Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Atkuyruğu otu, Schachtelhalm, Equisetum arvense

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Atkuyruğu otu, Schachtelhalm, Equisetum arvense

KIRKKİLİT OTU, AT KUYRUĞU OTU

Çok Yıllık | 0,2-0,7m | 3-5 Aylar | Ca,Ho,Na | Sürgünleri

Atkuyruğu otu, Schachtelhalm, Equisetum arvense
    Kırk kilit otu Syn:Equisetum boreale
    Zemberek otu
    Tilki kuyruğu otu
    Boğumluca otu
    Beygir kuyruğu otu
    Tarla Atkuyruğu otu

Familyası: Atkuyruğuotugillerden, Schachtelhalmgewachse, Equisetaceae

Drugları: Atkuyruğu otu; Eguiseti herba
    Atkuyruğu otunun kökleri hariç tamamı çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Zehirli olan diğer türlerle karıştırmamak gerekir.

Giriş: Atkuyruğugillerin takriben 20 türü mevcuttur ve bunlardan en yaygın olarak tarla Atkuyruğu otu; Eguisetum arvense kullanılır, ayrıca Homeopati’de <> kullanılır. Atkuyruğu otu Avrupa, Asya ve Amerika tropik ve subtropik bölgelerinde yabani olarak yetişir. Tarihte ilk defa Çinlilerin ilaç kodeksinde (1057) adı geçen bitki Avrupa’da 16. yy.dan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Eskiden vereme karşı, idrar artırıcı ve kan kesici olarak kullanılmıştır. Equisetum Latince Equus: At ve Seta: Kıl anlamına gelir, arvense ise tarla demektir. Bizde Atkuyruğu otu diye anılır.

Botanik: Atkuyruğu otu diğer bitkilerden farklı olarak çiçek açmaz ve spor adı verilen pul şeklindeki organları ile döllenir ve döllenmesi kendi kendine olur. Atkuyruğu otunun sarımsı, esmer veya kızılımsı renkli ve boyu 15-25 cm olan ilk spor devresi Mart ve Nisan ayıdır. Nisan ayından itibaren Atkuyruğu otu yeşil bir renk alır ve boğum boğum olan halkalardan 6-15 adet yanlara sürgünleri uzanır ve sürgünleri ince boğumludur. Alttaki sürgünleri daha uzun olup yukarılara doğru küçülürler ve sürgün sayısı da azalır. Köklerinden yan kökleri çevreye yayıldığından kısa zamanda kümeler oluşturur bu nedenle çiftçiler tarafından çok zarlı bir bitki olarak görülür ve yok edilir.

Yetiştirilmesi: Yetiştirilmesi oldukça çok kolaydır, fakat sonradan yok edilmesi oldukça zordur. Şayet tentür, çay ve natürel ilacı yapılacak ise özel olarak yetiştirilir.

Hasat zamanı: Nisan’dan sonra sporları dökülür, Haziran ve Ağustos’ta toplanır, yeşil bir renk aldıktan sonra toplanmaya başlanır. Toplanırken kahve renkli olanlar, mantar hastalığına yakalanmış olduğundan ayıklanır.
    Maalesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlarda açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukça azaltır.

Birleşimi: Atkuyruğu otunun birleşimindeki maddeler;
    a) Anorganik bileşikler %5-10 arasında olup bu da %80-90 oranında Silisik asit ve %10-20 oranında Alüminyum ve Potasyumklorid ve de Mangan’dan oluşur. Silisikaistin %10’u suda çözülerek kana geçer.
    b) Flavonitler; Equisetin (Kafurol-7-O-β-D-diglikozit), Quercetin-3-O- β-D-diglikozit, Luteolin-5-O-β-glikozit, Apigenin-5-O- β-D-diglikozit,
    c) Alkaloit türevleri; çok az miktarda olup bunlarda Nikotin, Palustrin, Paludtridin ve 3-Methoxypyridin en önemlileridir.
    d) Organik asitler; Equisetolasid, Malik asit (Elma asidi), Akonitasit ve Oksalikasit içerir.
    e) Saponin içerdiğine dair iddiaların asılsız olduğu bilinmektedir fakat Pektin az miktarda Eterik yağ ve sabit yağ içerir.

Araştırmlar; 1937’de tedavi denemesi yapmışlar. Bu deneme sonucunda Atkuyruğu otunun idrarı artırdığı tespit edilmiştir. (HHB.V.65) Eskiden vereme karşı kullanılan bitki Leukozitleri (Akyuvarlar) harekete geçirerek veremi yendiği W.Schneider tarafından 1936’da beyan edilmiştir. (TP.205) Colombia Üniversitesi’nin (ABD) yaptığı araştırmalara göre insanın bağ dokularını sağlamlaştırmak için sürekli Silisikaist ihtiyacı vardır ve bunu Atkuyruğu otu ile giderebileceğini beyan edilmiştir. Eylül 1996’da 3-4 hafta Atkuyruğu otunun çayını içtim adeta kışın en soğuk aylarında içmişim gibi donuyordum. Bu yan tesirini sonradan öğrendim. Bu nedenle Atkuyruğu otunun adı aşağıda geçen şifalı bitkilerle kullanmak gerekir. Aksi halde aşırı derecede üşütür.

Tesir şekli: İdrar söktürücü, kanı temizleyici, kan yapıcı, kanamayı önleyici, ara dokuları kuvvetlendirici ve metabolizmayı düzenleyicidir.

Kullanılması:
    a) Araştırmalara göre; Bağdokularını kuvvetlendirici, idrar artırıcı ve ödemi önleyicidir.
    b) Komisyon E’nin 187/09/1986 tarih ve 173 nolu Monografi bildirisinde Atkuyruğu otu başta ödem (vücudun su toplaması), idrar yollarındaki bakteri ve iltihaplar ve de böbrek taş ve kumlarına karşı kullanılır. Atkuyruğu otu haricen ise kötü iyileşen yaralara karşı kullanılır.
    c) Halk arasında; Atkuyruğu otu akut böbrek iltihaplanmasına (nefrit), böbrek zafiyeti, böbrek kanaması, böbreklerdeki yırtılma, böbreklerin yeterince çalışmaması sonucu ortaya çıkan ödeme karşı kullanılır.

Açıklama: Bayanlarda görülen aşırı ve uzun süre devam eden adet haline karşı kullanılır. Birleşimindeki yüksek orandaki Silisik asit, vereme sebep olan mikropları çevreler ve hareket etmesini önler. Silisik asit aynı zamanda akyuvarlardan olan Lökositlerin sayısını arttırarak ve hareketlerini arttırarak ve de böylece verem hastasının kısa sürede iyileşmesini sağlar. Uzun süre çayı içildiğinde soğutucu olması nedeni ile üşümeye sebep olur. Bu nedenle Mürver veya Ihlamur çiçeği ile karıştırılarak çayının içilmesi daha uygundur. Ayrıca romatizma, nikris (gut hastalığı), kemik erimesi, saç dökülmesi, tırnak kırılması ve ara dokuları kuvvet-lendirir. Kemik, kıkırdak, tırnak ve dişleri sağlamlaştırır, deriyi elastikleştirir ve buruşmayı önler ve de iç kanam, kan kusma ve ağız içi iltihaplarına karşı kullanılır. Ayak mantarlarına karşı demi ile ayak banyosu yapılır ve saç dökülmesine karşı saçlar demi ile yıkanır.

Çayı: Kurutulmuş, ince kıyılmış Atkuyruğu otundan 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 20-30 dk kaynatıldıktan sonra 30-45 dk demlenmeye bırakılır ve sonra süzülerek içilir.

Çay Harmanları

Gökçek İdrar yolları iltihapları çayı;
    25 g Hatmi çiçeği
    25 g Ayı üzümü yaprağı
    25 g Adaçayı yaprağı
    25 g Atkuyruğu otu

Gökçek terlemeyi önleyici çay;
    50 g Adaçayı yaprağı
    20 g Nane
    20 g Atkuyruğu otu
    10 g Kedi otu kökü

Gökçek böbrek taşları çay;
    40 g Atkuyruğu otu
    20 g Kuş ekmeği otu
    20 g Kuşburnu
    20 g Avokado yap.

Gökçek yatağı ıslatma çayı;
    25 g Atkuyruğu otu
    25 g Sarı Kantaron
    30 g Isırgan Kökü

Gökçek vereme çay;
    25 g Kuş ekmeği otu
    25 g A. Itırı
    25 g Atkuyruğu otu
    25 g Kedi başı otu

Gökçek verem çayı;
    5 g Atkuyruğu otu
    50 g A.Itırı
    50 g Ciğer otu
    50 g Sinirli ot

Gökçek böbrek iltihap ve hastalıkları çay (yüksek tansiyonda varsa);
    30 g Atkuyruğu otu
    20 g Huş yaprağı
    30 g Altınbaşak
    20 g Ökse otu

Gökçek böbrek iltihaplanması ve kanamasına karşı çay;
    45 g Ardıç kozalağı
    25 g Çobançantası
    15 g Atkuyruğu otu
    15 g Papatya çiçeği
    15 g Aslanpençesi otu

Homeopati’de: At kuyruğu otunun yeşil dallı (yaprak) şekline dönüşmesinden sonra yerden 20cm yukarıdan kesilerek toplanır 20 gramı ince ince kıyılır ve bir şişeye konarak üzerine 80ml %70’lik Alkol ilave edilerek güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir. İki günde bir çalkalanan şişedeki sıvı 4-6 hafta sonra süzülerek Homeopati de <> ismi ile anılan Tentürü elde edilir. Homeopati de bu yabani at kuyruğu otu tentürü kadar Himalaya at kuyruğu otunun da Tentürü de aynı şekilde kullanılır.

Hastalığın belirtileri (Sendrom):
    1) Böbrek ağrısı özelliklede sağ böbrek ağrısı
    2) Yatağı ıslatma ve aynı anda rüya görme
    3) Mesane ve idrar yollarındaki ağrı idrar yapmaya rağmen iyi olmuyorsa
    4) Baskı, Hareket, Oturma, idrar yapma gibi hallerde ağrısı azalmayan sağ böbreğin yatınca ağrılarının azalması
    5) İdrar sümüksü, çamursu koyu çok, taşlı ve kumlu ise
    6) Oldukça sık idrar yapma hissi
    7) Mesane üzerine basınca fazla idrar yapılıyorsa
    8) İdrarda protein ve kan varsa
    9) Hamilelik ve loğusalık devresinde idrar anormallikleri varsa
    Bu gibi hallerde at kuyruğu ot tentürü kullanılır.

Yan tesirleri: Atkuyruğu otunun bilinen çok önemli bir yan tesiri vardır, şayet uzun süre çayı içilirse vücudu soğutucu özelliğe sahiptir. Bu nedenle Atkuyruğu otunun çayını içerken mutlaka içine Ihlamur çiçeği, Kekik otu, Mürver çiçeği veya Papatya çiçeği ile karıştırarak içilmelidir. Ayrıca toplarken zehirli olan Bataklık Atkuyruğu otu ve Büyük Atkuyruğu otu ile karıştırmamak gerekir.
    Koray Yıldırım
    Hocam inan bir ay KIRKKİLİT SETİ kullandım BEL FITIĞI için bir AĞRIM KALMADI.
    KAYNAK[/B]
    Hava ADEM
    Bende KIRKKİLİT SETİ KULLANDIM, MENİSKÜS İÇİN FAYDASINI GÖRDÜM.
    KAYNAK

Hüseyin Talha
    KIRKKİLİT SETİ kullandım BEL BOYUN FITIĞINA BİREBİR, DİZLERDEKİ SIVI KAYBINA İYİ GELİYOR.
    KAYNAK

Mustafa Tumak
    İbrahim hocam eşim ve çocuklarımla birlikte farklı rahatsızlıklarımız için çeşitli ürünlerinizi kullanıyoruz bu ürünler içerisinde eşimin BOYUN FITIĞI İÇİN KIRKKİLİT SETİNİ YAKLAŞIK 3 AYDIR KULLANIYOR. Eşimini o BÜYÜK AĞRILARI ŞİMDİ YOK. 2 YIL ÖNCE TABAN ÇÖKMESİ OLAN RAHATSIZLIK İYİLEŞTİ. Şuan ayakkabının içinde herhangi bir medikal malzeme kullanmadan ve HİÇ BİR AĞRI OLMADAN SAATLERDE YÜRÜYEBİLİYOR Biz bunu bir kaç gün önce fark ettik eğer ürünleri düzenli olarak kullanmaya devam ederse BOYUN FITIĞI DA GEÇECEK inşallah. Eşimin boynundaki fıtık adeti 4 tane 2 tanesi riskli demişti doktorlar. Emeğinize teşekkürler saygılar selamlar İbrahim hocam.
    KAYNAK

‎Furkan Ali Narol
    DİZİMDEKİ KIKIRDAK YIPRANMASI ve SIVI EKSİLMESİ için İbrahim hoca bana KIRKKİLİT SETİNİ GÖNDERDİ, KULLANMAYA BAŞLAYALI YAKLAŞIK 15 GÜN OLUYOR. DİZLERİMİN HAFİFLEDİĞİNİ, AĞRILARIMIN %50 AZALDIĞINI, RAHATLIKLA SÖYLEYEBİLİRİM. Ayrıca burada yazmak istemediğim farklı değişiklikler hissediyorsunuz. ORMUS GLD ve ZENCE MAY bitmek üzere tekrar isteyeceğim.
    KAYNAK

Hava ADEM
    Bende KIRKKİLİT SETİ KULLANDIM, MENİSKÜS İÇİN FAYDASINI GÖRDÜM.
    KAYNAK

onurkazmaci
    ORMUS GMS'yi KIRKKİLİT SETİ B ile kullandım. Bir ay boyunca etkisine inanamadım. İlk defa Gökçek Şifanın ürünlerini kullandım. Etkisini gördükten sonra sürekli ordan kendim için ürünler söylüyorum. Özellikle CANDİDA MANTARI olduğunu öğrendikten sonra ORMUS GMS ile birlikte setler kullandım. Vücuduma RESET çekiyor sanki. HAZMI da kolaylaştırıyor. Doktora bile gitmiyor artık.
    KAYNAK

onurkazmacı
    Selamun aleyküm ben daha evvel KİREÇLENME için KIRKKİLİT - B SETİ getirmiştim. İçinde BOSWELLİA da vardı. Set halinde kullanınca AĞRILARIMIN HAFİFLEDİĞİNİ kısa sürede etki ettiğini gördüm. Spor yapmayan biriyim ama bu BOSWELLİA aynı zaman da KAS DA YAPIYOR. O zamandan beri Gökçek Şifa'nın ürünlerini kullanıyorum. Gayet de memnunum. Allah İbrahim Hocamızdan razı olsun. Tüm Gökçek ekibine kolay gelsin.
    KAYNAK

