Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Sığır kuyruğu otu, Calba, Königskerze, Verbascum densiflorum BERTOL.

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Sığır kuyruğu otu, Calba, Königskerze, Verbascum densiflorum BERTOL.

  CALBA  2 Yıllık | 1-2 m | 7-9 Aylar | CA,Ho,Na | Çiçekleri

  Calba Königskerze Verbascum densiflorum BERTOL.
  Sığır kuyruğu otu
  Sığır otu, Büyük çiçekli Calba
  Kral mumu, Büyük Sığır kuyruğu otu
  Mum otu, Deve dili otu
  Tüylü ot, Yünlü ot

  Familyası: Sıracaotugillerden, Brauenwurzgewâchse, Scrophulariaceae

  Drugları: Calba çiçeği; Verbasci flos
  Calba otunun genellikle çiçekleri, hatta çiçeklerinin tamamı değil taçları ve döllenme tozlukları çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Çok nadiren kök ve yaprakları da kullanılmaktadır.

  Giriş: Calbanın takriben 300 türü mevcuttur ve bunlardan sadece üçün-den tıbbi amaçlarla istifade edilmektedir. Bunlar Büyük çiçekli calba; Verbascum densiflorum BERTOL. (Verbascum thapsiforme), Adi calba; Verbascum phlomoides ve Küçük çiçekli calba; Verbascum thapsus’tur. Tarihte ilk defa Mısırlılar sonrada Romalılar tarafından kullanılan bitki günümüzde çay, tentür ve natürel ilaç imalatı için özel olarak yetiştiril-mektedir. Tarihte; bronşit, öksürük, ses kısılması, diş ağrısı, kramplar ve ishale karşı kullanılmıştır. Verbascum Latince barba’dan türemiş olup sakalı anlamına gelir. Bugün de Almanca Yün çiçeği (Wollblume) veya Kral mumu (Konigskerze) diye anılır. Türkçe Sığırkuyruğu denmesi herhalde uzun bir çiçek sapından dolayıdır.

  Botanik: Büyük Calba 1-2 m boyunda iki yıllık, dikine yükselen ve çatal-laşan üzeri tüylü bir bitkidir. Yaprakları birinci yıl sadece Rozet yaprakları vardır ve ikinci yıl gövde ve çiçek başağı kendini gösterir. Alt yaprakları uzun ve geniş mızrak şeklinde, 20-40 cm uzunluğunda 10-25 cm enindedir. Fakat yukarı doğru yaprakları yavaş yavaş küçülür. Üzeri tüylü ve grimsi renktedir. Çiçekleri 3-5 cm çapında altın sarısı renkte beş oval veya yumurta şeklindeki parçadan oluşan taçlara sahiptir. Taçların orta-sında döllenme tozlukları bulunur ve bu beş döllenme tozluğunun ucunda kahverengimsi topuzcuklar bulunur. Kupaları grimsi yeşil renkli ve ince mızrak şeklindedir. Sığır kuyruğu otunun çiçek sapları takriben 30-100 cm’yi bulabilir.

  Yetiştirilmesi: Muhtemelen vatanı Balkanlar, Türkiye ve Ortadoğu ülke-leri olup buradan zamanla dünyanın diğer ülkelerine yayıldığı tahmin edilmektedir. Bu nedenle Türkiye’nin hemen her yöresinde problemsiz ye-tişir ve yetiştirilir. Calba genellikle kireçli, kirli, silisikasitli toprakları sever. Seyrek ormanlar, meralar ve yol kenarlarında yetişir.

  Hasat zamanı: Çiçek açmaya başladığı andan itibaren çiçeklerinin tacı (taç yaprakları) ve döllenme tozlukları toplanır, fakat kupası (kupa yap-rakları) toplanmaz. Taçları kurtulurken 40˚ fazla olmamalı ve özel kaplar-da muhafaza edilmelidir. Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.

  Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
  a) Flavonitler %3-4; Apigenin, Luteolin, Hesperidin ve bunların 7-O-glukozitleri, Chrysoeriol, Rutin, Eriodictyol, Kâmpferol, Quercetin, Tamarixetin ve Diosmin
  b) İridoitler %0,1-0,5; Aucubin, Catalpol, Metilcatalpol, İzocatalpol ve 6β-Xyloslcatalpol
  c) Saponinler; Verbascosaponin ve Verbascosponin B(-Verbascosaponin-16α-Hidroksi-13β-28-epoksi)
  d) Fenilpropanoitler; Verbascosit (Asetosit-Kusaginin-(β-(3,4-Dihidroksi-fenil)-etil-0-a-L-rhamnopyranosit(1,3)-β-D-(4-0-caffeoyl))
  e) Fenilkarbonikasitler; Vanillin; Ferula; Kaffee; Cumarin ve P-Hidroksibenzoeasit
  f) Musilaj %3 oranında olup bu da; % 47 D-galaktoz, %25 Arabinoz, %14 Glukoz, %6 D-Xyloz, %4 L-Rhamnoz, %2-D-Mannoz, % 1 Fruktoz ve Uronasit’ten oluşur.
  g) Doymamış yağ asitleri %1-3 olup bunun; %17 Palmitinasit, %16 Linolasit, %9 Myristicinasit, Stearinasit, Oleikasit ve Arachidonasit
  h) Steroller; Digiprolakton, β-Sitosterol ve α-Sterol
  Ayrıca; Tanin, Reçine, Vitaminler, Mineraller, Şeker ve az miktarda Eter yağı içerir.

  Araştırmalar: Hahemann, ALLEN ve NASH gibi Homeopatlar tara-fından yapılmış ve öksürüğe karşı etkisi tespit edilmiştir, fakat klinik araş-tırmaları henüz yapılmamıştır. (O.Lesser)

  Tesir şekli: Balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı, tahrişi önleyici, teskin edici, terletici, idrar söktürücü, yaraları iyileştirici, iltihapları önleyici ve deriye canlılık vericidir.

  Kullanılması:
  a) Modern nalamda klinik araştırmalar henüz yapılmamıştır.
  b) Komisyon E’nin 22a nolu, 01.02.1990 tarihli ve 25.01.1989 tarihli Monografi bildirilerine göre nefes yollarını üşütmeye karşı kullanılır.
  c) Homeopatide; Trigeminus nevralji (yüz sinirlerinin ağrısı), Kulak ağrısı, ses kısıklığı, larenjit (gırtlak iltihaplanması), öksürük ve yatağı ıslatmaya karşı kullanılmaktadır.
  d) Halk arasında; Gıcıklı, tahrişli ve kuru öksürük, üşütme, grip, balgam, göğüs ağrısı, akciğer üşütmesi, bronşit, verem, astım, ses kısılması, boğmaca, larenjit, farenjit (boğaz iltihaplanması), otitis (ortakulak iltihaplanması), sinüzit, uçuk, diş eti iltihaplanması, makat kaşıntısı ve Trigeminus nevraljiye karşı kullanılır.

  Açıklama: Calba çiçeğinin birleşimindeki Müsilaj iltihaplı ve tahrişli mu-kozayı (sümüksü iç deri) teskin eder, gıcıklı öksürüğü önler, çünkü müsilajın birleşimindeki maddeler çözülmediğinden sindirim sistemi tarafından absorbe edilemez.

  Çayı: Calba çiçeğinden (sadece taçları ve döllenme tozlukları) 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir, 5-10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

  Çay Harmanları:

  Gökçek Öksürük çayı
  30g Hatmi kökü
  20g Meyan kökü
  10g Çuha kökü
  40g Sinirliot

  Gökçek Balgam söktürücü çay
  40g Hatmi kökü
  20g Meyan kökü
  20g Öksürükotu yap.
  20g Sığır kuyruğu çiçeği

  Gökçek Üşütme çayı
  30g Mürver çiçeği
  30g Ihlamur çiçeği
  30g Sığır kuyruğu çiçeği
  10g Kekikotu

  Gökçek Balgam söktürücü çay
  40g Hatmi kökü
  20g Hatmi yaprağı
  20g Meyan kökü
  10g Sığır kuyruğu çiçeği
  10g Anason tohumu

  Gökçek Kuru Öksürük çayı
  40g Hatmi kökü
  20g Öksürük ot yap.
  10g Meyan kökü
  20g Sığır kuyruğu çiçeği
  10g Rezene meyvesi

  W.Widmaier öksürük, bronşit ve nefes borusu iltihap çayı
  30g Ebem gömeci çiçeği
  30g Öksürükot yap.
  30g Sinirli ot
  10g Sığır kuyruğu çiçeği

  Calba yağı: Calba çiçeklerinden (taç ve döllenme tozlukları) 30-40 gr beyaz bir şişeye konur, üzerine 1 litre Zeytinyağı doldurulur ve güneş gören bir yerde 3-4 hafta bekletildikten sonra süzülerek Calba yağı elde edilir. Bu yağ kulak girişindeki Ekzema veya Çıbana karşı veyahut ta Ortakulak iltihaplanmasında günde 3-4 defa 1-2 damla kulağa damlatılır.

  Homeopatide: Calba çiçeğinden 20-30 gram bir şişeye konur ve üzerine 100 ml %70lik alkol ilave edilir ve şişe güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir. Şişe her gün bir defa çalkalanır ve 4-5 hafta sonra süzülerek Homeopatide <> ismi ile anılan Tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-4 defa 10-15 damla alınır.

  Hastalığın belirtisi (semptom):
  1. İdrar sıkıştırması, mesane hassasiyeti ve az idrar
  2. Günde iki defa gelen ağrılar
  3. Uyurken öksürme, fakat uyanmama
  4. Havlar gibi öksürme ve ses kısılması
  5. Sinüzit, baş dönmesi ve sersemlik
  6. İdrarını yaparken yanma
  7. Genellikle gece öksürme ve bazen akşamda başlayabilir
  8. göğse batma ve sıkışma
  9. Kulakta çekiyormuş gibi ağrı ve kulak tıkalıymış gibi hisler
  10. Mide mukozasının tahrişi ve kabızlık
  11. Eklem ve kaslarda sinirsel ağrılar
  Bu gibi hallerde Calba Tentürü gerekir.

  Yan Tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur.
  Bitkisel Tedavi - İbrahim Gökçek Ürünleri Resmi Satış Sitesidir.

 • #2


  Sığırkuyruğu Çayı Nedir? Avantajlar, Yan Etkiler ve Daha Fazlası
  Okurlarımız için faydalı olduğunu düşündüğümüz ürünleri dahil ediyoruz. Bu sayfadaki bağlantılar üzerinden satın alırsanız, küçük bir komisyon kazanabiliriz. Sığırkuyruğu çayı, kronik öksürük, soğuk algınlığı ve astım gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılan lezzetli bir içecektir. Zengin, aromatik bir tada sahiptir ve Avrupa, Afrika ve Asya'ya özgü çiçekli bir bitki olan ortak sığırkuyruğunun ( Verbascum thapsus ) yapraklarından yapılır . Bu makale Sığırkuyruğu çayının kullanımlarını, faydalarını ve yan etkilerini incelemekte ve size nasıl yapılacağını anlatmaktadır. Sığırkuyruğu çayının potansiyel faydaları ve kullanımları Sığırkuyruğu çayı, çeşitli potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

  Solunum rahatsızlıklarını tedavi edebilir
  Sığırkuyruğu, solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Hava yolunuzun şişmesine neden olan ve öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi semptomlarla sonuçlanan astımı hafifletmede özellikle etkili olabilir. Hayvan ve insan araştırmaları, Sığırkuyruğu çayının iltihabı azaltarak çalıştığını ve böylece solunum yolunuzdaki kasların gevşemesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Çiçekler bitkinin ve yaprakları, tüberküloz, bronşit, bademcik iltihabı, ve pnömoni gibi muamele diğer solunum yolu hastalıklarının, için kullanılır. Bununla birlikte, hiçbir insan araştırması, Sığırkuyruğuin bu koşullarla mücadele edip etmediğini araştırmamıştır.

  Viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir
  Bazı test tüpü çalışmaları, Sığırkuyruğuin güçlü antiviral özelliklere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, bir test tüpü çalışması birkaç şifalı bitkiyi analiz etti ve Sığırkuyruğu özütünün influenza virüsüne karşı özellikle etkili olduğunu buldu. Diğer test tüpü çalışmaları, Sığırkuyruğu özütünün, herpes ailesindeki bir virüs olan psödorabilerle de savaşabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

  Antibakteriyel özelliklere sahiptir
  Sığırkuyruğu çayı da antibakteriyel etkiler sunabilir.
  Bir test tüpü çalışma Sığırkuyruğu özü içeren bakterilerin çeşitli türleri, inhibe ettiği bulunmuştur Bacillus cereus yaygın toprak ve meydana gelir gıda. Başka bir test tüpü çalışması, Sığırkuyruğu özütünün, E. coli ve Streptococcus pyogenes gibi enfeksiyonlara neden olan belirli bakteri türlerinin büyümesini azalttığını belirtti ( 12 ). Sınırlı insan araştırması olmasına rağmen, 180 çocukta yapılan bir çalışma, bu bitkinin genellikle bakterilerin neden olduğu kulak enfeksiyonlarını tedavi edebileceğini gösterdi. Sığırkuyruğu içeren kulak damlalarının yanı sıra günde 3 kez diğer bitkisel özlerin kullanıldığı bu 3 günlük çalışma, kulak ağrısını ortalama% 93 azalttı. Bununla birlikte, bu etkinin kulak damlalarında kullanılan diğer bitkilere kıyasla Sığırkuyruğu özünden ne ölçüde kaynaklandığı açık değildir. Bu nedenle, ek insan araştırmasına ihtiyaç vardır.


  ÖZET
  Sığırkuyruğu, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olabilir ve belirli solunum koşullarının tedavisine yardımcı olabilir. Ancak daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

  Sığırkuyruğu çayının potansiyel yan etkileri
  Çoğu insan, minimum yan etki riski ile güvenli bir şekilde Sığırkuyruğu çayının tadını çıkarabilir. Yine de, sığırkuyruğu bitkisi bazı insanlar için cilt tahrişine neden olabilir, bu nedenle bitkiyi doğrudan tutuyorsanız dikkatli olun. Bitkinin küçük tüyleri de boğazınızı tahriş edebilir, bu yüzden bu çayı içmeden önce iyice süzmeniz önemlidir. Ek olarak, hamile veya emziren kadınlar için Sığırkuyruğu çayının güvenliği konusunda hiçbir araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu popülasyonlar kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmalıdır. Bu çayı içtikten sonra herhangi bir olumsuz yan etki fark ederseniz, alımınızı azaltmayı veya ondan kaçınmayı düşünün.


  ÖZET
  Sığırkuyruğu çayı yaygın olarak güvenli kabul edilir ve az yan etkisi vardır. Yine de, cildin tahrişini önlemek için bitkiyi doğrudan kullanıyorsanız, çayınızı uygun şekilde süzmeli ve dikkatli olmalısınız.

  Nasıl yapılır
  Hazır paketlenmiş Sığırkuyruğu çay poşetleri, özleri, kapsülleri, tentürleri ve kurutulmuş yaprakları birçok sağlık mağazasında bulabilirsiniz. Dahası, birçok insan bahçelerinde sığırkuyruğu yetiştirir ve yaprakları kendi başına kurutur. Çayı kurutulmuş yapraklarla yapmak için, küçük bir avuç dolusu 8 onsluk (240 ml) bir bardak kaynar suya ekleyin ve ardından 15–30 dakika demleyin. Boğazın tahriş olmasını önlemek için, mümkün olduğunca çok yaprağı çıkarmak için süzgeç veya tülbent kullanın. Dilerseniz çiğ bal , tarçın veya limon dilimi ekleyebilirsiniz .
  ÖZET
  Sığırkuyruğu çayını kurutulmuş yapraklar veya bir çay poşeti ile yapmak kolaydır, ancak yaprakları süzdüğünüzden emin olmalısınız. Sığırkuyruğu çayı, sığırkuyruğu bitkisinin yapraklarından yapılır. İnsanlarda yapılan araştırmalar sınırlı olmasına rağmen, test tüpü çalışmaları, astım gibi belirli solunum koşullarını hafifletebileceğini ve hatta virüsler ve bakterilerle savaşabileceğini göstermektedir. Bu lezzetli çayın evde yapılması kolaydır ve çok az yan etkiyle ilişkilendirilir.

