Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Udi hindi yaği, Agarwood, Ödağacı, Aquilaria agallocha, Aloexylum agallochum, Agallochum officinale, Agallochi verum

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Udi hindi yaği, Agarwood, Ödağacı, Aquilaria agallocha, Aloexylum agallochum, Agallochum officinale, Agallochi verum

UDİ HİNDİ YAĞI Satışa Sunulmuştur.
    https://www.gokcekmarket.com/urun/udi-hindi-yagi
    UDİ HİNDİ YAĞI FAYDALARI
    Mikropları atıcı özelliği vardır.
    Boğaz ağrılarını gidermektedir. Boğaz yolunu yumuşatır.
    Burun tıkanıklığı için etkili olmaktadır. Çocuklara ve yetişkinlere udi hindi ile burun damlası hazırlanıp uygulanabilir.
    Bademcik iltihabı ve genel iltihaplanma söz konusu olduğunda udi hindi yağı etkili olacaktır.
    Balgam problemlerinde udi hindi yağı tüketilerek solunum rahatlatılabilir.
    Mide ağrısı yaşadığınız günlerde udi hindi, ağrı kesici olacaktır.
    Hoş kokuya sahip olması nedeniyle ağız kokularını gidermektedir.
    Vücut direncini güçlendirir. Hastalıklardan bedeni korur.
    Vücut direncine olan etkisinden dolayı stresi de yok eder. Daha enerjili ve aktif olmanızı sağlar. Yorgunluğu giderir.
    Kadın ve erkeklerde cinsel duyguları uyandırır.
    Cildi yenileyici özelliğe sahiptir. Cilde maske olarak uygulandığında ölü derileri yok eder ve lekelerin giderilmesini sağlar.
    Hafif yanık ve egzama için tercih edilen bir bitkidir.

Udi Hindi,Öd Ağacı, Agar Ağacı Araştırmalar
    Biyoteknoloji Mühendisliği Bölümü, Mühendislik Fakültesi, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi, P.O. Box 50728, Kuala Lumpur, Malezya b Uluslararası Helal Araştırma ve Eğitim Enstitüsü (INHART), E5 2-2, Seviye 2, Blok E5 Mühendislik Fakültesi, Uluslararası İslam Üniversitesi Malezya, P.O. Box 50728, Kuala Lumpur, Malezya c Biyomedikal Bilimler Okulu, Charles Sturt Üniversitesi, Boorooma St, Kilitli Çanta 588, Wagga Wagga, NSW 2678, Avustralya

Etnofarmakolojik ilgi: Aquilaria spp. (Agar Ağacı(Udi Hindi)) yüzyıllardır Ayurveda ve Geleneksel Çin Tıbbının bir parçası olmuştur. Agar Ağacı ayrıca Güneydoğu Asya ülkeleri, Bangladeş ve Tibet'te geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Yaygın kullanımları arasında eklem ağrısı, alevlenmeye bağlı rahatsızlıklar ve ishalin yanı sıra uyarıcı, yatıştırıcı ve kardiyo koruyucu bir ajan bulunur. Bu yazıda, fitokimya, etnomedikinal kullanım, farmakolojik aktiviteler ve ilaçların güvenliğine genel bir bakış sunmayı hedefliyoruz. Aquilaria spp. Sağlığa yararlı bileşiklerin bir kaynağı olarak potansiyel kullanımını daha fazla değerlendirmek için bir kanıt temeli olarak. Materyaller ve yöntemler: Dergilerden, kitaplardan, raporlardan ve elektronik aramalardan (Google Scholar,

Biyolojik inceleme alanında, bilim camiasının ilgisini modern araçlar kullanarak iddiaları araştırmaya teşvik etti. Bu, son yıllarda, özellikle anti-diyabetik dahil olmak üzere agar ağacının farmakolojik eylemlerini tanımlayan bilimsel yayınların sayısındaki artışta kendini göstermektedir (Feng ve diğerleri, 2011; Jiang ve Tu, 2011; Pranakhon ve diğerleri. , 2015; Zulkiflie ve diğerleri, 2013), anti-inflamatuar (Chitre ve diğerleri, 2007; Kumphune ve diğerleri, 2011; Rahman ve diğerleri, 2012; Sattayasai ve diğerleri, 2012; Zhou ve diğerleri, 2008) , anti-kanser (Dahham ve diğerleri, 2014, 2015a; Gunasekera ve diğerleri, 1981; Hashim ve diğerleri, 2014a), anti-depresan (Okugawa ve diğerleri, 1993; Takemoto ve diğerleri, 2008) ve anti - oksidan (Dahham vd., 2014; Han ve Li, 2012; Huda vd., 2009; Kamonwannasit vd., 2013; Miniyar vd., 2008; Moosa, 2010; Nik Wil vd., 2014; Owen ve Jones, 2002; Ray vd., 2014; Sattayasai vd., 2012; Tay vd., 2014) Agar Ağacı(Udi Hindi) bitki materyallerinin faaliyetleri. Reçineyi ararken ayrımcı kesim nedeniyle doğada bu ağaçların azalan sayısı, Sözleşmenin Ek II'sinde Aquilaria cinsini listeleyerek koruma eylemlerine yol açmıştır.

İsimlendirme
    Y.Z.H.-Y. Hashim vd. / Journal of Ethnopharmacology 189 (2016) 331–360 333
    • K562 insan miyeloid lösemi hücreleri
    • MIA PaCa-2 insan pankreas karsinom hücresi
    • AGS mide epitel kanseri hücreleri
    • AVRM yetişkin sıçan ventriküler miyositleri
    • GES-1 insan normal mide epitel hücreleri
    • H9c2 miyoblastları
    • HCT116 kolorektal karsinom hücreleri
    • HeLa servikal karsinom hücreleri
    • Hep G2 insan hepatoselüler karaciğer karsinomu
    • HT29 insan kolon adenokarsinom hücreleri
    • HUVEC insan umbilikal ven endotel hücreleri
    • MCF-7 meme kanseri hücresi
    • P388 lösemi hücreleri
    • PANC-1 pankreas kanseri hücreleri
    • PC3 prostat kanseri hücreleri
    • RPMC sıçan peritoneal mast hücreleri
    • SGC7901 insan mide kanseri hücreleri
    • SMMC7221 insan hepatom hücreleri
    • T24 insan mesane karsinom hücreleri
    • WRL-68 insan normal hepatik hücreleri
    Yasin Aksoy
    Hocam AFRİKA SARDUNYA SETİ ve UDİ HİNDİ YAĞI kullanıyorum SİNÜZİTE çok iyi geldi teşekkür ederim.
    KAYNAK

Halil Güneş
    İki haftadır UDİ HİNDİ YAĞI-BOS ürününü kullanıyorum GENÇLEŞTİM ve ÇOK ENERJİK HİSSEDİYORUM sürekli kullanmaya devam edeceğim Allah razı olsun.
    KAYNAK

aras25aynur
    ALERJİK RİNİT için UDİ HİNDİ YAĞI-BOS kullanıyorum çok faydasını gördüm, kullanmaya devam edeceğim durmak yok.
    KAYNAK

Sultan Durmuş
    UDİ HİNDİ YAĞI-BOS 50 ml. kullandım 250 ml. olanı bugün geldi. Sabah YORGUNLUĞUM AZALDI, KUVVETİM ARTTI. Eşim de yüzümün yorgun sarkık halinin azaldığını söyleyince udi hindi yağı-bos ürünü vesilesi ile olabilir diye size bilgi verdim. Gelişmeleri size yeni iletirim İbrahim beye de teşekkür ederim.
    KAYNAK

Sinan Özyurt
    Benim ve eşimin bir türlü geçmeyen BURUN TIKANIKLIĞI rahatsızlığım vardı. UDİ HİNDİ YAĞI-BOS ürününü boş burun spreyi şişesine koyup burun deliklerine ikişer fıs gelecek şekilde kullandık Allah'a şükür BURUN TIKANIKLIĞI GİTTİ.
    KAYNAK

Ülkü Çiçek Yaşar
    UDİ HİNDİ YAĞI-BOS kullanarak SİNÜZİTTEN kurtuldum. Koku almam daha çok arttı.
    KAYNAK

Ali Çonaş
    UDİ HİNDİ YAĞI-BOS kullandım HAZIMSIZLIĞIM geçti.
    KAYNAK

Günnur Kutre
    10 gündür UDİ HİNDİ YAĞI-BOS ürününü kullanıyorum. Yıllardır DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ vardı eser kalmadı. Midemde REFLÜ vardı ona da çok şükür iyi geldi.
    KAYNAK

semasterr
    Merhaba ayın 21'inde eşimin testi pozitif çıktı ve o günden itibaren enfekte olma ihtimaline karşı ORMUS GMS ve UDİ HİNDİ YAĞI-BOS ürünlerini günde 3 kez aç karnına içmeye başladım ayın 26'sında benim testim pozitif çıktı. Pozitif çıkmasına rağmen HASTALIĞI ÇOK HAFİF ŞEKİLDE ATLATIYORUM hatta semptomların görülmesi ve kaybolması belirsiz şekilde 24 saat sürdü. Devletin verdiği ilaçları dahi kullanmadım şu an hafif halsizliğim var elhamdülillah çok iyiyim. Sanırım böyle hafif geçmesinde ORMUS GMS ürünün payı çok yüksek teşekkür ediyorum size bundan sonraki süreçte bünyemi güçlendirmek için EKİNEZYA SETİ siparişi verdim.
    KAYNAK

Ülkü Çiçek Yaşar
    UDİ HİNDİ YAĞI-BOS kullanarak SİNÜZİTTEN KURTULDUM koku almam daha çok arttı.
    KAYNAK

Günnur Kutre
    Arkadaşımın DİZİNDE KİREÇLENME vardı ona da UDİ HİNDİ YAĞI-BOS kullanmasını söyledim bugün bana Allah senden razı olsun dedi artık dizindeki kireçlenme geçmiş.
    KAYNAK

Günnur Kutre
    DİŞİM SALLANIYORDU, UDİ HİNDİ YAĞI-BOS kullandım iyileşti diş doktoruna gittim doktor bile şaşırdı ben de UDİ HİNDİ YAĞI-BOS kullandığımı söyledim dişimi kaybetmedim dolgu yaptırdım.
    KAYNAK

38.kzbn
    UDİ HİNDİ YAĞI-BOS ürününü kullanıyorum ben SİNİRLİ BİR YAPIYA SAHİBİM gün içinde kullanıyorum kısaca doping en azından çevremi üzmüyorum kullanmaya devam ediyorum. Doktoralar teşhis koyar Gökçek Şifa ise şifa verir o kadar.
    KAYNAK

Konu mert tarafından (https://bitkiseltedavi.net/vb5/member/685-mert Saat 02 Aralık 2020, 14:27 ) değiştirilmiştir.

Udi Hindi ve Udi Hindi Yağının Faydaları Nelerdir?

​​Doğu Asya, Malaya adaları ve Hindistan’da yetişen bir ağaç olan udi hindi özellikle Keşmir ve Çin’de yetişir. Udi hindi yağı faydalarını da aşağıda yazdık. Yaz, kış yapraklarını dökmez. Meyveler, armut biçimindedir. Odun kısımları kullanılır. Udi hindi'nin diğer bir adı öd ağacıdır. Udi Hindi Yağı Türkiye'de az biliniyor. Bu bitkiye “Kust i Hindi” denildiği gibi, eskiden tüccarların deniz yoluyla Arap ülkelerine getirmelerinden dolayı da “Kust i Bahri” denilmiştir. Udi hindi'nin beyaz cinsine “Kustı bahei, siyah cinsine de 'Kust-i Hindi' denilmiştir. Udi Hindi’nin kökü, dalları ve kabuğu hoş kokulu bir ağaçtır. Kokusu keskindir, şifalı zencefil kokusuna yakın ve reçinemsidir. Bazı ülkelerde (Âzerbaycan) çok kullanılır.

Ûdi Hindi ve Yağının Faydaları Nelerdir?
    Peygamberimiz (s.a.v), “Tedavilerin en iyisi hacamat ve ûdi hindi ile yapılandır” buyurmuştur. Kronik bronşit, astım hastaları için şifa kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mesane yani idrar torbasının iltihabına ve böbrek iltihabına karşı faydalıdır. Boyun, sırt, bacaklar ve elleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun hemen hemen her yerinde gelişebilen ağrılara çok faydalıdır. Safra ve böbrek taşlarını eritir. Udi hindi tozunu zeytinyağı ile karıştırıp udi hindi yağı elde edebilirsiniz. Bu yağı ise cilt yanıklarına ve egzama kaşıntılarına karşı kullanabilirsiniz. Udi hindi tozunu bal şerbetine ilave ederek tüketebilirsiniz. Ağrı kesici özelliğini gösterecektir. Özellikle baş ağrısına.

Kan temizleyen damar açan özelliğinden dolayı kalp kan-damar sistemi için şifalıdır. Boğaz ağrılarına (Bademciğin iltihablanması ve şişmesine) Öksürük ve Akciğer Hastalıklarına çok faydalıdır. Bu tür rahatsızlıklarda ûdi hindî alınır öğütülür ve biraz suyla ıslatılarak burna çekildiğinde faydalı olur. Baş ağrısına da fayda eder. Balgam problemlerinde udi hindi tüketilerek solunum rahatlatılabilir. Mide ağrısı yaşadığınız günlerde udi hindi, ağrı kesici olacaktır. Daha enerjili ve aktif olmanızı sağlar. Yorgunluğu ve halsizliği giderir. Kroniki gastrit ve kolite karşı faydaldır, romatizma ve romatizmal poliartrite karşı mükemmeldir. Kadın ve erkeklerde cinsel duyguları uyandırır.

Kendi tecrübemi anlatacak olursam; Udi Hindi yağını bir hafta kadar her gün bir tatlı kaşığı içtim. Midemde şişkinlik vardı. Mideyi rahatlatıyor fakat çok acıktırıyor. Diyelim ki yemeği biraz fazla yediniz. Şişkinlik ve hazımsızlık oldu. Hemen 1 tatlı kaşığı udi hindi tüketin. Çok zaman geçmeden bağırsaklar çalışmaya başlar. Ülser için çok fayda gördüklerini bize anlatanların sayısı az değil. Udi hindi tozu ve bal ile enfeksiyon günlerinde evinizde en iyi ve doğal antibiyotiği elde edebilirsiniz. İnsan için mide ve bağırsaklar çok önemlidir. Çünkü; Mide ve bağırsaklar tedavi edilirken, tüm vücut tedavi görmüş olur. Çünkü, Allah'ın yarattığı mükemmel mekanizma böyle çalışır. Eski hekimler udi hindi ameliyatı yaparlardı. Hastada kist çıban ur varsa içten, udihindi verirlerdi. İki aya kitleden eser kalmazdı. Nasıl ki sülük için ameliyat yapar denir aynen onun gibi Udihindi gizli ameliyat yapar. Bedende nerde bir kist varsa içten eritir. Kanser hastalarında en güvenli ameliyat yöntemi. Udi Hindi Yağı Nasıl Yapılır?

Yorum yap

Udi Hindi nedir: Udi Hindi faydaları nelerdir?

Udi Hindi bitkisi Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tarafından da tavsiye edilen şifalı otlar arasında yer alır. faydaları saymakla bitmeyen bu bitkinin farklı kullanım yöntemleri bulunmaktadır. Udi bitkisi hakkında nerelerde yetişir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir, neye iyi gelir soruları sıkça soruluyor. Udi Hindi, Doğu Asya topraklarında yetişen bir ağaçtan elde ediliyor.P

Hadîs-i Şerîf; ‘Tedavilerin en iyisi hacamat ve udi hindi ile tedavidir.’Udi Hindi, Doğu Asya topraklarında yetişen bir ağaçtan elde edilmektedir. Çin’de yoğun olarak görülen bu ağaç, her mevsim Yaprakları bulunan ve mevsim geçişlerinden etkilenmeyen bir türdür. Türkiye’de Udi Hindi’nin yetiştirilme amacı ise süs bitkisi olarak kullanmasıdır. Ancak Udi Hindi, yalnızca bir süs bitkisi olmakla kalmayıp, birçok hastalığa iyi gelen eşsiz bir şifa deposu olma özelliğine sahiptir.

Udi Hindi’nin özellikleri
      Udi hindi tütsüsü; bu ağacın odun kısmı ve kabukları ateşte yakıldığında etrafa hoş bir koku yaymaktadır.
      Udi Hindi, çok eski zamanlarda tüccarlar tarafından, Arap ülkelerine getirilmiş bir bitkidir. Bu nedenle bir diğer adı da ‘Kust-i Bahri’dir (Aquilaria agallocha). Beyaz renkte olanları bu adla anılırken siyah olanlarına ise ‘kust-i hindi’ denir.
      Udi hindi bitkisinin bilinen bir diğer adı da ‘öd ağacı’dır.
      Udi hindi, koku alanında ve tıpta kullanılan bir bitkidir.