Ali Baysal
    İnsanlar bu tür bitkisel ilaçlara fazla güvenmiyor haklı olarak çünkü piyasada çok sahtekarlar var ama sizin ilaçlar gerçekten mucize yaratıyor kendimde KIRKKİLİT - B SETİNİ kullanıyorum KALÇAMDA KEMİK ERİMESİ ve DİZİMDE AĞRILARIM vardı çok şükür AZALMAYA BAŞLADIM.
    KAYNAK

Müfide Kardaş
    Gökçek Şifa'dan yaklaşık 3 ay dolmak üzere KIRKKİLİT SETİNİ kullanıyorum. Hakikaten ÇOK MEMNUNUM. Tedavim devam ediyor İnşallah süreci bitireceğim. Hocam teşekkür ederim.
    KAYNAK

Süleyman Şahin
    BEL FITIĞI için GİTMEDİĞİM DOKTOR, KULLANMADIĞIM İLAÇ, KREM KALMADI. Dokorlar ameliyat diyorlardı ameliyat olmak istemiyordum 1 ay önce KIRKKİLİT SETİ kullanmaya başladım ve devam ediyorum. AĞRILARIM için kullandığım ürünleri kullanmaya başladığımdan bu güne kadar AĞRILARIM KALMADI. Ürünlerin hepsi bir MUCİZE. Kendimi MUTLU ve ZİNDE hissediyorum 10 yaş GENÇLEŞMİŞ gibi düzenli olarak kullanmaya devam ediyorum Allahın izniyle TAMAMEN BİTECEK AĞRILARIM Allah razı olsun İbrahim Hocamdan Allah ilminizi arttırsın dualarım sizinle teşekkür ederim.
    KAYNAK

Mahir Ozan
    YAŞLANMAYA BAĞLI EKLEM AĞRILARI VARDI. Merdiven çıkmak, yataktan kalkmak bile zorlaşmıştı. KIRKKİLİT SETİ kullandım RAHATLIKLA YÜRÜYÜŞLERE BAŞLADIM teşekkürler.
    KAYNAK

serinkayanuran
    Hocam hayırlı günler AT KESDANESİ MAGNEZUM MALAT KIRKKİLİT ÇOK FAYDASINI GÖRDÜM BUGÜN DOKDUR KONTOROLÜM VARDI DOKDUM ÇOK ŞAŞIRTI ARTIK YÜŞLER SEBES OLDU ÇOK TEŞEKÜRLER HOCAM HAYIR LI GÜNLER DİLERİZ
    KAYNAK

Feyza Küpeli
    DİZ SIVI KAYBIMDAN dolayı iğne ile sıvı vereceklerdi yaptırmadım. Hemen İbrahim Gökçek'in önerdiği KIRKKİLİT SETİ ürünlerine başladım. Maşallah DİZLERİM ÇOK İYİ 2 yıldır da hala İbrahim beyin başka ürünlerine de devam ediyorum. Teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun İbrahim hoca ne olur bilgi birikiminizi devam ettirecek insanlar yetiştirin.
    KAYNAK

Hasan Bahri Koyutürk
    Hocam KIRKKİLİT SETİ aldım sizden ayrıca Meşe Mix aldım. DİZ SORUNLARIM için almıştım kullanmaya başlayalı tam beş gün oldu. Zence Mayı çok zor içiyorum bu set ne alaka demiştim sadece Kırkkilit yeter sanıyordum. Keşke tam set alsaymışım aslında setler geldiğinde bir hafta kullanmadım yani güvenilir olsanız da ine tam güvenemiyordum. Havalar soğumaya başladığında iki gün de bir bende halsizlik oluyordu. Allah'a şükür sadece bu setler sadece dizlere şifa vermek ile kalmıyor. Çok şükür rabbime ki bitkiselleri kullanmaya başladığımdan beri halsizliğim yok oldu. Daha zindeyim dizlerim de şu anda bir ağrı yok. Dizimin yanında günde bir veya iki kere cereyanda kalmışım gibi ağrı oluyordu dört günden beri o da olmuyor Allah'a şükür.
    KAYNAK

Mahmut Şensoy
    Hocam 6 aydır ÇAPRAZ BAĞ KOPMASINDAN muzdariptim merdiven çıkamıyordum. KIRKKİLİT SETİ ile çok şükür eski halime döndüm Allah razı olsun.
    KAYNAK

Ali Çonaş
    KIRKKİLİT SETİ ile DİZLERİMDEKİ AĞRI çok şükür geçti.
    KAYNAK

vicdaninindinle
    Ben son iki yıldır dizlerimden çok rahatsızdım MERDİVEN ÇIKAMIYORDUM yokuş inerken çok zorlanıyordum OTURARAK NAMAZ KILIYORDUM iki aydır KIRKKİLİT SETİ kullanıyorum şu an merdivenleri durmaksızın çıkabiliyorum elhamdülillah. İbrahim hocam siz Allah'in bir lütfüsünüz. Dilerim ki Rabbim ömrünüzü iman ve sağlıkla uzun etsin ve ilminize ilim katsın.
    KAYNAK

Hülya Kaya
    KIRKKİLİT SETİ kullanıyorum DONUK OMZUMUN tedavisinde harika sonuçlar verdi üzerine OZON YAĞI ile MASAJ YAPTIM.
    KAYNAK

Gülsen Ergen
    Hocam Allah sizden bin kere razı olsun. Dizimde KİST, İLTİHAPLANMA vardı. MENİSKÜS DE YIRTIK vardı. Defalarca doktora gittim ama ağrılarım geçmedi sizin KIRKKİLİT SETİ kullanıyorum arkadaşlarım 1 aydan beri pire gibi oldun diyorlar. Merdiven çıkamıyordum namazda zorlanıyor yolda kitlenip kalıyordum Allah size uzun ömürler versin hocam iyi ki varsınız.
    KAYNAK

Yelda Meriç
    Eniştem DİZİNDEKİ SIVI AZLIĞI için KIRKKİLİT SETİ kullanıyor. Ciddi oranda rahatladığını söyledi. 3 Haftada bu kadar rahat edeceğini düşünmüyordu. Beni her gördüğünde teşekkür ediyor. Sizin sayenizde hocam, ürettiğiniz ürünler için teşekkür ederiz.
    KAYNAK

Gülsen Ergen
    Hocam Allah razı olsun KIRKKİLİT SETİ kullanıyorum sağlığıma kavuştum DİZ AĞRILARIM geçti. Kızım da BETA GLUKAN SETİ kullanıyor etkisini görmeye başladı.
    KAYNAK

serinkayanuran
    Hocam hayırlı günler benim EKLEM AĞRILARIM çok fazlaydı ama KIRKKİLİT SETİ kullandım çok faydasını gördüm ve eklem ağrılarım geçti. Kırkkilit vücudun anahtarı vücudun kilidini açıyor çok etkili bir ürün İbrahim Gökçek hocamıza teşekkür ederim.
    KAYNAK

koray_1970
    Ekim ayı içinde belimde 3 kez ağrı oldu hepsi de bir düzeldi ve tekrar nüksetti. Doktora gitmedim İbrahim beyin ofisine gidip asistanlarım tavsiyesi ile KIRKKİLİT SETİ ve SÖĞÜT KAPSÜL aldım kullandım. Yemin ederim 7 gün kullandım o gün bu gündür BELİMDE AĞRI YOK. İnanmayanlar bana özelden mesaj atıp sorabilir teşekkür ederim.
    KAYNAK

Nurgül Geçek
    ORMUS GMS ürününü KALÇA KİREÇLENMESİ için aldığım KIRKKİLİT SETİ ile beraber yirmi gündür kullanıyorum. 1,5 senedir çektiğim dayanılmaz ağrılarım ilk bir hafta içinde %40 azaldı. Ağrı yüzünden bölünen uykularım artık yok oldu. ORMUS GMS ile HALSİZLİK ve TENİSÇİ DİRSEĞİ nedeni ile oluşan İLTİHAPLI AĞRILARIM yok artık. Teşekkürler İbrahim Gökçek.
    KAYNAK

Ülkü Çiçek Yaşar
    BACAK TENDONLARI KOPAN arkadaşıma KIRKKİLİT SETİ önerdim ameliyattan kurtuldu hocamıza çok teşekkür ederiz.
    KAYNAK

TC Efsun Ateş Elibol
    KIRKKİLİT SETİ kullanıyorum dizimdeki BURSİT için faydasını gördüm.
    KAYNAK

serpilyardimcikaymak
    OMZUMDA KİREÇLENME vardı İbrahim hocamın tavsiyesi üzerine KIRKKİLİT SETİNİ yaklaşık 1,5 aydır kullanıyorum. İlk başta ağrılarınız artıyor bir hafta içerisinde de iyileşme süreci başlıyor ve AĞRILAR AZALIYOR.
    KAYNAK

Saliha Yildirim
    Teyzemin EKLEMLERİNDE AĞRI vardı ona KIRKKİLİT SETİ ve MSM KAPSÜL hediye ettim, ürünleri kullanmaya başladı AĞRILARINDAN KURTULDUĞUNU rahatladığını söyledi bana dua etti sonra 3 ay devam etti çok şükür o eski ağrıları kalmadı teşekkürler Gökçek Şifa.
    KAYNAK

perihan__hamza
    KIRKKİLİT SETİ ürününü BEL AĞRISI için kullandım ve çok faydasını gördüm AĞRILARIM AZALDI rahatladım başarılar gökçek şifa
    KAYNAK

ozkancamur
    KIRKKİLİT SETİ eklemlerinizde sancılar kramlar varsa BEL ve BOYUN FITIĞI ağrılarından dolayı çok muzdarip olan varsa tek kelimeyle harika bir ürün ben kullandım çok memnun kaldım.
    KAYNAK

onurkazmaci
    DİZLERİMDEKİ ve KALÇAMDAKİ KİREÇLENME için beş ay boyunca KIRKKİLİT SETİ kullandım. Hamdolsun iyileştim. Eskiden bana en zor gelen şey merdiven çıkmaktı. Kireçlenme, en çok merdiven çıkarken ve ayağınızı büktüğünüzde hissedilir. Şimdi merdiven çıkmak o kadar zor değil. İbrahim hocamızın midenin çalışma şekli ve yemeğe neden salata ve meyve ile başlanmalı videolarını ve bir de su ne zaman içilmeli videolarını izledim ve uyguluyorum. Doktora gittiğimizde böyle bilgi veren yok ne yazık ki! Kan tahlili, idrar tahlili yaz 1000 mg antibiyotiği. Ondan sonra da azsın candida. Eczaneye vardım doktorun yazdığı ilaçlar arasında 1000 mg antibiyotik vardı hiçbirini almadım. Gökçek şifadan ALOE VERA JEL aldım. Anında BAĞIRSAKLARIMDAKİ AĞRIYI KESTİ. Teşekür ederim böyle faydalı ürünler ürettiğiniz için. Allah razı olsun. Selametle.
    KAYNAK

maygurumiss
    Merhaba, İbrahim Bey'in bir çok ürününü kullandım ve kullanmaya devam ediyorum. Kaliteli ve faydalı buluyorum hepsini. KIRKKİLİT SETİ kullanıyorum BACAK AĞRISI, BEL ve BOYUN FITIĞI olanlara çok iyi geliyor çevremdeki herkese tavsiye ediyorum. KIRKKİLİT SETİ kullandım ve BACAK AĞRILARIM AZALDI, inanılmaz etkili gerçekten.
    KAYNAK

yasemin.tasdemir1
    KIRKKİLİT SETİ kullandım BEL FITIĞI, EKLEM AĞRILARI, KİREÇLENMEYE iyi geldi iyileştirdi. Ayrıca saç dökülmesini de durdurdu, saçımın uzamasına faydası oldu.
    KAYNAK

ayriskosmum
    KIRKKİLİT SETİ hayatımı kurtardı. FITIK, KİST, SİNİR SIKIŞMASI, KİREÇLENME vardı. Aşırı ağrım oluyordu çok kısa bir süre kullanmama rağmen tık diye kesildi ağrılar hayatımı idame ettirmeyecek duruma gelmiştim. Teşekkürler İbrahim bey.
    KAYNAK

filiz_ozturk_34
    KEMİK AĞRILARIM vardı. KIRKKİLİT SETİ kullandım. Bu arada bileğimde KEMİK ÇIKINTISI VARDI KAYBOLDU çok şaşırdım. Çok teşekkür ederim hocama saygılar.
    KAYNAK

Gökhan Güner
    OMURİLİK DARALMASI vardı doktorlar ameliyat dedi, vida takılması gerek dediler. Ben de KIRKKİLİT SETİ kullandım harika bir ürün rahatsızlığım geçti.
    KAYNAK

Selma Esen
    KIRKKİLİT SETİ kullanıyorum BELİMDE ve SIRTIMDAKİ AĞRILAR GEÇTİ teşekkür ederim hocam.
    KAYNAK

Hilmi Uygun
    KIRKKİLİT SETİ ürününü BEL ve BOYUN FITIĞI için kullanıyorum. Ağrılarım geçti bitkisel olması tabii ki iyi.
    KAYNAK

Filiz Öztürk
    KEMİK AĞRILARIMDAN dolayı KIRKKİLİT SETİ kullandım BİLEĞİMDE KEMİK ÇIKINTISI vardı ikinci seti kullanırken kemiğin şaşılacak derecede kaybolduğunu gördüm. AĞRILARIM AZALDI teşekkür ederim.
    KAYNAK

Nuran Serinkaya
    KIRKKİLİT SETİ kullandım, EKLEM AĞRILARINA birebir. Vücudun kilidini açıyor AYAK, BACAK AĞRILARIMI kesti attı yok etti.
    KAYNAK

Ülkü Çiçek Yaşar
    Uzun süredir KIRKKİLİT SETİ kullanıyorum. 2 Gün sonra daha HIZLI YÜRÜMEYE BAŞLADIM çok güzel bir ürün herkese tavsiye ediyorum. İbrahim Gökçek hocama çok teşekkür ederim.
    KAYNAK

