Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Kanser otu, Yapışkan Andız Otu, İnula viscosa, Acı ot, miyom otu, kist otu, lenf otu, bademcik otu, sinir otu, migren otu

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Kanser otu, Yapışkan Andız Otu, İnula viscosa, Acı ot, miyom otu, kist otu, lenf otu, bademcik otu, sinir otu, migren otu

Kanser otu, Yapışkan Andız Otu, İnula viscosa,
    Acı ot, miyom otu, kist otu, lenf otu, bademcik otu, sinir otu, migren otu
    22 Eylül 2009, 15:04
    Kanser, miyom, nodül, kist, kitle ve lipomu eritebilen bademcik ve lenf bezi şişkinliklerini kısa sürede iyileştiren.. Bu bitki bazı yörelerde migren otu, bazı yörelerde kanser otu, bazı yörelerde lenf otu olarak bilinmekte, Acı Otu ismi ile anılmaktadır, acımtırak, rayihalı ve hoş bir tadı olan bitki önemli bir şifalı bitkidir.Bana çeşitli yörelerden insanlar çevrelerinde yetişen şifalı bitkileri gönderiyorlar. Bu bitki içinde Afyon, Burdur ve İsparta bölgesinden migren ve baş ağrısına iyi geliyor diye bana numune gönderdiler. Çanakkale, Balıkesir ve Manisa bölgesinden bu yüksek farklı kişilerin gönderdiği bitkinin kanser, miyom, kist, nodül ve yağ bezini ertiğini söylediler. Aynı bitkiyi Kahraman Maraş, Gazi Antep, Adana ve Mersin bölgesinden gönderenler ise lenf ağrı ve şişkinliklerine karşı iyi geldiğini söylediler.Ben de 3-4 aydır sürekli soğuk su içtim ve tabii boğazım ağrıdı faranjit oldu ve bademcilerim şişti.Ramazan'dan sonra 3-4 hafta Gökçek İksiri kullanmayı düşünüyordum, fakat bu birde şu bitkiyi deneyim bakalım aslı varmı dedim ve 10 gün bitkinin çayını içtim, bademciklerime baktığımda ceviz kadar olan bademcilkler küçük birer fasulye kadar kaldı. Fakat tabii abartmamak gerekir, bağırsaklarda mantar ve midede bakteri varsa ve kolesterol varsa o zaman iksir, ve tonik kullanmak şart olur.Bazı sözde uzmanlar bu bitkinin ismini saklıyarak veya yanlış bitki ismi vererek insanları yanlış yönlendirmekteler. Bu doğru değildir.

Türk Andız otu, Klebrige Alant, İnula viscosa AITON
    Çok yıllık, 50-150cm boyunda, gövde ve yapraklarında zamk gibi yapışıcı bir madde olduğundan Yapışkan Andız otu ve Türkiye'de yetiştirildiğinden Türk Andız otu diye de anılır. Yaprakları 2-3cm eninde, 3-7cm uzunluğundadır. Çiçekleri ise diğerlerine göre oldukça küçük olup 6-8mm çapındadır. Halk arasında açık yararlı iyileştirmek için yaprakları yararla sarılır. Birleşimindeki eterik yağ bitki haşereleri; böcekler ve sineklere karşı kullanılır.

DİKKAT; KANSER OTU; MİYOM, KİST, TÜMÖR, LİPOM ve NODÜL gibi oluşumları eritirken kandaki cerahat, cüruf, ölü mikroplar, yağ artıkları protein artıkları vs karaciğer ve böbrekler tarafından aynı hızla temizlenip arınması mümkün olmadığından hafif baş ağrısı ve tansiyon yükselmesi gibi geçici rahatsızlıklar görülebilir. Bu gibi durumlarda iksir her türlü cürufu vücuttan atıcı yani detoks olduğu için mutlak suretle birlikte kullanılmalıdır.

KANSER OTUNUN KANSERE KARŞI ETKİSİ, İSRAİL'DE YAPILAN KLİNİK ARAŞTIRMALAR İLE TESPİT EDİLMİŞTİR.
    Ünlü Herbalist İbrahim Gökçek bu bitkiyi 2009 yılından bu yana ürünlerin içerisinde kullanmaktadır.
    Kanser otu, Yapışkan Andız Otu, İnula viscosa,
    Acı ot, miyom otu, kist otu, lenf otu, bademcik otu, sinir otu, migren otu
    22 Eylül 2009, 15:04

Ben ibrahim Gökçek 22. Eylül 2009'de Kanser Otu ile ilgili dogaltedavi isimli sitemizde bu bitki ile ilgili çalışmalarımdan bahsettim. Ve biz 8 yıldır kullanıyoruz. Şimdi İsrail'in Haifa Üniversitesi yaptığı klinik araştırmalar ile KANSERE karşı etkili olduğu belgelenmiştir.

KAYNAK;
    Kanser, miyom, nodül, kist, kitle ve lipomu eritebilen bademcik ve lenf bezi şişkinliklerini kısa sürede iyileştiren.. Bu bitki bazı yörelerde migren otu, bazı yörelerde kanser otu, bazı yörelerde lenf otu olarak bilinmekte, Acı Otu ismi ile anılmaktadır, acımtırak, rayihalı ve hoş bir tadı olan bitki önemli bir şifalı bitkidir.Bana çeşitli yörelerden insanlar çevrelerinde yetişen şifalı bitkileri gönderiyorlar. Bu bitki içinde Afyon, Burdur ve İsparta bölgesinden migren ve baş ağrısına iyi geliyor diye bana numune gönderdiler. Çanakkale, Balıkesir ve Manisa bölgesinden bu yüksek farklı kişilerin gönderdiği bitkinin kanser, miyom, kist, nodül ve yağ bezini ertiğini söylediler. Aynı bitkiyi Kahraman Maraş, Gazi Antep, Adana ve Mersin bölgesinden gönderenler ise lenf ağrı ve şişkinliklerine karşı iyi geldiğini söylediler.Ben de 3-4 aydır sürekli soğuk su içtim ve tabii boğazım ağrıdı faranjit oldu ve bademcilerim şişti.Ramazan'dan sonra 3-4 hafta Gökçek İksiri kullanmayı düşünüyordum, fakat bu birde şu bitkiyi deneyim bakalım aslı varmı dedim ve 10 gün bitkinin çayını içtim, bademciklerime baktığımda ceviz kadar olan bademcilkler küçük birer fasulye kadar kaldı. Fakat tabii abartmamak gerekir, bağırsaklarda mantar ve midede bakteri varsa ve kolesterol varsa o zaman iksir, ve tonik kullanmak şart olur.Bazı sözde uzmanlar bu bitkinin ismini saklıyarak veya yanlış bitki ismi vererek insanları yanlış yönlendirmekteler. Bu doğru değildir. Türk Andız otu, Klebrige Alant, İnula viscosa AITON. Çok yıllık, 50-150cm boyunda, gövde ve yapraklarında zamk gibi yapışıcı bir madde olduğundan Yapışkan Andız otu ve Türkiye'de yetiştirildiğinden Türk Andız otu diye de anılır. Yaprakları 2-3cm eninde, 3-7cm uzunluğundadır. Çiçekleri ise diğerlerine göre oldukça küçük olup 6-8mm çapındadır. Halk arasında açık yararlı iyileştirmek için yaprakları yararla sarılır. Birleşimindeki eterik yağ bitki haşereleri; böcekler ve sineklere karşı kullanılır.

