılıkla düz kas hücrelerinde, enflamatuar etkiler veya diğer penisin patolojik değişiklikleri.15,28 Nöronal NO'nun diğer NOS izoformları ile karşılaştırıldığında, korporanın gevşemesini kolaylaştırmada ana rol cavernosa ve artan kan akışını tetiklemek penil ereksiyon üretir.15,29 Artan kanıtlar bununla birlikte, nöronal NO'nun başlangıçtaki kavernozal gevşemeyi teşvik ederken, endotelyal HAYIR başarıyı kolaylaştırmak için gereklidir ve tam ereksiyonun korunması.22,30 In vivo çalışmalar intrakavernozal yönetimin eNOS genini içeren bir adenovirüs veya ED'li diyabetik sıçanlar, kavernöz sinir stimülasyonuna yanıt olarak intrakavernöz basınçla ölçüldüğü gibi erektil işlevi önemli ölçüde iyileştirdi, eNOS'un fizyolojik etkilerinin altını çizmek erektil fonksiyon.31,32 Ek olarak intrakavernozal endotel hücre proliferasyonunu destekleyen vasküler endotel büyüme faktörünün uygulanması ve in vitro göç ve in vivo anjiyogenez, erektil işlevi geri yüklediği gösterilmiştir ve endotele bağlı düz kas gevşemesi ED.33-36 sıçan ve tavşan modellerinde

        NOS modülatörleri
        Sıçan çalışmalarından elde edilen bulgular, NO aracılı ereksiyon fizyolojisinde kavernozal gevşeme aktif olan testosteron tarafından düzenlenen kısmı metabolit, dihidrotestosteron gibi görünmektedir.37,38 Sıçanlarda kastrasyon% 50 ile ilişkilendirilmiştir. elektrik alanına erektil yanıtta azalma kavernöz sinirin uyarılması.37 Tersine, kısırlaştırılmış sıçanlara testosteron ve dihidrotestosteron uygulamasının eski haline döndüğü gösterilmiştir. NO aracılı intrakavernozal basınç ve erektil yanıt.37,38 Androjenlerin İnsanlarda kavernozal NOS aktivitesi daha az nettir, ancak 39 Ek olarak, deneysel çalışmalar corpora cavernosa'nın NO aracılı gevşemesinin de fizyolojik oksijen seviyeleri ile ilişkili olduğu ve hipoksi durumlarında inhibe edilebileceği.40,41

        EREKTİL DİSFONKSİYON
        Penisin karmaşık fizyolojisi ile uyumlu ereksiyon, ED bir aralıktan 1 veya daha fazlasından kaynaklanabilir psikolojik, nörolojik, vaskülojenik, hormonal, veya farmasötik faktörler ve genel olarak sınıflandırılır psikojenik, organik veya karışık (Tablo I) 2,13; ED'nin psikojenik ve organik nedenleri sıklıkla 4 Epidemiyolojik çalışmalar göstermiştir ki yaş için düzeltmeden sonra, ED önemli ölçüde CVD, hipertansiyon, diabetes mellitus ve ilgili ilaçlar, hiperkolesterolemi, metabolik sendrom, obezite, sigara ve alt idrar yolu semptomlarının yanı sıra öfke, depresyon ve daha az eğitim yılı.8,9,42-46 Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıklar ayrıca acil servisin bir nedeni olarak kabul edilmektedir (Tablo I). 2 Yönetilen bakım talepleri veritabanından alınan verilerin analizi 51 sağlık planını ve 28 milyon yaşamı kapsayan Amerika Birleşik Devletleri, tüm hastaların% 68'inin ED (N = 272,325) aşağıdakilerden 1 veya daha fazlasına sahipti 4
        Komorbiditeler: hipertansiyon, hiperlipidemi, diabetes mellitus veya depresyon. 47 En yaygın organik risk faktörleri arasında, diabetes mellitus özellikle tahminler değişen yüksek ED prevalansı % 27-% 75 arasında ve diyabetik olmayan erkekler. Bu ilişki ilgili olabilir diyabetik vaskülopati, nöropati veya hipogonadizme neden olur.6,48-50 Bir araştırma, ED'li 285.000'den fazla erkekte hipertansiyon Amerika Birleşik Devletleri'nde% 41,2 idi. ED olmayan 1,5 milyondan fazla erkekte% 19,2, hipertansiyon için 1.38 olasılık oranını temsil eder yaşı kontrol ettikten sonra ED ile birlikte olmak ve diğer değişkenler (P <.0001) .51 Yüksek plazma seviyeleri toplam ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol 1.74 ED için olasılık oranları ile ilişkili (P = .04) ED'li erkeklerde sırasıyla 1.97 (P = .02) ED.52 olmayanlara kıyasla Her biri arasındaki patojenik bağlantılar bu risk faktörleri ve ED açıklanmıştır. değişen derecelerde, hepsi güçlü bir şekilde ilişkilidir CVD ile. 53 Gerçekten, 417 erkekte bir çalışma ED (ortalama yaş, 59.1 yıl)% 92.1 Koroner kalp hastalığı (KKH) için 1 veya daha fazla risk faktörüne sahipti .54 Ayrıca, ED erken asemptomatik bireyler arasında KKH varlığının belirteci. Çalışmalar, erkekler arasında önemli ölçüde artmış bir ED oranı bulmuştur. semptomatik iskemi, ancak yerleşik KKH ile yüksek C-reaktif protein, endotel disfonksiyonu ve anjiyografik kanıt gibi belirteçler ateroskleroz. 5,55,56 semptomatik iskemik kalp hastalığı (ortalama yaş, 62.5 yıl)% 49'unda ED olduğunu buldu, bunlardan % 67'si ED semptomları yaşadığını bildirdi KKH semptomlarının başlamasından önce.57 Bunlar ve diğer veriler, endotel disfonksiyonunun rolüne özel bir vurgu ile ED'nin nörovasküler mekanizmaları ve bozulmuş NO biyoaktivitesi.58

