Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Acupressure noktalarına masaj nasıl yapılır, Baş ağrısına Akupressur

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Acupressure noktalarına masaj nasıl yapılır, Baş ağrısına Akupressur

  Başınız ağrıyorsa ve ihtiyacınız olan hap elinizde değil, durum umutsuz görünüyor. Ama öyle değil. Akupressure adı verilen baş ağrısından kurtulmanın bilimsel bir yolu var.

  Bugün Bright Side , baş ağrısını etkili ve hızlı bir şekilde gideren bu tekniği size anlatacak.

  Acupressure , etkinliği çok sayıda bilimsel çalışma ile onaylanan bir tür masajdır . Doğası gereği, bir akupunktur ve refleksoterapi şeklidir, ancak özel tıbbi bilgi gerektirmez. Acupressure noktalarına masaj nasıl yapılır


  İlk önce rahat bir pozisyon alın ve rahatlayın. Masaj çok fazla zaman almaz: ortalama olarak 30 saniyeden 1 dakikaya kadar.

  Hafif basma veya dairesel hareketlerle bir noktaya masaj yapın. Genellikle, baş ağrısı masaj sırasında veya ondan 5-10 dakika sonra kaybolur. Baş ağrısından kurtulmak için 6 ana nokta var.


  Hap olmadan 5 dakika içinde bir baş ağrısı kurtulmak için nasıl

  © depositphotos

  Üçüncü gözün veya Yintang'ın noktası, burun köprüsünün alnına geçtiği yerdeki kaşların arasına yerleştirilir. Bu nokta ayrıca göz yorgunluğunun giderilmesinden sorumludur.

  Hap olmadan 5 dakika içinde bir baş ağrısı kurtulmak için nasıl

  © depositphotos

  Bu simetrik noktalar, kaşların iç kenarının tabanında bulunur. Bu bölgeye masaj yapmak da burun akıntısını giderir ve görme keskinliğini arttırır. Pres veya dairesel hareketlerle 1 dakika masaj yapın.


  Hap olmadan 5 dakika içinde bir baş ağrısı kurtulmak için nasıl

  © depositphotos

  Bu noktalar, burun deliklerinin her iki tarafında gözlerle aynı hizada bulunur. Onları bulmak için, elmacık kemiklerinin dibinde bir çukur hissetmek. Sinüsleri açmaya, baş ağrısı ve diş ağrısını azaltmaya ve stresi hafifletmeye yardımcı olur.

  Hap olmadan 5 dakika içinde bir baş ağrısı kurtulmak için nasıl

  © depositphotos

  Noktalar, başın arkasında, ortada, kulak ile omurganın başlangıcı arasında bulunur. Bu noktalara masaj yapmak, burun tıkanıklığını, gözlerdeki ve kulaklardaki ağrıları, şiddetli baş ağrısını ve migreni rahatlatmaya yardımcı olur.

  Hap olmadan 5 dakika içinde bir baş ağrısı kurtulmak için nasıl

  © depositphotos

  Shuai gu noktaları, tapınak alanındaki saç çizgisinin başlangıcından 2-3 cm uzakta bulunmaktadır. Bu noktayı bulmak için küçük bir çukur hissedin. Bu bölgeye uygulanan basınç temporal bölgede ağrı ve göz yorgunluğunu azaltır.

  Hap olmadan 5 dakika içinde bir baş ağrısı kurtulmak için nasıl

  © depositphotos

  Bu simetrik noktalar elin arkasında başparmak ile işaret parmağı arasında bulunur. Bu bölgeye uygulanan basınç ayrıca sırt ağrısını, diş ağrısını ve boyun kaslarındaki gerginliği azaltır.
  Bitkisel Tedavi - İbrahim Gökçek Ürünleri Resmi Satış Sitesidir.