KANSER TEDAVİSİ
    BULUŞ ALANI
    Buluşun uygulamaları kanser tedavisiyle ilişkilidir.
    BULUŞUN ARKA PLANI
    Önceden Inula Viscosa (IV) olarak bilinen Dittrichia viscosa, Compositae familyasına aittir (ortak adı: "sticky fleabane") ve Akdeniz Havzasına özgü olarak yapışkan yapraklı çok yıllık bir ottur. Tepe yamaçlarında, nemli habitatlarda ve yol kenarlarında yetişir. Halk hekimliğinde bu bitki; topikal antienflamatuar, diüretik, hemostatik, antiseptik, antipiretik, antiflojistik, ve diyabet tedavisinde, tedavisel amaçlarla kullanılmaktadır. IV'nin sulu ekstraktlarının in vitro ve antibakteriyel etkinlikte mantar önleyici etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Composite familyasından olan bitkiler özellikle seskiterpen laktonlar (SLs) olmak üzere, ana sekonder metabolitleri olarak geniş çeşitliliğe sahip seskiterpenoid bileşikler üretirler. SL'ler; antiinflamatuar ve mantar önleyici özellikler dahil olmak üzere geniş yelpazeli biyolojik etkilerle birlikte, geleneksel tıpta kullanılan çeşitli tıbbi bitkilerin etkin bileşenleri olarak tanımlanmıştır.
    Kanser; esasen belirli bir normal dokudan türeyen anormal hücrelerin sayısındaki artışla, bu anormal hücreler tarafından bitişik dokuların işgaliyle veya kötücül hücrelerin uzak alanlara yayılmasıyla (metastas) karakterize olmuş bir hastalıktır.

Kalın bağırsak kanseri, kalın bağırsak veya rektumda kontrolsüz hücre yetişmesinden ortaya çıkan nispeten yaygın bir kanser şeklidir. Kalın bağırsak kanseri, batı dünyasında kanserle ilişkilendirilen ölümlerin ikinci önde gelen sebebidir. Kolonoskopi gibi tekniklerle kolayca taramadan geçirilebilmesine rağmen, erken aşamada tespit edilmezse diğer organlara sıçrayarak ölümcül olabilmektedir. Yaş, diyet, polipler, kişisel veya aile tıbbi geçmişi veya kolonda kronik enflamasyon (örn. ülseratif kolit) bu hastalık için bilinen risk faktörleridir. Hastalık kadın ve erkeklerde eşit miktarda yaygın olup, kalın bağırsak kanseri oluşumu artmaktadır. Tarama testleri sayesinde ölüm oranlarında düşüş olsa da, 5 yıllık hayatta kalma oranları hala %60 civarındadır. Başlangıç tedavisi cerrahidir, ancak kalın bağırsak kanseri hastalarının çoğunluğu küratif lokal cerrahi adayı olmayıp, kemoterapi gerektirmektedir. Kemoterapi tedavisinin etkisi, yan etkilerle ve direnç gelişimi ile kısıtlanmaktadır. Kimyasal direnç ve yan etkiler sorunuyla mücadele edebilmek amacıyla bu kanserin tedavisi için alternatif tedaviler gerekmektedir.

BULUŞUN ÖZETİ
    Mevcut buluş, bir yönüyle, dittrichia viscosa (DV) ekstraktından etki edecek bir miktarı bir deneğe vermek yoluyla kalın bağırsak kanserini tedavi etmek amaçlı yöntemler ve bileşimlerle ilişkilidir. Bir yönüyle, mevcut buluş, ihtiyacı bulunan bir denekte kalın bağırsak kanserini tedavi etme amaçlı bir yöntem sağlamaktadır, yöntem dittrichia viscosa yapraklarından elde edilen sulu ekstraktın tedavisel etkisi olan bir miktarından oluşan farmasötik bir bileşimin deneğe verilmesinden ve böylece denekte kanserin tedavi edilmesinden oluşmaktadır. Diğer bir yönden, belirtilen dittrichia viscosa yaprakları çiçeklenme aşamasından önce hasat edilmektedir. Diğer yönüyle dittrichia viscosa, yetiştirilmiş dittrichia viscosa bitkileridir. Diğer yönüyle, ekstrakt 8-80 mg/kg dozunda verilmektedir. Diğer yönüyle, ekstrakt 10-60 mg/kg dozunda verilmektedir. Diğer yönüyle, ekstrakt 12-24 mg/kg dozunda verilmektedir. Bazı yönleriyle, belirtilen ekstrakt sıvı haldedir. Başka bir yönüyle ekstraktın miktarı, bileşimin toplam ağırlığıyla kıyaslandığında yaklaşık 0.01% ila yaklaşık 99.9% (w/w) arasındadır. Diğer bir yönüyle ekstrakt miktarı yaklaşık 0.01% ila yaklaşık 30% (w/w) arasındadır. Diğer yönleriyle belirtilen ekstrakt kurutulmuş toz haldedir.
    Diğer yönüyle, bileşim haftada en az iki kere verilmektedir. Diğer yönüyle, bileşim haftada en az üç kere verilmektedir. Diğer yönüyle, bileşim en az 3 haftayı aşkın süre verilmektedir. Diğer yönüyle, bu veriliş şekli damardan, intratumoral, intraperitoneal veya kas içinden olarak seçilebilir. Diğer yönüyle, bu veriliş şekli intraperitoneal veriliştir. Diğer yönüyle, bu veriliş şekli sistemik veriliştir. Diğer yönüyle, farmasötik bileşim, sulandırıcı ve/veya taşıyıcı farmasötik etkin ara maddelerden de oluşmaktadır. Diğer yönüyle bileşim, en az bir ek aktif maddeden oluşmaktadır. [00013] Diğer bir yönüyle mevcut buluş, bir denekte kalın bağırsak kanserinin tedavisinde kullanım amacıyla dittrichia viscosa yapraklarından elde edilen bir sulu ekstrakttan oluşan bir farmasötik bileşim sağlamaktadır. Diğer yönüyle mevcut buluş, ihtiyacı olan bir denekte kalın bağırsak kanserini tedavi etmek amacıyla bir ilacın hazırlanması için dittrichia viscosa yapraklarından elde edilen sulu bir ekstraktın kullanılmasını sağlamaktadır. Bazı yönleriyle, farmasötik bileşim, damardan, intratumoral, intraperitoneal veya kas içi verilişler arasından seçilen bir veriliş şekli için formüle edilmiştir. Diğer yönüyle farmasötik bileşim intraperitoneal veriliş için formüle edilmiştir. Diğer yönüyle farmasötik bileşim sistemik veriliş için formüle edilmiştir. Bu özet, ayrıntılı açıklama halinde aşağıda detaylı olarak açıklanmakta olan konsept seçimlerini, basitleştirilmiş halde tanıtmak için sağlanmıştır. Bu özetin iddia edilen konunun temel özelliklerini veya esas özelliklerini tanımlaması amacı bulunmamaktadır ve iddia edilen konunun kapsamını sınırlamak için kullanılması şeklinde bir amacı yoktur.

TREATMENT OF CANCER
    FIELD OF INVENTION
    Embodiments of the invention relate to treatment of cancer.
    BACKGROUND OF THE INVENTION
    Dittrichia viscosa, formerly known as Inula Viscosa (IV) belongs to the Compositae family (common name "sticky fleabane") and is a perennial weed with sticky leaves, native to the Mediterranean Basin. It grows on hillslopes, damp habitats and roadsides. In folklore medicine, this plant is used for therapeutic purposes, such as a topical anti-inflammatic, diuretic, haemostatic, antiseptic, antipyretic, antiphlogistic and in the treatment of diabetes. Aqueous extracts of IV were shown to exhibit antifungal activity in vitro and antibacterial activity. Plants of the Composite family produce a wide array of sesquiterpenoid compounds, especially sesquiterpene lactones (SLs), as their main secondary metabolites. SLs have been identified as the active constituents of several medical plants used in traditional medicine, with a wide spectrum of biological activities including, anti-inflammatory and fungicidal properties.
    Cancer is a disease characterized primarily by an increase in the number of abnormal cells derived from a given normal tissue, invasion of adjacent tissues by these abnormal cells, or spread of malignant cells to distant sites (metastasis).

