Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

ORMUS İYOT, Orme iyt

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• ORMUS İYOT, Orme iyt

ORTOKDOKS TIBBIN KORKULU RÜYASI, İYOT

İyot tüm hücrelerimizin ihtiyaç duyduğu bir mineraldir.
    İyot olmazsa enerji üretemeyiz
    İyot olmazsa troid hormonu üretemeyiz
    İyot olmazsa IQ gelişiminde sıkıntılar yaşayabiliriz
    İyot olmazsa vücudumuzu toksik maddelerden koruyamayız
    İyot olmazsa kanser riski artar
    İyot olmazsa tiroid hastalıkları tedavi edilemez
    İyot olmazsa Hashimato tedavi edilemez.
    İyot yeryüzünde kendine mikroorganizmalar tarafından direnç geliştirilememiş tek antibiyotik
    İyotun bilinen bir toksik etkisi yoktur ve son derece güvenlidir.

İyot eksikliği belirtileri
    • Boyunda şişkinlik
    • Yorgunluk
    • Soğuğa karşı artan hassasiyet
    • Kabızlık
    • Cilt kuruluğu
    • Kilo artışı
    • Yüzde şişkinlik
    • Kas güçsüzlüğü,
    • Kolesterol Yüksekliği
    • Kaslarda ve eklemlerde ağrı veya sertlik
    • Kalp hızında yavaşlama ve bunun sonucunda baş dönmesi ve bayılma
    • Saç dökülmesi
    • Depresyon, panik atak, aksiyete
    • Hafızada zayıflama, bilinç bulanıklığı ve unutkanlık (demans)
    • Regl döneminin normalden ağır geçmes
    • Üşüme ve titreme
    • Sürekli yorgunluk
    • Kabızlık

Bu listeye iyotun faydaları ile ilgili yüzlerce madde eklemek mümkündür. İyot hayatımıza girdiğinde evrensel tıbbın başlangıcı olarak kabul gördü ve çok hızlı bir şekilde tedavilerde kullanılmaya başladı. İyot ile birçok hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar elde edildi. Sifiliz, guatr, Akciğer hastalıkları bunlardan sadece birkaçıdır. İyot tıbbın önemli bir kaynağı olan Merck Menuel adlı kitapta yerini almakta gecikmedi. Yıldızı birden bu kadar parlayan ve insanların önemli rahatsızlıklarına ümit olan iyot nasıl oldu da birden tıbbın en korktuğu ve neredeyse herkese unutturulan bir mineral oluverdi?

İyotun hayatımızdan çıkması yanında iyotla aynı grupta yer alan fakat toksik özelliklere sahip klor, brom, flor gibi maddelerin daha çok hayatımıza girmesi aslında iyotun hayatımızdan çıkarılmasının çok masum gerekçeleri olamayacağına dair soru işaretlerini beraberinde getirmiştir. Bu toksik halojenlerin kullanımının artması aslında iyot eksikliğini daha da derinleştirmiştir. Çünkü bu maddeler iyotun yerleşeceği dokulara yerleşerek , onun emilimini engelleyerek vücudumuzda iyot eksikliğini daha da derinleştirmiştir. Diş macunlarındaki flor, ilaçların çoğuna ilave edilen brom, havuz dezenfeksiyonunda yaygın olarak kullanılan klor hayatımıza giren halojenlerin ne kadar yakınımızda olduklarının çarpıcı göstergeleridir.

İyot kullanımı terk edildikten sonraki bir çarpıcı gelişmede antibiyotik sektöründe yaşanmıştır. Hızla patentli ve farklı gruplarda antibiyotik çeşitleri artmaya başlamıştır. Oysaki iyot halen günümüzde de kabul edilen en güçlü antimikrobik ajandır. Sadece bakterilere değil , mantarlara , parazitlere, virüslere etki eden ve henüz kendisine karşı direnç gelişmemiş bir ajan olma özelliğini korumaktadır. Fakat iyodun önemli bir kusuru vardır. Patentlenebilen bir ilaç olamamasıdır. Yani Big Frama (İlaç firmaları) iyotttan para kazanamamaktadır.

Peki bunları tesadüf olarak görmek mümkün müdür?
    Peki gelelim diğer bir soruya , iyottan korkmak doğru bir yaklaşım mıdır ? Buna benim vereceğim cevap ancak birkaç soru ile olabilir .
    Yüksek doz İyot korkusundan kurtulmanın zamanı gelmedi mi ?
    Bunca rahatsızlığı tedavi etmenin yolu iyottan geçerken , bu korku neden ?
    Evet yıllar önce bir delinin attığı taşı kuyudan çıkarmamak için neden ısrar ediyoruz ?
    Yeterince akıllanmadık mi ?
    İyot olmadan birçok hastalık tedavi edilemiyor . Özellikle hastaları troid rahatsızlığı nedeniyle neden ömür boyu ilaca ve hastalığa mahkum ediyoruz . Wolf- Chaikoff. yıllar önce koyunlarda yapılan kontrolsüz bir çalışmayı dayanak alarak doktorlara nasıl bir korku salmıştı ? , hatırlatalım ; “yüksek doz İyot verirseniz tiroidin çalışmasını durdurursunuz. “ peki gerçek böyle mi ? Ben yüzlerce hastama verdiğim yüksek doz İyot tedavisi sonucuna göre bu soruya şöyle cevap verebilirim ,

KESİNLİKLE YANLIŞ.
    Neden ? Çünkü hastalarda iyot hormon üretimi durdursa idi, T3 ve T4 değerleri düşmesi gerekirdi. Oyleyse bu hormon değerleri düşmeden hatta bir miktar artarken , TSH değerinin artması tiroidin durması anlamına gelebilir mi ? Bunu wolf - chaikof böyle yorumlamış . Bu korkuyu salarak da tıbbın gündeminden iyotu çıkarttırmayı başarmış. Peki eğer Troid hormon düzeyleri düşmüyor ise , TSH neden yükseliyor. Bunun cevabını yaşadığı tarihte wolf bilemezdi , ama biz biliyoruz. Çünkü 1997 yılında yayınlanan bir makalede iyotun hücre içerisine girmesi için sodyum iyodür simporteri (NIS) adı verilen taşıyıcıların görev yaptığını ve bunlara da çalışma komutunu TSH ın verdiği yayınlandı. Yani vücutta İyot miktarı artmış ise TSH vücuttaki NIS Lara iyodu hücre içerisine al komutu gönderiyor. Bunun için de TSH salınımı artıyor. Bunu troid çalışması durdu diye yorumlamak tabi ki doğru değildir. Bazı hastalarda TSH değeri çok yüksek değerlere ulaşabiliyor. Benim , TSH 75 Değerini gördüğüm hastalarım oldu . Ama buna rağmen troidi duran hiçbir hastam olmadı. O nedenle sadece TSH değerini göz önünde bulundurarak vücudumuzu iyotsuz bırakmak ona yapacağımız en büyük ihanettir. Wolf NIS taşıyıcılarını bilmediği için böyle bir çalışmayı yayınlayabilir ama günümüzde binlerce doktorun özellikle de endokrinogların bu yalanın peşine takılmaları nasıl açıklanabilir ? İyot korkusu olan bir doktor hastasını nasıl tedavi edebilir? İyot korkusu olan bir hoca , nasıl hekim yetiştirebilir.? Şimdi ortodoks tıbbının İyot korkusuna esir kalmaya devam mi edelim ? Yoksa iyotu korkmadan yüksek dozda kullanarak bir çok rahatsızlığı tedavi mi edelim ? Ben deneyimlerime göre size iyottan korkmayın diyorum. Sadece İyot kullanırken vücutta oluşan değişiklikleri iyi yönetmeye dikkat edin diyorum. Eğer İyot böylesi korkulacak bir mineral olsa idi, bulunması modern tıbbın başlangıcı olarak kabul edilmezdi . Yaklaşık 6000 astım KOAH gibi akciğer rahatsızlığı olan hastalara günde 1-6 gram arası İyot verilerek tedavi başarılarını anlatan bir makale yayınlanmazdı.İyot mucizevi bir mineraldir ve sizi mucizelerin olduğuna inandırır. Yüksek doz İyot kullanmaktan korkmayın. Hemen yarın önce kendinizden başlayarak , yakın çevrenize , akrabalarınıza , komşularınıza , hastalarınıza 25-50 mg/ gün İyot kullanmaya başlayın. Değişimi kendiniz hissetmeden, vücudunuzda oluşturduğu iyilik halini yaşamadan , ortalığa İyot korkusu salan bunca kişiye karşı koyacak cesareti kendinizde bulamazsınız. Size İyot korkusu aşılamaya çalışanlara şunu sorun ? “ İyot fazla dozda ne yapar “ verecekleri tek cevap troidi durdurur olacaktır. Ama durmuyor ….
    İyot tedavisi bir taşla iki kuş vurmaktan fazlasıdır. İyot tedavisi ile bir taşla bir sürüyü vurabilirsiniz. Sadece biraz cesaret .. Dr. Hasan Hüsnü Eren Kimdir?

Sodyum / iyodür ortak taşıyıcı olarak da bilinen, sodyum / iyodür taşıyıcılannın ( NIS ), a, bir protein , insanlarda tarafından kodlandığını SLC5A5 geni . Her bir iyodür anyonu (I - ) için iki sodyum katyonu (Na + ) hücreye taşıyan 87 k Da moleküler ağırlığı ve 13 transmembran alanı olan bir transmembran glikoproteindir . Tiroid hormonunun sentezinde ilk adım, NIS aracılı iyodürün tiroid bezinin foliküler hücrelerine alınmasıdır . Sodyum / iyodür birlikte taşıyıcı - https://tr.qaz.wiki/wiki/Sodium/iodide_cotransporter

Konu murattt tarafından (https://bitkiseltedavi.net/vb5/member/13772-murattt Saat 29 Aralık 2020, 13:35 ) değiştirilmiştir.

İyot nedir, ne işe yarar? İyot eksikliği belirtileri ve tedavisi
    İyot, vücudumuz tarafından üretilmeyen, ancak besinler yoluyla temin edilebilen kimyasal bir elementtir ve tiroid hormonu yapımı için gereklidir. İyot ihtiyacı yeterli düzeyde karşılanmadığında, tiroit hormonlarının seviyesi düşer ve bir dizi sağlık sorunu ortaya çıkar. İyot eksikliği nedeniyle gelişen hastalıklar dünyadaki en yaygın sağlık sorunlarından birisidir. Özellikle gebelikte ve bebeklik döneminde yetersiz iyot alımı, beyin hasarı ve zeka geriliği gibi ciddi sorunlara yol açabilir. İyot eksikliği yetişkinlerde ise guatr, yani tiroid bezi büyümesine neden olmaktadır. İyodla zenginleştirilmiş tuz tüketmek bu hastalıkların önlenmesi için faydalıdır. Ayrıca iyod açısından zengin deniz ürünlerinin yeterli tüketilmesi de önerilmektedir. İyot eksikliği olan bölgelerde, özellikle gebe ve emziren kadınlara iyotlu tablet takviyeler kullanmaları önerilmektedir.

İçindekiler
    • İyot nedir?
    • İyot ne işe yarar?
    • İyot eksikliği nedenleri
    • İyot eksikliği belirtileri
    • İyot eksikliği hangi hastalıklara neden olur?
    • İyot eksikliği tedavisi
    • İyot eksikliği ve hamilelik
    • Bebeklerde ve çocuklarda iyod eksikliği
    • İyot eksikliği için ne yemeli?
    İyot nedir?
    İyot, deniz ürünlerinde yaygın olarak bulunan önemli bir mineraldir. Vücudun iyoda ihtiyacı vardır, ama bunu kendi üretemez. Gerekli miktar besinlerle alınabilir. İlave edilmedikçe (örn. iyotlu tuz), gıdalarda çok az iyot mevcuttur. Dünyada iyodun çoğu, deniz yaşamında, özellikle okyanuslarda bulunur.

İyot ne işe yarar?
    İyot, tiroid bezinin işleyişini düzgün sürdürmek için gerekli temel maddedir. Tiroid bezi, iyodu tiroid hormonlarını sentezlemede kullanır. Tiroid hormonları büyümeye ve hücre hasarı onarımına yardımcı olur, metabolizmayı ve diğer önemli vücut fonksiyonlarını kontrol eder. Tiroid fonksiyonlarının azalmasının nedeni, iyodun düzeylerinin düşük olmasıdır. Buna bağlı hastalıkların engellenmesi için dışarıdan iyot alınmalıdır. Ayrıca iyodun mantar, bakteri gibi diğer mikroorganizmaları öldürücü özelliği vardır. Mantara bağlı bazı deri hastalıkları ve diyabetik ülserlerin tedavisinde deriye sürülerek uygulanabilir. Ayrıca suyun arıtılmasında da kullanılır.