 • #2
  undefined
  Akupresür (akubası), vücudumuzda dolaşan yaşam enerjisi konseptine dayanan geleneksel bir Çin tıp tekniğidir. Bu teknik, vücuttaki bazı ana organlara bağlı basınç noktaları ile çalışır. Bu noktalara doğru şekilde basınç uygulayarak, çeşitli sağlık sorunlarını tedavi edebilirsiniz. Baş ağrısı, soğuk algınlığı/grip ve yorgunluk gibi can sıkıcı sağlık sorunlarını bu şekilde hafifletebilirsiniz. İşte vücudunuzu ve zihninizi iyileştirmeye iyileştirmeye yardımcı olacak 12 basınç noktası...
  2
  undefined
  Feng Chi: Baş ağrısı, migren, göz bulanıklığı, yorgunluk, düşük enerji ve soğuk / grip belirtileri için. Noktalar başın arkasında, ortada, kulak ile omurganın başlangıcı arasında bulunur. Bu noktaları masaj yapmak, burun tıkanıklığını, gözlerde ve kulaklarda ağrı, şiddetli baş ağrısı ve migreni hafifletmeye yardımcı olur.
  3
  undefined
  Jian Jing: Boyun sertliği, omuz gerginliği ve kronik günlük baş ağrısı için. Bu nokta rotator manşet ile vertebral kolon arasında bulunur. Başparmağınız ve orta parmağınızla omuz kasına basarak bulunabilir. İşaret veya veya baş parmağınızı kullanarak aşağıya doğru basınç uygulayınız. 4-5 saniye boyunca masaj yapın.
  4
  undefined
  San Yin Jiao: Ürolojik bozukluklar, pelvik bozukluklar, menstrüel kramplar, uykusuzluk ve kadının genel sağlığının iyileştirilmesi için. Görseldeki gibi ayak bileğinizin 4 parmak genişliğinde bulunur. Bu noktayı bulun ve sıkı bir basınç uygulayın. 4-5 saniye masaj yapın. Hamielyseniz bu yöntemi uygulamayın.

  5
  undefined
  Zhong Zhu: Geçici baş ağrısı, omuz ağrısı, boyun gerginliği ve bel ağrısı için. Bu nokta yüzük ve küçük parmağınız arasındaki oyukta bulunur. Sert baskı uygulayın ve 4-5 saniye boyunca masaj yapın.
  6
  undefined
  Zu San Li: Gastrointestinal problemler, kusma, mide bulantısı, stres ve yorgunluk tedavisi için... Bacağınızın dışa bakan tarafında diz kapağının 4 karış altındaki kas bölgesine 4-5 saniye basınç uygulayın.
  7
  undefined
  Nei Guan: Gebelik, mide rahatsızlığı, bulantı, karpal tünel sendromu ve baş ağrısı tedavisi için. Bileğinizin iç tarafındaki noktaya (görseldeki gibi) 4-5 saniye hafif masaj yapın.
  8
  undefined
  Shou San Li: Boyun sertliği, omuz ağrısı, tenis dirseği ve ishal tedavisinde. Görseldeki gibi bölgeye sıkı bir basınç uygulayın ve 4-5 saniye masaj uygulayın.

  9
  undefined
  He Gu: Baş ağrısı, boyun ağrısı, stres, yüz ağrısı ve diş ağrısı tedavisinde. Baş parmağınız ile işaret parmağınızın arasında yer almaktadır.Derin basınç uygulayın ve 4 -5 saniye boyunca uyarın. Hamilelik süresince kullanılmamalıdır.
  10
  undefined
  Tai Chong: Stres, bel ağrısı, yüksek tansiyon, menstrüel kramplar, eklem ağrısı, uykusuzluk ve inme sonrası depresyon tedavisi. Görseldeki gibi bu noktaya basınç uygulayın ve masaj yapın.
  11
  undefined
  Yin Tang: Göz yorgunluğunun, baş ağrısının giderilmesi, burun ve sinüs tıkanıklığının tedavisi, uykusuzluğun iyileştirilmesi ve beynin etkinliğinin artırılması için. Nasıl bulunur: Kaşlarınız arasında yer alır. Parmaklarınızı kullanarak yaklaşık bir dakika boyunca yavaşça bu noktaya basın ve ardından serbest bırakın. Haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.
  12
  undefined
  Lao Gong: Ağız ülseri, hafif ateş, endişe tedavisinde. Avucunuzun içinde yüzük parmağınızın hizasına baş parmağınızı bastırın. 4-5 saniye masaj yapın. 2-3 defa tekrarlayın.