Colorectal cancer is a relatively common form of cancer stemming from uncontrolled cell growth in the colon or rectum. Colorectal cancer is the second leading cause of cancer related death in the western world. Although colorectal cancer may be easily screened for using techniques such as colonoscopy, if not detected at an early stage, colorectal cancer may spread to other bodily organs, and may even be deadly. Age, diet, polyps, personal and familial medical history and chronic inflammation of the colon (e.g. ulcerative colitis) are known risk factors for this disease. The disease is equally prevalent in men and woman and the incidence of colon cancer is increasing. Although the mortality rate is decreasing due to screening tests, 5-year survival rates are still around 60%. First line treatment is surgery, however the majority of colorectal cancer patients are not candidates for curative local surgery, thus requiring chemotherapy. The effectiveness of chemotherapy treatment has been limited by the side effects and by development of resistance. In order to combat the problem of side effects and chemo-resistance, alternative therapies are required for the treatment of colorectal cancer.

SUMMARY OF THE INVENTION
    The present invention relates, in some embodiments, to compositions and methods for treating colorectal cancer by administering to a subject an effective amount of a dittrichia viscosa (DV) extract. According to one aspect, the present invention provides a method for treating colorectal cancer in a subject in need thereof, the method comprising administering to the subject a pharmaceutical composition comprising a therapeutically effective amount of a water extract derived from dittrichia viscosa leaves, thereby treating colorectal cancer in a subject. In some embodiments, said dittrichia viscosa leaves are harvested prior to the blooming phase. In another embodiment, said dittrichia viscosa are cultivated dittrichia viscosa plants. In another embodiment, the extract is administered in a dose of 8-80 mg/kg. In another embodiment, the extract is administered in a dose of 10-60 mg/kg. In another embodiment, the extract is administered in a dose of 12-24 mg/kg. In some embodiments, said extract is in liquid form. In another embodiment, the amount of the extract is from about 0.01% to about 99.9% (w/w) compared to the total weight of the composition. In another embodiment, the amount of the extract is from about 0.01% to about 30% (w/w). In additional embodiments, said extract is in dried powder form. In another embodiment, the composition is administered at least twice weekly. In another embodiment, the composition is administered at least three times weekly. In another embodiment, the composition is administered over at least 3 weeks. In another embodiment, said administering is selected from intravenously, intratumorally, intraperitoneally or intramuscularly administration. In another embodiment, said administering is intraperitoneally administration. In another embodiment, said administering is systemic administration. In another embodiment, the pharmaceutical composition further comprises a pharmaceutically effective excipients, diluent and/or carrier. In another embodiment, the composition comprises at least one additional active agent. [00013] According to another aspect, the present invention provides a pharmaceutical composition comprising a water extract derived from dittrichia viscosa leaves for use in treating colorectal cancer in a subject.
    [00014] According to another aspect, the present invention provides use of a water extract derived from dittrichia viscosa leaves for the preparation of a medicament for treating colorectal cancer in a subject in need thereof. In some embodiments, the pharmaceutical composition is formulated for an administration regimen selected from intravenously, intratumorally, intraperitoneally or intramuscularly administration. In another embodiment, the pharmaceutical composition is formulated for intraperitoneally administration. In another embodiment, the pharmaceutical composition is formulated for systemically administration. This summary is provided to introduce a selection of concepts in a simplified form that are further described below in the detailed description. This summary is not intended to identify key features or essential features of the claimed subject matter, nor is it intended to be used to limit the scope of the claimed subject matter.
    KAYNAK;
    http://www.google.com/patents/WO2014199379A1?cl=en
    Bitkisel Tedavi - İbrahim Gökçek Ürünleri Resmi Satış Sitesidir.

iyi günler ben de kist var ne yapmamlazım

Yorum yap

2 aylık kızımda kulak altında şişme var. lenf bezi büyümesi dediler. Bu otun çayı ona da iyi gelir mi?
      Otu nereden bulabilirim?

Yorum yap

parodi35 Nickli öğeden Alıntı Mesajı göster
        2 aylık kızımda kulak altında şişme var. lenf bezi büyümesi dediler. Bu otun çayı ona da iyi gelir mi?Otu nereden bulabilirim?
        İksir ve lenf çayı kullanın

Yorum yap

Gökçek otu

Gökçek iksirinin içerisinde gökçek otundan da var mı?
          Açıklamalarınıza bakarak bu otun şifalı olduğunu düşündüm.

Yorum yap

evet doğru bizim ürünlerde Gökçek Otu var

Yorum yap

İksirde gökçek otu niye yok?

Hocam gökçek otunun içeriğine baktım. Gökçek otu' nu göremedim. Halbuki lenf şişmesinden dolayı istemiştim. Bana bu ürünün (Gökçek otu) içerisinde bulunduğu hangi ürünü tavsiye edersiniz?

Yorum yap

Hocam İksirden sipariş verdim ama acımtrak ekşi bir tadı var. Aslında benim hoşuma gitti. Turşu suyuna benziyor. Ancak 2 aylık kızıma vereceğimi belirtmiştim alırken size. Siz de dozajını azaltın birşey olmaz içsin demiştiniz. Ancak ben kızımın midesine rahatsızlık verir diye korkuyorum. İksiri Annesi içse, iksirin faydası çocuğuma bu şekilde ulaşır mı? Selamlar

Yorum yap

Anne sütü aracılığıyla bebeğe faydası olur mu?

Sn Gökçek ismi sizin soyisminizle aynı olan 2 aylık kızımın boynundaki lenf bezi şişmesi ve çevresindeki yumurta büyüklüğündeki sıvı birikmesi dolayısı ile İksirden sipariş verdim. Lakin tadı acıya çalar ekşi tatda. 2 AYLIK (60 GÜNLÜK) bebeğime bu iksiri vermem halinde muhtemelen midesine zarar verir.
                  BU İKSİRİ EŞİM İÇSE ANNE SÜTÜ ARACILIĞIYLA BEBEĞE FAYDASI OLUR MU? SELAMLAR

Yorum yap

Sn Gökçek ismi sizin soyisminizle aynı olan 2 aylık kızımın boynundaki lenf bezi şişmesi ve çevresindeki yumurta büyüklüğündeki sıvı birikmesi dolayısı ile İksirden sipariş verdim. Lakin tadı acıya çalar ekşi tatda. 2 AYLIK (60 GÜNLÜK) bebeğime bu iksiri vermem halinde muhtemelen midesine zarar verir.BU İKSİRİ EŞİM İÇSE ANNE SÜTÜ ARACILIĞIYLA BEBEĞE FAYDASI OLUR MU? SELAMLAR
                    İki aylık bebekte kullanabilir, ona göre dozajı az olmak şartı ile

Yorum yap

Hemoroid

Hocam hemoroide ne iyi gelir acaba?