        ED'de Bozulmuş NO Biyoaktivitesi

        ED'nin periferik vasküler mekanizmaları şunları içerebilir: çıkış damarlarının tıkanmaması; yetersizliği nedeniyle gevşemek için kavernöz düz kas yaşa bağlı fibroz; dejenerasyon veya işlev bozukluğu boşluk kavşakları; NO ile ilgili yetersiz salınım
        bir dizi olası organik veya psikojenik faktör; veya arasında yetersiz vasküler iletişim corpora cavernosa ve spongiosum veya glans, doğuştan olabilir veya travmadan kaynaklanabilir veya penis cerrahisi.16 Bu patojenik mekanizmalardan, NO biyoaktivitesinin bozulması en önemli olabilir ve ED tedavisi için geçerli bir hedef sunar.13 ED'nin çeşitli hayvan modelleri, bozulmuş endotele bağlı vazodilatasyon ve azalmış NO biyoyararlanımının rolü.59,60 NO'nun diyabetik ED'deki rolü, birkaç çalışmanın konusu. Erken bir in vitro çalışma insan kavernozal pürüzsüzlüğünün gevşemesini buldu elektriksel uyarıma yanıt olarak kas ve diyabetik erkeklerden alınan doku örneklerinde asetilkolin'e kıyasla önemli ölçüde azalmıştır. diyabetik olmayan erkeklerin dokularındaki yanıt (Her ikisi için P = .001) ve bu göreceli bozukluğun diabetes mellitus süresi ile arttığını (P = .007) .61 Hayvan çalışmalarında tip 1 ve tip ED'li 2 diyabetik sıçanın Muhtemelen serumdaki karşılık gelen azalmalarla ilişkili olarak belirgin şekilde azaltılmış NOS aktivitesi ve içeriği diyabetik olmayan kontrol ile karşılaştırıldığında testosteron Sıçanlar.62 Diğer sıçan modelleri, diyabeti bozan NO biyoaktivitesinin eksikliğinden kaynaklandığını bulmuştur. NOS uyarıcı kofaktörler veya hiperglisemi ile ilişkili inhibitör faktörlerin varlığı, NOS protein içeriğindeki azalmadan daha fazla.63,64 Bozulmuş endotele bağımlı rolü ED'de vazodilasyon ve azalmış NO biyoyararlanımı ayrıca çeşitli hayvan modelleri tarafından desteklenmiştir hipertansiyon, 65 hiperkolesterolemi, 66 ve iskemi.66,67 Genel olarak, çalışmalar sürekli olarak bozulmuş NO biyoaktivitesinin önemini göstermiştir. ED için ortak bir patofizyolojik temel olarak azalmış kavernozal gevşemeyle sonuçlanır. Güncel çalışmalar kesin mekanizmalarını netleştirmek için yolda çeşitli hastalık durumları için bozulmuş NO biyoaktivitesi ve ED ile ilişkili risk faktörleri
        .
        Tablo II. Erektil Disfonksiyonlu Erkekler İçin Özel Testler (ED)
        Ntrakavernöz farmakoereksiyon testi Şüpheli vaskülojenik ED Farmakopenil dubleks ultrasonografi (PPDU) Anormal penil vazodilatasyon testi;
        Şüpheli veno-tıkayıcı disfonksiyon veya Peyronie hastalığı
        Gece penis büyümesi ve sertliği
        (NPTR) testi Anormal PPDU; psikojenik veya organik ED olup olmadığını belirlemek Kavernosometri / kavernosografi Anormal NPTR;
        Şüpheli konjenital veya travmatik venöz sızıntı
        Pelvik arteriyografi Travmatik arter yetmezliği

