Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Tribulus Forte, Tribulus Terrestris, Demirdikeni, Çoban Çökerten

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Tribulus Forte, Tribulus Terrestris, Demirdikeni, Çoban Çökerten

Tribulus Terrestris (Demirdikeni), Çin, Hindistan ve Yunanistan geleneksel tıbbında önemli bir tarihe sahiptir. Kadınlarda doğurganlık, erkek ve kadınlarda empotans ve düşük libido; uzun hastalıklar sonrasındaki yenilenme tedavisi için kullanılmıştır. Sanskritçe’de Gokshura olarak bilinen demirdikeni, Ayurveda’da böbrek ve ürinal sistemle imlenmiş, cinsel gücü ve isteği arttırdığına inanılmıştır. Geleneksel Çin Tıbbı, demirdikenini Ji Li ya da Bai Ji Li olarak adlandırmış ve bu bitki, diğer durumların yanı sıra empotans ve ürinal sistem sorunlarında kullanılmıştır. Tribulusun bir çok çeşidi mevcuttur, içeriklerindeki flavanoidler yüzünden üzerinde çalışılmış olanlardan bir kaçı; T. longipetalus, T. ochroleucus, ve T. Bimucronatus’dur.

İçeriği
    Tribulus’un aktif bileşiklerine steroidal saponinler adı verilir. Demirdikeni, yoğun bir besindir ve içeriğinde amino asitler, esansiyel yağ asitleri, C vitamini ve kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum vardır. Aynı zamanda, rutin, beta-sitosterol, saponinler ve quercetin gibi bitki kimyasallarına da sahiptir. Demirdikenindeki birincil aktif içerik; furostanol olarak da bilinen saponinlerdir.
    Tribulus Terrestris extresinin, LH ‘nin hipofiz bezinden salınımını canlandırdığı görülmüştür. Aynı zamanda, bazı hipogonadal deneklerde, genital bölgelerdeki kılların çoğalması gibi çevresel etkileşimler de söz konusu olmuştur. Protodioscine metabolitlerinin de hafif androjen özelliklere sahip olduğu iddialar arasındadır.

Tribulus Terrestris ve Testosteron
    1990’ların ortalarında, Doğu Avrupalı Olimpiyat atletleri Tribulus’un performanslarının artmasına yardımcı olduğunu söylemeleriyle, bitki daha fazla tanınmaya başlamıştır. Bu özel ürün aslında Tribestan ’dır. Bu yüzden Tribulus Terrestris vücut geliştirme dünyasında oldukça iyi tanınır. Araştırmaların çoğu, ürünün üreticisi ve sponsoru tarafından Doğu Avrupa’da yapılmıştır. Araştırmalar, demirdikeni ekstresinin LH (%72 artış), testosteron (%40) ve estradiol (%80 artış) üzerlerindeki etkiyi göstermiştir.

Demirdikeni, protodioscin, dioscin ve diosgenin adlı üç kimyasal bileşik yoluyla etki gösterir. Bu üç kimyasal bileşik, testosteronu vücut için daha hazır ve kullanışlı kılarak, cinsel işlevi arttırır. Bu da, vücuda, daha fazla testesteron üretebilmesi için, lutenizing hormonu üretmesine yardımcı olur. Lutenizing hormonu, bu işi, erkek yumurtalıkları olan testisleri canlandırarak gerçekleştirir. Tribulus Terrestris, düz kasları gevşetici ve korpus kavernosa’ya doğru kan akışını çoğaltarak çalışır. Gözlenen gevşetici etki, muhtemelen endotel ve sinir uçlarından salınan nitrik oksidin artışına bağlıdır. Düz kaslar üzerindeki gevşetici etkisi, abdominal kolik yararına gelişmektedir.

Tribulus Terrestris, erkek ve kadınlarda, hipofiz bezinde yer alan luteinizing hormon (LH) düzeylerini arttırarak, testosteron düzeylerinde yükselme sağlar. LH, kadın ve erkekte, yumurtalıkları canlandırarak daha fazla testesteron üretimine sebep olur. Kadınlarda daha fazla ostrojen de üretilir. Sağlıklı erkeklere, 5 gün boyunca 750 mg. günlük TriBULUS) LH ve testosteron düzeyleri %72 ve %40 oranında artış göstermişti.
    International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism Eylül 2000’de yayınlanan araştırma, Tribulus ekstresinin testosteronu ostrojen gibi androjenlere dönüştürmediği rapor edilmiştir. Iron Magazine; tribulus ekstresinin testosteron düzeylerini %30-50 oranında yükselttiğini gösteren Avrupa’daki çalışmalara yer vermiştir. Anabolic Primer göre; günde 500 mg. tribulus terrestris ektresi tüketmek erkeklerde testosteron düzeylerini %50 oranında yükseltmek için yeterlidir. Pharmaceutical Biology de 2008’de yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, hadım edilmiş erkek fareler üzerinde tribulus’un içeriklerinden furostenol glikosit’in etkileri üzerinde çalıştılar. Çalışmanın 14. gününü takiben serum testosteron düzeyleri yükselmişti ve araştırmacılar tribulus içeriğini afrodizyak olarak belirleyerek çalışmayı bitirdi.

Koroner kalp yetmezliği ile ilişkili göğüs ağrısı tedavisi bu bitkinin en ümit veren faydalarından biridir. China Jilin Medical College ’da 1990’da bir çalışma yapıldı. Koroner kalp yetmezliği’ den muzdarip çalışmaya katılmış hastaların %82’den fazlası Tribulus terrestris saponin’ler ile göğüs ağrılarının tedavi olduğunu bildirdiler.

Tribulus Terrestris Takviyeleri
    Bulgarlar yıllarca uygun iklimi ve üretim sürecinde gösterdikleri başarıdan ötürü, en etkili Tribulus’u üretmişlerdir. Ne yazık ki pazar dünyanın dört bir yanından gelen ucuz Tribulus ekstreleriyle şişirilmiş olsa da, pazarda ilk yerini alan Bulgar malı orijinal marka Tribestan hala dünyanın en güçlü ve iyi ürünü olarak yerini korumaktadır. Likit ekstreler, eşit bitkisel parça içerikleri ve baz likit içermesine rağmen, tenturlardan daha konsantre bir yapıdadır. Kuru ekstreler ise, likitlerden daha konsantredir; hap ve kapsül olarak bulunmaktadır. Standartize ekstre, garanti edilmiş aktif içerik taşıdığından, yüksek kalite ürün olarak kabul edilir.

Günlük Doz Ne Kadar?
    Tribulus terrestris genellikle yemeklerle birlikte günde üç kez 85-250 mg arası alınır. Bazı ekstreler %40 oranında standartize furostanol saponinler içerdiğinden günde 2-3 kez 115 mg dozlar halinde alınır. Daha düşük konsantrasyonlu aktif steroidal saponinli diğer takviyelerde ise aynı etkiyi görebilmek için daha yüksek dozlarda alınması uygundur.

Yan Etkileri Var mı?
    Mide iltihabı, ülser, ciddi sindirim ve karaciğer bozukluğu yaşayaan hastalar üzerinde kontrendikedir. Psikiyatrik bir ilaç olan Lithium kullanıyorsanız, bu ürünü kullanmamanız gerekir. Cenin ve bebekler üzerindeki etkileri bilinmediğinden hamile ve emziren kadınların da kullanmaması uygundur.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."

Testosteron Seviyesi Nasıl Arttırılır Sperm Kalitesi Nasıl Artar Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir

Testesteron Seviyesi Nasıl Artar Cinsel Sorunlara Ne İyi Gelir

Elif Ekin
    ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ DAMAR AÇICI OLARAK ÇOK ETKİLİ.
    KAYNAK

Rotasız SEYYAH
    YARIŞMADAN KAZANDIĞIMIZ hediyemiz ÇOBAN ÇÖKERTEN KAPSÜL elimize ulaştı İBRAHİM HOCAM SİZE VE EKİBİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.
    KAYNAK

Aydemır Çekıcel
    Ben ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ kullandım ETKİSİNİ GÖSTERDİ. Bu siteye girin fiyatını ondan sonra NASIL ETKİLİ OLDUĞUNU GÖRÜN, YERİNİZDE DURAMAYACAKSINIZ.
    KAYNAK

Selman Yıldız
    Selamün Aleyküm hocam ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ FAYDASINI GÖSTERMEYE BAŞLADI. Allah sizden razı olsun mucize gibi.
    KAYNAK

Faruk Yemşen
    Şuanda ALIÇ KAPSÜL VE ÇOBAN ÇÖKERTEN KULLANIYORUM KENDİMİ DAHA DİNÇ HİSSEDİYORUM.
    KAYNAK

Ali Şenyüz
    Hocamın vermiş olduğu bitkisel ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ ÜRÜNLERİN BANA ÇOK FAYDASI OLDU. Buradan KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDERİM. Allah razı olsun. İşlerinde başarılar ve mutluluklar dilerim. Hayırlı ramazanlar.
    KAYNAK

Nefise Celik
    Sagolun allah razı olsun sizden OĞLUM HORMON BOZUKLUĞU RAHATSIZLIĞI İÇİN FAYDASINI GÖRDÜ iyiki allah sizi karsima cikartdi ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİNDEN BİTENLERİ SİPARİŞ VERECEĞİM allahın izniyle tedaviye devam edeceğiz kolay gelsin
    KAYNAK

Aykut Ucar
    Hocam adamsın. Ben daha önce VARİKOSEL teşhisi nedeni ile ameliyat olmadan size başvurmuştum. ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ önermiştiniz. KULLANMIŞTIM VE ŞİFA BULMUŞTUM. Kontrollerde VARİKOSEL KALMAMIŞTI. Doktor sizin ilacı kullandığımı bilmiyordu. Hatta ELLERİMDEKİ VE KOLUMDAKİ 3 ADET SİĞİL DE GEÇMİŞTİ ve sizi aramıştım. ÖNCE BİR ÇOĞALMA VE KAŞINTI OLDU eyvah dedim ve SONRA KURUDU TAMAMEN GEÇTİ diye. Teşekkür ederim tekrardan.
    KAYNAK

Mikail Büyükbayraktar
    Merhaba hocam bilgi ve tecrubelerinize dayalı videonuzu izledim..bendende bahsettiniz tesekkur ederim..fakat ben bu gün farkettim...söylediklerim doğru. ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ İLK BEŞ GÜNDE AZDA OLSA KENDİNİ GÖSTERDİ ve ŞUAN TAM 15 GÜN OLDU RAHATLAMAYA BAŞLADIM.. ikinci seti bugün teslim aldım.. inşallah dahada iyi olacak Teşekkür ederim.
    KAYNAK

Bekir Karahanlı
    Merhabalar hocam ben adanadan bekir karahanlı. AZOSPERM NEDENİYLE YILLARDIR ÇOCUĞUM OLMUYOR. Denemediğim yöntem yol yordam kalmadı. Sonuç sıfır. 19 GÜN ÖNCE ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ KULLANMAYA BAŞLADIM dayanamayıp sonuçları görmek için SPERM SAYIMI YAPTIRDIM doktorlar SPERM KALİTESİNDE BİR BİR MİKTAR ARTMA VAR ve DAHA HAREKETLİ dedi. Gökçek beye selamlar herkese tavsiyem olsun (ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ - O)
    KAYNAK

Mehmet Öztürk‎
    allahın selamı ve bereketi üzerinizde olsun çok kıymetli hocam. maalesef GENÇ YAŞTA VARİKOSEL HASTALIĞINA YAKALANDIM, daha evlenmedim bile. TESTİSLERİMDE ŞEKİL BOZUKLUĞU ve BOYUTLARINDA DEĞİŞİKLİK YAŞADIM. Ofiste çalıştığım için OTURUKEN SÜREKLİ AĞRILAR YAŞADIM. BACAKLARIMA KADAR AĞRILAR HİSSEDİYORDUMhocam. Aynı zamanda genç olmama rağmen CİNSEL İSTEKSİZLİK YAŞIYORDUM. Sonunda sizi tanıdım sizin yanınıza kadar geldim. durumumu sizinle paylaştım ve sizde sorun yok dediniz. gerçektende sorun olmadı. önermiş olduğunuz ÇOBAN ÇÖKERTEN - O SETİNİ KULLANARAK 7 AY İÇERİSİNDE VARİKOSEL RAHATSIZLIĞIM GEÇTİ. fakat ben 4 ay kadar daha kullanacağım. hocam BU GENÇ YAŞIMDA HAYATIM MAHVOLACAKTI ÇOK SAĞOLUN HOCAM. allah sizi başımızdan eksik etmesin.
    KAYNAK