Udi Hindi Faydaları
      Udi hindi tozu, bal ile karıştırıldığında antibiyotik özelliğine sahip olup enfeksiyon hastalıklarında fayda sağlamaktadır.
      Mikropları atar.
      Boğazı yumuşatır ve boğaz ağrılarına iyi gelir.
      Burun tıkanıklığı için de etkilidir. Çocuklara ve yetişkinlere udi hindi ile burun damlası hazırlanıp uygulanabilir.
      Bademcik iltihabı ve genel iltihaplanma durumlarında udi hindi otu etkili olmaktadır.
      Balgam sorunu yaşayanlar, udi hindi tüketerek solunum yolunu rahatlatılabilirler.
      Mide ağrısında etkilidir.
      Hoş bir kokuya sahip olması nedeniyle ağız kokularını giderir.
      Vücut direncini güçlendirip bedeni hastalıklara karşı korur.
      Stresi, yorgunluğu gidererek vücuda enerji verir.
      Cildi yeniler. Maske olarak uygulandığında ölü derileri atar ve lekelerin giderilmesini sağlar.
      Hafif dereceli yanıklar ve egzama hastalığında tercih edilen bir bitkidir

Yorum yap

Ödağacı (Ud Hindi) Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması
        Bitki Adı: Ödağacı (Ud Hindi)

Latincesi: Aquilaria agallocha (Aloexylum agallochum, Agallochum officinale, Agallochi verum)
        Diğer Adları: Hindistan ödağacı, Ud-i hindi, Kust-i bahri

Detaylı Açıklama:
        Ikiçenekliler sinifinin, Thymelaeaceae familyasindan; Dogu Asya ve Malaya adalarinda yetisen bir agaçtir. Yaz, kis yapraklarini dökmez. Meyveler, armut biçimindedir. Agacin odunu ve kabugu
        yarilinca, hos bir koku verir. Çogunlukla tütsü yapmakta kullanilir.
        Hindçini ve Dogu Hint adalarinda yetisen büyük agaçlardir. Odun kisimlari kullanilir. Kokusu kuvvetli, baharli ve reçinemsidir. Dini törenlerde tütsü seklinde yaygin olarak kullanilir.
        Uçucu yag ve rezin tasir.
        Bitkinin yapraklarindan çikarilan özsuyu güneste kurutulmasiyla ya da suni olarak isitilma yöntemiyle yogunlastirilir. Bu islemin sonunda bitki siyah parlak kütleler halinde kalir.Bu madde sari sabir adini almistir.

Kullanimi:
        Kalin bagirsaga etkili bir müshildir. Öd agaci sivisi, pigment ve haserat ilaçlari yapiminda kullanilir. Agacin kabugu yakilinca hos koku vermesi dolayisiyla tütsü yapmakta kullanilmaktadir.
        Tütsü halinde antiseptik olarak kullanilmaktadir.
        Bogaz agrisi (bademcik iltihabi) için ud hindi kaynatilip gargara yapilir veya dögülerek tülbentten elenir. Bogaza üflenir.
        Yine bogaz agrisi (bademcik iltihabi) için ud hindi 24 saat suda birakilir. Bu su ile gargara yapilir.
        Bademcik iltihabinda buharinin veya tütsüsünün burna çekilmesi önerilmektedir.
        Zatülcenb (akciger zari iltihabi, ampiyem) için suyu faydalidir.

Yorum yap

Agarwood

Diğer İsimler: Aquilaria agallocha / Aquilaria malaccensis, Oud, Oudh, oodh, agar, aloeswood, Agalocha, lign-aloes, Chann crassna, Agar, agor / agoro gach (আগর গাছ), chénxiāng (沉香), Cham Heong, jinkō (沈香), ཨ་ ག་ རུ་, sasi, sashi, gaharu, ghara, Mai Krişna (ไม้ กฤษณา), Akil (அகில்), Mai Ketsana (ໄມ້ ເກດ ສະ ໜາ), Şeyhwae, Walla Patta (වල්ල පට්ට). Agarwood, bir tür küfle enfekte olduklarında, Aquilaria ve Gyrinops ağaçlarında (güneydoğu Asya'ya özgü geniş yapraklı yapraklılar) oluşan karanlık reçineli bir öz odundur. Enfeksiyondan önce, öz odun kokusuzdur, nispeten hafif ve açık renklidir; Bununla birlikte, enfeksiyon ilerledikçe, ağaç, saldırıya yanıt olarak koyu aromatik bir reçine üretir ve bu da çok yoğun, koyu, reçine içine gömülmüş bir öz odun ile sonuçlanır. Agarwood kullanır iken dikkat edilmesi gerekenler

• Hamileler veya emziren kadınlar, agarwood dahil olmak üzere esansiyel yağlar kullanmadan önce mutlaka bir doktora başvurmalıdır.
          • Agarwood esansiyel yağının topikal olarak uygulanması güvenli olarak kabul edilir, ancak uçucu yağların taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi ve önce bir yama testi yapılması her zaman en iyi uygulamadır.
          • Önlemler Aromaterapi bakın .
          Sağlık Faydaları ve Agarwood'un kullanımı

• Vücudu yatıştırır, yıkıcı ve negatif enerjileri ortadan kaldırır, gelişmiş farkındalık sağlar, korkuyu azaltır, canlılık ve uyum duygusunu çağrıştırır ve zihinsel işlevselliği artırır.
          • Nevrotik ve takıntılı davranışları kolaylaştırır ve evinizde uyum ve denge yaratmaya yardımcı olur
          • Son derece psikoaktif
          • Meditasyon için, aydınlanma
            • derin sükunet ve rahatlama getiriyor.
            • ilham vermek için usta ustalar tarafından önerilen ve meditasyon için zorunlu sevgi.
            • aşkınla bağlantı kurmak, ruhu, insan bedenini ve bilincini uyararak.
            • Duaların agarwood tütsünün kokulu dumanı ile yükseldiği ve namazı Yaratan'a taşıdığı söylenir. Melekler kokuya ve Oud dumanına çekilir. İşte bu yüzden Müslümanlar, Oud ahşabını yakmayı ve evlerini Perşembe gecelerinde, hafta sonlarının en kutsallarını tökezlemeyi severler.
            • Budistler cehaletin dönüşümü için agarwood kullanıyorlar.
            • Tibet rahipleri, zihni ve ruhu yıkmak için enerjiyi aktarmak için kullanırlar.
            • Sufiler ve Japon şamanlar ezoterik ayinlerinde agarwood yağı kullanıyorlar. zihinsel berraklığı geliştirmeye yardımcı olur, tüm ruhani sistemi sakinleştirirken üçüncü gözü ve üst çakraları açar.
          • Tıbbi olarak agarwood bir tonik, afrodizyak, diüretik, epilepsi, antimikrobiyal, karminatif, anti-astmatik rahatlatır.
          • Sinir bozuklukları, sindirim, bronşial şikayetler, çiçek hastalığı, romatizma, doğum sırasında ve sonrasında hastalık, sindirim ve solunum sistemlerinde spazmlar, ateş, karın ağrısı, astım, kanser, kolik, ishal, mide bulantısı, regürjitasyon, yaşlılarda güçsüzlük, nefes darlığı, titreme, genel ağrı ve karaciğer sirozu. Aynı zamanda diğer ilaçlar için bir yönetmen veya odakçı olarak hareket eder.
          • Kanser: Bir Agarwood bileşiği, mide kanseri hücreleri için bir hücre öldürücü ajan olarak potansiyel gösterdi. Akciğer ve mide tümörleri için bir tedavi olarak kullanılmıştır.
          • Diüretik fonksiyonu: Agarwood esansiyel yağının idrar söktürücü özelliği vardır, bu da daha sık idrara çıkmayı ve aynı zamanda üretilen idrar miktarını arttırır. Bu, agarwood esansiyel yağının vücudu toksinlerden arındırmak ve çok sayıda şikayete yol açabilecek aşırı tuz ve ürik asidi temizlemek için kullanılabileceği anlamına gelir.
          • Sindirim fonksiyonu: Agarwood esansiyel yağı yüzyıllar boyunca bir dizi sindirim sorununu tedavi etmek için kullanılmıştır. Agarwood, midede oluşan utanç verici ve acı verici gazların giderilmesine yardımcı olan ve aynı zamanda eğilimli olanlar için herhangi bir gaz birikimini önleyen karbonhidrat ve mide özelliklerine sahiptir.
            • Karnına masaj yapıldığı zaman, Agarwood esansiyel yağının ayrıca sindirim asitleri ve mide sularının salgılanmasını desteklediği ve hazımsızlık ve şişkinliği giderdiği söylenir.
            • Japon araştırmaları, Agarwood yapraklarının, doğal bir müshil olarak davranacak bir çayda kullanılabileceğini göstermiştir.
          • Cilt: Agarwood esansiyel yağı aynı zamanda genel bir cilt toniği olarak kullanılır ve cildi beslemesine ve bir dizi cilt rahatsızlığını tedavi etmesine yardımcı olabilir. Agarwood esansiyel yağı, hasar görmüş cilt hücrelerini onarmaya ve her gün karşılaştığımız serbest radikallerin neden olduğu hasarla savaşmaya yardımcı olur. Kırışıklıklar ve yaş işaretleri gibi yaşlanma belirtilerinin çoğu agarwood esansiyel yağı ile tedavi edilebilir. Yüz cildinizin tonunu ve rengini iyileştirmek için normal yüz temizleyicinize bir damla agar ağacı yağı ekleyin.

Yorum yap

Aquilaria spp. (A) çiçekler (A. malaccensis), (B) meyveler (A. malaccensis), (C) bir plantasyondaki ağaçlar (A. malaccensis), (D) yapraklar (A. subintegra), (E) Agar Ağacı (reçine) oluşumu (A. malaccensis) ve (F) reçine emdirilmiş ağaç yongaları (farklı Aquilaria türlerinin karışımı) (Fotoğraf: P. Abbas, 2010, Kajang, Selangor, Malezya).

Yetkililer tarafından yaptırım. Bugüne kadar, bilimsel tabanlı Agar Ağacı derecelendirme sistemi geliştirmek için birçok çaba olmuştur (Hidayat ve diğerleri, 2010; Ismail ve diğerleri, 2014, 2012; Najib ve diğerleri, 2012). Bununla birlikte, sistem agar odunun hala öznel derecelendirmeye tabi tutulduğu endüstride rutin olarak kullanılmamıştır. Tıbbi alanda, agar ahşabın gerçekliği, bakılan farmasötik etkileri tehlikeye atabileceğinden özellikle önemlidir. Bu amaçla, izleme ve kolluk kuvveti dışında; Bütünlük uygulaması, Agar Ağacı endüstrisi tarafından, tağşiş ve ikame probleminin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak benimsenmelidir.

Udi Hindi,Öd Ağacı, Agar Ağacı Araştırmalar
            Biyoteknoloji Mühendisliği Bölümü, Mühendislik Fakültesi, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi, P.O. Box 50728, Kuala Lumpur, Malezya b Uluslararası Helal Araştırma ve Eğitim Enstitüsü (INHART), E5 2-2, Seviye 2, Blok E5 Mühendislik Fakültesi, Uluslararası İslam Üniversitesi Malezya, P.O. Box 50728, Kuala Lumpur, Malezya c Biyomedikal Bilimler Okulu, Charles Sturt Üniversitesi, Boorooma St, Kilitli Çanta 588, Wagga Wagga, NSW 2678, Avustralya

Etnofarmakolojik ilgi: Aquilaria spp. (Agar Ağacı(Udi Hindi)) yüzyıllardır Ayurveda ve Geleneksel Çin Tıbbının bir parçası olmuştur. Agar Ağacı ayrıca Güneydoğu Asya ülkeleri, Bangladeş ve Tibet'te geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Yaygın kullanımları arasında eklem ağrısı, alevlenmeye bağlı rahatsızlıklar ve ishalin yanı sıra uyarıcı, yatıştırıcı ve kardiyo koruyucu bir ajan bulunur. Bu yazıda, fitokimya, etnomedikinal kullanım, farmakolojik aktiviteler ve ilaçların güvenliğine genel bir bakış sunmayı hedefliyoruz. Aquilaria spp. Sağlığa yararlı bileşiklerin bir kaynağı olarak potansiyel kullanımını daha fazla değerlendirmek için bir kanıt temeli olarak. Materyaller ve yöntemler: Dergilerden, kitaplardan, raporlardan ve elektronik aramalardan (Google Scholar, Elsevier, PubMed, Read Cube, Scopus, Springer ve Web of Science) ve diğer ilgili web sitelerinden literatür özetleri ve tam metin makaleler araştırılır , analiz edildi ve bu incelemeye dahil edildi. Sonuçlar: Agar Ağacı(Udi Hindi) bitki materyalleri üzerine yapılan bir literatür araştırması, bunların seskiterpenler, 2 (-2-feniletil) -4H-kromen-4-on türevleri, genkwaninler, mangiferinler, iriflofenonlar, kabakgiller, terpenoidler ve fenolik asitler içerdiğini göstermiştir. Ham özütler ve izole edilmiş bileşiklerin bazıları, anti-alerjik, anti-enflamatuar, anti-diyabetik, anti-kanser, anti-oksidan, anti-iskemik, anti-mikrobiyal, hepa toprotektif, laksatif ve sivrisinek öldürücü özellikler ve santral üzerinde etkiler sergiler. gergin sistem. Agar Ağacı bitki materyalleri, test edilen dozlara göre güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, agar odun tütsü yakılmasından kaynaklanan duman da dahil olmak üzere malzemelerin toksisitesi ve güvenliği daha fazla araştırılmalıdır. Gelecekteki araştırmalar, uygun kimyasal karakterizasyon ile biyoaktif bileşiklerin biyo-kılavuzlu izolasyonuna ve ilaç keşfine yönelik altta yatan mekanizmaların araştırılmasına yönelik olmalıdır. Sonuçlar: Agar Ağacı(Udi Hindi) bitki materyallerinin geleneksel tıbbi kullanımı, farmakolojik özelliklerine dair ipuçları sağlamıştır. Gerçekten de, Agar Ağacı şu anda çok sayıda biyoaktif bileşik içerir.

Kısaltmalar: CITES, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin İçeriği; IUCN, Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği; O2 ‾, süperoksit anyon; HO, hidroksil radikali; ABTS, 2,2′-azinobis- (3-etilbenzotiyazolin-6-sülfonik asit; AChE, asetilkolinesteraz; ALP, alkalin fosfataz; ALT, alanin transaminaz; AMPK, 5 ′ adenozin monofosfat ile aktive edilmiş protein kinaz; AST, aspartat transaminaz; cAMP, siklik adenozin monofo sfat; cm, santrimetre; CMC-Na, karboksimetilselüloz-sodyum; CUPRAC, bakır indirgeyici antioksidan kapasitesi; ddH2O, çift damıtılmış su; DCM, diklorometan; DEET, N, N-dietil-meta-toluamid; DPPH, 2,2-difenil-1-pikrilhidrazilradikal; EC50,% 50 test organize ettiklerini; EC90,% 90 test organize ettiklerini; ED50,% 50 test organizasyonlarını etkili doz; FRAP, demir indirgeyici antioksidan güç; GAE / g DW, gram kuru ağırlık başına gallik asit eşdeğerleri; GC-MS, gaz kromatografisi kütle spektrometrisi; h, saat; HbA1c, glikosile hemoglobin; IC50, yarı maksimum inhibitörleri; ICR, Imprinting Control Regions ücret; LC50, ölümcül ölüm% 50 test organizasyonları; LC90, % 90 te ölümcül st organizasyonları; LPS, lipopolisakkarit; m, metre; MBC, minimum bakteri öldürücü; MIC, minimum inhibitör; MRSA, metisilin dirençli Staphylococcus aureus; MTT, 3- (4,5-dimetiltiyazol-2-il) -2,5-difeniltetrazolyum bromür; NMR, nu açık manyetik rezonans; NO, nitrik oksit; ağızdan uygulama için p.o., os başına (Latin); QE / g DW, kuru gram ağırlık başına quercetin eşdeğeri; RT, oda sıcaklığı; SRB,