Günlük iyot ihtiyacı ne kadardır?
    • 0-5 yaş: 90 mikrogram/gün
    • 6-12 yaş: 120 mikrogram/gün
    • Gençlerde ve erişkinlerde:150 mikrogram/gün
    • Hamilelerde ve emzirme sırasında: 200-300 mikrogram/gün
    İyot eksikliği nedenleri

İyot eksikliği dünya çapında milyonlarca insanı etkilemektedir. İnsanların sağlıklı gıdaya yeterince erişemediği ülkelerde daha yaygındır.

En önemli iyod eksikliği nedenleri:
    • Toprağın iyot açısından fakir olduğu bölgelerde yaşamak
    • İyod açısından fakir bir beslenme düzenine sahip olmak
    • Vücudun iyodu yeterince işleyememesi

Ayrıca lahana, karnabahar, brüksel lahanası, şalgam, turp gibi antitroit bileşikleri olan sebzeler de tiroid bezinde iyodun taşınmasını engelleyerek yetersizliğin oluşmasında etkili olabilir. Bu besinler dengeli tüketilmelidir.

Ayrıca iyot eksikliği açısından yüksek risk altındaki kişiler:
    • Gebe kadınlar
    • Toprağı iyot açısından fakir ülkelerde yaşayanlar
    • İyotlu tuz kullanmayanlar
    • Vejetaryen ve veganlar
    İyot eksikliği belirtileri
    • Boyunda şişkinlik
    • Yorgunluk
    • Soğuğa karşı artan hassasiyet
    • Kabızlık
    • Cilt kuruluğu
    • Kilo artışı
    • Yüzde şişkinlik
    • Kas güçsüzlüğü,
    • Kolesterol Yüksekliği
    • Kaslarda ve eklemlerde ağrı veya sertlik
    • Kalp hızında yavaşlama ve bunun sonucunda baş dönmesi ve bayılma
    • Saç dökülmesi
    • Depresyon, panik atak, aksiyete
    • Hafızada zayıflama, bilinç bulanıklığı ve unutkanlık (demans)
    • Regl döneminin normalden ağır geçmes
    • Üşüme ve titreme
    • Sürekli yorgunluk
    • Kabızlık
    • GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU
    • BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAFİYETİ
    • KARACİĞER TEMBELİĞİ
    • MİDE ASİDİ YETERSİZLİĞİ
    • ÖSTROJEN HORMON BASKINLIĞI (erkeklik hormonun azalması)
    • KİLO VEREMEME
    Boynun önündeki şişlik veya guatr, iyod eksikliğinin en yaygın bir belirtisidir. Tiroid bezi, iyot eksikliği nedeniyle tiroid hormonlarını üretmekte zorlandığında ortaya çıkar. Ayrıca iyod saç ve cilt hücrelerinin yeniden oluşmasına katkıda bulunduğu için eksikliği durumunda saç dökülmesi ve cilt kuruluğu oluşabilir. Tiroid hormonları kadınlarda adet döngüsünün düzenlenmesini etkilediğinden iyod eksikliği olan kadınlarda bu dönem ağır veya düzensiz geçebilir.

İyot eksikliği hangi hastalıklara neden olur?
    Guatr ve hipotiroidi iyodun eksikliği ile ilişkili en sık görülen hastalıklardır. Ayrıca iyot eksikliği bulunan kişiler aşağıdaki hastalıklar için risk altındadır:
    • Tiroid kanseri
    • Tiroidle ilişkili ottoimmun hastalıklar
    • Kadınlarda kısırlık
    • Prostat, meme, endometriyum ve yumurtalık kanseri
    • Kalp büyümesi veya kalp yetmezliği gibi kalp sorunları
    • Periferal nöropati: Sinirlerdeki hastalıkları ifade eder. Karıncalanma ve uyuşukluk, iğneler batması, aşırı hassasiyet, deri, tırnak ve saçta renk değişiklikleri, ayaklarda yara ve ülserler, terleme bozuklukları, kalp ritmi bozuklukları, gece ishalleri, idrar tutamama başlıca belirtileri arasındadır.
    • Çeşitli zihinsel hastalıklar ve bozuklar
    İyot eksikliği tedavisi
    Birçok hastalıkta olduğu gibi, tedaviden ziyade sorunun ortaya çıkmasını engelleyici önlemler alınması daha önemlidir. Son 80 yılda, iyod eksikliğini ortadan kaldırmak için dünya çapında çalışmalar yapılmıştır. Bu sorun, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en önemli hedeflerinden bir tanesidir. İyotla zenginleştirilmiş tuz, birçok ülkede bu sorunun önlenmesinin temel dayanağı olmuştur. Yaygın iyotlu tuz kullanımının mümkün olmadığı bölgelerde, zaman zaman iyotlu yağ enjeksiyonları ya da iyotlu ekmek üretimi uygulamaları olmuştur. Su kaynaklarının iyileştirilmesi de bazı bölgelerde etkili olmuştur. Beslenme ile iyod alımı yetersiz ise takviye gerekebilir. Birçok multivitamin kapsül ve tablet 100-150 mcg iyot içermektedir.

İyod eksikliği ilaçları
    Potasyum iyodür ve potasyum iyodat içeren takviyeler vücut tarafından en kolay emilen formdur. Günlük 150 mcg’yi aşmayacak şekilde takviye kullanın. Aşırı iyot yüklemesi tiroid sorunlarına neden olabilir. İyot eksikliği olan çoğu insan diyetlerini değiştirerek veya ekleme yaparak sağlık sorunlarını düzeltebilir.

Miksödem (hipotiroidizmin ağır bir formu) olan kişilerin hastanede tedavi edilmesi gerekebilir. Kişi stabil hale geldikten sonra, doktor tiroid fonksiyonlarını izleyecek ve hormon seviyelerinin düzenli olmasını sağlayacak şekilde iyodu yeterli tüketmesi için bir diyet önerecektir.

İyot eksikliği ve hamilelik
    İyotlu tuzun bulunmadığı ve iyot eksikliği bulunan bölgelerde iyot takviyeleri, üreme çağındaki kadınlar, gebe kadınlar ve emziren kadınlar için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Tüm gebeler günde yaklaşık 250 mcg iyod tüketmelidir. Günlük toplam 250 mcg’ye ulaşmak için, stratejiler ülkelere göre değişebilir. Bazı ülkelerde, yılda bir kez verilen 400 mcg içeren iyotlu yağ takviyeleri uygun olabilir, diğerlerinde ise potasyum iyodür takviyesi günlük olarak verilebilir. Hamilelik sırasında hafif bir eksiklik bile doğum ve gelişmekte olan bebek üzerinde etkili olabileceğinden, hamileliği planlayan, hamile olan ve emziren kadınlar, diyetlerini, potasyum iyodür şeklinde 150 mcg iyot içeren günlük bir oral destekle takviye etmelidir. Bu planlanan gebelikten en az 3 ay önce başlatılır. Hipertiroidizm nedeniyle tedavi gören veya LT4 hormonu alan gebelerde iyodun takviyesine gerek yoktur.

Hamilelerde iyot eksikliği nelere yol açar?
    Gebelerde tiroid hormonunun düşük miktarlarda olması, doğum kusurları riskini arttırabilir.
    İyot eksikliğinin neden olabileceği sorunlar şunlardır:
    • Düşükler
    • Ölü doğum
    • Erken doğum
    • Yenidoğanlarda konjenital anomaliler
    • Kretinizm hastalığı (Ağır vakalarda, tiroid hormonu salgılanmasındaki yetersizlik sonucu, zihinsel ve fiziksel gelişimin durması ile kendini gösteren bir hastalık)
    Bebeklerde ve çocuklarda iyod eksikliği
    Gelişmekte olan bebek veya küçük çocukta, eksikliğin büyüme ve zeka geriliği gibi ciddi etkileri vardır. İyod eksikliği gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sorundur ve çocuklarda önlenebilir zihinsel yetersizliğin dünyadaki bir numaralı sebebidir. Hafif düzeyde olduğunda sadece guatra neden olur, ancak yine de beyin gelişimini geciktirebilir.

Bebeklerde iyot eksikliği belirtileri
    • Tıkanma, boğulma
    • Dilde genişleme
    • Yüzde şişkinlik
    • Kas zayıflığı
    • Aşırı uyku
    • Yenidoğan guatrı
    • Yenidoğan hipotiroidizmi
    • Nörolojik bozukluklar
    • Tiroid bezinin nükleer radyasyona yatkınlığında artış
    Çocuklarda ve ergenlerde iyot eksikliği belirtileri
    • Büyüme geriliği
    • Diş gelişiminde gecikme
    • Ergenlikte gecikme
    • Zayıf zihinsel gelişim
    • Düşük IQ
    • Öğrenme güçlüğü
    İyod eksikliği ve guatr
    Boynun önündeki şişlik, iyot eksikliğinin en önemli belirtisidir. Buna guatr denir ve tiroid bezi büyüdüğünde görülür. Tiroid bezi boynunuzun önünde küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid uyarıcı hormondan (TSH) sinyal aldıktan sonra tiroid hormonlarını yapar.

TSH kan seviyeleri yükseldiğinde, tiroid bezi tiroid hormonlarını yapmak için iyodu kullanır. Vücudunuzda iyot seviyesi düşük olduğunda, yeterince üretim yapamaz. Telafi etmek için tiroid bezi daha çok çalışmaya başlar. Bu, hücrelerin büyümesine ve çoğalmasına neden olur ve sonuçta guatra yol açar.

İyot eksikliği, dünya çapında, tiroid büyümesi ve guatrının en yaygın nedenidir. Guatr içinde nodüller gelişebilir. Büyük guatra sahip hastalar boğulma semptomları yaşayabilir, özellikle de uzanırken, yutma ve nefes alma zorluğu çekebilirler. Neyse ki, çoğu vaka iyodun alımını artırarak tedavi edilebilir. Ancak, guatrın uzun yıllar tedavi edilmemesi halinde, kalıcı tiroid hasarına neden olabilir.

İyot eksikliği için ne Kullanılır? Ormus İYOT
    Çok fazla iyot almak da sorunlara neden olabilir. Bu özellikle zaten nodüller, hipertiroidizm ve otoimmün tiroid hastalığı gibi tiroid problemleri olan bireyler için geçerlidir. İlaçlar (örn. amiodaron), radyoloji prosedürleri (iyodlu intravenöz boya) ve deniz ürünlerinin aşırı tüketimi yoluyla büyük miktarlarda iyod alımı tiroid fonksiyonları bozabilir veya kötüleşti
    Emre Turan
    ORME İYT kullanmaya başladıktan sonra TİROİTLERİM ÇOK İYİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI. Yıllardır kilo veremiyordum şimdi KİLO VERMEYE BAŞLADIM çok güzel bir ürün üretmişsiniz Allah sizden razı olsun.
    KAYNAK

Ülkü Çiçek Yaşar
    ORME İYT kullanmaya başladığımdan bu yana KİLO VERMEYE BAŞLADIM çok güzel bir ürün teşekkür ederim. İbrahim Gökçek hocam rabbim ilminizi arttırsın.
    KAYNAK

Ali Şimşek
    ORME İYT kullanmaya başladığımdan bu yana KİLO VERMEYE BAŞLADIM çok güzel bir ürün çok teşekkür ederim. İbrahim Gökçek hocam rabbim ilminizi arttırsın.
    KAYNAK

Mustafa Çelik
    Hiç KİLO VEREMİYORDUM ve HİPOTROİD sorunum vardı ORME İYT kullanmaya başlayalı 1ay oldu aynı zamanda diyetime de dikkat ediyorum 20 KİLO VERDİM bu ürün gerçekten TROİD SORUNLARINDA ÇOK ETKİLİ ve aynı zamanda troitlerin çalışmasını sağlayarak zayıflamaya da yardımcı oluyor.
    KAYNAK

Nergiz Yılmaz
    Hocam ben ORME İYT ürününü kullanıyorum TİROİDLERİME İYİ GELDİ. Allah size uzun ömürler versin sizin sayenizde sağlıklıyız sizler bir vesilesiniz.
    KAYNAK

temizligin_adresi_
    İyi akşamlar, ben uzun süre ORME İYT kullandım TİROİT rahatsızlığım için ve çok faydasını gördüm. HORMONLARI GERÇEKTEN DENGELİYOR ve KİLO ALMANIZI ENGELLİYOR. Ben ORME İYT ile KİLO VERDİM ve kilomu dengede tutmayı başardım. Herkese tavsiye ederim teşekkürler.
    KAYNAK

Nuran Serinkaya
    Çok değerli hocam ben devamlı sizin bitkilerinizi kullanıyorum ORME İYT ile 4 KİLO VERDİM. İŞTAH KAPATIYOR hiç acıktırmıyor hocam hedefim 60 kiloya düşmek.
    KAYNAK

Ülkü Çiçek Yaşar
    15 yaşındaki kızımda İNSÜLİN DİRENCİ vardı GURMAR SETİ ve ORME İYT, ORME KRM, CHLORELLA KAPSÜL ile üç haftada İNSÜLİN DİRENCİNDEN KURTULDU. Tatlı ve hamurlu gıdalar tüketmedi. Bu aralar kilo da verdi. Sürekli yeme isteği vardı şimdi iki öğün tüketmeye başladı. Hocamın her ürünleri şifadır çok teşekkür ederiz hocam rabbim ilminizi arttırsın.
    KAYNAK

Yorum yap

"Kadınlarda en yaygın görülen enfeksiyonlardan birisi vajinal mantar enfeksiyonudur. Kadınların yüzde 90’ı hayatlarının bir döneminde mantar enfeksiyonu ile karşılaşırlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer konu hakkında önemli bilgiler verdi. "

Erişkin kadınların yaklaşık % 75-90’ı yaşamlarının herhangi bir döneminde en az bir kez mantar enfeksiyonu geçiriyorlar. Hamilelik, değişen hormonal denge nedeniyle vajinal enfeksiyonlar, özellikle de mantar enfeksiyonları artış gösterir. Vajinal mantar enfeksiyonunda üreyen mikroorganizmalar genellikle başka bir kişiden bulaşmaz. Kişinin zaten kendi vajinasında bulunan maya hücreleri çeşitli nedenler ile aktif hale gelip enfeksiyon yaratır. Stres, mantar oluşmasını tetikleyen faktörlerden biridir. Hastalığın tanısı; diğer hastalıkların aksine tanı jinekolojik muayene ile rahatlıkla konulur. Bu şikayetler ile uzmana başvuran hastanın yapılan muayenesinde rahim ağzındaki kızarıklığın görülmesi ve mantara özel akıntının tespiti tanının konulmasını sağlar.

