Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Taş Kıran otu, Phyllanthus amarus, Phyllanthus niruri

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Taş Kıran otu, Phyllanthus amarus, Phyllanthus niruri

  Phyllanthus'un Sağlık Faydaları

  • by Cathy Wong, ND; Değerlendiren: Richard N. Fogoros, MD

  Kullanımları, Yararları ve Daha Fazlası

  Phyllanthus bitkisel ilaçlarda uzun süredir kullanılan bir bitki türüdür. Yaygın olarak ayurvedada kullanılan Phyllanthus amarus ve Phyllanthus niruri gibi türler çeşitli sağlık problemleri için doğal ilaçlar olarak kullanılmaktadır. Kullanımları

  Phyllanthus cinsinin bitkilerinin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi sağlık koşuluna yardımcı olduğu söylenir:
  Ek olarak, Phyllanthus cinsinin bitkilerinin ağrıyı hafiflettiği, karaciğer sağlığını iyileştirdiği ve yara iyileşmesini desteklediği söylenir. Yararları

  Ön çalışmalar, Phyllanthus cinsinin bitkilerinin, antioksidanlar, lignanlar (bir tür fitoöstrojen ) ve tanenler ( iltihabı azaltmak için bulunan bir madde sınıfı) dahil olmak üzere, sağlık arttırıcı özelliklere sahip birçok bileşik içerebileceğini ortaya koymaktadır.

  Phyllanthus cinsinin bitkilerin sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili araştırmalar çok sınırlı olmasına rağmen, Phyllanthus amarus ve Phyllanthus niruri türlerinin belirli yararlar sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. İşte mevcut araştırmalardan bazı önemli bulgulara bir göz atın:

  1) Karaciğer Sağlığı

  Laboratuvar araştırmalarında, bilim adamları, Phyllanthus'un bazı türlerinin karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Örneğin, Pharmaceutical Biology'den yapılan bir 2012 araştırmasında, Phyllanthus polyphyllus, Phyllanthus emblica ve Phyllanthus indofischeri'nin ekstraktlarının yüksek düzeyde karaciğer koruyucu aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir.

  Ancak, diğer araştırmalar, Phyllanthus cinsinin bitkilerinin, hepatit B enfeksiyonunun (karaciğerin enflamatuar hastalığı) tedavisinde etkili olmayabileceğini göstermektedir.

  Örneğin, Cochrane Veri Tabanı Sistematik İncelemesinden 2011 raporu, hepatit B enfeksiyonunun tedavisinde Phyllanthus cinsinin bitkilerinin kullanımı hakkındaki mevcut klinik çalışmaları analiz etmiştir.

  16 klinik çalışmaya (toplam 1.326 hasta) bakıldığında, raporun yazarları, "plasebo ile karşılaştırıldığında phyllanthus'un kronik HBV enfeksiyonu olan hastalara fayda sağladığına dair ikna edici kanıt bulunamadı." Yine de, yazarlar bir antiviral ilaç ile kombinasyon halinde Phyllanthus cinsinin bitki özlerinin kullanılmasının, hepatit B enfeksiyonunun tedavisinde tek başına aynı antiviral ilaçtan daha iyi olabileceğini belirlemiştir.

  2) Böbrek Taşları

  2002 yılında BJU International'da yayınlanan bir hayvan çalışmasına göre, Phyllanthus niruri böbrek taşlarının oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

  Ayrıca, Ürolojik Araştırma'dan yapılan bir 2004 çalışması, üç ay boyunca Phyllanthus niruri ile tedavi edilen hastaların idrar kalsiyumunda daha büyük bir düşüş yaşadıklarını (aynı süre boyunca plasebo verilen hastalarla karşılaştırıldığında) bulmuştur. Çalışmanın 69 çalışmasında (hepsi kalsiyum taşı oluşumu öyküsü olan) araştırmaya katılan araştırmacılar, Phyllanthus niruri'nin alımının böbrek taşlarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

