Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Takke Çiçeği, Baicalin, Scutellaria Baicalensis

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Takke Çiçeği, Baicalin, Scutellaria Baicalensis

  Baicalin, Scutellaria Baicalensis


  Baicalin Detaylar


  Ürün Adı: Baicalin

  Herb Kaynağı: Suutellaria baicalensis

  Kullanılan Bölüm: Kök

  Görünüş: Açık Sarı Toz

  Şartname:% 40 -% 98

  Test Yöntemi: HPLC

  CAS #: 21967-41-9

  Moleküler Formül ve Molekül Ağırlığı: C21H18O11; 446,36

  Baicalin Yapısal Formül:
  Erime Noktası ve Çözünürlüğü: Mp223-225 ℃

  Farmakoloji: Baicalin, serbest radikal süpürücü etkinin anti-inflamatuar, anti-virüs, anti-allerjik, anti-tümör, kan basıncı, diüretik, sedatif, antipiretik ve anti-oksidatif etkisi, aldoz redüktaz inhibisyonu gibi çeşitli farmakolojik etkilere sahiptir. Özellikle hepatit, akut sarılık, sarılık olmadan akut ve kronik hepatit tedavisinde koruyucu ve kolerajik bir etkiye sahiptir, önemli etkileri olmuştur. Ve bağışıklık sistemi, kardiyovasküler sistem, sindirim sistemi, sinir sistemi ve diğer sistemler korunmaktadır.

  Baicalin Nedir?

  Baicalin bir flavondur, bir tür flavonoiddir. Scutellaria cinsi çeşitli bitkilerde (Scutellaria lateriflora (mavi kafatası)) bulunur. Çin şifalı bitki Huang-chin'in (Scutellaria baicalensis, Radix Scutellariae) bir bileşeni ve bitkisel bir takviye olan Sho-Saiko-To'ya ait kimyasal bileşenlerden biridir.

  Baikalin tozu bilinen bir prolil endopeptidaz inhibitörüdür, pankreatik kanser hücrelerinde apoptosise neden olur ve GABA reseptörlerini etkiler.Flavonoid baikalin süperantijen kaynaklı inflamatuar sitokinler ve kemokinleri inhibe eder.

  Anti-inflamatuar etkileri, anti-HIV aktivitesi, apoptoz indüksiyonu ve kolon anormal kriptlerin önlenmesi için antioksidan aktiviteye sahiptir. Aynı zamanda kanser hücresi çoğalmasının inhibisyonu üzerine fonksiyonlara sahiptir; Kemik iliğini koruma, hemopoez teşvik etme ve bağırsakları olumsuz kemoterapi etkilerinden korumak.

  Scutellaria Baicalensis Kök Ekstraktının İşlevleri Ve Faydaları Baicalin

  1. Scutellaria baicalensis kökü özü baicalin tozu anti-inflamatuar, anti-alerjik etki için kullanılır;

  Baikalin tozu anti-bakteriyel aktivite için kullanılır;

  3. Scutellaria baicalensis ekstresi baicalin kova, diüretik olarak kullanılır ;

  4. Baicalin baogan, Lidan, anti-oksidasyon için kullanılır;

  5. Radix scutellariae özü baicalin antipiretik etki fonksiyonlarına sahiptir;

  6. Radix scutellariae kök ekstresi baicalin sedasyon fonksiyonuna sahiptir;

  7. Baikalin hipolipidemik etkiye sahiptir;

  8. Radix scutellariae kök ekstresi baicalin tozu anti-platelet agregasyonu için kullanılır;

  9. Scutellaria baicalensis ekstresi baicalin, kan damarlarının gevşemesi işlevine sahiptir.

  Baical Skullcap Extract Baicalin Uygulamaları

  1. Anti-inflamatuar, anti bakteriyel, antioksidan ve anti-tümör ilacı olarak, baical skullcap özü baicalin tozu, tıp ve sağlık ürünleri alanlarında ham madde olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

  2. Güçlü bir antioksidan olan baical skullcap özü baicalin tozu yaygın olarak kozmetik endüstrisinde hammadde olarak kullanılır.

  3. Baical skullcap özü baicalin sağlık ürünleri ve ek alanda kullanılabilir.

  4. Baical skullcap özü baicalin gıda endüstrisinde uygulanabilir.

 • #2
  Baykal Skullcap
  Botanik Adı: Scutellaria baicalensis


  Baykal Skullcap, sadece 30 cm yüksekliğe kadar ulaşan, ancak 50-60 cm genişliğe kadar yayılan, düşük gelişen, çok yıllık bir çalılıktır. Tübüler çiçekler yoğun, tek taraflı rasemlerde tutulur ve uzun sapları bitkiye daha fazla yükseklik verir. Mavi-mor çiçekler üstte kask şeklindedir ve tabanda lob gibi daha geniş, etek şeklindedir. Çiçekleri ilkbahar geç yaz ve sonbaharda görünür, ancak zamanlama iklime bağlı olabilir. Koyu yeşil yapraklar saplardan uzanan, oldukça uzun ve ince mızrak şeklindedir. Sapları yere yayılmış ve daha sonra uçlarında uzanır. Kökler tıbbi değere sahiptir ve koyu kahverengi ve odunsu, dışta ve parlak sarı renktedir.

  Scutellaria baicalensis, Laminaceae veya nane ailesinin bir parçasıdır. Cins ismi, küçük bir tabak 'scutella' için Latince kelimesiyle kaliks şeklini ifade eder.'Skullcap' ortak adı, küçük ortaçağ kaskların orta çağdaki terimini ifade eder.'Baicalensis' türü adı bitkinin doğal yaşam alanı olan Baykal Gölü'nden alınmıştır. Farklı ülkelerde yetişen pek çok benzer tür vardır; bunlara, hepsine 'skullcap' veya 'scullcap' yerel adı verilebilir. Karışıklığı önlemek için bitkinin türünün adını kontrol etmek önemlidir. Örneğin, Scutellaria baicalensis, Scutellaria lateriflora ve Scutellaria barbata arasında sık sık karışıklık yaşanıyor, ikinci iki bitkiye Kuzey Amerika'daki birçok bahçıvan tarafından Baykal Skullcap adı verildi.

  Baykal Skullcap deniz seviyesinden 100-200 metre yüksekte büyür ve Sibirya'daki Baykal Gölü bölgesine özgü flora ve faunaya özgü zengin biyolojik çeşitliliğin bir parçasıdır. Baykal Gölü bir yarık vadi gölüdür ve 1642 metre derinlikte dünyanın en derin gölüdür. Ayrıca, dünya üzerinde bulunan donmamış tatlı suyun% 20'sini elinde tutan en büyük hacme sahiptir. Göl Baykal Dağları ile çevrilidir, çok sayıda adaya sahiptir ve bölgedeki en büyük 7. tatlı su gölüdür. Baykal Gölü'nde bulunan bitki ve hayvanların% 80 kadarı bölgeye özgüdür. Ancak Baykal Skullcap ayrıca Moğolistan, Kore ve Çin bölgelerinde de bulunur. Geleneksel Çin Tıbbında Chinese Skullcap veya Huang Qin olarak adlandırılabilir. Büyüyen Koşullar

  Baykal Skullcap, mümkünse hafif bir toprağı olan güneşin gölgede kalmasını tercih eder. Toprak iyi drene olmalı, ancak tamamen kurumamalıdır. Bitki fakir, kumlu topraklarda yetişirse, aktif kimyasalların köklerdeki kuvvetinin daha büyük olduğu söylenir. Kurulduktan sonra bu bitkinin ortalama su ihtiyacına sahip olduğu ve kuraklığa dayanıklı olduğu söylenir. Oldukça sert, büyümesi kolay ve düşük sıcaklıklara ve dona dayanıklıdır. Yerel yaşam alanlarındaki sıcaklıklar, Avustralya’da bulunanlara göre genellikle oldukça düşüktür.