Zehra Akkilic
    Hocam KIRKKİLİT SETİ kolumda BOYNUMDA, SIRTIMDA, KAS ve EKLEM AĞRILARI için kullandım. Faydasını gördüm herkese tavsiye ediyorum. Bitkilerden değil kimyasal ilaçlardan korkun.
    KAYNAK

Hatice Elmas
    KIRKKİLİT SETİ ile BEL FITIĞI şikayetlerim en aza indi kas gevşetici ağrı kesicilere son diyorsunuz.
    KAYNAK

ÜmmüGülsüm İnce
    Benim DİZLERİMDE MENİSKÜS YIRTIĞI vardı. Oturup kalkamıyordum, doktora gittim ameliyat dedi. KIRKKİLİT SETİ kullanmaya başladım çok şükür namazımı ayakta kılıyorum. KORDİSEP KAPSÜL de ALERJİ için kullandım dışarı çıktığım zaman burnum tıkanıyordu onu da yaklaşık 5 ay kullandım faydasını gördüm. Allah razı olsun hocamızdan.
    KAYNAK

Gittiği Yere Kadar
    Allah razı olsun İbrahim Gökçek hocamızdan iyi ki var. SIRT AĞRILARIM için KIRKKİLİT SETİNİ kullanıyorum SIRT AĞRIMDAN kurtuldum, ellerinize sağlık hocam.
    KAYNAK

Meryem Demırcancılek
    EKLEM SIVI KAYBI rahatsızlığım vardı. Hocamın gönderdiği KIRKKİLİT SETİ ilaçlarını kullandım rahatladım çok teşekkür ederim.
    KAYNAK

Adnan Şimşek
    Hocam, hanım 9 ay önce düşüp sol AYAK ÇAPRAZ BAĞLARINI, MENİSKÜS YIRTIKLARI vardı sayende düzeldi. Allah razı olsun şimdi de sadece şişlikler oluyor onun içinde ne önerirsiniz. Hanımın çok selamları var hayırlı yayınlar. KIRKKİLİT SETİ ve AT KESTANESİ SETİ kullandı VENÖZ YETMEZLİĞİ ve AĞRILARI yok oldu hayırlı yayınlar.
    KAYNAK

Deniz Göçer
    BELİMDEKİ ZEDELENME, YIRTIK problemim için KIRKKİLİT SETİ kullandım BELİM İYİLEŞTİ NORMALE DÖNDÜ. ZENCE MAY ürününü de kullandım vücuda detoks yapıyor ve ENERJİ ARTTIRIYOR. KIRKKİLİT ise vücudumu daha elastik görünümlü hale getirdi. Güzelleştiriyor ve BAĞ DOKULARINI GÜÇLENDİRİYOR bedenimi daha mükemmel kullanıyorum. SÖĞÜT ise KEMİKLERİMİN KALİTESİNİ ARTTIRDI, mükemmel hissettiriyor. Kalsiyum arttı özgüvenim de arttı teşekkür ediyorum.
    KAYNAK

esenmknk
    Vücudumdaki ağrılar için KIRKKİLİT SETİ aldım VÜCUT AĞRILARIM GEÇTİ.
    KAYNAK

Meryem Demırcancılek
    Allah razı olsun KIRKKİLİT SETİ ile ÇOK RAHATLADIM herkese tavsiye ederim
    KAYNAK

Murat Otlu
    Gökçek şifadan MSM KAPSÜL aldım. DİZLERİMDE SIVI KAYBI VARDI merdivenden inerken DİZLERİMDE BATMA ve DİZLERİMDEKİ ağrıdan akşamları yatamıyordum. MSM KAPSÜL kullandım şükür merdivenden inerken çıkarken AĞRIM KESİLDİ
    KAYNAK

Tuncay Yılmaz
    KIRKKİLİT KAPSÜL veya BAMYA KAPSÜL kullan koşmaya başla on numara Allah razı olsun
    KAYNAK

aydinermedine
    Benimde ELLERİMDE VE SIRTIMDA ağrılarım vardı daha 25 gün oldu KIRKKİLİT SETİ kullanıyorum AĞRILARIM GİTTİ çok şükür. ablamında uyku sorunu vardı PASSİFLORA SETİ kullanıyor çok iyi geldi UYKU SORUNU YOK OLDU çok şükür hocama çok teşekkür ederiz
    KAYNAK

Saliha Yildirim
    DİZLERİMDE AĞRI ve KEMİK ERİMESİ vardı KIRKKİLİT SETİ kullandım çok fayda gördüm teşekkürler gökçek şifa
    KAYNAK

Enes Yalçın
    BEL AĞRILARIM için KIRKKİLİT SETİ herkese öneririm BELİMDEKİ AĞRILARI 2 hafta içerisinde İYİLEŞTİRDİ artık BEL AĞRISI problem yaşamıyorum yaşayanlarıda gökçek şifayı arayın diyorum allah razı olsun
    KAYNAK
    Konu mert tarafından (https://bitkiseltedavi.net/vb5/member/685-mert Saat 27 Eylül 2021, 15:34 ) değiştirilmiştir.

KIRKKİLİT OTU, AT KUYRUĞU OTU

Equisetum arvense L. Ekstresi Antibakteriyel Aktiviteyi İndükler ve Hiperosmotik Strese Maruz Kalmış Endotel Vasküler Hücrelerinde Oksidatif Stres, Enflamasyon ve Apoptozu Modüle Eder

Annamaria Pallag , 1 Gabriela Adriana Filip , 2 Diana Oltenau , 2 Simona Clichici , 2 Ioana Baldea , 2 Tunde Jurca , 1 Otilia Micle , 3 Laura Vicas , 1 Eleonora Marian , 1 Olga Soriţău , 4 Mihai- Cenariu , 5 ve Mariana Mureşan 3
    Yazar bilgileri Makale notları Telif hakkı ve Lisans bilgileri Sorumluluk Reddi
    Bu makale, PMC'deki diğer makaleler tarafından alıntılanmıştır .
    Git: Soyut

Arka plan

Equisetum arvense L. ekstraktının antimikrobiyal aktivitesi ve hiperozmotik strese maruz kalan endotelyal vasküler hücreler üzerindeki in vitro etkilerde yer alan mekanizmalar değerlendirildi. yöntemler

Antimikrobiyal aktivite disk difüzyon yöntemi ve minimum inhibitör konsantrasyon (MIC) tayini ile değerlendirildi ve Equisetum arvense L., kafeik asit ve kateşin ile ön tedavide oksidatif stres, inflamasyon ve apoptoz miktarları belirlendi. Sonuçlar

Sonuçlar, Equisetum arvense L.'nin sadece patojenik gram pozitif koklar üzerinde antibakteriyel etkiler sergilediğini göstermiştir . Equisetum arvense L.'nin hipertonik ortama maruz bırakılan endotel hücreleri üzerindeki modülatör aktivitesi farklıydı ve kullanılan konsantrasyona bağlıydı. Test edilen bileşiklerin düşük konsantrasyonlarda antioksidan etki gösterdiği ve kaspaz-8 aktivitesinin azaldığı ve ayrıca artan κ yüksek dozlarda, ise B ekspresyonunu arvense Equisetum L. prooksidan, kaynaklı apoptosis, ve IL-6 salgılanmasını azalmıştır. Sonuçlar

Bu deneysel bulgular, Equisetum arvense L.'nin gram pozitif koklar üzerinde antibakteriyel etkileri olduğunu ve düşük dozda uygulandığında, hipertonik durumlar veya oksidatif stres ve apoptoz ile ilişkili hastalıklar için yeni bir terapötik yaklaşım olabileceğini düşündürmektedir.

Git: 1. Giriş

Dünya çapında, son yıllarda yapılan araştırmalar, bazı hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde sık kullanım nedeniyle fitokimyasal ürünlere ve bitki özlerine artan bir ilgi göstermiştir. Çeşitli çalışmalar, bitkilerde bulunan antioksidanların, organizmayı ateroskleroz, iskemik kalp hastalığı, kanser, Alzheimer hastalığı, Parkinson gibi bazı hastalıklar bağlamında üretilen oksidatif strese karşı korudukları gerçeğinden dolayı tıpta büyük ilgi gördüğünü göstermiştir. hastalık, yaşlanma ve hatta bulaşıcı hastalıklarda [ 1 ]. Deneysel veriler, polifenollerin, oksidatif stres tarafından indüklenen genlerin promotör bölgelerinden antioksidan duyarlı elementler (ARE'ler) yoluyla antioksidan transkripsiyonunu aktive ederek dolaylı bir koruma sağlayabildiğini göstermiştir [ 2]. Ek olarak, polifenoller hücre proliferasyonunda [ 3 ] ve hücre döngüsü ilerlemesinde [ 4 ] yer alan hücre sinyalleşmesini modüle edebilirken aynı zamanda inflamasyonu inhibe edebilir ve hasarlı hücrelerin apoptozunu [ 5 ] teşvik edebilir .

Equisetum arvense L (tarla atkuyruğu), Equisetaceae familyasından çok yıllık bir eğreltiotudur . Erken ilkbaharda üretilen sarımsı, fotosentetik olmayan, spor taşıyan verimli bir gövdeye sahiptir. Yeşil, fotosentetik, çok dallı steril gövdeler ilkbaharın sonlarında üretilir ve sonbaharın sonlarına kadar varlığını sürdürür. Steril gövde, Avrupa Farmakopesi'nde (Ph. Eur. 8) [ 6 ] belirtilen bitkinin ( Equiseti herba) tıbbi ürünüdür . Equisetum arvense L.'nin en yaygın olarak bilinen fitokimyasal bileşikleri flavonoidler, fenolik asitler, alkaloidler, fitosteroller, tanenler ve triterpenoidlerdir [ 7 ].

Çeşitli çalışmalar, antioksidan, anti-inflamatuar, antibakteriyel, antifungal, vazorelaksan, nöro ve kardiyo koruyucular [ 8 , 9 ] ve antiproliferatif özellikler [ 7 , 10 ] gibi Equisetum arvense L. özütünün veya doğal özü ile çayın farklı biyolojik etkilerini tanımlamıştır ].

Kardiyovasküler hastalıklar dünya çapında önde gelen bir sağlık sorunudur [ 11 ]. Tüm ölümlerin %31'i kardiyovasküler koşullardan kaynaklanır ve düşük ve orta gelirli ülkelerdeki ölümlerin %75'inden fazlası kalp hastalığına bağlı olarak kabul edilebilir [ 12 ]. Yüksek tuz alımı, obezite, yaşlanma, bozulmuş glukoz toleransı ve diyabet, kardiyovasküler hastalıklarda bulunan inflamasyon, pıhtılaşma değişiklikleri ve hücre dışı sıvı ozmolaritesinin yükselmesi ile pozitif korelasyon gösteren faktörlerden sadece birkaçıdır. Bu süreçlerin merkezinde sigara, hipertansiyon, hiperlipidemi, hiperglisemi, hiperlipoproteinemi, hiperhomosisteinemi ve benzerlerinin etkisi altında vasküler endotelin mikrolezyonu yer alır [ 13 , 14 ]] anahtar faktördür. Vasküler endotelyal disfonksiyon, vazodilatasyon, fibrinoliz ve antiplatelet aktivite gibi fizyolojik fonksiyon kaybı ile karakterizedir [ 15 ]. Vasküler tonusu modüle etmekten sorumlu faktörlerin dengesizliği, özellikle bozulmuş vazodilatasyon ile nitrik oksit (NO) sentezi ve salınımının azalması ve anormal vazokonstriksiyonun başlamasıyla birlikte anjiyotensin II ve endotelin seviyelerinde bir artış ile ortaya çıkar.

Artmış bir hücre dışı ozmolaritenin endotel üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır: hücrelerden su akışını teşvik eder, hücre büzülmesini ve hücre içi dehidrasyonu tetikler [ 16 ], oksidatif stresi arttırır ve protein yapısını ve işlevini, özellikle enzim aktivitesini etkiler ve bunun yapısı üzerinde sonuçlarla sonuçlanır. hücre iskeleti ve çekirdek [ 17 ]. DNA lezyonları, p53 [ 17 ] dahil olmak üzere, büyüme durması ve DNA hasarı ile indüklenebilir genlerin aktivasyonunu tetikler ve ozmotik dengesizliğin derecesine göre apoptozu destekler.

Hücre içi ve hücre dışı basıncı eşitlemek için hücreler, "uyumlu ozmolitlerin" sentezinden ve taşınmasından sorumlu genlerin uyarılmasıyla ozmotik strese karşı adaptif bir yanıt geliştirir. Isı şoku proteini, antioksidan enzimler ve adezyon molekülleri gibi birçoğu, protein yapısını ve işlevini korumak [ 18 ] ve protein stabilitesini artırmak [ 17 ] için gereklidir . Ayrıca, hiperosmotik strese bir yanıt olarak hücreler, nükleer transkripsiyon faktörü- (NF-) κ B/Rel transkripsiyon faktörleri ailesinin bir üyesi olan aktive edilmiş T hücreleri-5'in (NFAT5) nükleer faktörünü eksprese eder ve proinflamatuar sitokinlerin salınması [ 19] örneğin interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktörü alfa (TNF- α ) gibi aktive makrofajlar, T-lenfositler, düz kas hücreleri ve endotel hücreleri tarafından. Reaktif oksijen türleri (ROS) neden bir yandan, lipid peroksidasyon, DNA hasarı, ve protein oksidasyonu [reaktif moleküller olan 20 ] ve, diğer taraftan, aktive stresle aktive edilen protein kinazlar (ERK), protein kinaz B veya Akt kinazlar ve NF- k B.