1. Giriş
            Agar Ağacı(Udi Hindi) (aloeswood veya eaglewood olarak da bilinir) normalde Aquilaria, Gonystylus ve Gyrinops ağaçlarında oluşan yoğun, ağır ve hoş kokulu reçineli ahşabı ifade eder. Swee'ye (2008) göre, "Agar Ağacı " terimi, emprenye edilmemiş ağaçlardan en azından kısmen tıraşlanmış reçine emdirilmiş ahşap parçalarını ifade eder. Bu inceleme boyunca, "agar odunu" terimi, aksi belirtilmedikçe yukarıdaki tanımları ifade eder. "Öz odun" terimi, bu çalışma için incelenen birçok literatüre göre "Agar Ağacı(Udi Hindi)" ile dönüşümlü olarak da kullanılmaktadır. Farmakolojik aktivitelere özellikle atıfta bulunarak kullanılacak doğru terim hakkında daha fazla tartışma, bu incelemenin 6.1. Agar Ağacı(Udi Hindi)en iyi doğal tütsü olarak kabul edilir ve yüzyıllardır birçok toplulukta kültürel, dini ve tıbbi amaçları yerine getirmek için kullanılmıştır. Birçok isimle bilinir; Endonezya ve Malezya'da "gaharu", Japonya'da "jin-koh", Çin'de "chen hsiang" veya "chenxiang", Hindistan'da "agar" (Sanskritçe "aguru" dan), Kore'de "chim-hyuang" olarak adlandırılır. , Tayland'da 'kritsana noi', Vietnam'da 'tram huong', Fransızca'da 'bols d′agle', 'bols d′aloes', 'calambac' veya 'ca lambour' ve Orta Doğu'da 'ud' (Burkill, 1935; Ng ve diğerleri, 1997; Sidiyasa, 1986). Daha önce, en azından Malay dilinde, Agar Ağacı(Udi Hindi)ağacı "karas" veya "kekaras" olarak bilinirken, "gaharu" ağır kokulu odun anlamına gelir (Burkill, 1935). Bununla birlikte, mevcut uygulamada, "Agar Ağacı " terimine benzer şekilde, hem ağaca hem de onun reçinesine atıfta bulunmak için genel terim olarak "gaharu" kullanılmaktadır. Agar ahşabına olan ekonomik ilgi her zaman, yaralanmaya tepki olarak sap dokularında oluşan patolojik ağır ve yoğun reçine emdirilmiş ahşaba yönelik olmuştur. Agar Ağacı(Udi Hindi)ağaçlarında reçine oluşumu ve sızması bu incelemenin kapsamı dışındadır. Kısaca, reçine patolojik, yaralayıcı ve patolojik olmayan mekanizmalarla gelişebilir (Ng ve diğerleri, 1997). Bu mekanizmalar, ekili agar odun ağaçlarında reçine oluşumunu indüklemek için aşılama veya indüksiyon tekniklerinin temelini oluşturmuştur; gövdeye fiziksel penetrasyon (yaralama), bir mikrobiyal (esas olarak mantar) karışımın yerleştirilmesi (patoloji) ve ağacın uygulanan strese tepkisi (patolojik olmayan). Agar Ağacı(Udi Hindi)ağaçlarının ksileminde yapay bir yara oluşturarak Agar Ağacı(Udi Hindi) reçinesi üretme yöntemi patentlenmiştir (Blanchette ve van Beek, 2005). Agar Ağacı(Udi Hindi) reçine oluşumunun çeşitli yönleri hakkında daha fazla tartışmaya Xu ve ark. (2013), Mohamad ve Zali (2010) ve Bhore ve Kandasamy (2013).
            Kokulu ahşabın Arap, Çin ve Japon kültürleri gibi dünyadaki kültürlerle birçok bağı vardır ve ayrıca Budizm, Hristiyanlık, Hinduizm ve İslam'daki dini tarih, ritüeller ve törenler ile de ilişkilidir (Barden ve diğerleri, 2000) . Bununla birlikte, Agar Ağacı(Udi Hindi) bitkisinden elde edilen diğer materyaller, Çin, Tibet, Unani ve Ayurveda ilaçları gibi Güneydoğu Asya topluluklarının geleneksel tıp uygulamalarında da önemli kullanım alanları bulmuştur (Barden ve diğerleri, 2000; Blanchette ve van Beek, 2005).

Biyolojik inceleme alanında, bilim camiasının ilgisini modern araçlar kullanarak iddiaları araştırmaya teşvik etti. Bu, son yıllarda, özellikle anti-diyabetik dahil olmak üzere agar ağacının farmakolojik eylemlerini tanımlayan bilimsel yayınların sayısındaki artışta kendini göstermektedir (Feng ve diğerleri, 2011; Jiang ve Tu, 2011; Pranakhon ve diğerleri. , 2015; Zulkiflie ve diğerleri, 2013), anti-inflamatuar (Chitre ve diğerleri, 2007; Kumphune ve diğerleri, 2011; Rahman ve diğerleri, 2012; Sattayasai ve diğerleri, 2012; Zhou ve diğerleri, 2008) , anti-kanser (Dahham ve diğerleri, 2014, 2015a; Gunasekera ve diğerleri, 1981; Hashim ve diğerleri, 2014a), anti-depresan (Okugawa ve diğerleri, 1993; Takemoto ve diğerleri, 2008) ve anti -oksidan (Dahham vd., 2014; Han ve Li, 2012; Huda vd., 2009; Kamonwannasit vd., 2013; Miniyar vd., 2008; Moosa, 2010; Nik Wil vd., 2014; Owen ve Jones, 2002; Ray vd., 2014; Sattayasai vd., 2012; Tay vd., 2014) Agar Ağacı(Udi Hindi) bitki materyallerinin faaliyetleri.Reçineyi ararken ayrımcı kesim nedeniyle doğada bu ağaçların azalan sayısı, Sözleşmenin Ek II'sinde Aquilaria cinsini listeleyerek koruma eylemlerine yol açmıştır.

İsimlendirme
            Y.Z.H.-Y. Hashim vd. / Journal of Ethnopharmacology 189 (2016) 331–360 333
            • K562 insan miyeloid lösemi hücreleri
            • MIA PaCa-2 insan pankreas karsinom hücresi
            • AGS mide epitel kanseri hücreleri
            • AVRM yetişkin sıçan ventriküler miyositleri
            • GES-1 insan normal mide epitel hücreleri
            • H9c2 miyoblastları
            • HCT116 kolorektal karsinom hücreleri
            • HeLa servikal karsinom hücreleri
            • Hep G2 insan hepatoselüler karaciğer karsinomu
            • HT29 insan kolon adenokarsinom hücreleri
            • HUVEC insan umbilikal ven endotel hücreleri

Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticareti (CITES) (UNEP-WCMC (Comps.), 2014). Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi, Aquilaria crassna'yı kritik olarak tehlike altında, Aquilaria malaccensis ve Aquilaria sinensis ise savunmasız olarak listelemiştir (Asya Bölgesel Çalıştayı (Asya Bölgesel Çalıştayı Koruma ve Sürdürülebilir Yönetimi) Ağaçlar, 1996)). Bu duruma yanıt olarak, Agar Ağacı reçinesi oluşumunun yapay indüksiyonu ile sürdürülebilir agar odun ekimi ve yönetimi uygulanmıştır. Bu, çeşitli katma değerli ürünlerin geliştirilmesi için fırsatlar sağlayan Agar Ağacı fabrikasının farklı bölümlerinin hazır bir şekilde tedarik edilmesini sağlamıştır. Önceki literatür reçineli ahşabın fitokimyası ve bir dereceye kadar reçineli ağaçtan üretilen yağ üzerinde yoğunlaşsa da (Ishihara ve diğerleri, 1991a, 1991b; Jain, 1959; Na kanishi ve diğerleri, 1981, 1983, 1984; Varma et al., 1965; Yoneda et al., 1984), Agar Ağacı bitkisinin farklı kısımlarının bileşikleri ve biyoaktiviteleriyle ilgili güncel çalışmalara ilişkin literatürü gözden geçirme, belirli türlere, yani Aquilaria'ya odaklanan mevcut yayınlarla çok sınırlıdır. agallocha (Alam ve diğerleri, 2015) ve Aqui laria sinensis (Li ve diğerleri, 2014). Başka bir derleme Aquilaria spp.'nin farmakolojik özelliklerini bildirmeye çalışmış, ancak sınırlı bilgi sağlamıştır (Jok ve Ku Hamid, 2015). Bu nedenle, bu makale Aquilaria spp.'den türetilen bitki materyallerinin farmakolojik kimyası, etnomedikal kullanımı, farmakolojik aktiviteleri, toksik şehri ve güvenliğine genel bir bakış sağlamayı amaçlamaktadır. Bu inceleme, Agar Ağacı bitki parçalarının, farmasötikler de dahil olmak üzere katma değerli ürünlerin geliştirilmesine yönelik sağlığa yararlı bileşiklerin kaynağı olarak potansiyel kullanımını değerlendirmek için bir platform sağlayacaktır. Dergilerden, kitaplardan, raporlardan ve elektronik aramalardan (Google Scholar, Elsevier, PubMed, Read Cube, Scopus, Springer ve Web of Sci ence) ve diğer ilgili web sitelerinden literatür özetleri ve tam metin makaleler araştırılır, analiz edilir ve bu incelemeye dahil edilmiştir

2. Taksonomi ve botanik profil
            Agar Ağacı bitkileri, Aquilaria, Daphne, Gonystylus, Gyrinops ve Wikstroemia dahil olmak üzere 54 cinse sahip Thymelaea ceae familyası altında sınıflandırılır (The Plant List, 2013). Bu inceleme sadece Aquilaria spp. Tablo 1, Aquilaria cinsine ait toplam 57 bilimsel bitki adından kabul edilen 21 tür adını göstermektedir (The Plant List, 2013). Agar Ağacı (reçine) üreten türler Hindistan'dan doğuya, tüm Güneydoğu Asya ülkeleri dahil Yeni Gine adasına ve kuzey Çin'in güneyindeki Hainan Adası'na kadar bulunur (Persoon, 2008). Aquilaria türünün Agar Ağacı ürettiği bildirilmiştir, Aquilaria beccariana Tiegh., Aquilaria crassna Pierre ex Lecomte, Aquilaria filaria (Oken) Merr., Aquilaria hirta Ridl., Aquilaria khasiana Hallier f., Aquilaria malaccensis Lamk.,
            • MCF-7 meme kanseri hücresi
            • P388 lösemi hücreleri
            • PANC-1 pankreas kanseri hücreleri
            • PC3 prostat kanseri hücreleri
            • RPMC sıçan peritoneal mast hücreleri
            • SGC7901 insan mide kanseri hücreleri
            • SMMC7221 insan hepatom hücreleri
            • T24 insan mesane karsinom hücreleri
            • WRL-68 insan normal hepatik hücreleri

Aquilaria microcarpa Baill., Aquilaria rostrata Ridl. Ve Aquilaria sinensis (Lour.) Spreng. (Ding Hou, 1960; Ng ve diğerleri, 1997). Buna göre, bu türler literatürde, özellikle A. crassna, A. malaccensis ve A. sinensis olmak üzere, türlerin endemik olduğu coğrafi alanlara karşılık gelen yazar bağlarıyla birlikte daha sık görülmektedir. A. crassna esas olarak Çinhindi'de yetişir; A. malaccensis, Malezya, Tayland ve Hindistan'da bulunan bir Indomalezyen türüdür; ve A. sinensis, Çin'de endemiktir (Ng ve diğerleri, 1997). Aquilaria agallocha Roxb ile ilgili önemli miktarda literatür olmasına rağmen. (Hindistan'da endemik), tür adı hala çözümlenmemiştir (The Plant List, 2013). CITES türlerinin indeksi A. agallocha Roxb olarak listelenmiştir. A. malaccensis Lamk ile eşanlamlı olarak. (UNEP-WCMC (Comps.), 2014). Ayrıca A. agallocha, Missouri Botanik Bahçesi web sitesinde (Missouri Bota nical Garden, 2016) geçersiz veya yasal olmayan olarak listelenmiştir. Bu arada, Kew Kraliyet Botanik Bahçesi'nin Tıbbi Bitki Adları Hizmetleri Portalına atıfta bulunarak; A.malac censis, kabul edilen bir bilimsel isimdir, A.agallocha ise Ayurvedik ve Unani Farmakopeleri (Tıbbi Bitki İsimleri Ser vices Portalı, 2016) dahil olmak üzere çeşitli tıbbi bitki referanslarına dayanarak eşanlamlı olarak listelenmiştir. Özellikle etnofarmakolojik olarak ilgili bitkiler için belirsizliklerden ve hatalardan kaçınmak için doğru bilimsel isimlendirme çok önemlidir (Rivera ve diğerleri, 2014). A.malaccensis ve A. agallocha durumunda, alandaki araştırmacılar konunun daha fazla farkında olmalı ve makbuz örneklerini tanınmış herbaryumlarda saklamak ve bitkilerin tanımlanmasına ilişkin kanıtları belgelemek gibi en iyi uygulamalar üzerinde çalışmalıdır (Rivera et al. ., 2014). Aquilaria malaccensis ile ilgili olarak, bazı literatürde Aquilaria malaccensis Lamk olduğu bildirilmiştir. diğerleri bunu Aquilaria malaccensis Lam olarak adlandırırken; ikincisinin daha sık kullanıldığı görülmüştür. Aquilaria malaccensis Lamk. ayrıca Aquilariella malaccensis (Lam.) Tiegh ile eş anlamlıdır. ve Agallochum malaccense (Lam.) Kuntze (Missouri Botanical Garden, 2016; The Plant List, 2013; UNEP-WCMC (Comps.), 2014). Taksonomideki diğer tutarsızlıklar da rapor edilmiştir: (i) A. malaccensis Lam. İle eşanlamlı olan A. malaccensis Benth.'nin yasal olmayan statüde olduğu bildirilmektedir (The Plant List, 2013), (ii) Aquilaria ba naensis P.H. Hô, Aquilaria'nın aksine meşru isimdir

banaense P.H. 1992'de ortografik olarak düzeltilmiş olan Hô (Missouri Botanik Bahçesi, 2016); (iii) Aquilaria crasna Pierre geçersizdir (kabul edilen Aquilaria crassna Pierre ex Lecomte'un aksine) (The Plant List, 2013); (iv) Aquilaria cumingiana (Decne.) Hallier f. Aquilaria cumingiana (Decne.) Ridl'in aksine meşru değildir. (Missouri Botanik Bahçesi, 2016) ve (v) Aquilaria chinenis Spreng. Aquilaria sinensis (Lour.) Spreng'in bir yazım biçimidir. (Bitki Listesi, 2013). Bununla birlikte, Aquilaria chinensis Spreng. Aquilaria sinensis (Lour.) Merr. iken geçersiz olarak listelenir. ve Aqui laria sinensis (Lour.) Gilg, Aquilaria sinensis (Lour.) Spreng'in aksine gayri meşru olarak listelenmiştir. (yasal) (Missouri Botanik Bahçesi, 2016). Bu arada, Aquilaria subintegra (temelde Tayland'da bulunan) (UNEP-WCMC (Comps.), 2014) üzerine yapılan çalışmalar daha az sıklıkla rapor edilmektedir. 334 Y.Z.H.-Y. Hashim vd. / Journal of Ethnopharmacology 189 (2016) 331–360

Aquilaria ağaçları 40 m yüksekliğe ve 60 cm çapa ulaşabilir (Blanchette ve van Beek, 2005). Genellikle optimum güneş ışığı, gölge ve nem ile alçak tropikal ormanlarda bulunurlar. Agar Ağacı üreten türler, "yasemin "inkine benzer küçük bir çiçeğe sahiptir ve meyvesi acıdır (Sitepu ve diğerleri, 2011). Sağlıklı odun beyaz, yumuşak, eşit damarlıdır ve belirli patolojik koşullarda filtre edildiğinde veya reçine ile doyurulduğunda koyu renkli, sert ve ağır ahşapla karşılaştırıldığında yeni kesildiğinde kokusuzdur (Blanchette ve van Beek (2005)). Agar Ağacı (reçine) oluşumu, bu alandaki artan araştırma faaliyetlerine rağmen hala tam olarak anlaşılmamış veya açıklanamamıştır. 'Agar' ağacının daha ayrıntılı bir botanik açıklaması Wang ve diğerleri (2007) raporunda bulunabilir. 1, ticari ve / veya geleneksel amaçlar için kullanılan farklı agar ağacı bitki materyallerini gösterir.