  13
  undefined
  Qi Hai Shu: Sırt ağrısı, düzensiz adet kanamaları ve astım tedavisinde. Kalçanın üst ucunun üstünde 2 parmak genişliğinde bulunabilir. Daha iyi anlamak için görselden yararlanın. Başparmaklarınızı kullanarak, omurganın her iki yanına 4-5 saniye boyunca masaj yapabilirsiniz. Her gün tekrarlayın.
  Bitkisel Tedavi - İbrahim Gökçek Ürünleri Resmi Satış Sitesidir.

  Yorum yap


  • #3
   Türlü Türlü Ağrılarınızdan Kolayca Kurtulmanıza Yardımcı Olacak 8 Akupresür Baskı Noktası

   Vücudumuzdaki ağrıları hafifletmenin birçok farklı yolu olduğunu biliyoruz. Doğru beslenme, yeterli uyku, egzersiz ve dinlenme sayesinde vücudumuzdaki bazı ağrıları rahatlatabiliyoruz.

   Bir başka yöntem ise binlerce yıldır Çin'de kullanılan baskı uygulama yöntemi akupresür. Sizler için kendi kendinize de uygulayabileceğiniz en temel akupresür noktalarını Healthy Holistic'ten derledik. Hatırlatmakta fayda var; ilaç kullanmamayı tercih etmiyor olabilirsiniz fakat ciddi ağrılarınız için mutlaka doktorunuzla görüşün.
   Kaynak: http://www.healthy-holistic-living.com/8... Öncelikle akupresür tedavisi nedir ve tam olarak ne işe yarar?

   Akupresür, aku-baskı, Çin'den gelen ve 5000 yıl öncesine dayanan eski bir şifa yöntemidir. Ağrıyı hafifletmek, bedeni detoks etmek ve yüz ve sırt kaslarını yumuşatmak için vücudun bazı bölgelerindeki basınç noktalarına ve meridyenlere baskı uygulama tekniğini baz alır.

   Akupresür noktaları uyarıldığında, kas gerginliğini serbest bırakır, kan dolaşımı artar ve iyileşmeye yardımcı olmak için vücudun yaşam gücü enerjisini arttırırlar. Fiziksel ağrıyı azaltmak ve vücudunuzdaki ruhsal dengesizliklere yardımcı olmak için bu doğal yöntemi kullanmanın bazı noktaları ise şöyle;

   Üçüncü göz noktası

   Bu baskı noktası, alnınızda iki kaşınızın arasında bulunur. Baş ağrılarını, burun tıkanıklığını ve sinüs problemlerini bu noktaya baskı uygulayarak azaltabilir, geçirebilirsiniz. Bunlara ek olarak, üçüncü göze baskı uygulamak uykusuzluk, stres, endişe bozukluklarına ve ruhen sakinleşmenize yardımcı olur. Bu tür rahatsızlıklarınız olduğu zaman bu kaşlar arasındaki alana yavaşça ve yaklaşık bir dakika süreyle basınç uygulayın. Perikardiyum noktası

   Bu baskı noktası, iç ön koldaki bileğin üç parmak altında iki tendon arasında bulunur. Bu bölgeye baskıyı uygulamanın mide bulantısını, araç, tekne veya yol tutmasını, karpal tünel sendromunu ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

   Masaj yaparken iki tendon arasında aşağı doğru basınç uygulayın, masaj yapın ve 4-5 saniye boyunca alanı uyarın. Tai Chong noktası

   Bu baskı noktası ise ayak parmağınızın üst kısmında, ayak baş parmağı ve ikinci ayak parmağının buluştuğu yerde bulunur.

   Bu bölgeye baskı uyguladığınız zaman, yorgunluk, baş ağrısı ve göz problemlerini iyileştirebilirsiniz. Her iki ayağınızdaki noktaya da aynı anda 2 dakika boyunca yavaşça bastırın ve bunu günde üç kez tekrarlayın. Dinginlik denizi noktası

   Bu alan göğsünüzün ortasında, göğüs kemiğinizin bittiği yerden dört parmak yukarıda bulunur.