  Bu bitki çok yıllık olmasına rağmen, yaşam döngüsü üç yıl kadar kısa olabilir, bu nedenle devam eden yeni tesislerin tedariki oldukça yararlıdır. Baykal Skullcap için tohum ilkbaharda ekilebilir veya yeni bahar büyümesi ortaya çıkmadan önce bitkiler bölünebilir. Daha büyük bölümler ekilebilir, daha küçük bölümler bahçeye hazır oluncaya kadar saksılarda saklanabilir.Odunsu veya yumuşak gövde kesimleri de bitkiden alınabilir ve birçok insan uç katmanlama konusunda başarılı olur. Bu bitki ayrıca kap yetiştiriciliği için de uygundur. Tıbbi Kullanımlar

  Baykal Skullcap, 2000 yılı aşkın bir süredir Geleneksel Çin Tıbbında kullanılan 50 temel bitkiden biridir. Enflamasyon veya enfeksiyon gibi 'sıcak ve nemli' durumlar için, sinirleri ve kaygıları yatıştırmak için kullanılır. TCM'de kullanılabilecek koşullar arasında ateş, sarılık, dizanteri, ishal, idrar yolu enfeksiyonları, karaciğer hastalığı, secde kanseri, solunum yolu enfeksiyonları, artrit ve anti-pıhtılaşma amaçları bulunur.

  Modern araştırmalar, bu bitkinin kökünde bulunan aktif kimyasalların etkinliği için önemli destek buldu. Bununla birlikte, gerçekten etkili bir dozaj seviyesi olup olmadığını ve her bir kurucu maddenin gerçek faydalarını belirlemek için yeterli araştırma yapılmamıştır. Antibakteriyel, anti-enflamatuar, anti-kanser, anti-anksiyete, anti-hipertansif ve karaciğer koruyucu etkileri dahil olmak üzere faaliyetler için potansiyel mevcuttur. Anti alerjik aktivite, yatıştırıcı ve anksiyete azaltma, saman nezlesi de dahil olmak üzere solunum koşullarına yardım ve egzama ve sedef hastalığı gibi alerjik cilt durumları hakkında da raporlar var.

  Baykal Skullcap'in düşük dereceli toksisiteye sahip olduğu ve çoğu insanın normal kullanımdan olumsuz yönde etkilenmesi muhtemel olmadığı tespit edildi. Bu bitkideki aktif bileşenler alkol ve Lityum, sedatif, yüksek kolesterol ve diyabet ilaçlarında kullanılan statinler de dahil olmak üzere bazı ilaçlar ile reaksiyona girebilir. Bazı insanlarda bu bitki uyuşukluğa, alerjik reaksiyona ve / veya karaciğer sorunlarına neden olabilir. Baykal Skullcap hamile veya emziren kadınlar tarafından kaçınılmalıdır.

  Bitkinin kökü, geleneksel tıpta kullanılır ve Baykal Skullcap Root ortak ismine götürür. Bitkideki aktif bileşenlerin birikmesi zaman alır, bu nedenle kökler sadece 3-4 yaş bitkilerde, tercihen ilkbahar ve sonbaharda toplanmalıdır.Kökleri kısmen gölgeli ve iyi havalandırılan bir alanda kurumaya bırakın.Tamamen bırakılabilir veya bir çay ikame edilmesi de dahil olmak üzere daha sonra kullanmak üzere basitçe dilimlenmiş olabilir. Bununla birlikte, kaliteli köklerin yeşil veya siyah değil, dış kısımda kahverengi ve iç kısımlarında sarı olması gerektiğini unutmayın.

  Scutellaria baicalensis, 3-4 yaş bitkilerin köklerinde bulunan yüksek flavonoid seviyeleri nedeniyle ticari olarak yetiştirilir. Aktif kimyasallar arasında baicalein, wogonin ve baicalin bulunur. Mutfak Kullanımları

  Kökleri ilkbahar ve sonbaharda 3-4 yaş bitkilerden toplanabilir. Acı bir tadı var ve tıbbi kullanımları var. Bununla birlikte, yapraklar salata ve sebze yemekleri için kullanılabilir. Tat, genç veya yaşlı yaprakların kullanılmasına bağlı olarak, tatlıdan acıya değişebilir.

  Bu web sitesinde verilen tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen herhangi bir tedaviye başlamadan önce profesyonel tavsiye alın.

  Yorum yap


  • #3
   Baykal Skullcap
   Bilimsel Ad (lar): Scutellaria baicalensis Georgi.
   Ortak Ad (lar): Baical skullcap, Çin skullcap, Altın kök, Huang çene, Huang lien, Huang-qin, Hwang-keum, Hwanggum, Koganebana, Senohgon, Whang-geum, Wogon

   Tıbben gözden Eczacılar ile tarafından. Son güncelleme tarihi Mar 1, 2019.

   Klinik Genel Bakış
   kullanım
   Baykal skullcap, anti-enflamatuar, antioksidan, immün koruyucu, antikanser, antimikrobiyal, antiviral ve dolaşım koşulları için kullanılmıştır. Bununla birlikte, bu kullanımları desteklemek için sınırlı kalitede klinik çalışmalar mevcuttur.

   Dozlama
   3 ila 10 g / gün, 3 ila 9 g kök / gün, 2 ila 6 g kuru kök / gün, 4 ila 12 mL sıvı özü.

   Kontrendikasyonlar
   Kontrendikasyonlar tespit edilmemiştir.

   Hamilelik / Emzirme
   Hamilelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlikle ilgili bilgiler eksiktir.

   Etkileşimler
   Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

   Ters tepkiler
   Birkaç advers reaksiyon bildirilmiştir.

   Toksikoloji
   Sağlıklı gönüllülerin 1. faz çalışmasında, 100 ila 2.800 mg arasındaki baicalein hepatik veya böbrek toksisitesi ile ilişkili değildi. Bilimsel Aile

   Botanik
   Baykal kafatası başlığı, etli kökleri olan, 0.3 ila 1.2 m yüksekliğe kadar büyüyen çok yıllık bir otsu bitkidir. Neşter şeklinde yaprakları, mor-mavi çiçekleri ve siyah-kahverengi, yumurta biçimli somunları vardır. Bitki Japonya, Çin, Kore, Moğolistan ve Rusya 1'de bulunur ve güneşli, çimenli yamaçlarda ve kuru, kumlu topraklarda büyür. Kurutulmuş kök geleneksel Çin tıbbında kullanılır. Baykal kafatası kapağı, bir Kuzey Amerika türü olan (Scullcap monograph'a bakınız) skullcap (Scutellaria laterifolia) ile ilgilidir. 2

   Tarihçe
   Baykal skullcap, ateş, hipertansiyon, öksürük ve diğer rahatsızlıkların tedavisinde 2.000 yıldan uzun bir süredir kullanılan ve günümüzde dizanteri ve diyare için geleneksel bir ilaç olarak kullanılan bir Çin şifalı bitkidir. Baykal skullcap, kuzeybatı Çin'deki MS ikinci yüzyıl mezarında bulunan birçok farmasötik kombinasyon hazırlığına dahil edildi. 2