Mehmet Özgen
    Çok şükür bu VARİKOSEL BENDE KISIRLIK YAPMADI AMA AĞRISINDAN DURAMIYORDUM. Misafirliğe gidip 5 dk oturamıyordm. Hemen ağrımaya başlyodu. Bunun ameliat da çözüm almadı. Bundan dolayı ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ aldım 2 AY OLDU MAŞALLAH ÇOK İYİM AĞRIM KALMADI.
    KAYNAK

Ahmet Sönmez
    Selamun aleyküm hocam hayat koşulları nedeniyle evliliğimi biraz geç yapmıştım. SPERM SAYISI AZLIĞI SORUNUM BULUNMAKTAYDI. Zar zor öyle böyle bir çocuğum oldu. Çocuğum olduktan sonra tekrar kontrole gitmek üzere hastaneye gittim ve YAPILAN TEŞHİSLER SONUCUNDA VARİKOSEL OLDUĞUMU ÖĞRENDİM. AŞIRI ŞEKİLDE AĞRILAR ve SANCILARIM OLUYORDU sebebi varikosel olduğunu öğrendim. varikosel tedavisi için ameliyat olmamı söylediler bende açıkçası korktuğum için ameliyat olmadım. hem tehlikeli bir ameliyat hemde kesin bir sonucu olmayan tedavi olacaktı. internetten varikosel için tedavi yöntemlerini ararken İBRAHİM GOCAMI BULDUM BANA ÇOBAN ÇÖKERTEN - O SETİ ÖNERDİ 5 AY KADAR KULLANDIM VARİKOSELİMDEN ESER KALMADI setle birlikte İNCİR KSK'YI DA ALDIM ve ve SPERM SAYIMDA ARTIŞ MEYDANA GELDİ. varikosel sorunu olanlar ibrahim hocama gelsin
    KAYNAK

Perinur
    Hocam merhabalar. EŞİMİN VARİKOSELİ VARDI yıllarca ilaç tedavisi uyguladık ama işe yaramıyordu. ameliyat bile bile oldu 14 ay önce. Biz de son çare şifayı bitkilerde arayalım dedik. Şu an ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİNİ KULLANALI 5 AY OLDU ve ALLAH'A BİN ŞÜKÜR BEN HAMİLE KALDIM hocam. DURUMU BİZİM GİBİ OLANLAR İÇİN BİR UMUT OLSUN bu yorumum sakın umudunuzu yitirmeyin İbrahim hocama güvenin sonsuz teşekkürler
    KAYNAK

Ibrahim Sarıoğlu
    ÇOBAN ÇÖKERTEN KULLANDIM HALSİZLİĞİM GEÇTİ teşekkürler hocam
    KAYNAK

Harun Ekrem
    Selamün Aleyküm herkese Sağlıklı günler dilerim Ben ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ - O kullanıyorum ve şuana kadar çok memnunum ve şunu söylemek istiyorum Eskiden çok sıklıkla Baş ağrım olurdu çok şükür BAŞIM AĞRIMAZ OLDU, çabuk yorulurdum YORGUNLUĞUM GİTTİ, kendimi daha DİNÇ VE ZİNDE HİSSEDİYORUM Değerli Hocama Çok tşkr Ediyorum Başarılarının devamını diliyorum
    KAYNAK

Elif Ekin
    ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ DAMAR AÇICI OLARAK ÇOK ETKİLİ.
    KAYNAK

Ramazan Koç
    Hocam ben CROHN hastasıyım ÇOBAN ÇANTASI SETİ kullandım fayda gördüm ÇOK RAHATLATTI hatta KANI KESTİ.
    KAYNAK

Mehmet Avcı
    PEYRONİ RAHATSIZLIĞIM vardı PLAK EĞRİLİĞİ vardı sizin ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ ürünlerini kullanmaya başladım EĞRİLİK ARTIK YOK OLDU, EREKSİYON SORUNU AZALDI. Allah razı olsun hocam.
    KAYNAK

Mehmet Avcı
    Hocam bende PEYRONİE rahatsızlığım vardı, PLAK EĞRİLİĞİ vardı. Sizin ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİNİZİ kullanmaya başladım. Eğrilik artık YOK oldu. EREKSİYON sorunu azaldı Allah razı olsun hocam.
    KAYNAK

‎Serkan Serttaş‎
    sporcuyum. ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ - O kullanıyorum.sportif performansı olumlu yönde etkiliyor.tavsiye ederim.
    KAYNAK

Selcuk Kasırga
    Yedekde olması ıcın bıtmeden sıparıs de verıyorum ben ÇOBAN ÇÖKERTEN SETİ kullandım VARİKOSEL ıcın cok faydalı oldu emegınıze saglık.
    KAYNAK​​​​​​​

Enes Aslan
    İbrahim hocamın daha önceden ÇOBAN ÇÖKERTEN KULLANDIM CİNSEL PERFORMANS ARTTI.
    KAYNAK
    Konu onur tarafından (https://bitkiseltedavi.net/vb5/member/993-onur Saat 28 Ağustos 2020, 08:47 ) değiştirilmiştir.

Tribulus terrestris
    Kaynak: Şahin, A., Duru, M. 2011. Demir dikeni bitkisinin biyokimyasal ve fizyolojik etkileri. VII.Zootekni Kongresi, Adana.
    Özet
    Demir dikeni bitkisi tek yıllık olup Türkiye yanında Çin, Japonya, Kore, Asya’nın batı ve Avrupa’nın güney kısımları ile Afrika kıtasının doğal florasında mevcut bir yabancı ottur. Bitkinin saponinler, flavonoidler ve alkoloidler, glikosidler, fitosteroidler gibi etken maddeleri içermesi kullanımı ile ilgili çalışmaların sayısını arttırmıştır. Demir dikeni bitki ekstraktlarının testosteron seviyesini arttırıcı, incebağırsak ağırlığını azaltıcı, civa zehirlenmesini önleyici, balıklarda cinsiyet dönüştürücü ve oksidatif stresi önleyici gibi özelliklere sahip olmaları yanında antiurolithiatik ve antimikrobiyal etkileri de vardır. Bu yüzden çiftlik hayvanlarının beslenmesinde demir dikeni bitkisinin yem katkısı olarak kullanılıp kullanılmayacağını belirlemek için detaylı çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.

Biochemical and physiological effects of Demir dikeni herb (Tribulus terrestris L.)
    Abstract
    Demir dikeni herb is a annual weed which is present in the natural flora of Turkey, China, Japan, Korea, western part of Asia, South parts of Europe and Africa continent. Its saponins, flavonoids, alkaloids, glycosides and phytosteroids contents have encouraged the studies going on. Demir dikeni have effects of increasing testosterone level, decreasing intestine weight, protection of mercury toxicity, sex reversal in fish and protecting oxidative stress beside antiurolithiatic and antimicrobial effects. Therefore, it needs detailed studies in order to determine whether Demir dikeni herb can be used in farm animal nutrition as feed additive or not.

Giriş
    Demir dikeni (Tribulus terrestrisL.) tek yıllık ve Avustralya kökenli bir bitki olup, Zygophyllaceae familyasından Tribulus cinsine bağlıdır. Demir dikeni Asya, Afrika ve Amerika’da da yetişmektedir. Familyanın yeryüzünde 24 cinsi ve yaklaşık olarak 275 türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise 5 cinsi ve 6 türü bulunmaktadır. Demir dikeni bölgeye göre değişmekle birlikte çarık dikeni, çoban çökerten, demirleyen, demir bıtırağı ve deve çökerten isimleri ile de anılır (Anonim, 2010; Yeşil, 2010). Demir dikeni yapısında glikozit, alkaloid, reçine, tanen, azot, peroksidaz, diastaz, flavonoidler, karbonhidratlar, protein, fruktoz, sukroz ve sterodial saponinler (çoğunlukla furostanol: protodioscin ve protogracilin) içerir (Ganzera ve ark., 2001; Mutlu, 2002; Anonim, 2009c; Yeşil, 2010). Yapılan son çalışmalarda demir dikeni bitkisinden 20’nin üzerinde saponin tanımlanmıştır. Steroidal saponinlerin vücuttaki DHEA (steroid hormon) seviyesini arttırarak testosteron seviyesini arttırdığı bilinmektedir (Adimoelja ve Ganesan, 1997; Ganesan ve ark., 2000). Doğal testosteronun ise anabolik (kas yapıcı) etkisi vardır (Berberoğlu, 2008; Anonim, 2009c). Testosteron ve diğer androjen hormonlar kaslarda protein sentezini arttırırlar (Özen, 1995). Bu bitkiden elde edilen ekstraktlar, insanlarda kas fonksiyonlarının artışında kullanılmakta ve ticari olarak yaklaşık 108 çeşit preparatı piyasada kas gücünü, vücut dayanıklılığını ve fiziksel performansı artırmada destekleyici ürün olarak satılmaktadır (Anonim, 2009d; Yeşil, 2010).
    Demir dikeni bitkisinin diğer özellikleri ise, kemikleri kalınlaştırması, güçlendirmesi ve karaciğer tarafından belirli hormonları üretmek için kullanılan temel yağ asitlerinin emilimini kolaylaştırmasıdır. Demir dikeni geleneksel tıpta, anti-inflamatuar (iltihap giderici), anti-artrit (eklem iltihabını giderici), bağışıklık sistemini güçlendirici, böbrek taşı önleyici ve kuvvet verici olarak kullanılmaktadır (Tan ve Culberson, 2003, Anonim, 2009c).

Demir Dikeni (Tribulus terrestris) Bitkisinin Bileşenlerinin Belirlenmesi
    Dinchev ve ark. (2008), Türkiye’nin Marmaris, Ankara, Ayvalık ve Yatağan bölgelerinden topladıkları demir dikeni (Tribulus terrestris L.) bitkisinin saponin içeriklerini belirlemişlerdir (Çizelge 1).
    Umay (2007) demir dikeni bitkisinin biyokimyasal bileşimini belirlemek amacıyla;
    1. Clavenger cihazı ile yapılan hidrodestilasyon işlemi (HD),
    2.Demleme yöntemi ile ekstraksiyon ve daha sonra liyofilizleme (su buharını yoğunlaştırarak buza dönüştüren cihaz) (Dem-LF) ve
    3. Subkritik su ekstraksyonu (SbKSE) olmak üzere üç farklı ekstraksiyon işlemi uygulamış ve her çalışmayı da 3 paralel olarak tekrarlamıştır. Demir dikeni bitkisinden HD yöntemi ile uçucu yağ elde edememiş, Dem-LF ve SbKSE yöntemlerinden elde ettiği sonuçlar Çizelge 2’de verilmiştir.

Demir Dikeni Bitkisi ile Hayvanlar Üzerinde Yapılan Çalışmalar
    Gauthaman ve ark. (2002) kastre edilmiş ve edilmemiş ratlara distile su, kastre edilmiş ve normal ratlara 10 mg/kg (hafta/canlı ağırlık) sentetik testosteron hormonu (deri altı), kastre edilmiş ratlara ağız yolu ile 5 mg/kg (gün/canlı ağırlık) ticari kapsül demir dikeni (Tribulus terrestris) ekstraktı (TT, Sopharma, Bulgaristan) vermek suretiyle 5 grupta her bir grupta 8 hayvan olmak üzere toplam 40 hayvanda deneme yapmışlardır. Deneme sonunda kastre edilmiş hayvanlarda vücut ağırlığı, prostat ağırlığı ve intrakavernöz (erkeklik organının sertleşmesine neden olan silindir şeklindeki oluşumlar) basıncın düştüğünü, testosteron hormonu ve demir dikeni verilen ratlarda ise, prostat ağırlığı, intrakavernöz basıncın ve seksüel davranışlarının arttığını, sonuç olarak demir dikeni bitkisinin afrodizyak etkisinden dolayı androjen miktarını arttırdığını bildirmişlerdir.
    Gauthaman ve ark. (2003) ratlara 8 hafta boyunca ağızdan günlük 0, 2.5, 5 ve 10 mg/kg (canlı ağırlık/gün) düzeyinde verilen demir dikeni (Tribulus terrestris) ticari kapsülünün vücut ağırlığını kontrol grubuna göre sırasıyla % 9, 23 ve 18 oranında, seksüel davranışlarda ise 5 mg/kg’ın % 43, 10 mg/kg’ ın % 26 oranında arttırdığını bildirmişlerdir.
    Keçilere serbest yemleme şeklinde 56 gün boyunca verilen demir dikeni (Tribulus terrestris) bitkisinin zehirli etkisinin olduğu bildirilmiştir (Aslanı ve ark., 2004).