Yorum yap

Hocam hemoroide ne iyi gelir acaba?
                        iksir ve basur çayı iyi gelir

Yorum yap

TREATMENT OF CANCER
                          FIELD OF INVENTION
                          [0001] Embodiments of the invention relate to treatment of cancer.
                          BACKGROUND OF THE INVENTION
                          [0002] Dittrichia viscosa, formerly known as Inula Viscosa (IV) belongs to the Compositae family (common name "sticky fleabane") and is a perennial weed with sticky leaves, native to the Mediterranean Basin. It grows on hillslopes, damp habitats and roadsides. In folklore medicine, this plant is used for therapeutic purposes, such as a topical anti-inflammatic, diuretic, haemostatic, antiseptic, antipyretic, antiphlogistic and in the treatment of diabetes. Aqueous extracts of IV were shown to exhibit antifungal activity in vitro and antibacterial activity. Plants of the Composite family produce a wide array of sesquiterpenoid compounds, especially sesquiterpene lactones (SLs), as their main secondary metabolites. SLs have been identified as the active constituents of several medical plants used in traditional medicine, with a wide spectrum of biological activities including, anti-inflammatory and fungicidal properties.
                          [0003] Cancer is a disease characterized primarily by an increase in the number of abnormal cells derived from a given normal tissue, invasion of adjacent tissues by these abnormal cells, or spread of malignant cells to distant sites (metastasis).
                          [0004] Colorectal cancer is a relatively common form of cancer stemming from uncontrolled cell growth in the colon or rectum. Colorectal cancer is the second leading cause of cancer related death in the western world. Although colorectal cancer may be easily screened for using techniques such as colonoscopy, if not detected at an early stage, colorectal cancer may spread to other bodily organs, and may even be deadly. Age, diet, polyps, personal and familial medical history and chronic inflammation of the colon (e.g. ulcerative colitis) are known risk factors for this disease. The disease is equally prevalent in men and woman and the incidence of colon cancer is increasing. Although the mortality rate is decreasing due to screening tests, 5-year survival rates are still around 60%. First line treatment is surgery, however the majority of colorectal cancer patients are not candidates for curative local surgery, thus requiring chemotherapy. The effectiveness of chemotherapy treatment has been limited by the side effects and by development of resistance. In order to combat the problem of side effects and chemo-resistance, alternative therapies are required for the treatment of colorectal cancer.
                          SUMMARY OF THE INVENTION
                          [0005] The present invention relates, in some embodiments, to compositions and methods for treating colorectal cancer by administering to a subject an effective amount of a dittrichia viscosa (DV) extract.
                          [0006] According to one aspect, the present invention provides a method for treating colorectal cancer in a subject in need thereof, the method comprising administering to the subject a pharmaceutical composition comprising a therapeutically effective amount of a water extract derived from dittrichia viscosa leaves, thereby treating colorectal cancer in a subject.
                          [0007] In some embodiments, said dittrichia viscosa leaves are harvested prior to the blooming phase. In another embodiment, said dittrichia viscosa are cultivated dittrichia viscosa plants.
                          [0008] In another embodiment, the extract is administered in a dose of 8-80 mg/kg. In another embodiment, the extract is administered in a dose of 10-60 mg/kg. In another embodiment, the extract is administered in a dose of 12-24 mg/kg.
                          [0009] In some embodiments, said extract is in liquid form. In another embodiment, the amount of the extract is from about 0.01% to about 99.9% (w/w) compared to the total weight of the composition. In another embodiment, the amount of the extract is from about 0.01% to about 30% (w/w). In additional embodiments, said extract is in dried powder form.
                          [00010] In another embodiment, the composition is administered at least twice weekly. In another embodiment, the composition is administered at least three times weekly. In another embodiment, the composition is administered over at least 3 weeks.
                          [00011] In another embodiment, said administering is selected from intravenously, intratumorally, intraperitoneally or intramuscularly administration. In another embodiment, said administering is intraperitoneally administration. In another embodiment, said administering is systemic administration.
                          [00012] In another embodiment, the pharmaceutical composition further comprises a pharmaceutically effective excipients, diluent and/or carrier. In another embodiment, the composition comprises at least one additional active agent. [00013] According to another aspect, the present invention provides a pharmaceutical composition comprising a water extract derived from dittrichia viscosa leaves for use in treating colorectal cancer in a subject.
                          [00014] According to another aspect, the present invention provides use of a water extract derived from dittrichia viscosa leaves for the preparation of a medicament for treating colorectal cancer in a subject in need thereof.
                          [00015] In some embodiments, the pharmaceutical composition is formulated for an administration regimen selected from intravenously, intratumorally, intraperitoneally or intramuscularly administration. In another embodiment, the pharmaceutical composition is formulated for intraperitoneally administration. In another embodiment, the pharmaceutical composition is formulated for systemically administration.
                          [00016] This summary is provided to introduce a selection of concepts in a simplified form that are further described below in the detailed description. This summary is not intended to identify key features or essential features of the claimed subject matter, nor is it intended to be used to limit the scope of the claimed subject matter.

KAYNAK;

https://www.google.com/patents/WO2014199379A1?cl=en

Yorum yap

Andız otu, Alant, İnula helenium L.
                            At gözü otu Syn: Aster helenium SCOP.
                            Andız otu Aster officinalis ALL.
                            İndus otu Helenium grandiflorum GILIB.
                            Balgam otu

Familyası: Bileşikgillerden, Korbblütler, Asteraceae

Drugları: Andız kökü; Helenii rhizoma
                            Andız otunun sadece kökleri çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

Giriş: Andız otu Bileşikgillerin bir alt grubu olan Inulagillere dahil olup bu grupta 120 bitki bulunur ve bunlar 4 ana gruba ayrılırlar. Bunlar;
                            1) Inulagiller bu gruba Andız otu; İnula helenium,
                            2) Enulagiller, bu gruba Alman Andız otu; İnula germanica
                            3) Cupulariagiller bu gruba; İnula graveolens ve
                            4) Lam bardagillere; İnula crithmoides’i örnek gösterebiliriz.
                            Bunlardan en yaygın olarak kullanılan ve bilinen tür Andız otu; İnula helenium’dur. İnula helenion kelimesinden türemiş olup İnula=güneş ve Helen=küçük sepet anlamına gelir. Türkçe Balgam otu diye anılması bu bitki kökünün balgam söktürücü olmasından dolayıdır. Dioskorides ve Plinius Andız kökünün öksürük, göğüs daralması, siyatik, mide zafiyeti ve diş sallanması gibi rahatsızlıklara karşı kullanmışlarıdır. Eski kitaplarda üşütme, mesane ve idrar yolları iltihapları, verem, kronik bronşit, boğmaca ve kronik ishale karşı kullanıldığını bildirmektedir. Vatanının Türkistan olduğu tahmin edilen bitki önce Türklerin hükümran olduğu Adriyatikten Japon denizine kadar geniş bir alana yayılmış ve son olarak da Amerika’ya götürülen bitki buralarda yetiştirilmiştir.

Botanik: Andız otu 60-250cm boyunda, çok yıllık bir bitki olup dikine yükselir ve sadece üst kısımlarında çatallaşma olur. Andız otunun birinci yıl sadece rozet yaprakları çıkar. Alt yaprakları uzun saplı, 15-30cm genişliğinde, 40-70cm uzunluğunda geniş mızrak veya oval şekilde, alt yüzeyi grimsi, üst yüzeyi açık yeşil renklidir. Orta ve yukarıdaki yaprakları gövdeye oturmuş olup külah şeklinde, kenarları hafif kertiklidir. Dikine yükselen gövde yuvarlak grimsi yeşil, yeşil veya erguvani renktedir. Çiçekleri 5-8cm çapında, uzun bir sap üzerinde, kenarına bir sıra altın sarısı renkli 2-3mm genişliğinde, 2-3cm uzunluğunda taç yaprakları ve göbekte küçük borucuklar şeklinde ve bakır sarısı renktedir. Çiçeği tutam kupa yaprakları üçgen veya eliptik şekilde, esmerimsi yeşil renklidir. Kökleri 1-2cm kalınlığında, 30-50cm uzunluğundaki koyu esmer renkli ana kökler ve onlardan çıkan narin saçak şeklindeki yan köklerden oluşur.