   Baykal kafatası kapağı Çin'de ateş, öksürük, GI ve idrar sorunları için reçete edilir. Bu kullanımlar klinik denemeler tarafından desteklenmiştir. Baykal skullcap ayrıca Çin bitkisel ilaçlarında iltihaplanma, alerji, dermatit, hiperlipidemi ve ateroskleroz tedavisinde kullanılır. 2 , 3


   Kimya
   S. baicalensis'te bulunan başlıca fitokimyasallar, flavonoidleri, glikozitleri ve bunların glukoronitlerini içerir. 1 S. baicalensis'te bulunan flavonoidler arasında baicalin, baicalein, wogonin ve wogonoside bulunur. 2 , 4 S. baicalensis kökünden flavonoidlerin ters fazlı yüksek performanslı sıvı kromatografisi tayini rapor edilmiştir. 5 Flavon sentaz Ι ve ΙΙ, chrysin, wogonin, apigenin, salvigenin, scutellarein ve izoscutellarein, S. baicalensis yaprak kısımlarında da bulunan flavonoid bileşenleri arasındaydı. 6Flavonlar baicalein, oroxylin ve skullcapflavone ΙΙ de tanımlandı. 7 Diğer raporlar da benzer flavonoid içeriğini doğruladı. 8 , 9Bir raporda bazı bitki örneklerinde melatonin tanımlanmıştır. 10 Diğer bileşikler arasında steroller ve benzoik asit bulunur. 2 Kuzey Amerika türleri, S. laterifolia kimyasal bileşenlerde farklılık gösterir.

   Kullanımlar ve Farmakoloji
   Anti-enflamatuar etkiler
   Baykal kafatası kapağının anti-enflamatuar etkileri iyi belgelenmiştir. Bir çalışma, 3 flavonoid metanolik ekstresi (wogonin, baicalein ve baicalin) ile prednizolonunkine benzer bir etki bildirmiştir. 11 Baicalein, siklooksijenazın (COX) inhibisyonu ile sonuçta prostaglandinlerin oluşumunu azaltarak anti-enflamatuar özellikler elde etmede etkili olabilir. 12

   Hayvan / İn vitro veri
   Başka bir çalışma, Saxifraga rivularis'in kloroform ekstraktının, carrageenan kaynaklı sıçan pençe ödemine karşı indometasinden daha fazla inhibisyon gösterdiğini bildirdi. Baicalin ayrıca baicalein ve wogonin ile karşılaştırıldığında en etkili inhibisyon aktivitesini göstermiştir. 13 Wogonin, baicalein ve baicalin'in, bazı proteinler, antijenler ve enzimler yoluyla bazı anti-enflamatuar yolakları etkilediği bulunmuştur. 14 , 15 , 16

   Baicalein, oroxylin A ve wogonin içeren standartlaştırılmış ve saflaştırılmış bir S. baicalensis özütü, hem in vitro hem de in vivo kolit modellerinde anti-enflamatuar etkiler göstermiştir. Spesifik olarak, ekstrakt, histopatolojik ciddiyeti ve ayrıca COX-2, TNF-alfa ve interlökin-1be ekspresyonunu azaltarak tümör nekroz faktörü (TNF) -alfa ile indüklenen COX-2 ekspresyonunu azaltmıştır. 17 Bir murin modelinde, S. baicalensis, Paeonia lactiflora, Glycyrrhiza uralensis ve Ziziphus hünnap içeren bir Çin formülü, kolit ile indüklenen farelerde salisilazosülfapiridin ile karşılaştırıldığında benzer şekilde etkiliydi; 18

   BALB / c farelerinde 2,4-dinitroklorobenzen kaynaklı kontakt dermatit çalışmasında, S. baicalensis sulu bir ekstraktının topikal olarak uygulanması, enflamatuar sitokinlerin (yani, IL-4, IFN-gamma, TNF'nin üretimini azaltarak dermatiti baskıladı) -alfa). Lökositlerin dermise sızması ve epidermal kalınlık S. baicalensis ile de azalmıştır. 19

   Antioksidan etkiler
   S. baicalensis'in flavonoidleri, antioksidan etkiler için çalışılmıştır. Antioksidan aktiviteyi doğrulayan dört ana flavonoid (baicalein, baicalin, wogonin ve wogonoside) çeşitli sistemlerde çalışılmıştır. 20

   Hayvan / İn vitro veri
   Bir çalışma, baicaleinin en tutarlı antioksidan etkileri gösterdiğini, baicalin ve wogoninin de bazı antioksidan etkileri gösterdiğini ortaya koydu. Wogonoside'ın aktif olmadığı bulundu. 21 bitkinin bir ekstrakt aynı zamanda, belirli cilt hastalıklarına karşı potansiyel kullanımı önerilmiştir, morötesi ışıkla uyarılan oksidasyona karşı koruyucu bir etki göstermiştir. 22 Başka bir çalışma flavonoid baicaleinin sıçan karaciğer mikrozomlarında lipid peroksidasyonunu inhibe ettiğini buldu. 23 Çalışmalar ayrıca baicalein ve baicalin'in hidroksil radikalini, süperoksit anyonunu ve diğer serbest radikalleri doza bağlı bir şekilde, 4'ü ve baicaleinin doğrudan kardiyomiyositlerdeki süperoksit, hidrojen peroksit ve hidroksil radikallerini temizlediğini buldu. 24Flavonoidler wogonin ve wogonosid, bu radikallere ince bir etki göstermiştir, ancak bitkinin su ekstraktı ile birlikte nitrik oksit üretimini inhibe etti. 4 , 25 , 26 Sonuçlar ayrıca S. baicalensis'ten izole edilen ganhuangenin alfa-tokoferolden daha fazla antioksidan potansiyele sahip olduğunu göstermiştir. 27

   Klinik veri
   Baykal kafatasının antioksidan olarak kullanımı ile ilgili klinik veri yoktur.

   İmmün koruyucu / Antikanser etkileri
   Bir antioksidan olarak potansiyel etkileri nedeniyle, Baykal kafatası kapağı da immünoloji ve kanser araştırmalarında incelenmiştir.

   Hayvan / İn vitro veri
   Trombosit aracılı hemostazdaki bozukluklarla ilişkili Pliss lenfarkomlu sıçanlarda, S. baicalensis uygulaması, antitümör ve metastaz önleyici etkisinden sorumlu olabilecek normalleştirici bir etki üretti. 28 Diğer raporlarda, S. baicalensis'in bir 14-flavon kombinasyonu, fare derisi tümörü teşviki 29 üzerinde önleyici etkilere sahiptir ve ayrıca, baş ve boyun skuamöz hücreli karsinomalı laboratuar farelerinde antikanser aktivitesi göstermiştir. 30S. baicalensis, 8 başka bitki içeren bitkisel bir preparatta, prostat kanserinin tedavisi için değerlendirildi. PC-SPES tedavisi, hormona dirençli prostat kanserli hastalarda prostat spesifik antijeni% 50 azaltmıştır. Prostat kanserinde yaygın olarak yükselen enzim prostat asit fosfataz da hazırlanarak azaldı. 31 , 32 Bununla birlikte, PC-SPES, 2002 Şubat ayında geri çekildi ve piyasadan çekildi; çünkü bazı partiler ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından kontrol edilen reçeteli ilaçlarla kontamine oldu. Üretici artık kullanımda değil ve PC-SPES artık yapılmıyor. PC-SPES Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal olarak mevcut değildir. 33