Duru (2005), her bir tekerrürde 17 hayvan olacak şekilde etlik civcivlerde 3 tekerrürde yürüttüğü denemede, ilk 21 gün boyunca etlik civciv yemlerine toz halinde 60 ve 120 ppm seviyesinde demir dikeni (Tribulus terrestris) ticari kapsül ekstraktı (Ultimate Nutrition) eklemiş ve 21. günden kesime kadar (41. gün) yemden çıkarmıştır. 21. ve 41. günde olmak üzere iki kere yapılan kesim sonuçlarına göre 41. gün yüksek doz demir dikeni grubunda göğüs ağırlığı düşmüş (P<0.05), 21. gün düşük doz demir dikeni grubunda etteki yağ oranı yükselmiş (P<0.001) ve 41. günde yüksek doz demir dikeni yağ ve su oranını arttırmıştır (P<0.05). Büyüme performansında ise hiçbir önemli etkinin olmadığını bildirmiştir. Doz miktarlarının arttırılması ile önemli sonuçların elde edilebileceği sonucuna varılmıştır.

Gauthaman ve Adaikan (2005), her grupta 12 şer olmak üzere 2 grup, toplam 24 erkek rattan oluşan deneme deseninde ilk gruba sadece saf su, diğer gruba ise 5 mg/kg (canlı ağırlık/gün) demir dikeni (Tribulus terrestris) ticari kapsül ekstraktı (TT, Sopharma, Bulgaristan) içeren saf suyu 8 hafta boyunca sunmuşlardır. Deneme sonunda demir dikeni grubunun androjen miktarının arttığını bildirmişlerdir.

Jagadeesan ve ark. (2005), 30 gün boyunca civa zehirlenmesine (oral yolla, ölümcül düzeyin altında) tabi tutulan farelerin (Mus musculus) bir grubuna civa zehirlenmesi öncesinde 15 gün boyunca, diğer grubuna ise civa zehirlenmesi sonrasında 15 gün boyunca metanolle ekstrakte edilmiş Tribulus terrestris vermişlerdir. Deneme sonunda öldürülen farelerin karaciğerleri zaman kayıp etmeden FT-IR analiz yöntemi ile ölçümlerini yapmışlar, sonuçta Tribulus terrestris verilen her iki grupta da civa zehirlenmelerinin kontrol grubuna göre iyileştiği gözlemlemişlerdir.

Kistanova ve ark. (2005) 8 adet koçun yemine 40 gün boyunca 1.5 g/gün demir dikeni (Tribulus terrestris) ticari kapsül ekstraktı (Vemo Ltd, Bulgaristan) tozu eklemişlerdir. Deneme sonunda tüm hayvanların semen kalitelerinin arttığını, libidolarının yükseldiğini ve seksüel davranışlarda artış olduğunu gözlemlemişlerdir.

Oludotun ve ark. (2006), ratlarda metanol ve su ile ekstrakte edilen demir dikeninin (Tribulus terrestris) kullanılması ile hipertansif ratların kan basınçlarını doza bağlı oranda düşürdüğünü, tüm dozlarda su ekstraktlarının metanol ekstraktlarına oranla daha güçlü etki gösterdiğini, metanol ekstraktının düşük dozda damar daraltıcı etki ortaya çıkartırken, yüksek dozlarda doza bağlı olarak belirgin şekillerde sıvı içiletim basıncını düşürdüğünü bildirmişlerdir. Sonuç olarak, demir dikeninin metanol ve su ekstraktlarının belirli düzeyde antihipertansif etkiye sahip olduğunu belirtmişlerdir.

Amin ve ark. (2007) Streptozotosin (STZ) ile diyabetik yapılan farelerin Tribulus terrestrisekstresi (2 g/kg vücut ağırlığı) ile 30 gün boyunca tedavi edilmiş, deneme sonunda histopatolojik muayenede karaciğerde önemli derecede iyileşme görülmüş ve Tribulus terrestris’in koruyucu etkisinin oksidatif stresi engelleyerek yönetilebileceğini ileri sürmüşlerdir.

Çek ve ark. (2007a), toksik olmayan ve çevreye dost demir dikeni (Tribulus terrestris) bitkisinin lepistes (Poecilia reticulata) balıklarında cinsiyet değiştirici olup olmadığını araştırmışlardır. Ticari olarak, piyasada erkek lepistisler, dişi lepistelere göre daha çok rağbet görmektedir. 0, 0.05, 0.1 ve 0.15 g/l oranında ticari kapsül demir dikeni ekstraktı (Dietharmonie Medicinal Plants) içeren suya yeni doğan lepistes yavrularını bırakmışlar ve 2 ay boyunca yetiştirmişlerdir. Deneme sonunda0.15 g demir dikeni içeren grup en yüksek erkek oranını sağlamış (% 80, P<0.01). 0.05 ve 0.1 grupları da kontrol grubuna göre yüksek oranda erkek oranı sağlamasına rağmen istatistiki olarak fark elde edilememiştir (P>0.05). Tüm gruplarda yaşama gücü kontrol grubu ile aynı çıkarak demir dikeninin yaşama gücüne karşı olumsuz bir etkisi görülmemiştir. Tüm demir dikeni gruplarının büyüme hızının kontrol grubuna göre daha başarılı olduğu bildirilmiştir. Sonuç olarak, lepistislerde demir dikeninin cinsiyet değiştirmede oldukça başarılı olduğu sonucuna varmışlardır.

Çek ve ark. (2007b), Amerikan zebra balıklarında (Cichlasoma nigrofasciatum) demir dikeni (Tribulus terrestris) ticari kapsül ekstraktını (Dietharmonie Medicinal Plants) cinsiyet değiştirici olup olamadığını test etmişlerdir. 0, 0.1, 0.2 ve 0.3 g/l demir dikeni içeren suya kuluçkadan yeni çıkan Amerikan zebraları bırakmış ve 2 ay yetiştirmişlerdir. En yüksek erkek oranı % 87.23 (P<0.001) ile 0.3 g/l grubu olmuş, diğer gruplar ise % 79 (0.1 g/l) ve % 85 (0.2 g/l) olarak belirlenmiştir (P<0.001). Deneme sonunda balıkların yaşama gücünün % 88.57 ile % 90 arasında değiştiği bildirilmiştir. Demir dikeninin Amerikan zebra balıklarının yaşam gücünü olumsuz yönde etkilemediği, demir dikeni gruplarının büyüme hızının kontrol grubuna göre daha iyi olduğu ve sadece 0.3 g/l kullanılan demir dikeni grubunun kontrol grubuna göre büyüme hızının istatistiki olarak önemli olduğu (P<0.01) bildirilmiştir.

Turan ve Çek (2007), demir dikeni (Tribulus terrestris) bitkisinin karabalıklarda (Clarias gariepinus) cinsiyet değiştirici (dişilerin erkek gibi olması) etkisinin olduğunu bildirmişlerdir. Kuluçkadan çıkan karabalık yavrularını 0, 3, 6 ve 9 g/30 l oranında ticari kapsül demir dikeni ekstraktı (Dietharmonie Medicinal Plants) içeren suda 30 gün boyunca yetiştirmişlerdir. Deneme sonunda,9 g demir dikeni içeren suda yetiştirilen hayvanların % 80.42’sini erkek olarak tespit etmişlerdir. Morfolojik ve histolojik muayenede hiç bir grupta interseks hayvana rastlanmadğını bildirmişlerdir. Demir dikenine maruz kalan hayvanlarda yapılan muayenede testis ve ovaryumların zarara uğramadığı görülmüştür. Demir dikeni ile muamele edilen gruplarda cinsiyet oranı, büyüme hızı, ovaryum ve testislerin farklı olmasına rağmen histolojik olarak kontrol grubu ile aynı olduğunu, canlılık oranının 3 g demir dikeni kullanılan grupta % 72 iken,9 g kullanılan grupta % 80 olduğunu bildirmişlerdir.

Gauthaman ve Ganesan (2008), maymun, tavşan ve ratlarda sertleşme bozukluklarının giderilmesinde demir dikeninin (Tribulus terrestris) hormonal etkilerini ölçmüşlerdir. Ticari kapsül demir dikeni ekstraktını (Sopharma-Tegushindo) maymunlara 7.5, 15 ve 30 mg/kg damar içi, tavşan ve normal ratlara ise 2.5, 5 ve 10 mg/kg olacak şekilde 8 hafta boyunca ağızdan vermişlerdir. Ayrıca kastre edilmiş ratlara iki haftada bir kere olmak üzere 8 hafta boyunca deri altından 10 mg/kg testosteron sipionat ve 8 hafta boyunca günlük 5 mg/kg demir dikeni ekstraktını ağızdan vermişlerdir. Deneme sonunda kan örneklerinde testosteron (T), dihydrotestosterone (DHT), dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS) düzeyleri radyoimmunolojik (kan serumunda antijenlerin ve antikorların tanınmasını ve dozajının yapılmasını sağlayan yöntem) metodu ile belirlenmiştir. Maymunlarda 7.5 mg/kg düzeyinde verilen demir dikeni ekstraktının T (% 52), DHT (% 31) ve DHEAS (% 29) düzeylerini istatistiki olarak önemli düzeyde arttırdığı (P<0.05), tavşanlarda tüm demir dikeni gruplarında kontrol grubuna göre T ve DHT değerlerinin yüksek fakat sadece DHT değerinin 5 (% 30) ve 10 (% 32) mg/kg düzeylerinin istatistiki olarak önemli (P<0.05) olduğunu, kastre edilmiş ratlarda ise T seviyesi testosteron grubunda (% 51) ve demir dikeni grubunda (% 25) artmış ve istatistiki olarak önemli olduğunu (P<0.05) bildirmişlerdir. Deneme sonunda demir dikeni ekstraktının bazı cinsiyet hormonlarını arttırmasını yapısında bulunan protodioscinin sebep olabileceği sonucuna varmışlardır.

Grigorova ve ark. (2008a), W. Plymouth Rock-mini erkeklerle yaptıkları bir çalışmada, her grupta 10 olmak üzere kontrol ve içme sularına 10 mg/kg (canlı ağırlık/gün) demir dikeni (Tribulus terrestris) ticari kapsül ekstraktı (Vemo) eklenen hayvanlardan oluşan 2 grubu 11 hafta boyunca denemeye tabi tutmuşlardır. Deneme sonunda semen kalitesini ve kan kolesterol içeriğini belirlemişlerdir. Demir dikeni verilen grupta kontrol grubuna göre, toplam semen kalitesinin, miktarının ve canlılığının arttığını, toplam kolesterol miktarının ise % 9.24 oranında düştüğünü (P<0.05), denemeden sonra demir dikeni etkisini 8 hafta boyunca devam ettirdiğini bildirmişlerdir.

Grigorova ve ark. (2008b), 21 haftalık, 22 adet kahverengi Lohman yumurtacılarda 65 gün boyunca yürüttükleri denemede hayvanları kontrol (n=11) ve 10 mg/kg demir dikeni (Tribulus terrestris) (canlı ağırlık/gün) (n=11) olacak şekilde iki gruba ayırmışlardır. Demir dikeni ticari kapsül ekstraktını (Vemoherb-T) içme suyunda çözdürülerek hayvanlara vermişlerdir. Denemenin 30. ve 65. gününde serumda toplam kolesterol, glukoz, alkalin fosfat ve yumurtada lipid düzeylerini tespit etmişlerdir. 30. ve 65. günlerde serum glukoz seviyesinin kontrol grubuna göre önemli derecede düştüğünü (P<0.001), serum toplam kolesterol seviyesinin de istatistiki olarak önemli olmamakla birlikte düşürdüğünü ifade etmişlerdir.

Tyagi ve ark. (2008), demir dikeni (Tribulus terrestris) etanol ekstraktını (TT-FG) afrodizyak özelliği olan furostanol glikozid fraksiyonunu ortaya çıkarmak üzere kastre edilmiş ratlarda bir deneme gerçekleştirmişlerdir. Her bir grupta 6 hayvan olmak üzere kontrol, 5 mg/kg sildenafil (bir tür viagra), 5, 10 ve 25 mg/kg demir dikeni verilerek 5 grupta yürütülen çalışma 14 gün boyunca devam etmiştir. Deneme sonunda demir dikeninin serum testosteron seviyesini arttırdığını ve furostanol glikozidin iyi bir afrodizyak olduğunu bildirmişlerdir.