  3) Kanser

  2010 yılında Fitoterapi Araştırmasında yayınlanan bir çalışmada, bilim adamları Phyllanthus emblica'nın anti-kanser etkilerini test ettiler. Fareler ve insan kanser hücre dizileri üzerinde yapılan bir dizi deneyde, Phyllanthus embriyosunun bir ekstresinin, tümör büyümesinin yavaşlamasına ve apoptozu (kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurmak için gerekli bir dizi programlanmış hücre ölümü) teşvik etmesine yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

  Bununla birlikte, Phyllanthus cinsindeki herhangi bir bitkinin, kanserin önlenmesi veya tedavisinde etkinliğini test eden klinik denemelerin mevcut olmadığı görülmektedir. Uyarılar

  Bugüne kadar, Phyllanthus cinsinin bitki özlerini içeren takviyelerin uzun süreli kullanımının güvenliği hakkında çok az şey bilinmektedir.

  Bu takviyelerin kullanılmasının bazı ilaçların (diyabet ve yüksek tansiyonun tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi) etkilerini artırabileceği konusunda bazı endişeler vardır. Bu nedenle, Phyllanthus cinsinin bitki ekstreleri içeren takviyeleri başka ilaçlarla kombinasyon halinde almadan önce bir doktora danışmak önemlidir.

  Diyet takviyelerinin büyük ölçüde düzensiz olduğu gerçeğinden dolayı, bazı Phyllanthus ürünlerinin içeriğinin ürün etiketinde belirtilenlerden farklı olabileceğini belirtmek önemlidir. Bazı durumlarda, ürün her bitki için belirtilen miktardan farklı dozlar verebilir. Diğer durumlarda, ürün metaller gibi diğer maddelerle kirlenmiş olabilir. Tüketiciler herhangi bir besin takviyesi alırken bu tür risklerle karşı karşıya kalırken, bu riskler çeşitli dozlarda çeşitli otlar içeren Ayurvedik ürünlerin satın alınmasında daha büyük olabilir.

  Ek olarak, gebe kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda ve tıbbi şartlarda ya da ilaç kullananlarda takviyelerin güvenliği sağlanamamıştır. Burada takviyeleri kullanmayla ilgili ipuçları alabilirsiniz, ancak herhangi bir bitkisel ilacın kullanımını düşünüyorsanız, öncelikle birinci basamak sağlayıcınızla konuşun.

  > Kaynaklar:

  > Bagalkotkar G, Sagineedu SR, Saad MS, > Stanslas > J. "Phyllanthus > niruri > Phytochemicals > ve bunların farmakolojik özellikleri: bir gözden geçirme." J Pharm Pharmacol. 2006 Aralık; 58 (12): 1559-70.

  > Calixto JB, Santos AR, Cechinel Filho V, Yunes RA. "Phyllanthus cinsinin bitkilerinin incelenmesi: bunların kimyası, farmakolojisi ve terapötik potansiyeli." Med Res Rev. 1998 Temmuz; 18 (4): 225-58.

  > Freitas AM, Schor N, Boim MA. "Phyllanthus > niruri > 'nin kalsiyum oksalat kristalizasyonu ve > renal > taş oluşumu ile ilişkili diğer faktörlerin üriner inhibitörleri üzerindeki etkisi ." BJU Int. 2002 Haziran, 89 (9): 829-34.

  > Ngamkitidechakul C, Jaijoy K, Hansakul P, Soonthornchareonnon N, Sireeratawong S. "Phyllanthus'un antitümör etkileri > emblica > L .: kanser hücresi apoptozisinin indüklenmesi ve in vivo > tümörün inhibe edilmesi > insan kanser hücrelerinin teşvik ve in vitro invazyonu. " Fitother Res. 2010 Eylül; 24 (9): 1405-13.

  > Nishiura JL, Campos AH, Boim MA, Heilberg IP, Schor N. "Phyllanthus > niruri > kalsiyum taşını oluşturan (CSF) hastalarda artmış idrar kalsiyum düzeylerini normalleştirir." Urol Res. 2004 Ekim; 32 (5): 362-6.