3. Agar Ağacı,Öd Ağacı,Udi Hindi kullanımı ve ticareti

Agar Ağacı , tıbbi, aromatik, kültürel ve dini amaçlarla farklı toplumlarda kullanılan değerli, kereste olmayan bir orman ürünüdür (Swee, 2008). Bununla birlikte, Agar Ağacı ile ilgili klasik literatür, diğer uygulamalar hakkında çok sınırlı bilgi ile, esas olarak yerel geleneksel tıbbi kullanımları hakkında bilgi vermiştir (Guerrero, 1921; Lemmens ve Bunyapraphatsara, 2003; Oyen ve Dung, 1999; Perry ve Metzger, 1980). Bu bölümde agar odununun tıbbi önemi minimum vurgulanarak çeşitli kullanımları açıklanmaktadır. Agar Ağacı'nın etnofarmakoloji yönü, bu incelemenin 4. Bölümünde daha ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
            Agar ağacının çoğunluğu, ahşap (ayrı ayrı satılan katı parçalar), odun yongaları, pullar, toz ve yağ gibi çeşitli ürün türevleri şeklinde ticareti yapılmaktadır. Büyük bir agar odun parçasından, yalnızca% 10-20'si talaş ve pul olarak işlenebilir, geri kalanı toz / toz olarak satılabilir veya yağ damıtma için kullanılabilir (Barden ve diğerleri, 2000). Arap hanelerinde tütsü olarak ve Japonya'daki "koh-doh" tütsü töreninde yüksek kaliteli odun kullanılmaktadır (Compton ve Ishihara, 2004). Odun yongaları, yağın damıtılması, tütsü yapımı, geleneksel Çin ve Kore ilaçlarının üretimi ve tıbbi şarapların hazırlanması için öğütülür (Persoon, 2008; Sitepu ve diğerleri, 2011). Petrol damıtılmasının bir yan ürünü olan atık toz da piyasada çok daha ucuza satılmaktadır (Barden vd., 2000).
            Aquilaria cinsindeki türler (kabul edilen isimler) (The Plant List, 2013). Tür Yazarlığı
            Aquilaria apiculata Merr., 1922
            Aquilaria baillonii Pierre ex Lecomte, 1915
            Aquilaria banaensis P.H. Ho, 1986
            Aquilaria beccariana Tiegh., 1893
            Aquilaria brachyantha (Merr.) Hallier f., 1922
            Aquilaria citrinicarpa (Elmer) Hallier f., 1922
            Aquilaria crassna Pierre ex Lecomte, 1915
            Aquilaria cumingiana (Decne.) Ridl., 1901
            Aquilaria decemcostata Hallier f., 1922
            Aquilaria filaria (Oken) Merr., 1950
            Aquilaria hirta Ridl., 1901
            Aquilaria khasiana Hallier f., 1922
            Aquilaria malaccensis Lam., 1783
            Aquilaria microcarpa Baill., 1875
            Aquilaria parvifolia (Quisumb.) Ding Hou, 1960
            Aquilaria rostrata Ridl., 1924
            Aquilaria rugosa K. Le-Cong ve Kessler, 2005
            Aquilaria sinensis (Lour.) Spreng., 1825
            Aquilaria subintegra Ding Hou, 1964
            Aquilaria urdanetensis (Elmer) Hallier f., 1922
            Aquilaria yunnanensis S.C. Huang, 1985

geleneksel bir parfüm olarak kullanıldığı ülkelerde (Barden vd., 2000). Agar Ağacı parfümleri genellikle hem alkollü hem de alkolsüz taşıyıcılarda hazırlanır ve yağ sabitleyici olarak işlev görür (Sitepu ve diğerleri, 2011). "Attar", Müslümanlar tarafından geleneksel olarak namaz kiyafetleri yapmak için kullanılan, Agar Ağacı yağı içeren su bazlı bir parfüm örneğidir (Yaacob, 1999). Yağ aynı zamanda kozmetiklerin ve sabunlar ve şampuanlar gibi kişisel bakım ürünlerinin üretiminde bir koku olarak da kullanılmaktadır (Chakrabarty ve diğerleri, 1994). Agar Ağacı türevi ürünlerin piyasa değeri, agar odunun sınıflandırmasına veya sınıflandırılmasına bağlıdır; bu, koku gücü ve uzun ömürlülük, reçine içeriği, coğrafi köken ve saflık (yağ için) gibi kümülatif bir faktör tarafından belirlenir (Barden ve diğerleri, 2000) . Aquilaria spp. tütsü ve parfümeri ile sınırlı değildir. Katı agar ağacı parçaları, doğal sanat heykelleri, boncuklar, bilezikler ve kutulara oyulmuştur (Barden ve diğerleri, 2000; Per soon, 2008). A. agallocha'nın odunu dekoratif süs (Çin), 'joss çubukları' (Çin ve Hindistan) ve pire ve bit kovucular (Hindistan) olarak kullanılırken, ağaç kabuğu kağıt üretiminde (Çin) kullanılmıştır (Borris et al. (1988)). Hindistan'da, A. ma laccensis'in odunu fümigasyon için yakıt olarak, kabuk ise kumaş ve ip yapmak için kullanılmıştır. Tayvan'da Agar Ağacı aynı zamanda ham ve Geleneksel Çin Tıbbına (TRAFFIC Doğu Asya-Taipei, TRAFFIC Doğu Güneydoğu Asya, 2005) dayalı hazırlanmış ilaç olarak ticareti de yapılmaktadır. Daha yakın zamanlarda, Malezya merkezli bir Agar Ağacı girişimcisi, Agar Ağacı yapraklarını bisküvi, bitki çorbası, hazır erişte ve bir 'mucize güzellik tozu' bileşenlerine dahil etti (Chen, 2013). Agar Ağacı malzemeleri ayrıca bir merhem (kas ovma) ve mum şeklinde formüle edilmiştir.

3.1. Tağşiş ve ikame
            Agar Ağacı endüstrisi yüksek fiyatı nedeniyle pazar talebini karşılamak ve karı artırmak için tağşiş, yapay ve ikame ürünlerle lekelenmiştir. Toz, sağlıklı (enfekte olmamış) Aquilaria ahşabı ile karıştırıldığı ve çok daha ucuza satıldığı, tağşiş için en duyarlı agar odun maddesidir (Barden ve diğerleri, 2000).
            ("trang" olarak adlandırılır) (Barden ve diğerleri, 2000) diğer reçine üreten türlerden yongalarla karıştırılır. Bu arada, iki tür sahte agar ağacı tanımlanmıştır; (i) balmumu ve diğer malzemelerle karıştırılmış küçük talaş tabakası ile boyanmış düşük kaliteli agar ağacı; ve (ii) sıvı agar ağacı yağı ve alkol karışımı ile emprenye edilmiş düşük kaliteli agar odunu ifade eden “Kara Büyü Ağacı” (An tonopoulou ve diğerleri, 2010). Kullanılmış pillerden demir talaşı ve karbon tozunun da ağırlığı artırmak ve yüksek kaliteli agar ağacına benzerlik yaratmak için kullanıldığı bildirilmiştir (Barden ve diğerleri, 2000). İçinde

Tayvan pazarı, agar odunun kalitesizliği gittikçe yanlış sınıflandırılıyor ve birinci sınıf agar ağacı olarak ikame ediliyor. Chen Hsiang) (TRAFFIC East Asia-Taipei, TRAFFIC East Southeast Asia, 2005). Agar Ağacı yağının ya "lodh" yağı, kerosen, diğer renkli yağlar, diğer kimyasalların bir karışımı ve / veya agar odun aroması veren agar ağacı tozu ile karıştırıldığı da bildirilmiştir (Barden ve diğerleri, 2000). Sentetik Agar Ağacı bileşikleri de geliştirilmiştir. Bununla birlikte, bunlar, bileşik yapısının karmaşıklığı ve sentezleme maliyetinin yüksek olması nedeniyle yüksek kaliteli kokular için hiçbir sentetik ikame bulunmadığından düşük kaliteli kokular üretmek için kullanılır (Barden ve diğerleri, 2000). Agar ahşabın (ve bununla ilgili malzemelerin) tağşiş ve ikame edilmesi, endüstri için çok önemli bir zorluk oluşturmaktadır. Bu sorun, uyumlu izleme ve hukuk eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

4. Etnofarmakoloji
            Agar Ağacı , birçok farklı toplulukta kullanılmaktadır ve tıbbi kullanımlarının çoğu anti-enflamatuar ve ilgili faaliyetlerde yer almaktadır. Örneğin romatizma, artrit, vücut ağrısı, astım ve gut tedavisinde kullanılır. A. agallocha'nın tıbbi kullanımlarına ilişkin daha önceki bir çalışmada, bu türler müshil, afro disiyak ve uyarıcı olmanın yanı sıra romatizma, astım ve karaciğer hastalığı için bir tedavi olarak listelenmişti (Borris ve diğerleri, 1988). Tablo 2 farklı yerlerde agar
            odununun etnomedikal kullanımlarını özetlemektedir. Bu geleneksel kullanımlardan bazıları, araştırmalarla bilimsel olarak desteklenmiştir (Bölüm 6).

5. Fitokimya
            Agar ağacı reçinesi, uçucu yağ, meyve, kabuk ve yaprakların fitokimyası aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışılmaktadır. Şekil 2, Agar Ağacı bitki materyallerinde bulunan ana bileşikleri göstermektedir.
            5.1. Reçine ve uçucu yağ
            Agar Ağacı reçinesinin fitokimyasal analizi birçok çalışmanın konusu olmuştur ve burada sadece kısaca açıklanacaktır. Agar Ağacı kimyasal bileşenleri üzerine bir derlemede Chen ve ark. (2012c), 4. Etnofarmakoloji seskiterpenlerin ve 2- (2-feniletil) -4H kromen-4-on türevlerinin, ağacın reçineli filtrelenmiş ahşabının özellikleri olduğunu bildirmiştir. Seskiterpenler, agarofuranlar, agarospiranes, guaianes, eu desmanes, eremophilanes ve prezizaanlar olmak üzere birkaç kategoriye ayrılır. Reçinede aromatiklerin (benzilaseton gibi) ve triterpenlerin de mevcut olduğu bildirilmiştir. Naef (2011), agar odun reçinesinin bileşenlerinin mükemmel bir incelemesini ve bunların organoleptik özelliklerine ilişkinyorumları sağlamıştır. Daha önceki yayınlar, Agar Ağacı reçine bileşenlerinin, NMR dahil olmak üzere spektroskopik teknikler kullanılarak kolon kromatografisi ve yapısal aydınlatma yoluyla daha sonra saflaştırma ile çözücü ekstraksiyonu kullanılarak izole edildiği gerçeğini yansıtmaktadır (Bhandari ve diğerleri, 1982; Ishihara ve diğerleri, 1991a, 1991b; Jain , 1959; Nakanishi

336 Y.Z.H.-Y. Hashim et al. / Journal of Ethnopharmacology 189 (2016) 331–360
            ve diğerleri, 1986, 1981, 1983, 1984; Yoneda ve diğerleri, 1984). Daha yeni makaleler, bileşikleri tespit etmek ve tanımlamak için "tireli" tekniklerin kullanımına odaklanmaktadır. Örneğin, Gao ve ark. (2014), doğal ve yapay agar ağacının kloroform ekstraktlarının kimyasal profillerini oluşturmak için çok değişkenli veri analizi ile birlikte GC-MS kullandı. Agar Ağacı esansiyel yağlarının kimyasal bileşenleri de incelenmektedir. Uçucu yağlar, reçinenin hidrodistilasyonu veya benzer bir bileşik grubu gösteren yeni süper kritik sıvı ekstraksiyonu (SFE) tekniği ile üretilir. Agar Ağacı ile ilgili yayınlarda "Agar Ağacı yağı" teriminin "uçucu yağ" dan daha sık kullanıldığını belirtmek gerekir. Petrol içindeki bileşikleri inceleme motivasyonu genellikle ticari uygulamalar için bilimsel sınıflandırma ve kalite kontrolünün geliştirilmesi ile ilgilidir (Ismail ve diğerleri, 2014, 2013; Tajuddin ve diğerleri, 2013; Tajuddin ve Yusoff, 2010). Petrol kalitesiyle ilişkili
            olduğu düşünüldüğünden, tür ve köken varyasyonları da incelenmiştir (Hashim vd., 2014b; Nor Azah vd., 2008). Hidro damıtma işleminin optimizasyonu ve bununla ilgili teknikler, yağ verimini ve kalitesini iyileştirmek için de çalışılmıştır (Mat Yusoff ve diğerleri, 2015; Yos wathana ve diğerleri, 2012). Agar Ağacı esansiyel yağındaki kimyasal bileşiklerin sınıflandırılmasına ve sınıflandırılmasına yönelik önemli çabalara rağmen, bulgular kesin değildir ve araştırılan numunelerin spektrumunda benzer bileşikler mevcuttur. Bununla birlikte, oluşum halindeki kapsamlı kimyasal, Wong ve ark. Tarafından önerildiği gibi, gelecekteki ilaç keşfine ve biyo-teknolojik kullanıma katkıda bulunacaktır. (2015), uçuş zamanı kütle spektrometrisine (TOFMS) bağlı bir GC x GC yöntemi kullanarak doğal olarak enfekte ağaçlardan A. malaccensis uçucu yağının metabolik profilini sağladı. Aslında, biyolojik etkilerinin bilimsel çalışmalardan çok azının oluşması

Aquilaria türlerinin etnofarmakolojisi
            Agar Ağacı,Öd Ağacı 'uçucu yağ' ve bir ilaç olarak potansiyel uygulamaları not edilmiştir. Bu bilgi, parfüm endüstrisindeki ana kullanımıyla gölgede kalmış olabilir.

5.2. Kök ahşap :Agar Ağacı sağlıklı ahşabın fitokimyası (veya bazı yayınlarda taze gövde olarak adlandırılır), ağacın bu bölümünde bulunan çok sayıda bileşiğe rağmen daha az ilgi çekmiştir. Örneğin Chen ve ark. (2012a), Şekil 3'te gösterildiği gibi A. sinensis sağlıklı odundan on iki flavonoid izole etti. Aynı türden Agar Ağacı sağlıklı odununda birkaç flavonoid, benzenoid, steroid ve lignan da rapor edildi (Chen ve diğerleri, 2013a, 2013b). Peng vd. (2011) izole aquilarin B (25), forbol 13-asetat (26) ve dihidrokurbitasin F (27) ve Wang ve ark. (2010) aynı türden aqui larin A (28), balanophonin (29) ve (þ) -lariciresinol (30) izole etmiştir. Amino asitler, antrakinonlar ve terpenoidler dahil dal, gövde, stembark veya kalp ağacının etanol, metanol ve su özütlerinde ek bileşik sınıfları belirlenmiştir (Chitre ve diğerleri, 2007; Dahham ve diğerleri, 2014; Dash ve diğerleri, 2008). Bir dal kloroform özütünün toplam fenolik içeriği 210 mg GAE / g DW idi (Bahrani ve diğerleri, 2014).
            5.3. Yapraklar
            Çeşitli türlerde agar ağacı yapraklarının etanol, metanol ve su ekstraktlarının fitokimyasal taraması, flavonoidler, tanenler ve saponinlerin tutarlı varlığını gösterir (Ka monwannasit ve diğerleri, 2013; Khalil ve diğerleri, 2013; Nik Wil ve diğerleri, 2014 ; Vakati vd.,

6. Farmakolojik faaliyetler
            Aquilaria spp. Bitki materyalleri anti-alerjik, anti-kanser, anti-inflamatuar, anti-iskemik (kardiyoprotektif), antimikrobiyal, antioksidan, anti-depresan (merkezi sinir sistemi üzerindeki etkiler) gibi çeşitli biyoaktiviteler uyguladığı bildirilmiştir. hepatoprotektif, müshil ve sivrisinek öldürücü etkiler. Bu biyolojik aktivitelerden bazıları, Aquilaria spp.'nin nispeten yeni bir klinik öncesi uygulamasıdır, oysa bazıları geleneksel tıpta uygulanmaktadır ve şu anda bilimsel olarak doğrulanmaktadır. Örneğin, Agar Ağacı bitkisinden elde edilen materyaller geleneksel olarak iltihapla ilişkili rahatsızlıkları (örneğin eklem ağrısı, romatizma, artrit ve astım) tedavi etmek için kullanılmıştır. Klinik öncesi çalışmalar, bu materyallerin belirgin anti-enflamatuar aktivitelere sahip olduğunu göstermiştir. Bu bölümde belirtildiği gibi, diğer geleneksel kullanımlar da klinik öncesi düzeyde bilimsel olarak kanıtlanmıştır, yani yatıştırıcı (merkezi sinir sistemi üzerindeki etkiler) ve kardiyoprotektif etkiler ve mide problemlerinin tedavisi (müshil). Anti-mikrobiyal, anti-oksidan, anti-kanser ve anti-diyabetik aktiviteler agar odununda bulunan nispeten yeni biyolojik etkiler gibi görünse de, birbirleriyle bağlantılıdır ve bir dereceye kadar geleneksel kullanımla ilişkilidir. Örneğin, mikrobiyal enfeksiyonlar öksürük, ishal, dizanteri ve cüzzam gibi birçok (geleneksel) hastalığın nedeni olabilir (bkz. Tablo 2). Bu nedenle, daha yeni klinik öncesi çalışmalarda gözlemlenen antimikrobiyal etkiler, geleneksel kullanımları destekledi. Bu arada, oksidatif stres, kanser ve diyabet dahil birçok hastalığın altında yatan bir mekanizmadır. Bu nedenle Agar Ağacı bitki materyallerinin antioksidatif özellikleri birçok hastalığın tedavisinde faydalıdır. Ayrıca iltihaplanma, karsinojenez mekanizmalarından biridir ve antienflamatuar aktivitelere sahip agar ağacı bitki materyalleri kullanılarak önleme ve / veya tedavi için bir hedef olabilir. Çözücü ekstraksiyonundan elde edilen agar ağacı bitki materyallerinin ham ekstraktının ve izole edilmiş bileşiklerinin biyolojik etkileri aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışılmaktadır

6.1. Agar Ağacı bitki materyalinden elde edilen ham özler
            Literatürde dört tür baskındır, yani A. agallocha (çözülmemiş isimlendirmeye rağmen), A. crassna, A. malaccensis ve A. sinensis. İncelenen bitki materyalleri arasında yaprak, ağaç kabuğu, dal, öz odun, yağ, gövde, koyu kırmızı ve odunsu gövde bulunur. Bununla birlikte, Agar Ağacı literatüründe, bu terimler genellikle iyi değildir karakterize. Ağacın yaşı ve durumu (enfekte olan veya olmayan; yabani veya ekili) genellikle belirtilmez. Bununla birlikte, materyallerin yapay veya vahşi enfekte ağaçlardan elde edilmiş olması büyük olasılıktır çünkü biyoaktif bileşikler, yaralanmaya tepki olarak bitki dokusunda oluşan ve emprenye edilen reçine ile aynı şekilde ilişkilidir. Bu nedenle, ağaç kabuğu, dal, öz odun, gövde ve stembark reçine emdirilmiş ahşap malzemeyi ifade edebilir; öz odun en çok sızan malzemedir. Yüzyıllardır Geleneksel Çin Tıbbının bir parçası olan A. sinensis (chenxiang) reçinesine atıfta bulunmasına rağmen, belki de en doğru terim Aquilariae Lignum Resinatum'dur (Çin Farmakopesi Komisyonu, 2010; Li ve diğerleri, 2012 ). Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, Aquilariae Lignum Resinatum ile fermente edilmiş yeşil çayın anti-diyabetik aktivitesi, bir Tip II diyabetik db / db farede, tek başına yeşil çaya kıyasla artmıştır (Kang ve diğerleri, 2014a).