Bitki ekstraktlarının sitotoksisite ve antimikrobiyal aktivitesinin incelenmesi, tıbbi uygulamada klinik uygulamaları için önemlidir. Bakteriyel enfeksiyonlar, özellikle biyofilm oluşturan veya antibiyotik başarısızlığı ile ilişkili olanlar, antibiyoterapi ile tamamlayıcı veya sinerjik etkiye sahip ajanların bulunmasını gerektirir. Staphylococcus aureus , bağışıklığı baskılanmış hastalarda veya postoperatif dönemde özellikle metisiline dirençli S. aureus'un (MRSA) neden olduğu pek çok deri ve mukus enfeksiyonunun etiyolojik ajanı olarak bilinir [ 21 ]. E. coli sıklıkla kronik ve tekrarlayan üriner enfeksiyonun bir nedeni olarak tanımlanırken [ 22 ] C. albicansinsanlardaki en patojenik türdür, implante edilmiş tıbbi cihazlarda oluşturulan biyofilmlerden izole edilmiştir [ 23 ] veya hem yetişkinlerde hem de çocuklarda oral kandidiyazis ile ilişkilidir [ 24 ]. Çeşitli çalışmalar, bitkilerden elde edilen polifenollerin mikrobiyal patojenlere karşı antibiyotiklere alternatif olabileceğini göstermiştir [ 2527 ].

Daha önce elde edilen sonuçlardan yola çıkarak, Equisetum arvense L. ekstraktının antimikrobiyal aktivitesi ve antiinflamatuar, antioksidan ve antiapoptotik özellikleri için endotel hücre kültürlerinde test etmeyi amaçladık . Kullanılan bitki Bihor İlçesinin kirlenmemiş bölgelerinden gelmektedir, hasat zamanı en yüksek fenolik bileşik konsantrasyonu değerlerini elde ettiğimiz Nisan ve Mayıs aylarıdır. Disk difüzyon testi ve minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) ile gram pozitif, gram negatif ve Candida albicans'a karşı etki değerlendirildi. Kaspaz-3 ve 8 aktivitelerine ek olarak oksidatif/antioksidatif durum ve inflamatuar durum ve bunların iki doz Equisetum arvense L. özü ile etkileşimi , in vitro ozmotik stres üzerinde, araştırılmıştır.

Git: 2. Gereç ve Yöntemler

2.1. Bitki Toplama ve Numune Hazırlama

Daha önceki araştırmamızda bitki toplama ve numune hazırlama anlatılmıştı [ 28 ]. Böylece, Mayıs 2015'te (Bihor İlçesi) toplanan Equisetum arvense L.'nin steril gövdeleri 40°C'de 96 saat kurutuldu ve liyofilize ekstraktların hazırlanması için kullanıldı. 10 g steril sapların ekstraksiyonu, 20 dakika boyunca 100 ml %70 sulu etanol ile yapılmıştır. Santrifüjden sonra (10 dakika, 3000 g), ekstrakt kuruyana kadar buharlaştırıldı ve daha sonra liyofilize ekstrakt yoluyla bir numuneye aktarıldı. Shimadzu SCL-POA ters fazlı yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) sistemi, fenolik bileşiklerin bileşimlerini tahlil etmek için SPD-10AVP Diode Array dedektörü ile donatılmış bir LC-10ADVP pompasından oluşuyordu. Kintex 5u RPC 18 kolonu ve %0.05 formik asit ve %0.05 formik asit-asetonitrilden (50 : 50 v / v ) oluşan mobil faz kullanıldı. Antioksidan aktivite CUPRAC testi, DPPH yöntemi ve FRAPS yöntemi ile değerlendirildi. Toplam polifenol içeriği Folin–Ciocalteu yöntemiyle belirlendi. 2.2. kimyasallar

2-Tiyobarbitürik asit ve Bradford reaktifi Merck KGaA'dan (Darmstadt, Almanya) elde edilirken, mutlak etanol ve n-butanol Chimopar'dan (Bükreş, Romanya) satın alındı. Kaspaz-3, kaspaz-8, IL-6 ve TNF- α'nın değerlendirilmesi için ELISA testleri , R&D Systems'den (Minneapolis, MN, ABD) elde edildi. NF- κ B, fosfo-NF- κ B p65 (Ser 536), (93H1), bir K B α ve fosfo-I κ B α , (Ser 32/36) Celi Signaling Technology Inc., Danvers satın alındı AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ. 2.3. Antimikrobiyal Aktivite

Equisetum arvense L.'nin antimikrobiyal aktivitesi , standart metodoloji [ 29 ] kullanılarak disk difüzyon yöntemiyle ve minimum inhibitör konsantrasyonların (MIC'ler) belirlenmesiyle değerlendirildi.

2.3.1. mikroorganizmalar

Çalışmamızda şu test organizmalarını kullandık: referans mikrobiyal suşlar— Staphylococcus aureus (ATCC 29213), Streptococcus pneumoniae (ATCC 49619), Escherichia coli (ATCC 25922), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853) ve Candida albicans (ATCC 90029) (Microbiologics, USA) ve insan klinik izolatları— Staphylococcus aureus , Staphylococcus epidermidis , Streptococcus pyogenes , Streptococcus agalactiae ve grup G beta-hemolitik streptokok .

2.3.2. Disk Difüzyon Testi

Stafilokok, Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa izolatları için Mueller-Hinton Agar (Oxoid), streptokok suşları için Mueller-Hinton 2 agar + %5 koyun kanı (BioMerieux) kullanıldı. Candida albicans , Sabouraud Gentamicin Chloramphenicol 2 agar (BioMerieux) üzerine kaplandı.

İnokulumlar, bakteri suşları için Columbia agar + %5 koyun kanından (Biomeriex) ve Candida albicans için Sabouraud Gentamicin Chloramphenicol 2 agardan (BioMerieux) 20-24 saatlik büyümeden salina içinde doğrudan koloni süspansiyonu ile hazırlandı , 0,5 McFarland standardına eşdeğer. Her suş, steril bir pamuklu çubukla uygun kültür ortamına yerleştirildi ve plakalar 10-15 dakika kurutuldu. 20 ile doymuş bir 6 mm çaplı (HiMedia Laboratories) steril filtre kağıdı diskler,  μ ve l arvense atkuyruğu L. ekstresi aşılanan plakalar üzerine yerleştirilmiştir. 37°C'de gece boyunca inkübasyondan sonra, inhibisyon zon çapları milimetre olarak ölçülmüştür. Damıtılmış su (20 μ) ile emprenye edilmiş filtre kağıtları i) (negatif kontrol ve penisilin (10 U, Oxoid) ve vankomisin diskleri kullanılmıştır 30  μ g; Oxoid), disklerin (ofloksasin 5  μ g Oxoid), meropenem diskler (10  μ g Oxoid) ve flukonazol ( 25  μ g BD BBL) pozitif kontrol olarak kullanıldı. Her test üç kopya halinde yapıldı ve ortalama değerler seçildi.

2.3.3. Minimum İnhibitör Konsantrasyon (MIC) Belirlemeler

MIC, gece boyunca inkübasyondan sonra bir organizmanın görünür büyümesini inhibe edecek en düşük ilaç konsantrasyonu olarak tanımlanır. Aşağıdaki test organizmaları için Broth dilüsyon MIC'leri—makrodilüsyon kullandık: referans mikrobiyal suş— Staphylococcus aureus (ATCC 29213), Streptococcus pneumoniae (ATCC 49619), Streptococcus pyogenes grup A (ATCC®12384™ Culti-Loops™) ve insan klinik izolatları— G grubu beta-hemolitik streptokok ve Staphylococcus aureus.Stafilokok izolatları için Mueller-Hinton Broth (Oxoid), streptokok suşları için Mueler-Hinton Broth artı %5 koyun kanı (BioMerieux) kullanıldı. Equisetum arvense L aralığını kapsayacak şekilde her bir mikrobiyal suş için iki sıra halinde 75 × 12 mm steril kapaklı tüpler kullandık . İlk tüp, aşılanmış bir tüp, besiyerinin organizmanın büyümesini desteklemek için yeterliliğini kontrol ederken, ikinci tüp sterilliği kontrol etmek için kullanıldı (inoküle edilmemiş bir tüp).

200 mg/ml Equisetum arvense L. ekstraktından şu şekilde beş dilüsyon hazırlanmıştır: 100 mg/ml, 50 mg/ml, 25 mg/ml, 12.5 mg/ml ve 6.25 mg/ml. İnokulumlar, 0.5 McFarland standardına eşdeğer, %5 koyun kanı (BioMerieux) ile takviye edilmiş Columbia gar'dan yetiştirilen 20-24 saatlik salina içinde doğrudan koloni süspansiyonu ile hazırlandı. Her tüp için 0.1 ml inokulum kullanıldı ve tüm tüpler gece boyunca 37°C'de inkübe edildi. 2.4. In Vitro Deneysel Veriler

2.4.1. Hücre kültürü

Ticari insan umbilikal damar endotelyal hücreleri (HUVEC) ile desteklenmiş, Avrupa Hücre Kültürleri Koleksiyonu (ECACC, Porton Down, Salisbury, UK) 'den satın alınan ve RPMI ortamı içinde çarpılmıştır,% 10 fetal buzağı serumu (FCS), gentamisin 50  μ g / ml ve 100 amfoterisin  μ / ml nemli bir CO içinde (Biochrom AG, Berlin, Almanya) 2 , 37 ° C'de kuluçka makinesine. 23. ila 26. pasajlardaki hücre kültürleri kullanıldı. Yüzey markörlerinin analizi, akış sitometrisi (BD FACS Canto II akış sitometresi, Becton Dickinson & Company, Franklin Lakes, NJ, ABD) ile yapıldı ve farklı monoklonal antikorlar (ICAM-1, CD29, CD34, CD73, CD90 ve CD105) kullanıldı. ).

10 bir yoğunlukta ekildi hücreler 4 / cm 2 hücre kültürü Petri kapları (TPP) daha sonra her iki 24 saat boyunca maruz ortam içinde 24 st için yerleşmiş arvense atkuyruğu L. ekstresi (25 ya da 2.5  μ g / ml), kafeik asit (10 veya 1  μ g/ml) ve kateşin (10 veya 1  μg/ml), pozitif kontroller olarak; daha sonra hücreler 3 kez PBS ile yıkandı ve 24 saat normotonik (137 mmol/l) veya hipertonik koşullarda (200 mmol/l) inkübe edildi. Hücreler kazınarak toplandı ve 1 saat boyunca buz üzerinde PBS içinde IGEPAL-Nonidet %1 (Sigma) ve %1 proteaz inhibitör kompleksi (Sigma) içeren bir lizis tamponu ile işlendi. Protein içeriği Bradford yöntemiyle (Bio-Rad, ABD) belirlendi. Tüm deneyler üç kopya halinde yapıldı.

2.4.2. Hücre Canlılığı Testi

Equisetum arvense L. özütünün sitotoksisitesini araştırmak için 3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-5-(3-karboksimetoksifenil)-2-(4-sülfofenil)-2H-tetrazolyum (MTS) yöntemi kullanıldı. istihdam edildi. 10 bir yoğunlukta ekildi İnsan göbeğine yakın damar endotelial hücreler (HUVECs), 4 / yuva ELISA'da, 96 oyuklu mikrotitre düz tabanlı plaklar (TPP, İsviçre), bir ortam içinde 24 saat için oturuşmaya bırakılmış ve sonra farklı özüt konsantrasyonları ile işleme tabi 6,5 ila 5000 μ arasında değişen ortamda g/ml, 24 saat. Daha sonra canlılık testleri yapıldı. Canlılık testleri, üretici tarafından belirtildiği gibi CellTiter 96® AQueous Non-Radioactive Cell Proliferation Assay kullanılarak yapıldı. Optik yoğunluk değerleri, MTS için bir ELISA plaka okuyucusu (Tecan, Männedorf, İsviçre) kullanılarak 490 nm'lik absorbansta okundu. Tüm deneyler üç kopya halinde gerçekleştirildi. Ortama maruz bırakılan işlenmemiş kültürler kontrol olarak kullanıldı.

2.4.3. Oksidatif Stres Değerlendirmesi

Lipid peroksitler, Conti ve diğerleri tarafından açıklanan 2-tiobarbitürik asit (TBA) ile florimetrik yöntem kullanılarak belirlendi. [ 30 ] ve malondialdehit (MDA) eşdeğerleri olarak ifade edildi.

2.4.4. Enflamasyon ve Apoptoz

Enflamasyon, IL-6 ve TNF- a düzeylerinin ölçülmesiyle ve kaspaz-3 ve kaspaz-8 aktivitelerinin değerlendirilmesiyle apoptozun niceliği belirlendi . Ek olarak, toplam NF- κ B proteini ve aktif form (fosfo-NF- κ B), I κ B ve fosfo-I κ B ekspresyonları , üç bileşiğin düşük dozlarına maruz kalan hücrelerde Western blot ile değerlendirildi. tedavi için kullanılır. IL-6, TNF- a , insan aktif kaspaz-3 immünoanaliz kitleri ve kaspaz-8 kolorimetrik tahlil kiti, R&D Systems Inc.'den (ABD) satın alındı. Hücre özleri, üretici tarafından belirtildiği gibi işlendi, okumalar, bir ELISA plaka okuyucusu (Tecan, İsviçre) kullanılarak 540 nm'ye ayarlanmış düzeltme dalga boyu ile 450 nm'de yapıldı.

Western blotting için, 20  μ Bio-Rad Mini-PROTEAN sistemi (Bio-Rad) kullanılarak, g protein lizatlan / şerit SDS-PAGE jelleri üzerinde elektroforez ile ayrılmış ve poliviniliden diflüorür membranlara aktarılmıştır. Lekeler bloke edildi ve sonra NF-KB karşı antikorlar ile inkübe edildi κ B, pNF- κ B, I κ B ve pl κB, daha sonra tekrar yıkandı ve karşılık gelen ikincil HRP-bağlı antikorlar (1 : 1500) (Santa Cruz Biotechnology) ile inkübe edildi. Proteinler, Supersignal West Femto Chemiluminescent substrat (Thermo Fisher Scientific, Rockford IL, ABD) ve bir XRS kamera ve Quantity One analiz yazılımı (Bio-Rad) ile donatılmış bir Gel Doc Görüntüleme sistemi kullanılarak tespit edildi. GAPDH (Trevigen Biotechnology Gaithersburg, Maryland, ABD) bir protein yükleme kontrolü olarak kullanıldı (Baldea ve diğerleri, 2013). 2.5. İstatistiksel analiz

Tedavi edilen ve kontrol grupları arasındaki farkın istatistiksel önemi, iki yönlü ANOVA ile değerlendirildi, ardından Dunnett'in Windows için GraphPad Prism sürüm 4.00 (GraphPad Software, San Diego, California, ABD, http://www.graphpad. com ). Bir p değeri <0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.