  Yorum yap


  • #3


   Sığır kuyruğu otu nedir? Sığır kuyruğu otunun faydaları nelerdir? Sığır kuyruğu otu ne işe yarar, ne için kullanılır?


   Güneşin bol olduğu bölgelerde yetişen Sığır Kuyruğu Otu, yüzyıllardır sağlık için tüketilen bir bitkidir. İltihaplanmalardan, solunum yollarındaki sıkıntılara kadar pek çok alanda kullanılan Sığır Kuyruğu Otu, farklı alanlarda kullanılabiliyor. Sığır kuyruğu otu nedir? Sığır kuyruğu otunun faydaları nelerdir? Sığır kuyruğu otu ne işe yarar? Sığır kuyruğu otu ne için kullanılır? gibi sorularının yanıtlarını derledik.

   Sığır Kuyruğu Otu, Sıraca otugiller familyasına ait ot türüdür. Sarı renklerdeki çiçekleri olan bitkinin, ana merkezi Avrasya'dır. Sıcağı seven bu ot, insan sağlığını korumak maksadıyla yüzyıllardan beri tüketiliyor. Güçlü etkileri olan Sığır Kuyruğu Otu, alternatif tıpta sıklıkla önerilenler arasında.

   Sığır kuyruğu otu nedir?

   Latince, Verbascum olan Sığır Kuyruğu Otu, sıraca otugiller ailesinin üyesidir. Avrasya ve sıcak bölgelerde rastlanan bitkinin boyu, 60 santim ile 200 santim arasında değişebiliyor. Doğada bulunan bitkilerden farklı olan Sığır Kuyruğu Otu, sağladığı faydalarla en üst sıralarda bulunuyor.

   Dünyanın hemen her yerinde bilinen bitki, ülkemizde 21. yüzyıldan sonraki dönemde tüketilmeye başlanmıştır. Etkileri hakkında araştırmalar devam eden Sığır Kuyruğu Otu, zaman içerisinde daha farklı kullanım alanlarına kavuştur.

   Sığır kuyruğu otunun faydaları nelerdir?
   • Sığır Kuyruğu Otu hakkında en fazla merak edilen konuların başında, sağlığa olan faydalarının neler olduğudur. Sığır Kuyruğu Otu, sağlığa onlarca fayda sağladığından, uzmanlar tarafından dikkat değer görülüyor.
   • Solunum yollarına faydalıdır. Solunum yollarında iltihaplanmalara karşı etkilidir. Nefes darlığı, astım gibi solunum yolları rahatsızlığına fayda sağlayabilir. Kısacası bu bölgede yaşanabilecek problemlerin birçoğunda Sığır Kuyruğu Otu kullanılabiliyor.
   • Sığır Kuyruğu Otu, karaciğerle dosttur. Karaciğeri temizleme görevinin yanı sıra, karaciğer kanserine karşı engelleyicidir. Karaciğer yetmezliği sorununun ortaya çıkmasına izin vermeyen maddelere sahiptir.
   • Balgam sökücü etkisi vardır. Doğal balgam söktürücü olan Sığır Kuyruğu Otu, boğaz bölgesindeki enfeksiyonlara karşı yüksek etkilere sahiptir. Balgam söktürücü etkileri sayesinde on yıllardır tavsiye edilen bitkiler gurubunda bulunur.
   • İdrar söktürücü etkileri bulunur. Sığır Kuyruğu Otu, idrar bölgesinin daha sağlıklı çalışmasına destek olur. Mide ve bağırsakların düzenlenmesini sağlar.
   • Deri hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Sığır Kuyruğu Otunun en büyük özelliklerinden birisi, deri rahatsızlıklarına karşı etkili olmasıdır. Deri bölgesinde oluşan sivilce, akne, egzama gibi sorunlarda iyileştirici görevli olarak kullanılabilir.
   • Soğuk algınlığına karşı korumak amaçlı kullanılabilir. Sığır Kuyruğu Otu, mevsimsel olarak yaşanabilen soğuk algınlıkları, grip ve diğer enfeksiyonlara karşı koruma etkilidir. Faydaları oldukça fazladır. Çay olarak tüketildiği zaman virüsten koruyabilir.
   • Kulak enfeksiyonları oluşması durumunda Sığır Kuyruğu Otu tercih edilebilir. Bölgedeki enfeksiyonların kısa süre içerisinde iyileşmesine destek olur.
   • Terlemeyi hızlandırıcı etkileri bulunur. Bu anlamda sporcular için tercih edilebilecek bitkiler arasında yer alır.
   • Göğsü yumuşatıcı özellikleri bulunur. Nefes almayı kolaylaştırır. Genel anlamda rahatlatma etkisi bulunur.

   Sığır kuyruğu otu ne işe yarar?

   Sığır Kuyruğu Otu, insan sağlığı için büyük öneme sahiptir. Her bir parçası değerli olan bitkinin, uzmanlar tarafından kullanılması adına tavsiye edildiğini belirtmekte fayda var.

   Damar sertliklerini önler

   Sığır Kuyruğu Otunun belki de en önemli yararı, damarda oluşan sertliklerini önlemesidir. Damar sertliği, kalp krizi, kalp spazmı, felç gibi önemli sorunlara neden olabilir. Sığı Kuyruğu Otu, bu bakımdan değerli etkilere sahiptir.

   Nasırı yok eder

   Nasıl sorunları, sürekli çalışan kişilerde görülen problemlerden birisidir. Nasırlardan kurtulmak için Sığır Kuyruğu Otu tercih edilebilir bitkilerdendir. Kısa sürede yok edebilecek etkileri bulunur.

   Sığır kuyruğu otu ne için kullanılır?

   Sığır Kuyruğu Otu birçok alanda kullanılabilir. Sadece insan sağlığını korumak için değil, farklı alanlarda da tercihler arasında yer alabilir.

   Sabun olarak kullanılıyor

   Sığır Kuyruğu Otunun önemli özelliklerinden birisi sabun şeklinde kullanılabilmesidir. Sığır Kuyruğu Otundan faydalanılarak sabun üretilebiliyor.

   Besinleri koruyucu olarak kullanılır

   Sığır Kuyruğu Otu, buzdolabının olmadığı dönemlerde, besinleri korumak için kullanılmış bitkidir. Eğer kamp yapma gibi durumunu olursa, yanınızda götüreceğiniz besinleri Sığır Kuyruğu Otu ile koruma altına alabilirsiniz. Ancak uzmanlara danışmayı unutmamalısınız.

   Sığır kuyruğu otu kullanım şekli

   Sığır Kuyruğu Otu, çay olarak tüketildiği gibi lapa şekline getirilerek cilt üzerinde kullanılabilir. Genel kullanım şekli lapa şekline getirilmesi ve çayının yapılmasıdır. Çay şeklini alması sıcak suya ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Sığır Kuyruğu Otu kullanımı için farklı yollar bunlardır.

   Yorum yap


   • #4
    Önemli bir şifalı bitkinin mikromorfolojisi, farmakognozi ve biyo-elemental analizi: Verbascum thapsus L

    Shafqat Ali Khan, Ghulam Dastagir, Noor Ul Uza, Akhtar Muhammed, Rahim UllahÖz

    Bu çalışma, Verbascum thapsus'un kök, gövde ve yaprağının morfo-anatomik, fitokimyasal ve biyo-elemental analizinin karakterizasyonu üzerinde gerçekleştirildi. Morfolojik olarak Verbascum, yaz ortasında ve sonunda bir buçuk ay çiçek açan iki yıllık bir bitkidir. Kök, yaprak ve gövdenin çeşitli organoleptik özellikleri kaydedildi. Anatomik olarak kök, gövde ve yaprağın T.S'si tipik bir dikot histolojik farklılaşma gösterdi. Yaprak, anomositik stomalara, hilal şekilli vasküler demetlere sahipti ve uzun ve yıldız tipi trikomlarla kaplıyken, sap, çeşitli farmakolojik aktivitelerden sorumlu fitokimyasalları depolamak için kollateral tipte vasküler demetler ve iyi gelişmiş bir öz içeriyordu. Taramalı elektron mikroskobu yoluyla yapılan toz ilaç çalışması, çeşitli doku türlerinin varlığını ortaya çıkardı. Dallı, kök ve yaprakta bulunan ağaç benzeri ve yıldız şeklindeki trikomlar su emilimine yardımcı olur ve su kaybını azaltır. Bu anatomik özellikler bitkinin bienal olarak hayatta kalmasından sorumludur. Dört makro element (Na, K, Ca ve Mg) ve yedi mikro element (Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Zn ve Cd) ve bunların ppm cinsinden konsantrasyonları da Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Metanolik ekstraktın fitokimyasal taraması, çeşitli ikincil metabolitlerin varlığını gösterirken, müsilaj ve antrakinonlar tespit edilmedi. Bu çalışma, bitkinin morfo-anatomik özelliklere dayalı olarak taksonomik tanımlanmasının anlaşılmasına yardımcı olur ve araştırmacıların dikkatini çeşitli formülasyonlarını geliştirmek için çalışmalara yöneltir; bu, sonuçta hem insanlar hem de hayvanlar için faydalı olabilir. Bu anatomik özellikler bitkinin bienal olarak hayatta kalmasından sorumludur. Dört makro element (Na, K, Ca ve Mg) ve yedi mikro element (Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Zn ve Cd) ve bunların ppm cinsinden konsantrasyonları da Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Metanolik ekstraktın fitokimyasal taraması, çeşitli ikincil metabolitlerin varlığını gösterirken, müsilaj ve antrakinonlar tespit edilmedi. Bu çalışma, bitkinin morfo-anatomik özelliklere dayalı olarak taksonomik tanımlanmasının anlaşılmasına yardımcı olur ve araştırmacıların dikkatini çeşitli formülasyonlarını geliştirmek için çalışmalara yöneltir; bu, sonuçta hem insanlar hem de hayvanlar için faydalı olabilir. Bu anatomik özellikler bitkinin bienal olarak hayatta kalmasından sorumludur. Dört makro element (Na, K, Ca ve Mg) ve yedi mikro element (Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Zn ve Cd) ve bunların ppm cinsinden konsantrasyonları da Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Metanolik ekstraktın fitokimyasal taraması, çeşitli ikincil metabolitlerin varlığını gösterirken, müsilaj ve antrakinonlar tespit edilmedi. Bu çalışma, bitkinin morfo-anatomik özelliklere dayalı olarak taksonomik tanımlanmasının anlaşılmasına yardımcı olur ve araştırmacıların dikkatini çeşitli formülasyonlarını geliştirmek için çalışmalara yöneltir; bu, sonuçta hem insanlar hem de hayvanlar için faydalı olabilir. ve Mg) ve yedi mikro element (Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Zn ve Cd) ve bunların ppm cinsinden konsantrasyonları da Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Metanolik ekstraktın fitokimyasal taraması, çeşitli ikincil metabolitlerin varlığını gösterirken, müsilaj ve antrakinonlar tespit edilmedi. Bu çalışma, bitkinin morfo-anatomik özelliklere dayalı olarak taksonomik tanımlanmasının anlaşılmasına yardımcı olur ve araştırmacıların dikkatini çeşitli formülasyonlarını geliştirmek için çalışmalara yöneltir; bu, sonuçta hem insanlar hem de hayvanlar için faydalı olabilir. ve Mg) ve yedi mikro element (Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Zn ve Cd) ve bunların ppm cinsinden konsantrasyonları da Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Metanolik ekstraktın fitokimyasal taraması, çeşitli ikincil metabolitlerin varlığını gösterirken, müsilaj ve antrakinonlar tespit edilmedi. Bu çalışma, bitkinin morfo-anatomik özelliklere dayalı olarak taksonomik tanımlanmasının anlaşılmasına yardımcı olur ve araştırmacıların dikkatini çeşitli formülasyonlarını geliştirmek için çalışmalara yöneltir; bu, sonuçta hem insanlar hem de hayvanlar için faydalı olabilir. müsilaj ve antrakinonlar tespit edilmedi. Bu çalışma, bitkinin morfo-anatomik özelliklere dayalı olarak taksonomik tanımlanmasının anlaşılmasına yardımcı olur ve araştırmacıların dikkatini çeşitli formülasyonlarını geliştirmek için çalışmalara yöneltir; bu, sonuçta hem insanlar hem de hayvanlar için faydalı olabilir. müsilaj ve antrakinonlar tespit edilmedi. Bu çalışma, bitkinin morfo-anatomik özelliklere dayalı olarak taksonomik tanımlanmasının anlaşılmasına yardımcı olur ve araştırmacıların dikkatini çeşitli formülasyonlarını geliştirmek için çalışmalara yöneltir; bu, sonuçta hem insanlar hem de hayvanlar için faydalı olabilir.

    Anahtar Kelimeler: Verbascum thapsus; SEM; morfoloji-anatomi-enine kesit; farmakognozi; toz ilaç çalışması.

    Yorum yap


    • #5
     Biyolojik ortak sığır kuyruğu Sığ bir şifalı bitki
     Arzu Uçar Türker, b, ND Kampçıa,*aBitki Patolojisi ve Fizyolojisi Bölümü, Clemson Uni v ersity, Clemson, SC 29634-0377, ABDbBiyoloji Bölümü, Abant İzzet Baysal Üni v ersitesi, Bolu 14280, Türkiye Recei v 1 ed Haziran 2001; recei v yeniden ed v ised form 20 Haziran 2002; kabul edilmiş 27 Haziran 2002

     Öz
     Ortak Mullein ( Verbascum thapsus L., Scrophulariaceae) tedavisi için kullanılan tıbbi bir bitkidir.enflamatuar hastalıklar, astım, spazmodik öksürükler, ishal ve diğer pulmoner problemler. Amaç, ticari v Bu çalışmanın e etmektiBiyolojik acti değerlendirmek v Ortak Mullein ekstrelerinin ve seçilen tezgah üstü biyolojik deneylerle ticari Mullein ürünlerinin Sığantibakteriyel, antitümör ve iki toksisite analizi dahil * / tuzlu su karidesi ve turp tohumu. Ekstraktlar su, etanol içinde hazırlandıve metanol. Antibakteriyel Acti v ite (özellikle su ekstresi) obser olduğu V ile ed Klebsiella pneumonia , Staphylococcus aureus ,Staphylococcus epidermidis ve Escherichia coli . Agrobacterium tumefaciens- patates diski dokusunda indüklenen tümörler tarafından inhibe edilditüm özler. Tuzlu su karides ve turp tohum çimlenmesi ve büyüme için toksisite obser olduğu V daha yüksek konsantrasyonlarında edözler. # 2002 Elsevier Science Ireland Ltd. Tüm hakları saklıdır