Grigorova ve ark. (2009), demir dikeni (Tribulus terrestris) ticari kapsül ekstraktı (Vemoherb-T) ile beslenen beç tavuklarının yumurta sarısında toplam lipid, fosfolipid, kolesterol ve yağ asitleri; serumda kolesterol içeriklerini belirlemek üzere bir araştırma yapmışlardır. Deneme 32 haftalık yaşta toplam 30 hayvanda her grupta 12 dişi ve 3 erkek olmak üzere kontrol ve canlı ağırlığa 10 mg/kg demir dikeni olacak şekilde 2 grupta 12 hafta boyunca yürütülmüştür. Demir dikeni yeme karıştırılarak hayvanlara sunulmuştur. Deneme sonunda yumurta sarısında toplam lipid ve fosfolipid değerlerinde etki olmadığını, 10 mg/kg demir dikeni ile beslenen hayvanların serumlarındaki (P<0.01) ve yumurta sarısındaki (P<0.05) kolesterol seviyelerinin önemli derecede düştüğünü, yumurta sarısında linoleik asit miktarlarının ise arttığını (P=0.05) bildirmişlerdir.

Şahin (2009), demir dikeni (Tribulus terrestris) tozunun etlik civcivlerde canlı ağırlık kazancını arttıran antibiyotiklere karşı alternatif olabilirliliğini test etmiştir. Günlük yaşta 240 adet karışık cinsiyetteki etlik civcivleri 4 gruba ayırmıştır. Bazal yeme % 0.06 alfamune ve % 0.025 flovamisin (kontrol) antibiyotikleri, 4, 8 ve12 g demir dikeni tozu eklemiştir. 0-35 gün arası demir dikeni içeren yemlerle beslenen hayvanlarda yem tüketimi ve canlı ağırlık kazancının düşük olmasına rağmen beslemenin son haftasında hayvanlar canlı ağırlık kazancını ve yem tüketimini telafi etmiştir. Demir dikeni ile beslenen hayvanların yem etkinliği ve karkas randımanının düştüğü, proventrikulus, ileum+jejunum ve boş bağırsak ağırlığının arttığı bildirilmiştir. Demir dikeninin hemen hemen antibiyotik kadar etkili olduğu, tüketicilere antibiyotiksiz piliç eti üretiminde demir dikeninin kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.

Tuncer ve ark. (2009), 18 Yeni Zelanda tavşanını her grupta 6 hayvan olacak şekilde 3 gruba bölmüşlerdir. İlk gruba kolesterolce zengin, ikinci gruba demir dikeni (Tribulus terrestris) ticari kapsül ekstraktı içeren ve aynı zamanda kolesterolce zengin, kontrol grubuna ise bazal yem içeren rasyon vermişlerdir. Denemenin başlangıcında, 4. ve 12. haftasında serumda toplam kolesterol, yüksek yoğunluklu lipid kolesterol (HDL-C), düşük yoğunluklu lipid kolesterol (LDL-C) ve trigliserit değerlerini belirlemişlerdir. Deneme sonunda, kolesterolce zengin demir dikeni içeren rasyonla beslenen hayvanlarda serum lipid değerlerinin kontrol grubuna göre önemli derecede azaldığını belirtmişlerdir.

Şahin ve Duru (2010), 3 tekerrürlü her bir grupta 60 olmak üzere toplam 180 etlik civciv üzerinde bir deneme yürütmüşlerdir. Etlik civcivlerin yemlerine 0, 180 ve 360 ppm düzeyinde toz halinde ticari kapsül demir dikeni ekstraktı eklemişlerdir. Deneme sonunda büyüme performansını etkilemediği, karkas özelliklerinden sadece karaciğer ağırlığını düşürdüğü (P<0.05), sindirim organlarından ise duedonum, ileum+jejunum ağırlığına olumlu yönde etki ettiği bildirilmiştir (P<0.05).

Sonuç
    Ülkemizin yaklaşık 11-12 bin bitki türüne sahip olduğu, bunun 3700-3800’ünün endemik olduğu (Özbek, 2007; Özdemir, 2008) göz önüne alındığında ve dünyada sağlıklı hayvansal ürün üretiminin önemi ve gerekliliğinin vurgulandığı günümüzde hayvan beslemede demir dikeni (Tribulus terrestris) gibi bitkilerin alternatif yem katkı maddesi olarak kullanımının yaygınlaşması yapılacak çalışmalar ile sağlanmalıdır. Bu ürünler; düşük maliyetli hayvansal gıdanın üretilmesi, sağlıklı hayvansal ürünlerin elde edilmesi, alternatif yem katkı maddesi üretimi ve ihracatı ile ülke ekonomisine katkı, tarladan yemliğe kadar geçen sürede istihdamı gerçekleştirebilecektir.

Kaynaklar
    Adimoelja, A., Ganesan, A. P., 1997. Protodioscin from herbal plant Tribulus terrestris L. improves male sexual functions possibly via DHEA. International Journal of Impotence Research, 9(1): 64.
    Amin, A., Lotfy, M., Adeghate, E., 2007. The protective effect of Tribulus terrestris in diabetes. 9th Europen Congress of Endocrinology, 28 April- 2 May 2007, Budapest, Hungry, p. 26.
    Anonim, 2009c. Demirdikeni-Tribulus. Demirdikeni - Tribulus (09.03.2009).
    Anonim, 2009d. Tribulus terrestris. Biomax Nutrition Tribulus Terrestris 1000 mg + 2 HEDİYE, 90 Tablet (09.03.2009).
    Anonim, 2010. Çoban çökerten (Tribulus terrestris). (23.03.2011).
    Anonim, 2011a. Tribulus terrestris. Puncture vine or Goathead (opsu.edu, 24.03.2011).
    Anonim, 2011b. How to win the weed war. http://www.sunset.com/garden/garden-...-control-weeds 00400000043681/page13.html (24.03.2011).
    Aslanı, M. R., Movassaghı, A. R., Mohrı, M., Ebrahım-Pour, V., Mohebı, A. N., 2004. Experimental tribulus terrestris poisoning in goats. Small Ruminant Research, 51(3): 261-267.
    Berberoğlu, K., 2008. Testosteron: anabolik hormon. (09.03.2009).
    Çek, Ş., Turan, F., Atik, E., 2007a. The effects of Gokshura, Tribulus terrestris on sex reversal of guppy, Poecilia reticulata. Pakistan Journal of Biological Sciences, 10(5): 718-725.
    Çek, Ş., Turan, F., Atik, E., 2007b. Masculinization of Convict cichlid (Cichlasoma nigrofasciatum) by immersion in Tribulus terrestris extract. Aquacult. Int., 15: 109-119.
    Dinchev, D., Janda, B., Evstatieva, L., Oleszek, W., Aslani, M. R., Kostova, I., 2008. Distribution of steroidal saponins in Tribulus terrestris from different geographical regions. Phytochemistry, 69: 176-186.
    Duru, M., 2005. Yohimbe bark (Pausinystalia yohimbe) ve demir dikeni (Tribulus terrestris) ekstraktlarının etlik civcivlerde büyüme performansı ve vücut bilesimi üzerine etkilerinin araştırılması. Yüksek Lisans Tezi. Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 62s, Hatay.
    Ganesan, A. P., Gauthaman, K., Prasad, R. N., Ng, S. C., 2000. Proerectile pharmacological effects of Tribulus terrestris on the rabbit corpus cavernosum. Annals of the Academy of Medicine Singapore, 29(1): 22–26.
    Gauthaman, K., Adaikan, P. G., Prasad, R. N. V., 2002. Aphrodisiac properties of Tribulus terrestris extract (Protodioscin) in normal and castrated rats. Life Sciences, 71(12): 1385-1396.
    Ganzera, M., Bedir, E., Khan, I. A., 2001. Determination of steroidal saponins in Tribulus terrestris by reversed-phase high performance liquid chromatography and evaporative light scattering detection. Journal Pharm. Science, 90: 1752–1758.
    Gauthaman, K., Adaikan, P. G., Prasad, R. N. V., 2003. Sexual effects of Puncturevine (Tribulus terrestris) extract (protodioscin): an evaluation using a rat model. The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 9(2): 257-265.
    Gauthaman, K., Adaikan, P. G., 2005. Effect of Tribulus terrestris on nicotinamide adenine dinucleotide phosphate-diaphorase activity and androgen receptors in rat brain. Journal of Ethnopharmacology, 96(1-2): 127-132.
    Gauthaman, K., Ganesan A. P., 2008. The hormonal effects of Tribulus terrestris and its role in the management of male erectile dysfunction – an evaluation using primates, rabbit and rat. Phytomedicine, 15(1): 44–54.
    Grigorova, S., Kashamov, B., Sredkova, V., Surdjiiska, S., Zlatev, H., 2008a. Effect of Tribulus terrestris extract on semen quality and serum total cholesterol content in White Plymouth Rock-mini cocks. Biotechnology in Animal Husbandry, 24(3-4): 139-146.
    Grigorova, S., Vasileva, D., Kashamov, B., Sredkova, V., Surdjiiska, S., 2008b. Investigation of Tribulus terrestris extract on the biochemical parameters of eggs and blood serum in laying hens. Archiva Zootechnica, 11(1): 39-44.
    Grigorova, S., Abadjieva, D., Nikolova, M., Penkov, D., 2009. The effect of Tribulus terrestris extract on egg yolk lipids and serum cholesterol content in guinea fowls. Biotechnology in Animal Husbandry, 25(5-6): 1109-1115.
    Jagadeesan, G., Kavitha, A.V., Subashini, J., 2005. FT-IR study of the influence of Tribulus terrestris on mercury intoxicated mice, Mus musculus liver. Tropical Biomedicine, 22(1): 15-22.
    Kistanova, E., Zlatev, H., Karcheva, V., Kolev, A., 2005. Effect of plant Tribulus terrestrisextract on reproductive performances of rams. Biotechnology in Animal Husbandry, 21(1-2): 55-63.
    Mutlu, M., 2002. Tribulus terrestris (Deve Çökerten) (Zygophyllaceae) bitkisinden elde edilen ekstraktların kimyasal içeriklerinin araştırılması. Yüksek Lisans Tezi. Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 57s, Isparta.
    Oludotun A. P., Koyippalli T. M., Mabayoje A. O. 2006. Antihypertensive and vasodilator effects of methanolic and aqueous extracts of Tribulus terrestris in rats. Journal of Ethnopharmacology, 104 (3): 351–355.
    Özbek, H., 2007. GDO’ nun tehdidi. Kharium, Temmuz 2007, s: 35-36.
    Özdemir, M., 2008. Isırganın faydaları (ısırgan Otu). (www.ziraatci.com, 07.07.2008).
    Özen, N., 1995. Hayvan besleme fizyolojisi ve metabolizması. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü (Genişletilmiş 2. Baskı), 343 s, Antalya.
    Şahin, 2009. Effects of dietary Tribulus terrestris L. Powder on growth performance, body components and digestive system of broiler chicks. Journal of Applied Animal Research, 35(2): 193-195.
    Şahin, A., Duru, M., 2010. Effects of Tribulus Terrestris (puncture vine) supplementation on performance and digestive system of broiler chicks. Journal of Agricultural Sciences, 16(4): 271-277.
    Tan R. S., Culberson J. W., 2003. An integrative review on current evidence of testosterone replacement therapy for the andropause. Maturitas, 45: 15-27.
    Tuncer, M. A., Yaymacı, B., Sati, L., Cayli, S., Acar, G., Altug, T., Demir, R., 2009. Influence of Tribulus terrestris extract on lipid profile and endothelial structure in developing atherosclerotic lesions in the aorta of rabbits on a high-cholesterol diet. Acta Histochemica, 111(6): 488-500.
    Turan, F., Çek, Ş., 2007. Masculinization ofAfrican catfish (Clarias gariepinus) treated with Gokshura (Tribulus terrestris). The Israeli Journal of Aquaculture- Bamidgeh, 59(4): 224-229.
    Tyagi, R. M., Aswar, U. M., Mohan, V., Bodhankar, S. L., Zambare, G. N., Thakurdesai, P. A., 2008. Study of furostenol glycoside fraction of Tribulus terrestris on male sexual function in rats. Pharmaceutical Biology, 46(3): 191-198.
    Umay, A., 2007. Lavandula stoechas, Melissa officinalis ve Tribulus terrestris bitkilerinin kimyasal içeriklerinin araştırılması. Yüksek Lisans Tezi. Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 45 s, Adana.
    Yeşil, T., 2010. Trıbulus terrestrıs L. (çoban çökerten) (Zygophyllaceae) türü üzerinde farmasötik botanik yönünden araştırmalar. Yüksek Lisans Tezi. Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Botanik Anabilim Dalı, 116 s, Ankara.