Vajinal mantar enfeksiyonu nedir?
      Vajinal mantar enfeksiyonu, mantar adı verilen bir grup mikroorganizmanın vajende oluşturduğu bir iltihaptır. Genellikle Candida Albicans adı verilen mantar türü bu enfeksiyona sebep olmaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir?

Mantar enfeksiyonunda genellikle vajende beyaz, süt kesiği vasfında sıklıkla kokusuz bir akıntı meydana gelir. Kokunun olması enfeksiyona eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla gelmelidir. Vajende yoğun kaşıntı ayrıca yanma bu akıntıya eşlik eder. Akıntının dış genital organlara teması sonucu kızarıklık ve yanma oluşabilir. Ayrıca idrar yanması ve cinsel ilişkide ağrı şikayetler meydana gelir.

Mantar enfeksiyonları , sıklığı, nedenleri;

Tüm kadınların %75-90 ında yaşamlarında en az bir kere vajinal mantar enfeksiyonu ortaya çıkmaktadır. Gebe kadınlarda ise bu enfeksiyon ,gebe olmayanlara göre 15-20 kat daha sıklıkla görülmektedir. Yaz aylarında vajen ısısının yükselmesi, deniz ve havuza girdikten sonra ıslak mayo ile oturulması enfeksiyon riskini artırır. Şeker hastalığı olan gebelerde mantar enfeksiyonları daha sık görülmektedir. Ayrıca bazı antibiotiklerin ( genellikle penisilin, ampisillin grubu ) kullanılması sonrasında, vajen flora bakterilerinin de azalması nedeni ile mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilmektedir.

Tanısı nasıl konulur?
      Vajinal mantar enfeksiyonlarının tanısı güç değildir. Genelde muayene esnasında hastanın şikayetleri ve muayene bulgularının bir arada değerlendirilmesi ilave bir laboratuvar tetkikine gerek kalmadan tanı koydurur.

Mantar enfeksiyonunun tedavisi:
      Vajinal mantar enfeksiyonları genellikle lokal etkili vaginal ovül ve kremlerle tedavi edilmektedir. Ağızdan ilaçlar, fetuse olumsuz etki olmaması için genellikle tercih edilmezler. Gerektiği taktirde ilk 3 aydan sonra kullanılabilen bazı ağızdan ilaçlar da mevcuttur. Bizim önerimiz ilgili şikayetlerde bir kadın-doğum uzmanına müracaat ederek gerekli yardımı almaktır.

Yorum yap

İyot nedir?
        İyot, bazı besin kaynaklarında doğal olarak bulunan ancak vücudun kendi kendine üretemediği bir elementtir. İyot minerali, enerji metabolizması başta olmak üzere vücutta pek çok önemli göreve sahiptir. Tiroid hormonları arasında yer alan tiroksin ve triyodotironinin önemli bir bileşenidir. Tiroid hormonları protein sentezi gibi vücutta gerçekleşen birçok biyokimyasal reaksiyonu düzenler. Bunun yanı sıra anne karnındaki fetüsün ve bebeklerin iskelet ve merkezi sinir sisteminin gelişiminde de önemli rol oynar. Besinlerde bulunan iyotun kaynağı topraktır. Dünya üzerinde birçok toprak türü vardır ve bu topraklarda değişen miktarlarda iyot bulunur. Topraklarda bulunan iyotun miktarı besinlerin iyot içeriğini etkiler. Dünyanın bazı bölgelerinde bulunan topraklar iyot bakımından fakir olduğu için bu bölgelerde yaşayan insanlarda iyot eksikliği görülme ihtimali yüksektir. Bu bölgelerde yaşamak veya besinlerle yeterli miktarda iyot almamak durumunda iyot eksikliği ortaya çıkar ve bu da birçok hastalığın oluşumuna zemin hazırlar.
        İyot hangi besinlerde bulunur?
        Dünyadaki esas iyot kaynağı denizlerdir ve en çok iyot içeren madde deniz yosunudur. Deniz yosunu dünyanın farklı yerlerinde değişik şekillerde tüketilse de ülkemizde yaygın bir tüketim alanı yoktur. Ülkemizde esas iyot kaynağı, iyotla zenginleştirilmiş sofra tuzlarıdır. Özellikle Karadeniz Bölgesi, ülkemizde iyot bakımından fakir toprakların bulunduğu bir bölgemizdir. Bu bölgelerde yetişen sebze ve meyvelerin iyot içerikleri düşük olduğundan besinlerle iyot gereksiniminin karşılanabilmesi oldukça zordur. Bu nedenle iyot bakımından fakir topraklara sahip olan ülkemizde iyotlu sofra tuzlarının kullanımı büyük bir öneme sahiptir. Günlük yaşamda kullandığımız iyotlu tuzlarda yoğun miktarda iyot bulunur ve günlük gereksinimin karşılanması için yeterlidir. Fakat son dönemde popülerleşen çeşitli niteliklerdeki kaya tuzlarının kullanımı, iyot yetersizliği açısından risk taşımaktadır. İyot eksikliği birçok hormonal hastalığa yol açabilir. Bu nedenle yeterli miktarda tüketimine özen gösterilmelidir.

İyot gereksinimi ne kadardır?
        Vücudun günlük fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi için iyot gereksiniminin tam olarak karşılanması elzemdir. İyot gereksiniminin ne kadar olduğu, yaşa göre değişkenlik gösterir. 0-5 yaş arası çocuklarda 90 mcg/gün, 6-12 yaş arası çocuklarda 120 mcg/gün, gençlerde ve yetişkinlerde 150 mcg/gün, hamilelik ve emzirme döneminde ise 200-300 mcg/gün iyot gereksinimi söz konusudur. Hamilelik dönemindeki rakama bakıldığında diğer bireylere oranla yaklaşık iki katına ulaşmış bir iyot gereksiniminin bulunduğu görülebilir. Bu, besinlerle karşılanması oldukça zor olan bir miktara denk geldiğinden gebelik dönemindeki kadınlarda hekim önerisiyle genellikle iyot takviyelerinden yararlanılır. Bunlar iyot hapı veya iyot damlası şeklinde adlandırılan takviyelerden herhangi biri olabilir. Bu sayede anne karnındaki bebeğin gelişimi için gereken iyot minerali ihtiyacı tam olarak karşılanabilir.

İyot eksikliği nedir?
        İyot, insanların büyüme ve gelişmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. İyot eksikliği sonucunda birçok zihinsel gerilik ortaya çıkabilir ve dünyada önlenebilir zihinsel geriliklerin başlıca nedeni iyot eksikliğidir. Tiroid hormonlarının üretilememesinden dolayı bu tür zihinsel gerilikler ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Hamilelik ve bebeklik döneminde iyot eksikliği kalıcı hastalıklara da yol açabilir. Bir bireyde günlük iyot alımının 10 mcg'nin altına düştüğü durumlarda guatrın da eşlik ettiği hipotiroidizm ortaya çıkar. Guatr hastalığı iyot eksikliğinin en erken klinik belirtisidir. Bu derecede iyot eksikliği hamilelerde fetüsün yeterince gelişememesine yol açabileceği gibi düşüklere ve ölü doğumlara da yol açar. Çocukluk dönemindeki iyot eksikliğinde ise zeka gerilikleri görülme olasılığı yüksektir. Daha az miktarda iyot eksikliği sonucunda ise hiperaktivite, dikkat bozukluğu ve odaklanamama gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde iyot eksikliği başlangıçta guatr olmak üzere birçok komplikasyona yol açar, ek olarak bilişsel fonksiyonların yerine getirilebilmesini güçleştirir. İyot eksikliğinin kronikleştiği durumlarda da tiroid kanseri görülme oranı yüksektir.

İyot eksikliği belirtileri nelerdir?
        İyot eksikliği, ülkemizde ve dünyada sıklıkla görülen mineral eksikliklerinden bir tanesidir. Belirtiler, sorunun söz konusu olduğu tüm bireylerde benzer şekilde seyreder ve bunların büyük bir kısmı tiroid hormonu üretimindeki bozukluklara bağlı olarak gelişir. İyot eksikliğinin görüldüğü hastalarda yaygın olarak gelişen semptomlar şunlardır:
        • Boyunda şişlik (guatr oluşumu)
        • Cilt kuruluğu
        • Üşüme ve titreme
        • Sürekli yorgunluk
        • Kabızlık
        • Kolesterol yüksekliği (hiperlipidemi)
        • Kilo alma
        • Bilinç bulanıklığı ve unutkanlık (demans)
        • Kalp ritminin yavaşlaması, bayılma ve baş dönmesi
        • Depresyon
        • Yüksek kolesterol
        • Kas gücünde azalma
        • Depresyon
        • Saç dökülmesi
        • Kas ve kemik hastalıkları

Yukarıdaki belirtilerin görüldüğü hastalarda mutlaka iyot düzeyleri araştırılmalıdır. Bu araştırmanın en basit yöntemleri kanda iyot seviyesinin ölçülmesi ve idrarda spot iyot miktarının araştırılmasıdır. Her iki test de oldukça basit olmakla birlikte genellikle aynı gün içerisinde sonuçları alınarak değerlendirilebilir. Bu değerlendirmeler sonucunda iyot eksikliği saptanan hastalarda derhal iyot takviyelerine başlanmalıdır.

İyot takviyesi hangi yollarla yapılabilir?
        Hamilelik döneminde artan iyot ihtiyacının karşılanması için genellikle hekim tarafından iyot içeren mineral takviyeleri reçetelendirilir. Bu takviyeler yalnızca iyot içerebileceği gibi iyotla birlikte B grubu vitaminleri, folik asit gibi farklı mikro nutriyentleri de içerebilir. Planlı gebeliklerde en az 3 ay önceden bazı vitamin ve mineral takviyelerine başlanması istenebilir. Bu durumda önerilen takviyelerin içerisinde genellikle iyot da yer alır. Gebeliğin haricinde beslenme düzenindeki eksikliklere, iyotsuz tuz tüketimine ve iyot içeriği düşük olan bölgelerde yaşamaya bağlı olarak gelişen iyot eksikliklerinde takviyeler genel olarak ağızdan alınan haplar veya iyot damlaları şeklinde uygulanır. İyot eksikliği teşhis edilen bireyler ayrıca guatrojen besinler olarak da adlandırılan bir grup besini tüketmekten kaçınmalıdır. Bunların arasında brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, turp, şalgam, lahana, kara lahana, ıspanak, tatlı patates, soya sütü ve soya fasulyesi gibi besinler yer alır. Bu besinler guatr yapıcı besinler olarak da adlandırılır ve tiroid bezinde iyotun tutulumunu güçleştirir. Bu nedenle bu grupta yer alan besinleri yüksek miktarlarda ve sık olarak tüketen bireylerin iyot eksikliğine ve dolayısıyla hipotiroidi, guatr gibi tiroid hastalıklarına yakalanma olasılığı yükselir. Özellikle zihinsel gelişimin söz konusu olduğu bebeklik ve çocukluk dönemlerinde iyot eksikliği, geri döndürülemez zeka geriliklerine neden olabilir. Bunun önüne geçebilmek adına çocukluk döneminde iyotlu tuz tüketimine ayrıca özen gösterilmeli, iyottan zengin besinlerin sık olarak tüketimine dikkat edilmeli, aralıklı olarak vitamin ve mineral testleri yaptırılmalıdır.