   Buraya baskı uygulamak, kronik yorgunluk, depresyon, stres ve korku sorunlarına yardımcı olur. Bu alanı parmak uçlarınızı kullanarak bir dakika boyunca yavaşça yukarı ve aşağı ovalayabilirsiniz. Vadilerin birleşme noktası

   Bu akupresür noktası başparmak ve işaret parmağı arasında bulunur. Bu bölgedeye basıncı uygulamak, diş ağrılarını, boyun ve omuz ağrısını, zaman zaman migren ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

   1 dakika boyunca dairesel hareketler ile masaj yapabilirsiniz. Rüzgarın evi noktası Bu basınç noktasını boynunuzun arkasında, kafatasının altındaki oyuğun ortasında bulabilirsiniz. Bu masaj noktasını baş ağrılarını ve boğaz yanmasını rahatlatmak ve burun kanaması sırasında kullanabilirsiniz.

   Bu bölgeye parmak uçlarınızla sert bir şekilde basınç uygulayın ve iki dakika bekleyin. Kunlun dağları noktası

   Bu nokta ayak bileği eklemi ve Aşil tendonu arasında yer alır. Bu bölgeye baskı uygulamak mesaneyi çalıştırır ve ağrıyı ortadan kaldırır. Ayrıca lomber (bel kısmındaki) omurgayı güçlendirmeye yardımcı olur. Bir dakika boyunca baskı uygulayarak masajı yapabilirsiniz. Eğri havuz noktası

   Bu, kolunuzu büktüğünüz zaman kolunuzun dirseğinize daha yakın olan tarafında yer alan bir masaj noktasıdır. Buraya yapılan baskı kabızlık, ishal ve karın kramplarını, boğaz ağrısı ve dirsek sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur.

   Dirseğinizi bükün ve bu noktaya bir dakika boyunca saat yönünde bir hareketle sertçe bir masaj yapın.
   Bitkisel Tedavi - İbrahim Gökçek Ürünleri Resmi Satış Sitesidir.

   Yorum yap


   • #4
    Akupresür nedir? Nasıl yapılır?

    Akupresür nedir? Nasıl yapılır?
    Akupresür , akupunkturun bedendeki bası noktalarına verilen isimdir. Uzakdoğuda oldukça yaygın olarak kullanılan bu yöntemi araştırdık. Akupresür nedir? Nasıl yapılır?

    Akupresür, eski Çin tıbbında kökleri olan bir Asya Vücut Bakımı Terapisi’dir (ABT). Akupresür, chi’nin temel konseptini kullanır: meridyenler denilen çizgileri izleyerek vücuda akan enerjidir. Bu meridyenlere birinin enerji akışını değiştirmesine izin veren belirli noktalar bulunabilir. Bu tedavide önemli olan doğru basınç noktasını bulabilmektir. Akupresür nedir? Nasıl yapılır?