   Bir çalışma, bir gıda alerjisi tepkisine neden olmak için ovalbümin ile duyarlılaştırılmış farelerde günde bir kez ağızdan 25 mg / kg kafatasının uygulanmasının, sitokin üretimindeki azalmanın yanı sıra azaltılmış anafilaktik tepkinin yanı sıra kafatası başlığının önleyici bir parça olabileceği sonucuna varmıştır. Gıda alerjileri için. 34 Adenokarsinomalı bir murin modelinde baicalin, sitokin (yani, TNF-alfa, IL-6) seviyelerini azaltarak ve kas atrofisini önleyerek anoreksi iyileştirmiştir. Besin alımı, baicalin alan farelerde, plasebo alanlara kıyasla daha fazlaydı. 35 Baicalein, GPR30 sinyalleme yolunun aktivasyonuna müdahale ederek, bir dizi meme kanseri hücresinde 17-beta-estradiolün neden olduğu göç, adezyon ve istilayı inhibe etti. 36 Wogonin, HL-60 lösemi hücrelerinde hem zamana hem de doza bağlı bir şekilde hücre canlılığını inhibe etti ve ayrıca 3, 8 ve 9 kaspazlarının aktivasyonunu arttırdı. 37 İnsan kolorektal kanseri HCT116 hücrelerinde, baicalein konsantrasyona bağlı bir şekilde hücre canlılığını azaltmıştır. Baicalein ile 24 saatlik tedaviden sonra, hücreler daha yuvarlanmış ve bir araya getirilerek dağıtılmıştır. Baicalein, bu kolorektal kanser hücrelerinin apoptozisini uyardı. Göçün baskılanması, matris metaloproteinazları 2 ve 9'u inhibe etme kabiliyetiyle tedavi edilen baicalein ile meydana geldi. Baicalein ayrıca iltihaplanma ile ilişkili tümörlerin oluşumunu da azalttı. 38 Akut lenfositik lösemili çocuklardan elde edilen periferik kan lökositlerinin hücre canlılığı, bir S. baicalensis özütü kullanılarak azaltıldı. 39

   Klinik veri
   Akciğer kanseri hastalarına uygulanan S. baicalensis bazı immünoglobülinleri iyileştirmiştir. 40 Başka bir raporda, bir Japon bitkisel ilacı Sho-saiko-to (TJ-9) bileşenlerinin, yapışık hücre (monosit / makrofaj) fraksiyonunda ve periferik yapışmayan hücrede (lenfosit) fraksiyonunda IL-12 üretimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. karaciğer sirozu hastalarından ve sağlıklı deneklerden kan mononükleer hücreleri alındı. IL-12, sistemik savunmayı ve biyolojik düzenlemeyi koruyan önemli bir sitokindir. 41 88 akciğer kanserli hastaya verilen kuru kafatasının kuru ekstresi hematopoez stimülasyonunu arttırdı ve diğer antikanser parametrelerini iyileştirdi. 42 Baicalin ve baicalein, belirli hücre hatlarında hücre çoğalmasını inhibe etti, 43uyarılmış kinon redüktaz, 44 ve prostat kanseri hücrelerinde uyarılmış apoptoz. 45 Diğer in vitro etkiler, baicaleinin antijenotoksik etkilerini içermektedir. 46

   Antimikrobiyal etkiler
   Hayvan / İn vitro veri
   Baykal kafatası kapağının antimikrobiyal etkilerini değerlendiren çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Seçilmiş oral bakteriler üzerinde bir S. baicalensis preparasyonunun in vitro test edilmesi, belirtilen konsantrasyonlarda bakteriyostatik ve bakterisit etkilerini göstermiştir. 47 Flavon izolat baicalinin, metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) ve S. aureus'un diğer beta-laktam dirençli suşlarına karşı beta-laktam antibiyotiklerle sinerjistik olduğu bulundu. 48 Bir çalışma baicaleinin penisilinaz üreten S. aureus ve MRSA'ya karşı penisilinaz'ı doza bağlı bir şekilde inhibe ederek etkili olduğunu buldu. 49Bitkinin antiviral etkileri de bildirilmiştir. S. baicalensis kaynaklı bir flavonoid bileşiği, T hücresi lösemi virüs tipini Ι (HTLV-Ι) inhibe etti. Kurucu baicalin ters transkriptaz HTLV-Ι-enfekte edilmiş hücrelerde etkinliği, aynı zamanda, Moloney kemirgen lösemi virüsü ve Rous-bağlantılı virüs tip 2 saflaştırılmış ters transkriptaz aktivitesini inhibe eden 50 , aynı zamanda, S. baicalensis yapraklardan isoscutellarein gibi diğer flavonlar, in vitro anti-influenza virüsü aktivitesi gösterdi. 51S. baicalensis köklerinden izoscutellarein-8-metileter, influenza A ve B virüslerine karşı etkilere sahipti; bunun sonucunda, A / Guizhou ve B / Ibaraki virüslerinin çoğalmasının, viral zarfların endozom / lizozom membranı ile füzyonunu inhibe ederek inhibe ettiği sonucuna varıldı virüs enfeksiyon döngüsünün erken aşamasında. 52 Bir başka in vitro çalışmada, 11 farklı oral bakteri türüne karşı baicaleinin antimikrobiyal etkiler gösterdiği bulundu. Baicalein ayrıca bu bakteri suşlarında ampisilin ve / veya gentamisin ile kombinasyon halinde uygulandığında sinerjik ve bazen de ilave etkiler uyguladı. 53

   Klinik veri
   Pulmoner enfeksiyonu olan 60 hastada intravenöz piperasilin'e karşı Scutelleria bileşik enjeksiyonu incelendi. Sonuçlar, etkili oranlar, lökosit sayısı ve düşük advers reaksiyon insidansı gibi bazı parametrelerde karşılaştırılabilir. Ancak, piprasilin grubunda 30 hastanın 4'ünde müteakip mantar enfeksiyonu vardı; Scutelleria grubunda ise tedaviden sonra hiçbir mantar enfeksiyonu bulunmadı. 54Yüksek antifungal aktivite bir bitkisel tarama çalışmasında S. baicalensis neden olduğu kantitatif yapı bulunmuştur. 55 Antifungal etki, S. baicalensis'in Cryptococcus neoformans ve Pityrosporum'a karşı aktif olduğu tespit edilen başka bir raporda baicalein'e bağlıydı. 56

   Kardiyovasküler etkiler

   Hayvan / İn vitro veri
   Baykal kafatası kapağı, dolaşım problemlerini hafifletmek için kullanılmıştır (örneğin, yüksek tansiyon, arteriyoskleroz, varis damarları, morarma). 2 Flavone baicalein, kültürlenmiş insan umbilikal ven endotel hücrelerinde trombin ve trombin kaynaklı kalsiyum ve plazminojen aktivatörlerini inhibe etti ve arteriyoskleroz ve trombozda potansiyel faydaları ortaya koydu. 57 S. baicalensis köklerinin, özellikle renin bağımlı hipertansiyonda kan basıncını düşürdüğü öne sürülmüştür; Bununla birlikte, bir fare modelinde, baicalein vazokonstriksiyona duyarlılığı arttırdı. Lipoksijenazın inhibisyonu ayrıca baicalein hipotansif etkilerini açıklayabilir. 12 Baicalein, trombin-aracılığıyla ek olarak fibrin polimerizasyonu, uzun süreli aktif kısmi tromboplastin zamanı, protrombin zamanı, azaltılmış trombosit agregasyonunu düşük FeC azalma 3 teşvikli trombüs oluşumunu ve faktör X ve trombin aktivitesini aktive inhibe etti. Ek olarak, fare kuyruklarında ölçülen kanama süresi uzamıştır. Bununla birlikte, baicalein, warfarin ve heparin ile karşılaştırıldığında daha zayıf antikoagülan aktiviteleri uygulamaktadır. 58

   Klinik veri
   Araştırma, Baikal skullcap'in kardiyovasküler etkiler için kullanımıyla ilgili klinik veri olmadığını ortaya koymaktadır.