Vücudun normal işleyişine devam etmesi, metabolizmanın düzenlenmesi ve hormonal dengenin korunması gibi pek çok durum için yeterli ve dengeli beslenme ile makro ve mikro besin ögesi gereksinimlerinin karşılanması gerekir. Bazı durumlarda gebelik, kronik hastalıklar gibi fizyolojik durumlara veya yaşanılan coğrafi bölgeye bağlı olarak dengeli beslenmeye rağmen vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilmektedir. Bunlar arasında en yaygını olan iyot eksikliğinden korunabilmek adına iyotlu sofra tuzları kullanılmalı, iyot içeriği yüksek olan yeşil sebzeler, balık ve deniz ürünleri gibi besinlere diyette yeteri kadar yer verilmelidir. Eğer siz de iyot eksikliğinizin olduğunu düşünüyorsanız veya buna ilişkin semptomlar taşıyorsanız derhal bir sağlık sorununa başvurarak iyot testi yaptırabilirsiniz. Yapılacak olan testler sonucunda iyot eksikliğinin tespit edilmesi halinde bu durumun vücudunuzda kalıcı hasarlara neden olmasını önlemek adına tedavi sürecinize bir an önce başlayabilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yorum yap

Bu 25 veya 50 ml MONOATOMİK, yüksek enerjili indiyum ve sudan oluşan bir şişe - İndiyum üzerine bir kitap yeni mucize mineral olabileceğini belirtti. Bir araştırmacıya göre "günde sadece birkaç damlası, 20'li yaşlarımızdayken keyif aldığımız bir dizi hormon üretir." Indium, antiaging özelliklerine sahiptir ve KREATİNİ ATP'ye veya adenozin trifosfata dönüştürmeye yardımcı olur. ATP basitçe kas yakıtı olarak tanımlanır ve yüksek seviyede tutulması, üretildiğinde laktik asit üretimine başlayarak kasları zayıflatan ADP'ye veya adenozin difosfata dejenere olmasını engeller.

İndiyumun kreatin alımını 500 kata kadar artırdığı gösterilmiştir ve bu nedenle kreatin kullanan vücut geliştiriciler, telafi etmek için kreatin alımını azaltacaktır. Araştırmalar (bizim tarafımızdan değil) indiyumun, sinyal talimatlarında kullanılan ve doğrudan sinir sistemi ile ilişkili olan hormonları düzenleyen ve üreten bezler dizisi olan endokrin sistemiyle ilgili sorunları düzelttiğini göstermiştir. Diğer işlevlerin yanı sıra, endokrin sistem metabolizmayı, büyümeyi, doku işlevini ve su dengesi, iyonlar ve iyon değişimi, vücut sıcaklığı ve ruh hali gibi iç çevresel değişkenleri düzenler. İndiyum, aslında, kendi başına ve diğer elementlerle birlikte kullanıldığında oldukça hafif bir öforik etki yaratır ve ayrıca normalde vücuttan emilemez olarak atılan diğer besinlerin alımını büyük ölçüde artırır.
          Yeni insan için yeni besinler -

Bu MONOATOMİK formundaki bu metaller, yeni insan için yeni besinler, yeni takviyelerdir. Saf metaller MONOATOMİK kristallerine indirgenmiş olup, bunlar sadece biyolojik olarak absorbe edilebilir değil, aynı zamanda vücutta inert DNA'nın aktivasyonu da dahil olmak üzere belirli elektrik talimatlarını yerine getirmek için hidrojen ile bağlanmıştır. Orijinal metalik formda olduklarında, bu metaller aracılığıyla elektrik iletiminin çeşitli türleri ve seviyeleri (azaltılmış iletkenlik) olduğunda, metalik olmayan kristal formlar da biyoelektrik veya vücut tarafından kullanılan elektrik türü için iletken olur. Bu sıvıların enerji çıkışı, burada bulunan diğer simya ürünleri seviyesinde olmadığından, bunlar tam anlamıyla günlük bir takviye olarak hemen elde edilebilir ve kullanılabilir.

This is a 1 or 2 ounce bottle of MONOATOMİC, high energy indium and water - A book on Indium stated that it might well be the new miracle mineral. "Just a few drops of it a day," according to one researcher, "produces a cascade of hormones we enjoy when we're in our 20s." Indium has marked antiaging properties, and assists in converting creatine to ATP, or adenosine triphosphate. ATP is simply described as muscle fuel, and maintaining it at a high level keeps it from degenerating to ADP, or adenosine diphosphate, which when produced begins the manufacture of lactic acid, weakening the muscles.

Indium has been shown to increase the uptake of creatine by as much as 500 times, and so bodybuilders using creatine would reduce their creatine intake in order to compensate. Research (not by us) has shown indium corrects problems with the endocrine system, which is the array of glands that regulate and produce hormones, which are used in signaling instructions and are associated directly with the nervous system. Among other functions, the endocrine system regulates metabolism, growth, tissue function, and internal environmental variables such as water balance, ions and ionic exchange, body temperature and mood. Indium, in fact, brings about a nicely mild euphoric effect when used by itself and with other elements, and also greatly increases the uptake of other nutrients which would otherwise be flushed normally from the body as unabsorbable.

The new nutrients for the new human - These metals in this MONOATOMİC form are the new nutrients, the new supplements, for the new human. The pure metals have been reduced to MONOATOMİC crystals which are not only bioabsorable, but are bonded with hydrogen to carry out specific electrical instructions in the body, including the activation of inert DNA. Where there are various types and levels of impedence (reduced conductivity) of electrical conduction through these metals when they are in the original metallic form, so are the nonmetallic crystalline forms also conductive for bioelectricity, or the type of electricity used by the body. Because the energy output of these liquids isn't on the level of the other alchemic products available here, these can be obtained and used immediately literally as a daily supplement.

Yorum yap

Uzmanlar uyarıyor: İyot alımına dikkat

İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. İrem Öner Özkara, iyotun ışık ve ısıdan etkilendiğini belirtti ve bu nedenle eve tuz satın alırken en fazla 1 kiloluk paketlerde alınmasını önerdi

Dr. Özkara, iyot eksikliğinin dünyada 100’den fazla ülkede ciddi bir sağlık sorunu olup yetişkinlerde guatrdan meme kanserine kadar pek çok hastalığa, çocuklarda ise büyüme ve gelişme geriliğine neden olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “İnsan vücudundaki iyotun yüzde 60’ı tiroid bezinde depolanır. Metabolizma hızını ayarlayan ve zihinsel gelişmemizde önemli rol oynayan tiroid hormonları iyottan yapılır. Bu nedenle iyot, anne karnından itibaren başlayarak özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde sonrasında ise yetişkin dönemde ve hamilelikte oldukça önemli bir elementtir. İyot aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılmasında ve çeşitli minerallerin vücuda faydalı hale gelmesinde, vücudun enerji seviyesinin düzenlenmesinde, cilt, saç ve tırnak sağlığında, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, üreme sistemi sağlığında, memede fibrokist oluşumundan korunmada ve kanserden korunmada da rol alır.

Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) günlük iyot ihtiyacı yaşamın ilk yılında 50 mikrogram/gün, 1-7 yaş arası günlük 90 mikrogram, 7-12 yaş arası günlük 120 mikrogram, 12 yaş sonrası ve yetişkinlerde günlük 150 mikrogram, hamilelerde ise günlük 200 mikrogramdır.” İyot eksikliğinin erken evrede belirti vermediğini söyleyen Dr. Özkara belirtilerin hipotiroidi geliştikten sonra ortaya çıktığını açıkladı ve şunları söyledi. “Halsizlik, yorgunluk, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, ciltte kalınlaşma, kilo artışı, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, kabızlık, soğuğa karşı tahammülsüzlük, adet düzensizliği, saç ve tırnaklarda kırılma, depresyon, zihinsel gelişim zorluğu, algıda azalma, guatr, gebe kalmada güçlük.”

Vücutta bulunan iyodun yüzde 90’ının gıda, yüzde 10’unun ise su yolu ile alındığını belirten Dr. Özkara, iyotun mide ve bağırsağın üst bölümlerinden emildiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Beslenmedeki ana iyot kaynağı sofra tuzudur. Bunun dışında kabuklu deniz canlılarında, mezgit, somon, ringa balığı, deniz levreği, dip balıklarında, peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinde, yumurta, sarımsak, lima fasulyesi, pazı, sakız kabağı, susam, soya fasulyesi ve ıspanakta bulunur. Bununla birlikte lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, şalgam ve turp gibi sebzeler, tiroid bezinde iyot taşınmasını engelleyerek iyot yetersizliğine neden olabilirler ve bu nedenle kontrollü tüketilmelidir.” yot eksikliğinin başta çocuklarda zekâ geriliği, büyüme geriliği, guatr, tiroid nodülü ve hipotiroidiye neden olduğunu da söyleyen Dr. Özkara, neden olduğu diğer hastalıkları da şöyle sıraladı:

“Hamilelik sırasında yeterli iyot alınmaması düşük, ölü doğum, erken ve düşük ağırlıklı doğum, bebekte zekâ geriliği, bebekte sağırlık, dilsizlik, şaşılık, cücelik, guatr ve bebek ölüm hızında artışa neden olabilir. Yetersiz iyot alımı tiroid bezinde büyümeye (Guatr) neden olur, tiroid hormonu üretimi azalır ve hipotroidi bulguları ortaya çıkar. İyot eksikliği çocuklarda nörolojik, psikolojik ve entelektüel sorunlara yol açıp zekâ geriliğine neden olabilir.

Anne karnındayken yetersiz iyot alımı cücelik veya okul çağında büyüme geriliği gibi sorunlara neden olabilir. İyot eksikliği olan kişilerde tiroid bezi beslenme dışı kaynaklardan daha fazla iyot aldığı için bu kişilerde tiroid kanseri riski de daha yüksektir.” İyot eksikliğini önlemek için iyotlu sofra tuzu kullanılması gerektiğini de belirten Dr. Özkara tedavisini de şöyle anlattı: “İyotlu tuz ışık, ısı ve nemden etkilendiği için renkli ve kapaklı kaplarda, dolap içinde ve kuru ortamda saklanmalı, evinize en fazla 1 kiloluk paketlerde tuz satın alın. Tuz yemek piştikten sonra veya sofrada ilave edilmelidir. 1 gram iyotlu tuzdaki iyot oranı yaklaşık 70 mikrogramdır yani günde 2 gram tuz tüketimi ile günlük iyot ihtiyacı karşılanmış olur. Balık ve kabuklu deniz canlıları gibi yüksek oranda iyot içeren yiyecekler, süt, yumurta, et gibi gıdaların düzenli kullanılması iyot eksikliğini önler. İyotlu tuz kullanımına ilave olarak ekmeğe, şekere iyot eklenmesi, içme sularının iyotlanması da iyot eksikliği gelişmesini önlemeye yardımcı olur. İyot eksikliğini önlemeye yarayan bu önlemlerin yetersiz kalıp hastalık geliştiği durumlarda iyot içeren tablet ve damlara ile tedavi uygulanır. Ancak bu tedaviler mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır çünkü iyot fazlalığına bağlı da şikâyetler ve hastalıklar gelişebilmektedir.”

Yorum yap

İyot eksikliği belirtileri ve tedavisi

Psikonöroimmünoloji

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri, özellikle topraktaki iyot içeriğinin düşük olduğu bölgelerde iyot eksikliğinden muzdariptir. Dünya çapında primer hipotiroidizmin -üönde gelen nedenidir ve yaşa bağlı olarak çeşitli koşullara yol açabilir. Özellikle hamile kadınlar önemli bir risk grubudur. Onlarda, fetüsün iyi beyin gelişimi için iyot ihtiyacı artar. Tiroid hormonları T3 (triiyodotironin) ve T4 (tiroksin) için bir yapı taşı olarak iyot, uygun tiroid fonksiyonu için gereklidir. Bu hormonlar birkaç önemli fizyolojik süreçte rol oynar.

İyot, çeşitli mekanizmalarla gastrointestinal sistem tarafından diyetten emilir ve kan yoluyla tiroid bezine verilir. Bundan, tiroid bezinde depolanan ve gerektiğinde kana salınan T3 ve T4 üretir. T3 ve T4, sırasıyla üç ve dört iyot atomu içerir. Enzim 5'-monodeiyodinazın etkisi altında, bir iyot atomunu çıkararak, T4 fizyolojik olarak daha aktif T3 formuna (üç ila dört kat daha güçlü) dönüştürülür. Sinir sisteminin gelişimi, büyüme , bazal metabolizma ve yağ, protein, karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesi için tiroid hormonları gereklidir.

İyot eksikliği, çeşitli olumsuz sağlık etkilerine yol açabilir. Bu arada, vücut önce tiroid bezinin iyot arzını tüketeceğinden, yetişkinlerde iyot eksikliğinin ortaya çıkması yıllar alabilir. Biraz gecikmiş tiroid bezine sıklıkla spesifik olmayan şikayetler eşlik eder. Bu hipotiroidizm tedavi edilmezse, farklı şikayetler ortaya çıkabilir. Diyet ve yaşam tarzı yoluyla iyot eksikliği önlemek için iyi bir diyet ve diyette yeterli iyot alınması önemlidir. Çok yüksek iyot içeriğine sahip doğal bir kaynak olarak, kelp ve besin değeri büyük kahverengi deniz yosunu örnek olarak verilebilir. Ayrıca yosun birçok vitamin, mineral, protein ve antioksidan içerir.