     1. Giriş
     Wooly Mullein olarak da bilinen Common Mullein( Verbascum thapsus L., Scrophulariaceae), dikiki yılda bir bitki, mavimsi gri-yeşilin düşük büyüyen rozetiilk yılda renk, olgun ikinci yıl çiçek-bitkiler 5'e büyür / 10 ft yüksekliğinde,göze çarpan çiçekli sap. Bu nati olan v Avrupa ve e sayısınınAsya ( Semenza ve diğerleri, 1978 ) ve muhtemelenKuzey Amerika'da se için duced v tıbbi olarak eral kezot ( Gross ve Werner, 1978 ).Antik çağlardan beri Common Mullein kullanılmıştırşifalı bir bitki olarak. Lea v es ve çiçekler raporlanırha v , e söktürücü ve yumuşatıcı özelliklerininbronşit gibi solunum problemlerini tedavi etmek için kullanılır,kuru öksürük, boğmaca, tüberküloz, astım veses kısıklığı ( Grie v e, 1981; Mabey, 1988; Tyler, 1993,1994 ). Müsilajinöz bileşenler önceliklemukoza memesi üzerindeki yatıştırıcı eylemlerden sorumludur.kepekler ve saponinler sorumlu olabilir.mullein balgam söktürücü eylemleri ( Tyler, 1993 ). Bitkihafif diüretik ve ha için olduğu bildirilmiştir v Bir rahatlığıyla eve idrar yolunda anti-enflamatuar etki ve -ehafif bir yatıştırıcı gibi davranmak v e. Çiçeklerden yapılan yağ kullanılırkulak ağrısını yatıştırmaya yardımcı olmak için ve harici olarak uygulanabilir içinegzama ve diğer iltihaplı cilt rahatsızlıkları( Millspaugh, 1974; Grie v e, 1981; Tyler, 1993, 1994;Yarnell, 1997 ). Mullein büzücüdür ve tedavi etmek için kullanılır.hemoroid ve ishal. Aynı zamanda birPnömoni için iç hukuk yolunun fe v er, tıkanıklık,alerji, migren, tümör oluşumu, boğaz rahatsızlıkları,bademcik iltihabı, cilt rahatsızlıkları, nezle ve kolik ( Millspaugh,1974; Grie v e, 1981; Mabey, 1988 ). Karşıtı v iral acti v Sığtavuk embriyolarında influenzaya karşı( Mehrotra ve diğerleri, 1989 ). V. thapsus'un yaprak özleri ha v eActi olduğu gösterilmiştir v bo karşı e v ine herpes v irus Çeşidi1 ve hafif antibakteriyel ve antifungal gösterdiActi v ity ( McCutcheon ve diğ., 1992, 1994, 1995 ). BirMetanol özü, effecti olduğu gösterilmiştir h karşı Esivrisinek lar v ae ( Gross ve Werner, 1978 ).Bileşenleri V. Thapsus polisakkaritleri içerir;harpagosit dahil iridoid glikozitler; harpagide veaucubin (özellikle yaprakta); 3 dahil olmak üzere fla v onoidler ? -methylquercitin hesperidin ve v erbascoside; saponinlerve h yağların (olatile Pascual Teresa ve arkadaşları, 1978a, b., 1980;Hattori ve Hatanaka, 1958; Khuroo ve diğerleri, 1988;Mehrotra ve diğerleri, 1989; Warashina ve diğerleri, 1991, 1992     Mullein'in halkta sayısız kullanımına rağmentıp, tıbbi kullanımları ha birçok v e olmamıştırv bilimsel olarak doğrulandı. Amaç, ticari v Bu araştırmanın e olduBiyolojik acti değerlendirmek v Ortak Sığırkuyruğu Sığözler ve ticari ürünler, seçilen biyoas-antibakteriyel ve antitümörünün tespiti için diyoraktivite ve genel toksisite

     2. Metodoloji
     2.1. Bitki materyali ve ekstraksiyon

     Lea v es ve kapsüller tarlada yetişen toplanmıştırAğustos ve Eylül 2000 arasındaki bitkiler; yaprak arkadaşıriyal ayrıca in v itro kültür bitkilerinden elde edildi( Türker ve diğerleri, 2001 ) ve ticari bir kaynaktan(Frontier Herbal Company). Tarlada yetiştirilen malzemeler,içerisinde v Nitro-büyüdü ve kapsüller O edildi v 60 ° C'de kurutuldu, tr 8 Cve farklı sol ile ekstre v veliler (MeOH, EtOH veSu). Türlerin tanımlanması kullanılarak yapılmıştır'Carolinas'ın Vasküler Florası El Kitabı'( Radford ve diğerleri, 1968 ), identi-Herbaryum örnekleri (Anderson County, SC,Clemson Üni v ersity Herbarium # 24543). Ek olarak,Common Mullein'in ticari ürünleri (çay poşetleri,kapsülleri, alkollü bir özü ve bir çiçek yağını yutun)sağlıklı gıda mağazalarından satın alındı. Saflaştırılmışsaponinler de biyoanalizlere dahil edildi.karşılaştırma. Tedaviler, bitki matery alleri ve ekstraksiyonprosedürler Tablo 1'de özetlenmiştir

     2.2. Antibakteriyel tahlil
     Disk difüzyon deneyi (Kirby-Bauer Yöntemi)Antibiyotik Acti taranması için kullanılabilir v (ity Prescott ve ark.,1990 ). Biyoanalizde altı bakteri suşu kullanıldı:Escherichia coli (ATCC † 25922), Sözdeonas aeruginosa (ATCC † 27853) ve Klebsiella pneumoniae(ATCC † Gram negati olarak 13883) v e bakteri veStreptococcus pyogenes (ATCC † 19615), Stafilokokaureus (ATCC † 25923), Staphylococcus epidermidis Farklı bakteri içeren diskler (Difco Laboratories)ial suşlar 2 ml içeren test tüplerine aktarıldı.Tryptic Soya Broth (TSB) ile karıştırılır ve 3 saat süreyle inkübe edilir.37 8 C. 3 saat sonra, her bir bakteriyolojik özeet suyu, Tryptic Soy Agar (TSA) plakalarına sürme yöntemi ile eklenmiştirve 37 ° C'de 2 gün inkübe edildi 8 C. 2 gün sonra tekKoloni remo olduğu v ed ve yeni TSA plaka üzerinde çizgive 37'de inkübe edildi 2 ek gün için 8 C. Kıçer 2günler, 4 / 5 döngü saf kültür 20 ml'ye aktarıldıher bakteri suşu için bir test tüpünde TSB veO inkübe v ernight -de 37 8 C; sonra stok bakteriialsüspansiyonlar (100 / 200 m L) test tüplerine aktarıldı2 ml TSB içerir. Gram negati için v e bakteri,süspansiyonlar absorbans ayarlanmıştır hac turbid- (alues625 nm'de) 0,08 9/ 0.02 ve Gram-Positi için v ebakteri, 0.1 9/ 0,02.Standardize edilmiş bakteriyel süspansiyonlar E edildi v enlybir yüzeyine yayılmış (60  / 15 mm2Mueller /Hinton (M / H) agar plakası (bir tüp süspansiyonher bir agar plakası için kullanılır). Tüm ekstreler sterilize edildi0.22 m m'lik bir filtreden filtreleme (Pal-Gelman Labora-tory). Filtre kağıdı diskleri (Cam Mikrofiber filtreler,Whatman † ; 7 mm çap) ekstraktta ıslatıldıve sonra steril bir kağıt havlu üzerine lekelendi ve üzerine yerleştirildi.aşılanmış plakalar. Her plakada dört kopya veher ekstrakt için iki tabak her biri için test edildibakteri. Positi v e kontrolleri fi oluşuyordu v e farklıBBLTMSensi-DiscTMantimikrobiyal duyarlılık testidiskler (Becton Dickinson Microbiology Systems): ery-thromycin (15 m g), (T-15), sefalotin (30 m g), (CF-30),karbenisilin (100 m g), (CB-100), sulfisoksazol (2.0 mg),(G-25) ve kloramfenikol (30 m g), (Cı-30). Dörther plaka için antibiyotik diskler kullanıldı veçiftleme. Negati v e kontrolleri, su, MeOH oluşuyordu% 50 MeOH ve% 50 EtOH. Aşılanmış plaklardiskler 37'de bir kuluçka makinesine yerleştirildi 8 C. 16'dan sonra/ 18h inkübasyon, inhibisyon bölgeleri çapı (mm)ölçüldü. Tüm deneyler üç kez tekrarlandı.Bakteriyel v iability her inkübe edilerek belirlenmiştirilaç (0.1 mg / l) ve her ekstrakt 1  / 109kolonibakteriyel süspansiyon birimleri oluşturma (fosfat tamponlu çözelti:% 0,043 KH2PO4,% 0.148Na2HPO4ve% 0.72 NaCl; dört Eppendorf tüpüÖlçek). Aşılamadan 10, 20, 30 ve 60 dk sonra, 10 m lofHer bir çözelti remo olduğu v ed ve Maya Özü yerleştirilirOrta (YEM) plakalar ve 24 saat inkübe edildi. Bakteriial büyüme E olarak hac plakalarda büyüme idenced. sant) ser v bir Positi olarak ed v e kontrolü. Tüm özlersulu; Bu nedenle, su, bir negati olarak kullanılmıştır hac ekontrol. Negati olarak v e kontrol,% 50 MeOH olduIlwensisaponin A ve ticari ürünler için kullanılır.A. tumefaciens'in altı se v en döngüleri 10 ml'ye eklendifosfat tamponlu salin (PBS; pH 7.2). Bakterilerkonsantrasyonlar absorbansa ayarlandı (600 nm)v 0.96 edilen değerler 9/ Equi 0.02 hacim 1.0 alent /109bakteri.Tüm ekstraktlar, kontroller ve solüsyonlar filtre-ster-ilize (steril 0.22 m m filtre, Pal-Gelman Laboratuvarı).Aşağıdaki tasarım takip edildi. Positi v e kontrol: 600m l kamptothecin stoku / 150 m l steril distile su /750 m l A. tumefaciens PBS'de. Sol v ent kontrol I: 600 m Lkontrol (su,% 50 MeOH veya% 50 EtOH) / 150 m lsteril damıtılmış su / 750 m l A. tumefaciens PBS'de.Sol v ent kontrol II 600 m L kontrol (su,% 50 MeOH ya da% 50 EtOH) / 150 m l steril distile su / 750 m l PBS.Test ekstraktları: 600 m l test ekstresi / 150 m l steril distilesu / 750 m l A. tumefaciens PBS'de.Kırmızı kabuklu patates ( Solanum tuberosum L., Sola-naceae) temizlendi ve yüzey sterilize edildi % 1020 dakika Clorox. Yumrular her iki tarafta da kesildiYeniden v büyük yassı yüzey alanı bir Ealing V daha sonra, ailable15 dakika boyunca% 20 Clorox içine daldırılmıştır. Silindirler (10 mmçap) tencerenin ortasından kesildiato doku (ciltkısmı atıldı) ve steril damıtılmışSu. Silindirler iki kez daha durulanmıştır. Her cylinder1 cm uç parçalar hariç tutularak 0,5 cm'lik diskler halinde kesildi,ve diskler 24 oyuklu kültür plakalarına aktarıldısu içeren / agar (15 g / l). Bir kuyulu plaka (24 hücrelikuyular) her deney için kullanıldı; her deney24 kopya vardı. Her disk O olduğu hac 50 erlaid m lofuygun aşı. 30 dakikadan fazla geçmedipatates disklerinin kesilmesi ile aşılama arasında (McLaughlin, 1991 tarafından önerildi ). Plakalar inkübe edildioda sıcaklığında (25 8 C) 2 hafta boyunca karanlıkta.2 hafta sonra, diskler Lugol reaktifi ile boyandıve her diskteki tümörler sayıldı. Deneylerüç kez tekrarlandı. Tümörlerin yüzde inhibisyonuhesaplandı ( McLaughlin, 1991; McLaughlin vd.,1993; McLaughlin ve Rogers, 1998 ).Önemli Acti v ite iki veya daha fazla belirtilmiştirBağımsız deneyler ga v sürekli negati e v e h arasında aluesyaklaşık% 20 veya daha fazla inhibisyon

     2.4. Salamura karides biyoassay
     Salamura karidesi ( Artemia salina Liç) yumurta (SanFrancisco Bay Brand, Inc.) bir evcil hayvandan satın alındımağaza. Deniz suyu dissol hazırlandı v 36 g deniz tuzu ing(Anında Okyanus Tuzu Karışımı, Aquatic Eco-Systems, Inc.,FL) 1 litre damıtılmış suya ve V şeklinde koyun,Pleksiglas çıkım kabı. Oksijen sağlandı ve60-W lamba pro kabın yakınında konumlandırılmış v idedoğrudan ışık ve ısı (  / 27  / 28 8 C). Bir çay kaşığı salamura     1 litre deniz suyuna karides yumurtaları yerleştirildi. 10'dan sonra / 12h, yumurtalar çatlamaya başladı. İçin iki gün izin verildikarideslerin nauplii olarak olgunlaşması (karides 48 / 72hatching başlangıcından sonra). 72 saat sonraatılmıştır ( McLaughlin ve diğerleri, 1991 ). Nauplii vardıhar v havalandırma kapatarak ve izin vererek ağaçlandırılankültür yaklaşık 10 dakika oturur. Yumurtadan, boş yumurtalaryüzeyde yüzdü ve kuluçkalanmamış yumurtalar battıalt. Yeni sadece Abo konsantre nauplii yumurtadan v ealttaki kuluçkalanmamış yumurtalar. Nauplii olduğundan beriPositi v ely phototropic (ışığa çekti), bir ışık parlayankonteynerin ortasında ve konteynerin gölgelenmesialtta, onları bir alana yönlendirmelerine yardımcı oldu.Kolayca har olabilir v (sifonlama veya boşaltılmasıyla ested Hoffve Snell, 1987 ). Ekstraktların ve diğerlerinin stok çözümleriticari ürünler ( Tablo 1 ) tarafından hazırlanmıştır.kurutulmuş ekstraktın tuzlu suda süspanse edilmesi10 000 mg / ml çözelti. Süspansiyon karıştırıldı5 dakika; daha sonra 1000, 100 ve 10 mg / l solüsyonlarseyreltilerek hazırlanır. Bir nauplii süspansiyonuDemontaj v Ed ve 10 nauplii de her birine yerleştirildi24 oyuklu bir plaka ve 2,5 ml uygun konsantrasyonözü / tuz karışımı eklendi. Unco v zı plakalar 4 saat boyunca oda sıcaklığında inkübe edildi.aydınlatma. Her biri için üç kopya hazırlandıkonsantrasyon (10.000, 1000, 100, 10 mg/l) ve deneyimüç kez tekrarlandı. Aynı salinStok test numunesi çözeltisini hazırlamak için kullanılan çözeltiBir negati olarak kullanılmıştır hac e kontrolü. Bir Positi olarak V e kontrol,MS-222 (tricaine metan sülfonat, Aquatic Eco-Sys-tems, Inc.), yaygın bir balık anestezisi,1, 10, 100, 1000 mg / l'lik konsantrasyonlar.24 saat sonra ölü nauplii sayısı sayıldı.Li v e nauplii daha sonra birkaç tane eklenerek feda edildi.MeOH damlaları ve toplam ölü nauplii sayısıher birindeki hayvan sayısını doğrulamak için sayıldıiyi. LC50(nüfusun% 50'si için ölümcül konsantrasyontion 24 saat maruz kalma) ve% 95 güven arası sonra hacim alsReed Muench yöntemine göre belirlendi( Sam, 1993 )

     2.5. Turp tohumu biyoassay
     Turp için ( Raphanus sati v us L., Cruciferae) tohumuçimlenme, iki farklı belirleme türüs idİ
     Fi v e mililitre test ekstraktları sterilize edildiSteril filtre kağıdı içeren 10 cm Petri plakaları(Whatman # 1). Her bir ekstre için iki farklı konsantretrations, 10.000 ve 1000 mg / l, -di Kullanılmış. Saponinlerfarklı bitkilerden (1000 ve 100 mg / l) da kullanıldı.Her birine yirmi Turp tohumu (Cherry Belle) yerleştirildi.her işlem için üç kopyalı plaka. Sterildamıtılmış su, kontrol olarak kullanıldı. Petri plakaları Bize23 9'da loş ışıkta inkübe edildi/ 2 8 C. Kök uzunluğu1, 3 ve 5 gün sonra ölçülmüştür. Bu deneyüç kez tekrarlandı.İkinci bir deneyde, iki farklı konsantrasyonher test özütünün (7500 ve 1000 mg / l) eklenmesisterilize filtre içeren steril 10 cm Petri plakalarkağıt. Test edilen saponin konsantrasyonları 1000 ve 100'dümg / l. Her bir Petri tabağına yüz tohum yerleştirildi(tedavi başına üç tabak). İçerdiği kontrol plakalarısteril damıtılmış su. Petri plakaları,oda sıcaklığında karanlık, 25 9/ 2 8 C. ÇimlenmeE kaydedilen v 5 güne 1 den eri gün ve oldukökün çıkıntısı olarak tanımlanır. Çimlenmiş tohumlar Demontaj edildi v daha sonra sayılır levhalardan ed. Deneyiki kez tekrarlandı.Antibakteriyel, antitümörden elde edilen sonuçlarve turp tohumu biyoanalizleri istatistiksel olarak analiz edildiANOVA ve Duncan'ın Çoklu Menzil Testini kullanarak( SAS, 1996 ) ve tuzlu su karidesi biyoanalizinin sonuçlarıe v Reed Muench yöntemine göre ( Sam,1993 )