        ED'nin TIBBİ TEDAVİSİ
        ED'nin karmaşıklığına bağlı olarak optimum tedavi Bu bozukluğun çok faktörlü bir yaklaşım gerektirmesi, kapsamlı bir fiziksel muayene, laboratuvar değerlendirmesi ve tam bir tıbbi, cinsel ve psikososyal geçmiş.2 Laboratuvara ek olarak endokrin ve metabolik fonksiyonları kaydeden testler, ürolojik sağlık ve KVH risk faktörleri, özel testler ereksiyon işlevi için uygun olabilir (Tablo II) .2,16 ED için birinci basamak tedavi seçenekleri, 3 ana kategori: psikolojik, tıbbi ve hormonal; bu tedavilerin bir kombinasyonu genellikle belirtilmiştir (Tablo III) .2,68 Ancak yakın zamana kadar, ED için çoğu tedavi külfetli olmuştur, rahatsız ve sadece orta derecede etkili bazı hastalar 4,18 Oral PDE-5 İnhibitörleri Fosfodiesteraz tip 5 (PDE-5) inhibitörleri ED için ilk etkili oral tedaviler. Bunlar tedaviler ED tedavisini büyük ölçüde geliştirdi ve etiyolojiye bakılmaksızın ED için birinci basamak tedaviler olarak kabul edilir.18 3 PDE-5 inhibitörü olarak kabul edilir.18 Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanım için onaylanmıştır 1998 ve 2003 arasında - sildenafil, vardenafil, ve tadalafil - erkekler de dahil olmak üzere geniş bir popülasyonda benzer benzeri haritada. CHD, hipertansiyon, diabetes mellitus veya postradikal prostatektomi; psikojenik, organik veya ED'nin karışıklık; ve hafif ila şiddetli olanlar ED.18,69,70 PDE-5 inhibitör tedavisinin etkinliği başarılı ilişki için% 65-% 75 arasında değişir önemli ölçüde ereksiyonlar için% 80 -% 85, Uluslararası eğrisi'nin ölçülerine göre Ereksiyon Fonksiyonu, plasebo ile hastalara giriş.18,71-73 Bu ajanlar libidoyu etkilemez, ancak genellikle hormonal veya psikolojik bir işlevdir Durum.18 depresyon, diyabet gibi ED'nin altında yatan nedenlerin mellitus veya hipogonadizm araştırılmalıdır PDE5 inhibitörü tedavisinin başlamasıyla gerçekleştirilecek tedavi edilir. PDE-5 inhibitörleri de genellikle iyidir tolere edilir, baş ağrısı, yüz veya göğüs kızarması, dispepsi ve sinüzit en yaygın olanıdır rapor edilen adversların% 5-% 40'ında hastalar.18,71-73 Doza bağlı görme        Renk bozulması ve ışık hassasiyeti gibi PDE5 inhibitörü tedavisi alan erkeklerin% 3'üne kadar bildirilmiştir, ancak bu olaylar geçici olabilir.2,71 Birincil mekanizma olduğundan PDE-5 inhibitörlerinin etkisi arteriyel vazodilatasyon olup, en yaygın endişeler bu ajanlar hipotansiyon potansiyeli içerir ve özellikle yaşlılarda kardiyovasküler olaylar hastalar ve CVD'li olanlar.18 Güvenlik ve tolere edilebilirlik verileri miyokardiyal risklerin Bu ilaçları alan erkeklerde inme veya miyokard enfarktüsünden enfarktüs ve ölüm düşük, plasebo ve genel nüfus. 2,18,74 Bu ajanların tümü hastalarda kontrendikedir anjina pektoris için nitrat almak; eklenmesi PDE-5 inhibitörü, nitratların damar genişletici etkisini büyük ölçüde birleştirir ve bu kombinasyon, şiddetli hipotansiyon ve ölümlerle sonuçlandı Amerika Birleşik Devletleri.2,18,70 Bu kontrendikasyon, mekanizmalar arasındaki yakın ilişkinin altını çizmektedir. PDE-5 inhibitörlerinin ve NO'nun erektildeki etkisinin işlev. 75 İzole damarda in vitro çalışma Bununla birlikte, sıçan aortunun halkaları, sildenafilin damar genişletici etkisini güçlendirmedi -bloker nebivolol, endotelyuma bağımlı vazodilatasyonu uyararak NO release.76,77 Böylece, arasındaki etkileşim PDE-5 inhibisyonu ve organik nitratlar olmayabilir nebivololün NO uyarıcı etkisi için geçerlidir, ve PDE-5 inhibitörlerinin kullanımının güvenli olduğu görülmektedir. bu ajan. 76