Yetiştirilmesi: Andız tohumları Mart-Nisan aylarında çamlık, yastık veya seralara dikilir ve Mayıs ayında fideleri bahçe veya tarlalara ekilir.

Hasat zamanı: En az iki yıllık Andız kökü ilkbaharda veya sonbaharda sökülerek yıkanır, dilim veya şerit şeklinde kesilerek gölgede veya güneşte kurutulur. Köklerinin bozulup küflenmemesi için kuru ve gölgede yani ışıktan ve nemden uzakta olmalıdır. Kökleri nemde kolayca küflenip bozulabilir.

Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
                            a) Eterik yağlar %1-5 arasında olmakla birlikte ortalama %3 civarındadır. Eterik yağların %90’ını Sesquiterpenlakton türevleri; Alantolaktan %40, İzoalantolakton %55 ve çok az miktarda Dihidroalantolakton, Dihidroizoalantolakton, Tetrahidroalantolakton, 11,13-Dihidroalantolakton, Germacren-D-lakton ve 8,9-Epoxy-10-İzobutyryl-oxythymolizobtyrat içerir.
                            b) Polisakkaritler %30-45 arasında olup bunun da %90-95’ini İnulin oluşturur ve ayrıca az miktarda Pektin içerir.
                            c) Steroler; Friedelin, B-ve γ-Sitosterol, Stigmasterol ve B-Sitosterolglikozit
                            d) Reçine, zamk, musilaj, vitaminler ve mineraller içerir.

Araştırmalar:
                            Andız kökünden elde edilen tentürle doktorlar hastalar üzerinde tedavi denemeleri yapmışlar ve Andız kök ekstresinden elde edilen ekstre ile hayvanlar üzerinde tedavi denemeleri yapmışlardır.
                            1) Scheider ve Harms 1940’da, Hipp 1944 ve 1961’de ve Stangl 1942’ de yaptıkları tedavi denemelerinde Andız tentürünün balgam söktürücü, sarfa arttırıcı, idrar söktürücü ve bağırsak kurtlarını düşürücü özelliklere sahip olduğunu tespit etmişlerdir. (Lbh.II.842)
                            2) Andız kök ekstresi tavşanlar üzerinde tedavi denemesi yapılmış ve bu ekstrenin bağırsak solucanlarını düşürdüğü tespit edilmiştir. ((HHB.V.529)
                            3) Akciğer kanserinin büyümesini önlediği yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. (HHb.529)
                            Bu araştırmalar yeterli değildir ve daha geniş çaplı klinik araştırmalara ihtiyaç vardır.

Tesir şekli: Balgam söktürücü, öksürük kesici, göğsü yumuşatıcı, iştah açıcı, safra arttırıcı ve bağırsak solucanlarını düşürücü özelliklere sahiptir.

Kullanılması:
                            a) Araştırmalara göre balgam söktürücü, idrar ve safra arttırıcı ve bağırsak solucanlarını düşürücü olarak kullanılır.
                            b) Komisyon E’nin 05.05.1988 tarih ve 85 tarihli Monografi bildirisine göre; Andız kökünün nefes yolları, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ve de idrar yolları rahatsızlıklarına karşı kullanılabileceği beyan edilmiştir.
                            c) Halk arasında; boğazda aşırı balgam, öksürük, boğmaca, astım, kronik bronşit, verem, üşütme rahatsızlıkları, mesane ve idrar yolları iltihapları, mide zafiyeti, mesane üşütmesi, ağrılı adet hali ve bağırsak solucanların karşı kullanılır.

Çayı: İnce kıyılmış andız kökünden 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Çay Harmanları:

Gökçek balgam ve öksürük çayı;
                            20 g Öksürük otu
                            20 g Andız kökü
                            20 g Adaçayı
                            20 g A. Itırı
                            20 g Sinirli ot

Gökçek nefes yolları enfeksiyon çayı;
                            10 g Andız kökü
                            10 g Güneş gülü otu
                            40 g Kekik otu
                            40 A. Itırı

Gökçek astım çayı;
                            20 g Andız kökü
                            20 g Arnika çiçeği
                            20 g Anason tohumu
                            40 g A. Itırı

Ağrılı adete karşı çay;
                            20 g Kaz otu
                            20 g Hayıt tohumu
                            20 g Andız kökü
                            20 g Papatya çiçeği
                            20 g Oğul otu yaprağı

Gökçek bağırsak solucanları çayı;
                            30 g Andız kökü
                            20 g K.hindiba kökü
                            20 g Y.akdiken kabuğu
                            20 g Nane yaprağı
                            10 g Centiyan kökü

Gökçek adet rahatsızlıkları çayı;
                            20 g Andız kökü
                            20 g Hayıt
                            20 g Kaz otu
                            20 g Kılıç otu
                            20 g Civanperçemi otu

Gökçek adet yetersizlik çayı;
                            30 g Civanperçemi otu
                            10 g Hayıt
                            20 g Sefa çiçeği
                            10 g Andız kökü
                            5 g Arnika çiçeği
                            5 g Sabır
                            20 g Hayıt tohumu

Gökçek ağrılı adet hali çayı;
                            20 g Hayıt
                            20 g Andız kökü
                            20 g Kantaron otu
                            20 g Civanperçemi otu
                            20 g Isırgan otu
                            20 g Ardıç kozalağı

Homeopati’de: Taze Andız kökünden 20gr ince kıyıldıktan sonra bir şişeye konur ve üzerine 80ml %70’lik Alkol ilave edilerek güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir. şişe iki günde bir çalkalanır ve 4-6hafta sonra süzülerek Homeopati’de <<İnula>> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5 defa 10-15damla 4-6hafta süreyle alınır.

Hastalığın belirtileri (semptom):
                            1) Rahim rahatsızlıkları
                            2) Leğen kemiği içindeki organların ağrıması ve çekme hissi
                            3) Bronş üşütmesi, kuru ve gıcıklı öksürük
                            4) Kalın ve çok balgam; özellikle yatınca ve geceleri artıyorsa
                            5) Gırtlakta gıcıklık ve kuru öksürük
                            6) Karında top gibi şişkinlik özellikle göbekte
                            7) İdrarın K.menekşe gibi kokması
                            Bu gibi hallerde Andız tentürü gerekir.

Natürel ilaçları:
                            1) Hanopect® Hustensaft (Hanosan) bu şurup başta öksürük ve boğmacaya karşı kullanılır.
                            2) Lophyptan® N Tropfen (Fides) 100ml damlada; 2gr Isırgan otu, 2gr Andız kökü, 2 gr Okaliptus yaprak ve 1,5gr Santo ot ekstresi ile 0,3gr Efedrinhidroklor içerir. Bu damla başta; bronşitli astım ve bronşite kaşı kullanılır.

Yan tesirleri: Aşırı miktarda alınması kusma ve mide ağrısına neden olur ve de bazen de alerjiye sebep olabilir.