     3. Sonuçlar
     Bakteriyel çoğalma genellikle sensiti olduğu V sayılı referans etest edilen antibiyotikleri deneyin ( Tablo 2 ). İnhibisyon bölgeler v ariedCarbenicillin ve S. pyogenes için 44,3 mm'den itibaren 8.4'e kadarK. pneumoniae için mm . İnhibisyonsuz obser olan hacim ile edSol v , ya da bunlardan birinin glisirizik asit ile ent kontrol,saponin standartları test edildi. Ticari olarak ob-kirlenmiş Mullein çiçek yağı numunesi, hepsinin büyümesini engellemiştir.S. epidermidis dışındaki test organizmaları ve S. pyogenes;diğer tek önleyici Acti v ite tespit olduK. pneumoniae'ye karşı ticari alkol ekstresi .Ticari olarak elde edilen yaprak materyalinden kaynatmaP. aeruginosa dışındaki tüm test organizmaları için inhibe ediciydive S. pyogenes . Sadece K. pneumoniae İnditarafından ibaretMullein çayı örneği.Tüm ekstreler antitümör Acti gösterdi v ity ( Tablo 3 ). HayırTümör oluşumu obser olarak hac kamptotesin ile ed(% 100 engelleme). İn v itro olarak yetiştirilen metanol özlerive ticari olarak elde edilen yaprak materyali inhibe edilditümör oluşumu diğer ekstrelerden daha iyi (metanol,etanol veya su). Genel olarak, tümör inhibisyonuticari ürünlerle daha zayıf. Saponinlertest edilen orta derecede tümör inhibisyonuna sahipti (54  / % 7 )
     Şekil 1.
     Mullein ekstraktlarının etkileri (10 000 mg / l * / abo v e; 1.000 mg / l * / aşağısı) turp fide kök uzunluğunda. İçinde aynı harf bulunan araçlar (çubuklar)grafikler P  / 0.05'te önemli ölçüde farklı değildir . Sadece 5. günün ölçümleri istatistiksel olarak analiz edildi. Tüm ölçümler tüm tohumlara dayanıyordu1, 3 ve 5 gün sonra 60'ın üzerinde çimlendi ilaç veya ekstrelerin etkilenen V herhangi bir iabilitybakteri suşları (veriler gösterilmemiştir).Mullein ekstraktlarının toksisitesi tuzlu su ile test edildikarides ( Tablo 4 ) ve turp tohumu biyoanalizlerinde ( Şek.1 ve 2 ). Mullein özleri daha yüksek dozlarda toksiktir(yaklaşık 1000 mg / l), oysa farklı saponinlerdüşük dozlarda toksik (LC50 / 30  / 40 mg / İt; Tablo 4 ). İçinsulu özler, bir kaynatma, birinfüzyon ve daha fazla toksik bileşik içerebilir.diğer özüt türleri (LC50B / 1000 mg / l; Tablo 4 ).Farklı ekinlerin çimlenmeyi önleyici özellikleriSığırkuyruğu yollar obser olduğu hac ed ( Şekil. 1 ve 2 ). Yüksektedozlar (10000 mg / l), herşey özler engellenmiş kök uzunluk( Şekil 1 ). Howe, v , 1000 mg / l'de er, kök uzunluğu değildiengellenmiştir ( Şekil 1 ). Saponin standartları kökü engellemedi1000 mg / l'de Mullein özütlerine kıyasla büyüme(veri gösterilemiyor). Glisirizik asit uyarıcı göründügeç kök büyümesi, ancak Saponin Q ve Saponin P bunu engelledi (veriler gösterilmemiştir). Sulu özler arasında,tarlada yetişen Lea gelen kaynatma v inhibe kök estest edilen diğer sulu ekstrelerden daha kısa uzunluktadır ( Şekil 1 ).Tohum çimlenmesi de Mullein tarafından engellendi7500 mg / l'de ekstraktlar ( Şekil 2 ). Düşük doz (1000 mg / l)çimlenmeyi etkiledi, ancak daha yüksek dozlar kadar değil( Şekil 2 ). Etanol özleri tohum çimlenmesini engelleditest edilen diğer özüt türlerinden daha fazla. Saponintest edilen standartlar (Gly, Sap Q ve Sap P) engellemediMullein ekstraktları kadar tohum çimlenmesi (verigösterilmemiş).

     4. Tartışma
     Mullein, uzun bir kullanım geçmişine sahip tıbbi bir bitkidirtedavi için v Üst solunum olarak arious hastalıklar,enfeksiyonlar, cilt rahatsızlığı dahil iltihaplı semptomlar


     incir. 2. Mullein ekstraktlarının etkileri (7500 mg / l * / abo v e; 1000 mg / l * / aşağısı) ve inkübasyonun bir fonksiyonu olarak turp tohumu çimlenmesinde kontrol (su)zaman (gün). * İstatistiksel farkı gösterir ( P B / 0.05)

     Tümör oluşumu ve diğerleri ( Millspaugh, 1974;Grie v e, 1981; Mabey, 1988; Tyler, 1993, 1994 ). Theburada bildirilen çalışma, seçilmiş biyolojik aktifi v-arasında ite V arious Mullein özü ve ticari ürünlerrapor edilen faydalı kullanımları da teyit etme çabasıylabu malzemelerin genel toksisitesini değerlendirmek için.Saponinler (glikosidik bileşikler) belie olan V sağlanmalıacti arasında v bu sorumlu e malzemelerlefaydalı etkiler ( Tyler, 1993 ). Suda çözünürlerve sıcak su ile ekstrakte edilebilir. Howe v er, bazı-bazen alkol kullanmak daha iyidir (metanol,etanol) veya kısmi lipidden sonra hidroalkolik çözeltilerremo v al ( Marston ve Hostettmann, 1991 ). Bu nedenle,farklı sol v Hastalar ve saponinler vardı v için estigatedkarşılaştırma.Solunum yolu enfeksiyonuna neden olduğu bilinen bakterilerantibakteriyel tahlilde kullanıldı. Genel olarak,sulu ekstreler en effecti edildi v e; Howe v Yalnızca, erK. pneumoniae ve S. aureus gösterdi sensiti hacim için iteMullein örnekleri test edildi, bu da Mullein'in nedenhalk hekimliğinde solunum bozukluğunu tedavi etmek için kullanılırrs(neden K. pneumoniae ve S. aureus ) ve idraryol enfeksiyonları ( K. pneumoniae'nin neden olduğu ). Bizim sonuçlarımızonayla en effecti o v e hazırlıktır birinfüzyon (sıcak suda demleme) veya kaynatma (kaynatmasıcak suda). Göre McCutcheon ve diğ. (1992) ,metanol ekstreleri antibakteriyel Acti gösterdi v ite AgainstE. coli, Mycobacter phlei ve S. aureus metisillin-dirençli ve hiç bir antibakteriyel Acti v ite karşı K. pnömato-monia (inhibisyon bölgesi B / 8 mm). Howe v de, er burada bildirilen çalışmalar, metanol özütüE. coli'nin büyümesini etkiler ve sadece azıcık gösterdiantibakteriyel Acti v karşı lık K. pnömoni . Biyolojike v özler aluation bunlar Acti olduğunu göstermiştir v , eGram Positi hem de karşı V e ve Gram-negati v e bakteriologteria. Bu, geniş spektrumun varlığını gösterebilirantibiyotik bileşikleri veya basitçe genel metaboliktoksinler ( McCutcheon ve diğerleri, 1992 ).Taç safrası, bitki karakterine sahip neoplastik bir hastalıktır.normal bitki hücrelerininkısa sürede otonom tümör hücreleri. Thecausati v bu hastalığın e maddesi Gram negati olan V ebakteri A. tumefaciens ( Galsky ve diğerleri, 1980). De v elbasit bir antitümör ön ekranı seçeneğicon v enient ve inexpensi v e bitki tümör deney sistemleripek çok reklam sunabilir v alternatif akım olarak antages v için esextensi v yeni antikanser arayışında e hayvan testiilaçlar. Patates diski deneyi, inhibisyonu gösterir.patates disklerinde tümör oluşumu; malzemelerBu bitki tümörler hektar inhibe v e yüksek tahminActi gösteren v (3 beygir) lösemi içinde P388 karşı ityfareler ( Ferrigini ve diğerleri, 1982 ). Bu bioassay bir duyarlılıktırv e,bozan kimyasallar için tezgah üstü antitümör testihücre döngüsü (mitoz, S fazı, vb.)etki modu ( Coker ve ark., baskıda ). Mullein özleriAnti-tümör oluşturucu Acti için test edildi v karşı ity A.Tumefacienspatates disklerinde indüklenmiş tümörler ve antiTümör acti v ite obser olarak hac ed. Shibata (1994) gösterdimeyan kökünün aglikonu olan glisirretinik asitsaponin glisirizin, antitümörün ac-Ti V , iki aşamalı bir fare deri, karsinoj sisteminde lık,ama glycyrhizin anlamlı effecti değildi v e. BizimDeneyler, inhibitör Acti vardı glycyrhizin v ity (% 71tümör oluşumu üzerinde 1 mg / ml'de inhibisyon. İnhibisyonuBu tahlilde tümör oluşumu her ikisinden de kaynaklanabilirAnti-tümör oluşumu veya etkileyerek v ait iability A.tumefaciens. Sonuçlar, Mullein özütlerininüzerindeki etkisini hiçbir v bakteri iability. Ek-bakterinin tümöre bağlanan bir bölgeye gönderilmesiaşılamayı takiben 15 dakika içinde tamamlanır ( Golo-gowski ve Galsky, 1978; McLaughlin ve diğerleri, 1993 ) veDiğer testler ha v e bakteri üzerinde herhangi bir etki göstermemiştir v iability veyabağlanma süreci üzerine ( Galsky ve diğerleri, 1980 ).Faydalı biyolojik acti v Sığ gelen belirtilebilirseçilmiş biyoanaliz sonuçları; Howe v er, o önemlidirbitki özlerinin genel toksisitesini bilmekiyi. Salamura karides deneyi, genel bir göstergedir.toksisite ve kanser hücreleri üzerindeki etkilerin bir göstergesi olabilir( McLaughlin ve diğerleri, 1991 ). Meyer vd. (1982) birPositi v tuzlu su karidesi toksisite ve arasında e korelasyon9KB (insan nazofaringeal karsinom) sitotoksisite.Turp tohumlar ha v e genel toksisite çalışmalarında kullanılmışnedeniyle sensiti ait v fitotoksik bileşiklerine ity( Einhellig ve Rasmussen, 1978 ) ve bir standarttırallelopatik çalışmalarda deney ( Patterson, 1986 ). Hem detoksisite tahlilleri, Mullein ekstreleri daha yüksek test edilen dozlar. Pardo vd. (1998) ham petrolünTaze Mullein köklerinin etanol ekstraktları (aynı zamanda se v eraliridoid glikozitler-laterosid 1, harpagozlanmış 2, ajugol 3ve aucubin 4) arpa tahıl tohumlamasına engel oldu-yon.Basit 'tezgah üstü' biyo-yanlısı olabilir v ide ilk gen-genel tarama verileri. Howe v er, biyo-tahliller, hızlı olmalıcon v enient, güvenilir, inexpensi v e sensiti v e ve gerektiriraz materyal ( Ghisalberti, 1993 ). Elde edilen sonuçlarburada, antibakteriyel ve anti-tümör Acti teyit v itiesMullein özleri. Daha yüksek le v Sığırkuyruğu ELS (250010.000 mg / l) vardır toksik gösteren potansiyel toksisite -dedaha yüksek dozajlar. Gelecekteki çalışmalar kesirlere odaklanacakekstraktlarının siyon acti tespit etmek v e bileşenleri.

     Teşekkür
     C Agricul'un 4700 numaralı teknik katkısı
     tural Deney İstasyonu, Clemson Üni v ersity. Özel
     Teşekkürler Tharathorn Boonkaew'e ve
     Hakan Türker'e teknik destekleri için, Prof.
     Dr. I. Çalış Hacettepe Uni v onun tür ersitesi, Türkiye,
     Ilwensisaponin A tedariki

     Referanslar
     https://www.researchgate.net/publica...edicinal_plant
     Konu mert tarafından (https://bitkiseltedavi.net/vb5/member/685-mert Saat 31 Mart 2021, 09:08 ) değiştirilmiştir.

     Yorum yap


     • #6
      Ortak sığırkuyruğu, farmakolojik ve kimyasal yönler
      Muhammed Riaz aMuhammed Zia-Ul-Haq bHawa ZE Jaafar c

      Öz
      Verbascum thapsusScrophulariaceae ailesinin bir üyesi olan L. [Khardhag veya Common mullein], tüm Avrupa'da, ılıman Asya'da, Kuzey Amerika'da bulunan ve tıbbi özelliklerinden dolayı iyi tanınan ünlü bir bitkidir. Bu şifalı bitki, saponinler, iridoid ve feniletanoid glikozitler, flavonoidler, C vitamini ve mineraller gibi çeşitli kimyasal bileşenler içerir. Hem insan hem de hayvan besinlerinin çeşitli bozukluklarının tedavisi için dünya çapında çeşitli topluluklarda ünlüdür. Bu bitkiye anti-enflamatuar, antioksidan, antikanser, antimikrobiyal, antiviral, antihepatotoksik ve anti-hiperlipidemik aktivite gibi bir dizi farmakolojik aktivite atfedilmiştir. Bitki tüberküloz, kulak ağrısı ve bronşit tedavisinde de kullanılır. Bu yazıda botanik ve etnomedikal açıklamada,

      Giriş
      Çarelerin, tariflerin ve tariflerin çoğunun kökeni farmasötiklerin tıbbi bitkilere kadar izleri sürülmüştür. Orada farmakolojik araştırma eğiliminin artması izole edilen ekstraktların, fraksiyonların ve bileşiklerin potansiyeli bitki türlerinden, in vivo toksisite araştırmaları ve ekstraktların veya biyoaktif maddelerin biyolojik aktiviteleri, olası ilgili eylem mekanizmaları ve standardizasyon ve ekstraktların kimyasal karakterizasyonu. Verbascum, Scrophulariaceae ailesinin en büyük cinsi, yaklaşık 2500 ile türler (Tatlı ve Akdemir, 2006). Verbascum thapsus L. bir bu cinsin önemli türleri ve taşlık üzerinde vahşi bulunur. toprak, çorak arazi, ormanlık alan, açıklıklar ve yol kenarları (Speranza ve diğerleri, 2010). Verbascum thapsus kullanımının artmas ilaçlar sadece küresel olarak değil, gelişmekte olan ülkelerde ayrıca gelişmiş ülkelerde (Türker ve Camper, 2002) Amerika Birleşik Devletleri kurutulmuş yapraklar ve çiçekler, kapsüller gibi alkollü özler ve bu bitkinin çiçek yağı kolayca sağlık mağazalarında bulunabilir (Türker ve Gürel, 2005). The mevcut çalışma, üzerinde yapılan araştırmanın kritik bir araştırmasıdır. bu önemli şifalı bitki. Elektronik arama motorları Scifinder® ve Science Direct gibi arama yapmak için kullanıldı izole edilmiş biyoaktif bileşenler ve farmakolojik bu bileşikler tarafından sergilenen aktivitelerin yanı sıra ortak arama terimlerini kullanarak ham ekstreler mullein, Verbascum thapsus, kimyasal bileşenler ve anahtar kelime olarak farmakolojik faaliyetler. Bilgi mevcut çalışmada temel tarih olarak hizmet verecek ve V. thapsus'un yeni biyomedikal uygulamalarına ilham verir, özellikle biyoaktif ürünlerin izolasyonu ve pratik kullanımları patentler.

      Botanik yönler
      İsmin etimolojisi

      Verbascum, barbascum anlamına gelen Latince bir kelimeden türemiştir. barba veya sakal (Jankowiak, 1976) bitkinin sakal benzeri iplikler (Wilhelm, 1974). Çeşitli efsaneler var türetilmiş olabileceği şekliyle Thapsus terimi ile ilgili olarak Mullein'in toplandığı Siclian Thapsos Adası'ndan eski zamanlarda (Muenscher, 1935) veya Tunus'tan Ada "Thapsus" (Jankowiak, 1976). "Thapsos" Yunanca kelimedir bitkinin sarı çiçeğini temsil eder (Wilhelm, 1974). Bitkinin sarı çiçekleri vardır, Romalı bayanlar saçları boyanmıştır. sarı (DeBray, 1978). Mullein kelime türetilmiştir Latince mollis veya yumuşak (Durant, 1976), şimdiki terim yün (Muenscher, 1935; Mitich, 1983).