    akupresur nasıl yapılır?
    Akupresür 5000 yıl önce geliştirilen bir Asya Bodywork Terapisi’dir. Akupresür, vücuda basınç noktaları boyunca parmak yerleşimi ve basıncına dayanır. Noktaların meridyen adı verilen kanallar boyunca düzenlendiğine inanılır. Bu alanların uyarılmasının rahatlamayı sağladığı ve kan akışını hızlandırdığı düşünülmektedir. Akupresürde diğer asya vücut terapilerinin vücudumuz aracılığıyla hayati enerjilerin akışındaki dengesizlikleri ve tıkanmaları düzelttiğine inanılır.    Akupresür çeşitli rahatsızlıklar için kullanılır. En yaygın kullanımlarından biri, baş ağrısı, boyun ve sırt ağrısı gibi ağrıları hafifletmektir. İnsanlar aynı zamanda mide bulantısı ve kusma, yorgunluk, zihinsel ve fiziksel stres, kilo verme ve hatta bağımlılık konularında yardımcı olmak için akupresür kullanırlar. Akupresür’ün derin gevşeme yardımcı olduğuna inanılmaktadır.    Teknikler vücut üzerinde kümülatif bir etkiye sahiptir. Basınç noktalarını aktifleştirdiğinizde, vücudunuzun dengelenmesine yardımcı olursunuz. Bazı insanlar hızlı bir şekilde etkisini hissederken bazı insanlara da bu süreç uzayabilir. Ağrılarınzın bittiğiniz düşündüğünüz anda ağrılar tekrarlayabilir.Bu normal kabul edilir. Akupresür hızlı bir tedavi değildir. Engelleri azaltarak ve vücudunuzu dengeli bir hale getirerek ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bir tekniktir. Akupresürü istediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz. Günde birkaç defa uygulama yapabilirsiniz.    Doğru bir şekilde kuvvet uygulayın. Bası noktalarını doğru belirleyin, derin ve sıkı bir basınç uygulayın. Vücudunuza uyguladığınız basınç miktarı genel sağlığınıza bağlıdır. Basarken, biraz acı veya ağrı hissedebilirsiniz, ancak ağrı ve zevk arasında bir denge olmalıdır. Bazı noktalar gergin hissedecektir. Aşırı veya artan bir ağrı hissederseniz, ağrı ve zevk dengesi hissedene kadar basıncı yavaş yavaş azaltın. Çok acı vericiyse yada çok rahatsız hissediyorsanız durun.    Doğru presleme yardımcılarını kullanın. Akupresür sıklıkla parmakları masaj, ovma ve basınç noktalarını uyarmak için kullanır. Mafsallar, dirsekler, dizler, bacaklar ve ayaklar da kullanılabilir. Orta parmak basınç noktalarına basınç uygulamak için en iyisidir. Bir basınç noktasını doğru bir şekilde uygulayın. Bazı basınç noktaları için parmaklar çok kalın olabilir. Kalın bir silgi gibi 3-4 mm kalınlığa sahip nesneler idealdir. Kullanabileceğiniz diğer nesneler avokado çukuru veya golf topudur.    Bölgeye bastığınızda onu güçlendirmiş olursunuz. Bu en yaygın akupresüryöntemidir. Bunu yapmak için, kör bir nesneyi kullanınabilirsiniz. Sürtünme veya masaj yapmayın; Bunun yerine, noktayı sabit basınçla tutun. Deriyi çekiyorsanız, basıncın açısı yanlış demektir. Noktanın merkezinde basıncı uygulamak istiyorlar. Doğru noktaya bastığınızdan emin olun. Bu akupresür noktaları çok küçüktür, bu yüzden kesin olmalılar. Herhangi bir etki hissetmezseniz, farklı noktalar deneyin.    Akupresür, basınç noktalarına sabit baskı uygular. Bir noktaya yalnızca bir buçuk saniye bastığınızda vücudunuz yanıt vermeye başlayacaktır.İlk etapta başlangıç noktalarını ancak bu şekilde bulabilirsiniz. Akupresürün etkisinin tam olarak anlamak için, en az 2-3 dakika basın. Eliniz yorulursa, yavaşça basıncı azaltın, elinizi sallayın ve derin nefes alın. Ardından basıncı yeniden uygulayın.    Basınç noktasını yavaşça bırakın. Basınç noktasını istenen miktarda tuttuktan sonra yavaş yavaş serbest bırakın. Sadece elinizi uzatmayın. Noktanın kademeli olarak bırakılmasının dokuların baskıda serbest bırakılmalarına tepki verecek zamanı vererek iyileşmesine yardımcı olacaktır. Çoğu, basamak noktalarının kademeli olarak bastırılması ve bırakılmasının tedavileri daha etkili hale getirdiğine inanmaktadır.    