  > Patel JR, Tripathi P, Sharma V, Chauhan NS, Dixit VK. "Phyllanthus > amarus >: > etiyolojik kullanımları, fitokimya > ve > farmakoloji: bir yorum." J Ethnopharmacol. 2011 Kasım 18, 138 (2): 286-313.

  > Srirama R, Deepak HB, Senthilkumar U, Ravikanth G, Gurumurthy BR, Shivanna MB, Chandrasekaran Özgeçmiş, Agarwal A, Shaanker RU. "Hint Phyllanthus'un hepatoprotektif aktivitesi." Pharm Biol. 2012 Ağustos; 50 (8): 948-53.

  > Xia Y, Luo H, Liu JP, Gluud C. "Kronik hepatit B virüsü enfeksiyonu için Phyllanthus türleri." Cochrane Database Syst Rev. 2011 Nis 13; (4): CD008960.

  Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan bilgiler sadece eğitim amaçlı tasarlanmıştır ve lisanslı bir hekim tarafından tavsiye, teşhis veya tedavi için bir alternatif değildir. Tüm olası önlemleri, ilaç etkileşimlerini, durumları veya olumsuz etkileri kapsaması amaçlanmamıştır. Herhangi bir sağlık sorunu için derhal tıbbi yardım almalı ve alternatif tıp kullanmadan veya rejiminizi değiştirmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

 • #2
  Chanca Piedra (Amla) Nedir?

  Chanca piedra, Phyllanthus olarak bilinen büyük bir bitki cinsinin bir parçasıdır. Bu bitkiler Çin’den Hindistan’a, Amazon’un geniş ve büyük ölçüde keşfedilmemiş yağmur ormanlarına kadar dünyanın her yerinden tropikal bölgelerde yetişmektedirler. Phyllanthus basitçe yaprak ve çiçek anlamına gelmektedir, çünkü bu bitkilerin çiçekleri ve meyveleri yapraklarla birleştirilmektedir. Çok sayıda chanca piedra’nın halk kullanımları bu bitkinin inanılmaz coğrafi ve bitkisel çeşitliliğini yansıtmaktadır. Hindistan’da Phyllanthus bitkileri geleneksel olarak karaciğer ve böbrek hastalıkları için kullanılmıştır. Asya’nın geri kalanında, sindirim bozuklukları için bir çare olarak kabul edilirken, Güney Amerika’da idrar yolu enfeksiyonları için kullanılmaktadır. Ayrıca Afrika’da ise sıtma ve yara iyileşmesi için faydalı kabul edilmektedir. Ve bunların sadece bir bitki türü için çok geniş bir ses kullandığını düşünüyorsanız, haklısınız. Gerçekte, Phyllanthus niruri ve Phyllanthus amarus olan iki farklı türün ikisi de chanca piedra veya taş kırıcı olarak adlandırılmaktadır. Phyllanthus niruri nemli, sıcak yerlerde büyümekte ve biraz gölgeyi sevmektedir. Bu bitkinin tam kökeni bir gizemdir, ancak Amazon yağmur ormanlarında, Hindistan, Çin, Filipinler ve hatta Bahamalar‘da gelişmektedir. Phyllanthus amarus ise Amazon’da yetişmektedir, ancak Asya ve Güney Afrika kökenlidir.

  Böbrek Taş Düşürücü
  Chanca piedra böbrek taşlarını çözmek için kullanımı ile bilinmektedir. Ayrıca araştırmalar karaciğeri koruduğunu, enfeksiyonlarla savaştığını, oksidatif stres ve iltihaplanmayı azalttığını göstermektedir. Ayrıca, henüz araştırılmamış olan bazı kanserle savaşan bileşikler içermektedir. Son zamanlarda, Brezilyalı ekipler ilk kez chanca piedra hakkında tıbbi odaklı araştırmalar yapmaya başlamışlardır. Bunun nedeni bu bitkinin yerli halk tarafından geleneksel kullanımını anlamak istemeleridir. Ancak çabalarına rağmen Amazon bölgesinde halk kullanımıyla ilgili çok az kayıt bulunmaktadır. Brezilya‘da bu bitkiye Portekizce ‘de taş kırıcı anlamına gelen Quebra Pedra olarak adlandırmaktadırlar. Bazı kişiler ise bir dizi böbrek bozukluğu için mükemmel bir ilaç olarak görmektedir. Ayurveda geleneksel tıpta kullanımı iyi belgelenmiştir. Chanca piedra’nın Ayurveda’da bazı hastalıklar için kullanılmıştır. Bu hastalıklar aşağıdaki gibidir:

  • Sarılık ve ateş
  • Sıtma
  • Diyabet
  • Cilt hastalıkları
  • Sindirim şikâyetleri kabızlık, ağrı, IBD ve hazımsızlık gibi
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sifiliz ve bel soğukluğu
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Adet sorunları
  Bununla birlikte Chanca piedra saç boyası, yüz kremleri ve diş macunu gibi kozmetik, diş ve cilt bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır.
  Biyoaktif Bileşenler
  Tüm chanca piedra türleri, iddia edilen sağlık yararlarını taşıyan biyoaktif bileşenlerde bol miktarda bulunmaktadır. En önemlileri aşağıdaki gibidir:
  • Tanenler (geraniin, corilagin), virüsler mücadele, bakteri ve serbest radikalleri ayrıca bunlar kanseri önlemeye yardımcı olur
  • Antikanser özelliklere sahip lignanlar (phyllanthin, hypophyllanthin)
  • Anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip flavonoidler (gallocatechin, rutin, quercetin, kaempferol)

  Sınırlamalar ve Uyarılar
  Chanca piedra’nın faydaları ile ilgili çalışmalar sınırlıdır ve birçoğu klinik araştırmalardan ziyade gözden geçirme ve tarihsel belgelerdir. Ayrıca, yapılan az sayıda klinik çalışmanın az sayıda katılımcısı bulunmaktadır ve bulgularının bazıları tartışmalıdır. Chanca piedra’nın faydaları ve yan etkileri hakkında ek araştırmalar teşvik edilmelidir.

  Chanca Piedra Dozaj ve Takviyesi
  Chanca piedra sıvı damlalar, kapsüller, tabletler, çay ve toz gibi çeşitli formlarda mevcuttur. Bununla birlikte, bu ürünlerin hazırlanması markadan markaya değişmektedir ve bazı ürünler standartlaştırılmamış olabilmektedir. Yönetmelikler bu bitkiler için üretim standartları belirlemektedirler, ancak bunların güvenli veya etkili olduklarını garanti edemezler. Chanca Piedra takviyesi almadan önce uzman bir doktorla görüşülmesi gerekmektedir. Dozaj

  Chanca piedra FDA tarafından hiçbir koşul için onaylanmadığından resmi bir doz bulunmamaktadır. Kullanıcılar ve ek üreticiler, deneme yanılma yöntemine dayanan resmi olmayan dozlar ve yönergeler belirlemişlerdir.
  Böbrek taşları ve karaciğer desteği için, dozaj çalışmalarda değişmiştir ve takviye formuna ve ürüne bağlıdır. Böbrek taşları ve destekleyici karaciğer fonksiyonu için önerilen doz aşağıdaki gibidir:
  • Yemek arasında günde 1-2 kapsül (kapsül başına 400-500 mg chanca piedra özü)
  • Günde 3 kez, yemeklerden 30 dakika önce veya 2 saat sonra 30-60 damla (chanca piedra özü)
  Kan basıncını düşürmek için, 2 g suda 100 g chanca piedra tozu seyreltilmelidir. Bir ila 10 hafta boyunca günde 500 ml karışım içilmesi tavsiye edilmektedir.
  Kan şekerini düşürmek için, 12,5 g chanca piedra tozunu 100 ml suda seyreltilmelidir ve klinik çalışmalara göre, bu karışım bir ila 10 hafta boyunca günde iki kez içilmelidir.