Git: 3. Sonuçlar

3.1. Antimikrobiyal Aktivite

Çalışmamızın amaçlarından biri , Bihor İlçesinin kirlenmemiş alanlarından elde edilen Equisetum arvense L. ekstraktının antimikrobiyal aktivitesini belirlemekti . Disk difüzyon testi ile değerlendirilen Equisetum arvense L. ekstraktının antimikrobiyal aktivitesine ilişkin sonuçlar aşağıda özetlenmiştir.tablo 1. Equisetum arvense L. özütü, Streptococcus agalactiae GBBHS (grup B beta-hemolitik streptokok) ve Staphylococcus epidermidis'in klinik izolatı dışında gram pozitif bakteriler üzerinde antibakteriyel etki sergilemiştir , sonuncusu metisiline dirençli bir suştur . Ekstraktımız, Streptococcus pneumoniae'ye ve Streptococcus pyogenes'in klinik izolatına karşı en etkiliydi . Candida albicans veya gram negatif bakteriler üzerinde antimikrobiyal aktivite bulunmadı . MIC belirlemelerinde, görünür büyümenin olduğu Equisetum arvense L. özütünün en düşük konsantrasyonu Staphylococcus aureus için 25 mg/ml idi.(ATCC 29213) ve insan izolatı Staphylococcus aureus ve streptokok suşları için 12.5 mg/ml: Streptococcus pneumoniae (ATCC 49619), Streptococcus pyogenes grup A ve grup G beta-hemolitik Streptococcus. Stafilokoklar için 25 mg/ml Equisetum arvense L. özütü ve streptokoklar için 12.5 mg/ml tüplerden Columbia agar + %5 koyun kanı (BioMérieux) üzerinde alt kültürler pozitifti. Bu değerler MIC'leri temsil eder. Stafilokoklar için 50 mg/ml ve streptokoklar için 25 mg/ml tüplerden alınan alt kültürler negatifti; bu değerler minimum bakterisidal konsantrasyonları (MBC'ler) temsil eder. tablo 1

Equisetum arvense L. ekstraktının antimikrobiyal aktivitesi .
    Equisetum arvense L. 100 mg/ml 8 11 6 6 6 9 6 8 6 8
    Penisilin 10 U 30 26 Test edilmedi Test edilmedi Test edilmedi 32 33 34 20 22
    vankomisin 30 μ g 18 23 Test edilmedi Test edilmedi Test edilmedi 22 20 23 Test edilmedi Test edilmedi
    Ofloksasin 5 μ g 27 18 30 19 Test edilmedi 19 20 18 16 24
    meropenem 10 μ g 30 31 29 28 Test edilmedi Test edilmedi Test edilmedi Test edilmedi Test edilmedi Test edilmedi
    flukonazol 25 μ g Test edilmedi Test edilmedi Test edilmedi Test edilmedi 32 Test edilmedi Test edilmedi Test edilmedi Test edilmedi Test edilmedi
    Arıtılmış su 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6
    Ayrı bir pencerede aç 3.2. HUVEC'lerde Antioksidan, Anti-inflamatuar ve Antiapoptotik Aktiviteler

Akış sitometrisi ile gerçekleştirilen yüzey işaretleyici analizi, ICAM-1, CD105, CD29 ve CD73'ün varlığını gösterdi, bu nedenle deneyde kullanılan hücrelerin endotelyal fonksiyonel parametreler sergilediğini düşündürdü.

Toksisitesi Equisetum arvense HUVEC üzerinde test L. özü yüksek dozlarda (5000 da hücre canlılığında bir önemli değişikliklere yol açmadığı  μ (g / ml) kullanılmıştırŞekil 1).
    Resim, illüstrasyon vb. içeren harici bir dosya. Nesne adı OMCL2018-3060525.001.jpg
    Şekil 1
    Hücre canlılığı testi. Arvense Equisetum L. ekstresi 5000'e kadar bir konsantrasyon aralığında test edildi  μ HUVEC g / ml olmuştur. Canlılık grafikleri yüksek dozlarda bile (5000 hücre canlılığı önemli değişiklikler göstermemiştir  μ / ml) (ortalama değerler ± standart sapma, n = 3).

Hipertonik çözelti, yüksek konsantrasyonlarda salin çözeltilerine maruz kalan hücrelerde artan lipid peroksit seviyeleri ( p < 0.0001) ile gösterildiği gibi, endotel hücrelerinin lipidleri üzerinde prooksidan bir etkiye sahiptir (Şekil 2(a)). 25 μ g/ml'lik bir dozda  , Equisetum arvense L. özütü, hem temel koşullarda (normotonik çözelti) hem de hipertonik çözeltilerde ( p < 0.001) lipid peroksit seviyelerini artıran prooksidan bir etkiye sahiptir . Kafeik asit ve kateşin, ekstrakt ile karşılaştırıldığında lipid peroksit seviyelerini önemli ölçüde azalttı ( p < 0.001) (Şekil 2(a)). Aynı maddelerin daha düşük dozlarını kullanırken, normotonik koşullarda lipid peroksit seviyesinin Equisetum arvense L. ile yapılan tedaviden önemli ölçüde etkilenmediğini , hipertonik koşullarda ise ekstraktın lipid peroksidasyonunu önemli ölçüde azaltan bir antioksidan etkiye sahip olduğunu bulduk. ( p < 0,001). Endotel hücrelerinin hiperozmotik strese karşı en iyi koruması, düşük kateşin konsantrasyonu ( p < 0.001) (Şekil 2(b)).
    Resim, illüstrasyon vb. içeren harici bir dosya. Nesne adı: OMCL2018-3060525.002.jpg
    Ayrı bir pencerede aç
    şekil 2
    Hiperosmotik strese maruz kalan ve iki doz Equisetum arvense L. özü ile ön işleme tabi tutulan endotel hücrelerinde değerlendirilen malondialdehit seviyeleri . (a) Yüksek dozlarda Equisetum arvense L. özütü, kafeik asit ve kateşin ile 24 saat boyunca hiperosmotik strese maruz kaldıktan ve ön tedaviden sonraki MDA seviyeleri . (b) Hipertonik koşullara ve düşük dozlarda Equisetum arvense L. özü, kafeik asit ve kateşin maruziyetinden sonraki MDA seviyeleri . Tedavi edilen ve kontrol grupları arasındaki farkın istatistiksel önemi, iki yönlü ANOVA ile değerlendirildi, ardından Dunnett'in çoklu testi; ### p < 0,001, hipertonik ortamda tedavi edilmiş hücrelere karşı tedavi edilmemiş hücreler; ∗∗∗ p < 0,001, normotonik koşullarda parametrelere karşı hipertonik ortam.

Enflamasyon üzerindeki ekstrakt etkisini değerlendirmek için, hem hücre içi hem de büyüme ortamındaki IL-6 seviyeleri ve TNF- α nicelendirildi (Şekiller).3 A)-3 boyutlu)). NF-rolünü değerlendirmek için κ hipertonik koşulları ve doğal bileşiklere düşük dozlarının etkisi ile indüklenen enflamasyon B yolu aktivasyonu, Western Blot gerçekleştirilmiştir. İşlemlerden sonra, toplam NF-KB ve protein seviyeleri κ B proteini ve aktif formu, pNF- κ B ve ayrıca κ B ve pl κ B tahmin edilmiştir.
    Resim, illüstrasyon vb. içeren harici bir dosya. Nesne adı: OMCL2018-3060525.003.jpg
    Ayrı bir pencerede aç
    Figür 3
    Hiperosmotik strese maruz kalan ve iki doz Equisetum arvense L. özü ile ön işleme tabi tutulan endotel hücrelerinde değerlendirilen proinflamatuar sitokinler . (a) Hiperosmotik strese maruz kaldıktan ve yüksek dozlarda Equisetum arvense L. özü, kafeik asit ve kateşin ile 24 saat ön tedaviden sonra hücre lizatlarındaki IL-6 salgılanması . (b) Hipertonik koşullara ve test edilen üç maddenin düşük dozlarına maruz kaldıktan sonra hücre lizatlarındaki IL-6 seviyesi. (c, d) Normotonik ve hipertonik koşullara maruz kaldıktan ve test edilen üç madde ile muameleden sonra ortamdaki IL-6 konsantrasyonları. (e) Hipertonik koşullarda ve yüksek dozlarda Equisetum arvense ile ön tedavide hücre lizatlarındaki TNF- α seviyesiL. özü, kafeik asit ve kateşin. (f) Hipertonik koşullarda hücre lizatlarında TNF- α salgılanması ve düşük dozlarda Equisetum arvense L. özütü, kafeik asit ve kateşin ile ön tedavi . Tedavi edilen ve kontrol grupları arasındaki farkın istatistiksel önemi iki yönlü ANOVA ile değerlendirildi, ardından Dunnett's Multiple testi; ### p < 0,001, hipertonik ortamda tedavi edilmiş hücrelere karşı tedavi edilmemiş hücreler; p < 0.05, ∗∗ p < 0.01 ve ∗∗∗ p < 0.001, normotonik koşullardaki parametrelere karşı hipertonik ortam.

Endotel hücre lizatlarında değerlendirilen hücre içi IL-6 seviyeleri, hipertonik koşullarda önemli ölçüde arttı ( p < 0.01) (Şekiller3 A) ve 3(b)). Arasında preadministration atkuyruğu arvense L veya yüksek dozlarda kaffeik asit ve cathechin, oksidatif stres (oluşturulması ile paralel olarak, normal kan basıncına sahip koşullar, IL-6 salgısının artması amplifiye p <0.001). Hipertonik ortamda desen farklıdır; test edilen üç madde daha güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahipti ( p < 0.001). Çalışılan üç bileşiğin daha düşük dozları normal koşullarda proinflamatuar etkiye sahip değildi, ancak kafeik asit ve kateşin hipertonik koşullar altında proinflamatuardı. Düşük dozda Equisetum arvense L. özütü, hipertonik ortamda IL-6 seviyeleri üzerinde önemli bir etkiye sahip değildi ( p> 0.05). Hipertonik koşullarda, normotonik duruma kıyasla ortamda artan bir IL-6 konsantrasyonu kaydettik ( p < 0.01). Yüksek dozda Equisetum arvense L. ve kafeik asidin uygulanması, büyüme ortamında bulunan IL-6 seviyeleri üzerinde önemli bir etkiye sahip değildi ( p > 0.05) (Şekil 3(c)).

Aksine, 10 μ g/ml kateşin ile ön işlem  , besiyerinde IL-6 salgılanmasını önemli ölçüde azalttı. Düşük dozlarda Equisetum arvense L., kafeik asit ve kateşin, büyüme ortamında bulunan IL-6 salgılanması üzerinde hiçbir etkiye sahip değildi (Şekil 3(d)).

Hipertonik koşulların, normotonik ortama kıyasla TNF- α salgılanması üzerinde önemli bir etkisi yoktu (Şekiller).3(e) ve 3(f)). Equisetum arvense L. özü TNF-a etkilememiştir α hem normal kan basıncına sahip ve hipertonik koşullarda düzeyleri. Aynı etki, her iki çevresel durumda da kateşin tarafından uygulandı. Kafeik asit, yüksek dozda endotel hücre lizatlarında TNF- α protein düzeyini artırdı ( p < 0.01). Üç bileşiğin daha düşük dozları, her iki deney koşulunda da TNF- α salgılanmasını önemli ölçüde etkilemedi (Şekil 3(f)).

Normotonik/hipertonik ortam ve doğal ekstrakt uygulamasının NF- κ B, pNF- κ B I κ B ve pI κ B proteinlerinin ekspresyonu üzerindeki etkileri Western blot analizi ile değerlendirildi (Şekil 4(a)). p65/Rel A'nın Ser 536'daki fosforilasyonu, aktivasyonu, nükleer lokalizasyonu, protein-protein etkileşimini ve transkripsiyonel aktiviteyi düzenler. NF-anahtar faktör κ B yolun aktivasyon Ikappa kinaz (I içerir κ K) kompleksi ve I κ B olan tecrit NF'nin inhibitörüdür κ , aktif bir halde sitoplazmada B dimerleri. Normotonik ortamda, düşük dozda Equisetum arvense L. özütü ( p < 0.05) ve düşük dozlarda kafeik asit ( p < 0.001) ve kateşin ( p < 0.001) ile tedavi , kontrollere kıyasla NF- κ B ekspresyonunu azalttı , artan I κ ile paralel olarakB ekspresyonu, özellikle kateşin uygulamasından sonra ( p < 0.05) (Şekil 4(b)).
    Resim, illüstrasyon vb. içeren harici bir dosya. Nesne adı: OMCL2018-3060525.004.jpg
    Ayrı bir pencerede aç
    Şekil 4
    Hiperosmotik strese maruz kalan ve düşük dozda Equisetum arvense L., kafeik asit ve kateşin ile ön işleme tabi tutulan endotel hücrelerinde NF- κ B, pNF- κ B, I κ B ve pI κ B ekspresyonları. (a) Normotonik ve hipertonik koşullara maruz bırakılan ve üç bileşikle tedavi edilen HUVEC'lerde NF- κ B, pNF- κ B, I κ B ve pI κ B ifadelerini gösteren karşılaştırmalı Western blot görüntüleri . (b) Western blot bantlarının görüntü analizi dansitometri ile yapılmıştır; sonuçlar GAPDH'ye normalleştirildi. Western blot görüntüleri: 1 = normotonik ortamdaki hücreler, 2 = Equisetum arvense ile işlenmiş normotonik ortamdaki hücrelerL., 3 = normotonik ortam içinde kafeik asit ile muamele edilmiş hücreler, 4 = kateşin ile muamele edilmiş normotonik ortam içindeki hücreler, 5 = hipertonik ortam içindeki hücreler, 6 = hipertonik ortam içindeki hücreler, Equisetum arvense L. ile muamele edilmiş hücreler, 7 = hipertonik ortam içindeki hücreler kafeik asit ile muamele edilmiş ve 8 = kateşin ile muamele edilmiş hipertonik ortam içindeki hücreler. İki koşulda HUVEC'ler için nicel Western blot sonuçlarının grafiksel gösterimi. İki yönlü ANOVA, ardından Dunnett'in çoklu testi, ölçülen parametrelerin ortalama değerlerindeki farklılıkların istatistiksel önemini değerlendirmek için kullanıldı. Her çubuk ortalama ± standart sapmayı ( n = 3), # p < 0.05, ## p < 0.01 ve ### p'yi temsil eder< 0.001, hipertonik ortamda tedavi edilmiş hücrelere karşı tedavi edilmemiş hücreler; p < 0.05, ∗∗ p < 0.01 ve ∗∗∗ p < 0.001, normotonik koşullardaki parametrelere karşı hipertonik ortam.