   Nöroprotektif etkiler

   Baykal kafatası kapağı, anti-enflamatuar, antioksidan ve antiapoptotik etkiler nedeniyle nörodejeneratif hastalıklarda koruyucu bir etki gösterebilir. 1

   Hayvan / İn vitro veri
   Baykal kafatası kapağı Alzheimer hastalığının tedavisinde faydalı olabilir. Baykal kafatasından çıkan flavonoidler, lipid peroksidasyon birikimini ve glial hücre proliferasyonunu azaltarak hipokampal nöronlar üzerinde koruyucu bir etki yaptı. 59 Okadaik aside bağlı nöron hasarının bir murin modelinde, S. baicalensis, hipokampus ve beyin korteksindeki nöronal yaralanmaları azalttı. Ek olarak, S. baicalensis, nöron sayısındaki azalmayı tersine çevirdi. 60

   Parkinson hastalığının 1-metil-4-fenil-1,2,3,6-tetrahidropiridin (MPTP) kaynaklı murin modelinde, baicalein 140 veya 280 mg / kg, MPTP'nin pozitif olanlara benzer şekilde davranışsal açıklarını iyileştirdi Madoparın kontrolü. Baicalein ayrıca nörogenez, nöroblast proliferasyonu, nörotrofin sinyal yolu, yürüme ve lokomotor davranışlarındaki gelişmeler ve gen ekspresyonunun düzenlenmesi ile de ilişkilendirildi. 61

   Klinik veri
   Nöroprotektif etkiler için Baikal skullcap kullanımı ile ilgili klinik veri yoktur.

   sedef hastalığı
   Hayvan / İn vitro veri
   Bir fare modelinde, baicalin kreminin topikal uygulaması 2,4-dinitroflorobenzen kaynaklı bir temas aşırı duyarlılık reaksiyonunu inhibe etti. Anti-enflamatuar etki, takrolimusta görülenle aynı büyüklükte değildi. Etkiler 24 saate kıyasla daha yüksek konsantrasyonlarda olduğu gibi 48 saatte de daha güçlüydü. Ek olarak, baicalin kremi psoriazisli fare kuyruklarının epidermisinde farklılaşma üretmiştir,% 5'lik krema,% 1'lik baicalin ve% 3'lük kremlere kıyasla en büyük etkiye sahiptir. 62

   Klinik veri
   Bir vaka raporunda psoriazisin, S. baicalensis ve Indigo naturalis ve Cortex phellodendri içeren topikal bir merhemle başarılı bir şekilde tedavi edildiği tarif edildi. 2 yaşında bir psoriasis öyküsü olan 8 yaşında bir erkek çocuk aslında geleneksel tedavilere duyarlıydı; bununla birlikte semptomları devam eden tedaviyle kötüleşti. Kombinasyon merhemini 2 ay boyunca günde iki kez aldıktan sonra, önceki% 80 vücut yüzeyi% 0'a yükseldi. 1 yıl boyunca remisyonda kaldı ve ara sıra küçük parlamalar için merhemlere tekrar başvurmak faydalı oldu. 63 Bununla birlikte, klinik kanıt yoktur.

   Diğer etkiler
   Baicalin, sıçanlarda da hepatoprotektif eylemler sergiledi. 64 Baykal skullcap preparatlarının diğer kullanımları arasında yenidoğan sarılığının tedavisi, 65 belirgin anti-alerjenik etki, 66 yara, şişme, kaynama ve diyabetik problem bulunmaktadır. 2 Bir in vitro çalışma, S. baicalensis ile ilişkili zayıf östrojenik aktivite bildirdi. 67 S. baicalensis'ten türetilen beş flavonoidin, in vitro alfa-glukosidaz aktivitesini inhibe ettiği bulunmuştur. Spesifik olarak, en güçlü inhibitör baicalein, ardından wogonin, baicalin, chrysin ve oroksilin A idi. 68Ayrıca, baicalein, Caco-2 hücrelerinde sıçan intestinal sukrozun yanı sıra insan intestinal sukroz ifadesini de inhibe etti. Bu nedenle bileşik, postprandiyal kan glukoz seviyelerinin düşürülmesinde faydalı olabilir. 69

   Dozlama
   3 ila 10 g / gün, 3 ila 9 g kök / gün, 2 ila 6 g kuru kök / gün, 4 ila 12 mL sıvı özü. 70

   Hamilelik / Emzirme
   Hamilelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlikle ilgili bilgiler eksiktir. Bir farenin çalışmasında, 32 g / kg / güne kadar bir sulu S. baicalensis kökü ekstraktının verilmesi fetal malformasyon ile sonuçlanmamıştır. Bununla birlikte, maksimum doz 32 g / kg / gün, karaciğerde ve böbrek ağırlıklarında maternal yükselmelere neden olmuştur. 71 , 72 , 73 , 74

   Etkileşimler
   Alfa glukozidaz inhibitörleri
   Baicalein alfa-glukosidaz inhibitörlerine benzer bir etki mekanizmasına sahip olabileceğinden, 69 alfa glukozidaz inhibitörleri alan hastalarda dikkatli olunması durumunda, baicalein ile alındığında hipoglisemi açısından izlenmelidir.

   Antitrombositer / Antikoagülanlar
   Poicalein potansiyel antiplatelet, antikoagülan ve profibronolitik etkilerinden dolayı, 58 kanama süresini uzatabilecek herhangi bir ilaç veya takviye alan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

   Sarımsak takviyesi
   Bir murin modelinde, S. baicalensis'e sarımsak eklenmesi eğrinin altındaki alan ve maksimum plazma konsantrasyonuna kadar süre ile ilişkilendirildi. 75

   Ters tepkiler
   Birkaç advers reaksiyon bildirilmiştir. Baikal skullcap flavonlarının gama-aminobutirik asit A ​​reseptörünün benzodiazepin bölgesi ile etkileşime girdiği gösterilmiş olduğundan, sedasyon birlikte uygulama ile ortaya çıkabilir. 76 IV Scutellaria bileşiğinin 60 hastadan oluşan bir çalışmasında karaciğer, böbrek veya medulla bölgelerinde advers reaksiyon bildirilmemiştir. 54 S. baicalensis yapraklarından izole edilen izoscutellarein farelerde ihmal edilebilir toksik etkiler üretti. 48Baicalin ve kateşinler içeren reçeteli bir tıbbi gıda ürünü olan Limbrel (flavocoxid) hepatik yaralanma ile ilişkilendirilmiştir. Bir vaka serisi 57 ila 68 yaşları arasındaki kadınlarda osteoartrit tedavisi için 4 günde flavocoxid (günde iki kez 250 ila 500 mg) nedeniyle karaciğer hasarı olduğunu bildirdi. Semptomların ortaya çıkması (yani sarılık, kaşıntı, karın ağrısı, ateş, döküntü) başlamadan itibaren 1 ila 3 ay içinde ortaya çıktı ve birkaç gün içinde kesildi. Limbrel, S. baicalensis ve A. catechu'dan elde edilen bileşiklerin özel bir karışımını içerdiğinden, karaciğer hasarından sorumlu olabilecek ayırt etmek mümkün olmayabilir. 77Birinci faz çalışmasında 100 ila 2.800 mg baicalein alan sağlıklı gönüllülerde, hiperaktif barsak sesleri, abdominal distansiyon, kabızlık, baş dönmesi, uyku hali, bulanık görme, plazma fibrinojeninde azalma ve kan lökositinde azalma bildirilmiştir. 78