        PDE-5 İnhibisyonu
        Penil vazodilatasyonu ve kan akışını teşvik eder düz kas zarı boyunca yayılarak ve cGMP üretmek için sGC'yi aktive ederek kalsiyum akışını engelleyen enzimatik bir kaskad, sitozolik kalsiyum konsantrasyonlarını düşürür ve böylece kavernozal düz kasın gevşemesini sağlar. 2 PDE-5, cGMP'nin bozulmasını katalize ederek düz kas kasılmasını kolaylaştırır.18,78 PDE-5, corpora cavernosa'daki PDE'lerin en önemlileri.79 PDE-5 enzimini seçici olarak bloke ederek, PDE-5 inhibitörleri böylece Kavernozal trabeküler düz kas gevşemesini destekleyen cGMP'de NO ile tetiklenen artış.18 Bozulmuş NO biyoaktivitesi, sıklıkla görüldüğü gibi diabetes mellitus veya ileri KKH veya nöropati, cGMP oluşumunu sınırlayabilir; PDE-5 inhibisyonu uygulanamaz; bu hesap olabilir oral ED tedavisine yanıt vermeme için. 80 Azaltılmış kavernozal hiperkolesterolemik tavşanlarda sodyum nitroprusside yanıt olarak gevşeme, sildenafil nitrat, NO veren bir türev sildenafil, erektil işlevi daha büyük bir normal sildenafilden daha yüksek derece, NO veren bileşen, NO biyoaktivitesinin bozulmasının telafi edilmesinde önemliydi. hiperkolesterolemi ve sonuçta ortaya çıkan azalma cGMP.81'de Bununla birlikte diğer veriler, sildenafilin milimolar konsantrasyonlara yaklaşan doku seviyeleri, en azından kısmen bağımsız olarak hareket edebilir NO – cGMP yolu.82,83 Çeşitli ajanların ED'nin sıçan ve tavşan modellerinde de gösterilmiştir sGC'yi aktive etmek ve böylece cGMP üretimini teşvik etmek ve kavernozal doku gevşemesini sağlamak ve NO'dan bağımsız olarak penil ereksiyona bağlanarak enzimdeki yeni bir allosterik bölge NO-bağlayıcı site.84,85 Bu sGC aktivatörleri olası yeni bir ED sınıfı olarak araştırılıyor terapiler.84 Bununla birlikte, merkezi önem erektil fonksiyonda NO'nun bir erektil fonksiyon üzerindeki etkiyi gösteren çalışma sGC aktivatörü BAY 41–2272'nin tek başına bilinci açık tavşanlarda zayıftı, ancak güçlendi NO donörünün eşzamanlı uygulaması ile sodyum nitroprusit.86

        NO Bazlı Tedaviler
        Doğrudan kullanım için net bir gerekçe olmasına rağmen ED tedavisinde penil NO'nun hedeflenmesi, bu tür tedavilerin gelişimi hala büyük ölçüde ön aşamalar, kısmen karmaşıklık nedeniyle NO.13,87'nin çoklu fizyolojik mekanizmalarının Nitrogliserin transdermal uygulaması, bir merhem, yama veya sıva yoluyla organik nitrat erektil fonksiyonun iyileştirilmesinde sadece orta ve tutarsız etkinlik gösterdi ve ayrıca baş ağrısına neden olduğu görülmüştür.13,88 Benzer şekilde, ED'li erkeklerde oral L-arginin takviyeleri var sonuçsuz sonuçlar vermiştir ve yalnızca eksojen NO üretimi azalmış erkeklerde etkili olabilir.89,90 NO donör linsidomin klorhidrat ED tedavisinde kullanılmak üzere de araştırılmıştır, ancak yalnızca minimumdan orta seviyeye klinik araştırmalarda etkililik.91,92 Sildenafil dahil yeni NO donör sınıfları nitrat ve S-nitrosotiyoller, deney hayvanlarında daha umut verici sonuçlar ED.93,94 modelleri Bunların olası bir avantajı yeni tedaviler, minimum düzeyde olabilmeleridir. hemodinamik etkiler, daha az risk ile sonuçlanır advers olaylar.93 Ek olarak, ED tedavilerinin çeşitli kombinasyonları, HAYIR, hastalar üzerinde düşünülüyor ve test ediliyor monoterapilere yanıt vermiyor.95

        SONUÇLAR
        Ereksiyon işlevinin önemli bir aracıdır, ve bozulmuş NO biyoaktivitesi ile ilişkilidir ED. ED tedavisi genellikle psikojenik ve organik terapilerin bir kombinasyonunu içerir. ED için başlıca birinci basamak oral tedavi PDE-5'i içerir bozulan bir enzimi bloke eden inhibitörler cGMP; oldukça etkili olduklarını kanıtladılar ve ne olursa olsun, ED'li çoğu hastada iyi tolere edilir etiyoloji. Bu ajanlar yeterli NO ile uyarılmış cGMP üretimine bağlıdır, ancak aşağıdaki gibi ciddi altta yatan hastalık tarafından azalır CHD veya diabetes mellitus. İçin alternatif tedaviler ED bazı hastalarda gerekli olabilir, muhtemelen bir PDE-5 inhibitörü ile kombinasyon. Spekülatif terapiler arasında hareket eden sGC aktivatörleri bulunur NO bağımsız bir mekanizma ve NO donörleri, kavernozal düz kasın NO'ya bağlı gevşemesini teşvik eder.