Hipertonik koşullarda, NF- κ B düzeyi normotonik ortama göre azaldı ( p < 0.001) ve sadece kafeik asit tedavisinden sonra arttı ( p < 0.01). Hipertonik ortamda, deneyde kullanılan tüm doğal bileşikler , düşük dozda çoğunlukla kateşin olmak üzere I κ B ekspresyonunu arttırdı ( p < 0.001). I κ B aktivasyonu üzerindeki en iyi inhibitör etki, kateşine maruz kalan hücrelerde ( p < 0.001), ardından Equisetum arvense L. ( p < 0.01) ve kafeik asit ( p < 0.01) tedavilerinden sonra fark edildi.

NF-aktif şekli κ B NF mütevazı bir bölümünü temsil eder κ gösterildiği gibi, normal kan basıncına sahip ve hipertonik ortam içinde hem de B proteiniŞekil 4(b). Hipertonisite pNF- önemli bir artışa yol açtığı κ B proteini ekspresyonu ( p <0.001), cathechin uygulama (amplifiye etkisi p pl üzerinde önleyici bir etki gösterdiği <0.001) κ B ( p <0.001). Equisetum arvense L. ve kafeik asit ayrıca hipertonik ortamda I κ B'nin aktivasyonu üzerinde güçlü bir inhibitör etkiye sahipken, normotonik koşullarda aynı bileşikler ekspresyonunu arttırdı ( p < 0.001 ve p < 0.01, sırasıyla).

Deneysel tasarımımızda, hipertonik ortam, normotonik koşullara kıyasla apoptozu indüklemedi (Şekil 5). Normotonik sistemde düşük doz kateşin ile ön inkübasyon kaspaz-3 aktivitesini önemli ölçüde azaltırken ( p < 0.01), hipertonik ortamda aynı bileşik enzim aktivitesini etkilemedi (Şekil 5(b)). Yüksek dozlarda kafeik asit ve kateşin proapoptotikti ve hipertonik koşullarda enzim aktivasyonunu arttırdı ( p < 0.01), normotonik ortam ise enzim aktivitesini değiştirmedi (Şekil 5(a)).
    Resim, illüstrasyon vb. içeren harici bir dosya. Nesne adı OMCL2018-3060525.005.jpg
    Ayrı bir pencerede aç
    Şekil 5
    Kaspaz-3 ve kaspaz-8'in aktiviteleri, hiperosmotik strese maruz kalan ve iki doz Equisetum arvense L. özütü ile ön işleme tabi tutulan endotel hücrelerinde değerlendirildi . (a) Hiperozmotik strese maruz kaldıktan ve yüksek dozlarda Equisetum arvense L. özü, kafeik asit ve kateşin ile 24 saat ön tedaviden sonra endotel hücrelerinde kaspaz-3 aktivitesi . (b) Hipertonik koşullara ve düşük dozlarda Equisetum arvense L. özü, kafeik asit ve kateşin maruziyetinden sonra endotel hücrelerinde kaspaz-3 aktivitesi . (c) Hiperozmotik strese maruz kaldıktan ve yüksek dozlarda Equisetum arvense ile 24 saat ön tedaviden sonra endotel hücrelerinde kaspaz-8 aktivitesiL. özü, kafeik asit ve kateşin. (d) Hipertonik koşullara ve düşük dozlarda Equisetum arvense L. özü, kafeik asit ve kateşin maruziyetinden sonra endotel hücrelerinde kaspaz-8 aktivitesi . Tedavi edilen ve kontrol grupları arasındaki farkın istatistiksel önemi, iki yönlü ANOVA ile değerlendirildi, ardından Dunnett'in çoklu testi, # p < 0.05, ## p < 0.01 ve ### p < 0.001, hipertonik durumda tedavi edilmeyen hücrelere karşı tedavi edildi orta; p < 0.05 ve ∗∗ p < 0.01, normotonik koşullarda parametrelere karşı hipertonik ortam.

10 Preadministration  μ / ml cathechin bir antiapoptotik etkisi normal kan basıncına sahip koşullar altında (maruz bırakılan endotel hücrelerde kaspaz-8 aktivitesini azaltarak olan p <0.01) (Şekil 5(c)). Daha yüksek dozlarda Equisetum arvense L., kafeik asit ve kateşin, hipertonik koşullarda kaspaz-8 aktivitesini etkilemedi ( p > 0.05), ancak daha düşük dozlarda, özellikle Equisetum arvense L. ve kateşin olmak üzere kaspaz-8 aktivitesini azalttı, ve böylece aynı koşullarda apoptoz indüksiyonu ( p < 0.001) (Şekiller5(c) ve 5(d)).

Git: 4. Tartışma

Daha önce yapılan çalışmalarda, bunların fitokimyasal maddeler bileşime bağlı bitkileri, meyve ve sebzelerin, antioksidan antimikrobik ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir ve kozmetik sanayi dahil [tıp ve beslemede kullanılan olduğu gösterilmiştir 31 - 33 ]. Çalışmamızda Equisetum arvense L. özütü, Streptococcus pneumoniae ve Streptococcus pyogenes klinik izolatı üzerinde antibakteriyel etki göstermiştir .

Son on yılda yapılan çalışmalar, in vitro antimikrobiyal aktivite Equisetum arvense L. ekstraktını doğruladı , ancak bazı çelişkili sonuçlarla. Milovanovic et al. [ 34 ] Candida albicans üzerinde bir antifungal etki tarif ederken, bizim çalışmamızda Candida albicans suşu üzerinde herhangi bir inhibitör etki elde etmedik . Sonuçlarımız Uslu ve ark. [ 35 ] ve Čanadanović-Brunet ve ark. [ 36 ]. De Oliveira et al. ayrıca 50 mg/mL konsantrasyonda Equisetum arvense L. ekstraktının Staphylococcus aureus , Staphylococcus epidermidis'e karşı etkili olduğunu göstermiştir., Streptococcus mutans , Candida albicans , Candida tropikalis ve Candida glabrata , oral enfeksiyonlarda rol oynayan mikroorganizmalar [ 37 ]. Equisetum arvense L. ekstraktının Staphylococcus aureus ve gram-negatif bakteriler üzerindeki koruyucu etkileri , hem sulu hem de alkollü ekstraktta açıklanır ve alkollü ekstrakt durumunda daha iyi yanıt verilir [ 38 , 39 ]. Raduloviç ve ark. [ 40 ], Equisetum arvense'nin toprak üstü kısımlarının hidrodistilasyonu ile elde edilen uçucu yağın 1:10 oranında seyreltildiğini belirtmiştir.L., Staphylococcus aureus , Escherichia coli , Klebsiella pneumoniae , Pseudomonas aeruginosa , Salmonella enteritidis ve mantarlara karşı güçlü antimikrobiyal aktivitesi için yeterliydi : Aspergillus niger veya Candida albicans . Etkiler, mikrobiyal yapışma proteinlerini ve taşıma proteinlerini inaktive eden ve mikrobiyal membranın yırtılmasını indükleyen bitki ekstraktının uçucu yağı bakımından zengin bir bileşim ile açıklanmıştır [ 41 ]. Ek olarak, fenolik bileşikler, bakteriyel lipopolisakkaritler veya Candida albicans tarafından indüklenen ROS oluşumunu azaltmıştır.serbest radikalleri doğrudan yakalama veya antioksidan enzimlerle reaksiyonlar yoluyla temizleme nedeniyledir [ 42 ].

Ancak diğer çalışmalar, sulu ekstraktın Staphylococcus aureus ve Escherichia coli üzerinde hiçbir etkisi olmadığını gösterdi [ 36 , 43 ]. Bu çelişkili sonuçların açıklamalarından biri, antimikrobiyal aktivite dahil olmak üzere kimyasal içeriği ve biyolojik aktiviteleri etkileyen bitki ekstraktının elde edilmesi için kullanılan ekstraksiyon parametreleri [ 35 ] veya fenollerdeki farklı içerik [ 44] olabilir.]. Kantitatif bir bakış açısıyla, bitkinin büyümesinin ilk aylarında (Mayıs, Haziran) flavonoidler ve polifenol seviyeleri, hasat dönemine (Ağustos, Eylül) kıyasla daha yüksekti. Mayıs ayı boyunca, flavonoidlerin miktarı, değerlerin %0.13'e düştüğü Eylül ayına kıyasla %0.72'ye kadar yükseldi [ 28 ]. Benzer çalışmalarda, diğer bölgelerden gelen bitkilerin çok daha düşük antioksidan aktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir [ 45 ].

Ekstraktımızdaki toplam polifenol ve flavonoid içeriği, spektrofotometrik tekniklerle gerçekleştirilen bulgulardan kaynaklandığı için yüksekti [ 28 ]. HPLC teknikleri kullanılarak, fenolik asitler olarak büyük miktarlarda vanilik, kafeik, ferulik, siringik, sinaptik ve gallik asitler ve flavonoidler olarak kuersetin, epikateşin, kateşin, rutin, naringenin ve mirisetin bulunmuştur [ 46 ]. Bu parametreler diğer bulgularla uyumluydu [ 47 ]. Sonuçlar ayrıca, bir gösterdi in vitro sapları steril fl elde edilen ekstrelerin güçlü antioksidan aktiviteye arvense atkuyruğu L. sıkı bağlamak tekniği kullanılarak, tespit edilen değer 84,160 olan  μmol Trolox eşdeğeri/g DW (TE), CUPRAC tekniği kullanılarak, 49.2  μ mol Trolox eşdeğeri/g DW (TE) ve DPPH yöntemi kullanılarak, %87.3 [ 46 ].

Ozmotik stres birçok kardiyovasküler hastalıkta patogenetik bir mekanizma olarak yer alır ve hücrelerden suyun dışarı akması ve hücrelerin büzülmesi ile ilişkilidir. Bu süreçte, su kanallarının (aquaporinler) ve elektrolit taşıyıcılarının aktivitesi ve ayrıca proteinlerin ve hücre altı yapıların korunması için hücreler içinde ozmolitlerin birikmesi [ 48 ] yer alır.

Şiddetli hipertonik koşullar altında veya adaptasyon mekanizmalarının modası geçtiğinde hücrelerin apoptoza girdiği ve öldüğü bilinmektedir [ 49 ]. Ayrıca, apoptozun normal hücrelerde protein taşınmasının inhibisyonu nedeniyle hücre büzülmesinin kalıcılığı ile ilişkili olduğu görülmektedir [ 50].] veya uyumlu ozmolit olarak işlev gören glutamin yoksunluğu. Çalışmamızda hipertonik koşullar sadece oksidatif stresi ve inflamasyonu arttırdı ve apoptozu etkilemedi. Pratik olarak, hipertonisite, normotonik ortama kıyasla kaspaz aktivitesini artırmadı; Bir açıklama muhtemelen ozmotik strese uyum süreciyle ilgilidir. Hipertonik ortama dinamik adaptasyon, biri erken, saniyeler veya dakikalar içinde, diğeri ise saatler ve günler içinde geç olmak üzere iki fazlı bir yanıtı içeriyordu. Hücre hacmindeki azalma, Na + -K + -2Cl - ortak taşıyıcı , Na + /H + değiştirici ve Cl - dahil olmak üzere iyon taşıma sistemlerinin aktivasyonu ile hızla düzeltilir./HCO 3 - iyonların hücre içi birikimine ve hücre hacminin artmasına neden olan değiştirici [ 51 ]. Daha sonraki fazda, nötr amino asitler, sorbitol gibi polioller ve ayrıca betain gibi metilamin içeren uyumlu ozmolitlerin sentezi arttı ve inorganik iyonları ikame ettiler ve hücreyi apoptozdan korudular [ 52 ]. Bu işlemde, büyük rolü TonEBP / NFAT5 taurin taşıyıcı, aldoz redüktaz, betain / GABA taşıyıcı ve da dahil olmak üzere “osmoprotective genler” transaktivasyonu rol oynayan bir transkripsiyon faktörü ile oynanır myo -inositol taşıyıcı [ 17]. Ek olarak, JNK ve p38 sinyal yolakları tarafından indüklenen aktive edici protein- (AP-) 1, hücre dışı sinyalleri genetik yanıtlara dönüştürmek için merkezi bir anahtar görevi görür [ 53 ].

Hücre iskeletinin yeniden şekillenmesi, antioksidan yanıt ve katlanmamış protein yanıtı, ozmoadaptasyonun diğer önemli mekanizmalarıdır. Ek olarak, hiperozmotik stresin farklı hücrelerden TNF- α , IL-1 β , IL-6 ve IL-8 salgılanmasını doğrudan indüklediği bulunmuştur [ 19 ]. Bu mekanizmalar, protein kinaz R (PKR) altında hiperosmotik stres ve NF-uyarılması aktivasyonu κ serin 536 B at p65 fosforilasyon ve enflamatuar NF-dolayısıyla indüksiyon κ B p65 yanıt veren genlerin dahil edildi [ 54 ]. Ayrıca, protein kinaz R'nin doğrudan I κ B α'yı fosforile ettiği gösterilmiştir.. Bu, sitoplazmada inaktif bir durumda NF κ B ve sekester NF κ B dimerlerinin nükleer lokalizasyonunu maskeleyebilen bir inhibitördür . Fosforillenmiş I κ B daha sonra proteazom tarafından her yerde bulunur ve parçalanır, NF- κ B'yi çekirdeğe girmek ve inflamatuar genlerin ekspresyonunu indüklemek için serbest bırakır [ 55 ]. PNF- daha yüksek bir miktarda κ hücreleri bu cathechin ilaveli hem toplam NF artış gösteren, tek başına ya da cathechin uygulama ile bağlantılı olarak hipertonik ortama maruz bırakıldığı zaman B elde edildi κ B proteini ve aktivasyonunu. Equisetum arvense'ye maruz kalan hücrelerde I κ B proteininin aktif formu azalmıştır.L., kafeik asit ve kateşin , özellikle kateşin uygulamasından sonra IL-6 seviyelerinin artması ve NF- κ B aktivasyonuna paralel olarak.