Öncelikle, iyot esas olarak deniz suyunda bulunur ve deniz ürünlerini en iyi doğal kaynak yapar. Örnek olarak balık, kabuklu deniz ürünleri ve deniz yosunu (özellikle yosun) verilebilir. Ancak yumurtalar ve süt de, en azından hayvanlar yeterli iyot aldığında iyot içerir. İyot ayrıca esas olarak ekmeğe eklenmiş olan kabartma tuzuna ve bazı unlu mamullere de eklenir. Günde bu şekilde pişirilen bir dizi ekmek, günlük iyot ihtiyacının büyük bir kısmını zaten sağlar.

İyot durumunu olumsuz etkileyen eğilimler, örneğin kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için (iyotlu) tuz kullanımının azalmasıdır. Düşük karbonhidrat, düşük kalorili veya glutensiz diyetler nedeniyle azalan ekmek tüketimi de giderek daha önemli bir faktör haline gelmektedir. Benzer şekilde, organik veya ev yapımı ekmek tercihinin bir etkisi olabilir, çünkü bu ekmek genellikle iyotlu tuz içermez. Vejetaryen veya vegan bir yaşam tarzıda iyotun yetersiz olma riskini artırır.

Kümülatif bir faktör, bazı gıdaların, tiroid bezinde iyot alımına müdahale ettikleri için tiroit hormonu üretimini yavaşlatabilecek guatrojenler de dahil olmak üzere maddeler içermesidir. Bu doğal olarak oluşan maddeler manyok, soya, lahana, Brüksel lahanası, brokoli ve ıspanak içerir. Yukarıdakilerden, bazı (sağlık bilincine sahip) grupların gerçekten çok düşük bir iyot alımı riski altında olduğu sonucuna varılabilir.

Gebelik
              Hamilelik sırasında tiroid hormonu ihtiyacı artar ve bu nedenle iyot ihtiyacı artar. Optimal tiroid hormon üretimi fetal (beyin) gelişim için hayati önem taşır. Hamilelik sırasında tedavi edilmeyen hipotiroidizme yol açan iyot eksikliği, düşük, gebelik hipertansiyonu, preeklampsi ve intrauterin ölüm gibi gebelik komplikasyonları riskini önemli ölçüde artırabilir. Ek olarak, iyot eksikliği, fetüste bozulmuş bilişsel gelişime ve ciddi eksiklikte bile fiziksel ve zihinsel geriliğe yol açabilir. İyot temini, küçük çocuğun optimal büyümesi ve nörolojik gelişimi için emzirme döneminde de yeterli olmalıdır.

Fibrokistik mastopati
              Mastopati, memelerin glandüler dokusunda, genellikle ağrı ve hassasiyet ile birlikte görülen iyi huylu bir durumdur. Klinik çalışmalar, iyot takviyesi ile ağrı yoğunluğunda önemli bir azalma gözlendiğini ve plasebo ile fibrokistik dokuda bir iyileşme olduğunu göstermektedir.

Bilişsel gelişim
              Fetal gelişim sonuçlarına ek olarak, iyot eksikliği sırasıyla büyüyen çocuklarda ve yetişkinlerde bilişsel becerilerin gelişimini ve sürdürülmesini etkiler. Meta analizler, çocuklarda iyot eksikliği ile azalmış IQ skoru arasında açık bir ilişki olduğunu göstermektedir. Hafif iyot eksikliği olan 184 gencin iyi tasarlanmış bir çalışması, plaseboya kıyasla iyot alımının bilişsel becerileri önemli ölçüde geliştirdiğini göstermektedir. Hamilelik sırasında hafif ila orta derecede iyot eksikliği ile 8 ve 9 yaş arasındaki çocukların bilişsel işlevleri (IQ ve okuma becerileri) arasında da önemli bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Yetişkinlerde, eksiklik düşünme ve reaksiyon kapasitesinin azalmasına veya konsantrasyon ve hafıza ile ilgili sorunlara yol açabilir.

Yaygın Sorunlar

1 - Yavaş tiroid bezi

İyot eksikliğinin en iyi bilinen sorunu yavaş tiroid bezidir. Tiroid bezi normal tiroid hormonu üretimi için iyot gerektirir. Bu hormonlar metabolizmayı ve doğrudan büyüme süreçlerini düzenler. Yavaş tiroid bezi olan birine ait şikayetlerin şekli çok geniştir: iştahsızlık, soğuk hissi, kabızlık, sindirim problemleri, yorgunluk, depresyon ve hafıza ve konsantrasyon problemleri görülür.

2 - Kuru cilt ve terleme zorluğu

Vücudumuzdaki tüm iyotların yüzde yirmisinin ciltte depolandığını biliyor muydunuz? Özellikle ter bezleri iyot bakımından zengindir. Ter bezlerinde iyot eksikliği, kuru ciltte ve düşük terleme kapasitesinde ortaya çıkar.

"Magnezyum ve D vitaminine ek olarak, iyot eksikliği en yaygın üç eksiklikten biridir"

- Dr. Mercola

3 - Mide ve sindirim problemleri

Mide dokusunda iyot eksikliği, mide asidi eksikliğine yol açar. Mide asidi yiyecekleri sindirmek için gereklidir, böylece besin maddeleri vücutta düzgün bir şekilde emilir. Peki neden iyot gerektirir? Mide hücreleri klorürü bağlamak için iyot kullanır. Çok az klorür varsa, çok az mide asidi üretilir. Bu durum uzun süre devam ettiğinde, mide şikayetleri ve sindirim problemleri ortaya çıkar. Hastalarda sıklıkla geğirme, karın krampları görülür

4 - Ağız kuruluğu ve gözler

Gözü nemlendiren bezlerde iyot bulunur. Orada normal gözyaşı sıvısı üretimine katkıda bulunur. Kuru gözler bu nedenle iyot eksikliğini gösterebilir. Ağızdaki bezlerede iyot gerekir. Tükürük üretmek için kullanılır. Hastalar genellikle kuru gözlerden ve kuru ağızdan muzdarip olabilir.

"İyot eksikliği önlenebilir zihinsel engelliliklerin ana nedenidir"

- KİM

5 - Konsantrasyon sorunları

İyot eksikliği, çocukluk çağı beyin hasarının önde gelen nedenidir. İyot eksikliği bilişsel ve motor gelişimi engeller ve bu nedenle okul ve (daha sonra da) iş performansı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İyot eksikliği olan kişilerin IQ testinde ortalama 15 puan daha düşük olduğunu biliyor muydunuz? Basitçe söylemek gerekirse, bu, teorik meslek öncesi orta öğretim (ortalama 100) ve uygulamalı eğitim (90'dan az) arasındaki fark anlamına gelebilir. Bu nedenle konsantrasyon sorunları ve dikkat bozuklukları ile karşılaştığınızda iyot eksikliğinden şüphe edin.

Kontrendikasyonlar

Hashimoto hastalığı ve Graves hastalığı gibi otoimmün tiroid bozuklukları iyot takviyesinden kaçınmalıdır. İyottan aşırı duyarlı olan kişilerde iyot kullanımından da kaçınılmalıdır.

Çok yüksek bir iyot alımı hipertiroidizme neden olabilir.

Yan etkileri

İyot alerjisi alerjik reaksiyona neden olabilir. Rinit, akne, halsizlik ve ağız kokusu (ağız kokusu) gibi yan etkiler bu nedenle ortaya çıkabilir.

Etkileşimler

• İyot içeren ilaçların (amiodaron dahil) eşzamanlı kullanımı ile iyot kullanımından kaçınılmalıdır.

• İyotlu kontrast madde ile yapılan radyolojik inceleme sırasında iyot kullanımından kaçınılmalıdır.

• Bazı (guatrojenik) gıdalar (diyet ve yaşam tarzına bağlı iyot eksikliğine bakınız) iyot ihtiyacını artırır. Bu gıdalarla aynı anda iyotça zengin takviyelerin alınmaması tavsiye edilir. Bu özellikle soya için geçerlidir.

• Antitiroid ilaçlar, potasyum tasarruflu diüretikler, lityum ve bazı kardiyak ilaçların kullanımı ile sınırlı olmamak kaydıyla dikkatli olunmalıdır. Bunun için bir uzmana danışın.

• Sigara içmek iyot ihtiyacını arttırır.

Dozaj

Japonya'da iyot alımı çok yüksektir: esas olarak deniz yosunu tüketimi nedeniyle günde 378 ila 13.000 µg (Önerilen günlük )

Avrupa Gıda ve Tüketici Ürünü Güvenlik Otoritesine (EFSA) göre şu şekilde belirlenmiştir: 0-10 yaş arası çocuklar için 70-130 µg / gün, Hamilelik ve emzirme döneminde 150 µg / gün, Yetişkinler için 200 µg

Maksimum güvenli doz

1-3 yaş arası çocuklar için 200 ug / gün, Hamilelik emzirme döneminde ve yetişkinler için 600 ug / gün

Aşırı dozda iyot kullanımı, az aktif tiroid bezi olan bazı insanlarda tiroid sorunlarına yol açabileceğinden, doğru dozu almak önemlidir. Aynı dikkat otoimmün tiroid bozuklukları için de geçerlidir. İyi bir tiroid fonksiyonuyla, fazla iyot genellikle vücut tarafından kolayca işlenir. İyot zehirlenmesi nadirdir, ancak günde birkaç miligram alındığında mümkündür.

Yorum yap

İyotun Faydaları

İyotun Faydaları nedir?

Yetişkin bir bireyin vücudunda 15-20 mg iyot bulunur. Bunun %70’i tiroit bezinde, geri kalanı ise dokularda ve kandadır. Tiroit bezinin çalışması için iyot gerekir. İyot, tiroit bezinde tiroit hormonlarının yapımında görev alır.

 Troid hormonlarının yapımı için kritik bir görevi bulunmaktadır.
                 Ortalama bir yetişkinde yaklaşık 25 mg civarında iyot bulunur ve 10 mg’ı troid bezlerde yer alır.
                İyot yetersiz ise troid bezleri büyür ki guatr olarak bilinen hastalık meydana gelir.

 İyot topraktan gelir diğer mineraller gibi.
                 Toprağı az olan bölgelerde; deniz veya okyanus kenarlarında, dağlık bölgelerde yaşayan kişilerde eksikliğine daha çok rastlanır.

 Eksikliğinde troid bezi gerektiği gibi hormonlarını salgılayamadığı için eksiklik oluşur.
                 Hormonlar normal gelişim ve büyüme, sinir ve kas sağlığı, üreme ve besinlerin metabolizması için gereklidir.

 Yenidoğanda eksikliği gelişme geriliğine ve anormalliklere sebep olabilir, mutlaka kontrol edilmelidir.
                 Karnabahar, lahana gibi kabakgiller familyasındaki bazı gıdalar guatr meydana getirebilir. Diyetle yeterli miktarda alınmasına dikkat edilmelidir.

İyotlu sofra tuzu en iyi kaynaktır.
                • Radyasyon da sizi koruyacak olan tek madde iyottur

İyot aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılmasında ve çeşitli minerallerin vücuda faydalı hale gelmesinde, vücudun enerji seviyesinin düzenlenmesinde, cilt, saç ve tırnak sağlığında, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, üreme sistemi sağlığında, memede fibrokist oluşumundan korunmada ve kanserden korunmada da rol alır.
                • İyot, bedenin düzgün büyüme ve gelişmesinde ve aynı zamanda üreme sisteminin olgunlaşmasında etkin rol oynar.
                • Vücudun gıda ve enerji kullanımını düzenler
                • Beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur
                İyot yetersizliğinde;
                İyodun yetersiz alınması iyot yetersizliği hastalıklarına neden olur. Ülkemizde bazı bölgelerde (Karadeniz ve Akdeniz’in iç kesimleri ile Doğu ve İç Anadolu bölgesinde) toprakta ve suda iyot yetersizliği olduğu için bu bölgelerde yetişen besinlerle beslenen kişilerde basit guatr hastalığı görülür. Guatr boynun ön tarafında bulunan tiroit bezinin büyümesidir. İyot eksikliği olan bölgelerde yaşayan kadınlarda; düşük, ölü doğum, düşük doğum ağırlığı, üreme sorunları görülür. İyot yetersizliği olan gebe kadınların doğurdukları çocuklarda kretenizm görülebilir. Çocuk yapısal bozukluklarla doğar, büyüme ve gelişmesi geri kalır, sağırlık ve dilsizlik, şaşılık görülür zihinsel yetenekleri gelişemez ve geri zekalı olurlar. iyot yetersizliği hastalıkları önemli bir halk sağlığı sorunudur ve çözüm yolu ise iyotlu tuzun kullanılmasıdır. İyotlu tuz guatrı tedavi etmez, oluşmasını ve daha fazla büyümesini önler.