        REFERANSLAR
        1 NIH fikir birliği konferansı. İktidarsızlık. NIH Konsensüsü İktidarsızlık Üzerine Geliştirme Paneli. JAMA. 1993; 270: 83–90. 2 Lue TF. Erektil disfonksiyon. N Engl J Med. 2000; 342: 1802–1813. 3 Laumann EO, Paik A, Rosen RC. Cinsel işlev bozukluğu Amerika Birleşik Devletleri'nde: yaygınlık ve yordayıcılar. JAMA. 1999; 281: 537–544. 4 Maggi M, Filippi S, Ledda F, vd. Erektil disfonksiyon: biyokimyasal farmakolojiden tıp alanındaki gelişmelere terapi. Eur J Endocrinol. 2000; 143: 143–154. 5 Chiurlia E, D’Amico R, Ratti C, vd. Subklinik koroner erektil disfonksiyonlu hastalarda arter aterosklerozu. J Am Coll Cardiol. 2005; 46: 1503–1506. 6 Solomon H, Man JW, Jackson G.Erektil disfonksiyon ve kardiyovasküler hasta: endotel disfonksiyonu ortak payda. Kalp. 2003; 89: 251–254. 7 Bacon CG, Mittleman MA, Kawachi I, vd. 50 yaşından büyük erkeklerde cinsel işlev: Sağlık Uzmanları Takip Çalışması. Ann Intern Med. 2003; 139: 161–168. 8 Rosen RC, Fisher WA, Eardley I, vd. Çok uluslu Erkeklerin Yaşam Olaylarına ve Cinselliğe Karşı Tutumları (ERKEKLER) çalışma: I. Erektil disfonksiyon prevalansı ve ilgili genel popülasyondaki sağlık sorunları. Curr Med Res Opin. 2004; 20: 607–617. 9 Feldman HA, Goldstein I, Hatzichristou DG, vd. İktidarsızlık ve tıbbi ve psikososyal bağıntıları: Massachusetts Erkek Yaşlanma Çalışmasının sonuçları. J Urol. 1994; 151: 54–61. 10 Jackson G, Gilles H, Osterloh I.Geçmiş, şimdi ve gelecek: 7 yıllık Viagra (sildenafil sitrat) güncellemesi. Int J Clin Pratik. 2005; 59: 680–691. 11 Brunner H, Cockcroft JR, Deanfield J, vd. Endotelyal işlev ve işlev bozukluğu. Bölüm II: kardiyovasküler risk faktörleri ve hastalıklarla ilişki. Tarafından bir açıklama Endotelinler ve Endotel Faktörleri Çalışma Grubu Avrupa Hipertansiyon Derneği. J Hipertens. 2005; 23: 233–246. 12 Burnett AL. Peniste nitrik oksit: fizyoloji ve patoloji. J Urol. 1997; 157: 320–324. 13 Andersson K-E. Penis ereksiyonunun farmakolojisi. Pharmacol Rev. 2001; 53: 417–450. 14 Toda N, Ayajiki K, Okamura T. Nitrik oksit ve penis erektil fonksiyon. Pharmacol Ther. 2005; 106: 233–266.Burnett AL. Role of nitric oxide in the physiology of erection. Biol Reprod. 1995;52:485–489. 16 Fabbri A, Aversa A, Isidori A. Erectile dysfunction: an overview. Hum Reprod Update. 1997;3:455–466. 17 Burnett AL. Neurophysiology of erectile function and dysfunction. In: Hellstrom WJG, ed. The Handbook of Sexual Dysfunction. New York, NY: The American Society of Andrology;1995:12–17. 18 Fazio L, Brock G. Erectile dysfunction: management update. CMAJ. 2004;170:1429–1437. 19 Giuliano F, Rampin O. Central control of erection and its pharmacological modification. Curr Opin Urol. 2000;10:629–633. 20 Burnett AL, Ricker DD, Chamness SL, et al. Localization of nitric oxide synthase in the reproductive organs of the male rat. Biol Reprod. 1995;52:1–7. 21 Gonzalez CM, Brannigan RE, Bervig T, et al. Protein and gene expression of nitric oxide synthase isoforms I and III in the rat penile shaft. J Androl. 2001;22:54–61. 22 Burnett AL. Novel nitric oxide signaling mechanisms regulate the erectile response. Int J Impot Res. 2004;16(suppl 1):S15–S19. 23 Ignarro LJ, Bush PA, Buga GM, et al. Nitric oxide and cyclic GMP formation upon electrical field stimulation cause relaxation of corpus cavernosum smooth muscle. Biochem Biophys Res Commun. 1990;170:843–850. 24 Burnett AL, Lowenstein CJ, Bredt DS, et al. Nitric oxide: a physiologic mediator of penile erection. Science. 1992;257:401–403. 25 Wang R, Domer FR, Sikka SC, et al. Nitric oxide mediates penile erection in cats. J Urol. 1994;151:234–237. 26 Rajfer J, Aronson WJ, Bush PA, et al. Nitric oxide as a mediator of relaxation of the corpus cavernosum in response to nonadrenergic, noncholinergic neurotransmission. N Engl J Med. 1992;326:90–94. 27 Stanarius A, Uckert S, Machtens SA, et al. Immunocytochemical distribution of nitric oxide synthase in the human corpus cavernosum: an electron microscopal study using the tyramide signal amplification technique. Urol Res. 2001;29:168–172. 28 Garban H, Vernet D, Freedman A, et al. Effect of aging on nitric oxide-mediated penile erection in rats. Am J Physiol. 1995;268:H467–H475. 29 Andersson K-E. Erectile physiological and pathophysiological pathways involved in erectile dysfunction. J Urol. 2003;170:S6–S13. 30 Hurt KJ, Musicki B, Palese MA, et al. Akt-dependent phosphorylation of endothelial nitric-oxide synthase mediates penile erection. Proc Natl Acad Sci U S A. 2002;99:4061–4066. 