Yorum yap

Tribulus Terrestris

Tribulus terrestris dikenlerle kaplı meyveler veren bir Akdeniz bitkisidir. Bazı insanlar tarafından demir dikeni adıyla da bilinir.Bitkisel tedavi amacıyla, meyveleri , yaprakları ve kökü kullanılır. Bazı karışımlar içerisinde hem kökü hem meyveleri bulunur.

İnsanlar neden tribulus kullanır ?

Tribulus yani demir dikeni yıllar boyunca insanlar tarafından atletik performansı arttırmak ve içerisinde kalp ve dolaşım sorunlarından, cinsel problemlere kadar pek çok rahatsızlığın bulunduğu sağlık sorunlarının tedavisi amacıyla kullanılmıştır.

Peki ne kadar işe yarıyor ?

Bazı araştırmalar göstermiştir ki demir dikeni anjin belirtilerini hafifletip, atletik performansı arttırıcı etkiye sahiptir. Yine birçok çalışmadan edinilen bilgiye göre kısırlık gibi ciddi cinsel problemlere faydalı bir bitkidir.
      Vücut geliştirme gibi ağır sporlarda takviye besin maddesi olarak kullanılan demir dikeni vücut gelişimi için oldukça yararlı içeriğe sahiptir. Tüm faydaları henüz ispatlanamamış, hakkında araştırmalara hala devam edilen tribulus bitkisinin başka ne gibi hastalıklara karşı tedavi edici etkiye sahip olduğuysa henüz bilinmemektedir. Demir dikeni bitkisi hakkında bir dizi araştırma da standart doz kavramını oluşturmak için yapılmaktadır. Bunun sebebi bitkinin türleri arasındaki etken madde miktarının değişkenlik göstermesi ve üreticiden üreticiye bu etken madde miktarının fark edebiliyor olmasıdır.

Tribulus bitkisi yenilebilir mi ?

Dikenlerle kaplı olan bu bitkinin doğrudan yenmesi önerilmez. Tribulusu doğrudan tüketen bazı vakalarda akciğer sorunları görülmüştür. Bu sebeple piyasada bulunabilen gıda takviyesi ürünlerinin tercih edilmesi gerekir. Bitkisel olanları tercih etmek sağlığınız için daha olumlu bir karar olacaktır.

Tribulus kullanımının tehlikeleri nelerdir ?

Yan etkiler: Tribulus bitkisinden elde edilen ürünlerin kısa süreli kullanımında herhangi bir yan etki bulunmamaktadır. Eğer hamile ya da emziren bir bayan değilseniz ve herhangi bir rahatsızlığınız bulunmuyorsa tribulus ürünlerini kullanmanız hiçbir şekilde vücudunuza zarar vermez. Ender durumlarda uyku sorunları ve adet düzensizliğine sebep olabilir.

Riskler:

Tribulus kullanılarak hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin ortaya koyduğu sonuca göre fetal gelişim konusunda problemlere sebep olduğu görülmüştür. Hamile ve ya emziren bayanların tribulus ve ürünlerinden uzak durması önerilir.

Etkileşimler:
      Tribulus herhangi bir gıda ile etkileşime girmemektedir. Tüm gıdalarla birlikte takviye olarak kullanılabilir. Fakat tribulus bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Genellikle kalp ve kan basıncı düzenleyici ilaçlar olan
      · Kalp krizi ve hipertansiyon için olan beta blokörleri
      · Digoxin
      · Kalsiyum blokörleri
      İle birlikte kullanılmaması önerilir. Bu ilaçların etkisini arttırarak bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.Diyabet hastasıysanız ve bu hastalık için ilaçlar kullanıyorsanız, demir dikeni kan şekerinizin çok fazla düşmesine sebep olabilir. Ayrıca demir dikeni steroidlerin vücuda yaptığı etkiyi arttıran bileşikler içerir. Ne kadar doğal da olsa ağır tamamlayıcı gıda takviyeleri kullanılması önerilmez. Mutlaka doktorunuza danışınız. Doktorunuz yapacağı testlerle kullandığınız ilaçlar, besin maddeleri, bitkisel ürünler ile oluşabilecek tepkimeleri önceden görebilecek ve yaşanacak sorunların önüne geçecektir.
      Bitkisel Tedavi - İbrahim Gökçek Ürünleri Resmi Satış Sitesidir.

Yorum yap

TRIBULUS TERRESTRIS
        1.
        Eine Literaturübersicht
        2.Focusbericht 38/ 1999 Seite 64 Artikel von Christian Witt Der Prozeß um den gedopten Fußballprofi Thomas Ziemer-Naturheilhelfer-Tribulus Terrestris
        3.Verunreinigungen mit Norsteroiden
        4.Natürlicher Testosteronschub mit Tribulus Terrestris
        5.How this product works -
        engl. Einige Studien zeigen: Tribulus stimuliert die LH-Produktion. LH stimuliert die körpereigene Testosteronproduktion
        6.
        What research has been done on Tribulus Terrestris?
        Studienhinweis (engl.) 3 x 250mg erhöhten das Testosteronlevel um 30%

Eine Literaturübersicht
        T. terrestris L. (Zygophyllaceae) ist ein einjähriges Kraut, 10-50 cm hoch, mit dornigen, bitter schmeckenden Früchten.Die Früchte sind als Arzneidroge im chinesischen Arzneibuch (1985) aufgefuehrt. Sie werden in der klassischen chinesischen Medizin als Tonikum bei Neurasthenie und Übelkeit eingesetzt, ausserdem als Adstringens bei Entzündungen der Mundschleimhaut. Die übliche Dosierung beträgt 7 bis 10 Gramm (KEYS, 1976).TOMOWA et al. (1981) berichten über eine Steigerung der Spermatogenese in männlichen und der Fruchtbarkeit in weiblichen Ratten, hervorgerufen durch Steroide aus den Wurzeln von T. terrestris. T. terrestris enthältSteroid- saponine, welche beim hydrolytischen Abbau das Sapogenin Ruscogenin liefern (TOMOVA et al., 1974), und wird auch zur kommerziellen Gewinnung von Ruscogenin verwendet. Ruscogenin ist ein sogenanntes Venen- therapeutikum und hat eine antiödematöse, venenkontrahierende und Entzündungshemmende Wirkung (Hagers Handbuch der pharmazeutischen Praxis, 1993).
        Nach MILES (1994) enthält Tribulus-Extrakt die Glycoside der Sapogenine Diosgenin, Yamogenin, Epismilagenin, Tigogenin, Neotigogenin, Gitogenin und Neogitogenin im Verhältnis 10:7:1:11:7:35:25. Verschiedene Autoren beschreiben Vergiftungserscheinungen vor allem bei Schafen, welche T. terrestris in teilweise großen Mengen und über laengere Zeit (beim Fehlen anderer Futterquellen) aufnehmen. Insbesondere lokomotorische Störungen (BOURKE, 1984) und phototoxische Erscheinungen (GLASTONBURY et al.,1984) wurden beobachtet. BOURKE und Mitarbeiter (1992) stellten die Vermutung auf, daß die loko-motorischen Störungen auf Harman- Alkaloiden beruhen, welche in geringen Mengen im T. terrestris-Kraut enthalten sind. Eine klinische Studie zur Wirksamkeit von T. terrestris-Saponinen bei koronarer Herzkrankheit wurde von chinesischen Medizinern durchgeführt (WANG et al.,1990). Die mit T. terrestris behandelte Patientengruppe zeigte eine geringere Wahrscheinlichkeit von erneuten Angina-pectoris-Attacken und bessere

Tribulus terrestris
        literatür
        1.A incelemesi
        Christian Witt, süreç
        2.Focusbericht 38/1999 sayfa 64 maddelik ilaçlar futbolcu Thomas Ziemer Naturopathic yardımcı Tribulus Terrestris almak
        Norsteroiden ile
        3.Verunreinigungen
        Tribulus Terrestris ile
        4.Natürlicher testosteron artışı
        5.How Bu ürünü çalışır -
        Engl.Bazı araştırmalar Tribulus LH üretimini uyarır göstermiştir.LH vücudun kendi testosteron üretimini uyarır
        6.What araştırma Tribulus Terrestris üzerinde yapılmıştır?
        Çalışma Notu (İngilizce) 250mg x 3 30 testosteron düzeyi artar%

Literatürü
        T. terrestris L. (Zygophyllaceae) dikenli olan bir yıllık bitki, 10-50 cm yüksekliğinde, acımsı bir tadı var. Çin Farmakopeside (1985) meyveleri tıbbi ilaç olarak listelenen adı geçmektedir. Geleneksel Çin tıbbında ağız yaralarını iyileştirici olarak, nevrasteni ve bulantıya karşı tonik olarak kullanılmaktadır.
        Olağan doz 7-10 gram (KEYS, 1976) 'dir. Tomowa ve ekibi Çakır diken kökünden elde edilen ekstraktın tarafından yapılan araştırmada(1981) erkek farelerin sperm kalitasini artırdığı ve dişi farelerde doğurganlığı artırdığı tesbitedilmiştir.Çakır diken kökünden elde edilen ekstrakt içinde steroid-saponinler içermekte ve bu steroid saponinler ekstraksiyonda Sapogenin Ruscogenine dönüşür.Yani Ruscogenin çakır dikeninden den elde edilir ve bu madde venöz tedavi edici, toplardamar iltihaplanması ,damar-anti-inflamatuar, (flebit) ve ödeme karşı etkilidir. (Tomova ve ark., 1974) (ilaç uygulama, 1993 Hagers el kitabı) Miles e göre (1994) Çakır diken ekstraktı, Yamogenin, Epismilagenin, tigogenin, Neotigogenin, gitogenin ve Neogitogenin sapogeninleri diosgenin ve glikozitler özü içerir.Bazı yazarlar Çakır dikenine yer büyük miktarlarda terrestris ve daha uzun süre (diğer besin kaynaklarının yokluğunda) devralmak koyun özellikle zehirlenme belirtileri tanımlıyoruz.Özellikle, hareket bozuklukları (Bourke, 1984) ve fototoksik etkileri (Glastonbury ve ark. 1.984) gözlendi.Bourke ve arkadaşları (1992) loco-motor bozukluklar T. terrestris ot az miktarlarda bulunur Harman alkaloit dayalı olduğu varsayımı üzerinde yer al.koroner kalp hastalığı T. terrestris saponinler etkinliği üzerine bir klinik çalışma Çinli hekimler tarafından yürütülen (Wang ve ark., 1990).T. terrestris grup ile tedavi edilen hastalar tekrar anginal atak ve EKG değerleri kontrol grubuna göre daha düşük bir olasılık vardı.koroner kan akımı üzerine olumlu etkileri tespit edilmiştir.
        Yan etkileri de kullanım tespit edilemeyen uzun olarak bulundu. Steroidler
        Edebiyat:
        Bourke, CA, Tribulus terrestris alımları ile ilgili koyunların Staggers.
        Aust. Veteriner J. 61:360-363 (1984)
        Bourke, CA, Stevens, GR ve Carrigan, MJ, Avustralya Tribulus terrestris tespit alkaloitler koyunlarda lokomotor etkiler. Aust. Veteriner J. 69: 163-165 (1992)
        Glastonbury, JR ve ark. Geeldikkop benzeyen hepatogenous fotouyarılma bir sendrom,
        koyun otlatma Tribulus terrestris olarak. Aust. İlaç Uygulaması, 5 Vet J. 61:314-316 (1984) Hagers El Kitabı Baskı, cilt 9, Springer Verlag, Berlin 1993.
        KEYS, J.D., Çince Otlar, C.E. Tuttle, Rutland (VT) ve Tokyo, 1976
        Miles, Ç.O. . Et al, 1994: Güney Afrika fotosensitivite. .

EKG-Werte als die Kontrollgruppe. Positive Auswirkungen auf die Koronardurchblutung konnten nachgewiesen werden.
        Nebenwirkungen konnten auch bei langdauernder Anwendung nicht beobachtet werden.
        Steroide

Literatur:
        BOURKE, C.A., Staggers in sheep associated with the ingestion of Tribulus terrestris.