      Ortak isimler
      Adem’in pazen, Aaron’un değneği, Dilenci’nin battaniyesi, Dilencinin sapı Büyük konik, Battaniye otu, Bullock'un ciğerotu, Şamdan bitkisi, Pıhtı, Palyaço ciğerotu, Ortak sığırkuyruğu, Cuddy'nin akciğerleri, Duffle, Keçe otu, Flanel sığırkuyruğu, Flanel bitkisi, Flanel yaprağı, Fluffweed, Altın değnek, Tavşan sakalı, Cadı'nın sivri ucu, Yakup'un asası, Jüpiter'in personel, Beyaz sığırkuyruğu, Sığır yuvası, Yaşlı adamın pazen, Bizim hanımefendinin flanel, Peter’ın personeli, Bez kağıt, Shepherd’ın personeli, Shepherd’s kulüpler, Meşaleler, Kadife iskelesi, Kadife fabrikası, Yünlü ve Yabani buz yaprağı. Pek çok isim dost canlısı, görkemli, eski yaşlıyı gösterir ve bitkinin zihinlerde yumuşak görüntüsü (Britton ve Brown, 1898; Durant, 1976; Brickell ve Zuk, 1997; Wagner ve diğerleri, 1999).

      Pakistan'daki yerel isimler
      Yerel olarak Verbascum thapsus L., Kharghwug (Murad vd., 2011), Ghordoughkaro (Hussain vd., 2007), Gidder Tambakoo (Qureshi ve diğerleri, 2007), Tamakusak (Shinwari ve Gilani, 2003), Khardhag (Sher, 2011), Orman tambako ve barbasco (Pullaiah, 2003).

      Habitat ve dağıtım
      Verbascum thapsus L., çorak arazide, taşlı zeminde yabani olarak yetişir. ormanlık alan, açıklıklar ve yol kenarları (Türker ve Gürel, 2005). Kurram gibi Pakistan'ın farklı bölgelerine dağılmıştır. Ajans, Dir, Chitral, Swat, Gilgit, Deosai, Baltistan, Drass, Ladakh, Hazara, Keşmir, Belucistan ve Pencap (Shinwari ve Gilani, 2003). Yaygın olarak dağıtılan bir bitkidir, hepsi bulunur Avrupa üzerinde, Himalayalarda ılıman ve ılıman Asya uzaklara, Kuzey Amerika'da doğallaştırılmış bir ot olarak bol miktarda doğu eyaletlerinde (Murbeck, 1933; Hoshovsky, 1986; Ansari ve Daehler, 2000).

      Bitki tanımı
      V. thapsus, otsu bir yıllık veya iki yılda bir, dik ve sağlamdır. ot. 61 cm'ye kadar alçak vejetatif bir rozet üretir. Çiçekler yoğun bir şekilde düzenlenmiştir, genellikle aks başına bir beşi olan hem erkek hem de dişi üreme organları. Çiçekler sarı renkli beş çanak yaprakları, beş yapraklı, iki hücreli yumurtalık ve beş organ. Meyve, ikiye ayrılan kapsül şeklindedir. vade sonunda iki valf. Kapsül yıldız şeklinde bir görünüme sahiptir ve 3-6 mm uzunluğa sahip ovaldir. Meyveler, 0.5-1.0 mm uzunluğunda kahverengidir. Bazal yapraklar genel olarak oblanceolate için dikdörtgen-obovat, kısa olan ve uzun yaprak sapı (10-40 cm). Yaprak kenar boşlukları tamamen veya belirsiz bir şekilde kıvrımlı ve dönüşümlü olarak düzenlenmiş. Gövde boyunca dizilmiş yapraklar (sap yaprakları) 5-30 cm uzunluğunda pinnate damarlıdır. Mullein derin lifli bir kök sistemi sığ ikincil ile ana kök. Kök 50-180 cm uzunluğa sahip dik ve sağlam. Kökbasit, genellikle dönüşümlü olarak düzenlenmiş yaprakları olan (Wagner et ark., 1999; Halvorson ve Guertin, 2003; Remaley, 2005). Bitki bitki başına 100.000-180.000'e kadar sayısız tohum üretir. büyümenin ikinci veya üçüncü yılı ve uykuda kalabilir 100 yıldan fazla (Gross ve Werner, 1982). Kapsül 0,5-1,0 mm uzunluğunda kahverengi renkli tohumlar içeren, dikdörtgen prizmatik tohum şekli ve süslenmiş tohum yüzeyi farklı vezikülleri olan veya olmayan düzensiz poligonal hücreler (Attar vd., 2007; Kinsman, 2008; Mahek ve diğerleri, 2011).

      Geleneksel kullanımlar
      Ortak sığırkuyruğunun erkekle eski bir ilişkisi vardır ve mistik ve tıbbi güçleri nedeniyle saygı duyulur geleneksel olarak. Eski şifalı otçulara göre, eğer birisi bir bitkinin bir kısmı kötü ruhları uzak tutma yeteneğine sahiptir ve terör (Muenscher, 1935; DeBray, 1978). Arasında ünlüydü Ulysses'in bu bitkiyi onu Circe'nin hileleri (DeBray, 1978). Yunanlılar, Romalılar ve halkı Batı Amerika Birleşik Devletleri bunu mum / meşale olarak biliyorlardı cenazelerde veya diğer kutsal törenlerde (Muenscher, 1935). Roma ve İrlanda halkı buna "ciğerotu" diyordu çünkü Hem insanlarda hem de çiftlik hayvanlarında akciğer hastalığını iyileştirmek için kullanımının (Muenscher, 1935; DeBray, 1978). Bitkinin birkaç halk ismi Hıristiyanlık ve ortaçağ inançları ile ilişkisini gösterir cadılarda; bunlar hanımın mumu, hanımın pazen, hanımefendinin konik, Bayan mum çubuğu, Meryem Ana mumu, Yünlü mullein ve Hag`s Taper (McLeod, 2008). Çiçekler ve yapraklar analjeziktir, antiinflamatuardır, antiseptik, spazmolitik, büzücü, idrar söktürücü, yumuşatıcı, balgam söktürücü ve savunmasız (DeBray, 1978; Grieve, 1981; Chiej, 1984; Hussain vd., 2007). Homeopatik formülasyonlar İçerisinde taze yapraklar bulunan uzun süreli baş ağrılarının tedavisinde kulak baskısı eşliğinde kullanılır. (Grieve, 1981). Yapraklardan hazırlanan merhemler yanıklar ve kulak ağrısı (Haughton, 1978). Topikal olarak, küfür yapraklar iyi bir yara iyileştiricidir ve ayrıca ülserler, tümörler ve yığınlar. Tohumlardan yapılan bir lapa ve yapraklar kıymık çıkarmak için kullanılır (Grieve, 1981). Çiçeklerin zeytinyağında infüzyonu kulak ağrısı damlası olarak kullanılır. güçlü bakterisidal özelliklere sahip (Bown, 1995; Chevallier, 1996). Bitkinin bir infüzyonu veya çayı içten alınır. çok çeşitli göğüs ve karın şikayetlerinin tedavisi üretken öksürük ve ishal dahil (Bown, 1995; Chevallier, 1996; Murad ve diğerleri, 2011). Tütün yerine kullanılır (Wilhelm, 1974) ve romatizmal problemler (Haughton, 1978). Chilblains ve çatlamış patatesleri yatıştırmak için tohumlardan bir kaynatma kullanılır. cilt (Chiej, 1984). Bitkinin suyu ve tozdan yapılan Kurutulmuş köklerin kaba siğilleri çabucak yok ettiği söylenir. onlara ovuşturdu. Köklerin kaynaşmasının çok kalın olduğu söyleniyor krampları ve kasılmaları da hafifletir (Grieve, 1981).

      Genel kullanımlar
      Sıcak suda çiçek özü, saçı altın rengine çevirmek için boya olarak kullanılır. yeşile değiştirilebilen renk (Grieve, 1981; Huxley, 1992) kahverengiye asitleştirme veya alkalileştirme üzerine boya. yapraklar kullanılır ayakları sıcak tutmak için yalıtım ayakkabısında kullanılır (Grieve, 1981). Ayrıca sığırkuyruğu yararlı bir balık zehiri olarak kullanılmıştır (Haughton, 1978). Gövdeler meşale, meşale ve mumlar için fitil olarak kullanılır.
      (DeBray, 1978; Grieve, 1981; RHS, 1988).

      Fiziko-kimyasal parametreler
      Fizikokimyasal parametreler ilaç hakkında fikir verir saflık, inorganik bileşim ve toplam çözücü çözünür bileşen. Bu fizikokimyasal parametreler olabilir bitki endüstrisinin kalite kontrolünde araç olarak kullanılır, bu nedenle tağşiş önlenebilir ve bitkisel ilacın kalitesi geliştirilebilir. Mahek vd. (2011) farklı belirledi fizikokimyasal parametreler. Toz halindeki kül değerleri V. thapsus yaprağı yüksek konsantrasyonda toplam kül ortaya çıkardı. The toplam kül, asitte çözünmeyen ve suda çözünür kül maddeleri yapraklarda sırasıyla% 14.32, 4.75, 8.30 w / w olarak bulunmuştur.
      Etanol ve suda çözünür özütler 11.87'dir ve Sırasıyla% 6.51 w / w. Toz halindeki kuruma kaybı V. thapsus yaprağı,% 5.57 nem varlığını ortaya çıkardı sırasıyla bir ilaçta. Ortalama sayısal değerleri stoma sayısı, stoma indeksi, damar adacığı numarası ve yaprakların alt yüzeyinin damar sonlandırma sayısı 96, 15.7, 14.5 ve 12.5 olarak bulunmuştur (Mahek vd., 2011). Oksit gibi tohum yağının fizikokimyasal özellikleri stabilite indeksi, kırılma indisi ve yoğunluk 47.8 bulundu OSI (h), sırasıyla 1.4753 n25D, 0.933 (Parry ve diğerleri, 2006).

      Verbascum thapsus'un etnomedikal kullanımları
      V. thapsus bitkide çok yaygın olarak dağılmış olup, çeşitli çeşitli bozukluklar için dünya çapında bildirilen topluluklar hem insanlar hem de hayvanlar (Grafik 1). Sonuçlar gösteriyor ki geleneksel kullanım çoğunlukla Latin Amerika ülkeleri ile sınırlıdır, alt kıta ve bazı Avrupa ülkeleri.
      Farmakolojik faaliyetler
      Bitkilerin sağlık yararlarına yeniden canlanan bir ilgi var. çeşitli biyolojik aktiviteleri ve farmakolojik profilleri. Bitkiler, kimyasal bileşenlerden dolayı bu aktiviteleri sergiler. içlerinde mevcut. Önemli farmakolojik aktiviteler V. thapsus, çeşitli hastalıkların tedavisi ve önlenmesidir ve kanser, felç ve kalp gibi hastalıklardan iyileşme oranı artmaktadır.

      Antioksidan aktivite
      Oksijen içeren serbest radikallerin ve nitrojen türleri çeşitli kronik hastalıklardan sorumludur Parkinson ve Alzheimer hastalıkları, ateroskleroz gibi, yaşlanma ve biyolojik sistemlerde kanser. Çeşitli fenolik bileşikler gibi bitkilerde bulunan bileşenler, C vitamini, E vitamini, karotenoidler ve bazı mineraller, çinko ve selenyum gibi serbest radikallerin etkileri. Bu nedenle gerekli dikkat doğal olarak koruyucu biyokimyasal işlevlere ödenir bitkilerden oluşan antioksidanlar. Antioksidan aktivite alkollü kök ekstresi DPPH kullanılarak araştırıldı tahlil, Tablo 1 (Kumar ve Singh, 2011). Etanolik özü Bitkinin% 85 oranında serbest radikal inhibisyonuna neden oldu ve DPPH testinde su ekstresi ile% 40'a kadar inhibisyon (Narayanaswamy ve Balakrishnan, 2011). ORAC bir Serbest radikal temizlemenin yaygın kabul gören ölçümü kapasite. Soğuk preslenmiş tohum yağı ekstraktlarının ORAC değerleri belirlendi. Maydanoz, kakule ve süt devedikeni tohum yağları 100 μmol TE / g yağ üzerinde ORAC değerleri sergiledi, oysa V. thapsus, soğan ve kavrulmuş kabak çekirdeği yağları ORAC değerleri 30 μmol TE / g'den azdı (Parry ve diğerleri, 2006). Antioksidanlar, serbest radikalleri söndürme özelliklerinde farklılık gösterir belirli hücre sitelerindeki eylemlerinden dolayı. Bu açıklayabilir farklı biyolojik olarak gözlemlenen farklı antioksidan etkiler. Bütün bitkinin sulu ve etanolik özütü güzel antioksidan aktivite sebum oksidasyonunu inhibe eder ve böylece vücut kokusu ve cilt yaşlanmasını önler (Ota ve diğerleri, 1999).
      Geleneksel olarak 35 bitki türünün antioksidan aktivitesi diyabet semptomları veya komplikasyonları için kullanılan DPPH kullanılarak V. thapsus'un kök ekstresi dahil olmak üzere belirlenir
      testi (ppm 67.80 cinsinden IC50), NBT / XO testi (% 8.07 inhibisyon) ve DCF / AAPH testi (% 10.31 inhibisyon) (McCune ve Johns, 2002). Kapsüller, tabletler gibi farmasötik dozaj formları,
      çay, sulandırıcı veya herhangi bir teslimatta olduğu gibi kurutulmuş form V. thapsus özünden hazırlanan sistem kullanılır. akciğer rahatsızlıklarının veya diğer dejeneratiflerin tedavisi için yaşlanmaya bağlı koşullar nedeniyle antioksidan bileşenler (Intelisano, 2002; Kogje ve ark., 2010). Verbascum'un yukarıdan sonuç alınması önerilmektedir. thapsus, zengin bir antioksidan kaynağıdır. Çalışmalar olmasına rağmen özütlerin antioksidan aktivitesi üzerine var, ancak çalışma yok izole edilmiş bileşiklerin antioksidan aktivitesinde bulunur.

