Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Chaga Mantarı Nedir?, inonotus obliquus

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Chaga Mantarı Nedir?, inonotus obliquus

  Chaga Mantarı Nedir?, inonotus obliquus


  22 Ağustos 2012
  Chaga Mantarı Nedir ve Ne İşe Yarar?

  Chaga (inonotus obliquus) , huş ağaçları üzerinde yetişen, içi açık kahverengi, dış yüzü yaralı gözüken ve yanmış kömürü andıran odunsu bir mantar türüdür. Kanada, Japonya ve Kuzey İskandinavya’nın belirli bölgelerindeki beyaz huş ağaçlarında da belirse de, esas memleketi Rusya’dır. Buradaki en nitelikli örnekleri Sibirya’nın siyah huş ağaçlarından geldiği kabul edilir. Chaga mantarı, besinleri ve fitokimyasalları absorbe ettiği ağaç ile birlikte 5-7 yıl arası yaşar. Chaga çiçeği olgunlaştığı zaman ormanda, toprağa düşer. Genellikle ev sahibi ağaç, 20 yıllık döngüyü tamamlayarak ölür. Tüm tıbbi mantarlar gibi, Chaga’da da beta glukan, ve mantara güçlü bağışıklık sistemi destekleyici içerikleri veren lineer olmayan kompleks polisakkaritler vardır. Araştırmalar;

  Inonotus Obliquus’un miselial endo-polisakkaritleri; bağışıklık karşılık düzenleyici adayı olarak tanımlanmış, ve endo-polisakkaritlerin anti-kanser etkisinin doğrudan tümöresidal değil, daha çok bağışıklık canlandırıcı olduğuna inanılmıştır. Batı dünyası, Chaga’dan bütünüyle habersizdi ta ki, Nobel ödülü sahibi Rus yazar Alexandr Solzhenitsyn, “Cancer Ward” adlı kitabında, Chaga’nın yardımı ile kanseri yenen kahramanından söz edinceye dek… Solzhenitsyn’in de kanser hastası olduğu bilindiğinden, kitabın bir otobiyografi olduğu düşünülmüştür. Bağışıklık sistemini uyarıcı ve anti-tümör aktivitesi ile ünlü olan Chaga’nın kansere karşı kullanımı, 1955 yılında Moskova’da, Medical Academy of Science tarafından onaylanmıştır.

  Chaga, maitake ve shiitake gibi diğer tıbbi mantarlarda bulunan ve ağız yoluyla alınabilen bağışıklık uyarıcı fitokimyasalların tüm spektrumunu içermektedir. 1957 yılında Polonya’da 48 hastanın katıldığı klinik deneyde, chaga ile beslenen 10 hastada tümör küçülmesi, ağrıda azalma, kanama yoğunluğu ve sıklığında düşüş, daha kaliteli uyku, iştah ve iyileşme hissi gözlemlenmiştir. Tıbbi çalışmalar, chaga’nın anti-tümör ajanı olarak etkili olduğunu göstermiştir. 1958 yılında, Finlandiya ve Rusya’daki çalışmalar; bu mantarın bazı kanserler, hipertansiyon ve diyabette pozitif etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

  Muhtemelen, Chaga’nın kullanımı ile ilgili en iyi bilinen Batılı araştırma; Finlandiya’da University of Helsinki, School of Pharmacology’den Dr. Kirsti Kahlos ve ekibi tarafından gerçekleştirilmiştir. Dr. Kahlos ve ekibi, Lanosterol bağlantılı triterpenlerin bağışıklık sistemi düzenleyici etkinliğinin grip aşısı ve anti-tümör uygulamalarını doğrulayan çalışmalar yürütmüşlerdir. 2005 yılında Chaga, insan keratinosit hücre dizisindeki DNA oksidatif hasarına karşı koruma potansiyeli üzerine değerlendirildi. Çalışma polifenolik ekstrenin bu hücreleri hidrojen peroksit kaynaklı oksidatif strese karşı koruduğunu göstermiştir. Kore’deki araştırmacılar, chaga ekstresi ile tedavi edilen hücrelerin, DNA hasarı ile ilgili, bir oksidan ile karşılaştığında %40 daha dayanıklı olduğunu görmüşlerdir.