Aust. Vet. J. 61:360-363 (1984)

BOURKE, C.A., Stevens, G.R., and Carrigan, M.J., Locomotor effects in sheep of alkaloids identified in Australian Tribulus terrestris. Aust. Vet. J. 69: 163-165(1992)

GLASTONBURY, J.R., et al., A syndrome of hepatogenous photosensitisation, resembling geeldikkop,

in sheep grazing Tribulus terrestris. Aust. Vet. J. 61:314-316 (1984) Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis, 5. Auflage, Bd. 9, Springer Verlag, Berlin 1993.

KEYS, J.D., Chinese Herbs; C.E. Tuttle, Rutland (VT) and Tokyo, 1976

MILES, C.O. et al., 1994: Photosensitivity in South Africa. VII. Chemical composition of biliary crystals from a sheep with experimentally induced geeldikkop.Onderstepoort J. Vet. Res. 1994 Sep;61(3):215-22

TOMOWA, M., et al., Steroidsaponine und Steroidsapogenine. IV. Saponine aus Tribulus terrestris. Planta Med. 25: 231-237 (1974)

TOMOWA, M., et al., Steroidal saponins from T. terrestris with a stimulating action on the sexual functions. Int. Conf. Chem. Biotechnol. Biol. Act. Nat. Prod. 3:298-302 (1981)

WANG, B., Ma, L., and Liu, T., 406 cases of angina pectoris in coronary heart disease treated with saponin of Tribulus terrestris. Chung Hsi I Chieh Ho Tsa Chi (ISSN 0254-9034), 10: 85-87 (1990)

YAN, W., et al., Steroidal saponins from fruits of Tribulus terrestris. Phytochemistry 42: 1417-22 (1996)

Focusbericht 38/ 1999 Seite 64 Artikel von Christian Witt Der Prozeß um den gedopten Fußballprofi Thomas Ziemer-Naturheilhelfer-Tribulus Terrestris
        Auszug-Zusammenfassung
        Naturheiler Brand beruhigte den Vereinsarzt des 1.FC Nürnberg. Nur Aminosäuren, Vitamine, Bachblüten oder Tee aus Baumrinde also nur Naturstoffe verabreiche er. Mit hohen Dosen des Wirkstoffs Tribulus Terrestris (Mäusedorn) unterstützte Brand den Kampf gegen den Abstieg. Schließlich gilt der Stoff nicht als Dopingmittel.
        Als Wilhelm Schänzer , Leiter des Instituts für Biochemie in Köln, die Dopingprobe des 30 jährigen Fußballers auswertete hegte er den Verdacht es handele sich um Hodenkrebs (Gonadencarzinom). So astronomisch hoch waren die Testosteronwerte. Dopingfall Bundesliga. Jeder Profi muß unterschreiben, selbst Naturheilextrakte penibel auf Dopingstoffe zu prüfen.

Verunreinigungen mit Norsteroiden
        Bisher wurde festgestellt, daß Nahrungsergänzungsmittel aus dem Ausland auf der Basis von Chrysin-, Tribulus Terrestris aber auch Guarana - Produkte mit Steroiden verunreinigt sein können. In Nahrungsmitteln (Energieriegel) sind in Deutschland bisher noch keine 19-Norsteroide festgestellt worden.
        Hinweis aus Nandrolon
        http://www.dopingnews.de/nandrolon.htm

Natürlicher Testosteronschub mit Tribulus Terrestris
        Als die Wissenschaft begann, die umfassende Heilkraft von Tribulus Terrestris zu untersuchen, entdeckte sie, dass der Wirkstoff dieser Pflanze die Produktion vieler die männliche Fruchtbarkeit beeinflussender Hormone erhöht. Dazu zählen auch das luteinsierende (LH), Testosteron und das follikelstimulierende Hormon (FSH). Das LH stimuliert die interstitiellen Endokrinozyten (Leydig-Zwischenzellen) direkt zu Produktion des männlichen Sexualhormons Testosteron, von dem Bodybuilder wissen, dass es Muskelmasse und Kraft erhöhen, die Erholung beschleunigen, das Immunsystem stärken sowie die Ausdauer und den Sexualtrieb steigern kann. Das FSH und Testostern wirken gemeinsam auf die Stützzellen und regen diese an, das sogenannte androgenbindende Protein (ABP) zu bilden und sowohl in das Lumen der Hodenkanälchen als auch in die interstitielle Flüssigkeit auszuschütten, die die Zellen der Hodenkanälchen umgibt. Das ABP bindet das Testosteron und erhält in der Umgebung der Hodenkanälchen eine hohe Konzentration des Hormons aufrecht. Eine natürliche Strategie. Hier noch drei Fakten, die Sie sich merken sollten, wenn Sie vorhaben; Ihren eigenen Testosternspiegel in die Höhe zu treiben.
        Der natürliche und beste Weg zur Erhöhung des Testosteronspiegels. Die Einnahme des aus Tribulus Terrestris gewonnenen Pflanzenwirkstoffes setzt einen anderen Wirkungsmechanismus in Gang als das synthetische Hormon. Der Wirkstoff sorgt für eine natürliche Stimulierung der eigenen Hormonproduktion. Somit können Sie einen entsprechenden Wachstumsschub der Muskeln ohne Nebenwirkungen erreichenl. Dies ist die ideale Strategie, da die Homöostase nicht gestört wird und die Veränderung des Hormonspiegels ausgeglichen wird, ohne dass die eigene Produktion eingeschränkt werden muß. Durch die Möglichkeit, den Testosteronspiegel durch natürliche Mittel zu erhöhen, helfen solche Nahrungsergänzungen den Bodybuildern dabei, eine weiteren großen Schritt nach vorn zu tun.
        Zusammenfassung:
        Tribulus Terrestris hat einen günstigen Einfluß auf das Immunsystem. Darüber hinaus hat sich herausgestellt, dass der Wirkstoff dieser Pflanze die Ausdauer unterstützt, das Muskelwachstum fördert, die Speicherung von Gewebswasser reduziert und den Cholesterinspiegel senkt. Außerdem gibt es diesen Mittel keine Nebenwirkungen.
        Anwendung:
        Die Ergebnisse an einer kürzlich an der University of Wisconsin durchgeführten Studie deuteten an, dass bessere Ergebnisse erzielt werden können, wenn man die Einnahme von Tribulus Terrestris über den Tag verteilt. Dadurch werden Spitzenwerte der Testosteronproduktion vermieden und statt dessen eine konstant hohe Ausschüttung diese Hormons gewährleistet.
        Tribulus Terrestris ist der erste natürliche Steroidersatz ganz ohne Nebenwirkungen.
        Mit Tribulus Terrestris erfahren sie einen natürlichen Testosteronschub für Muskelmasse und Kraft. Bereits nach 4 bis 5 Einnahmetagen erhöht sich der körpereigene Testosteronspiegel um bis 75%. Die Wirkung ist dann sofort spürbar. Im Training merken Sie sofort diesen deutlichen Kraftzuwachs. Ihre Muskulatur wird kanallhart aufgepumpt. Die
        Regenerationszeit nach dem Training wird stark verkürzt.
        Das Geheimnis von Tribulus Terrestris ist im Prinzip ganz einfach. Anstatt dem Körper "fremdes" Testosteron in Form von anabolen Steroiden zuzuführen, fördert Tribulus Terrestris die körpereigenen Testosteronproduktion.
        Pflanzlich ist besser.
        Die westliche Medizin, die eng mit der Pharmaindustrie verbunden ist, beginnt, die bemerkenswerte
        Heilkraft von Pflanzen zu erkennen, Mindestens ein Drittel der heutigen Medikamente sind Pflanzenderivate, und die Anzahl der auf pflanzlicher Basis hergestellten und verwendeten Therapeutika nimmt stark zu. In der östlichen Medizin werden Kräuter zwar schon seit Tausenden von Jahren verwendet, doch wird Ihnen von den ultrakonservativen westlichen Medizinern erst jetzt langsam der ihnen gebührende Respekt gezollt. Das wirkungsvollste Kraut zur Unterstützung der Testosteronproduktion ist ein Dornengewächs aus der Gattung der Tribulus. Studien zu Tribulus sind in medizinischen und wissenschaftlichen Fachzeitschriften in aller Welt veröffentlicht worden, und des wurde der Beweis erbracht, dass der Wirkstoff aus dieser Pflanze bei sexuellen Störungen, Unfruchtbarkeit und selbst Impotenz bei Mensch und Tier wirkungsvoll zum Einsatz kommt. Dieser bemerkenswerte, rein pflanzliche Wirkstoff verbesserte nicht nur das Hormonprofil aller getesteten Tierarten, sondern hatte auch eine günstigen Einfluß auf das Immunsystem. Darüber hinaus hat sich herausgestellt, dass er die Ausdauer unterstützt, das Muskelwachstum fördert, die Speicherung von Gewebswasser reduziert und den Cholesterinspiegel senkt. Außerdem gibt es bei diesem Mittel weder Nebenwirkungen noch Gegenanzeigen, und es besitzt keine Toxizität. Mit anderen Worten; Tribulus Terrestris ist ein Wirkstoff, der das ganze Jahr über verwendet werden kann.
        http://www.bodyperfect.ch/researches/research_testosteron.php3

Informationen der Manfred-Donike-Gesellschaft e.V. und des Instituts für Biochemie der Deutsche Sporthochschule Köln, Juli 2000 Tribulus Terrestris:
        Bei den Nahrungsergänzungsmitteln Tribestan (Sopharma, Sofia Bulgarien), Tribulus Terrestris (Hi Tec Nutrition, Douglas, Großbritannien) etc. handelt es sich um eine Zubereitung der Pflanze Tribulus Terrestris. Die aktiven Wirkstoffe sind Steroidsaponine, wobei die Hauptkomponente das Phytosterol Protodioscin (26-O-ß-D-glycopyranosyl-22-hydroxyfurost-5-ene-3ß26-diol-3-O-ß-diglucorhanoside) ist.
        Laut Untersuchungen, die alle Ende der 70er Anfang der 80er Jahre stattfanden, sollen Tribulus Terrestris-Präparate bei längerfristiger Einnahme die Spermatogenese und das Ejakulationsvolumen erhöhen (z.B. durch Vermehrung der Sertolizellen). Ebenso soll es zu einer Steigerung der Libido bei Mensch und Tier kommen. Im Sportbereich (Bodybuilding-, Fittnessszene) wird dieses Präparat wegen seiner angeblich anabolen Wirkung beworben. Diese anabolen Wirkungen sollen auf einer Erhöhung der körpereigenen Testosteronkonzentration beruhen. Die entsprechenden Originalstudien sind allerdings nicht in wissenschaftlichen Zeitschriften veröffentlicht, sondern lediglich Dokumentationen einer Firma, die dieses Produkt vertreibt (Sopharma, Sofia Bulgarien). Diese Ergebnisse sind deshalb mit Vorsicht zu geniessen. Die Wirkstoffe von Tribulus Terrestris sind bisher im Sport vom IOC nicht als Dopingmittel verboten. Nebenwirkungen sind bisher nicht bekannt. Dasselbe gilt für die leistungssteigernde Wirkung. Grundsätzlich ist die Anwendung von Testosteron laut IOC-Reglement verboten. Weiterhin wird jeder Versuch, die körpereigene Testosteronproduktion durch pharmakologische Wirkstoffe zu erhöhen (wie z.B: mit HCG) als Dopingmaßnahme angesehen. Ein Verbot des Wirkstoffes von Tribulus Terrestris wird allerdings erst dann erfolgen, wenn eindeutige wissenschaftliche Daten zur Testosteronerhöhung vorliegen. Die Verwendung von Tribulus Terrestris muß deshalb derzeit als dopingähnliche Maßnahme angesehen werden. Prinzipiell kann bei Nahrungesergänzungsmitteln die Unbedenklichkeit bezüglich dopingrelevanter Substanzen nicht bescheinigt werden, da diese nicht wie Arzneimittel überwacht werden und es bekannt ist, daß sie z.T. mit dopingrelevanten Substanzen gefälscht oder verunreinigt sind. Doping - Institut für Biochemie (DSHS Köln)

„Tribulus Terrestris“ (Mäusedorn) - Gefahren der Testosteron-stimulierenden Aufputschmittel
        Mittwoch, 27. Juni 2001 netdoctor
        FRAGEN:
        Ich nehme seit geraumer Zeit ein Nahrungsergänzungsmittel namens „Tribulus Terrestris“ (Mäusedorn) zu meinem Fitnesstraining. Dieses Wurzelextrakt enthält Sapogenine, die den Testosteron-Haushalt stimulieren (können), so die angebliche "Fachpresse" im Internet. Bei mir scheint es auch zu wirken (deutlicher Pump, und Muskelzuwachs). Ich habe allerdings meine Bedenken hinsichtlich der Gewöhnung des Körpers an diese Stimulanz.
        Können irgendwelche Folgeschäden infolge Testosteron-Stimulierender Mittel auftreten? Wenn ja welche?