   Toksikoloji
   Sağlıklı gönüllülerin 1. faz çalışmasında, 100 ila 2.800 mg arasındaki baicalein hepatik veya böbrek toksisitesi ile ilişkili değildi. 78

   Endeks Terimleri
   Scutellaria laterifolia
   • Takke
   Referanslar

   1. Gaire BP, Moon SK, inme yönetiminde Kim H. Scutellaria baicalensis : doğanın geleneksel Doğu tıbbında kutsama. Chin J Integr Med . 2014; 20 (9): 712-720,247524752. Chevallier, A. Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi . New York, NY: DK Yayınları, Inc; 1996: 133.3. Newell C, Anderson L, Phillipson J. Bitkisel İlaçlar . Londra, İngiltere: Pharmaceutical Press; 1996: 239-240.4. Gao Z, Yang X, Huang K, Xu H. Scutellaria baicalensis Georgi'nin yarıçapından çıkarılan flavonoidlerin serbest radikal temizleme ve mekanizma çalışmaları . Appl Magn Reson . 2000, 19 (1): 35-44.5. Stojakowska A, Malarz J. Scutellaria baicalensis Georgi'nin köklerinde flavonoidlerin kantitatif bir RP-HPLC tayini . Herba Pol . 1998; 44: 300-306.6. Miyaichi Y, Imoto Y, Saida H, Tomimori T. Scutellaria türlerinin bileşenleri üzerinde çalışmalar . (X). Scutellaria baicalensis Georgi'nin yapraklarının flavonoid bileşenleri üzerinde . Shoyakugaku Zasshi . 1988; 42: 216-219.7. Liao JF, Wang HH, Chen MC, Chen CC, Chen CF. Scutellaria baicalensis kökünden Benzodiazepin bağlayıcı bölge etkileşimli flavonlar . Planta Med . 1998; 64 (6): 571-572,97766648. Tomimori T, Jin H, Miyaichi Y, Toyofuku S, Namba T. Scutellaria türlerinin bileşenleri üzerinde çalışmalar . VI. Scutellaria baicalensis Georgi'nin kökü flavonoid bileşenleri üzerinde (5). Scutellaria köklerinde flavonoidlerin yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile kantitatif analizi [Japonca]. Yakugaku Zasshi . 1985; 05 (2): 148-155,40094239. Morimoto S, Tateishi N, Matsuda T, vd. Scutellaria baicalensis Georgi'nin süspansiyon hücrelerinde yeni hidrojen peroksit metabolizması . J Biol Chem . 1998; (20), 273: 12.606-12.612.10. Murch SJ, Simmons CB, Saxena PK. Melatonin ateşli ve diğer şifalı bitkilerde bulunur. Lancet . 1997; 350 (9091): 1598-1599,939334411. Chung CP, Park JB, Bae KH. Scutellaria baicalensis ve flavonoidlerinin kökünden metanolik ekstraktın farmakolojik etkileri insan dişeti fibroblastı üzerine. Planta Med . 1995; 61 (2): 150-153,775392212. Huang Y, Tsang SY, Yao X, Chen ZY. Kardiyovasküler sistemde baicaleinin biyolojik özellikleri. Curr Uyuşturucu Hedefleri Kardiyovask Haematol Disord . 2005; 5 (2): 177-184,1585375013. Lin CC, Shieh DE. Scutellaria rivularis özlerinin anti-enflamatuar aktivitesi ve aktif bileşenleri, baicalin, baicalein ve wogonin'dir. Ben J Chin Med . 1996; 24 (1): 31-36,873917914. Chang YL, Shen JJ, BSA Wung, Cheng JJ, Wang DL. Çin bitkisel ilacı wogonin, insan endotel hücrelerinde monosit kemotaktik protein-1 gen ekspresyonunu inhibe eder. Mol Pharmacol . 2001; 60 (3): 507-513,1150288115. Krakauer T, Li BQ, Genç HA. Flavonoid baicalin, süperantiyenin indüklediği inflamatuar sitokinleri ve kemokinleri inhibe eder. FEBS Lett . 2001; 500 (1-2): 52-55,1143492516. Wakabayashi I. Makrofajlarda baicalein ve wogoninin lipopolisakkarit kaynaklı nitrik oksit üretimi üzerindeki inhibitör etkileri Farmakol Toksikol . 1999; 84 (6): 288-291,1040173117. Jiang WY, Seo GS, Kim YC, Sohn DH, Lee SH. Scutellaria baicalensis'in standartlaştırılmış fraksiyonu olan PF2405 , koliti in vitro ve in vivo olarak iyileştirir. Arch Pharm Res . 2015; 38 (6): 1127-1137,2557733518. Chen P, Zhou X, Zhang L, vd. Huangqin tang ekstraktının farelerde ülseratif kolit üzerine anti-enflamatuar etkileri. J. Ethnopharmacol . 2015; 162: 207-214,2557689319. Kim TW, Choi JM, Kim MS, Son HY, Lim JH. Scutellaria baicalensis'in topikal uygulaması 2,4-dinitroklorobenzen kaynaklı kontakt dermatiti baskılar. Nat Prod Res . 2016; 30 (6): 705-709.20. Gao Z, Huang K, Yang X, Xu H. Scutellaria baicalensis Georgi'nin yarıçapından elde edilen flavonoitlerin serbest radikal temizleme ve antioksidan aktiviteleri . Biochim Biophys Acta . 1999; 1472 (3): 643-650,1056477821. Wozniak D, Drys A, Matkowski A. Scutellariae baicalensis radix'ten flavonların antiradikal ve antioksidan aktivitesi . Nat Prod Res . 2015; 29 (16): 1567-1570.22. Gabrielska J, Oszmianski J, Zylka R, Komorowska M. Lesitin lipozomlarındaki Scutellaria baicalensis kaynaklıflavonların antioksidan aktivitesi . Z Naturforsch . 1997; 52 (11-12): 817-823,946393923. Gao D, Sakurai K, Chen J, Ogiso T. Baicalein'in, askorbik aside bağlı sıçan karaciğer mikrozomlarının lipid peroksidasyonuna karşı korunması. Res Commun Mol Pathol Pharmacol . 1995; 90 (1): 103-114,858133524. Shao Z, Li C, Vandon Hoek T, vd. Alıntı Scutellaria baicalensis Georgi kardiyomiyositlerde oksidan stres azaltır. J. Mol Celi Cardiol . 1999; 31 (10): 1885-1889,1052542625. Kim H, Kim YS, Kim SY, Suk K. Bitki flavonoid wogonin, nitrik oksit üretimini inhibe ederek aktif C6 sıçan glial hücrelerinin ölümünü baskılar. Neurosci Lett . 2001; 309 (1) 9: 67-71,1148954826. Tezuka Y, Irikawa S, Kaneko T, vd. Çin bitkisel ilaç özütlerinin nitrik oksit üretimi üzerindeki inhibe edici aktivite için taranması ve Zanthoxylum bungeanum'un aktif bir bileşiğinin tanımlanması . J. Ethnopharmacol . 2001; 77 (2-3): 209-217,1153536627. Lim BO, Yu BP, Kim SC, Park DK. Ganhuangenin'in lipid peroksidasyonuna karşı antioksidan etkisi. Fitother Res . 