      Yara iyileştirici aktivite
      Tavşanda kuyruklu yara oluşumunun tedavisi Verbascum thapsus'un bitkisel özütünün topikal uygulaması artmış epidermis oluşumu ile ilişkiliydi ve kontrol ile karşılaştırıldığında bağ dokusunun birikmesi grup hayvanları. Sonuçlar, V. thapsus özütünün Yenilenme üzerinde% 20 iyi iyileştirici etki (Mehdinezhad et al., 2011) .Bundan sorumlu biyoaktif bileşik ticari kullanım için faaliyetin araştırılması gerekiyor.      Antimikrobiyal aktiviteler
      Bitki kaynaklı ilaçlar, geleneksel ilaçların bir parçası olmuştur. binlerce yıldır dünyanın çoğu yerinde sağlık hizmeti ve kaynak olarak bitkilere artan ilgi var. hastalıklarla savaşmak için mikrobiyal ajanların (Zia-Ul-Haq ve diğerleri, 2011). Khan ve diğerleri, V. dört gram pozitif ve beş gram negatife karşı thapsus bakteri beş tür Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Micrococcus luteus, Enterococcus faecalis. Gram negatif: Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumonia, Vibrio cholera ve Enterobacter coccus. Vibrio'ya karşı MIC değeri bildirdiler
      kolera, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumonia ve Escherichia coli 10, 1, 1,1,12.5 ve 15 mg / ml'ye karşı aktivite bildirilmedi Micrococcus luteus, Enterococcus faecalis ve Entrobacter coccus (Khan ve diğerleri, 2011). Başka bir antibakteriyel çalışma, bir etanol gerçekleştirildi V. thapsus sapının gram pozitif bakterilere karşı özü: Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus ve gram negatif bakteriler: Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa, Tablo 2, (Kumar ve Singh, 2011). Tucker ve Camper antibakteriyel aktiviteyi ayrıntılı olarak inceledi ortak sığırkuyruğunun (V. thapsus) disk difüzyon testi kullanılarak özler ve ticari Mullein ürünleri. Altı bakteri biyoanalizde suşlar kullanıldı: Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pnömoni, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus ve S. epidermidis. Ticari olarak elde edilen Mullein çiçek yağı numunesi tüm testlerin büyümesini engelledi S. epidermidis ve S. pyogenes dışındaki organizmalar; tek diğeri ticari alkol ile inhibe edici aktivite tespit edildi. elde edilen yaprak materyali tüm test organizmaları için inhibe ediciydi P. aeruginosa ve S. pyogenes hariç. Yalnızca K. pneumoniae Mullein çay numunesi tarafından engellenir. Bu aktivite atfedildi saponinlere (Meurer-Grimes ve diğerleri, 1996; Speranza ve diğerleri,
      2010). Sandra ve arkadaşları in vitro için kırk üç bitki türünü değerlendirdi çiçek ve yaprak dahil antimikobakteriyel aktiviteler of V. thapsus. M. aurum> 500'e karşı MIC değeri (μg / ml) M. smegmatis> 500 rapor edilmiştir (Sandra ve diğerleri, 2002). Sığırkuyruğu bitki ayrıca anti-tüberküloz için başka bir çalışmada da rapor edilmiştir. klinik denemeler sırasında olumlu sonuçlar (Carthy ve Mahony, 2011). Hava kısımlarının V. thapsus metanol ekstresi, Aspergilus niger çalıştı, Aspergilus flavus, Aspergilus fumigates ve Rhizoctonia solani agar tüp seyreltme yöntemini kullanarak lineer yüzde inhibisyon 25.53, 58.39 olarak belirlendi, Sırasıyla 23.18 ve 64.09 (Khan ve diğerleri, 2011). Geniş Bu türün spektrum antimikrobiyal potansiyeli bunu göstermektedir antimikrobiyal ajan olarak potansiyel bir aday ve antimikrobiyal potansiyel müşteri varlıkları için araştırıldı. Sonuçlar gösterdi Gram pozitifin Gram negatiften daha duyarlı olduğu bakteri. Gram pozitif bakteriler genellikle daha hassastır ham ekstraktlara ve biyoaktif bileşenlere hücre duvarlarının belirli yapısı (Zia-Ul-Haq vd., 2013).

      Antiviral aktivite
      Araştırma, Herpes'e karşı in vitro antiviral aktivite içindi simpleks virüs tip 1 (HSV-1) ve grip virüsü A boya ile Hücrelerde ve gripte alım tahlil sistemleri HSV-1 / Vero virüs A / MDCK hücreleri. thapsus güçlü bir anti-influenza sergiledi IC50 <6.25 mg / ml ile virüs aktivitesi (Rajbhandari ve diğerleri, 2009). Başka bir çalışmada, yüz metanolik bitki özütü, yedi virüsüne karşı antiviral aktivite için tarandı. On iki ekstraktın, antiviral aktiviteye sahip olduğu bulundu. sitotoksik olmayan konsantrasyonlar test edildi. Hazırlanan özler V. thapsus'tan uçuklara karşı antiviral aktivite sergiledi virüs tipi 1 (McCutcheon ve diğerleri, 1995). Antiviral etki, en güçlüsü V. thapsus çiçeklerinin (Skwarek, 1979). Zanon vd. (2002) alkollü özleri araştırdı Vero cellspseudorabies virüs suşu RC / 79 (herpes virus suis) sistemindeki Verbascm thapsus dahil olmak üzere çeşitli türlerin V. thapsus'un alkollü ekstraktı en az 2 log inhibe edebildi, viral enfeksiyon. Maksimum sitotoksik olmayan konsantrasyon ml bitki materyali başına 1.40 mg olarak belirlenmiştir. Antiviral ajan, toksik olmama potansiyeli nedeniyle bilinmektedir. konakçı hücre, böylece gözlemlenen inhibisyon yalnızca viral replikasyondaki doğrudan bir etki nedeniyle. Yukarıdakilere göre gözlemler, V. thapsus daha fazla araştırılabilir. antiviral endikasyonlar. Anti-viral sentetik ilaçlar maliyetli bu nedenle bu faaliyetten sorumlu kimyasal varlık ortak sığırkuyruğunun ham ekstraktında bulunan izole edilmelidir, saflaştırılmış, karakterize edilmiş ve klinik araştırma yapılmalıdır potansiyel ticari kullanım için.


      Antikanser ve sitotoksik aktivite
      Verbascum thapsus, anti-hepatom açısından değerlendirildi Beş insan karaciğer kanseri hücre dizisinde aktivite, yani HepG2 / C3A SK-HEP-1, HA22T / VGH, Hep3B ve PLC / PRF / 5. Sıcak su
      ham ilaç ekstresi, in vitro değerlendirme ile incelendi. sitotoksisitesi. Sonuçlar, ham petrolün etkisinin hepatit B virüsü genomu içeren hücre dizileri üzerindeki ilaç Hepatit B virüsü genomu içeren hücre dizilerine karşı olanlardan farklıdır. 2000 μg / ml dozundaki inhibisyonlar, % 31 (HepG2 / C3A),% 69,9 (HA22T / VGH) ve% 11,6 (PLC / PRF / 5) HBV (-) ve HBV (+) hücre hatlarında. V. thapsus'un üç hücre hattının büyümesine karşı güçlü etkilidir (Lin ve al., 2002). V. thapsus'un sulu özütü ve alkollü özü anti-kanser, in vitro enzim MMP-9 ve Katepsin B ile sonuçlandı inhibisyon deneyi (Cyr, 2010). Türker ve Camper, ortak hayvanların biyolojik aktivitesini inceledi. mullein özleri (su, etanol, metanol) ve ticari Mullein ürünleri, seçilen biyoanalizler, antitümör ve iki toksisite deneyi (tuzlu su karidesi ve turp tohumu). Patates disk dokusunda Agrobacterium tumefaciens kaynaklı tümörler tüm özler tarafından engellendi. Salamura karidesi ve turp tohumu çimlenmesi ve büyümesi daha yüksek gözlendi ekstraktların konsantrasyonları (Speranza ve diğerleri, 2010). The bileşik 3,5-dihidroksi-6,7-dimetoksi flavon, bir V. thapsus'tan antiastmatik ve antialerjik izole edildi, gine'de% 24,8 lökotrien biyosentez inhibisyonu gösterdi 1.6 x 10-5 M'de domuz ileum (Kawamo ve diğerleri, 1988). Takip etmek sorumluları belirlemek için çalışmalar yapılmalıdır. biyoaktif ilke ve antikanser mekanizmasını belirlemek eylem.

      Antihiperlipidemik aktivite
      Antıperlipidemik aktivite araştırılan sıçanlarda hiperlipidemi, yapraklarından elde edilen polisakkaritler V. thapsus, kolesterolde önemli bir düşüş gösterdi ve trigliserid seviyeleri (Aboutabl ve diğerleri, 1999). Hiperlipidemi oyunları koroner kalp hastalıklarının gelişiminde büyük rol oynar, ateroskleroz, obezite, hipertansiyon ve diabetes mellitus bunlar dünya çapında en önemli ölüm nedenleridir. Çalışma antihiplipidemik olarak potansiyel ticari kullanımını önermektedir ajan. V. thapsus'un uyguladığı mekanizma antihipperlipidemik etkiler hala araştırmacıların dikkatini gerektiriyor

      Diğer faaliyetler ve formülasyonlar
      5-D-redüktazı inhibe eden saç toniğinin V. thapsus kısmının yaprakları ve saç dış kök kılıfı proliferasyonunu uyarır, bu nedenle saç toniği (Ito ve diğerleri, 2007). Mullein-tops (V. Thapsus) boyunca diğer bitkiler ile özellikle tedavi amaçlıdır tüketim, astım ve kanamalar (Nichols, 1887). Başka bir buluş, bileşenlerinden biri olan Verbascum'u içerir. kulak hastalıklarının tedavisi için (Nakar, 2004). V. thapsus özü cilt bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan formülasyonda idi. cildin etkilenen bölgelerini günde iki kez uygulamak (Williams, 1997). Poliherbal formülasyonunun bir parçası olduğu bildirilmektedir. kozmetikler, banyo müstahzarları ve gösteren deterjanlar cilt nemlendirme ve yumuşatma etkileri (Ohara ve diğerleri, 2001). Naturopatik Bitkisel Özlü Kulak Damlaları (NHED, V. thapsus), ilaçlardan biri olan Otitis media'da faydalı olabilir. erken bebeklik ve çocuklukta en sık görülen hastalıklar (Sarrell ve diğerleri, 2003). V. thapsus'un kompozisyonunda bahsedilmiştir. suşlar, morluklar gibi tüm bedensel rahatsızlıklar için iyileştirici sıva, taze yaralar, iltihaplanma, romatizmal, nevraljik, kronik ağrılar ve ülserler (Baker, 1885). Yapılan başka bir formülasyon Humphrey tarafından İyot ve mullein kombinasyonu için boğaz hastalığı (Humphrey, 1869). V. thapsus, bir alg, Medicago sativa ve Symphytum officinale, diğer isteğe bağlı bileşenler, tütün olarak kullanım için formülasyonla sonuçlandı tütün kullanımının sona ermesine yardımcı olarak ve ikame etmek. The buluş, sigaralarda önemli bir ikame tütündür veya tütün arzusunun azalmasına neden olan borular (Coy-Herbert, 2002). V. thapsus'tan hazırlanan ekstrakt, bir veya daha fazla hücre dışı proteazını inhibe etme yeteneği insan doku matrisini bozar (Cyr, 2002) bu inhibitör aktiviteyi nedeniyle protein saflaştırması sırasında en aza indirmek için kullanılabilir hücre dışı proteazların bozulması. kurutulmuş yapraklar, kellik ve kepekte sağlıklı saçı destekler müstahzarlar (Roia, 1966)

      Bitki kimyası
      Kimyasal sınıfların büyük çeşitliliği V. thapsus'ta bulunur. başlıca glikozitler, flavonoidler, saponinler ve terpenoidler. Ortak sığırkuyruğunun potansiyel terapötik etkileri bu biyoaktif bileşenlerden kaynaklanmaktadır, ancak ayrıntılı Yapı-etkinlik ilişkisini tanımlayan çeşitli faaliyetlerin mekanizmaları hala yoğun araştırma gerektirmektedir. ve toksisite, güvenlik ve etkinliği açıklayan in-vivo çalışmalar insan tüketimi için optimal dozu öneren çalışmalar bu biyoaktif bileşenlerin çeşitli hastalıklarının tedavisi halk bilimi kullanımlarını rasyonelleştirmek için gerçekleştirilmelidir. rahatsızlıklar.

      İridoid glikozitler
      Verbascoside (1) en eski iridoid glikozitlerden biriydi V. thapsus'un yapraklarından rapor edilmiştir (Murakami, 1940). Aucubin (2), kök karşılaştırmasında daha fazla miktarda elde edildi hava kısımlarına (Groeger ve Simchen, 1967). Pardo ve ark. (1998) izole iridoid glukozitler laterioside (3), harpagoside (4), ajugol ve aucubin, etanolik bir özütün V. thapsus'un antigerminasyon aktivitesi gösteren kökleri arpa tohumları üzerinde (Hordeum vulgare) .Aucubin, isocatalpol, metilkatalpol ve 6-O-D-L-ramnopiranosilkatalpol Seifert ve ark. (1984). Warashina ve ark. V. thapsus'un bütün bitkisinde çalıştı ve çeşitli izole edildi iridoidler, ör. sakatozid, 6-O- (3 ”-O-p-kumaroil) -D-Lrhamnopiranosilkatalpol, 6-O- (4” -O-p-kumaroil) - D-L-ramnopiranosilkatalpol, 6-O- (2 ”-O- (p-metoksıtrans-sinamoil) -D-L-ramnopiranosilkatalpol, 6-O- (3 ”- O - (p-metoksi-trans-sinamoil) - D - L r h a m n o p y r a n o s y l c a t a l p o l, v e r b a s c o s i d e A,
      6 - O - [2 ”- O - (3, 4 - d i h y d r o x y - t r a n s - c i n n a m o y l)] - D-L-ramnopiranosil katalpol, 6-O- [4 ”-O- (3,4-dihidroksitran-sinamoil)] - D-L-ramnopiranosilkatalpol, 6-O- [3 ”-O- (3,4 dimetoksi-trans-sinamoil)] - DL-ramnopiranosilkatalpol, 6-O- (2” -O-feruloil) - D-L-ramnopiranosilkatalpol, 6-O- (4 ”-O-feruloil) -DL-ramnopiranosilkatalpol, 6-O- (2” -O-izoferüloil) - D-L-ramnopiranosilkatalpol, 6-O- (3 ”-O-izoferüloil) -DL-ramnopiranosilkatalpol ve 6-O- (4” -O-izoferüloil) -D-Lrhamnopiranosilkatalpol (Warashina ve diğerleri, 1991). Harpagide (5) hava kısımlarından (Bianco ve diğerleri, 1980), 5-O-D-Lrhamnopiranozil (1D-3) - [D-D-glukuronopiranozil (1D-6)] - DD-glukopiranosid bütün bitkiden (Mehrotra ve diğerleri, 1989). Zhao ve ark. Tarafından yapılan en son izolasyon çalışmaları. (2011) ajugol, ningpogenin (6), 10-deoxyeucommiol (7) ile sonuçlandı, jioglutolide (8), 6-E-hidroksi-2-oksabisiklo [4.3.0] Δ8-9-nonen-1- bir (9), 8-sinnamoylmyoporoside (10) ve verbathasin A (11) V. thapsus'un hava kısımlarından.      Feniletanoid glikozitler
      Warashina vd. V. thapsus, ör. forsythoside B (12), alyssonoside, arenarioside, 1'-O-E-D- (3,4-dihidroksi-fenil) -etil-D-L-ramnopiranosil- (1o3 ’) - E-D-ksilopiranosil- (1o6’) - 4'-O-feruloil-glukopiranosid, lökoseptozid B, 1'-O-E-D- (3-hidroksi-4-metoksi-fenil) - etil-D-L-ramnopiranosil- (1o3 ’) - E-D-ksilopiranozil- (1o6’) - 4'-oferuloyl-glucopyranoside, cistanoside B ve1'-O-E-D- (3,4-dihidroksi-fenil) -etil-D-L-ramnopiranosil- (1o3 ’) - 3 ”’ - hidroksi-4 ”’ - O-E-D-glukopiranosil-sinamoil- (1o6 ’) - glukopiranosit (Warashina ve diğerleri, 1992). Daha sonra başka bir grup izole ergosterol peroksit, dokosanoik asit, oleanolik asit ve V. thapsus çiçeklerinden E-sitosterol (Zhang ve diğerleri, 1996).

      Terpenler
      Terpenlerin yapısal çeşitliliği, terpenlere yansır. farklı farmakolojik özellikler. Hussainet al. (2009) izole edilmiş iki seskiterpen: buddlindeterpen A ve B; bir diterpen, yani buddlindeterpene C, V.'nin bütün bitkisinden elde edilir. thapsus, Pakistan'ın kuzey bölgesinden toplandı.

      Flavonoidler ve karotenoidler
      Flavonoidler, antioksidatifleri nedeniyle itibar kazanıyor ve oksidatif yönetimdeki rollerinin yanı sıra antikanser aktiviteleri özgür hareket etme yeteneklerinden dolayı biyolojik sistemlerde stres singlet oksijen oluşumunun radikal temizleyicileri ve söndürücüleri. Kogjeet ve ark. (2010) fenolik ve flavonoid içeriği belirledi V. thapsus çeşitli parçalar, yaprağın toplam fenolik içeriği 0.124, gövde 0.166, kök 0.100 (mg / g kuru ağırlık) ve toplam flavonoid içeriği yaprak 0.024, gövde 0.009, kök 0.018 (mg / g kuru ağırlık). Danchul vd. (2007) flavonoidlerin bileşimini inceledi Verbascum cinsinden 22 tür. Yeraltı bölümleri ve bitkilerin gövdeleri, yaprakları, çiçekleri ve tohumlar incelendi. Altı flavonoid bileşik acacetin7-O-D-D-glucoside, luteolin (13), cynaroside (14), kaempferol, quercetin ve rutin izole edildi ve karakterize edildi. İtibaren V. thapsus a'nın kuru hava kısımlarından% 70 sulu aseton ekstresi flavonoid apigetrin (15) izole edildi (Zhao ve diğerleri, 2011).