Yorum yap

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ DERGİSİ, 2005, 18(3), 411-415

INULA VISCOSA (L.) AIT. (ASTERACEAE) YAPRAK EKSTRAKTININ PAMUK KIRMIZI ÖRÜMCEĞİ TETRANYCHUS CINNABARINUS (BOISD.) (ACARI:TETRANYCHIDAE)’A KARŞI BAZI ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Nurdan TOPAKCI Cengiz İKTEN Hüseyin GÖÇMEN

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü, Antalya

Özet

Bu çalışmada, I. viscosa (L.) yapraklarından elde edilen farklı konsantrasyondaki suda çözünür ekstraktların kültür bitkilerinin önemli bir zararlısı olan Tetranychus cinnabarinus (Boisd.)’un yumurtlama gücü, gelişme süresi üzerindeki etkisi ve uzakla ştırı cı olarak etkinliği ara ştırı lmıştır. Yapılan çalışma sonucunda I. viscosa’nın kullanılan dört dozunun (1.25, 2.5, 5 ve 10g kuru madde/100 ml su) yumurtlama gücü ve gelişme süresi üzerine olan etkisi önemsiz bulunmuştur. Buna karşın, uzaklaştı rıcı etki denemelerinde doz artışına bağlı olarak uygulamadan 24 saat sonra ergin dişiler için %69.9, %74.3, %92.1 ve %90.7 oranlarında artan uzaklaştırıcı etki görülmüştür. Aynı şekilde
                              1. saat sonunda uzaklaştırıcı etki kuru madde oranına bağlı olarak sırası ile %56.1, %54.3 , %69.3 ve %80.3 olarak bulunmuştur. Ergin uzaklaştırıcı etkiye benzer şekilde, akar yumurtaları ekstrakt uygulanan yaprak kısmına daha az sayıda bırakılmıştır. Artan uygulama dozuna bağlı olarak muameleli yaprak diskinde 25.8, 25.2, 13.3 ve 13.2 yumurta bulunurken, aynı disklerin kontrol kısımlarında ortalama olarak 91.9, 112.1, 12.9.9 ve 119.4 adet yumurta bulunmuştur. Çalışma sonucunda I. viscosa’nın T. cinnabarinus için etkili bir uzaklaştırıcı (repellent) olabileceği görülmüştür.

Anahtar Kelimeler: Inula viscosa, Tetranychus cinnabarinus, Uzaklaştırıcı Etki.

A Research on Some Effects of Inula viscosa (L.) Ait (Asteraceae) leaf extract on Carmine Spider Mite, Tetranychus cinnabarinus (Boisd.) (Acari:Tetranychidae)

Abstract

In this study, the effects of various concentrations of leaf extracts from I. viscosa were investigated on repellency, fecundity and development of Tetranychus cinnabarinus (Boisd.) (Acari:Tetranychidae). The results suggested that there were not any significant effects of the doses tried (1.25, 2.5, 5, and 10 dried matter/100ml) on fecundity and developmental time. However, after 24 hours folllowing application, all the treatments showed consistently increasing repellent effects of 69.9%, 74.3%, 92.1% and 90.1% with increasing doses on mature females. After 48 hours of incubation, the pattern of adult repellancy was similar to the results of 24 hours following application, but the magnitude of repellancy was slightly lower (56.1%, 54.3%, 69.3%, and 80.3% for increasig dried matter, respectively). Similar to adult repellency, the eggs were avoided to lay on treated leaf discs. While there were 25.8, 25.2, 13.3 ve 13.2 eggs present on leaf discs treated with increasing doses, the control side of the same leaf discs included 91.9, 112.1, 12.9.9 ve 119.4 eggs on average. The overall results suggested that leaf extracts of I. viscosa may be used as a strong repellent material for T. cinnabarinus.

Keywords: Inula viscosa, Tetranychus cinnabarinus, repellent effect

1.Giriş
                              1. Dünya Savaşı sırasında DDT’nin keşfi ile birlikte hızlanan tarımsal alanda pestisid kullanımı, günümüzde de yoğun şekilde devam etmektedir. Ancak, geniş spektrumlu sentetik insektisitlerin uzun süreli kullanılmasının çevre, insan sağlığı ve faydalı organizmalar üzerine çok zararlı etkileri olduğu görülmüştür (Pimentel et. al 1992, Mansour et. al. 2004). Bu nedenle, son yıllarda dikkatler sentetik insektisidlere alternatif olabilecek doğal pestisidler üzerinde toplanmış ve bitki ekstraktları ve fitokimyasalları n keşfedilerek geliştirilmesi yönünde arayış içine girilmiştir (Momen et. al. 1997; Feng ve Isman, 1995; Wewetzer, 1995).

Geçen 30 yıl içerisinde bir çok bitki ürünü, bitkisel akarisid olarak akarlar üzerine denenmiştir. Örneğin bazı uçucu yağ bileşenlerinin (anethole, carvacrol, menthol, ve thymol) Tetranychus cinnabarinus (Boisd.)’a karşı beslenme ve yumurta

411

Inula viscosa (L.) Ait. (Asteraceae) Yaprak Ekstraktı nın Pamuk Kırmızı Örümceği Tetranychus cinnabarinus (Boisd.) (Acari:Tetranychidae)’a Karşı Bazı Etkileri Üzerine Bir Araştırma

bırakmayı engelleyici etkisi olduğu görülmüştür (Erler ve ark, 2004). Mansour ve ark (1986), Labiatae familyası na ait 14 bitki türünden elde ettikleri uçucu yağların,
                              1. cinnabarinus’a karşı uzaklaştırıcı, yumurta bırakmayı azaltıcı ve öldürücü etkisinin olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Azadirachta indica A. Juss’dan elde edilen bitki ekstraktı olan neemin ticari bir formülasyonu olan NeemAzal T/S’in T.
                              cinnabarinus’a karşı uzaklaştırıcı, ovipozisyonu engelleyici ve gelişmeyi engelleyici etkide bulunduğu belirlenmiştir (Topakcı ve Göçmen, 2004).

Inula viscosa Ait (Asteraceae), Akdeniz Havzası’nda yaygın olarak bulunan, herdem yeşil ve kendiliğinden yetişen bir bitkidir (Cafarchia ve ark, 2002). Tıbbi olarak yatıştırıcı, ateş düşürücü, iltihap azaltıcı ve antiseptik özelliklerinden dolayı eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılmaktadır (Lauro ve Rolih, 1990; Nikolakaki ve Christodoulakis, 2004). Bitkiden tanımlanarak izole edilen kimyasal

unsurların flavonoidler, azulenler, sesquiterpenler ve uçucu yağlar olduğu belirtilmiş, özellikle uçucu yağların ve sesquiterpen (carboxyeudesmadiene)lerin antifungal aktivitesi olduğu ortaya çıkarılmıştır (Cafarchia ve ark, 2002). I. viscosa’dan elde edilen bitki ekstraktlarının böcekler ve akarlar üzerine etkisi ile ilgili olarak yapılmış çalışmalar son derece sınırlıdır.

Bu çalışmada I. viscosa bitkisinin yapraklarından elde edilen su ekstraktının, kültür bitkilerinin önemli zararlılarından birisi olan Pamuk kırmızı örümceği T. cinnabarinus’ a karşı uzaklaştırıcı ve yumurta bırakma gücüne etkileri araştırılmıştır.

2. Materyal ve Yöntem

2.1. Inula viscosa’nın toplanması ve bitki ekstraktının elde edilmesi

Aralık ve Şubat aylarında doğal olarak yetiştikleri Akdeniz Üniversitesi kampüs alanından elde edilen çiçeksiz dönemdeki I. viscosa bitkisinin genç yaprakları laboratuvara getirilmiştir. Laboratuvarda

yaklaşık 30 saniye saf su ile rondo yard ımıyla homojenize edilen yapraklardan elde edilen bitki ekstraktı ince tülden geçirilerek kullanılmıştır. Kuru madde hesabı için, toplanan yaş yapraklar tartılmış ve 95°C de 24 saat etüvlenmiştir. Etüvlemeden sonra bitki materyali tekrar tartılmış ve kaç g yaş maddenin kaç g kuru maddeye karşılık geldiği belirlenmiştir. Denemelerde 100 ml su içinde çözülen ve 1.25, 2,5, 5 ve 10 g kuru maddeye karşılık gelen miktarda yaş madde içeren dört konsantrasyonda bitki ektraktı ile kontrol olarak saf su kullanılmıştır.