31 Bivalacqua TJ, Usta MF, Champion HC, et al. Gene transfer of endothelial nitric oxide synthase partially restores nitric oxide synthesis and erectile function in streptozotocin diabetic rats. J Urol. 2003;169:1911–1917. 32 Champion HC, Bivalacqua TJ, Hyman AL, et al. Gene transfer of endothelial nitric oxide synthase to the penis augments erectile responses in the aged rat. Proc Natl Acad Sci U S A. 1999;96:11648–11652. 33 Byrne RR, Henry GD, Rao DS, et al. Vascular endothelial growth factor restores corporeal smooth muscle function in vitro. J Urol. 2001;165:1310–1315. 34 Lee MC, El-Sakka AI, Graziottin TM, et al. The effect of vascular endothelial growth factor on a rat model of traumatic arteriogenic erectile dysfunction. J Urol. 2002;167(2 pt 1):761–767. 35 Rogers RS, Graziottin TM, Lin CS, et al. Intracavernosal vascular endothelial growth factor (VEGF) injection and adeno-associated virus-mediated VEGF gene therapy prevent and reverse venogenic erectile dysfunction in rats. Int J Impot Res. 2003;15:26–37. 36 Henry GD, Byrne R, Hunyh TT, et al. Intracavernosal injections of vascular endothelial growth factor protects endothelial dependent corpora cavernosal smooth muscle relaxation in the hypercholesterolemic rabbit: a preliminary study. Int J Impot Res. 2000;12:334–339. 37 Lugg JA, Rajfer J. González-Cadavid. Dihydrotestosterone is the active androgen in the maintenance of nitric oxide-mediated penile erection in the rat. Endocrinology. 1995;136:1495–1501. 38 Mills TM, Lewis RW, Stopper VS. Androgenic maintenance of inflow and veno-occlusion during erection in the rat. Biol Reprod. 1998;59:1413–1418. 39 Lewis RW, Mills TM. Effect of androgens on penile tissue. Endocrine. 2004;23:101–105. 40 Kim N, Vardi Y, Padma-Nathan H, et al. Oxygen tension regulates the nitric oxide pathway. Physiological role in penile erection. J Clin Invest. 1993;91:437–442. 41 Angulo J, Cuevas P, Fernandez A, et al. Activation and potentiation of the NO/cGMP pathway by NG-hydroxylL-arginine in rabbit corpus cavernosum under normoxic and hypoxic conditions and ageing. Br J Pharmacol. 2003;138:63–70. 42 Nicolosi A, Moreira ED Jr, Shirai M, et al. Epidemiology of erectile dysfunction in four countries: cross-national study of the prevalence and correlates of erectile dysfunction. Urology. 2003;61:201–206. 43 Johannes CB, Araujo AB, Feldman HA, et al. Incidence of erectile dysfunction in men 40 to 69 years old: longitudinal results from the Massachusetts Male Aging Study. J Urol. 2000;163:460–463. 44 Kratzik CW, Schatzl G, Lunglmayr G, et al. The impact of age, body mass index and testosterone on erectile dysfunction. J Urol. 2005;174:240–243. 45 Esposito K, Giugliano F, Martedi E, et al. High proportions of erectile dysfunction in men with the metabolic syndrome. Diabetes Care. 2005;28:1201–1203. 46 Ponholzer A, Temml C, Mock K, et al. Prevalence and risk factors for erectile dysfunction in 2869 men using a validated questionnaire. Eur Urol. 2005;47:80–85. 47 Seftel AD, Sun P, Swindle R. The prevalence of hypertension, hyperlipidemia, diabetes mellitus and depression in men with erectile dysfunction. J Urol. 2004;171(2 pt 2):2341–2345. 48 Penson DF, Latini DM, Lubeck DP, et al. Do impotent men with diabetes have more severe erectile dysfunction and worse quality of life than the general population of impotent patients? Results from the Exploratory Comprehensive Evaluation of Erectile Dysfunction (ExCEED) database. Diabetes Care. 2003;26:1093–1099. 49 Giuliano FA, Leriche A, Jaudinot EO, et al. Prevalence of erectile dysfunction among 7689 patients with diabetes or hypertension, or both. Urology. 2004;64:1196–1201. 50 Corona G, Mannucci E, Petrone L, et al. Association of hypogonadism and type II diabetes in men attending an outpatient erectile dysfunction clinic. Int J Impot Res. 2006;18:190–197. 51 Sun P, Swindle R. Are men with erectile dysfunction more likely to have hypertension than men without erectile dysfunction? A naturalistic national cohort study. J Urol. 2005;174:244–248. 52 Nikoobakht M, Nasseh H, Pourkasmaee M. The relationship between lipid profile and erectile dysfunction. Int J Impot Res. 2005;17:523–526. 53 Kloner RA, Mullin SH, Shook T, et al. Erectile dysfunction in the cardiac patient: how common and should we treat? J Urol. 2003;170(suppl 2):S46–S50. 54 El-Sakka AI, Morsy AM, Fagih BI, et al. Coronary artery risk factors in patients with erectile dysfunction. J Urol. 2004;172:251–254. 