      Yeni flavonoid, 4 ’, 7-dihydroxyflavone-4'-rhamnoside, yapraklardan olağan yöntemlerle izole edildi ve tanımlandı ve V. thapsus çiçekleri, 6-hidroksiluteolin-7- ile birlikte glukozit ve 3'-metilquercetin (Souleles ve Geronikaki, 1989). Mullein tohumu yağları, işe yarayabilecek karotenoidler içerir. diyet kaynakları olarak, özellikle zeaksantin (Parry ve diğerleri, 2006). Parry vd. mullein tohumu yağının bileşimi üzerinde çalıştı diğer gıda yağı ile. Sığır tohumu yağlarının 1:10 oranında nispeten daha yüksek J-tokoferol seviyeleri D- ila J-izomerleri. Mullein tohumu yağı en yüksek seviyeyi içeriyordu test edilen tüm tohum yağları arasında G-tokoferol; ve en düşük G-tokoferol içeriği. Özetle, soğuk preslenmiş tohum yağlar, J-tokoferol için diyet kaynaklarına hizmet edebilir. Soğuk preslenmiş tohum oilmullein ayrıca diyet sağlayabilir G-tokoferol (Parry ve diğerleri, 2006) Tablo 3'te gösterildiği gibi.
      Carotenoid Contents
      E-karoten 1121,00 (μg / kg)
      Lutein 62.10 (μg/kg
      zeaxanthin 6.40 (mg/kg)
      cryptoxanthin 1.30 (mg/kg)
      Total carotenoids 15.80 (μmol/kg)
      Saponinler
      Saponinler, atfedilen önemli bir fito bileşenidir. antimikrobiyal, anti layişmanya gibi çeşitli biyolojik eylemler, antiplasmodial, antimalarial, antitümoral ve antiviral faaliyetler. V. thapsus'tan bildirilen saponinler Tablo 2'de verilmiştir. Çeşitli antimikrobiyal, antiviral olduğu sonucuna varılabilir. V.thapsus'un antitümöral aktiviteleri bunlardan kaynaklanıyor olabilir. bileşenleri.


      Mineraller
      Kabul edilebilir bir sınıra kadar çeşitli minerallerin varlığı normal fizyolojik ve biyokimyasal için gerekli insan fonksiyonları. Pande ve Tewari, V. thapsus ayrıntılı olarak hem asidik hem de bazik radikallerdir (Grafik 4) (Pande ve Tewari, 1960). Ancak Cr ve Ni bulundu V. thapsus'ta anormal konsantrasyonda sağlığına ilişkin büyük çevresel tehdit bölge sakinleri (Kfayatullah ve diğerleri, 2001). Benzer şekilde bitkinin Zn ve Pb için yüksek süpürme kabiliyeti olduğu bildirildi ciddi çevreye neden olabilecek topraktan v canlı organizmalar alanında sağlık sorunları (Shah et al. ark., 2004). Genellikle bitkilerde mineral varlığı, çeşitler, tarımsal-jeoklimatolojik arazi koşulları nereden bitki parçaları toplandı, olgunluk ve toplama zamanı bitki parçaları, toprağın kimyasal bileşimi, su ve gübreler minerallerin izin verilebilirliği ve seçiciliğinin yanı sıra uygulanan bitkiler tarafından su alımı sırasında.

      Lipidler
      V. thapsus tohumu yağları yüksek toplam çoklu doymamış yağ asidine sahiptir. (PUFA) içerikleri (Tablo 4), linoleik asit (18: 2n-6) birincil yağ asidi. PUFA'nın biyomekanik işlevleri şunlardır: şu anda etkileri de dahil olmak üzere kapsamlı araştırma altında / hücresel sinyalleşme ve membran yapısı üzerindeki etki; gen ekspresyon ve prostaglandin biyosentezi; ve gergin
      endokrin ve bağışıklık sistemi aracıları (Yehuda, 2001; Parryet diğerleri, 2006). Petrichenko ve Razumovskaya (2004), V. thapsus tohumlarında yağ asitlerinin bileşimleri. Tohumlar aralarında on bir yağ asidi bulunan yağın% 29-33'ünü içerir. Yağ asidi V. thapsus (g / 100 g yağ)      Çeşitli bileşikler
      Peroksidaz, askorbik asit ve tanenler, trikomik hücreler (Miroslavov ve Komarov, 1959), D-galaktosidaz köklerde (Bom ve Van, 1998) androtenone, V. thapsus (Obdulio ve Lobete, 1943). Theflavone bileşiği V. thapsus'un heksan ekstraktlarından izole edilmiştir. antiastmatik ve antialerjik etkiler (Kawamo ve diğerleri, 1988). Ahmad ve arkadaşları (2005) (+) - genipin, D-gardiol ve E-gardiol bildirdi

      Sonuç
      Bu incelemede sunulan bilgiler, potansiyel V. thapsus'un farmakolojik önemi ve rolü sağlığı iyileştirmek. Önemli bir mineral kaynağıdır ve vitaminler ve sağlığı geliştiren yağ asitleri. Varlığı glikozitler ve saponinler ve geniş spektrumlu farmakolojik faaliyetler, bu türün potansiyelini gösterir. çeşitli kronik hastalıkların tedavisi ve rasyonelleştirmek için iyi tasarlanmış klinik araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. geleneksel kullanımlar. İzole etmek ve tanımlamak için ciddi bir ihtiyaç var. bitkinin farklı kısımlarından elde edilen yeni bileşikler olası antitümör ve antihiplipidemik özellikler.

      Yazar katkıları
      MR ve MZUH, çeşitli veri tabanlarından literatür taradı ve el yazmasını düzenledi. HZEJ eleştirel olarak okudu, geliştirdi ve el yazmasını biçimlendirdi. Tüm yazarlar okudu ve onayladı yayın için son makale.
      Konu mert tarafından (https://bitkiseltedavi.net/vb5/member/685-mert Saat 31 Mart 2021, 10:06 ) değiştirilmiştir.

      Yorum yap


      • #7
       Verbascum thapsus L'nin Anti-Stafilokokal Aktivitesi. Metisiline Dirençli Staphylococcus aureus'a karşı

       ÖZ

       Amaç: Bu çalışmada, anti-Stafilokokların araştırılması amaçlanmıştır. Verbascum thapsus L'nin yapraklarından elde edilen etanol ekstresinin aktivitesi. (Scrophulariaceae) bitki. Yöntemler: Ekstrakte edilen etanol ekstraktının anti-Stafilokokal aktivitesi Verbascum thapsus L. (Scrophulariaceae) yapraklarından Metisiline Dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) bakterilerine karşı Agarwell difüzyon yöntemi ve mikrodilüsyon yöntemi ile. Sonuçlar: Etanol özütü, Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) suşlarına (MIC <1024 µg / mL) karşı antibakteriyel aktivite gösterdi. Ne zaman Metisilin ve Gentamisin ile karşılaştırıldığında, özüt MRSA suşları. Sonuç: Verbascum thapsus L.'nin (Scrophulariaceae) bir anti Staphylococcal ajan olarak kullanımının in vitro olarak uygun olduğu bulunmuştur ve in vivo gerçekleştirildi.

       Anahtar Kelimeler: Verbascum thapsus L., Agar kuyusu difüzyon yöntemi, mikrodilüsyon yöntem, Metisiline dirençli Staphylococcus aureus

       Metisilin-Dirençli Staphylococcus aureus Bakterilerine Karşı Verbascum thapsus L. Bitkisinin AntiStaphylococcal Aktivitesi

       ÖZET

       Amaç: Bu pazarda, Verbascum thapsus L. (Scrophulariaceae) bitkisinin yapraklarından elde edilen etanol ekstraktının anti-Staphylococcal aktivitesi araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Verbascum thapsus L. (Scrophulariaceae) bitkisinin yapraklarından elde edilir Kalan etanol ekstraktının anti-Staphylococcal aktivitesi Metisilin-Dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) bakterilerine karşı Agar-kuyu difüzyon metodu ve mikrodilüsyon metodu ile araştırılmıştır. Bulgular: Etanol ekstraktı Metisilin-Dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) bakterilerine karşı (MIC <1024 µg / mL) antibakteriyal bir aktivite gösteren. Methicillin ve Gentamicin antibiyotikleri ile birlikte, ekstraktın MRSA suşlarına karşı oldukça etkili olduğu saptanmıştır. Sonuç: Verbascum thapsus L. (Scrophulariaceae) ’nin anti-Staphylococcal ajanı in vitro olarak kullanılabilirliği in vivo olarak uygun bulunmuş ve in vivo çalışmaların Yapılması gereken düşünülmüştür.

       GİRİŞ
       Yünlü olarak da bilinen ortak sığırkuyruğu Mullein (Verbascum thapsus L., Scrophulariaceae) vardır eski çağlardan beri şifalı bitki olarak kullanılmıştır. The yaprak ve çiçeklerin balgam söktürücü olduğu bildirildi ve tedavi etmek için kullanılan yatıştırıcı özellikler bronşit, kuru öksürük gibi solunum problemleri, boğmaca, tüberküloz, astım ve ses kısıklığı. Bitkinin hafif idrar söktürücü olduğu ve idrar üzerinde yatıştırıcı ve anti-enflamatuar bir etki yol ve hafif bir yatıştırıcı olarak hareket etmek. Aynı zamanda pnömoni, ateş için ev içi bir çare olarak kullanılır, tıkanıklık, alerji, migren, nezle ve kolik (1- 3). Rutin saha gezilerimiz sırasında bulundu bu bitkinin solunum yollarını tedavi etmek için kullanıldığını enfeksiyonlar ve harici olarak kaynar ve apseler. Ayrıca o aynı zamanda çeşitli tedavi etmek için geleneksel bir çare olmuştur. spazmodik, sindirim bozuklukları gibi rahatsızlıklar ve adet sorunları. Bu nedenle amaç, gösterilen V. thapsus özütlerini belirlemek idrara karşı biyolojik aktiviteye sahip olmak için daha erken yol patojenler.

       MALZEMELER VE YÖNTEMLER
       Bitki materyali: Bitkinin yaprakları Eylül ayında İkizdere, Rize, Türkiye'den toplandı, 2011 ve Dr. Tülay Tutenocaklı tarafından tespit edildi. Bir bitkinin fiş örneği (voucher numarası GD70-4) Tıp Departmanına yatırıldı Yazarın şahsında Düzce Üniversitesi Biyolojisi Toplamak.

       Ekstrelerin hazırlanması:
       Yaprakları bitki 40 ° C'de (12 saat) bir fırında kurutuldu ve pudralı. Her kuru toz bitki materyali (20 g) 150 mL% 95 etanol (Merck, Darmstadt, Almanya) Soxhlet kullanarak 24 saat ekipman (4). Ekstrakt kullanılarak süzüldü Whatman filtre no.1 ve filtrat çözücüsü bir döner buharlaştırıcı kullanılarak vakum altında buharlaştırıldı 55 ° C (verim: etanol için% 11,8). Ortaya çıkan kurutulmuş özü (yapışkan siyah maddelerde) yaklaşık 2 g 0.1 mL DMSO (5 mg / mL) (dimetilsülfoksit) testten önce. Suşlar: Escherichia coli (ATCC 11230 ve ATCC 10536), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 25619 ve ATCC 9027), Staphylococcus aureus (ATCC 6538P ve ATCC 25923) pozitif kontroller olarak kullanıldı. The klinik suşlar ve metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) araştırmadan elde edildi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi, Çanakkale, Türkiye. Tüm suşlar stoklandı Brain Heart Infusion Agar slantlarında oda sıcaklığı (Oxoid) ve tahlilden önce hücreler büyütüldü Gece 35-37 ° C'de Brain Heart Infusion Broth'ta (Oksoid). Antimikrobiyal test: Katı ortam agar kuyuları kullanarak difüzyon tekniği, ekstrelerin antibakteriyel aktivite için taranması. 100 µL Bakteriyel süspansiyonun (yaklaşık 105 cfu / mL) steril Beyin Kalbine eşit şekilde yayıldı İnfüzyon Agar petri kapları ve 50 µL ekstrakt (10 mg / mL) 6 mm'lik agar kuyucuklarına eklenmiştir. çap. Plakalar 35-37 ° C'de inkübe edildi. 24 saat Antibakteriyel aktivite verileri sadece kullanıldı büyüme inhibisyon bölgesinin çapı ≥10 olduğunda mm. MİK'ler mikrodilüsyon yöntemi ile belirlendi Beyinde süspanse edilen her suştan 100 μL ekleyerek Heart Infusion Broth (nihai konsantrasyon 105 cfu / mL) 100 içeren kuyucuklara sahip 96 kuyucuklu bir mikro titre plakasına µL iki kat seri özüt dilüsyonları (5). The nihai ekstrakt konsantrasyonları 512 ila 8 ug / mL idi. MIC, gereken en düşük konsantrasyon olarak tanımlandı büyüme inhibisyonu için. Minimal bakteri yok edici konsantrasyon (MBC) aşılama ile belirlendi Numune içeren Brain Heart Infusion Agar (Oxoid) plakaları büyümeyen kuyulardan (6-7). MRSA suşları 009-016 ve 036 test edildi metisilin ve gentamisin (Sigma Co.) ile finalde 1024 ila 1 µg / mL konsantrasyonlar. Tüm plakalar 35-37 ° C'de 24 saat aerobik olarak inkübe edildi. MBC hayır gösteren en düşük konsantrasyon olarak tanımlanır büyüme. Tüm antimikrobiyal testler yapıldı iki kez ve sonuçlar ortalaması olarak ifade edildi iki tekrar. Antibiyotiklerin çözümleri şunlardı: Klinik ve Laboratuvar Standartları Enstitüsü - CLSI (8)