2.2. Kırmızı örümceklerin üretilmesi

Akarlar, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümüne ait iklim odalarında 27±2°C sıcaklık ve % 60 orantılı nemde fasulye bitkisi (Phaseolus vulgaris L.) üzerinde yetiştirilmiştir.

2.3. Uzaklaştırıcı etkinin belirlenmesi

Bu denemelerde 3 cm çapında kesilerek hazırlanan fasulye yaprak diskleri (3.-4. gerçek yapraklar) kullanılmıştır. Yaprak diskleri, tabanında ıslak pamuk

katmanı bulunan petri kaplarına yerleştirilmiştir. Her bir yaprak diskinin yarısı değişik konsantrasyonlardaki yaprak ekstraktına, diğer yarısı ise saf suya 5 saniye kadar daldırılmış ve kurumaya bırakılmıştır. Kuruduktan hemen sonra 10’ar adet yaklaşık bir haftalı k ergin dişi birey, ekstrakt ve su uygulama sınırı na samur fırça yardımı ile bırak ılmıştır. 2, 24 ve 48 saat sonra akarlar takip edilerek diskin hangi kısmında bulundukları ve bu kısımlara bıraktıkları yumurtalar sayılarak kaydedilmiştir. Her bir yaprak diski tekerrür olarak düşünülmüş ve denemeler 10 tekerrürlü olacak şekilde yapılmıştır. Uzaklaştırıcı etki yüzdesiz Abbott formülüne göre hesaplanmıştır:

%Repellent etki = (İlaçsızda canlı – İlaçlıda canlı / İlaçsızda canlı)x100 (Karman, M., 1971).

2.4. Yumurtlama gücü üzerine etki

Bu denemede yeni ergin olmuş dişi akarlar, muamele edilmiş 3 cm çapındaki

412

N. TOPAKCI, C. İKTEN, H. GÖÇMEN

yaprak disklerine birer adet olacak şekilde bırakılmış ve her bir dişinin günlük bıraktığı yumurta 7 gün boyunca takip edilmiştir. Yaprak diskleri, farklı konsantrasyonlardaki bitki ekstraktları ile daldırma yöntemi kullanılarak yaklaşık 5 saniye muamele edilmi ştir. Denemede 1 dişi bir tekerrür olarak kabul edilmiş ve tekerrürlü olarak kurulmuştur. Bırakılan yumurtaların açılma oranları ile, ergin olana dek olan gelişme süreleri kaydedilmiştir.

Sonuçlar, JMP 5.0.1 İstatistiksel Analiz Programında Tukey testine göre değerlendirilmiştir (S.A.S.Institute).

3. Bulgular

3.1. Bitki ekstraktının akarlar üzerinde uzaklaştırıcı etkisi

Çizelge 1’de I. viscosa bitki ekstraktların ın akarlar üzerine olan uzaklaştı rıcı etkisi görülmektedir. Buna göre akarların kontrol kısmını tercih etme durumları, 2 saat sonunda 10g/100 ml dozda 9.7 ile başlamış, 24 saat sonra 9.3 olmuş, 48 saat sonra da 8.8 olarak hesaplanmıştır. 5g/100 ml dozda akarların yaprakların kontrol kısmında bulunma durumları , 2, 24 ve 48 saat sonunda sırası ile 9.5, 9.4 ve 8.0 iken, 2.5g/100ml dozda bu değerler 9.4, 8.4, 7.2 olarak bulunmuştur. 1.25g/100 ml dozda ise bu değerler sırası ile 8.1, 7.7, 7.4 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, genelde muamele dozları arasında istatistiki fark bulunmamasına rağmen, her bir uygulama dozu kontrol uygulamasına göre önemli farklılıklar göstermiştir. Bu değerlerin ışığında yüzdesiz Abbott formulüne göre uzaklaştırı cı etki oranları 1., 2., 3. ve 4. dozda 24 saat sonunda sırası ile %69.9, %74.3, %92.1 ve %90.7 olarak hesaplanmış 48 saat sonunda ise yine sırası ile % 56.1, %54.3, %69.3 ve %80.3 olarak bulunmuştur. Bulunan bu değerler T. cinnabarinus için I. viscosa’dan elde edilen bitki ekstraktının muameleden 48 saat sonrasında dahi güçlü uzaklaştırıcı etkisinin olduğunu göstermiştir.

Dişi bireylerin 48 saat sonunda hem bitki ektraktı ile hem de saf su ile muameleli yaprak diski kısmına bırakmış oldukları yumurta say ıları arası ndaki önemli fark da uzaklaştırıcı etkinin olduğunu ortaya koymuştur. Buna göre ergin dişilerin kontrol kısmına ortalama olarak, 1. 2. 3. ve 4. dozlarda sırası ile 91.9, 112.1, 129.9 ve 119.4 ve muameleli kısma ise yine sırası ile 28.8, 25.2, 13.3 ve 13.2 yumurta bıraktıkları tespit edilmiştir. Ekstraktın uzaklaştırıcı etkisi ile dişi bireylerin muameleli kısma bırakmış oldukları yumurta sayısında azalma oldu ğu ortaya çıkarılmıştır. Bu sonuçlara göre 48 saat sonunda yumurta için uzaklaştırıcı etki (Abbott %), 1. 2. 3. ve 4. dozlarda sırası ile %68.6, %77.5, %89.7 ve %88.9 olarak hesaplanmıştır.

3.2.Bitki ekstraktının akarların yumurtlama gücü üzerine etkisi

Çizelge 2.’de dişi bireylerin 7 gün boyunca bı rakmış oldukları yumurta sayıları verilmiştir. Kullanılan 4 dozda da bı rakılan yumurta sayılarının kontrole göre farklı olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Bu değerler 1.

Çizelge 1. Inula viscosa Yaprak Ekstraktının Tetranychus cinnabarinusa Uzaklaştırıcı Etkisi.
                              • saat Aynı sütun içinde bulunan aynı harfler arasında istatistiksel olarak fark yoktur (P<0.05 t testi). *Yüzdesiz Abbott formülüne göre hesaplanmıştır.
                              413

Inula viscosa (L.) Ait. (Asteraceae) Yaprak Ekstraktı nın Pamuk Kırmızı Örümceği Tetranychus cinnabarinus (Boisd.) (Acari:Tetranychidae)’a Karşı Bazı Etkileri Üzerine Bir Araştırma

Çizelge 2. Inula viscosa yaprak ekstraktının Tetranychus cinnabarinusun Yumurtlama Gücü İle Yumurta, Larva+Nimf Dönemlerinin Gelişme Süresi Üzerine Etkisi.

Aynı sütun içinde bulunan aynı harfler arasında istatistiksel olarak fark yoktur (P<0.05 Tukey testi).

YAO:Yumurta açılma oranı
                              1. 3. ve 4. dozda sırası ile %58.50, %58.80, %58.75 ve %62.15 iken kontrolde %61.45 olmuştur. Yumurtaların açılma oranlarına bakıldığında değerler kontrolde %90.67, dozlarda ise sırası ile %88, %90.90, %89.44 ve %87.94 olarak tespit edilmiştir. Ergin bireylerin bıraktıkları yumurtaların gelişme süreleri, aynı sıra ile, 5.88, 5.83, 5.86, 5.85,
                              1. 84 gün olmuş ve muameleler arasındaki fark istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Larva+nimf gelişme süresi ise kontrole göre çok az farklılık göstermiştir. Bu değerler de
                              1. 49, 6.54, 6.73, 6.66 ve 6.65 gün olarak bulunmuştur.