Deneyde, kaspaz aktiviteleri, tüm adaptasyon sürecinin gerçekleştiği hipertonik ortamda inkübasyondan sadece 24 saat sonra değerlendirildi. Bununla birlikte, bu zamanda, hem oksidatif stres hem de hipertonisitenin neden olduğu inflamasyon, normotonik koşullara kıyasla artan bir oranda korunmuştur. Genel olarak, oksidatif stres, reaktif oksijen türlerinin (ROS) hücre içi birikiminden veya hücresel redoks durumunun bozulmasından kaynaklanır ve hücre içi proteinlere, lipidlere ve DNA hasarına neden olabilir. ROS ayrıca, ozmotik stres dahil olmak üzere çeşitli çevresel stres türlerine bir yanıt olarak stres kaynaklı sinyallemenin ana aracıları olarak da dahil edilmiştir. Hiperozmotik streste, zarla ilişkili fosfolipaz A 2'nin aktivasyonuve araşidonik asit dahil prostaglandinlerin üretimi, redoks dengesizliğinin üretiminde yer alan mekanizmalardan biridir. Fosfolipaz A 2 , NADPH oksidazı aktive eder ve süperoksit anyon oluşumunu arttırır [ 56 ]. Ek olarak, ksantin oksidaz, nitrik oksit (NO) sentaz ve heme oksijenazlar, hücre içi ROS'un diğer kaynaklarıdır. Anyon süperoksit sırayla, hacme duyarlı ozmolit kanallarının düzenlenmesinde rol oynayan protein tirozin kinazların aktivasyonunu indükler ve böylece hücresel homeostazın korunmasına yardımcı olur [ 57 ].

Çalışmamızda, üç bileşiğin düşük dozları lipid peroksidasyonunu azaltarak hücreleri hipertonik koşulların neden olduğu strese karşı korumuş ve kaspaz-8 aktivitesini ve dolayısıyla dış mekanizma tarafından tetiklenen apoptozu azaltmıştır. Aynı koşullar, kaffeik asit ve cathechin, düşük konsantrasyonlarda, IL-6 salgılanmasını ve NF-artan κ B aktivasyonunu ve pl azalmış κ hücrelerinde B ve kaspaz-3 aktivitesi etkilememiştir. Üç maddenin yüksek dozları, iltihaplanma ve oksidatif stres üzerinde zıt etkiye sahipti. Böylece, Equisetum arvenseL., kateşin ve kafeik asit prooksidan etki gösterdi ve hücrelerde IL-6 salgılanmasını azalttı. Ek olarak, yüksek konsantrasyonlarda kafeik asit ve kateşin , yüksek doz polifenollerin hücresel toksisitesini düşündüren prooksidan ve proapoptotik etkilere paralel olarak endotel hücrelerinde TNF- α salgılanmasını indüklemiştir .

IL-6 salgılanması üzerindeki farklı etki, IL-6'nın kardiyovasküler sistemlerdeki çift fonksiyonları ile açıklanabilir. IL-6, sitokinlere (IL-1, TNF- α ), oksidatif strese ve anjiyotensin II'ye maruz kalmaya ve vasküler yaralanmadan sonra bir yanıt olarak makrofajlar, fibroblastlar ve endotelyal hücreler dahil olmak üzere kardiyovasküler yapıların farklı hücrelerinde salgılanır [ 58 ] . IL-6, hücre yüzeyindeki IL-6 reseptörüne (IL-6R) bağlandıktan sonra klasik bir sinyal yolu ile ve ayrıca çözünür IL-6-IL-6R α kompleksi sayesinde “trans-sinyalleme” mekanizması ile hedef hücreyi aktive edebilir. . Bu kompleks, IL-6 sinyalini başlatır [ 59] ve hedef genlerin transkripsiyonunda yer alan sinyal transdüserini ve transkripsiyon aktivatörünü (STAT) aktive eder. Klasik sinyalleme, hedef hücreler üzerindeki anti-inflamatuar yolların aktivasyonunda yer alırken, trans-sinyalleme yolu, iltihaplı bölgede monositlerin toplanması ve akuttan kronik inflamasyona geçiş yoluyla bağışıklık sisteminin aktivasyonuna yol açar. IL-6'nın, anti-inflamatuar sitokinlerin salgılanmasını etkilemeden akut inflamatuar yanıtta proinflamatuar sitokinlerin seviyesini baskıladığı görülmektedir [ 60 ].

Sonuçlarımız Bessa Pereira ve ark. [ 61 ] antibakteriyel etki ve Četojević-Simin ve ark. [ 7 ] Equisetum arvense L. ekstraktının antioksidan özellikleri ile ilgili . Do Monte ve ark. [ 62 ] yaralarda ve artritte bu doğal bileşiğin çoklu değerlerini doğruladı.

Git: 5. Sonuçlar

Equisetum arvense L. özütü, patojenik gram pozitif koklar üzerinde antibakteriyel etkiler sergiledi ancak gram negatif bakteriler ve Candida albicans üzerinde hiçbir etkisi olmadı . Test edilen üç bileşik, antioksidan aktivite gösterir ve kaspaz-8'in aktivitesini sadece düşük konsantrasyonlarda azaltarak hiperozmotik strese maruz kalan hücreleri korur. Yüksek dozlarda, Equisetum arvense L., kateşin ve kafeik asit prooksidan etkilere sahipti, apoptozu indükledi ve IL-6 sekresyonunu azalttı.

Equisetum arvense L. ekstresinin hipertonik ortama maruz kalan endotel hücreleri üzerindeki modülatör etkileri farklıdır ve kullanılan konsantrasyona bağlıdır. Bu deneysel bulgular , düşük dozlarda uygulanan Equisetum arvense L.'nin, hipertonik durumlarla ilişkili artan oksidatif stres ve apoptozu azaltmak için yeni bir terapötik yaklaşım olabileceğini düşündürmektedir. Ek olarak, Equisetum arvense L. özütü , gram pozitif koklara karşı antimikrobiyal aktivite sergiler. Bununla birlikte, klinik potensini kanıtlamak için çoklu dozlar veya maruz kalma süreleri ile farklı hücre hatları üzerinde daha karmaşık çalışmalar gereklidir.

Git: Teşekkür

Yazarlar, deneylerdeki yardımları için Nicoleta Decea'ya ve İngilizce dil yardımı için Ioana Robu'ya özel teşekkürlerini sunmak isterler.

Git: Çıkar çatışmaları

Yazarlar, rekabet eden çıkarları olmadığını beyan ederler.

Git: Yazar katkıları

Annamaria Pallag, Diana Olteanu, Gabriela Adriana Filip, Ioana Baldea ve Mariana Mureşan deneysel tasarımı tasarladı ve tasarladı; Otilia Micle, antimikrobiyal aktiviteye ilişkin in vitro deneyleri gerçekleştirdi ; Diana Olteanu, Ioana Baldea ve Simona Clichici hücre kültürü üzerinde in vitro deneyler yaptılar ; Eleonora Marian ve Laura Vicaş özü hazırladı; Otilia Micle, Diana Olteanu, Ioana Baldea ve Gabriela Adriana Filip malzemelerle katkıda bulundu; Simona Clichici, Mariana Mureşan ve Eleonora Marian verileri analiz etti; Annamaria Pallag, Gabriela Adriana Filip, Tunde Jurca ve Mariana Muresan makaleyi yazdı. Annamaria Pallag ve Diana Olteanu bu çalışmaya eşit derecede katkıda bulundular.