ANTWORT:
        Von verschiedenen Forschergruppen wurde, allerdings bei Tieren (!), über gesteigerte Lichtempfindlichkeit, Ikterus (Gelbfärbung der Haut), Erkrankungen der Leber und Gallenwege, Gallensteine, Muskelzittern und Veränderungen bestimmter Hormonkonzentrationen im Gehirn berichtet, wenn die Tiere mit Tribulus terrestris gefüttert wurden. Ob und inwieweit diese Daten auf den Menschen übertragen werden können, ist fraglich.
        Eine wissenschaftliche Arbeitsgruppe aus den USA hat untersucht, ob eine Mischung aus Androstendion und pflanzlichen Extrakten, die unter anderem Tribulus terrestris enthielten, bei jungen Männern die Testosteronspiegel verändert oder beim Krafttraining positive Auswirkungen hat: Sie konnten im Vergleich zu einer Gruppe, die lediglich dasselbe Trainingspensum
        absolvierte, keine Unterschiede feststellen, z.B. ist der Testosteronspiegel nicht angestiegen. Eine andere Arbeitsgruppe hat untersucht, ob Tribulus terrestris die Körperzusammensetzung (weniger Fett, mehr Muskeln, besserer Trainingsfortschritt) verbessert, sie konnten ebenfalls keinen Effekt feststellen.
        Ob Tribulus terrestris schädliche Nebenwirkungen und langfristige Folgen hat, kann ich Ihnen anhand der internationalen Literatur nicht beantworten, allerdings stellt sich anhand der oben genannten Untersuchungen die Frage, ob die Einnahme wirklich sinnvoll ist!
        Mit freundlichen Grüßen
        Dr. med. Claus-Dieter Pflaum, Weiterbildungsassistent in der Endokrinologie

Smilax

Smilax enthält Steroidsaponine, die aus den Wurzeln verschiedener Smilax-Arten gewonnen werden. Diese Steroidsaponine sollen als natürliche Testosteronquelle dienen und in der Langzeittheraphie den Testosteronspiegel anheben. Wissenschaftlich ist dies nicht untermauert.

Tribulus terrestris

Tribulus terrestris, der Erdburzeldorn, gehört zu den Zygophyllaceen und ist im Mittelmeerraum sowie in Asien beheimatet. Auch in Afrika ist er als eine für Weidetiere gefährliche Giftpflanze bekannt.

Tigogenin und Diosgenin, zwei Aglyka der in Tribulus terrestris enthaltenen Steroidsaponine, werden traditionell in Bulgarien zur Steigerung der Libido und neuerdings auch von Kraftsportlern zur Leistungssteigerung genutzt. Der verwendete Pflanzenextrakt enthält neben den Steroidsaponinen Ruscogenin, Gitogenin und Chlorogenin sowie die Flavonoide Quercetin als Glykosid, ein Kämpferöl-3-rutinosid und ein Kämpferöl-3-glucosid, Tribulosid und Rutosid. In den klettenartigen Früchten wurden ferner Lignanamide nachgewiesen.

Die Früchte sind in der Ayurveda-Medizin als Diuretikum und Mittel gegen Urolithiasis bekannt. Hinweise auf eine Wirkung als Aphrodisiakum und zur Leistungssteigerung sind in der wissenschaftlichen Literatur jedoch kaum zu finden. Nur in einer Untersuchung an Schafböcken wurden eine Steigerung des Blut-Testosterongehalts und eine Stimulierung der Hodenreifung beschrieben. Darauf stützen sich alle Werbeaussagen und Informationen in der einschlägigen Literatur.

Beworben werden schnellerer Muskelaufbau und Kraftsteigerung durch erhöhten Testosteronspiegel. Außerdem soll das Mittel gegen Impotenz bei Männern und Unfruchtbarkeit bei Frauen durch vermehrte Ausschüttung von Luteinisierendem Hormon wirken. Auf etwaige Nebenwirkungen wird nicht hingewiesen. So wurde bei Schafen und Ziegen, die das Kraut in größeren Mengen gefressen hatten, eine hepatogen bedingte Photosensibilisierung beobachtet. Die ikterogene Wirkung wird den Steroidsaponinen zugeschrieben. Intoxikationen beim Menschen sind nicht auszuschließen.

Fazit:
        Da weder die behaupteten Wirkungen belegt, noch die unerwünschten Wirkungen widerlegt sind, kann nicht zur Einnahme von Tribulus terrestris-Präparaten geraten werden. Einige Produkte sind bei Untersuchungen an der Sporthochschule Köln durch Verunreinigungen mit anabolen Steroiden aufgefallen.http://www.pharmazeutische-zeitung.de8/2004

Deneysel geeldikkop.Onderstepoort J. Vet Arş 1994 Eylül ile bir koyun safra kristallerinin VII kimyasal bileşimi; 61 (3) :215-22
        Tomowa M, et al. Steroidal saponinler ve steroid. IV Tribulus terrestris dan saponinler.Planta Med 25: 231-237 (1974)
        Tomowa, M., ve ark. Cinsel fonksiyonları üzerinde uyarıcı eylem ile T. terrestris gelen steroidal saponinler. Int. Conf. Kim Biotechnol. Biol Yasası. Nat. Eşya 3:298-302 (1981)
        Wang, B., Ma, L., ve Liu, T., koroner kalp hastalığı angina pektoris 406 olgunun Tribulus ve saponin ile tedavi. Chung Hsi ben Chieh Ho Chi Tsa (ISSN 0254-9034), 10: 85-87 (1990)
        YAN, W., ve ark. Tribulus ve meyve steroidal saponinler. Bitki kimyası 42: 1417-1422 (1996)
        Şifacılar yangın 1.FC Nürnberg kulüp doktoru sakinleştirdi. Sadece amino asitler, vitaminler, Bach çiçek ya da çay o idare sadece doğal maddeler olduğunu ağaç kabuğundan. aktif madde Tribulus Terrestris (süpürge) yüksek doz ile küme düşme yangın söndürme destekledi. ajanlar doping tüm malzeme sonra değil.
        William Schänzer, Köln Biyokimya Enstitüsü, o testis kanseri (Gonadencarzinom) söyleniyordu şüphelenilen 30 yıllık futbol oyuncunun doping testi direktörü değerlendirdiğinde. çok astronomik yüksek testosteron düzeyleri Were. Bundesliga doping durumda. Her profesyonel, imzalamalıdır kendi doğal şifa titizlikle maddeler doping ücretsiz özleri olun.
        Ürünleri steroidler ile kontamine olabilir - Daha önce, bu Chrysin bazında yurt dışından diyet takviyeleri, Tribulus Terrestris da Guarana bulunmuştur. Almanya'da gıda (enerji bar) ise 19-Norsteroide kurulmuş henüz.
        nandrolone http://www.dopingnews.de/nandrolon.htm Notu
        bilim Tribulus terrestris tam iyileştirici gücü çalışmaya başladı, o keşfettiği bu bitki, bereket artar etkileyen birçok erkek hormonlarının üretimi etken. Bu luteinsierende (LH), testosteron ve uyarıcı hormon (FSH) folikül içerir. LH Endokrinozyten interstisyel (Leydig hücreleri) erkek cinsiyet hormonu testosteron üretimi doğrudan teşvik edebilirsiniz, artış kas kütlesi ve gücü, hızı derlenme, bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu dayanıklılık ve cinsel dürtü artırmak bodybuilders farkındayız. FSH testi ve Paskalya destek hücrelerinde ortak hareket ve onları dökmek sözde androjen bağlayıcı protein (ABP) ve her ikisi de seminifer tübül lümeninin ve interstisyel sıvı kurmaya teşvik çevreleyen seminifer tübül hücreleri. ABP ve testosteron bağlayan seminifer tübül civarında değiştirilir, hormon yüksek konsantrasyon sürdürdü. Doğal bir strateji. Burada sürücü havaya kendi Paskalya ayna testi, planın zaman unutulmamalıdır ki üç gerçeklerdir.
        Doğal ve en iyi şekilde testosteron seviyelerini artırmak için. Tribulus Terrestris bitkisel kaynaklı madde alarak sentetik hormon gibi hareket eylem farklı bir mekanizmadır. Aktif madde kendi hormon üretiminin doğal bir uyarım sağlar. Böylece yan etki olmadan kasların gelişmesi karşılık gelen bir dalgalanma erreichenl olabilir. homeostasis ve rahatsız değil, kendi üretim sınırlı olmalıdır olmadan hormon değişikliği, dengeli Bu, ideal bir stratejidir. doğal yollarla testosteron seviyelerini artırmak için yetenek, bu tür gıda ileriye büyük bir adım yapmak bodybuilders yardımcı tamamlamaktadır.
        Özeti:
        Tribulus Terrestris bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. kas büyümesini destekler bu bitki sebat desteği, aktif madde doku su depolama azalttığını ve kolesterol düşürür Ayrıca, tespit edilmiştir. Orada da bu hiçbir yan etkisi anlamına gelir.
        Uygulama:
        University of Wisconsin çalışma yakın zamanda bir sonuçları daha iyi sonuçlar Tribulus Terrestris gün boyunca dağıtılan çekerken elde edilebileceğini belirtti. Bu zirve testosteron üretiminde önlenebilir ve bu hormonun yerine sürekli yüksek ödeme garanti eder.
        Tribulus Terrestris yan etkisi olmadan ilk doğal steroid yerine geçer.
        Tribulus Terrestris ile doğal bir testosteron artışı kas kütlesi ve gücü deneyimi. Zaten vücudun testosteron düzeyleri alarak 4-5 gün,% 75 artarak sonra. Etkisi hemen fark edilir. eğitim, size hemen o önemli güç artışı fark edeceksiniz. Kaslarınızı kanallhart kadar pompalanır.
        Eğitim sonrası Kurtarma süresi önemli ölçüde azalır.
        Tribulus Terrestris sırrı temelde çok basit. Yerine anabolik steroidler şeklinde "yabancı" testosteron ile vücut sağlamakla, Tribulus Terrestris vücudun kendi testosteron üretimini teşvik etmektedir.
        Sebze iyidir. yakından ilaç endüstrisi ile ilişkili olan Batı tıbbı, olağanüstü başlıyor
        en az bir bugünün ilaçların üçte bitki türevleri, ve üretilen ve kullanılan ilaçlar bitkilerden büyük ölçüde artırır sayısı vardır, bitkilerin şifalı gücünü tanımak için. oryantal tıp otlar ise aslında binlerce yıldır kullanılan ancak ultra-muhafazakar batılı tıp doktorları tarafından ancak şimdi yavaş yavaş hak ettikleri saygı tanınan vardır. testosteron üretimini desteklemek için en etkili bitki cinsi Tribulus bir diken bitkidir. Tribulus çalışmalar, dünya çapında tıbbi ve bilimsel dergilerde yayınlanmış kanıtlar cinsel rahatsızlıkları, kısırlık ve insan ve hayvanlarda bile iktidarsızlık için bu bitkiden etkili ilaç kullanıldığı üretilir. Bu dikkat çekici, tamamen bitkisel ilaç sadece test edilen tüm hayvan türlerinin hormon profili gelişmiş değil, aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi oldu. Ayrıca, bu dayanıklılık desteklediği tespit edilmiştir, kas büyümesini teşvik doku su depolama azaltır ve kolesterolü düşürür. Orada da bu hiçbir yan etkisi ya da kontrendikasyonları anlamına gelir ve hiç toksisitesi vardır. Başka bir deyişle, Tribulus Terrestris yıl bir ajan kann.http kullanılır olduğunu varsayalım: / / bodyperfect.ch
        hâlde yiyeceği Tribestan (Sopharma, Sofya, Bulgaristan), Tribulus Terrestris (Hi Tec Beslenme, Douglas, İngiltere), ek olarak vb bitki Tribulus bir hazırlıktır. Aktif maddeleri steroidal saponinler, fitosterol Protodioscin en önemli bileşeni (26-O-ß-D-22-glycopyranosyl hydroxyfurost-5-ene-3ß26-diol-3-O-ß-diglucorhanoside) olduğunu vardır.
        Tribulus Terrestris, tüm 70'lerin 80'lerin başında yapıldı araştırmalara göre (Sertoli hücreleri artırarak örneğin,) uzun süreli kullanımı spermatogenez ve boşalma artış tamamlamaktadır. Aynı zamanda insan ve hayvanlarda libido bir artışa yol açacaktır. Bu ürünün spor (vücut geliştirme, Fittnessszene) alanında iddia edilen anabolik etkileri için reklam yapılır. Bu anabolik etkileri endojen testosteron konsantrasyonu artış dayalı edilmelidir. Ilgili özgün çalışmalar, ancak, bilimsel dergilerde yayınlanmış değildir ve bu ürün (Sopharma, Sofya, Bulgaristan) satan bir şirketin tek belge. Bu sonuçlara dikkatle tedavi edilmesi bu nedenle vardır. Tribulus terrestris ve aktif maddeleri bir doping maddesi olarak yasak değildir IOC tarafından spor olmuştur. Yan etkileri bilinmemektedir. Aynı etkiyi arttırmak performansı için de geçerlidir. Prensip olarak, IOC kurallarına göre testosteron kullanımı yasaktır. Ayrıca, vücudun kendi testosteron üretimi için her türlü girişimi (örneğin: HCG kullanarak) farmakolojik ajanları tarafından artıracak bir doping eylem olarak kabul edilir. net bilimsel veriler testosteron artırmak için orada yalnızca Tribulus bir madde üzerinde bir yasak, ancak gerçekleşecek. Tribulus Terrestris kullanımı bu nedenle şimdi benzer bir tedbir doping olarak kabul vardır. Bu ilaçların olarak kontrol edilmeyen olarak İlke ve güvenlikle ilgili doping maddeleri ile ilgili Nahrungesergänzungsmitteln olarak fatura edilemez Bilindiği bazılarının Sahte maddeler veya ilgili doping ile kirlendi. Doping - Institut für Biochemie (DSHS Köln)
        Epey bir zaman, bir besin takviyesi "Tribulus" (süpürge) benim fitness eğitimi için çağırdı. Bu kök ekstresi, Internet üzerinde sözde "ticaret basın" testosteron bütçe uyaran sapogenins (olabilir) içerir. Benim için, (açıkça kas büyümesi ve pompalama) iyi iş gibi gözüküyor. Ancak, bu uyarıcı vücut alışmak konusunda kuşkularım var.
        testosteron-uyarıcı ajanlar kaynaklanan hasarların olabilir mi? Eğer hangilerinin yani?