       SONUÇLAR VE TARTIŞMA
       Tablo 1, üretilen inhibisyon bölgelerini göstermektedir V. thapsus'tan elde edilen özler ile test edildi S. aureus'un klinik izolatlarına ve kullanılan bakterilere karşı pozitif kontroller olarak. V. thapsus, güçlü bir antibakteriyel aktivite göstermiştir pozitif kontrol olarak kullanılanlara karşı 11.6-19.0 mm'lik inhibisyon bölgeleri. Özellikle E. coli ekstraktlara en duyarlı bakteridir (19.0 mm). En düşük etki P.'ye karşı gösterilmiştir. aeruginosa ATCC 9027 (11,6 mm). Özellikle özler, tüm MRSA suşlarının büyümesini inhibe etti. 12.4-18.8 mm'lik bölgeler. Üç tür gösterdi 009 gibi ≥ 16.0 mm çaplı inhibisyon bölgeleri, 016 ve 036. En küçük inhibisyon bölgeleri bulundu MRSA suşu 001 (12,4 mm) ile en büyüğü MRSA suşu 036 (18.8 mm). Tablo 2, anti-Staphylococcal etkisini göstermektedir. aminoglikozid Gentamisin ile karşılaştırıldığında ekstrakt ve p-laktam Metisilin. MIC ve MBC değerleri özütler için 512/1024 µg / mL, 1024 / ≥1024 S. aureus için µg / mL ve ≥1024 / ≥1024 µg / mL sırasıyla 036, 016 ve 099 suşları. Özler S. aureus'u inhibe etmede 1-2 kat daha etkiliydi 036 suşuna karşı bu ilaçlardan daha fazla büyüme, ancak 009 suşuna karşı. 016 suşuna karşı özütler, ilaçlardan biraz daha etkilidir.
       Ekstraksiyonun etkinliği ile ilgili bazı çalışmalar yöntemler, etanol ekstraksiyonunun daha yüksek verim verdiğini vurgulamaktadır. diğer çözücülere göre antimikrobiyal aktivite (9). Mevcut sonuçlara göre, etanol özü, daha güçlü ve daha geniş antibakteriyel aktivite spektrumu. Bu bilgi, etanolün daha fazla olduğunu doğruladı. antimikrobiyal ekstraksiyonu için etkili çözücü V. thapsus içindeki maddeler. Verbascum L. türleri çok çeşitli glikozitler, alkaloidler ve saponinler gibi bileşikler (10-14). Scrophulariaceae ailesinin üyeleri bir grup olağandışı makrosiklik içerdiği bildirilmiştir. spermin alkaloidleri (15-16). V. thapsus bileşenleri polisakkaritleri içerir; iridoid glikozitler dahil harpagoside, harpagide ve aucubin (özellikle yaprakta); 3'-metilquercetin dahil flavonoidler, hesperidin ve verbascoside; saponinler ve uçucu yağlar (17-19). Flavonoidler ve saponinler sorumlu olabilir antimikrobiyal aktiviteleri için. Flavonoidlerin aktivitesi muhtemelen karmaşık olma yeteneklerinden dolayı hücre dışı ve çözünür proteinler ile kompleks yapmak bakteri hücre duvarları. Lipofilik flavonoidler ayrıca mikrobiyal membranları bozar (20). V. thapsus, influenzaya karşı antiviral aktiviteye sahiptir. tavuk embriyoları (21). Önceki bir çalışmada yaprak özleri Bu bitkinin sığır herpes virüsü tip 1 ve hafif antibakteriyel ve antifungal aktivite (22-24). Metanol özütün sivrisineğe karşı etkili olduğu gösterilmiştir larvalar (25). Khan ve ark. Biyolojik aktivitesini değerlendirdi. ortak sığırkuyruğu özleri ve ticari sığırkuyruğu aşağıdakiler dahil olmak üzere seçili tezgah üstü biyoanalizleri kullanan ürünler antibakteriyel, antitümör ve iki toksisite analizi (salamura karidesi ve turp tohumu) ve test edilmiş antibakteriyel Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus ile aktivite aureus, S. epidermidis ve Escherichia coli ve bunlar sulu özlerin en etkili olanlar olduğunu buldu (3). Yalnızca K. pneumoniae ve S. aureus gösterdi
       test edilen mullein örneklerine duyarlılık. Sonuçlar V. thapsus'un önemli aktiviteye sahip olduğunu belirtti bakterilere karşı. Bulgularımız açıkça göstermektedir ki, V. thapsus'un MRSA'ya karşı güçlü antibakteriyel etkileri vardır suşlar. MRSA'nın ortaya çıkışı en çok gelişmiş ülkelerde halk sağlığında ciddi sorunlar. O sadece yüksek yaygınlığa (<% 1-80) sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda aynı zamanda neredeyse şu anda dirençli hale geldi. teikoplanin ve vankomisin dışında mevcut antibiyotikler (26). Direncin hızlı gelişimi MRSA'ya karşı son çare antibiyotik olan vankomisin son zamanlarda birkaç ülkede rapor edilmiştir (27).

       SONUÇ
       Özellikle antibakteriyel gösteren ekstraktlar Metisiline dirençli Staphylococcus'a karşı aktivite aureus romanın keşfiyle sonuçlanabilir geniş spektrumlu aktivite gösteren antibakteriyel ajanlar, bu, olabilecek yeni antibiyotiklerin keşfedilmesine yardımcı olabilir. bulaşıcı hastalıklar için seçici ajanlar olarak hizmet eder.

       Yorum yap


       • #8
        Verbascum L. Türlerinin Kimyasal Bileşenleri
        İrem TATLI*°, Zeliha fi. AKDEMİR

        Özet
        Yaygın olan Verbascum türleri (Scrophulariaceae) Anadolu'daki bitkiler, balgam söktürücü ve mukolitik olarak kullanılmaktadır. kocakarı ilacı. Bu yazıda, saponinlerin, iridoid ve feniletanoid glikozitlerin, monoterpen glukozitlerin, neolignan glikozitlerin, flavonoidlerin, steroidlerin, spermin alkaloidlerinin ve bu türlerin diğer bileşiklerinin kimyasal bileşenleri gözden geçirilmiştir.

        Verbascum Türlerinin Kimyasal Bileflimi
        Özet

        Anadolu, da çok yayg ›n olarak yetiflen Verbascum türleri (Scrophulariaceae) halk aras ›nda balgam söktürücü ve gö¤üs yumuflat ›c› olarak kullan ›lmaktad› r. Bu derlemede, türlerin kimyasal bilefliminde yer alan saponinler, iridoit ve feniletanoit glikozitleri, monoterpen glukoziti, neolignan glukozitleri, flavonoitler, steroitler, spermin alkaloitleri ve di¤er bileflikler hakk ›nda bilgi verilmifltir.

        GİRİŞ
        Verbascum L., ailenin en büyük cinsidir. Scrophulariaceae, dünya çapında yaklaşık 2500 tür ile1. Yaygın olarak "S› ¤ ›rkuyru- olarak bilinen bu cins ¤u ", 185'i olmak üzere 228 tür ile temsil edilmektedir. Türkiye florasında endemik 2. Bu cinsin bazı türlerinin çeşitli müstahzarları, Geleneksel Türkçede balgam söktürücü ve mukolitik, ayrıca terletici, yatıştırıcı, idrar söktürücü ve kabızlık tıp3. Verbascum türleri ayrıca ürogenital organlarda yaraların kurutulması, anal fistül ve kaşıntı durumlarında harici olarak kullanılır4. Ek olarak Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da birkaç Verbascum türü antiseptik olarak rapor edilmiştir, büzücü, yatıştırıcı, yumuşatıcı, balgam söktürücü, yatıştırıcı, narkotik, idrar söktürücü ve sıtma önleyici ve tümörler, iltihaplar, migren, astım için bir tedavi olarak ve spazmodik öksürükler 1. Verbascum türlerinin metabolitleri ile ilgili olarak 2004 yılı sonu itibariyle mevcut olan literatürün kapsamlı bir incelemesini burada sunuyoruz. dünya. Verbascum spesifikasyonundaki bileşikler. olarak sınıflandırılır saponinler, iridoid ve feniletanoid glikozitler, monoterpen glukozit, neolignan glukozitler, flavonoidler, steroidler ve spermin alkaloidleri. Fenolik asitler, yağ asitleri ve bazıları diğer bileşikler, "Diğer Bileşikler" başlığı altında yer alır. Her ana grubun ana iskeleti aşağıda verilmiştir. ilgili bölüm. Yapılar temsil edilir temelden karmaşık iskelete kadar tablolarda, alfabetik olarak bitkilerdeki dağılımla birlikte düzen (* Türkiye florasında kayıtlı türler).
        1- Saponinler:
        Bu, Verbascum cinsindeki ana gruplardan biridir. Bu türler üzerinde yapılan fitokimyasal çalışmalar, olean tipi triterpenin varlığını ortaya çıkarmıştır. saponinler, genellikle monodesmozidik ve bunların şekerleri kısımlar C-3 (OH) 'de eklenir. İçindeki saponinler Verbascum türleri Tablo 1'de verilmiştir.

        resim2@@@@@@@@@
        2-. İridoid Glikozitler:
        Büyük bir siklopentano [c] piran monoterpenoid grubunu temsil eden iridoidler, doğal olarak bulunur. çok sayıda Verbascum türündeki bileşenler. Bisiklik bir H-5 / H-9 β, β-cis-kaynaşmış siklopentanopiran halka sistemi en yaygın yapısal sistemdir. bu maddelerin özelliği. Ayrıca, C-4'te ikame edilmeme dahil olmak üzere C-3 ve C-4 arasında bir çift bağ içerirler. Verbascum türleri özellikle aucubin ve katalpol tipi iridoidler ve bunların asillenmiş türevleri, alifatik ve aromatik asitlerle (örn. asetik asit, trans-sinnamik asit, trans-p-kumarik asit, ferulik asit); bu glikozitler esterifikasyon pozisyonları ile de çeşitlidir. Verbascum türlerindeki iridoid glikozitler gösterilmiştir
        Tablo 2'de.


        III. Feniletanoid Glikozitler:
        Feniletanoid glikozitler doğal polifenoliktir Birçok Dikotiledon familyasında yaygın olarak görülen bileşikler ve ayrıca Verbascum cinsi açısından da zengindir. Yapısal olarak, glikozitler olarak karakterize edilirler. sinamik tarafından R1 pozisyonunda esterleştirilmiş feniletanol, kafeik ve ferulik asit türevleri. Eki artan şeker birimi sayısı (bugüne kadar, mono, di, tri), şekerin tipi (glikoz, ramnoz, arabinoz, apioz ve ksiloz), farklı sekans (R2- R4) ve ikameler, bunların yapılar. Verbascum türlerindeki feniletanoid glikozitler Tablo 3'te verilmiştir.        Feniletanoid glikozitler doğal polifenoliktir
        Birçok Dikotiledon familyasında yaygın olarak görülen bileşikler ve ayrıca Verbascum cinsi açısından da zengindir. Yapısal olarak, glikozitler olarak karakterize edilirler. sinamik tarafından R1 pozisyonunda esterleştirilmiş feniletanol, kafeik ve ferulik asit türevleri. Eki artan şeker birimi sayısı (bugüne kadar, mono, di, tri), şekerin tipi (glikoz, ramnoz, arabinoz, apioz ve ksiloz), farklı sekans (R2- R4) ve ikameler, bunların yapılar. Verbascum türlerindeki feniletanoid glikozitler Tablo 3'te verilmiştir.

        V. Neolignan Glukozitler:
        Liganlar ve neolignanlar, karbon-karbon veya karbon ile bağlanmış iki fenilpropan monomerden oluşan önemli bir doğal ürün grubuna aittir. karbon-oksijen bağları. Neolignan glukozitler        Şimdiye kadar, iki Verbascum türü, Verbascum thapsus62 ve V. salviifolium55'in dehidrodikoniferil alkol 9-O-β-D-glikopiranosid (7R, 8S) gibi neolignan glukozitler içerir, dehidrodikoniferil alkol 9-O-β-D-glukopiranosid (7S, 8R), 5-O-metildehidrodikonifer alkol 9-O-β-D-glukopiranosid (7R, 8S), 5-O-metildehidrodikoniferil alkol 9-O-β-D-glukopiranosid (7S, 8R), 4-O-β-D-glukopiranosil dehidrodikoniferil alkol 9- O-β-D-glukopiranosit (7R, 8S) ve dehidrodikoniferil alkol 9'-O-β-D-glikopiranosid        Flavonoidler:

        Flavonoid glikozitler, bitki krallığı. Yapılarında benzo-γ-pyrone iskeleti bulunur. Bugüne kadar birçok flavonoid Verbascum türlerinden rapor edilmiştir. apigenin, luteolin, quercetin gibi çok çeşitli flavon ve flavonol aglikonları bulunan ve kaempherol. Glikosilasyon genellikle C-7'deydi bu aglikonların konumu. Öte yandan, bir C glukozit, V. cherianthifolium'da bulundu. V. sinaiticum'dan izoflavon ve flavonolignans da gözlenmiştir. Verbascum'dan flavonoidler türler Tablo 4'te görülmektedir        VII. Steroidler:
        Khuroo ve meslektaşları, Verbascum türlerinde steroid türevleri belirlediler36. Yapısal olarak bunlar bileşikler genellikle kolestanon iskeleti içerir. 24α-metil-5α-kolestan-3-on, 24α-etil-5α-kolestan-3-on, 24α-etil-5β-kolestan-3-on, 24α-etil-5αkolestan-7-en-3-on, 24α-etil-5α-kolestan-22-en3-on, 24α-etil-5β-kolestan-22-en-3-on, 24α-etil5α-kolestan-∆7,22-dien-3-on ve β-sitosterol -di V. thapsus'tan izole edilmiştir36. β-sitosterol ayrıca V. lasianthum75, V. phlomoides25, V. pycnostachyum376 ve V. thapsiforme77. Dahası, V. wiedemannianum kaynaklı sitosterol-3-O-β-D-glukopiranosid18, V. pycnostachyum76 ve V. phlomoides25, V. phlomoides77 ve V. thapsiforme77'den fitosterol ve V. phlomoides78 kaynaklı fitosterol glukozit, bildirildi.        VIII. Spermin Alkaloidleri:


        Romanın izolasyonu ve yapısal açıklaması Verbascum pseudonobile Stoj'dan 17 üyeli laktam alkaloidleri, verbasin ve verballocine bildirilmiştir. ve Stef.79, karşılık gelen N, N'-metilen-köprü türevleriyle birlikte, yani (+) - (S) -verbametin, (+) - (S) -izoverbametin, (-) - verbasitrin, (-) - izoverbasitrin, (+) - verbametrin ve (+) - isoverbametrine80. Verbaskine de bu bitkiden izole edildi, bunun için yapay kökene dair kanıt daha önce sunuldu79. Ayrıca, (S) -verbasikrin, (S) -isoverbasikrin, (S) - verbamekrin ve (S) -isoverbamekrin elde edildi V. pseudonobile ve yapısal olarak karakterize edilmiş 81. Aynı bitki materyalinde, spermin alkaloidleri, protoverbin (8S) -8-fenil1,5,9,13-tetraazasikloheptadekan-6-on, protometin (2S) -2-fenil-1,5,9,14-tetraazabisiklo [12.3.1] -oktadekan-4-on82, verbamedin, isoverbamedine (Z) ve N (13) -formimino-verbasin rapor edilmiştir83. Verbacine ve verbascenine de V. nobile84. Verbascenine ve verballoscenine, V. phoeniceum'dan elde edildi.L.Verbascenine ayrıca V. nigrum L.85'in toplam alkaloid özlerinden açıklanmıştır.

        IX. Diğer Bileşikler:
        V. songaricum Schrenk'in yapraklarından anabazin ve plantagonin alkaloidlerin varlığı,
        86. Bir seskiterpen olan 3a-hidroksidrimmanil-8-metanoat, V. thapsus36'dan rapor edilmiştir. Magiatis ve meslektaşları, makrosiklik bir dimer lakton olan verbalaktonu köklerinden izole etti.
        V. undulatum50. V. phlomoides, dihidroksi sinnamik asit, para-kumarik asit, ferulik asit gibi fenolik asitler içeriyordu. para-hidroksi benzoik asit ve vanilik asit25,87. Bununla birlikte para-kumarik asit içeriği, ferulik asit, para-hidroksi benzoik asit ve vanillik asit V. thapsiforme, V. phlomoides87'deki miktarlarından iki kat daha fazlaydı. V. thapsus tohum yağının benzen özütü, sabunlaştırılamayan fraksiyonda palmitik, stearik, oleik, linoleik, linolenik, araşidik ve behenik asitler içeriyordu88. V. phlomoides ve V. thapsiforme ayrıca palmitik ve linoleik asitler bakımından zengin87. Mullein çiçeklerinin (Verbascum) suda çözünür polisakkaritleri izole edildi ve karakterize edildi. Nötr fraksiyon, bir ksiloglukandan oluşuyordu ve
        bir arabinogalaktan89.

        Sonuçlar ve tartışma
        Kapsamlı araştırmalar sonucunda fark edilir 16'sı sadece 40 türün çalışıldığını Türkiye florasında kayıtlıdır. Verbascum türleri balgam söktürücü olarak kullanılmıştır, mukolitik ve diüretik yanı sıra tedavisinde hemoroid. Verbascum türlerinden izole edilmiş bileşikler saponinler, iridoidler, feniletanoidler, monoterpen ve neolignan glikozitler, flavonoidler, steroidler ve spermin alkaloidleri. Bileşiklerin çoğu, bitkilerin toprak üstü kısımlarından izole edildi. İridoid glikozitler, flavonoidler olduğu düşünülmektedir. Sırasıyla feniletanoid glikozitler ve saponinler, bitkilerde diğerlerinden daha fazla elde edilir. ve biyolojik olaylardan sorumlu olabileceklerini yukarıda belirtilen faaliyetler. Resmi hazırlıkları olan V. thapsus da bahsedilen bileşikler bakımından zengindir. Devam eden projesinde, bazı endemik Verbascum türlerinden resmi müstahzarların geliştirilmesi faydalı olacaktır. Dahası, Verbascum'un kimyasal karakterizasyonu Türkiye'de yetişen türler belirlenecektir.

        Referans: http://dergi.fabad.org.tr/pdf/volum2....Sci.,29,93-10
        Konu mert tarafından (https://bitkiseltedavi.net/vb5/member/685-mert Saat 31 Mart 2021, 13:13 ) değiştirilmiştir.

        Yorum yap

        Hazırlanıyor...
        X