Git: Referanslar

1. Augustyniak A., Bartosz G., Şipak A., et al. Doğal ve sentetik antioksidanlar: güncellenmiş bir genel bakış. Serbest Radikal Araştırma . 2010; 44 (10):1216–1262. doi: 10.3109/10715762.2010.508495. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    2. Masella R., Di Benedetto R., Vari R., Filesi C., Giovannini C. Biyolojik sistemlerde doğal antioksidan bileşiklerin yeni mekanizmaları: glutatyon ve glutatyon ile ilgili enzimlerin katılımı. Beslenme Biyokimyası Dergisi . 2005; 16 (10):577–586. doi: 10.1016/j.jnutbio.2005.05.013. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    3. Corona G., Deiana M., Incani A., Vauzour D., Dessi MA, Spencer JP Zeytinyağı polifenolleri tarafından p38/CREB fosforilasyonunun inhibisyonu ve COX-2 ekspresyonu, bunların anti-proliferatif etkilerinin altında yatmaktadır. Biyokimyasal ve Biyofiziksel Araştırma İletişimi . 2007; 362 (3):606-611. doi: 10.1016/j.bbrc.2007.08.049. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    4. Wang W., Heideman L., Chung CS, Pelling JC, Koehler KJ, Birt DF G2/M'de hücre döngüsü durması ve insan kolon kanseri hücre dizilerinde apigenin tarafından büyüme inhibisyonu. Moleküler Karsinogenez . 2000; 28 (2):102–110. doi: 10.1002/1098-2744(200006)28:2<102::AID-MC6>3.0.CO;2-2. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    5. Fini L., Hotchkiss E., Fogliano V., et al. Pinoresinol bakımından zengin zeytinyağının kemopreventif özellikleri, kolon kanseri hücre dizilerinde ATM-p53 kaskadının seçici bir aktivasyonunu içerir. Karsinojenez . 2008; 29 (1):139–146. doi: 10.1093/carcin/bgm255. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    6. ∗∗∗ Avrupa Farmakopesi . 8. baskı. 2014. s. 1121–1122. http://online6.edqm.eu/ep800/
    7. Četojević-Simin DD, Čanadanović-Brunet JM, Bogdanović GM, et al. Farklı atkuyruğu ( Equisetum arvense L.) ekstraktlarının antioksidan ve antiproliferatif aktiviteleri . Tıbbi Gıda Dergisi . 2010; 13 (2):452–459. doi: 10.1089/jmf.2008.0159. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    8. Dos Santos JG, Blanco MM, FHM Monte D., et al. Equisetum arvense'nin hidroalkolik ekstraktının yatıştırıcı ve antikonvülsan etkileri . Fitoterapi . 2005; 76 (6):508–513. doi: 10.1016/j.fitote.2005.04.017. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    9. Sandhu NS, Kaur S., Chopra D. Equisetum arvense: farmakoloji ve fitokimya- bir inceleme. Asya Farmasötik Klinik Araştırmalar Dergisi . 2010; 3 (3):146–150. [ Google Akademik ]
    10. Yamamoto Y., Inoue T., Hamako J. Equisetum arvense L.'den ekstrakte edilen ham proteinler, kanser hücrelerinin canlılığını in vivo arttırır. Seibutsu Shiryo Bunseki . 2004; 27 (5):409–412. [ Google Akademik ]
    11. Go AS, Mozaffarian D., Roger VL, et al. Yönetici özeti: kalp hastalığı ve felç istatistikleri—2013 güncellemesi: Amerikan Kalp Derneği'nden bir rapor. dolaşım . 2013; 127 (1):143–152. doi: 10.1161/CIR.0b013e318282ab8f. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    12. http://www.who.int/cardiovascular_diseases/en .
    13. Lopez AD, Mathers CD, Ezatti M., Jamison DT, Murray CJ Küresel Hastalık Yükü ve Risk Faktörleri. Hastalık Kontrol Öncelikleri Projesi'nde . Washington, DC: Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası/Dünya Bankası, New York, Oxford University Press; 2006. [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    14. Hanganu D., Benedec D., Vlase L., et al. Krizantem parthenium özütünün polifenolik içeriği ve antioksidan aktivitesi. Farmácia . 2016; 64 (4):498-501. [ Google Akademik ]
    15. Libby P. Aterosklerozda iltihaplanma. Arterioskleroz, Tromboz ve Vasküler Biyoloji . 2012; 32 (9):2045–2051. doi: 10.1161/atvbaha.108.179705. [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    16. Reinehr R., Haussinger D. CD95 ölüm reseptör sisteminin hiperozmotik aktivasyonu. Acta Physiologica . 2006; 187 (1-2):199–203. doi: 10.1111/j.1748-1716.2006.01541.x. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    17. Burg MB, Ferraris JD, Dmitrieva NI Hiperozmotik streslere hücresel tepki. Fizyolojik İncelemeler . 2007; 87 (4):1441–1474. doi: 10.1152/physrev.00056.2006. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    18. Yancey PH Yüksek ozmolarite ve diğer streslerde uyumlu, metabolik ve karşı etki gösteren sitoprotektanlar olarak organik ozmolitler. Deneysel Biyoloji Dergisi . 2005; 208 (15):2819–2830. doi: 10.1242/jeb.01730. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    19. Schwartz L., Guais ​​A., Pooya M., Abolhassani M. Enflamasyon, hücre dışı hiperosmolaritenin bir sonucu mu? Enflamasyon Dergisi . 2009; 6 (1):s. 21. doi: 10.1186/1476-9255-6-21. [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    20. Tip 2 diyabette diyabetik anjiyopati için JE Olası patofizyolojik mekanizmalar. Diyabet Dergisi ve Komplikasyonları . 2000; 14 (4):197–200. doi: 10.1016/S1056-8727(00)00083-0. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    21. Lin S., Melki S., Lisgaris MV, Ahadizadeh EN, Zender CA Baş ve boyun cerrahisinde ameliyat sonrası MRSA enfeksiyonları. Amerikan Kulak Burun Boğaz Dergisi . 2017; 38 (4):417–421. doi: 10.1016/j.amjoto.2017.03.013. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    22. Emody L., Kerenyi M., Nagy G. Üropatojenik Escherichia coli'nin virülans faktörleri . Uluslararası Antimikrobiyal Ajanlar Dergisi . 2003; 22 :29-33. doi: 10.1016/S0924-8579(03)00236-X. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    23. Donlan RM Biyofilm oluşumu: klinik olarak ilgili bir mikrobiyolojik süreç. Klinik Enfeksiyon Hastalıkları . 2001; 33 (8):1387-1392. doi: 10.1086/322972. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    24. Schlecht LM, Peters BM, Krom BP, et al. Candida albicans'ın aracılık ettiği sistemik Staphylococcus aureus enfeksiyonu , mukozal dokunun hipal invazyonu. Mikrobiyoloji . 2015; 161 (1):168–181. doi: 10.1099/mic.0.083485-0. [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    25. Gyawali R., Ibrahim SA Antimikrobiyal ajanlar olarak doğal ürünler. Gıda Kontrolü . 2014; 46 :412–429. doi: 10.1016/j.foodcont.2014.05.047. [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    26. Su P., Henriksson A., Nilsson C., Mitchell H. Yeşil çay ekstresi ve probiyotiklerin patojenik bakteriler, Staphylococcus aureus ve Streptococcus pyogenes üzerindeki sinerjik etkisi . Dünya Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji Dergisi . 2008; 24 (9): 1837-1842. doi: 10.1007/s11274-008-9682-x. [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    27. Abachi S., Lee S., HPV R. Streptococcus Türlerinin fitokimyasallarla inhibisyonunun moleküler mekanizmaları . Moleküller . 2016; 21 (2):s. 215. doi: 10.3390/moleküller21020215. [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    28. Pallag A., Bungau S., Tit DM, et al. Equisetum arvense L. popülasyonlarında polifenoller, flavonoidler ve klorofillerin karşılaştırmalı çalışması. Revista de Chimie . 2016; 67 (3):530-533. [ Google Akademik ]
    29. Antimikrobiyal Duyarlılık Testi için Klinik ve Laboratuvar Standartları Enstitüsü (CLSI) Performans Standartları . Wayne (PA): 26. bilgi eki, (CLSI M100–S26 Klinik ve Laboratuvar Standartları Enstitüsü) CLSI; 2016. [ Google Akademik ]
    30. Conti M., Moran PC, Levillain P. Malondialdehitin geliştirilmiş florimetrik tayini. Klinik Kimya . 1991; 37 (7):1273–1275. [ PubMed ] [ Google Akademik ]
    31. Halliwell B. Gıda kaynaklı antioksidanlar: gıdada ve in vivo olarak önemlerinin değerlendirilmesi. Gıda Bilimi ve Tarım Kimyası . 1999; 1 :67-109. [ Google Akademik ]
    32. Jayaprakasha GK, Selvi T., Sakariah KK Üzüm ( Vitis vinifera ) tohum ekstraktlarının antibakteriyel ve antioksidan aktiviteleri . Gıda Araştırmaları Uluslararası . 2003; 36 (2):117–122. doi: 10.1016/S0963-9969(02)00116-3. [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    33. Wu LC, Hsu HW, Chen YC, Chiu CC, Lin YI, Ho JA Kırmızı pitaya'nın antioksidan ve antiproliferatif aktiviteleri. Gıda Kimyası . 2006; 95 (2):319–327. doi: 10.1016/j.foodchem.2005.01.002. [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    34. Milovanović V., Radulović N., Todorović Z., Stanković M., Stojanović G. Beş Sırp Equisetum türünün hidro-alkolik ekstrelerinin antioksidan, antimikrobiyal ve genotoksisite taraması . İnsan Beslenmesi için Bitki Besinleri . 2007; 62 (3):113–119. doi: 10.1007/s11130-007-0050-z. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    35. Uslu ME, Erdoğan I., Bayraktar O., Ateş M. Equisetum arvense özünde aktif bileşenler için ekstraksiyon koşullarının optimizasyonu. Rumen Biyoteknoloji Mektupları . 2013; 18 (2):8115-8131. [ Google Akademik ]
    36. Čanadanović-Brunet JM, Ćetković GS, Djilas SM, et al. Atkuyruğu ( Equisetum arvense L.) ekstraktlarının radikal süpürücü ve antimikrobiyal aktivitesi . Uluslararası Gıda Bilimi ve Teknolojisi Dergisi . 2009; 44 (2):269-278. doi: 10.1111/j.1365-2621.2007.01680.x. [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    37. de Oliveira JR, de Castro VC, das Graças Figueiredo Vilela P., et al. Brezilya bitki özlerinin diş hekimliği ile ilgilenen oral mikroorganizmalara karşı sitotoksisitesi. BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp . 2013; 13 (1):s. 208. doi: 10.1186/1472-6882-13-208. [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    38. Geetha RV, Lakshmi T., Anitha R. Equisetum arvense linn'in idrar yolu patojenleri üzerindeki anti bakteriyel aktivitesinin in vitro değerlendirilmesi. Uluslararası Eczacılık ve Farmasötik Bilimler Dergisi . 2011; 3 (4):s. 323. [ Google Akademik ]
    39. Singh S., Sarkar BK, Grace XF, Devgan M. Equisetum arvense'nin bitkisel formülasyonunun antimikrobiyal değerlendirmesi. Avrupa Biyomedikal ve Farmasötik Bilimler Dergisi . 2015; 2 (3):908-912. [ Google Akademik ]
    40. Raduloviç N., Stojanovic G., Palić R. Equisetum arvense L. uçucu yağının bileşimi ve antimikrobiyal aktivitesi . Fitoterapi Araştırması . 2006; 20 (1):85–88. doi: 10.1002/ptr.1815. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    41. Alavarce RAS, Saldanha LL, Almeida NLM, Porto VC, Dokkedal AL, Lara VS Equisetum giganteum L.'nin Candida biyofilm oluşumuna karşı faydalı etkisi : protez stomatitinde yeni yaklaşımlar. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp . 2015; 2015 :9. doi: 10.1155/2015/939625. 939625 [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    42. Oh H., Kim DH, Cho JH, Kim YC Equisetum arvense'den izole edilen fenolik petrosinlerin ve flavonoidlerin hepatoprotektif ve serbest radikal süpürücü aktiviteleri . Etnofarmakoloji Dergisi . 2004; 95 (2-3):421–424. doi: 10.1016/j.jep.2004.08.015. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    43. Lotfipour F., Nazemiyeh H., Fathi-Azad F., et al. Kuzeybatı İran'dan bazı tıbbi bitkilerin antibakteriyel aktivitelerinin değerlendirilmesi. İran Temel Tıp Bilimleri Dergisi . 2008; 11 (2):80–85. doi: 10.22038/ijbms.2008.5200. [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    44. Kukrić Z., Topalić-Trivunović L., Pavičić S., Žabić M., Matoš S., Davidović A. Equisetum arvense L.'nin toplam fenolik içeriği, antioksidan ve antimikrobiyal aktivitesi. Kimya Endüstrisi ve Kimya Mühendisliği Quarterly . 2013; 19 (1):37–43. doi: 10.2298/CICEQ120327040K. [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    45. Stajner D., Popovic BM, Canadanovic J., Boza P. Fruška Gora dağından üç Equisetum türünün serbest radikal temizleme aktivitesi . Fitoterapi . 2006; 77 (7-8):601-604. doi: 10.1016/j.fitote.2006.06.006. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    46. Pallag A., Jurca T., Pasca B., Sirbu V., Honiges A., Costuleanu M. HPLC ile fenolik bileşikler bileşiminin analizi ve Equisetum arvense L' de antioksidan kapasitenin değerlendirilmesi . özler. Revista de Chimie . 2016; 67 (8):1623-1627. [ Google Akademik ]
    47. Mimica-Dukic N., Simin N., Cvejic J., Jovin E., Orcic D., Bozin B. Doğal antioksidanlar olarak kır atkuyruğundaki (Equisetum arvense L.) fenolik bileşikler. Moleküller . 2008; 13 (7):1455–1464. doi: 10.3390/moleküller13071455. [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    48. Booth IR, Louis P. Hipoozmotik stres yönetimi: Escherichia coli'de aquaporinler ve medyanosensitif kanallar . Mikrobiyolojide Güncel Görüş . 1999; 2 (2):166–169. doi: 10.1016/S1369-5274(99)80029-0. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    49. Michea L., Combs C., Andrews P., Dimitreva N., Burg MB Mitokondriyal disfonksiyon, mIMCD3 hücrelerinin yüksek NaCl ile indüklenen apoptozunda erken bir olaydır. American Journal of Physiology-Renal Physiology . 2002; 282 (6):F981–F990. doi: 10.1152/ajprenal.00301.2001. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    50. Lang F., Madlung J., Bock J., et al. Jurkat-T-lenfosit Na + /H + -değiştiricisinin CD95(Fas/Apo-1)-reseptör stimülasyonu ile inhibisyonu . Pflügers Arşivi . 2000; 440 (6):902–907. doi: 10.1007/s004240000358. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    51. McManus ML, Churchwell KB, Strange K. Sağlık ve hastalıkta hücre hacminin düzenlenmesi. New England Tıp Dergisi . 1995; 333 (19)::1260–1267. doi: 10.1056/NEJM199511093331906. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    52. Alfieri RR, Petronini PG, Bonelli MA, et al. ATA2 mRNA ekspresyonunun ve amino asit taşıma sistemi A aktivitesinin ozmotik düzenlenmesi. Biyokimyasal ve Biyofiziksel Araştırma İletişimi . 2001; 283 (1):174–178. doi: 10.1006/bbrc.2001.4729. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    53. Wang L., Dai W., Lu L. Polo benzeri kinaz 3 ve c-Jun aktivasyonu yoluyla hiperozmotik stres kaynaklı kornea epitel hücre ölümü. Araştırmacı Oftalmoloji ve Görsel Bilim . 2011; 52 (6):3200–3206. doi: 10.1167/iovs.10-6485. [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    54. Farabaugh KT, Majumder M., Guan BJ, et al. Protein kinaz R, hiperozmotik stresin neden olduğu inflamatuar yanıta aracılık eder. Moleküler ve Hücresel Biyoloji . 2017; 37 (4):e00521–e00516. doi: 10.1128/MCB.00521-16. [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    55. Nelson DE, Ihekwaba AE, Elliott M., et al. NF- κ B sinyalleşmesindeki salınımlar , gen ekspresyonunun dinamiklerini kontrol eder. Bilim . 2004; 306 (5696):704-708. doi: 10.1126/bilim.1099962. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    56. Aitken RJ, Wingate JK, De Iuliis GN, Koppers AJ, McLaughlin EA Cis - doymamış yağ asitleri, insan spermatozoasında reaktif oksijen türlerinin oluşumunu ve lipid peroksidasyonunu uyarır. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi . 2006; 91 (10):4154–4163. doi: 10.1210/jc.2006-1309. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    57. Lambert IH, Pedersen SF, Poulsen KA Hücre şişmesi ve iskemi/hipoksi ile PLA 2 izoformlarının aktivasyonu . Acta Physiologica . 2006; 187 (1-2):75-85. doi: 10.1111/j.1748-1716.2006.01557.x. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    58. Brasier AR, Recinos A., Eledrisi MS Vasküler inflamasyon ve renin-anjiyotensin sistemi. Arterioskleroz, Tromboz ve Vasküler Biyoloji . 2002; 22 (8):1257–1266. doi: 10.1161/01.ATV.0000021412.56621.A2. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    59. Vardam TD, Zhou L., Appenheimer MM, et al. Ateş aralığı termal stres ile bir lenfosit-endotelyal-IL-6 trans-sinyal ekseninin düzenlenmesi: Bağışıklık sürveyansının sıcak noktası. sitokin . 2007; 39 (1):84-96. doi: 10.1016/j.cyto.2007.07.184. [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    60. Kaplanski G., Marin V., Montero-Julian F., Mantovani A., Farnarier C. IL-6: inflamasyon sırasında nötrofilden monosit alımına geçişin düzenleyicisi. İmmünolojide Eğilimler . 2003; 24 (1):25–29. doi: 10.1016/S1471-4906(02)00013-3. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    61. Bessa Pereira C., Gomes PS, Costa-Rodrigues J., et al. Kemik dokusu rejenerasyonunda Equisetum arvense hidrometanol özleri: in vitro osteoblastik modülasyon ve antibakteriyel aktivite. Hücre Proliferasyonu . 2012; 45 (4):386–396. doi: 10.1111/j.1365-2184.2012.00826.x. [ PMC ücretsiz makale ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]
    62. Do Monte FH, dos Santos JG, Jr, Russi M., Lanziotti VM, Leal LK, Cunha GM Farelerde Equisetum arvense L.'den elde edilen hidroalkolik ekstraktın antinosiseptif ve anti-inflamatuar özellikleri . Farmakolojik Araştırma . 2004; 49 (3):239–243. doi: 10.1016/j.phrs.2003.10.002. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Akademik ]

Yorum yap

Taban Çökmesi Nasıl Tedavi Edilir Ayak Tabanı Çökmesi Nasıl Geçer

Kemiklere Ne İyi Gelir Protez Hastaları Ne Kullanmalı Eklem Hastalıkları Nasıl Geçer

Eklemlere Ne İyi Gelir Protez Takanlar Ne Kullanmalı Diz Hastalıkları Nasıl Geçer

Kırkkilit Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Doku Hastalıklarına Ne İyi Gelir Bağ Dokusu Nasıl Güçlendirilir Bağırsaklara Ne İyi Gelir

Yorum yap

Eklemlere Ne İyi Gelir Protez Takanlar Ne Kullanmalı Diz Hastalıkları Nasıl Geçer

Yorum yap

Kemiklere Ne İyi Gelir Protez Hastaları Ne Kullanmalı Eklem Hastalıkları Nasıl Geçer

Yorum yap

Taban Çökmesi Nasıl Tedavi Edilir Ayak Tabanı Çökmesi Nasıl Geçer

Yorum yap

Eklemlerde Sıvı Kaybı Kireçlenme Ve Ağrı Eklem Sıvısı Nasıl Artar.

Omuz Yırtılmasına Ne İyi Gelir Osteoporoz Nasıl Geçer Kırkkilitin Faydaları

Yorum yap

Eklem Kireçlenmesine Ne İyi Gelir Dizden Ses Gelmesi ve Ağrı Diz Sıvı Kaybına Ne İyi Gelir

Yorum yap

Diz Kapağındaki Sıvı Kaybına ve Diz Ağrısına Ne İyi Gelir Kemik Erimesi Nasıl Geçer

Yorum yap

Bel Fıtığı Nedir- Bel Fıtığına Ne Faydalıdır- Bel Fıtığı Nasıl Geçer- Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

Yorum yap

Çapraz Bağ Kopması ve Aşil Tendonu Kopmasına Ne İyi Gelir

Yorum yap

Femur Başı Kemik Çürümesine Ne İyi Gelir- Bazı İnsanların Tansiyonu Neden Düşmez

Yorum yap

Kıkırdak Çürümesi Nedir- Kıkırdak Çürümesine Ne İyi Gelir

Yorum yap

Kıkırdak Çürümesi Nedir- Kıkırdak Çürümesine Ne İyi Gelir

Yorum yap

Kırkkilit Forte Ne İşe Yarar- Kırkkilit Forte'nin Faydaları Nelerdir

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X