CEVAP:
        birkaç grup oldu By Ancak, hayvanlarda (!), ışığa karşı hassasiyet gelişmiş mı, sarılık (cildin sararması), karaciğer ve safra yolları, safra taşları, kas titreme ve bazı hormon düzeylerinde değişiklikler hayvanların terrestris Tribulus beslenen beyinde bildirdi. ve ne ölçüde bu verilerin insanlara bulaşabilir Olup sorgulanabilir.
        Amerika Birleşik Devletleri bir bilimsel çalışma grubu araştırıldı olup olmadığını diğer şeyler arasında, Tribulus veya genç erkeklerin testosteron düzeyleri değişmiş terrestris gücü eğitim olumlu bir etkiye sahiptir, içerdiği androstenedion ve bitkisel özler, bir karışımı: bir gruba göre, olabilir egzersizin sadece aynı miktarda
        tamamlanmış, örneğin bir fark bulunamadı testosteron düzeylerinde artış değildir. Başka bir grup, onlar da hiçbir etkisi bulabiliriz (daha az yağ, daha fazla kas, daha iyi eğitim ilerleme) Tribulus terrestris vücut kompozisyonu geliştirir olmadığını araştırmıştır.
        Tribulus terrestris olup etmediğini, ancak yukarıda belirtilen çalışmaların yönetim gerçekten yararlı olup olmadığı sorusu temelinde ortaya uluslararası literatüre referans ile yanıtlanabilir zararlı yan etkileri ve uzun vadeli sonuçları,!
        Saygılarımla,
        Dr Claus-Dieter Pflaum, endokrinoloji eğitim asistanı

Saparma saparma çeşitli türlerinin köklerinden çıkarılan steroidal saponinler içerir. Bu doğal bir testosteron steroid saponin kaynağı olarak hizmet etmeli ve Langzeittheraphie testosteron düzeylerini yükseltmek. Bilimsel olarak kanıtlanmış bu değildir.

Tribulus terrestris

Tribulus, Erdburzeldorn Zygophyllaceen biridir ve Akdeniz ve Asya'ya özgüdür. Afrika bile, o otlayan hayvanlar için tehlikeli bir zehirli bitki olarak bilinir.
        Tigogenin ve diosgenin, steroidal saponinler bulunan Tribulus iki aglycones, geleneksel olarak libido artırmak için Bulgaristan'da kullanılan ve son zamanlarda, güç sporcuların performansını arttırmak için. kullanılan özü bitki steroid saponin ruscogenin, gitogenin ve chlorogenin ve bir savaşçı yağ-3-rutinoside olarak flavonoidler quercetin glikozit ve bir savaşçı yağ-3-glucoside ve Tribulosid rutoside içerir. Velcro gibi meyveler ise Lignanamide da gösterilmiştir.
        Meyve ve diüretik anti-Taş gibi Ayurvedik tıpta da bilinir. performansını artırmak için bir afrodizyak olarak bir etkisi kanıtı ancak küçük, bilimsel literatür bulunmaktadır. koç bir çalışmada sadece kan testosteron düzeylerinde artışa ve testis olgunlaşma uyarılması tarif edilmiştir. tüm reklam ve bilgilendirme literatürde dayalı olun.
        terfi hızlı kas büyümesi ve gücünü artırmak artmış testosteron düzeyleri nedeniyle olun.Buna ek olarak, erkek ve kısırlık kadınlarda hormon hareket LH artmış sekresyonu tarafından iktidarsızlık için çare. olası yan etkileri hakkında söz konusu değildir. Böylece, koyun ve ot bol miktarda yemişti ki keçi, bir hepatogenous bağlı fotosensitivite görülmüştür. Ikterogene etkisi steroid saponin atfedilir. İnsanlarda Zehirlenme dahil değildir.

Sonuç: belgelenmiş ne iddia edilen etkiler, ne de yan etkileri beri Tribulus hazırlıkları yenmesi tavsiye edilemez yalanladı. Bazı ürünlerde anabolik steroidler ile kirlenme ile Köln Spor Üniversitesi ile ilgili çalışmaları da fark edilir. Pharmazeutische Zeitung online: Startseite Nachrichten 8 / 2004

Yorum yap

ÇOBAN ÇÖKERTEN İle Kısırlık Ve Azosperm

Tribulus Nedir?
          Asıl adı tribulus terrestris olan tribulus küçük yapraklı bir bitkidir. Ayrıca demir dikeni olarak da bilinir. Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu'nun bir kısmı dahil olmak üzere birçok yerde yetişmektedir. Bitkinin hem kök hem de meyvesi Geleneksel Çin Tıbbı ve Hint Ayurveda tıbbında bazı tedavi süreçlerinde kullanılmıştır. Geleneksel olarak, demir dikeni bitkisi insanlar tarafından libido geliştirmek, idrar yolunu sağlıklı tutmak ve herhangi bir şişmeyi önlemek gibi çeşitli potansiyel etkiler için kullanılmıştır. Tribulus hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “Tribulus Hakkında Her Şey” makalesini kesinlikle okuyun!

Tribulus Ne İşe Yarar?
          Demir dikeni neye yarar ya da demir dikeni faydaları nelerdir gibi sorular insanlar tarafından sıkça sorulmaktadır. Tribulus faydaları sadece testesteron seviyesi ve cinsel işlev üzerine değildir. Demir dikeni ne işe yarar sorusuna verilebilecek yanıtlar aşağıda bulunmaktadır.

1.Tribulus Kalp Sağlığı ve Kan Şekeri Üzerinde Etkilidir
          Gerçekleştirilen bir çalışma, tip 2 diyabetli 98 kadında günde 1000 mg tribulus almanın etkilerini incelemiştir. Üç ay sonra, tribulus takviyesi alan kadınların plasebo alanlara göre daha düşük kan şekeri ve kolesterol düzeylerine sahip olduğu gözlenmiştir. (1)

2.Tribulusun İnsanlarda Testosteronu Arttırdığı İddia Edilir
          Bir gözden geçirme çalışması, demir dikeni otu kullanımının erkekler ve 14-60 yaş aralığındaki kadınlar üzerindeki etkileriyle ilgili 12 temel araştırmanın sonuçlarını analiz etmiştir. Bu çalışmalar genel olarak 2–90 gün aralığında sürmüştür ve katılımcılar sağlıklı kişiler ile cinsel sorunları olan kişilerden oluşmaktadır. Araştırmacılar bu çalışmalarda tribulus takviyesinin testosteronu artırmadığını bulmuşlardır. Diğer araştırmacılar, tribulusun bazı hayvan çalışmalarında testosteronu artırabildiğini, ancak bu sonucun genellikle insanlarda görülmediği sonucunu elde etmişlerdir. (2)

3.Tribulus Libido Geliştirici Etkiye Sahiptir
          Tribulus takviyeleri testosteronu artırmadığı halde, libidoyu artırabilir. Bazı araştırmacılar, cinsel isteklerinde azalma olan erkeklerin iki ay boyunca günde 750–1.500 mg tribulus tükettikleri zaman, cinsel isteklerinin % 79 oranında arttığını bulmuşlardır. Ayrıca, çok düşük libidoya sahip kadınların % 67'si, 90 gün boyunca 500-1.500 mg tribulus takviyesi aldıktan sonra cinsel isteklerinde artış gözlenmiştir. (3) Tribulusun kadınlarda ve erkeklerde libidoyu düzelttiği görünse de, tribulus takviyesinin cinsel etkilerinin kapsamını açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4.Tribulus Vücut Kompozisyonunu veya Egzersiz Performansını Geliştirebilir.
          Aktif bireyler, kas oranını arttırmak veya yağ oranını azaltarak vücut kompozisyonlarını iyileştirmek için takviye olarak sıklıkla demir dikeni kapsülü ya da demir dikeni çayı tüketirler. Bu durum kısmen, bitkilerin testosteron geliştirici olarak ünlenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Ancak araştırmalar tribulusun bu iddiaları gerçekte karşılayamayabileceğini göstermektedir. Aslında, bitkinin aktif bireylerde ve sporcularda vücut kompozisyonunu veya kişinin performansını geliştirip geliştirmediği konusunda da araştırmalar oldukça sınırlıdır. Yapılan bir çalışma tribulus takviyelerinin elit erkek rugby oyuncularının performansını nasıl etkilediğini incelemiştir. Erkekler, beş haftalık ağırlık eğitimleri boyunca takviye kullanmıştır. Bununla birlikte, çalışmanın sonunda, demir dikeni kullananlar ve plasebo alanlar arasında güç veya vücut kompozisyonundaki gelişmelerde herhangi bir farklılık görülmemiştir. Bir başka çalışmada, tribulus takviyesini bir egzersiz programı ile aldıktan sekiz hafta sonra vücut kompozisyonunu, gücünü veya kas sağlamlığını bir plasebodan daha fazla iyileştirmediği bulunmuştur.

Yorum yap

ÇOBAN ÇÖKERTEN İle Erken Boşalma Ve İktidarsızlık

Yorum yap

ÇOBAN ÇÖKERTEN İle Erken Boşalma Ve İktidarsızlık

Yorum yap

ÇOBAN ÇÖKERTEN İle EBV, Enfeksiyöz Mononükleoz Ve Kısırlık

Yorum yap

ÇOBAN ÇÖKERTEN İle Kısırlık

Bitkisel ürünler |Bitkisel İlaçlar |Alternatif Tıp | Doğal Tedavi | Gökçek Şifa | Hastalıklarla İlgili Bilgiler
                  Youtube Kanalımızı Takip Edin | Facebok Sayfamızı Takip Edin

Yorum yap

ÇOBAN ÇÖKERTEN İle Baş Ağrısı Ve Yorgunluk

Bitkisel ürünler |Bitkisel İlaçlar |Alternatif Tıp | Doğal Tedavi | Gökçek Şifa | Hastalıklarla İlgili Bilgiler

Yorum yap

ÇOBAN ÇÖKERTEN VE HAYIT İle Çocukları Oldu

Yorum yap

ÇOBAN ÇÖKERTEN İle Halsizlik

Yorum yap

ÇOBAN ÇÖKERTEN İle Jinekomasti

Yorum yap

ÇOBAN ÇÖKERTEN İle Azosperm

Yorum yap

ÇOBAN ÇÖKERTEN İle Azosperm

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X