İyot Fazlalığı ve Zararları: Fazla miktarda iyot alınması tiroit bezinin hormon üretimini bozarak iyot eksikliğinde görülen durumların oluşmasına neden olur. Ayrıca, deride alerji ve sivilce görülebilir.

İyot Hangi Besinlerde Bulunur? Süt, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve deniz ürünleri bol miktarda iyot içeren besinler arasındadır. İçme suyu önemli bir iyot kaynağı olmakla birlikte, özellikle iyot miktarı yetersiz içme sularının kullanımı iyot eksikliği oluşmasına neden olabildiği için iyotlu tuzlar kullanılarak iyot eksikliğinin giderilmesi amaçlanır.

Günlük İyot Gereksinmesi
                Yetişkin bir bireyin ve gençlerin günlük iyot ihtiyacı 150 mcg çocuklarda 90 mcg’dır. İhtiyaç gebelik döneminde 220 mcg, emziklilikte ise 290 mcg’dır.

Yorum yap

İyodun Tedavi Edici Etkileri ve İyodun Tedavi Edebileceği Durumlar

Tedavi Edici Etkiler Durumlar
                  • Antibakteriyel hiperaktivite bozukluğu)
                  • Anti-kanser
                  • Parazit öldürücü
                  • Anti-viral
                  • pH Yükseltici
                  • Mukolitik Madde

İyot ile Tedavi Edebilecek
                  • ADD/AD HD (dikkat eksikliği)
                  • Ateroskleroz
                  • Meme Hastalıkları
                  • Dupuytren Kontraktürü
                  • Aşırı Mukus Üretimi
                  • Yorgunluk
                  • Fibrokistik Meme Hastaliği
                  • Guat
                  • Hemoroid
                  • Baş AğrIları ve Migren Baş Ağrıları
                  • Hipertansiyon
                  • Enfeksiyonlar
                  • Keloid
                  • Karaciğer Hastalıkları
                  • Nefrotik Sendrom
                  • Yumurtalık Hastalıkları
                  • Kulakalti Bezi Kanal Taşlar
                  • Peyroni Hastalığı
                  • Prostat Rahatsızlıkları
                  • Sebasöz Kistler
                  • Tiroit Bozuklukları
                  • Vajinal Enfeksiyonlar

Yeryüzündeki element bolluğu sralamasında 62 sırada yer alan iyot, nadir bulunan bir elementtir. lyot çok az miktarlarda olmak üzere ağırlıklı olarak deniz suyunda ve deniz suyunun buharlaşması sonucu meydana gelen sert kayalarda (genellikle okyanus kıyılarında) bulunur. lyot ayrıca deniz yosunu gibi deniz organizmalarında da bulunabilir. Aslinda deniz yosunu en verimli
                  iyot kaynağıdır, çünkü okyanus suyundan büyük miktarda iyot toplayıp yoğunlaştırma kabiliyetine sahiptir.

İyot yer kabuğunda çok fazla bulunmaz. Yoğunluğunun yaklaşık 0.35-0.5 ppm (milyonda bir parça) olduğu tahmin ediliyor. Aslında bolluk bakımından en alt sırada yer alan üçüncü elementtir.

Toprak yeterli düzeylerde iyot içeriyorsa, o toprakta yetişen mahsuller de yeterli düzeylerde iyot içerecektir. Buna karşılık, iyotu yetersiz olan toprakta yetişen mahsullerde ise yetersiz düzeyde iyot olacaktır.

lyodun doğal olarak oluşmuş radyoaktif olan ve olmayan biçimleri mevcuttur. Radyoaktif iyot, başta tiroit bezi hastalıkları olmak üzere belli hastalıkların teşhis ve tedavisi için tıp alanında kullanılabilir. Piyasadaki radyoaktif olmayan iyot, ağırlıklı olarak Şili güherçilesinden, deniz yosunundan ve petrol kuyularındaki tuzlu sudan temin edilir. Okyanustan gelen dalgaların etkisiyle iyot gazı oluşabilir. İyot havada uçarken su veya hava ile birleşip toprağa geçebilir. Radyoaktif olmayan iyot, çeşitli yollarla besin sistemimize girebilir. Birincisi, bitkiler topraktan iyot alabilir. İkincisi
                  havada uçan iyot tatlı su kaynaklarına inebilir ve son olarak havada uçan iyot zemine inip tuzla birleşerek iyotlu tuz haline gelebilir.

Radyoaktif iyot ise nükleer santrallerdeki reaksiyonlar veya nükleer materyal patlamalar sonucunda havaya karışabilir. Radyoaktif iyot, tiroit kanseri ve bazı kan kanseri dahil olmak üzere belli kanser türleri ile ilişkili olmuştur.

Çocuklar radyoaktif iyota karşı daha savunmasızdır, çünkü daha küçük tiroit bezlerine sahiptirler ve radyoaktif iyota maruz kaldıklarında yetişkin kıyasla oransal olarak daha yüksek dozda radyasyon alırlar. Radyoaktif iyot hasarı, radyoaktif olmayan inorganik iyot alımı ile önlenebilir.

Japonya'daki Fukushima nükleer reaktörünün erimesi hepimizi durup düşünmeye sevk etmeli. lyodun yeterli düzeyde olmasını sağlamak, hem sağlık hem güvenlik sorunları açısından en iyi yoldur. Fukushima benzeri bir olayla karşılaşırsak, iyot yeterliliği radyoaktif iyot maruziyeti problemlerini minimize eden bir koruyucu faktör olacaktır.

İYOT VÜCUDUN NERESİNDE BULUNUR?

Vücuttaki her hücre iyot içerir ve kullanır. lyot vücudun glandüler sisteminde toplanır. Tiroit bezi, vücuttaki diğer herhangi bir organa kıyasla daha yüksek yoğunlukta iyot içerir. Tükürük bezleri, beyin omurilik sivisi, mide mukozası, koroid pleksus, memeler, yumurtalıklar ve gözdeki silier cisim dahil vücudun diğer pek çok bölgesinde de çok miktarda iyot depolanır. lyot beyinde de
                  Parkinson's hastalıiğı ile ilişkili olan bir bölge olan siyah maddede (substantia nigra) toplanır.

İyot çocukların normal biçimde büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. Ciddi iyot eksikliği ciddi zihinsel yetersizlere ve işitme kaybı (guatr belirtisi) ile sonuçlanabilir.

Ayrıca spontan düşük ve gecikmiş fiziksel ve zihinsel gelişim de iyot eksikliği ile ilişkilidir. Bunların yanı sıra dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB) da iyot eksikliği ile bağlantılıdır.
                  Diğer taraftan, çok fazla iyot da sorun teşkil edebilir. Nadir vakalarda aşırı (yani günlük 1 gramın üzerindeki dozlar) iyot, hipertiroid belirtileri ile ilişkili olmuştur.

Yorum yap

İyot Eksikliğinin 10 Belirtisi ve Belirtisi

İyot, deniz ürünlerinde yaygın olarak bulunan temel bir mineraldir.

Tiroid beziniz, büyümeyi kontrol etmeye, hasarlı hücreleri onarmaya ve sağlıklı bir metabolizmayı desteklemeye yardımcı olan tiroid hormonları yapmak için kullanır (1Güvenilir Kaynak, 2Güvenilir Kaynak).

Ne yazık ki, dünya çapındaki insanların üçte biri iyot eksikliği riski altındadır (3Güvenilir Kaynak).

En yüksek risk altında olanlar şunları içerir (4Güvenilir Kaynak, 5Güvenilir Kaynak, 6Güvenilir Kaynak):
                    • Hamileler
                    • Toprakta çok az iyot bulunan ülkelerde yaşayan insanlar. Buna Güney Asya, Güneydoğu Asya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkeleri dahildir.
                    • İyotlu tuz kullanmayanlar.
                    • Vejetaryen veya vegan diyet uygulayan kişiler.

Öte yandan, gıda arzında yeterli mineral seviyelerinin bulunduğu ABD'de iyot eksiklikleri nadirdir ( 7 ).

İyot eksikliği rahatsız edici ve hatta şiddetli semptomlara neden olabilir. Boyunda şişlik, hamilelikle ilgili sorunlar, kilo alımı ve öğrenme güçlüklerini içerir.

Semptomları hipotiroidizm veya düşük tiroid hormonlarına çok benzer . İyot, tiroid hormonları yapmak için kullanıldığından, iyot eksikliği, vücudunuzun bunlardan yeterince üretememesi anlamına gelir ve bu da hipotiroidizme yol açar.

İyot eksikliğinin 10 belirti ve semptomu.

1- Boyunda Şişlik

Boynun önündeki şişlik, iyot eksikliğinin en sık görülen belirtisidir.

Buna guatr denir ve tiroid bezi çok büyüdüğünde ortaya çıkar.

Tiroid bezi, boynunuzun önünde yer alan küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid uyarıcı hormondan (TSH) sinyal alarak tiroid hormonları üretir (8Güvenilir Kaynak, 9Güvenilir Kaynak).

Kan TSH seviyeleri yükseldiğinde, tiroid bezi tiroid hormonları yapmak için iyot kullanır. Bununla birlikte, vücudunuz iyot bakımından düşük olduğunda, onlardan yeterince üretemez (9Güvenilir Kaynak).

Telafi etmek için, tiroid bezi daha fazlasını yapmaya çalışmak için daha çok çalışır. Bu, hücrelerin büyümesine ve çoğalmasına ve sonunda guatrın oluşmasına neden olur.

Neyse ki, çoğu vaka iyot alımınızı artırarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte, guatr uzun yıllardır tedavi edilmemişse, kalıcı tiroid hasarına neden olabilir.

ÖZET

Boynun önündeki şişlik veya guatr, iyot eksikliğinin yaygın bir belirtisidir. Vücutta az miktarda iyot olduğunda tiroid beziniz tiroid hormonları üretmeye zorlandığında ortaya çıkar.

2- Kilo Alma

Beklenmedik kilo alımı, iyot eksikliğinin başka bir işaretidir.

Vücudun tiroid hormonu üretecek kadar iyot olmaması durumunda ortaya çıkabilir.

Bunun nedeni, tiroid hormonlarının metabolizmanızın hızını kontrol etmesine yardımcı olmasıdır; bu, vücudunuzun yiyecekleri enerjiye ve ısıya dönüştürdüğü süreçtir (10Güvenilir Kaynak, 11Güvenilir Kaynak).

Tiroid hormon seviyeniz düşük olduğunda, vücudunuz istirahatte daha az kalori yakar. Ne yazık ki bu, yediğiniz gıdalardan daha fazla kalorinin yağ olarak depolandığı anlamına gelir (10Güvenilir Kaynak, 11Güvenilir Kaynak).

Diyetinize daha fazla iyot eklemek, vücudunuzun daha fazla tiroid hormonu üretmesine yardımcı olabileceğinden, yavaş bir metabolizmanın etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

ÖZET

Düşük iyot seviyeleri metabolizmanızı yavaşlatabilir ve yiyeceklerin enerji olarak yakılmak yerine yağ olarak depolanmasını teşvik edebilir. Bu kilo alımına neden olabilir.

3- Yorgunluk ve Zayıflık

Yorgunluk ve halsizlik de iyot eksikliğinin yaygın belirtileridir.

Hatta bazı araştırmalar, iyot eksikliği durumlarında ortaya çıkan tiroid hormon düzeyleri düşük olan kişilerin yaklaşık% 80'inin yorgun, halsiz ve güçsüz hissettiğini bulmuştur (12Güvenilir Kaynak).

Bu belirtiler, tiroid hormonlarının vücudun enerji üretmesine yardımcı olması nedeniyle ortaya çıkar.

Tiroid hormon seviyeleri düşük olduğunda, vücut genellikle yaptığı kadar enerji üretemez. Bu, enerji seviyenizin düşmesine ve sizi zayıf hissetmenize neden olabilir.

Aslında, 2,456 kişide yapılan bir araştırma, yorgunluk ve halsizliğin, düşük veya hafif düşük tiroid hormon seviyeleri olanlarda en yaygın semptomlar olduğunu buldu ( 13 ).

ÖZET

Düşük iyot seviyeleri sizi yorgun, halsiz ve halsiz hissetmenize neden olabilir. Bunun nedeni, vücudunuzun enerji üretmek için minerale ihtiyaç duymasıdır.

4- Saç Dökülmesi

Tiroid hormonları, saç köklerinin büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur.

Tiroid hormon seviyeleriniz düştüğünde saç kökleriniz yenilenmeyi durdurabilir. Zamanla bu saç dökülmesine (14Güvenilir Kaynak).

Bu nedenle iyot eksikliği olan kişiler de saç dökülmesinden muzdarip olabilir (15Güvenilir Kaynak).

700 kişide yapılan bir araştırma, tiroid hormonu seviyesi düşük olanların% 30'unun saç dökülmesi yaşadığını buldu (16Güvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, diğer çalışmalar, düşük tiroid hormon düzeylerinin yalnızca ailesinde saç dökülmesi öyküsü olanlarda saç dökülmesine neden olduğunu bulmuştur (14Güvenilir Kaynak).