6.2 Gelecekteki çalışmalarda, enfekte olan ve olmayan ağaçların profilinin anlaşılmasına yardımcı olacağından, kullanılan bitki materyallerinin ayrıntılı bir portföyünü dahil etmek önemlidir. Espinoza vd. (2014) yabani ağaçların belirli kromon özelliklerine göre ekili ağaçlardan ayırt edilebileceğini göstermiştir.
            Bulguların doğru yorumlanmasını sağlamak için araştırma topluluğu tarafından tek tip bir isimlendirme kullanılmalıdır. Örneğin öz odun, yumuşak beyaz ahşabın aksine (veya sağlıklı odun veya taze gövde olarak da adlandırılabilir; Bölüm 5.2). İkincisi, enfekte (reçinenin oluşmadığı enfekte ağacın kabuğundan) veya enfekte olmayan ağaçlardan kaynaklanabilir. Meyve teriminden (gövde ve tohum dahil) daha spesifik olan odunsu gövde (exocarp ve mexocarp) gibi belirsiz bitki materyallerinin daha doğru tanımlarını sağlamak için resimler veya çaplar dahil edilebilir. Bitki materyallerinin detay portföyleri de biyoaktivite çalışmalarında önemlidir. Bazı biyoaktiviteler, yalnızca belirli bir bitki materyali türünde sunuldu. Örneğin, anti-dia betik etkiler yalnızca yaprakta incelenmiştir (Feng ve Yang, 2011; Pranakhon ve diğerleri, 2015, 2011; Zulkiflie ve diğerleri, 2013), oysa öz odunda araba diyoprotektif etkiler görülmüştür (Jermsri et al. ., 2012; Jermsri ve Kumphune, 2012; K umphune ve diğerleri, 2012; Suwannasing ve diğerleri, 2012). 1997'den günümüze literatürden Agar Ağacı bitki materyalinin ham ekstraktlarının farmakolojik etkilerini özetledik (Tablo 4). Bu arada, izole edilmiş bileşiklerin farmakolojik etkileri Bölüm 6.1 ve 6.2'de açıklanmaktadır. Agar Ağacı bitkisi üzerindeki farmakolojik çalışmaların çoğunluğu, kimyasal karakterizasyon veya farmakolojik etkilerin belirlenmesi amacıyla izole edilmiş bileşikler üzerinde çok sınırlı ilave çalışmalarla ham özler üzerinde yürütülmektedir. Gerçekte, uygun kimyasal karakterizasyon, doğal ürün bazlı ilaç keşiflerinde büyük önem taşımaktadır (Lombardino ve Lowe, 2004). Bu nedenle, Agar Ağacı bitkisinin farmakolojik etkilerinin aydınlatılmasında gelecekteki çalışmalar, kimyasal karakterizasyon üzerine paralel çalışmayı dikkatlice içermelidir.

6.2. Reçineli ve sağlıklı ahşaptan izole edilmiş bileşikler
            Agar Ağacı reçinesinden ve sağlıklı odundan izole edilen bileşikler, asetilkolinesteraz inhibisyonu, antibakteriyel, anti-inflamatuar, sitotoksik ve analjezik etkiler gösterdi. Bildirilen çalışmaların çoğu A. sinensis üzerinde odaklanmıştır. Seskiterpenoidler ve 2- (2-feniletil) kromon türevleri (50 mg / mL'de test edildi) takrine (pozitif kontrol) kıyasla asetilkolinesteraz aktivitesini% 12,3-61,9 oranında inhibe etti, bu da 0,08 mg / mL'de aktivitenin yaklaşık% 70'ini inhibe etti ( Li ve diğerleri, 2015b; Yang ve diğerleri, 2014a, 2014b). Bir eremofilan seskiterpen olan Neopetasane (1), en güçlü inhibisyonu (% 61,9) göstermiştir (Yang ve diğerleri, 2014a). 340 Y.Z.H.-Y. Hashim vd. / Journal of Ethnopharmacology 189 (2016) 331–360

Şekil 2. Agar Ağacı bitki materyallerinde bulunan ana bileşiklerin kimyasal yapıları: neopetasane (eremophilane) (1), β-agarofuran (2), () -guaia-1 (10), 11-dien-15-al (3), 2- (2-feniletil) kromon (4), mangiferin (5), iriflofenon 3,5-C-p-diglukosit (6), genkwanin. 5-O-β-primeveroside (7), stigmasterol (8), 3b-friedelanol (9), 4-hidroksibenzoik asit (10), siringik asit (11) ve izovanillik asit (12). (Dash vd., 2008; Huda vd., 2009; Khalil vd., 2013). İle ekstrakte edilen yapraklardaki toplam fenolik içerik yukarıda belirtilen çözücülerin 157,41 ile 183,5 mg GAE / g DW (Han ve Li, 2012; Kamonwannasit ve diğerleri, 2013; Tay vd., 2014). Yaprakların kloroform özütleri toplam 164 mg GAE / g DW'nin fenolik içerikleri (Bahrani ve diğerleri, 2014). Etanol yaprağı ekstraktındaki toplam flavonoid içeriği, 249 mg QE / g DW (Tay ve ark., 2014) ve 414 mg QE / g DW kloroform ekstresi (Bahrani ve diğerleri, 2014). Huda vd. (2009), çıkarılan yapraklarda flavonoid ve steroidlerin varlığını bildirdi Şekil 3. A. sinensis'in agar ağacı gövdeli odununda (yani sağlıklı odun) bulunan bileşiklerin kimyasal yapıları: bileşikler (13-23) (Chen ve diğerleri, 2012a), formononetin (24), aquilarin B (25), forbol 13-asetat (26), dihidrokurbitasin F (27), akuilarin A (28), balanofonin (29), (þ) -larisiresinol (30), bileşik (24) (Chen ve diğerleri, 2012a), bileşik (25-27) (Peng ve diğerleri, 2011) ve bileşik (28-30) (Wang ve diğerleri, 2010).

Şekil 3. A. sinensis'in agar ağacı gövdeli odununda (yani sağlıklı odun) bulunan bileşiklerin kimyasal yapıları: bileşikler (13-23) (Chen ve diğerleri, 2012a), formononetin (24), aquilarin B (25), forbol 13-asetat (26), dihidrokurbitasin F (27), akuilarin A (28), balanofonin (29), (þ) -larisiresinol (30), bileşik (24) (Chen ve ark., 2012a), bileşik (25-27) (Peng ve diğerleri, 2011) ve bileşik (28-30) (Wang ve diğerleri, 2010). Hekzan, diklorometan veya etil asetat ile, alkaloidler ve saponinler ise etil asetat ekstraktında belirlendi. Agar Ağacı yaprağının bileşenleri, ancak son zamanlarda bir araştırma odağı haline geldi. Bildiğimiz kadarıyla, gözden geçirme literatürü yok bu alanda mevcuttur. Burada, 2008'den günümüze agar odun yaprağı üzerindeki çalışmaları dahil ediyoruz. Agar Ağacı yapraklarında bulunan fitokimyasallar, fenolik asitler, benzofenonlar, ksantonoidler, flavonoidler, terpoidler, fitosteroller ve yağ asitleri dahil olmak üzere çeşitli kimyasal sınıflardandır. Bazı fitokimyasallar, aşağıdaki Bölüm 6.3'te tartışıldığı gibi farmakolojik etkiler gösterdi ve bu nedenle, gelecekteki ilaç keşfi için aday olabilir. Ayrıca, fitokimyasalların tanımlanması, gıda takviyeleri, bitkisel preparatlar veya botanik ilaçların geliştirilmesinde olduğu gibi, ekstraktların kalite kontrolü ve standardizasyonu için önemlidir. Putalun vd. (2013), Agar Ağacı bitki örneklerinde ve ürünlerinde kalite biyobelirteci olarak kullanılabilen, agar odun yaprağından önemli bir bileşik olan iriflophenone 3-C-β-D-glukozide karşı poliklonal bir antikor geliştirdi. Tablo 3, Agar Ağacı yapraklarında bulunan kimyasal bileşenleri göstermektedir.

Seskiterpenoid 12,15-diokso-α-selinen (121), S. aureus için en büyük inhibisyon bölgesi (20.0270.12 mm) ve (5S, 7S, 9S, 10S) - (þ) -9-hidroksi-selina-3,11-dien-12-al (122), R. solanacearum (Li) için en büyük inhibisyon bölgesi (18.0270.07 mm) ve diğerleri, 2015b). Her iki bileşik de 10 mg / mL'de test edildi. İçinde karşılaştırma, kanamisin sülfat (0.5 mg / mL) bir inhibisyon gösterdi. S. aureus için 22.0570.28 mm ve R. için 31.9570.13 mm zon solanacearum (Li ve diğerleri, 2015b). Enfekte olanlarda farklı bileşik sınıfları tanımlanmıştır. ve 2- (2-feniletil) kromon içeren sağlıklı A. sinensis odunu sadece reçineli ağaçta gözlemlenen türevler (Chen ve diğerleri, 2012b) ve sağlıklı ahşapta gözlenen glikosilflavonlar (Chen ve diğerleri, 2012a). Aquilarone B [(5S, 6S, 7S, 8R) -2- (2-feniletil) - Enfekte tahtadan 5,6,7,8-tetrahidroksi-5,6,7,8-tetrahidrokromon] (123), en büyük nitrik oksit (NO) inhibisyonunu gösterdi 5.12 mM IC50 ile etkinleştirilmiş RAW 264.7 hücreleri ile üretim (Chen ve diğerleri, 2012b). Sağlıklı ahşap için, en yüksek anti-inflamatuar etki, bir IC50 ile lethedioside A (16) ile gösterilmiştir. 7,91 mM (Chen ve diğerleri, 2012a). Pozitif kontrol için IC50, ibuprofen'in 94.12 mM olduğu bildirilmiştir (Chen ve diğerleri, 2012a, 2012b).
            Sitotoksik açıdan karışık bulgular bildirildi Agar Ağacı bileşiklerinin birkaç hücre dizisine etkileri. A. sinensis'in sağlıklı odunundan Dihidrokurbitasin F (27),
            SMMC7221 insan hepatom hücrelerinde en düşük 0,5 mg / mL IC50 (Peng ve diğerleri, 2011). Sağlıklı ahşaptan Aquilarin A (28) ve B (25) K562 insan miyeloid lösemisine karşı sitotoksisite göstermedi hücreler, SGC-7901 insan mide kanseri hücreleri veya SMMC-7721 insan hepatom hücreleri (Peng ve diğerleri, 2011; Wang ve diğerleri, 2010). O esnada, 8-kloro-5,6,7-trihidroksi-2- (3-hidroksi-4-metoksifenetil) - 5,6,7,8-tetrahidro-4H-kromen-4-on (124) reçineden SGC7901 hücrelerinde 14.6 mg / mL'lik bir IC50 gösterdi (Liu ve diğerleri, 2008); 5,6,7,8-tetra-hidroksi-2- (3-hidroksi-4-metoksifenetil) -5,6,7,8- tetrahidro-4H-kromen-4-on (125) sitotoksik etki göstermediK562, SGC-7901 ve SMMC-7721 hücrelerine karşı (Dai ve diğerleri, 2009). Bir P388'deki anti-kanser / sitotoksik etkiler hakkında klasik yayın lösemi hücreleri, A. malaccensis, 0.0022 mg / mL'lik bir ED50 ve12-O-n-deca-2,4,6-trienoilphorbol-13-asetat (126) için 0.8 mg / mL ve sırasıyla 1,3-dibehenil-2-ferulil gliserid (127) (Günasekera ve diğerleri, 1981). A. malaccensis'ten bileşikler üzerine başka bir çalışma
            farelerde iki seskiterpenoidin, jinkoh-eremol (128) ve agarospirolün (129) yatıştırıcı ve analjezik etkilerini bildirmiştir (Okugawa ve diğerleri, 1996b, 2000).
            Daha yakın zamanlarda, seskiterpen β-karyofilen (130) saflaştırıldı A. crassna esansiyel yağının anti-proliferatif sergilediği gösterilmiştir. HCT116 kolorektal kanser hücrelerine karşı etkiler, IC50 değeri 19 mM ve kolon kanseri hücrelerinde klonojenite, göç, istila ve sfero oluşumuna karşı güçlü inhibisyon (Dahham ve diğerleri, 2015b). Aynı grup ayrıca-karyofilenin in vivo enflamatuar aktivitesini de gösterdi; burada 200 mg / kg doz Bileşiğin% 87.6'sı, İrlanda yosunu kaynaklı sıçan arka pençe ödemi modelinde inflamasyonu% 87.6 azalttı. kontrol (distil su), standart bir ilaç olan indometasin,10 mg / kg'da% 75.5 inhibisyon göstermiştir (Dahham ve diğerleri, 2015b). βcaryophyllene ayrıca S. aureus'a karşı antibakteriyel aktivite göstermiştir. (MIC 371.0 mM) standart referans kanamisin (MIC 872.3 mM) ve ayrıca IC50 ile antioksidan aktiviteler ile karşılaştırıldığında 1.2570.06 mM değerleri (DPPH; askorbik için 1.570.03 mM IC50 asit) ve 3.2370.07 mM (FRAP; askorbik için 1.570.03 mM IC50 asit) (Dahham ve diğerleri, 2015b). Şekil 4 kimyasal yapıları göstermektedir bilinen farmakolojik aktivitelere sahip bileşiklerin Agar Ağacı(Udi Hindi) reçinesinden izole edilmiştir.

6.3. Meyve, gövde ve yapraktan izole edilmiş bileşikler
            A. sinensis'in meyvesinden dört bileşik, yani

Agar Ağacı reçinesinden izole edilen ve bilinen farmakolojik aktivitelere sahip bileşiklerin kimyasal yapıları: 12,15-dioxo-α-selinene (121), (5S, 7S, 9S, 10S) - (þ) -9-hydroxy-selina-3,11- dien-12-al (122), akuilaron B [(5S, 6S, 7S, 8R) -2- (2-feniletil) -5,6,7,8-tetrahidroksi-5,6,7,8-tetrahidrokromon] (123), 8-kloro-5,6,7-trihidroksi-2- (3- hidroksi-4-metoksifenetil) -5,6,7,8-tetrahidro-4H-kromen-4-on (124), 5,6,7,8-tetra-hidroksi-2- (3-hidroksi-4-metoksifenetil ) -5,6,7,8-tetrahidro-4H-kromen-4- bir (125), 12-On-deca-2,4,6-trienoilforbol-13-asetat (126), 1,3-dibehenil-2-ferulil gliserid (127), jinkoh-eremol (128), agarospirol (129 ) ve-karyofilen (130).Bileşikler (121-125) A. sinensis'ten izole edildi (Chen ve diğerleri, 2012b; Dai ve diğerleri, 2009; Li ve diğerleri, 2015b; Liu ve diğerleri, 2008). Bileşikler (126-129), A. malaccensis (Gunasekera ve diğerleri, 1981; Okugawa ve diğerleri, 1996a, 2000) ve bileşik (130), A. crassna'dan (Dahham ve diğerleri, 2015b, 2015b) izole edilmiştir.