1999; 13 (6): 479-483,1047975728. Razina T, Udintsev S, Tiutrin I, Borovskaia T, Iaremenko K. Tikalbaz kafatasının özünün antimetastik etki mekanizmasında trombosit agregasyon işlevinin rolü [Rusça]. Vopr Onkol . 1989; 35 (3): 331-335,270531629. Konoshima T, Kokumai M, Kozuka M, et al. Deri tümör promosyonu inhibitörleri üzerine çalışmalar XI. Scutellaria baicalensis'in flavonoidlerinin Epstein-Barr virüsü aktivasyonu ve bunların antitümör destekleyici aktiviteleri üzerindeki inhibitör etkileri . Chem Pharm Bull (Tokyo) . 1992; 40 (2): 531-533,131879230. Zhang DY, Wu J, Ye F, vd. Scutellaria baicalensis tarafından kanser hücresi çoğalmasının ve prostaglandin E2 sentezinin inhibisyonu . Kanser Arş . 2003; 63 (14): 4037-4043.31. Küçük EJ, Frohlich MW, Bok R, vd. Progresif prostat kanserli hastalarda bitkisel destek PC-SPES'in deneme çalışması. J Clin Oncol . 2000, 18 (21): 3595-3603,1105443232. Ah, WK, George DJ, Hackmann K, Manola J, Kantoff PW. Bitkisel kombinasyon olan PC-SPES'in androjenden bağımsız prostat kanserli hastaların tedavisinde etkinliği. Üroloji . 2001; 57 (1): 122-126,1116415633. Ulusal Kanser Enstitüsü. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri. PC-SPEC (PDQ). Sağlık Profesyonel Versiyonu. 29 Eylül 2015 tarihinde güncellenmiştir. http://www.cancer.gov/about-cancer/t...hp/pc-spes-pdq . Erişim tarihi: 20 Ocak 201634. Shin HS, Bae MJ, Jung SY, DH. Skullcap ( Scutellaria baicalensis ) özünün fare alerjisi modelinde önleyici etkileri . J. Ethnopharmacol . 2014; 153 (3): 667-673,2463719335. Li B, Wan L, Li Y, vd. Scutellaria baicalensis'in bir bileşeni olan Baicalin , anoreksiyi hafifletir ve deneysel kanser kaşeksisinde iskelet kası atrofisini önler. Tümör Biol . 2014; 35 (12): 12.415-12425,2519513336. Shang D, Li Z, Zhu Z, vd. Baicalein, 17-est-estradiol ile indüklenen göçü, G protein-bağlı reseptör 30 sinyal yolu yoluyla meme kanseri hücrelerinin yapışmasını ve istila edilmesini baskılar. Oncol Rep . 2015; 33 (4): 2077-2085,2567244237. Hu C, Xu M, Qin R, Chen W, Xu X. Wogonin, PI3K-AKT sinyal yolunun inhibisyonu yoluyla HL-60 lösemi hücrelerinde apoptoz ve endoplazmik retikulum stresini indükler. Oncol Rep . 2015; 33 (6): 3146-3154,2584639438. Kim DH, Hossain MA, Kang YJ, vd. Scutellaria baicalensis Georgi'nin aktif bir bileşeni olan Baicalein , insan kolon kanseri hücrelerinde apoptozu indükler ve farelerde AOM / DSS kaynaklı kolon kanserini önler. Int J Oncol . 2013; 43 (5): 1652-1658,2400835639. Orzechowska B, Chaber R, Wiśniewska A, vd. Scutellaria baicalensis'in özünden baicalin , akut lenfositik lösemili çocukların lökositlerindeki doğal bağışıklık ve apoptozu etkiler. Int Immunopharmacol . 2014; 23 (2): 558-567,2544849940. Smol'ianinov ES, Gol'dberg VE, Matiash MG, vd. Scutellaria baicalensis ekstraktının antineoplastik kemoterapi alan akciğer kanserli hastaların imünolojik durumu üzerine etkisi [Rusça]. Eskp Klin Farmakol . 1997; 60 (6): 49-51,946060041. Yamashiki M, Nishimura A, Huang X, Nobori T, Sakaguchi S, Suzuki H. HCV pozitif karaciğer hastalarında Japon bitkisel ilaç "Sho-saiko-to" (TJ-9) 'un interlökin-12 üretimine etkileri siroz. Dev Immunol . 1999; 7 (1): 17-22,1063647542. Gol'dberg VE, Ryzhakov VM, Matiash MG, vd. Akciğer kanserli hastalarda antineoplastik kemoterapide hemostimülan olarak kuru Scutellaria baicalensis özü [Rusça]. Eksp Klin Farmakol . 1997; 60 (6): 28-30,946059344. Hsu SL, Hsieh YC, Hsieh WC, Chou CJ. Baicalein, çoklu hücre döngüsü düzenleyici moleküllerini modüle ederek çift büyüme durmasını tetikler. Eur J Pharmacol . 2001; 425 (3): 165-171,1151383445. Park HJ, Lee YW, Park HH, Lee YS, Kwon IB, Yu JH. Murin Hepa 1c1c7 hücrelerinde Scutellaria baicalensis ve flavonoidlerinin metanol ekstresi ile kinon redüktazın uyarılması. Eur J Kanser Önleme . 1998, 7 (6): 465-471,992629546. ​​Chan FL, Choi HL, Chen ZY, Chan PS, Huang Y. Prostat kanseri hücre hatlarında apoptozun bir flavonoid baicalin tarafından uyarılması. Kanser Lett . 2000, 160 (2): 219-228,1105365247. Lee BH, Lee SJ, Kang TH, vd. Baicalein: Scutellaria baicalensis'den elde edilen in vitro antijenotoksik bir bileşik . Planta Med . 2000, 66 (1): 70-71,1070573948. Tsao TF, Newman MG, Kwok YY, Horikoshi AK. Çin ve batı antimikrobiyal ajanlarının seçilen oral bakterilere etkisi. J Dent Res . 1982; 61 (9): 1103-1106,696328549. Liu IX, Durham Genel Müdürlüğü, Richards RM. Metisiline dirençli Staphyloccocus aureus ve S. aureus'un beta-laktam dirençli suşlarına karşı beta-laktam antibiyotiklerle Baicalin sinerjisi . J Pharm Pharmacol . 2000, 52 (3): 361-366,1075742750. Qian M, Tang S, Wu C, vd. Penisilinaz ve penisilinaz üreten Staphylococcus aureus'a karşı pencillinler arasındaki sinerji . Int J Med Microbiol . 2015; 305 (6): 501-504.51. Baylor NW, Fu T, Yan YD, Ruscetti FW. İnsan T hücresi lösemi virüsünün bitki flavonoid baicalin (7-glukuronik asit, 5,6-dihidroksiflavon) tarafından inhibisyonu. J Infect Dis . 1992; 165 (3): 433-437,137153552. Nagai T, Miyaichi Y, Tomimori T, Suzuki Y, Yamada H. İnfluenza virüsü sialidazı için inhibe edici aktiviteye sahip bitki flavonoidlerinin in vivo anti-grip virüsü aktivitesi. Antiviral Res . 1992; 19 (3): 207-217,144432753. Nagai T, Suzuki Y, Tomimori T, Yamada H. Bitki flavonoidinin antiviral aktivitesi, 5,7,4′-trihidroksi-8-metoksiflavon, Scutellaria baicalensis'in influenza A (H3N2) ve B virüslerine karşı köklerinden . Biol Pharm Bull . 1995; 18 (2): 295-299,774280154. Jang EJ, Cha SM, Choi SM, Cha JD. Baicaleinin antibiyotiklerle oral patojenlere karşı kombinasyonu. Arch Oral Biol . 