  Ocak 2008 tarihinde yapılan bir hakemli çalışma, “Chaga mantarının, insan hepatoma HepG2 hücrelerinde, G0/G1 arest ve apostozise neden olduğunu” duyurdu. Çalışma, “Chaga mantarı hepatoma tedavisinde bir anti kanser ajanı olarak yeni bir tedavi olasılığıdır.” şeklinde bitirildi. Aktif bileşenlerin, betulinik asit, steroller ve polisakkaritler gibi triterpen kombinasyonu olduğu düşünülmektedir. Bazı çalışmalarda, chaga, sağlıklı hücrelere dokunmadan tümör hücreleri üzerinde apoptozise neden olmuştur. Birçok tıbbi mantar gibi chaga da, bağışıklık düzenleyici aktivitelere sahip beta glukan bakımından zengindir. Beta glukanlar, komplemen reseptör 3’e bağlanarak, bağışıklık hücrelerinin, kanser hücrelerinin “kendilerinden olmadığını” anlamalarına izin verir. Betulinik Asit

  Chaga’nın etkilerine dair araştırmalar, yaygın halk kullanımını temel alarak yapılmaktadır. Huş ağacının kabuklarından elde edilen Betulin ya da betulinik asitin anti-kanser içerikleri üzerinde, şimdilerde kemoterapötik ajan kullanımı için çalışmalar yapılmaktadır. Chaga, yenebilecek şekilde, yüklü miktarlarda betulinik asit içermektedir. Aynı zamanda, bağışıklık canlandırıcı fitokimyasalların tüm spektrumuna sahiptir. Betulinik asit, farklı kanser hücre dizilerinde mitokondriyal apoptosise yol açtığını ve hücre replikasyonunda, DNA iplikçiklerinin bükülmesi ve açılması için gerekli olan topoisomerase enzimini inhibe ettiğini göstermiştir. Aynı zamanda, anti-retroviral, anti-parazitik, ve anti-enflamatuar içeriklere da sahiptir. Son zamanlarda, US National Cancer Institute’nin bir programı olan “Rapid Access to Intervention Development program” tarafından anti-kanser ajanı olarak geliştirilmekte ve ökse otunun anti-kanser aksiyonuna büyük katkı sağlamaktadır.

  Betulinik asit üzerine yapılan In vitro çalışmalar, farklı çeşitteki kanser hücrelerine karşı son derece etkili olduğunu göstermiştir: insan melanoması, nöroektodermal ve malign beyin tümörleri, yumurtalık kanseri, insan lösemi HL-60 hücreleri ve malign kafa ve boyun skuamöz hücreli kanserler, tedavilere dirençli ve dayanıklı tümörler. Bununla birlikte, göğüs kanseri, kolon kanseri, küçük hücre akciğer kanseri ve renal hücre kanseri, T-hücresi lösemi hücreleri gibi epitel tümörler üzerinde ise hiçbir etkiye sahip olmadığı görülmüştür.

  Betülinik asitin yanı sıra, chaga, HIV ve AIDS hastalarının bağışıklık sistemlerini güçlendirmelerine yararı dokunabilecek birçok fitokimyasallar, flavinoidler, fenoller içermektedir. Betulinik asit etkili bir, anti-enflamatuar, anti-malaryal ve hatta anti-HIV kimyasal olduğunu göstermiştir. Japon araştırmacılar, Chaga’nın anti-viral aktivite sergileyerek HIV replikasyonuna karşı durabileceğini de göstermişlerdir. Yan Etkileri Var mı?

  Eğer reçeteli ilaç kullanıyorsanız, özellikle antikoagulan ve hipoglisemik kullanıyorsanız, chaga mantarlarını almadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.