55 Kaiser DR, Billups K, Mason C, et al. Impaired brachial artery endothelium-dependent and -independent vasodilation in men with erectile dysfunction and no other clinical cardiovascular disease. J Am Coll Cardiol. 2004;43:179–184. 56 Gazzaruso C, Giordanetti S, De Amici E, et al. Relationship between erectile dysfunction and silent myocardial ischThe Journal of Clinical Hypertension® (ISSN 1524-6175) is published monthly by Le Jacq, Three Parklands Drive, Darien, CT 06820-3652. Copyright ©2006 by Le Jacq, All rights reserved. No part of this publication may be reproduced or transmitted in any form or by any means, electronic or mechanical, including photocopy, recording, or any information storage and retrieval system, without permission in writing from the publishers. The opinions and ideas expressed in this publication are those of the authors and do not necessarily reflect those of the Editors or Publisher. For copies in excess of 25 or for commercial purposes, please contact Sarah Howell at showell@lejacq.com or 203.656.1711 x106. ® SUPPL. 4 VOL. 8 NO. 12 DECEMBER 2006 THE JOURNAL OF CLINICAL HYPERTENSION 61 emia in apparently uncomplicated type 2 diabetic patients. Circulation. 2004;110:22–26. 57 Montorsi F, Briganti A, Salonia A, et al. Erectile dysfunction prevalence, time of onset and association with risk factors in 300 consecutive patients with acute chest pain and angiographically documented coronary artery disease. Eur Urol. 2003;44:360–364. 58 Kostis JB, Jackson G, Rosen R, et al. Sexual dysfunction and cardiac risk (the Second Princeton Consensus Conference). Am J Cardiol. 2005;96:313–321. 59 Haas CA, Seftel AD, Razmjouei K, et al. Erectile dysfunction in aging: upregulation of endothelial nitric oxide synthase. Urology. 1998;51:516–522. 60 Musicki B, Kramer MF, Becker RE, et al. Age-related changes in phosphorylation of endothelial nitric oxide synthase in the rat penis. J Sex Med. 2005;2:347–355. 61 Sáenz de Tejada I, Goldstein I, Azadzoi K, et al. Impaired neurogenic and endothelium-mediated relaxation of penile smooth muscle from diabetic men with impotence. N Engl J Med. 1989;320:1025–1030. 62 Vernet D, Cal L, Garban H, et al. Reduction of penile nitric oxide synthase in diabetic BB/WORdp (type 1) and BBZ/WORdp (type II) rats with erectile dysfunction. Endocrinology. 1995;136:5709–5717. 63 Escrig A, Marin R, Abreu P, et al. Changes in mating behavior, erectile function, and nitric oxide levels in penile corpora cavernosa in streptozotocin-diabetic rats. Biol Reprod. 2002;66:185–189. 64 Musicki B, Kramer MF, Becker RE, et al. Inactivation of phosphorylated endothelial nitric oxide synthase (Ser-1177) by O-GlcNAc in diabetes-associated erectile dysfunction. Proc Natl Acad Sci U S A. 2005;102:11870–11875. 65 Ushiyama M, Morita T, Kuramochi T, et al. Erectile dysfunction in hypertensive rats results from impairment of the relaxation evoked by neurogenic carbon monoxide and nitric oxide. Hypertens Res. 2004;27:253–261. 66 Azadzoi KM, Goldstein I, Siroky MB, et al. Mechanisms of ischemia-induced cavernosal smooth muscle relaxation impairment in a rabbit model of vasculogenic erectile dysfunction. J Urol. 1998;160:2216–2222. 67 Masuda H, Tsujii T, Okuno T, et al. Accumulated endogenous NOS inhibitors, decreased NOS activity, and impaired cavernosal relaxation with ischemia. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2002;282: R1730–R1738. 68 Guay AT, Spark RF, Bansal S, et al, for the American Association of Clinical Endocrinologists Male Sexual Dysfunction Task Force. American Association of Clinical Endocrinologists medical guidelines for clinical practice for the evaluation and treatment of male sexual dysfunction: a couple’s problem—2003 update. Endocr Pract. 2003;9:77–95. 69 Kloner RA. Cardiovascular effects of the 3 phosphodiesterase-5 inhibitors approved for the treatment of erectile dysfunction. Circulation. 2004;110:3149–3155. 70 Cheitlin MD, Hutter AM, Brindis RG, et al. Use of sildenafil (Viagra) in patients with cardiovascular disease. Circulation. 1999;99:168–177. 71 Goldstein I, Lue TF, Padma-Nathan H, et al, for the Sildenafil Study Group. Oral sildenafil in the treatment of erectile dysfunction. N Engl J Med. 1998;338:1397–1404. 72 Hellstrom WJ, Gittelman M, Karlin G, et al, on behalf of the Vardenafil Study Group. Vardenafil for treatment of men with erectile dysfunction: efficacy and safety in a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J Androl. 2002;23:763–771. 73 Brock GB, McMahon CG, Chen KK, et al. Efficacy and safety of tadalafil for the treatment of erectile dysfunction: results of integrated analyses. J Urol. 2002;168:1332–1336. 