Agar Ağacı yaprağından izole edilen bileşiklerin biyolojik aktiviteleri aşağıdaki Tablo 5'te özetlenmiştir. Reçine benzer ve sağlıklı odun, Agar Ağacı yaprağı üzerindeki çalışmaların çoğu A. sinensis üzerinde gerçekleştirildi, bu yerleşik kullanım nedeniyle olabilir. geleneksel Çin tıbbında Agar Ağacı . İncelenen bileşikler metanol, etanol veya sudan elde edilen mangiferin, iriflophenone, genkwanin ve aqualirisindi. özler. Bu bileşikler, anti-diyabetik, anti-inflamatuar, anti-oksidan ve laksatif aktiviteler gösterdi. heksanorkurbitasin I (131), cucurbitacin I (132), izokürbitasin D (133) ve neokurbitasin (triterpenoid / nor-triterpenoid) B (134), K562, SGC-7901 ve SMMC7721 hücrelerine karşı sitotoksik aktiviteler göstermiştir (Mei ve diğerleri, 2012). A. agallocha'dan çeşitli bileşikler kabuklar ayrıca anti-kanser / sitotoksik aktiviteler de gösterdi. Cucurbitacin (131), IC50 değerlerini 15.8 mg / mL ve 7.4 mg / mL'ye karşı gösterdi. Sırasıyla HT29 ve P388 hücreleri, cucurbitacin E (135) HT29'a karşı 14.1 mg / mL ve 6.5 mg / mL IC50 değerleri gösterdi ve Sırasıyla P388 hücreleri (Wang ve diğerleri, 2012). Şekil 5, Agar Ağacı meyvesinde ve kabuğunda bulunan bileşiklerin yapıları.

Şekil 5. Agar Ağacı meyvesinde ve kabuğunda bulunan bileşiklerin kimyasal yapıları: heksanorkurbitasin I (131), cucurbitacin I (132), izokurbitasin D (133), neokurbitasin (triterpenoid / nor-triterpenoid) B (134) ve cucurbitacin E (135). Bileşikler (131-134) A. sinensis'ten (Mei ve diğerleri, 2012) izole edildi; (132) ve (135) bileşikleri A. agallocha'dan izole edilmiştir (Wang ve diğerleri, 2012).

7. Toksisite ve güvenlik
            Aquilaria türlerinin toksisite çalışmaları. Ailedeki bitkilerin bilinen toksik etkilerine rağmen, daha yeni yapıldı Thymelaeaceae (Borris ve diğerleri, 1988). Tablo 6, in vitro verileri özetlemektedir. ve çeşitli bitki parçalarının in vivo toksisite çalışmaları 2011'den günümüze Aquilaria türleri. Ancak, malaccensis mevcuttu. Burada sunulan hücre kültürü çalışması çeşitli normal hücrelerle ilgili çalışmalara dayanmaktadır. Bu bulgulara dayanarak, Aquilaria bitki materyallerinin en azından en azından güvenli olduğu bulunmuştur. test edilen dozlar. Ham bitki materyallerine ek olarak Agar Ağacıdumanı da özellikle Arap geleneğinde bir güvenlik endişesi haline gelmek, Agar Ağacı tütsünün odun kömürü briketlerinde yakıldığı yer. Bu eksik yanma ile yavaş ve sürekli bir yanma yaratır karakteristik iç hava kirliliğine sahip duman yayan (Cohen vd., 2013). Aynı yazar, agar odundan emisyonların A549 insan akciğerinde IL-8 sitokin seviyelerini artırdığını bildirdi. epitel hücreleri, genellikle astım koşullarıyla ilişkili bir enflamatuar yanıtın indüklendiğini gösterir. Sıçanlardaki çalışmalar kısa sürede (28 gün) farklı sonuçlar gösterdi ve uzun süreli (maksimum 16 hafta) maruz kalma. Karimi'ye göre Bununla birlikte, her iki çalışma da plazma testosteron seviyelerinin azaldığını gösterdi. Buna karşılık, kronik maruziyet, artan oksidatif stres ve iltihap belirteçlerinin yanı sıra belirgin kalp kasındaki ultrastrüktürel değişiklikler (Al-Attas ve diğerleri, 2015; Alokail ve diğerleri, 2011; Hussain vd., 2014). Potansiyeli göz önünde bulundurarak Agar Ağacı dumanından kaynaklanan emisyonun sağlık riskleri, daha rafine kapalı agar odunun güvenliğini sağlamak için çalışmalar garantilidir insan sağlığı için yanıyor. et al. (2011) ve Miraghaee vd. (2011), hepatik enzim belirteçlerinin ve lipid / lipoprotein profillerinin serum seviyeleri Agar Ağacı dumanına kısa süreli maruziyetten önemli ölçüde etkilenir

8. Sonuçlar
            Agar Ağacı bitki malzemeleri geleneksel olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Güneydoğu Asya topluluklarındaki ilaçların yanı sıra Çin, Tibet, Unani ve Ayurveda tıbbı. Artrit, astım ve ishal tedavisinde kullanılırlar ve yatıştırıcı etkileri vardır. Fitokimyasal çalışmalar seskiterpenoidler içerdiklerini göstermektedir, 2 (-2-feniletil) -4H-kromen-4-on türevleri, genkwaninler, mangiferinler, iriflofenonlar, kabakgiller, diğer terpenoidler ve fenolik asitler. Birçok farmakolojik çalışma yapılmıştır. ham özler üzerinde ve bu özler, anti-alerjik, anti-inflamatuar, anti-diyabetik, anti-kanser, anti-oksidan, anti-iskemik, anti-mikrobiyal, hepatoprotektif, müshil ve sivrisinek öldürücü özellikler ve ayrıca merkezi sinir sistemi üzerindeki etkiler. Ağar Ağacı bitki materyalleri, test edilen dozlara göre güvenli kabul edilir.

Bununla birlikte, malzemelerin toksisitesi ve güvenliği, agarwood tütsü yanmasından kaynaklanan duman, araştırılmalıdır. Daha ileri. Gelecekteki araştırmalar aynı zamanda uygun biyoaktif bileşiklerin biyo-tahlil kılavuzlu izolasyonu temelin kimyasal karakterizasyonu ve araştırılması ilaç keşfine yönelik mekanizmalar. Agar Ağacı etnofarmakolojisini gözlemlenen farmakolojik özelliklerle birleştirerek, Birçok hastalığın altında iltihaplanma olduğu için, anti-enflamatuar özellikler araştırmanın gelecekteki yönü olabilir devletler. Araştırma topluluğunun da ayrıntılı bir bitki materyalleri portföyü ile çalışır. Doğru yorumlara yardımcı olur. Yabani Agar ağaçları kritik derecede tehlike altında ve savunmasız olduğundan, agar odunun daha fazla geliştirilmesi ve sağlığa yararlı bileşiklerin kaynağı olarak kullanılması için sürdürülebilir tarım ve ormancılık uygulamaları gereklidir.

Teşekkürler Bu araştırma, Temel Araştırma Bursu tarafından finanse edildi. Malezya Programı (FRGS13-084-0325) ve Uluslararası İslam Üniversitesi Malezya Bağış Fonu (IIUM EDWA11-114- 0905). Kayu Gaharu (M) Sdn'ye de müteşekkiriz. Bhd. Ve En. Abbas Alias, Orman Fakültesi, Universiti Putra Malaysia nazik yardım ve teknik destek; ve Charles Sturt Üniversitesi, New South Wales, Avustralya, bu çalışmayı gerçekleştirmek için gerekli tesisleri ve desteği sağladıkları için.