 • #2
  Chaga Mantarı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

  Chaga mantarı (Inonotus obliquus), Kuzey Avrupa, Sibirya, Rusya, Kore, Kuzey Kanada ve Alaska gibi soğuk iklimlerde huş ağaçlarının kabuklarında yetişen bir mantar türüdür.
  Chaga da siyah kütle, klinker polipore, huş ağacı polipor, cüruf conk ve steril konk gövde rot (huş ağacı) gibi diğer isimler tarafından bilinir. Chaga odunsu bir büyüme ya da bir yanık odun kömürü kümesine benzeyen bir ağaç kabuğu üretiyor – kabaca 10–15 inç (25-38 cm). Bununla birlikte, iç kısım turuncu bir renk ile yumuşak bir çekirdek ortaya koymaktadır. Yüzyıllar boyunca, chaga, Rusya ve diğer Kuzey Avrupa ülkelerinde, temel olarak bağışıklığı ve genel sağlığı artırmak için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır.

  Ayrıca diyabet, bazı kanserler ve kalp hastalıkları tedavisinde de kullanılmıştır (1). Geleneksel olarak, chaga ince bir toz halinde rendelenmiş ve bir bitki çayı olarak demlendirilmiştir. Günümüzde, bu sadece bir çay olarak değil, aynı zamanda bir toz veya kapsül ek olarak kullanılabilir. Çay tek başına veya cordyceps gibi diğer mantarlarla kombinasyon halinde olabilir. Sıcak veya soğuk suyla chaga almak, tıbbi özelliklerini serbest bıraktığına inanılmaktadır. Chaga’nın besin içeriği hakkında güvenilir bilgilerin son derece sınırlı olduğunu unutmayın. Bunun anlamı, kalorilerde düşük, lifte çok yüksek ve antioksidanlarla doludur (2, 3).

  Potansiyel Sağlık Faydaları
  Araştırma devam etmekle birlikte, bazı bilimsel çalışmalar Chaga özünün belirli sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir.

  Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir ve İnflamasyonla Savaşır
  İnflamasyon, bağışıklık sisteminizin hastalığa karşı koruyabileceği doğal bir yanıttır. Bununla birlikte, uzun süreli inflamasyon kalp hastalığı ve romatoid artrit gibi durumlarla bağlantılıdır (4). Hayvan ve deneysel çalışmalar, uzun süreli inflamasyonu azaltarak ve zararlı bakterilerle ve virüslerle savaşarak, Chaga özütünün bağışıklığı olumlu yönde etkileyebileceğini düşündürmektedir. Faydalı sitokinlerin oluşumunu teşvik ederek – bağışıklık sistemini düzenleyen özel proteinler – chaga, zararlı bakterileri veya virüsleri yok etmek için gerekli olan beyaz kan hücrelerini uyarır (5, 6). Sonuç olarak, bu mantar, soğuk algınlıklarından ciddi hastalıklara kadar, enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olabilir. Ek olarak, diğer hayvan ve deneysel çalışmalar, chaga’nın inflamasyonu tetikleyen ve hastalıkla ilişkili olan zararlı sitokinlerin üretimini önleyebileceğini göstermektedir (5, 7). Örneğin farelerde yapılan bir çalışmada, Chaga özü enflamatuar sitokinleri inhibe ederek inflamasyonu ve bağırsak hasarını azaltır (8).