4. Tartışma ve Sonuç

Yapılan çalışmada T. cinnabarinus’a karşı I. viscosa’dan elde edilen su ekstraktının kullanılan tüm dozlarında hem dişi birey hem de yumurta için güçlü uzaklaştırıcı etkisinin olduğu ve bu etkinin
                              1. saat sonunda da devam ettiği belirlenmiştir. Fakat bitkinin su ekstraktının akarın yumurtlama gücü üzerine olumsuz bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Gelişme süreleri ile ilgili çalışmalarda yumurtaların açılma süreleri kontrole göre farklılık göstermezken larva ve nimf gelişme süreleri üzerinde kontrole göre çok az da olsa istatistiki bir farklılık olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar, I. viscosa bitkisinin suda çözülür ekstraktının T. cinnabarinus için
                              doğal bir uzaklaştırıcı olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.

Müller-Riebau ve ark (1997) I. viscosa’nın ham veya kurutulmuş sürgünlerinden elde edilen su ekstraktının domates solgunluk etmeni Fusarium oxysporum f sp. lycopersici’ ye az oranda antifungal etki gösterdiği ve yapılan gaz kromotografi profiline göre bitkinin uçucu yağlarının çok az miktarda terpenik unsurlar içerdiği ve fenolik unsurlar thymol ve karvakrolün içeriğinin ise oldukça düşük olduğu belirtilmiştir. Mansour ve ark (2004), I. viscosa’n ın T. cinnabarinus’un ölüm oranını %25’den daha fazla oranda etkilediğini belirtmişlerdir. Bildirilen bu sonuçlar, elde ettiğimiz sonuçlarla uyuşmamaktadı r. Bu farklılığın nedeni Mansour ve ark (2004)’nın, bitki ekstraktını organik bir çözücüde (metanol) homojenize etmiş olmaları ve bitki yapısında bulunması muhtemel alkolde çözünebilen çeşitli maddeler olabilir. Çalışmamızda bitki yaprakları su ile homojenize edilip kullanıldığından, suda çözünen bu maddelerin tespit edilmesi, daha sonraki çalış malara da ışık tutacaktır. Çalış mada yer alan bitki ekstraktında akarisid özelliği sağlayan etken madde veya maddeler ve bunların konsantrasyonlarının ne olduğu bilinmemektedir. Bulgular bir ön çalışma niteliğinde olup, etken madde ve konsantrasyonlarının belirlenmesi için ileride ayrıntılı çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Müller-Riebau ve ark (1997), I. viscosa’da thymol ve karvakrolün miktar olarak en yüksek düzeye yaklaşık olarak 50

414

mg/ml ile Mayıs ve Haziran aylarında ulaştığını belirtmektedir. Bu da çalışmalarda içerik yönünden mevsimsel dalgalanmaların de dikkate alınması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Ayrıca uzaklaştırıcı etkiye sahip bileşiklerin suda çözünebilmesi de

uygulamada kolaylıklar sağlayacak özellikler olarak düşünülmelidir..
                              T. cinnabarinus ile ilgili olarak yapılmış olan bu çalışma sonucunda I. viscosa’nın suda ve bazı organik çözücülerde elde edilen ekstraktlarının, diğer kültür bitkisi zararlıları üzerine olan etkilerinin de araştırılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.

Teşekkür

Katkılarından dolayı Prof. Dr. Oktay Yeğen ile Prof. Dr. İ rfan Tunç (Ak. Ün. Ziraat Fak. Bitki Koruma Böl.)’a teşekkürlerimizi sunarız.

Kaynaklar

Cafarchia, C., De Laurentis, N., Milillo, M.A., Losacco, V and Puccini, V., 2002. Antifungal activity of essential oils from leaves and flowers of Inula viscosa by Apulian Region. Parassitologia Dec 44: 153-156.

Erler, F., Ünal, Ş., ve Vuruş, M., 2004. Bazı uçucu yağ bileşenlerinin Tetranychus cinnabarinus (Boisd.) (Acarina:Tetranychidae)’a karşı beslenmeyi ve yumurta bırakmayı engelleyici etkileri. Türkiye 1. Bitki Koruma Kongresi Bildrileri, 8-10 Eylül Samsun, 98.
                              Feng, R., and Isman, M. B., 1995. Selection for Resistance to Azadirachtin in the green peach aphid, Myzus persicae. Experiantia. 51: 831-833.

Karman,M., 1971. Bitki Koruma Araştırmalarında Genel Bilgiler-Denemelerin Kuruluşu ve Değerlendirme Esasları, Tarım Bak., Zir. Müc. ve Zir. Kor. Gn. Md.ğü Yayınları , Böl. Zir. Müc. Arş. Ens. İzmir- Bornova, 279s .

Lauro, L., and Rolih, C., 1990. Observations and research on an extract Inula viscosa Ait. Boll. Soc. Ital. Biol. Sper 66: 829-834.

Nikolakaki, A., and Christodoulakis, N. S., 2004. Investigation of secretory tissues in Inula viscosa. Botanical Journal of the Linnean Society, April 144: 437-448.

Mansour, F., Azaizeh, H., Saadf, B., Tadmor, Y., Abo-Moch, F., and Said, O., 2004. The Potential Of Middle Eastern Flora as a Source of New Safe Bio-Acaricides to Control Tetranychus cinnabarinus, the Carmine Spider Mite. Phytoparasitica. 32: 66-72.
                              Mansour, F., U. Ravid, et al. (1986). Studies of the

N. TOPAKCI, C. İKTEN, H. GÖÇMEN

effects of essential oils isolated from 14 species of Labiatae on the carmine spider mite, Tetranychus cinnabarinus. Phytoparasitica 14: 137-142

Momen, F. M., Reda, A. S., and Amer, A., 1997. Effect of Neem Azal-F on Tetranychus urticae and Three Predacious Mites of the Family Phytoseeidae. Acta Phytopathologica Et Entomologica Hungarica. 32: 355-362.

Müller-Riebau, F., Berger, B. M., Yegen, O., and Çakır. C., 1997. Seasonal Variations In The Chemical Compositions of Essential Oils of Selected Aromatic Plants Growing Wild in Turkey. J. Agric. Chem. 45: 4821-4825.

Pimentel, D., Acquary, H., Biltonen, M., Rice, P., Silva, M., Nelson, J., Lipner, V., Giordano, S., Horowitz, A., and D’Amore, M., 1992. Environmental and economic costs of pesticide use. Bioscience. 42: 750-760.

S.A.S. Institute.2003. J.M.P. version 5.0.1. Software for Graphical Statistical analysis. Cary, NC:SAS Institute, Inc.

Topakcı, N., Göçmen, H., 2004. Pamuk beyazsineği Bemisia tabaci (Genn.) (Homoptera:Aleyrodidae) ve Pamuk kırmızı Örümceği Tetranychus cinnabarinus (Boisd.) (Acarina:Tetranychidae)’a karşı azadirachtin’in etkinliği üzerine bir araştırma. Türkiye 1. Bitki Koruma Kongresi Bildirileri,8-10 Eylül Samsun, 89.

Wewetzer, A., 1998. Callus Cultures of Azadirachta indica and their Potential for the Production of Azadirachtin. Phytoparasitica. 26 (1): 47-52.

415

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X