Referanslar : Afiffudden, S.K.N., Alwi, H., Ku Hamid, K.H., 2015. Determination of 4′-hydroxyacetanilide in leaves extract of Aquilaria malaccensis by high pressure liquid chromatographl. Procedia Soc. Behav. Sci. 195, 2726–2733. Al-Attas, O.S., Hussain, T., Ahmed, M., Al-Daghri, N., Mohammed, A.A., De Rosas, E., Gambhir, D., Sumague, T.S., 2015. Ultrastructural changes, increased oxidative stress, inflammation, and altered cardiac hypertrophic gene expressions in heart tissues of rats exposed to incense smoke. Environ. Sci. Pollut. Res. 22, 10083–10093. Alam, J.M., Badruddeen, M., Azizur Rahman, M., Akhtar, J., Khalid, M., Jahan, Y., Basit, Abdul, Khan, A., Shawwal, M., Iqbal, S.S., 2015. An insight of pharmacognostic study and phytopharmacology of Aquilaria agallocha. J. Appl. Pharm. Sci. 5, 173–181. Alimon, H., Mohd Arriffin, N., Syed Abdul Azziz, S.S., Ibrahim, R., Mohd Jaafar, F., Mohd Sukari, M.A., 2011. (Biological activities of leaf and bark from Aquilaria crassna Pierre (Gaharu), Universiti Malaysia Terengganu 10th International Annual Symposium (UMTAS 2011). Alokail, M.S., Al-Daghri, N.M., Alarifi, S.A., Draz, H.M., Hussain, T., Yakout, S.M., 2011. Long-term exposure to incense smoke alters metabolism in Wistar albino rats. Cell Biochem. Funct. 29, 96–101. Anon, 1978. The Ayurvedic Formulary of India Vol 1. Antonopoulou, M., Compton, J., Perry, L.S., Al-Mubarak, R., 2010. The trade and use of agarwood (oudh) in the United Arab Emirates. Petaling Jaya, Malaysia. Asian Regional Workshop Conservation & Sustainable Management of Trees, V.N., August 1996, 1998. Aquilaria malaccensis. The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2014.3. (Accessed) 25.02.14. 〈www.iucnredlist.org〉. Bahrani, H., Mohamad, J., Paydar, M., Rothan, H.A., 2014. Isolation and characterisation of acetylcholinesterase inhibitors from Aquilaria subintegra for the treatment of Alzheimer's disease (AD). Curr. Alzheimer Res. 11, 1–9. Barden, A., Anak, N.A., Mulliken, T., Song, M., 2000. Heart of the matter: agarwood use and trade and CITES implementation for Aquilaria malaccensis. TRAFFIC, 52. Bhandari, P., Pant, P., Rastogi, R.P., 1982. Aquillochin, a coumarinolignan from Aquilaria agallocha. Phytochemistry 21, 2147–2149. Bhore, S.J.P., J., Kandasamy, K.I., 2013. Isolation and identification of bacterial endophytes from pharmaceutical agarwood-producing Aquilaria species. Pharmacogn. Res. 5, 134–137. Blanchette, R.A., van Beek, H.H., 2005. Cultivated agarwood. US 6,848,211 B2, US. Borris, R.P., Blasko, G., Cordell, G.A., 1988. Ethnopharmacologic and phytochemical studies of the Thymelaeaceae. J. Ethnopharmacol. 24, 41–91. I.H., Burkill, 1935. A dictionary of the economic products of the Malay Peninsula. Crown Agents for the Colonies London. K., Chakrabarty, A., Kuner, V., Manon, 1994. Trade in agarwood, WWF-India. TRAFFIC India, Delhi, India. Chen, C.-T., Yeh, Y.-T., Chao, D., Chen, C.-Y., 2013a. Chemical constituents from the bark of Aquilaria sinensis. Chem. Nat. Compd. 48, 1074–1075. Chen, C.-T., Yeh, Y.-T., Chao, D., Chen, C.-Y., 2013b. Chemical constituents from the wood of Aquilaria sinensis. Chem. Nat. Compd. 49, 113–114. Chen, D., Bi, D., Song, Y.-L., Tu, P.-F., 2012a. Flavanoids from the stems of Aquilaria sinensis. Chinese. J. Nat. Med. 10, 287–291. Chen, D., Xu, Z., Chai, X., Zeng, K., Jia, Y., Bi, D., Ma, Z., Tu, P., 2012b. Nine 2-(2- phenylethyl)chromone derivatives from the resinous wood of Aquilaria sinensis and their inhibition of LPS-Induced NO production in RAW 264.7 cells. Eur. J. Org. Chem. 2012, 5389–5397. G., Chen, 2013. Reaping the bounty of agar trees, The Star Online. 〈http://www. thestar.com.my〉. (accessed 26.09.13.). Chen, H.-Q., Jian-HeWei, Yang, J.-S., Zhang, Z., Yang, Y., Gao, Z.-H., Sui, C., Gong, B., 2012c. Chemical constituents of agarwood originating from the endemic genus Aquilaria plants. Chem. Biodivers. 9, 236–250. Chen, H., Yang, Y., Xue, J., Wei, J., Zhang, Z., Chen, H., 2011. Comparison of compositions and antimicrobial activities of essential oils from chemically stimulated agarwood, wild agarwood and healthy Aquilaria sinensis (Lour.) gilg trees. Molecules 16, 4884–4896. Chinese Pharmacopoeia Commission, 2010. Chinese Pharmacopoeia 2010. China Medical Science And Technology Press, Beijing, China. Chitre, T., Bhutada, P., Nandakumar, K., Somani, R., Miniyar, P., Mundhada, Y., Gore, S., Jain, K., 2007. Analgesic and anti-inflammatory activity of heartwood of Aquilaria agallocha in laboratory animals Pharmacologyonline 1, pp. 288–298. Clifford, T., 1984. Tibetan Buddhist Medicine and Psychiatry. The Diamond Healing Motilal Barnarsidas Publishers Pvt Ltd, Delhi, India. Cohen, R., Sexton, K.G., Yeatts, K.B., 2013. Hazard assessment of United Arab Emirates (UAE) incense smoke. Sci. Total Environ. 458, 176–186. J., Compton, A., Ishihara, 2004. The use and trade of agarwood in Japan. A (TRAFFIC) (report to the CITES Secretariat). Dahham, S.S., Ahamed, M.B.K., Saghir, S.M., Alsuede, F.S., Iqbal, M.A., Majid, A.M.S.A., 2014. Bioactive essential oils from Aquilaria crassna for cancer prevention and treament. Glob. J. Adv. Pure Appl. Sci. 4, 26–31. Dahham, S.S.T., Y.M., Ahmed Hassan, L.E., Khadeer Ahamed, M., Abdul Majid, A.M., Abdul Majid, A.M.S., 2015a. In vitro antimetastatic activity of agarwood (Aquilaria crassna) essential oil agianst pancreatic cancer cells. Alex. J. Med. http://dx. doi.org/10.1016/j.ajme.2015.07.001. Dahham, S.S.T., Iqbal, Y.M., Khadeer Ahamed, M.A., Ezzat, M., Majid, M.O., Majid, A. M.S.A, A.S.A., 2015b. The anti-cancer, antioxidant and antimicrobial properties of the sesquiterpene β-caryophyllene from essential oil of Aquilaria crassna. Molecules 20, 11808–11829. Dahham, S.S.T., Y.M., Khadeer Ahamad, M., Abdul Majid, A.M.S., 2015b. In vivo antiinflammatory activity of β-caryophyllene, evaluated by molecular imaging. Mol. Med. Chem., 1. http://dx.doi.org/10.14800/mmc.1001. Dai, H.F., Liu, J., Zeng, Y.B., Han, Z., Wang, H., Mei, W.L., 2009. A new 2-(2-phenylethyl)chromone from Chinese eaglewood. Molecules 14, 5165–5168. Dash, M., Patra, J.K., Panda, P.P., 2008. Phytochemical and antimicrobial screening of extracts of Aquilaria agallocha Roxb. Afr. J. Biotechnol. 7, 3531–3534. Ding, Hou, 1960. Thymelaeaceae. In: Van Steenis, C.G.G.J. (Ed.), Flora Malesiana. Sijthoff & Noordhoff International Publishers, The Netherlands, pp. 1–15. Espinoza, E.O., Lancaster, C.A., Kreitals, N.M., Hata, M., Cody, R.B., Blanchette, R.A., 2014. Distinguishing wild from cultivated agarwood (Aquilaria spp.) using direct analysis in real time and time of-flight mass spectrometry. Rapid Commun. Mass Spectrom. 28, 281–289. Feng, J., Yang, X., 2011. Liposolubility constituents from leaves of Aquilaria sinensis. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi 36, 2092–2095. Feng, J., Yang, X., 2012. Constituents from the leaves of Aquilaria sinensis. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi 37, 230–234. Feng, J., Yang, X.W., Wang, R.F., 2011. Bio-assay guided isolation and identification of alpha-glucosidase inhibitors from the leaves of Aquilaria sinensis. Phytochemistry 72, 242–247. Gao, X., Xie, M., Liu, S., Guo, X., Chen, X., Zhong, Z., 2014. Chromatographic fingerprint analysis of metabolites in natural and artificial agarwood using gas chromatography–mass spectrometry combined with chemometric methods. J. Chromatogr. B 967, 264–273. Ghosh, T.K., Rahman, H., Bardalai, D., Ali, F., 2013. In-vitro antibacterial study of Aquilaria agallocha heart wood oil and Citrullus lanatus seed oil Sch. J. Appl. Med. Sci. 1, 13–15. Grosvenor, P.W., Gothard, P.K., McWdham, N.C., Suprlono, A., Gray, D.O., 1995. Medicinal plants from Riau Province, Sumatra, Indonesia. Part 1: uses. J. Ethnopharmacol. 45, 75–95. Guerrero, L.M.A., 1921. Medicinal uses of Philippine plants. Philip. Bur For. Bull. 22, 149–246. Gunasekera, S.P., Kinghorn, A.D., Cordell, G.A., Farnsworth, N.R., 1981. Plant anticancer agents. XIX. Constituents of Aquilaria malaccensis. J. Nat. Prod. 44, 569–572. Han, W., Li, X., 2012. Antioxidant activity of aloeswood tea in vitro. Spatula DD - Peer Reviewed. J. Complement. Med. Drug Discov. 2, 43. Hara, H., Ise, Y., Morimoto, N., Shimazawa, M., Ichihashi, K., Ohyama, M., Iinuma, M., 2008. Laxative effect of agarwood leaves and its mechanism. Biosci. Biotechnol. Biochem. 72, 335–345. Hashim, Y.Z., Phirdaous, A., Azura, A., 2014a. Screening of anticancer activity from agarwood essential oil. Pharmacogn. Res. 6, 191–194. Hashim, Y.Z.H.-Y., Abbas, P., Awale, R.J., 2012. Antimicrobial activities of agarwood A. subintegra leaves extracts, UMT 11th International Annual Symposium on Sustainability Science and Management, Terengganu, Malaysia. Hashim, Y.Z.H.-Y., Ismail, N.I., Abbas, P., 2014b. Analysis of chemical compounds of agarwood oil from different species by gas chromatography mass spectrometry (GCMS). IIUM Eng. J. 15, 55–60. Hidayat, W., Shakaff, A.Y., Ahmad, M.N., Adom, A.H., 2010. Classification of agarwood oil using an electronic nose. Sensors 10, 4675–4685 〈http://www.agar harvest.com/〉, 2015. (accessed 26.02.15.). Huda, A.W.N., Munira, M.A.S., Fitrya, S.D., Salmah, M., 2009. Antioxidant activity of Aquilaria malaccensis (Thymelaeaceae) leaves. Pharmacogn. Res. 1, 270–273. Hussain, T., Al-Attas, O.S., Al-Daghri, N.M., Mohammed, A.A., De Rosas, E., Ibrahim, S., Vinodson, B., Ansari, M.G., El-Din, K.I., 2014. Induction of CYP1A1, CYP1A2, CYP1B1, increased oxidative stress and inflammation in the lung and liver tissues of rats exposed to incense smoke. Mol. Cell Biochem. 391, 127–136. Ibrahim, A.H., Al-Rawi, S.S., Majid, A.M.S.A., Rahman, N.N.A., Salah, K.M.A., Kadir, M. O.A., 2011. Separation and fractionation of Aquilaria malaccensis oil using supercritical fluid extraction and the cytotoxic properties of the extracted oil. Procedia Food Sci. 1, 1953–1959. Ishihara, M., Tsuneya, T., Shiga, M., Uneyama, K., 1991a. Three sesquiterpenes from agarwood. Phytochemistry 30, 563. Ishihara, M., Tsuneya, T., Uneyama, K., 1991b. Guaiane sesquiterpenes from agarwood. Phytochemistry 30, 3343. Ismail, N., Ali, N.A.M., Jamil, M., Rahiman, M.H.F., Tajuddin, S.N., Taib, M.N., 2014. A review study of agarwood oil and its quality analysis. J. Teknol. 68, 37–42. Ismail, N., Rahiman, M., Taib, M., Ali, N., Jamil, M., Tajuddin, S., 2013. Analysis of chemical compounds of agarwood oil based on headspace-solid phase microextraction combined with gas chromatography mass-spectrometry. In: Proceedings of the 2013 IEEE 9th International Colloquium on Signal Processing and its Applications, 8–10 Mac. 2013, IEEE, Kuala Lumpur, Malaysia, pp. 215–218. N., Ismail, M.H.F., Rahiman, R., Jailani, M.N., Taib, N.A.M., Ali, S.N., Tajuddin, 2012. Investigation of common compounds in high grade and low grade Aquilaria malaccensis using correlation analysis, 2012 IEEE Control and System Graduate Research Colloquium ICSGRC 2012. Ito, T., Kakino, M., Hara, H., Tazawa, S., Iinuma, M., 2012a. Identification of phenolic compounds in Aquilaria crassna leaves via liquid chromatography-electrospray ionization mass spectroscopy. Food Sci. Technol. Res. 18 (2), 259–262, 2012 18, 259–226. Ito, T., Kakino, M., Tazawa, S., Watarai, T., Oyama, M., Maruyama, H., Araki, Y., Hara, H., Iinuma, M., 2012b. Quantification of polyphenols and pharmacological analysis of water and ethanol-based extracts of cultivated agarwood leaves. J. Nutr. Sci. Vitam. 58, 136–142. Iyer, S., 1994. Indian Medicinal Plants – A Compendium of 500 Species, ,. Orient Longman, Hyderabad, India. Jain, T.C.B., S.C., 1959. Structure, stereochemistry and absolute configuration of agarol, a new sesquiterpene alcohol from agarwood oil. Tetrahedron Lett. 9, 13–17. Jermsri, P., Jiraviriyakul, A., Unajak, S., Kumphune, S., 2012. Effects of Aquilaria crassna crude extract on simulated ischemia induced cardiac cell death. Int. J. Pharm. Bio Sci. 3 (3), 604–613, 2012 July: (B). Jermsri, P., Kumphune, S., 2012. Ethylacetate extract of Aquilaria crassna preserve actin cytoskeleton on simulated ischemia induced cardiac cell death. J. Med. Plants Res. 6. Jiang, S., Tu, P.-F., 2011. Effects of 95% ethanol extract of Aquilaria sinensis leaves on hyperglycemia in diabetic db/db mice. J. Chin. Pharm. Sci. 20, 609–614. Jok, V.A.C.R., N., Ku Hamid, K.H., 2015. A review: pharmacological properties of Aquilaria spp. Adv. Mater. Res. 1113, 193–197. Kakino, M., Izuta, H., Ito, T., Tsuruma, K., Araki, Y., Shimazawa, M., Oyama, M., Iinuma, M., Hara, H., 2010a. Agarwood induced laxative effects via acetylcholine receptors on loperamide-induced constipation in mice. Biosci. Biotechnol. Biochem. 74, 1550–1555. Kakino, M., Sugiyama, T., Kunieda, H., Tazawa, S., Maruyama, H., 2012. Agarwood (Aquilaria crassna) extracts decrease high-protein high-fat diet-induced intestinal putrefaction toxins in mice. Pharm. Anal. Acta 3, 152. Kakino, M., Tazawa, S., Maruyama, H., Tsuruma, K., Araki, Y., Shimazawa, M., Hara, H., 2010b. Laxative effects of agarwood on low-fiber diet-induced constipation in rats. BMC Complement. Altern. Med. 10, 68. Kamonwannasit, S., Nantapong, N., Kumkrai, P., Luecha, P., Kupittayanant, S., Chudapongse, N., 2013. Antibacterial activity of Aquilaria crassna leaf extract against Staphylococcus epidermidis by disruption of cell wall. Ann. Clin. Microbiol. Antimicrob. 12, 20. Kang, S.J., Lee, J.E., Lee, E.K., Jung, D.H., Song, C.H., Park, S.J., Choi, S.H., Han, C.H., Ku, S.K., Lee, Y.J., 2014a. Fermentation with Aquilariae Lignum enhances the antidiabetic activity of green tea in type II diabetic db/db mouse. Nutrients 6, 3536–3571. Kang, Y.F., Chien, S.L., Wu, H.M., Li, W.J., Chen, C.T., 2014b. Secondary metabolites from the leaves of Aquilaria sinensis. Chem. Nat. Compd. 50, 1110–1112. Karimi, I., Becker, L.A., Chalechale, A., Ghashghaii, A., 2011. Biochemical plasma profile of male rats exposed to smoke of agarwood (Aquilaria spp.). Comp. Clin. Pathol. 21, 1053–1058. Khalil, A.S., Rahim, A.A., Taha, K.K., Abdallah, K.B., 2013. Characterization of ethanolic extracts of agarwood leaves. J. Appl. Ind. Sci. 1, 78–88. Kim, Y.C., Lee, E.H., Lee, Y.M., Kim, H.K., Song, B.K., Lee, E.J., Kim, H.M., 1997. Effect of the aqueous extract of Aquilaria agallocha stems on the immediate hypersensitivity reactions. J. Ethnopharmacol. 58, 31–38. Kirtikar, K., Basu, B., 1999. Plate volume IV, Indian Medicinal Plants. International Book Distributors, Dehradun, India. Kumphune, S., Jermsria, P., Paiyabhromaa, N., 2012. An in vitro anti-ischemic effect of Aquilaria crassna in isolated adult rat ventricular myocytes subjected to simulated ischemia. J. Phytother. Pharmacol. 1, 47–54. Kumphune, S., Prompunt, E., Phaebuaw, K., Sriudwong, P., Pankla, R., Thongyoo, P., 2011. Anti-inflammatory effects of the ethyl acetate extract of Aquilaria crassna inhibits LPS-induced tumour necrosis factor-alpha production by attenuating P38 MAPK activation. Int. J. Green. Pharm. 5, 43–48. Lemmens, R.H.M.J., Bunyapraphatsara, N., 2003. Medicinal and Poisonous Plants 3, Plant Resources of South-East Asia. Prosea Foundation, Bogor, Indonesia. Li, C.-T., Kao, C.-L., Liu, C.-M., Li, W.-J., Li, H.-T., Wu, H.-M., Huang, C.-T., Chen, C.-Y., 2015a. Secondary metabolites from the leaves of Aquilaria agallocha. J. Adv. Chem. 11, 3552–3556. Li, L.-h, Shou, H.-y, Ma, Q.-w, 2012. Distribution of Aquilaria sinensis (Thymelaeaceae). Med. Plant 3, 8–10. Li, W., Cai, C.H., Guo, Z.K., Wang, H., Zuo, W.J., Dong, W.H., Mei, W.L., Dai, H.F., 2015b. Five new eudesmane-type sesquiterpenoids from Chinese agarwood induced by artificial holing. Fitoterapia 100, 44–49. Li, W.M., Zuo, W., Wang, W., Dai, H, H., 2014. Advances in chemical constituents and biological activities from Aquilaria sinensis. J. Trop. Subtrop. Bot. 22, 201–212. Liu, J., Wu, J., Zhao, Y.X., Deng, Y.Y., Mei, W.L., Dai, H.F., 2008. A new cytotoxic 2-(2- phenylethyl)chromone from Chinese eaglewood. Chin. Chem. Lett. 19, 934–936. Lombardino, J.G., Lowe 3rd, J.A., 2004. The role of the medicinal chemist in drug discovery–then and now. Nat. Rev. Drug Discov. 3, 853–862. Lu, J.-J., Qi, J., Zhu, D.-N., Yu, B.-Y., 2008. Antioxidant activity and structure–activity relationship of the flavones from the leaves of Aquilaria sinensis. Chin. J. Nat. Med 6, 456–460. Mat Yusoff, N.A., Tajuddin, S.N., Hisyam, A., Mohd Omar, N.A., 2015. Agarwood essential oil: study on optimum parameter and chemical compounds of hydrodistillation extraction. J. Appl. Sci. Agric. 10, 1–5. Medicinal Plant Names Services Portal, R.B.G., Kew, 2016. Mei, W.-L., Feng, L., Wen-Jian, Z., Hui, W., Hao-Fu, D., 2012. Cucurbitacins from fruits of Aquilaria sinensis. Chin. J. Nat. Med. 10, 234–237. Miniyar, P.B., Chitre, T.S., Deuskar, H.J., Karve, S.S., Jain, K.S., 2008. Antioxidant activity of ethyl acetate extract of Aquilaria agallocha on nitrite-induced methaemoglobin formation. Int. J. Green Pharm. 2, 116–117. Miraghaee, S.S., Karimi, I., Becker, L.A., 2011. Psychobiological assessment of smoke of agarwood (Aquilaria spp.) in male rats. J. Appl. Biol. Sci. 5, 45–53. Missouri Botanical Garden, 2016. Tropicos, botanical information system at the Missouri Botanical Garden - 〈www.tropicos.org〉. Mohamad, R.J., P.L., Zali, M.S., 2010. Fungal diversity in wounded stems of Aquilaria malaccensis. Fungal Divers. 43, 67–74. S., Moosa, 2010. Phytochemical and antioxidant screening of extracts of Aquilaria malaccensis leaves. In: Proceedings of the Nuclear Malaysia R&D Seminar Proceedings of the Nuclear Malaysia R&D Seminar 12–15 Oct 2010. Bangi (Malaysia). Naef, R., 2011. The volatile and semi-volatile constituents of agarwood, the infected heartwood of Aquilaria species: a review. Flavour Fragr. J. 26, 73–89. Najib, M.S., Mohd Ali, N.A., Mat Arip, M.N., Abd Jalil, M., Taib, M.N., 2012. Classification of agarwood using ANN. Int. J. Electr. Electron. Syst. Res. 5. Nakanishi, T., Inada, A., Nishi, M., 1986. A new and a known derivatives of 2-(2- phenylethyl) chromone from a kind of agarwood (“ Kanankoh,” in Japanese) originating from Aquilaria agallocha. J. Nat. Prod. 49, 1106. Nakanishi, T., Yamagata, E., Yoneda, K., Miura, I., 1981. Jinkohol, a prezizane sesquiterpene alcohol from agarwood. Phytochemistry 20, 1597. Nakanishi, T., Yamagata, E., Yoneda, K., Miura, I., 1983. Jinkoh-eremol and jinkohol II, two new sesquiterpene alcohols from agarwood. J. Chem. Soc. Perkin Trans. 1, 601–604. Nakanishi, T., Yamagata, E., Yoneda, K., Nagashima, T., 1984. Three fragrant sesquiterpenes of agarwood. Phytochemistry 23, 2066–2067. Ng, L., Chang, Y., Kadir, A., 1997. A review of Agar (Gaharu) producing Aquilaria spp. J. Trop. Prod. 2, 272–285. Nie, C., Song, Y., Chen, D., Xue, P., Tu, P., Wang, K., Chen, J., 2009. Studies on chemical constituents of leaves of Aquilaria sinensis. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi 34, 858–860. Nik Wil, N.N.A., Mhd Omar, N.A., Awang@Ibrahim, N., Tajuddin, S.N., 2014. In vitro antioxidant activity and phytochemical screening of Aquilaria malaccensis leaf extracts. J. Chem. Pharm. Res. 6, 688–693. Nor Azah, M.A., Chang, Y.S., Mailina, J., Abu Said, A., Abd Majid, J., Saidatul Husni, S., Nor Hasnida, H., Nik Yasmin, Y., 2008. Comparison of chemical profiles of selected gaharu oils from peninsular Malaysia. Malays. J. Anal. Sci. 12, 338–340. Novriyanti, E., Santosa, E., Syafii, W., Sitepu, I.R., Turjaman, M., 2010. Antifungal activity of wood extract of Aquilaria crassna Pierre ex Lecomte against agarwood-inducing fungi Fusarium solani. J. Forestry Res. 7, 155–165. Okugawa, H., Ueda, R., Matsumoto, K., Kawanishi, K., Kato, A., 1993. Effects of agarwood extracts on the central nervous system. Planta Med. 59, 32–36. Okugawa, H., Ueda, R., Matsumoto, K., Kawanishi, K., Kato, A., 1996a. Effect of jinkoh-eremol and agarospirol from agarwood on the central nervous system in mice. Planta Med. 62, 2–6. Okugawa, H., Ueda, R., Matsumoto, K., Kawanishi, K., Kato, A., 1996b. Effect of jinkoh-eremol and agarospirol from agarwood on the central nervous system in mice. Planta Med. 62, 2–6. Okugawa, H., Ueda, R., Matsumoto, K., Kawanishi, K., Kato, K., 2000. Effects of sesquiterpenoids from “Oriental incenses” on acetic acid-induced writhing and D2 and 5-HT2A receptors in rat brain. Phytomed.: Int. J. Phytother. Phytopharm. 7, 417–422. Owen, P.L., Jones, T., 2002. Antioxidants in medicines and spices as cardioprotective agents in Tibetan highlanders. Pharm. Biol. 40, 346–357. Oyen, L.P.A., Dung, N.X., 1999. Essential-oil plants, Plant Resources of South-East Asia. Backhuys Publishers, Leiden. Peng, K., Mei, W.L., Zhao, Y.X., Tan, L.H., Wang, Q.H., Dai, H.F., 2011. A novel degraded sesquiterpene from the fresh stem of Aquilaria sinensis. J. Asian Nat. Prod. Res. 13, 951–955. Perry, L.M., Metzger, J., 1980. Medicinal Plants of East and Southeast Asia: Attributed Properties and Uses. The Massachusetts Institute of Technology, Massachusetts. Persoon, G.A., 2008. Growing ‘The Wood of The Gods’: agarwood production in Southeast Asia. In: Snelder, D.J., Lasco, R.D. (Eds.), Smallholder Tree Growing for Rural Development and Environmental Services. Springer ScienceþBusiness Media B.V., pp. 245–262. Pornpunyapat, J., Chetpattananondh, P., Tongurai, C., 2011. Mathematical modeling for extraction of essential oil from Aquilaria crassna by hydrodistillation and quality of agarwood oil. Bangladesh J. Pharmacol. 6, 18–24. Pranakhon, R., Aromdee, C., Pannangpetch, P., 2015. Effects of iriflophenone 3-Cbeta-glucoside on fasting blood glucose level and glucose uptake. Pharmacogn. Mag. 11, 82–89. Pranakhon, R., Pannangpetch, P., Aromdee, C., 2011. Antihyperglycemic activity of agarwood leaf extracts in STZ-induced diabetic rats and glucose uptake enhancement activity in rat adipocytes. Songklanakarin J. Sci. Technol. 33, 405–410. Putalun, W., Yusakul, G., Saensom, P., Sritularak, B., Tanaka, H., 2013. Determination of iriflophenone 3-C-beta-D-glucoside from Aquilaria spp. by an indirect competitive enzyme-linked immunosorbent assay using a specific polyclonal antibody. J. Food Sci. 78, C1363–C1367. Qi, J., Lu, J.-J., Liu, J.-H., Yu, B.-Y., 2009. Flavonoid and a rare benzophenone glycoside from the leaves of Aquilaria sinensis. Chem. Pharm. Bull. 57, 134–137. Rahman, H., Vakati, K., Eswaraiah, M.C., 2012. In-vivo and in-vitro anti-inflammatory activity of Aquilaria agallocha oil. Int. J. Basic Med. Sci. Pharm. 2, 7–10. Rana, M.P., Shawkat Islam, M.S., Akhter, S., Jahirul Islam, M., 2010. Ethno-medicinal plants use by the Manipuri tribal community in Bangladesh. J. For. Res. 21, 85–92. Ray, G., Leelamanit, W., Sithisarn, P., Jiratchariyakul, W., 2014. Antioxidative compounds from Aquilaria crassna leaf. Mahidol University. J. Pharm. Sci. 41, 54–58. Rivera, D., Allkin, R., Obon, C., Alcaraz, F., Verpoorte, R., Heinrich, M., 2014. What is in a name? The need for accurate scientific nomenclature for plants. J. Ethnopharmacol. 152, 393–402. Sattayasai, J., Bantadkit, J., Aromdee, C., Lattmann, E., Airarat, W., 2012. Antipyretic, analgesic and anti-oxidative activities of Aquilaria crassna leaves extract in rodents. J. Ayurveda Integr. Med. 3, 175–179. Sidiyasa, K., 1986. Exploration and study of regeneration of gaharu producing substances in Kintal forest region, South Kalimantan. Bul. Penelit. Hutan, 59–66. Sitepu, I.R., Santoso, E., Siran, S.A., Turjaman, M., 2011. Fragrant wood gaharu: when the wild can no longer provide. Forestry Research and Development Agency (FORDA), International Tropical Timber Organization. Sun, J., Wang, S., Xia, F., Wang, K.Y., Chen, J.M., 2014. Five new benzophenone glycosides from the leaves of Aquilaria sinensis (Lour.) Gilg. Chin. Chem. Lett. 25, 1573–1576. Suvitayavat, W., Tunlert, S., Thirawarapan, S.S., Kitpati, C., Bunyapraphatsara, N., 2005. Actions of Ya-hom, a herbal drug combination, on isolated rat aortic ring and atrial contractions. Phytomed.: Int. J. Phytother. Phytopharm. 12, 561–569. Suwannasing, C., Paiyabhroma, N., Kumphune, S., 2012. Anti-ischemic effect of ethyl acetate extract of Aquilaria crassna by attenuation of p38-MAPK activation. J. Appl. Pharm. Sci. 2, 26–30. L.L.C., Swee, 2008. Agarwood (Aquilaria malaccensis) in Malaysia, International Expert Workshop on CITES Non-Detriment Findings, Cancun, Mexico. Tajuddin, S.N., Muhamad, N.S., Yarmo, M.A., Yusoff, M.M., 2013. Characterization of the chemical constituents of agarwood oils from Malaysia by comprehensive two-dimensional gas chromatography-time-of-flight mass spectrometry. Mendeleev Commun. 23, 51–52. Tajuddin, S.N., Yusoff, M.M., 2010. Chemical composition of volatile oils of Aquilaria malaccensis (Thymelaeaceae) from Malaysia. Nat. Prod. Commun. 5, 1965–1968. Takagi, K., Kimura, M., Harada, M., Otsuka, Y., 1982. Pharmacology of Medicinal Herbs in East Asia. Nanzando, Tokyo. Takemoto, H., Ito, M., Shiraki, T., Yagura, T., Honda, G., 2008. Sedative effects of vapor inhalation of agarwood oil and spikenard extract and identification of their active components. J. Nat. Med. 62, 41–46. Tay, P.Y., Tan, C.P., Abas, F., Yim, H.S., Ho, C.W., 2014. Assessment of extraction parameters on antioxidant capacity, polyphenol content, epigallocatechin gallate (EGC)G), (epicatechin gallate (ECG) and iriflophenone 3)-C-β-glucoside of agarwood (Aquilaria crassna) young leaves. Molecules 19, 12304–12319. The Plant List, 2013. Version 1.1. Published on the Internet. 〈http://www.theplant list.org/〉. TRAFFIC East Asia-Taipei, TRAFFIC East Southeast Asia, 2005. The trade and use of agarwood in Taiwan, Province of China. Ueda, J.Y., Imamura, L., Tezuka, Y., Tran, Q.L., Tsuda, M., Kadota, S., 2006. New sesquiterpene from Vietnamese agarwood and its induction effect on brain-derived neurotrophic factor mRNA expression in vitro. Bioorg. Med. Chem. 14, 3571–3574. UNEP-WCMC (Comps.), 2014. Checklist of CITES species. CITES Secretariat, Geneva, Switzerland, and UNEP-WCMC, Cambridge, United Kingdom. Vakati, K., Rahman, H., Eswariah, M.C., Dutta, A.M., 2013. Evaluation of hepatoprotective activity of ethanolic extract of Aquilaria agallocha leaves (EEAA) against CCl4 induced hepatic damage in rat. Sch. J. Appl. Med. Sci. 1, 9–12. Varma, K.R., Maheshwari, M.L., Bhattacharyya, S.C., 1965. Terpenoids—LXII ☆: The constitution of agarospirol, a sesquiterpenoid with a new skeleton. Tetrahedron 21, 115–138. Wang, C.-C., Chen, L.-G., Chang, T.-L., Hsieh, C.-T., 2012. Extracts of Aquilaria hulls and use thereof in the treatment of cancer. US8, 168, 238B2, in: Office, U.P. (Ed.). Wang, H.-g, Zhou, M.-H., Lu, J.-j, Yu, B.-Y., 2008. Antitumor constituents from the leaves of Aquilaria sinensis (Lour.) Gilg. Chem. Ind. For. Prod. 28, 1–5. Wang, Q.H., Peng, K., Tan, L.H., Dai, H.F., 2010. Aquilarin A, a new benzenoid derivative from the fresh stem of Aquilaria sinensis. Molecules 15, 4011–4016. Wang, Y., Nevling, L.I., Gilbert, M.G., 2007. 1. Aquilaria Lamarck, Encycl. 1: 49. 1783, nom. cons. Flora of China 13, 214–215. Wetwitayaklung, P., Thavanapong, N., Charoenteeraboon, J., 2009. Chemical constituents and antimicrobial activity of essential oil and extracts of heartwood of Aquilaria crassna obtained from water distillation and supercritical fluid carbon dioxide extraction. Silpakorn U Sci. Tech. J. 3, 25–33. Wong, Y.F., Chin, S.T., Perlmutter, P., Marriott, P.J., 2015. Evaluation of comprehensive two-dimensional gas chromatography with accurate mass time-of-flight mass spectrometry for the metabolic profiling of plant-fungus interaction in Aquilaria malaccensis. J. Chromatogr. A 1387, 104–115. Xia, F., Sun, J., Jiang, Y., Tu, P., 2013. Further chemical investigation of leaves of Aquilaria sinensis. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi 38, 3299–3303. Xu, Y.Z., Z., Wang, M., Wei, J., Chen, H., Gao, Z., Sui, C., Luo, H., Zhang, X., Yang, Y., Meng, H., Li, W., 2013. Identification of genes related to agarwood formation: transcriptome analysis of healthy and wounded tissues of Aquilaria sinensis. BMC Genom. 14, 227. Yaacob, S., 1999. Agarwood: Trade and CITES Implementation in Malaysia. TRAFFIC Southeast Asia, Malaysia. Yang, D.-L., Wang, H., Guo, Z.-K., Li, W., Mei, W.-L., Dai, H.-F., 2014a. Fragrant agarofuran and eremophilane sesquiterpenes in agarwood'Qi-Nan’ from Aquilaria sinensis. Phytochem. Lett. 8, 121–125. Yang, D.L., Wang, H., Guo, Z.K., Dong, W.H., Mei, W.L., Dai, H.F., 2014b. A new 2-(2- phenylethyl)chromone derivative in Chinese agarwood ‘Qi-Nan’ from Aquilaria sinensis. J. Asian Nat. Prod. Res. 16, 770–776. Yang, X.-B., Feng, J., Yang, X.-W., Zhao, B., Liu, J.-X., 2012. Aquisiflavoside, a new nitric oxide production inhibitor from the leaves of Aquilaria sinensis. J. Asian Nat. Prod. Res. 14, 867872. Yoneda, K., Yamagata, E., Nakanishi, T., Nagashima, T., 1984. Sesquiterpenoids in two different kinds of agarwood. Phytochemistry 3, 2068–2069. Yoswathana, N., Eshiaghi, M.N., Jaturapornpanich, K., 2012. Enhancement of essential oil from agarwood by subcritical water extraction and pretreatments on hydrodistillation. World Acad. Sci. Eng. Technol. 6, 832–838. Yu, Q., Qi, J., Yu, H., Chen, L., Kou, J., Liu, S., Yu, B., 2013. Qualitative and quantitative analysis of phenolic compounds in the leaves of Aquilaria sinensis using liquid chromatography–mass spectrometry. Phytochem. Anal. 24, 349–356. C.S., Yuk, S.W., Lee, S.J., Yu, T.H., Kim, Y.K., Hahn, S.Y., Lee, Y.H., Moon, M.W., Hahn, K. S., Lee, 1981. Herbal Medicine of Korea Gyechukmunwhasa, Seoul. Zaridah, M.Z., Nor Azah, M.A., Rohani, A., 2006. Mosquitocidal activities of Malaysian plants. J. Trop. For. Sci. 18, 74–80. Zhang, Z.H., Wei, X., Xue, J., Yang, J., Liang, Y., Li, L., Guo, X., Xua, Q., Gao, Z, Y., 2014. Compositions and antifungal activities of essential oils from agarwood of Aquilaria sinensis (Lour.) Gilg induced by Lasiodiplodia theobromae (Pat.) Griffon. & Maubl. J. Braz. Chem. Soc. 25, 20–26. Zhou, M., Wang, H., Suolangjiba, Kou, J., Yu, B., 2008. Antinociceptive and anti-inflammatory activities of Aquilaria sinensis (Lour.) Gilg. Leaves extract. J. Ethnopharmacol. 117, 345–350. Zulkiflie, N.L., Mhd Omar, N.A., Tajuddin, S.N., Shaari, M.R., 2013. Antidiabetic activities of Malaysian agarwood (Aquilaria spp.) leaves extract, Conference on Industry-Academia Joint Initiatives in Biotechnology.
            Konu onur tarafından (https://bitkiseltedavi.net/vb5/member/993-onur Saat 02 Kasım 2020, 17:14 ) değiştirilmiştir.