  Chanca Piedra Yan Etkileri ve Önlemleri
  Bir tür chanca piedra, Phyllanthus niruri güvenli ve toksik değildir. Yaygın yan etkiler hafiftir ve bu yan etkiler aşağıdaki gibidir:
  • Karın ağrısı
  • İshal
  • Baş ağrısı veya baş dönmesi
  Bununla birlikte, diğer türler Phyllanthus amarus, yüksek dozlarda toksik olabilmektedir. Çünkü yapılan çalışmada sıçanlarda ve farelerde kan damarlarını genişletmiş ve böbrek hasarına neden olmuştur. Hamile ve doğurganlığı artıran ilaçlar alan kadınlar chanca piedra almaktan kaçınmalıdır. Çünkü geleneksel olarak bu bitki, kürtaj için kullanılmıştır ve fetus ile anormalliklere neden olabilmektedir. Bu iki popülasyondaki güvenlik verilerinin eksikliği nedeniyle emzirirken veya çocuklar tarafından da alınmamalıdır. Klinik kanıt olmamasına rağmen, chanca piedra farelerde hem erkek hem de dişi doğurganlığını azaltmıştır.

  İlaç Etkileşimleri
  Kişi ilaç kullanıyorsa chanca piedra ile takviye almadan önce uzman bir doktora danışmalıdır. Chanca piedra (Phyllanthus amarus), ilaçları (CYP1A1, CYP1A2, CYP2D6, CYP2E1, CYP2 B1/2 ve CYP3A4) parçalayan veya aktive eden CYP540 ailesinin aktivitesini inhibe etmektedir. Bu enzimlerin inhibisyonu, öngörülemeyen ilaç etkileşimlerine neden olmaktadır örneğin, midazolam, bazı antidepresanlar, beta blokerler, statinler, varfarin ve anti-nöbet ilaçları ile etkileşime girebilir. Ek olarak, chanca piedra kan şekeri düzeylerini düşürmektedir. Anti-diyabet terapileri örneğin, Glimepirid, insülin, rosiglitazon, tolbutamid ile kombinasyonu kan şekeri düzeylerinde aşırı düşüşlere neden olmaktadır. Chanca piedra kan basıncını düşürebileceğinden, kan basıncını düşüren ilaçların etkilerini de artırmaktadır.
  Phyllanthus amarus idrara çıkmayı artırmaktadır ve su haplarının (diüretikler) etkilerine müdahale etmektedir ve bu ilave sıvı kaybına neden olmaktadır. Ayrıca bu bitki norepinefrinin etkilerine de karşı çıkmaktadır. Norepinefrin kan damarlarını daraltırken, chanca piedra (Phyllanthus niruri) rahatlatabilecek bir bileşik içermektedir. Chanca piedra, sarılık, böbrek taşları, bağırsak bozuklukları ve sıtma gibi çeşitli hastalıklar için 2.000 yıldan fazla süredir kullanılan bir şifalı bitkidir. Amazon ve Ayurveda uygulayıcıları tarafından halk şifacıları tarafından kullanılmaktadır. Klinik çalışmalar taş kırma yeteneğini teyit etmektedirler ve karaciğer detoksu, viral hepatit, diyabet ve enfeksiyonlar için kullanımını destekliyor gibi görünmektedir.

  Böbrek taşları için chanca piedra en iyi 400-1000 mg/gün dozunda bir ekstrakt olarak alınmaktadır. Hayvan ve hücre temelli çalışmalar, chanca piedra’nın güçlü antioksidan, antienflamatuar, anti-kanser ve antibakteriyel bileşikler içerdiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, az sayıda klinik çalışma yapılmıştır. Mevcut kanıtlara dayanarak, bu bitki çoğu koşul için güvenle önerilmemektedir. Ayrıca, chanca piedra hamile kadınlar için güvenli değildir ve çeşitli ilaçlarla etkileşime girmektedir. Kişi ilaç alıyorsa chanca piedra kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmalıdır.

  Kaynakça:
  researchgate.net
  sigmaaldrich.com

  Yorum yap

  Hazırlanıyor...
  X