Akupresür, tercihen özel bir yerde rahatladığınızda yapılmalıdır. Akupresür uygulandığında oturabilir veya yatabilirsiniz. Dikkat dağıtmayın ve gevşemeye çalışın. Cep telefonlarını kapatın ve rahatlatıcı müzik dinleyin. Aromaterapi kullanın. Gevşeme teşvik edecek herhangi bir teknik deneyin. Rahat, giysiler giyin. Çok fazla tok olduğunuz zamanlrda uygulamayın Mide bulantısı yapabilir. Ağır egzersiz veya banyo yaptıysanız en az yarım saat bekleyin.    Safra kesesi 20 (GB20) noktası, baş ağrısı, migren, göz bulanıklığı veya yorgunluk, düşük enerji ve soğuk algınlığı veya grip belirtileri için önerilir. GB20 boyunda bulunur. Ellerinizi tutun, parmaklarınızı tutturarak açın. Avuçlarınızla bardak şekli oluşturun. Baskı noktasını masaj yapmak için parmaklarınızı kullanacaksınız. Bu basınç noktasını bulmak için, birbirine kilitlenmiş ellerinizi başınızın arkasına yerleştirin. Kafatasının tabanındaki çöküntüleri bulmak için baş parmaklarınızı kullanın. Bu çöküntüler kafatasının altında ve boyun kaslarınızın yanında olacak. Başparmağınızla ve hafifçe yukarı doğru gözlerinize doğru bastırın.    Safra kesesi 21 (GB21), Jian Jing olarak da bilinir; Sıklıkla ağrı, boyun sertliği, omuz gerginliği ve baş ağrısı tedavisinde kullanılır. GB21 omuzda bulunur. Başınızı bırakın omurganın üst kısmındaki yuvarlak topuzu, omzunun topunu bulun. Bu noktaya sabit bir de aşağı doğru uygulaması için parmağınızı kullanın. Başparmak ve işaret parmağı arasındaki yerden karşı elinizle de basabilirsiniz. Ardından tutun serbest kalırken parmağınızı 4-5 saniye boyunca aşağı hareket ettirerek masaj yapın. Bu akupunktur noktalarına dikkatli olun. Bu basınç noktası iş gücünü tetiklemek için kullanılır.    Hoku olarak da bilinen geniş Bağırsak 4 (L14), stres, yüz ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı ve boyun ağrısı için sıklıkla kullanılır. L14, el başparmağı ile işaret parmağı arasında bulunur. Bu alanı uyarmak için işaret parmağınızla başparmak arasındaki dokuma üzerine baskı uygulayın. Elinizin ortasına doğru, birinci ve ikinci metakarp kemikleri arasındaki bölgeye odaklanın. Çimdikçe sabit ve sıkı basıncı uygulayın.    Stres, bel ağrısı, yüksek tansiyon, menstrüel kramplar, ekstremite ağrısı, uykusuzluk ve kaygı için Tai Chong olarak da bilinen Karaciğer 3 (LV3) önerilir. Büyük ve ikinci parmaklarınızın arasında yumuşak ette bulunur. Baş parmağınız ile kuvvet uygulayabilirsiniz. Bu noktaya sıkı bir baskı uygulayın. Akupresür nedir
    Nei Guan olarak da bilinen Perikard 6 (P6), mide bulantısını, dolaşma rahatsızlığını, karpal tünel sendromunu ve baş ağrılarını gidermek için önerilir. Bileklerin hemen üstünde bulunur. Elinizin içi ile parmağınızla tavana bakacak şekilde yerleştirin. Diğer elinizin ilk 3 parmağını bilekinizin üzerine yatırın. Baş parmağınızın hemen altındaki bilekğinize dokundurun. 2 büyük tendon hissetmelisiniz. Bu noktaya basmak için başparmak ve işaret parmağınızı kullanın. Bu tekniği her iki bilek için de uyguladığınızdan emin olun. Akupresür nedir
    Mide 36 (ST36), Zu San Li olarak da bilinir; mide-bağırsak rahatsızlığı, mide bulantısı, kusma, stres, bağışıklık sisteminizi artırma ve yorgunluk için sıklıkla kullanılır. Diz kapağının altında bulunur.Diz parmağınızın altında 4 parmağınızı bacağınızın önüne yerleştirin. Parmaklarınızın altında, gövde ve bacak kası arasında bir basınç hissetmeniz gerekir. Nokta kemiğin dışındadır. Bu noktaya tırnağınızı kullanarak basın. Bu, kemiğe daha yakın olmanıza yardımcı olur. Akupresür nedir
    Lieque olarak da bilinen akciğer (LU7) baş ve boyun ağrısı, boğaz ağrısı, diş ağrısı, astım, öksürük ve genel bağışıklık sağlığı için kullanılır. Kol üzerinde bulunur. Başparmağınızı kullanın. İki tendonun bulunduğu başparmak tabanındaki noktayı bulun. Basınç noktası, o noktadan uzakta, kemik çıkıntılı hissettiğiniz kol yanındaki bir başparmak genişliğidir. Baş parmağınızın veya işaret parmağınızın tırnağını kullanabilirsiniz.    Kaynak: wikihow.com
    Bitkisel Tedavi - İbrahim Gökçek Ürünleri Resmi Satış Sitesidir.

    Yorum yap

    Hazırlanıyor...
    X