İyot eksikliği nedeniyle saç dökülmesi yaşıyorsanız, bu mineralden yeterince almak tiroid hormon seviyenizi düzeltmenize ve saç dökülmesini durdurmanıza yardımcı olabilir.

ÖZET

İyot eksikliği saç köklerinin yenilenmesini engelleyebilir. Neyse ki, yeterli iyot almak, iyot eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesini düzeltmeye yardımcı olabilir.

5- Kuru, Pul Pul Cilt

Kuru, pul pul cilt, iyot eksikliği olan birçok kişiyi etkileyebilir.

Aslında, bazı araştırmalar, düşük tiroid hormon seviyeleri olan kişilerin% 77'sine kadar kuru, pul pul cilt yaşayabileceğini bulmuştur (12Güvenilir Kaynak).

İyot içeren tiroid hormonları cilt hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olur. Tiroid hormon seviyeleri düşük olduğunda, bu yenilenme sık sık meydana gelmez ve muhtemelen kuru, pul pul cilde (17Güvenilir Kaynak).

Ek olarak, tiroid hormonları vücudun teri düzenlemesine yardımcı olur. İyot eksikliği olanlar gibi daha düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kişiler, normal tiroid hormon düzeyleri olan kişilerden daha az terleme eğilimindedir (18Güvenilir Kaynak, 19 ).

Terin cildinizi nemli ve nemli tutmaya yardımcı olduğu göz önüne alındığında, ter eksikliği, kuru ve pul pul cildin iyot eksikliğinin yaygın bir belirtisi olmasının bir başka nedeni olabilir.

ÖZET

Mineral, cilt hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olduğundan, iyot eksikliği ile kuru, pul pul cilt oluşabilir. Ayrıca vücudunuzun terlemesine ve cilt hücrelerinizin nemlenmesine yardımcı olur, bu nedenle iyot eksikliği daha az terlemenize neden olabilir.

6- Normalden Daha Fazla Soğuk Hissetmek

Soğuk hissetmek, iyot eksikliğinin yaygın bir belirtisidir.

Aslında, bazı araştırmalar, düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kişilerin% 80'inden fazlasının soğuk havaya normalden daha duyarlı hissedebileceğini bulmuştur (12Güvenilir Kaynak).

İyot, tiroid hormonları yapmak için kullanıldığından, iyot eksikliği, tiroid hormon seviyelerinizin düşmesine neden olabilir.

Tiroid hormonlarının metabolizmanızın hızını kontrol etmeye yardımcı olduğu göz önüne alındığında, düşük tiroid hormon seviyeleri yavaşlamasına neden olabilir. Daha yavaş bir metabolizma daha az ısı üretir ve bu da normalden daha soğuk hissetmenize neden olabilir ( 20 ,21Güvenilir Kaynak).

Ayrıca tiroid hormonları, ısı üretmede uzmanlaşmış bir tür yağ olan kahverengi yağınızın aktivitesini artırmaya yardımcı olur. Bu, iyot eksikliğinden kaynaklanabilecek düşük tiroid hormonu seviyelerinin kahverengi yağın işini yapmasını engelleyebileceği anlamına gelir (22Güvenilir Kaynak, 23Güvenilir Kaynak).

ÖZET

İyot vücut ısısının oluşmasına yardımcı olur, bu nedenle düşük seviyeleri sizi normalden daha soğuk hissettirebilir.

7- Kalp Hızındaki Değişiklikler

Kalp atış hızınız, kalbinizin dakikada kaç kez attığının bir ölçüsüdür.

İyot seviyelerinizden etkilenebilir. Bu mineralin çok azı kalbinizin normalden daha yavaş atmasına neden olabilirken, çok fazlası kalbinizin normalden daha hızlı atmasına neden olabilir (24Güvenilir Kaynak, 25Güvenilir Kaynak).

Ciddi bir iyot eksikliği, anormal derecede yavaş bir kalp hızına neden olabilir. Bu, kendinizi zayıf, yorgun, baş dönmesi hissetmenize neden olabilir ve muhtemelen bayılmanıza neden olabilir ( 26 ).

ÖZET

İyot eksikliği kalp atış hızınızı yavaşlatabilir ve bu da sizi zayıf, yorgun, baş dönmesi ve bayılma riski altında hissetmenize neden olabilir.

8- Öğrenme ve Hatırlamadaki Sorunlar

İyot eksikliği, öğrenme ve hatırlama yeteneğinizi etkileyebilir (27Güvenilir Kaynak, 28Güvenilir Kaynak, 29Güvenilir Kaynak).

1.000'den fazla yetişkini kapsayan bir araştırma, daha yüksek tiroid hormonu seviyelerine sahip olanların, daha düşük tiroid hormonu seviyelerine sahip olanlara kıyasla, öğrenme ve hafıza testlerinde daha iyi performans gösterdiğini bulmuştur (30Güvenilir Kaynak).

Tiroid hormonları beyninizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle tiroid hormonlarının üretilmesi için gerekli olan iyot eksikliği beyin gelişimini azaltabilir (31Güvenilir Kaynak).

Aslında araştırmalar, beynin uzun süreli hafızayı kontrol eden kısmı olan hipokampusun, düşük tiroid hormonu seviyelerine sahip kişilerde daha küçük göründüğünü bulmuştur (32Güvenilir Kaynak).

ÖZET

Her yaştaki iyot eksikliği, bir şeyler öğrenmek ve hatırlamakta zorlanmanıza neden olabilir. Bunun olası bir nedeni, az gelişmiş bir beyin olabilir.

9- Hamilelikte Yaşanan Sorunlar

Hamile kadınlar iyot eksikliği açısından yüksek risk altındadır.

Çünkü hem kendi günlük ihtiyaçlarını hem de büyüyen bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar tüketmeleri gerekiyor. Bebekler anne sütü yoluyla iyot aldığı için iyot talebi emzirme boyunca devam eder (33Güvenilir Kaynak).

Hamilelik ve emzirme döneminde yeterince iyot tüketmemek hem anne hem de bebek için yan etkilere neden olabilir.

Anneler guatr, halsizlik, yorgunluk ve üşüme gibi yetersiz tiroid belirtileri yaşayabilir. Bu arada, bebeklerde iyot eksikliği, fiziksel büyümeyi ve beyin gelişimini engelleyebilir (4Güvenilir Kaynak).

Ayrıca, ciddi bir iyot eksikliği ölü doğum riskini artırabilir (34Güvenilir Kaynak).

ÖZET

Yeterli iyot almak, ihtiyaçları daha yüksek olduğu için hamile ve emziren kadınlar için özellikle önemlidir. İyot eksikliği, özellikle bebek için bodur büyüme ve beyin gelişimi gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

10- Ağır ve Düzensiz Adet

İyot eksikliği sonucu ağır ve düzensiz adet kanaması meydana gelebilir (35Güvenilir Kaynak).

İyot eksikliğinin çoğu semptomu gibi, bu aynı zamanda tiroid hormonları yapmak için iyotun gerekli olduğu göz önüne alındığında, düşük tiroid hormon seviyeleri ile ilgilidir.

Bir çalışmada, tiroid hormon düzeyleri düşük olan kadınların% 68'i düzensiz adet döngüsü yaşarken, sağlıklı kadınların yalnızca% 12'si (36Güvenilir Kaynak).

Araştırmalar ayrıca, tiroid hormon seviyeleri düşük olan kadınların ağır kanamalı daha sık adet döngüsü yaşadıklarını göstermektedir. Bunun nedeni, düşük tiroid hormon seviyelerinin adet döngüsüne dahil olan hormonların sinyallerini bozmasıdır (37Güvenilir Kaynak, 38 ).

ÖZET

İyot eksikliği olan bazı kadınlar, ağır veya düzensiz adet dönemleri yaşayabilir. Bunun nedeni, düşük tiroid hormon seviyelerinin adet döngüsünün düzenlenmesinde rol oynayan hormonlara müdahale edebilmesidir.

Diyette çok az iyi iyot kaynağı vardır. Bu, iyot eksikliğinin dünya çapında yaygın olmasının bir nedenidir .

Önerilen günlük alım miktarı (RDI) günde 150 mcg'dir. Bu miktar, tüm sağlıklı yetişkinlerin% 97-98'inin ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Ancak hamile veya emziren kadınların daha fazlasına ihtiyacı vardır. Hamile kadınların günlük 220 mcg'ye, emziren kadınların günlük 290 mcg'ye ihtiyacı vardır ( 39 ).

Yorum yap

İYOT EKSİKLİĞİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücudun büyüme, gelişim ve enerji metabolizmasını yöneten tiroid hormon fonksiyonlarının sağlıklı sürdürülebilirliği için iyot düzeylerinin yeterli olması önemlidir. Tiroid bezi tiroid hormonlarını yapmasında iyot kullanılmaktadır ve bu anlamda iyot, tiroid fonksiyonlarının adeta merkezinde yer almaktadır.

İYOT EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

▪ Büyümüş tiroid bezi ve boynun önündeki şişlik (guatr)
                      ▪ Kilo almak
                      ▪ Yorgunluk
                      ▪ Güçsüzlük
                      ▪ Saçlarda dökülme
                      ▪ Cilt kuruluğu
                      ▪ Öğrenme ve hafıza problemleri
                      ▪ Isınamamak
                      ▪ Kalp hızında yavaşlama
                      ▪ Gebelik ve hamilelik ile ilgili sorunlar
                      ▪ Adet düzensizliği veya adet dönemlerinin daha ağır geçmesi

Bebeklerde İyot Eksikliği Belirtileri

▪Tıkanma, boğulma
                      ▪Dilde genişleme
                      ▪Yüzde şişkinlik
                      ▪Kas zayıflığı
                      ▪Aşırı uyku
                      ▪Yenidoğan guatrı
                      ▪Yenidoğan hipotiroidizmi
                      ▪Nörolojik bozukluklar
                      ▪Tiroid bezinin nükleer radyasyona yatkınlığında artış

Çocuklarda ve Ergenlerde İyot eksikliği Belirtileri

▪Büyüme geriliği
                      ▪Diş gelişiminde gecikme
                      ▪Ergenlikte gecikme
                      ▪Zayıf zihinsel gelişim
                      ▪Düşük IQ
                      ▪Öğrenme güçlüğü

İyot Eksikliğinin Neden Olduğu Sorunlar

▪Düşük veya Erken Doğum

Hamilelik sırasında yaşanan iyot eksikliği düşük, ölü doğum, erken doğum, bebekte zeka geriliği, sağırlık-dilsizlik, şaşılık, felç, guatr, cücelik gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca bebek ölüm hızında artışa neden olabilir.

▪Tiroit Sorunları

İyot eksikliği tiroit bezi büyümesine neden olur. 6-12 yaş grubundaki çocukların %5’inden fazlasında guatr olma riski vardır ve buna endemik guatr denir. Kronik iyot eksikliği, çeşitli derecelerde hipotiroidi ve tiroit hormon üretimi tablosunu geliştirir.

▪Tiroit Kanseri

İyot eksikliği bulunanların tiroit bezi, iyot düzeyi normal olanlara oranla, bir besinden ya da herhangi bir kaynaktan gelen iyotu çok daha fazla alır. Bu nedenle nükleer kazalarda radyoaktif iyot çevreye yayılacağından, iyot eksikliği çekenler daha fazla zarar görecek ve tiroit kanseri riskiyle karşı karşıya gelecektir.

▪Zeka Fonksiyonlarında Bozulma

Hafif ve orta derecede iyot eksikliği çocuklarda nörolojik, psikolojik ve entelektüel sorunlara yol açabilir.

▪Büyüme Geriliği

Anne karnında iyot eksikliğine maruz kalan çocuklarda cücelik gibi sorunların olabileceğini yukarıda belirtmiştik. Bu durum özellikle okul çağında büyüme geriliği olarak da ortaya çıkabilir. Bu konuda yapılan çalışmalar, büyüme geriliği olan çocuklarda iyot eksikliğini tedavi etmenin, büyüme üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu gösterir.

İYOTUN YARARLARI

▪ Metabolizma hızının kontrolü – optimal enerji düzeyi:

İyot tiroid bezlerinin çalışmasını etkilediği için, vücudun bazal metabolik hızının kontrolünden doğrudan sorumludur. Metabolizma hızının belirli bir seviyede olması, vücudun organ sistemlerinin ve biyokimyasal süreçlerinin verimliliğini sağlar. Uyku döngüsü, besin öğelerinin emilimi ve gıdaların kullanılabilir enerjiye dönüştürülmesi de buna dahildir. Tiroksin ve triiyodutironin gibi hormonlar kan basıncı, kalp hızı, vücut sıcaklığı ve vücut ağırlığı üzerinde etkilidir. Vücudun bazal metabolizma hızının [BMR] (Basal Metabolic Rate) sürdürülmesi için vücudun bu hormonlara gereksinimi vardır. Protein sentezinde de rol oynarlar.