  Kanseri Önler ve Savaşır
  Birçok hayvan ve deneysel çalışma, Chaga’nın kanser gelişimini önleyebildiğini ve yavaşlattığını göstermektedir (9). Kanserli farelerde yapılan bir çalışmada, chaga takviyeleri tümör boyutunda% 60’lık bir azalma sağlamıştır (10). Bir deneysle çalışmada, Chaga özü insan karaciğer hücrelerinde kanserin büyümesini engelledi. Akciğer, meme, prostat ve kolon kanseri hücreleri ile benzer sonuçlar gözlendi (11, 12, 13, 14). Chaga’nın antikanser etkisinin, hücrelerin, serbest radikallerin zarar görmesini engelleyen yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklandığı düşünülmektedir (15). Özellikle, chaga antioksidan triterpen içerir. Deneysel çalışmaları, çok konsantre triterpen ekstresinin kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır (15). Chaga’nın antikanser potansiyeli hakkında güçlü sonuçlar çıkarmak için insan çalışmalarına ihtiyaç olduğunu unutmayın.
  Kan şekerini düşürür
  Çeşitli hayvan çalışmaları, kan şekerini düşürmek için chaga’yı bağlar. Bu nedenle, diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir (16, 17). Obez, diyabetik farelerde yapılan yeni bir çalışmada, ek olarak alamayan diyabetli farelere kıyasla, Chaga özünün kan şekeri düzeylerini ve insülin direncini azalttığı gözlemlenmiştir (18). Diyabetik farelerde yapılan bir başka çalışmada, çavdar takviyeleri üç hafta boyunca kan şekeri seviyelerinde% 31’lik bir azalmaya yol açmıştır (17). Diğer çalışmalarda da benzer sonuçlar görülmüştür (19, 20). Ancak, insan araştırması olmadığından, chaga’nın diyabetin insanlarda yönetilmesine yardımcı olup olmadığı net değildir.

  Kolesterol düşürücü
  Chaga özü ayrıca, kalp hastalığı riskinizi azaltarak kolesterol seviyelerini de kullanabilir. Yüksek kolesterollü sıçanlarda yapılan sekiz haftalık bir çalışmada, Chaga özü antioksidan seviyelerini artırırken “kötü” LDL kolesterolü, toplam kolesterolü ve trigliseridleri azaltmıştır (21). Benzer çalışmalar da aynı sonuçları verdi ve “kötü” LDL kolesterolü azaltmanın yanı sıra “iyi” HDL kolesterolü artırdığını gözlemledi (17, 18). Araştırmacılar, chaga’da bulunan antioksidanların kolesterol üzerindeki etkilerinden sorumlu olduğuna inanmaktadır. Yine, chaga’nın kolesterol etkisini açıkça anlamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Güvenlik ve Yan Etkiler
  Chaga genellikle iyi tolere edilir. Bununla birlikte, güvenliğini veya uygun dozunu belirlemek için hiçbir insan çalışması yapılmamıştır. Aslında, chaga, bazı yaygın ilaçlarla etkileşime girerek potansiyel olarak zararlı etkilere neden olabilir. Örneğin, chaga kan şekeri üzerindeki etkisi nedeniyle insülin veya diyabetliler için risk oluşturabilir. Chaga ayrıca kan pıhtılaşmasını önleyebilen bir protein içerir. Bu nedenle, eğer kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, kanama bozukluğunuz varsa veya ameliyat için hazırlanıyorsanız, Chaga almadan önce doktorunuza danışın (22).
  Bazı araştırmalar, chaga’nın inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermesine rağmen, bağışıklık sisteminizin daha aktif hale gelmesine de neden olabilir. Böylece, otoimmün hastalıkları olan kişiler chaga almadan önce tıbbi tavsiye almalıdır. Hamile olan veya emziren kadınlar için chaga’nın güvenliği konusunda bir araştırma yoktur. Bu nedenle, en güvenli seçenek kullanımdan kaçınmaktır. HealthLine, What Are Chaga Mushrooms and Are They Healthy?, 2018
  Referans,
  1-https://link.springer.com/article/10.1007/s11094-006-0194-4
  2-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15588653
  3-https://www.myfitnesspal.com/food/calories/wild-chaga-mushroom-32015142
  4-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4361086/
  5-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3774877/
  6-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21820502
  7-https://www.hindawi.com/journals/bmri/2010/943516/
  8-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22819687
  9-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19367670
  10-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4946216/
  11-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18203281
  12-https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814613000526
  13-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25861415
  14-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20607061
  15-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27180084
  16-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28087233
  17-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18434051
  18-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28954386
  19-http://agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=KR2007000481
  20-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4100277/
  21-https://ieeexplore.ieee.org/document/5305591
  22-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16289471

  Yorum yap

  Hazırlanıyor...
  X