2014, 59 (11): 1233-1241,2512981155. Lu Z. Pulmoner enfeksiyonu olan hastalarda intravenöz piprasilin sodyum veya scutellaria bileşiğin enjeksiyonu ile klinik karşılaştırmalı çalışma [Çince]. Zhong Xi Yi Jie, Za Zhi . 1990; 10 (7): 389, 413-415.220842156. Blaszczyk T, Kryzyzanowska J, Lamer-Zarawska E. 56 geleneksel Çin ilacının antimikotik özelliklerinin araştırılması. Fitother Res . 2000, 14 (3): 210-221,1081501857. Yang D, Michel D, Bevalot F, Chaumont JP, Millet-Clerc J. Kutanöz ve beklenmedik patojenik mantarlar üzerine Scutellaria baicalensis Georgi'nin in vitro antifungal aktivitesi [Fransızca]. Ann Pharm Fr . 1995; 53 (3): 138-141,767739658. Kimura Y, Yokoi K, Matsushita N, Okuda H. Scutellariae radix'ten izole edilen flavonoidlerin , kültürlenmiş insan umbilikal ven endotelyal agonist peptidinde trombin ve trombin reseptörü agonist peptidinin neden olduğu doku tipi plazminojen aktivatörü ve plazminojen aktivatörü inhibitör-1'in üretimi üzerindeki etkileri hücreler. J Pharm Pharmacol . 1997; 49 (8): 816-822,937936358. Lee K, Ku SK, Bae JS. Antiplatelet, antikoagülan ve baicaleinin profibrinolitik aktiviteleri. Arch Pharm Res . 2015; 38 (5): 893-903,2484903659. Gao J, Inagaki Y, Liu Y. Alzheimer hastalığının tedavisinde, geleneksel Çin tıbbından izole edilen flavonoidler üzerine araştırmalar. Intractable Nadir Dis Res . 2013, 2 (1): 3-10,2534309460. Zhang SF, Dong YC, Zhang XF, vd. Scutellaria kaynaklı flavonoidler, sıçanlarda okadaik aside bağlı nöronal hasarı hafifletir . Beyin Hasarı . 2015; 29 (11): 1376-1382,2608305063. Gao L, Li C, Yang RY, vd. Parkinson hastalığının MPTP ile indüklenen fare modelinde baicaleinin iyileştirici etkileri: Bir mikroarray çalışması. Pharmacol Biochem Behav . 2015; 133: 155-163,2589569262. Wu J, Li H, Li M. İki fare modelinde baicalin kreminin etkileri: 2,4-dinitroflorobenzen kaynaklı temas aşırı duyarlılığı ve sedef hastalığı için fare kuyruğu testi. Int J Clin Exp Med . 2015; 8 (2): 2128-2137,2593214363. Lin YK, Yen İK, Wong WR, Yang SH, Pang JH. Pediatrik sedef hastalığının Indigo naturalis kompozit merhem ile başarılı tedavisi . Pediatr Dermatol . 2006; 23 (5): 507-510,1701465464. Kyo R, Nakahata N, Sakakibara I, Kubo M, Ohizumi Y. Önemli bir şifalı bitkinin baicalin ve baicalein bileşenleri, C6 sıçan glioma hücrelerinde fosfolipaz C aktivitesini azaltarak hücre içi Ca2 + yükselmesini önler. J Pharm Pharmacol . 1998; 50 (10): 1179-1182,982166765. Ho NK. Geleneksel Çin tıbbı ve yenidoğan sarılığının tedavisi. Singapur Med J . 1996; 37 (6): 645-651,910406966. Amosova EN, Zueva EP, Razina TG, vd. Sibirya ve Uzak Doğu'daki bitkilerden yeni ülser karşıtı ajanların aranması [Rusça]. Eksp Klin Farmakol . 1998; 61 (6): 31-35,992981367. Zhang CZ, Wang SX, Zhang Y, Chen JP, Liang XM. Geleneksel olarak menopoz semptomlarının tedavisinde kullanılan Çin şifalı bitkilerinin in vitro östrojenik aktiviteleri. J. Ethnopharmacol . 2005; 98 (3): 295-300,1581426268. Yang JR, Luo JG, Kong LY. Santrifüjlü ultrafiltrasyon ile birleştirilmiş dörtlü uçuş tandem kütle spektrometresi ile sıvı kromatografi kullanılarak Scutellaria baicalensis kaynaklı α-glukosidaz inhibitörlerinin belirlenmesi . Chin J Nat Med . 2015; 13 (3): 208-214,2583536569. Nishioka T, Kawabata J, Aoyama Y. Baicalein, Scutellaria baicalensis kaynaklı bir alfa-glukosidaz inhibitörü . J Nat Prod . 1998; 61 (11): 1413-1415,983416770. Dük JA. Şifalı Bitkiler El Kitabı . Boca Raton, FL: CRC Press, 2002.71. Tian XY, Cheung LM, Leung K, vd. Scutellaria baicalensis ekstraktının farelerde embriyonik gelişim üzerine etkileri . Doğum Kusurları Res B Dev Reprod Toxicol . 2009; 86 (2): 79-84,1928386172. Yimam M, Lee YC, Hyun EJ, Jia Q. Oral olarak verilen botanik bileşimin üreme ve gelişimsel toksisitesi, UP446-Bölüm I: Yeni Zelanda beyaz tavşanlarında ve Sprague Dawley sıçanlarında embriyo-fetal gelişim üzerine etkileri. Doğum Kusurları Res (Bölüm B) . 2015; 104 (4): 141-152,2630316373. Yimam M, Lee YC, Hyun EJ, Jia Q. Oral olarak uygulanan botanik bileşimin üreme ve gelişimsel toksisitesi, UP446-Bölüm II: Sprague Dawley sıçanlarında maternal fonksiyon dahil, doğum öncesi ve doğum sonrası gelişim üzerine etkileri. Doğum Kusurları Res (Bölüm B) . 2015; 104 (4): 153-165,2603391974. Yimam M, Lee YC, Hyun EJ, Jia Q. Oral olarak verilen botanik bileşimin üreme ve gelişimsel toksisitesi, UP446-Bölüm III: Sprague Dawley sıçanlarında doğurganlık ve erken embriyonik gelişmelerin implantasyona etkileri. Doğum Kusurları Res (Bölüm B) . 2015; 104 (4): 166-176,2617363075. Zhou J, Qu F, Yu Y, Nan R. Sarımsakların birlikte uygulanmasının, Scutellaria baicalensis Georgi üzerinde pelvik iltihaplı model farelerin tedavi edilmesinde olumsuz etkisi olup olmadığı ? AFR J İşlem Tamamlayıcı Alternatif Med . 2008, 6 (1): 103-108.76. Hui KM, Wang XH, Xue H. Scutellaria baicalensis'in köklerinden flavonların benzodiazepin bölgesi ile etkileşimi . Planta Med . 2000, 66 (1): 91-93,1070574977. Chalasani N, Vuppalanchi R, Navarro V, vd. Osteoartrit için tıbbi bir gıda olan flavocoxid ( Limbrel ) nedeniyle akut karaciğer hasarı : Bir vaka serisi. Ann Intern Med . 2012; (12) 156: 857-860.78. Li M, Shi A, Pang H, vd. Sağlıklı deneklerde tek bir artan dozda baicalein çiğneme tabletinin güvenliği, tolere edilebilirliği ve farmakokinetiği. J. Ethnopharmacol . 2014; 156: 210-215,25219601

   Yorum yap

   Hazırlanıyor...
   X