▪Kanserden korunma – meme kanserinin önlenmesi:

İyot, kanserli hücrelerin kendi kendini öldürmesi demek olan apoptoz (planlı hücre ölümü) teşvik eder. Mutasyona uğramış hücrelerin yok edilmesine yardımcı olurken sağlıklı hücrelere zarar vermez. İyottan zengin gıdaların meme tümörü gelişmesini baskıladığını gösteren kanıtlar vardır. Ayrıca Japonya gibi iyottan zengin beslenen ülkelerde kadınlar bol miktarda yosun ve deniz ürünü tükettiklerinden meme kanseri oranlarının düşük olması bu varsayımı desteklemektedir.

▪ Detoks özelliği:

İyot vücuttan kurşun, civa gibi ağır metallerin ve başka biyolojik toksinlerin atılmasını sağlayabilir. İyodun meme bezlerinin sağlığı, midede yerleşen gastrit ve mide kanseri nedeni H. pylori bakterisine karşı antibakteriyel etki göstermesi, antioksidan etkileri gibi tiroid dışı birçok yararı vardır.

▪ Bağışıklık:

İyot bağışıklığı destekler. Serbest hidroksil radikallerini yakalar. Antioksidan aktiviteyi uyararak ve artırarak kanser ve kalp hastalığı gibi kronuk hastalıklara karşı korunmayı sağlar. Beyin hücrelerini, hücre zarındaki yağ asitlerine serbest radikallerin bağlanmasını önleyere onları oksitlenme hasarına karşı koruduğu gösterilmiştir.

▪Cilt, saç ve diş sağlığı:

Kuru, tahriş olmuş, pullanan ve enflamasyonlu bir cilt yapısı iyot eksikliğinin sık rastlanan bir belirtisidir. İyot parlak bir cilt, canlı saçlar ve sağlıklı dişler için önem taşıyan bir eser mineraldir. İyot eksikliği saç dökülmesi nedenidir.

▪ Büyüme ve Gelişme:

Bebeklikte ve büyüme çağında yeterli iyot alınmaması veya hamilelerdeki iyot eksikliği önemli bir büyüme-gelişme geriliği nedenidir. İyot eksikliğinin aşırı olması kretinizm denen ağır bir gerilik tablosuna neden olur. Bu noksanlıkların önlenmesi için hamilelerde ve büyüme çağında iyot desteği önemli bir konudur.

Yorum yap

HİPOTİROİDİN en önemli özeliği GEÇİRGEN BAĞIRSAK SEDROMU, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAFİYETİ, KARACİĞER TEMBELİĞİ, MİDE ASİDİ YETERRSİZLİĞİ, ÖSROJEN HORMON BASKINLIĞI (erkeklik hormonun azalması), KİLO VEREMEME. Çare: ORME İYOT

Tiroid beziniz, boynunuzun dibinde Adem elmasının yakınında bulunan minik, kelebek şeklinde bir organdır. Küçük boyutuna rağmen, tiroid vücuttaki her hücre için enerji üretimini kontrol eden büyük bir işe sahiptir.

Tiroidin ana rolü, iki hormon - tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) aracılığıyla metabolizmayı düzenlemektir. T4, karaciğerde, böbreklerde, gastrointestinal sistemde, beyinde ve kaslarda T3'e dönüşen inaktif bir formdur. Hücreleri enerji üretmeye teşvik eden T3'ün aktif formudur.

Tiroid, tiroid hormonu üretimini düzenlemek için hipotalamus ve hipofiz bezi ile uyum içinde çalışır. Ancak tiroidinizin sağlığı aynı zamanda gastrointestinal sisteminizin, bağırsak mikrobiyomunuzun, karaciğerinizin, böbreklerinizin, böbreküstü bezlerinizin ve hatta bağışıklık sisteminizin sağlığına da karmaşık bir şekilde bağlıdır.

Tiroid fonksiyonuyla ilgili sorunlar, bu bağlantılardan herhangi biri arasındaki hassas dengeyi bir şey bozduğunda ortaya çıkar. Sonunda tiroid hormonu üretimi bozulur, tiroid hormonunun aktif formuna dönüşümü durur ve / veya tiroid dokusu hasar görür. Bu, tiroidinizin ve genel sağlığınızın tehlikeye atıldığı zamandır.

Sebepler
                        Hipotiroidizm, az aktif bir tiroid bezi veya inaktif tiroid hormonunu aktif formuna dönüştürememe olarak tanımlanır. Tiroid fonksiyonunu neyin etkileyebileceğinin karmaşıklığı nedeniyle, hipotiroidizmin birçok potansiyel nedeni vardır.

Hipotalamus ve hipofiz bezi sürekli olarak tiroid hormon seviyelerini izlemektedir, bu nedenle bu ağdaki herhangi bir işlev bozukluğu tiroid sağlığını tehlikeye atacaktır. İşte tiroidin etkilenebileceği bazı ek yollar.

Serotonin ve / veya Dopamin Eksikliği : Yetersiz serotonin veya dopamin seviyeleri, hipotalamus ile tiroid arasındaki iletişimi engelleyerek tiroid hormonu üretimini azaltır.

Kan Şekeri Dengesizliği : Hipoglisemi, insülin direnci ve diyabet, serotonin ve dopamin üretimini azaltacak ve hipofiz fonksiyonunu baskılayacak, bu da tiroid hormonu üretimini azaltacaktır.

Sistemik Enflamasyon : Kronik enfeksiyonlar, Lyme hastalığı, gıda intoleransları, insülin direnci, küfler ve toksinler hipotalamusa zarar verebilir ve tiroid ile iletişimini etkileyebilir.

Otoimmün Hastalık : Otoimmünite, bağışıklık sisteminin tiroid de dahil olmak üzere sağlıklı hücrelere saldırmasıdır.

Bağırsak Bozukluğu : Mide asidi ve sindirim enzimi üretimi yetersizse veya bağırsak astarı tehlikeye atılmışsa ve "sızıntılı" ise, tiroid sağlığı için hayati önem taşıyan besin maddelerinin emilimi büyük ölçüde azalır. Ek olarak, sağlıklı bağırsak florası vücuttaki T3'ün% 20'sini dönüştürür, bu da bağırsak disbiyozunun tiroid hormonunun aktif formuna dönüşümünü azaltacağı anlamına gelir.

Karaciğer Disfonksiyonu : Karaciğer en iyi şekilde çalışmıyorsa, vücut fazla östrojen ve çevresel toksinleri temizleyemez ve bu da tiroid sağlığını tehlikeye atar.

Kronik Stres : Kronik stres, adrenal yorgunluğa, mide asidi üretiminin azalmasına, bağırsak disbiyozuna, sızdıran bağırsak sendromuna, bağışıklığın bozulmasına, kan şekeri dengesizliğine, sistemik iltihaplanmaya, uygun olmayan karaciğer detoksifikasyonuna ve baskılanmış hipofiz fonksiyonuna yol açacaktır. Bunların hepsi tiroid hormonu üretimi için zararlıdır.

Semptomlar

Aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlasına sahipseniz, hipotiroidiniz olabilir:

Yorgunluk

Depresyon

Zayıf konsantrasyon

Unutkanlık

Kilo alımı veya kilo verememe

Kabızlık

Gıda hassasiyetleri, özellikle glüten

Kas ağrısı ve ağrısı

Şişmiş yüz

Kuru ve kırılgan saçlar ve tırnaklar

Kuru, pul pul cilt

Soğuk eller ve ayaklar

Kaşların dış üçte birlik kısmının incelmesi

Ağır adet dönemleri

Kısırlık

Yüksek kolestorol

Hashimoto Tiroiditi

Hashimoto Tiroiditi, vücudun kendi sağlıklı tiroid dokusuna saldırdığı otoimmün bir hastalıktır. Bu durum, tiroid disfonksiyonundan değil, aşırı aktif bir bağışıklık sisteminden kaynaklanır. Öyleyse, bağışıklığınızı aşırı hızda çalıştıran şeyin ne olduğunu anlamak, hastalığı tedavi etmenin ve yönetmenin anahtarıdır.

Aşırı yüklenmiş bir bağışıklık sisteminin birincil nedeni iltihaptır. Enflamatuar süreç asla dinlenmezse, aşırı hızda kalır. Bunun nedeni şunlar olabilir:

Enfeksiyonlar

Yaralanmalar

Aşırı toksin yükü

Antioksidanlardan yoksun diyet

Bağırsak geçirgenliği veya "sızdıran bağırsak"

Ek olarak, Tip 1 diyabet, çölyak hastalığı, lupus, romatoid artrit veya multipl skleroz gibi başka bir otoimmün hastalığa sahip olmak Hashimoto riskinizi artırabilir.

Tiroid ve Bağırsak Sağlığı

Sızdıran bağırsak sadece bir iltihap kaynağı değildir, aynı zamanda kontrolden çıkan bir kısır döngüdeki bir dişli çarktır. Gıda intoleransları, alkol, stres, anti-enflamatuar ilaçlar, antibiyotikler, candida aşırı büyümesi veya yağ asidi eksikliğinden kaynaklanan bağırsak astarında bir bozulma ile başlar.

Bu, bir bağışıklık tepkisi oluşturan gıdanın uygunsuz şekilde emilmesine yol açar. Bağışıklık tepkisi, bağırsak zarına yerleşen ve iltihap oluşturan bağışıklık kompleksleri yaratır. Bu iltihaplanma, gıda intoleranslarına, iç yüzeyde daha fazla bozulmaya, daha fazla emilim bozukluğuna, daha fazla iltihaplanmaya ve daha fazla sızdıran bağırsaklara yol açan bağırsak zarına zarar vermeye devam ediyor.

Bağırsak sağlığı, bağışıklık ve tiroid sağlığı için çok önemlidir. Bağışıklık sisteminizin% 70'inden fazlası bağırsaktadır ve dolaşımdaki T4'ün% 20'si gastrointestinal sisteminizdeki bir enzim tarafından T3'e dönüştürülür. Bağırsak duvarı bozulursa, bağışıklığınız zayıflar ve aktif tiroid hormonu üretiminiz azalır.

Ek olarak, glütenin protein yapısı, Hashimoto'lara yol açan mükemmel fırtınayı yaratabilen tiroid dokusuna çok benzer. Bu bir otoimmün risk üçlüsüdür - riskli bir bağırsak, aşırı aktif bir bağışıklık sistemi ve glüten içeriği yüksek bir diyet. Bağışıklık sisteminiz glütene saldırdığında, yanlışlıkla sağlıklı tiroid dokusuna da saldırır. Hashimoto Tiroiditinin tanımı budur.

Dengeye Geri Dönmek

Bağışıklığı artırmak, bağırsak sağlığını optimize etmek, iltihabı azaltmak, kan şekerini dengelemek ve karaciğeri desteklemek için adımlar atmak tiroid sağlığı için önemlidir. Tiroidinizi ve genel sağlığınızı desteklemek için 6 ipucu:

Egzersiz yapın . Kısa kardiyo seansları ve kuvvet antrenmanlarından oluşan bir karışım seçin.

Stresi Yönetin . Bir iş-yaşam dengesi bulun, rahatlatıcı ve keyifli bulduğunuz aktiviteleri keşfedin.

Her 2-4 saatte bir yiyin . Bu, kan şekerini dengelemenin ve tiroidi desteklemenin kolay bir yoludur.

Düşük karbonhidrat ve sağlıklı yağlar, proteinler ve sebzeler açısından zengin bir diyet yapın .

Organik'i seçin . Pestisit ve toksin maruziyetinin azaltılması, sağlığın tüm yönlerini destekleyecektir.

Soya, glüten, süt ürünleri ve şekerden kaçının . Tüm bu yiyecekler tiroid fonksiyonunu bozar.

Belirli Yiyecekleri Pişirin. Kara lahana, lahana, şalgam, tatlı patates, yosun, brokoli ve Brüksel lahanası guatrojen içerir - tiroidin iyot alımını engelleyen bir bileşik. Ancak hafifçe pişirmek bu olumsuz etkiyi engelleyecektir.

Tiroid Sağlığı İçin Gıdalar

Yukarıdakilere ek olarak, belirli yiyecekler ve takviyeler tiroid fonksiyonunun yeniden dengeye gelmesine yardımcı olabilir.

Selenyum . Bu mineral T3'e dönüşmeye yardımcı olur, iltihabı azaltır ve tiroidi korur. Besin kaynakları: Brezilya fıstığı, somon, serbest dolaşan yumurta ve mantarlar.

TEDAVİ; OREME İYOT
                        Otoimmün Hastalıkla İyi Yaşıyor, Mary J. Shomon
                        http://drjockers.com/hypothyroidism-nutrition-plan/

Fotoğraf İzniyle:
                        http://drjockers.com/hypothyroidism-nutrition-plan/

Yorum yap

Orme İYT Nedir ? Faydaları Nelerdir?

Yorum yap

Orme İYT Nedir ? Orme İYT Faydaları Nelerdir?

Yorum yap

Orme İYT Nedir ? Orme İYT Faydaları Nelerdir ?

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X