74 Shakir SA, Wilton LV, Boshier A, et al. Cardiovascular events in users of sildenafil: results from first phase of prescription event monitoring in England. BMJ. 2001;322:651–652. 75 Webb DJ, Muirhead GJ, Wulff M, et al. Sildenafil citrate potentiates the hypotensive effects of nitric oxide donor drugs in male patients with stable angina. J Am Coll Cardiol. 2000;36:25–31. 76 Rosenkranz S, Brixius K, Halbach R, et al. Phosphodiesterase type 5 inhibitor sildenafil citrate does not potentiate the vasodilative properties of nebivolol in rat aorta. Life Sci. 2006;78:1103–1107. 77 Tzemos N, Lim PO, MacDonald TM. Nebivolol reverses endothelial dysfunction in essential hypertension: a randomized, double-blind, crossover study. Circulation. 2001;104:511–514. 78 Friebe A, Koesling D. Regulation of nitric oxide-sensitive guanylyl cyclase. Circ Res. 2003;93:96–105. 79 Corbin JD, Francis SH, Webb DJ. Phosphodiesterase type 5 as a pharmacologic target in erectile dysfunction. Urology. 2002;60(suppl 2):4–11. 80 Sáenz de Tejada I. Therapeutic strategies for optimizing PDE-5 inhibitor therapy in patients with erectile dysfunction considered difficult or challenging to treat. Int J Impot Res. 2004;16(suppl 1):S40–S42. 81 Shukla N, Jones R, Persad R, et al. Effect of sildenafil citrate and a nitric oxide donating sildenafil derivative, NCX 911, on cavernosal relaxation and superoxide formation in hypercholesterolaemic rabbits. Eur J Pharmacol. 2005;517:224–231. 82 McAuley IW, Kim NN, Min K, et al. Intracavernosal sildenafil facilitates penile erection independent of the nitric oxide pathway. J Androl. 2001;22:623–628. 83 Sharabi FM, Daabees TT, El-Metwally MA, et al. Comparative effects of sildenafil, phentolamine, yohimbine and L-arginine on the rabbit corpus cavernosum. Fundam Clin Pharmacol. 2004;18:187–194. 84 Brioni JD, Nakane M, Hsieh GC, et al. Activators of soluble guanylate cyclase for the treatment of male erectile dysfunction. Int J Impot Res. 2002;14:8–14. 85 Mizusawa H, Hedlund P, Brioni JD. Nitric oxide independent activation of guanylate cyclase by YC-1 causes erectile responses in the rat. J Urol. 2002;167:2276–2281. 86 Bischoff E, Schramm M, Straub A, et al. BAY 41– 2272: a stimulator of soluble guanylyl cyclase induces nitric oxide-dependent penile erection in vivo. Urology. 2003;61:464–467. 87 Scatena R, Bottoni P, Martorana GE, et al. Nitric oxide donor drugs: an update on pathophysiology and therapeutic potential. Expert Opin Investig Drugs. 2005;14:835–846. 88 Gramkow J, Lendorf A, Zhu J, et al. Transcutaneous nitroglycerine in the treatment of erectile dysfunction: a placebo controlled clinical trial. Int J Impot Res. 1999;11:35–39. 89 Chen J, Wollman Y, Chernichovsky T, et al. Effect of oral administration of high-dose nitric oxide donor L-arginine in men with organic erectile dysfunction: results of a double-blind, randomized, placebo-controlled study. BJU Int. 1999;83:269–273. 90 Klotz T, Mathers MJ, Braun M, et al. Effectiveness of oral L-arginine in first-line treatment of erectile dysfunction in a controlled crossover study. Urol Int. 1999;63:220–223. 91 Truss MC, Becker AJ, Djamilian MH, et al. Role of the nitric oxide donor linsidomine chlorhydrate (SIN-1) in the diagnosis and treatment of erectile dysfunction. Urology. 1994;44:553–556. 92 Wegner HE, Knispel HH, Meier T, et al. Nitric oxide donor, linsidomine chlorhydrate (SIN-1), in the diagnosis and treatment of erectile dysfunction: critical appraisal and review of the literature. Int Urol Nephrol. 1995;27:621–628. 93 Seidler M, Uckert S, Waldkirch E, et al. In vitro effects of a novel class of nitric oxide (NO) donating
        ARZ. 4 VOL. 8 YOK. 12 ARALIK 2006 KLİNİK HİPERTANSİYON DERGİSİ 6
        Konu mert tarafından (https://bitkiseltedavi.net/vb5/member/685-mert Saat 05 Ocak 2021, 13:07 ) değiştirilmiştir.

        Yorum yap


        • #53
         Pine Bark Nedir ? Pine Bark Faydaları Nelerdir ?

         Yorum yap


         • #54
          Pine Bark Nedir ? Pine Bark Faydaları Nelerdir ?

          Yorum yap


          • #55
           Pine Bark Nedir ? Pine Bark Faydaları Nelerdir ?

           Yorum yap


           • #56
            Pine Bark Nedir ? Pine Bark Faydaları Nelerdir?

            Yorum yap


            • #57
             Çam Kabuğu Ekstraktı Nedir ? Faydaları Nelerdi?

             Yorum yap


             • #58
              Pine Bark Nedir Faydaları Nelerdir


              Yorum yap

              Hazırlanıyor...
              X