Yorum yap

Udi Hindi Yağı Nedir ? Udi Hindi Yağı Faydaları Nelerdir ?

Yorum yap

Udi Hindi Bitkisi ve Yağının Kullanım Alanları

"Udi hindi bitkisinin Türkiye’de diğer bilinen isimleri; Agarwood ve ödağacıdır. Bilimsel ismi Aquilaria agallocha olan bitkidir. Bilimsel olarak Thymelaeaceae bitki ailesine aitdir. "

Endonezya ve Malezya’da Gaharu, Tayland’da Mai Kritsana, Laos’ta Mai Ketsana, Çin’de Chengxiang, Arapça konuşan ülkelerde Shajarat-al-oudh, İngilizce konuşan ülkelerde Agarwood, Heartwood, Aloewood, Eaglewood ismiyle bilinmektedir.

Ağaç, Himalaya, Doğu Hindistan, Bangladeş, Çin, Endonezya, Tayland, Laos ve diğer güney Asya bölgelerinde 700-1400m rakımları arasında kalan alanlarda yetişmektedir. Ağacın doğal yollarla veya insanlar tarafından üretim amaçlı yaralanarak mantar ile enfekte edilmesi ile bitki bu yarayı iyileştirmek için özel bir reçine salgılar. Parfumeri sanayisinde kullanılan bitkiye has kokuyu sağlayan bu reçinedir. Ağaç yaşlandıkça reçine salgısı yoğunlaşır ve ağacın değeri artar. Genelde 6. yılda ağaç hasat edilir, ancak dünyada 100 yaşındaki ağaçtan elde adilen yağ (Parfüme dönüştürülür) olduğu söylenmekte ve satılmaktadır.

Bitki, binlerce yıldır farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Parfüm olarak ya da sağlık uygulamalarında Ayurvedik tıp, Tibet tıbbı, Doğu Asya tıbbi ve Arapça konuşulan ülkelerdeki geleneksel tıp uygulamalarında yeri olan bir bitkidir.

Bitkinin kimyasal yapısını oluşturan temel maddeler; alkaloidler, antrokinon, tanin ve triterpenoidlerdir.

Parfüm olarak kullanılmıştır. Yakılarak çıkan dumanının güzel kokusu nedeniyle Müslümanlar, Budistler ve Hindular tarafından kullanılmıştır. İslam kültüründe, gelen misafirlere gösterilen saygının, Japon kültüründe geleneksel koh doh tarzı agarwood tozuyla yapılan bir çeşit tütsü işlemi ile detoks sağlamak için kullanılmıştır.

Tıpta bitkinin kullanılan kısımları; yaprak, kabuk ve kökleri olup, ağaçtan damıtma işlemi ile elde edilen uçucu yağı çok değerledir (1 gramı 1.5 gram altın değerinde olup yılda 1.2 milyar dolarlık bir pazarı olduğu hesaplanmaktadır).

Geleneksel tıpta kullanımı

Antioksidan (detox sağlayıcı ve yaşlanma yavaşlatıcı) aktivite: Ağacın yaprakları belirli bir dozda tüketildiğinde vücutta oluşan veya vücuda dışarıdan giren zararlı maddelerin yaptığı hasarlanmayı azaltır. Böylece halsizlik, yorgunluk şikayetlerinde azalma ortaya çıkar. Ağız tadında düzelme yapıp iştahı arttırır. Yine, anti-oksidan etki ile kalbi güçlendirici özelliği oluşur. Ancak yüksek dozlarda kendisi de zararlı yan etkilere sebep olabilir.

Şeker hastalığına karşı aktivite:

Farelerde yapılan çalışmalarda ağacın yapraklarının kullanıldığı ekstre (yaprak çayı gibi) kan şeker düzeylerini %40-50 oranında azaltıcı etki sağlamaktadır. Etkisinin, kan dolaşımındaki şekerin, hücre içine çekilmesini artırarak sağladığı belirlenmiştir.

Karaciğeri koruyucu etki:

Yapraktan elde edilen ekstresi (Veya çayı), farelerde karaciğer toksisitesini düzeltme yönünden deve dikeni tohumundan elde edilen bir madde olan silmarin ile karşılaştırılmış ve onun kadar etkili olabileceği belirlenmiştir.

Anti-inflamatuvar (Yangı azaltıcı) ve ağrı kesici aktivite:

Yapraktan elde edilen sıvı eksresi (veya çayı) ve kabuk ekstresi (veya çayı), ile yağının anti-inflamatuvar etkisi farelerde denenmiş ve sentetik anti-inflamatuvar ilaçlara yakın güçte etkisinin olduğu belirlenmiş. Geleneksel tıp uygulamalarında iltahaplı eklem romatizması (romatoid artrit), gut hastalığında, diş ve boğaz ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Bitkinin gövde kısmı ekstraktının (Veya tozunun çayı) ağızdan verilmesi ile farelerde ağrıda azalmaya neden olduğu belirlenmiştir. Udi hindi yağı masajı ile ateşe bağlı titreme, diş ağrısı, baş ağrısı yakınmalarında azalma sağlanmaktadır.

Alerji önleyici (Anti-histaminik) etki:

Sıvı yaprak ekstresi (veya çayı) ile yapılan çalışmalarda, farelerde allerjik reaksiyonu ve kaşıntıyı azalttığı belirlenmiştir. Bu etkiyi, alerjik maddeye karşı vücuttaki mast hücrelerince salgılanan ve alerjik reaksiyonu oluşturan maddelerin salınımını baskılayarak yaptığı belirlenmiştir.

Mikropları yok edici (Anti-bakterial, Anti-viral) aktivite:

Yağı ve kuru yaprak (veya çayı) ve kabuk ekstrelerinin (tozunun çayı) anti-bakteriyal etkisi belirlenmiştir. Bu nedenlerle bronşit, ishal, kanlı ishal yakınmalarında, çiçek hastalığı gibi viral enfeksiyonlarda geleneksel tıpta kullanılmaktadır.

Merkezi sinir sistemine olan etkisi:

Yaprak ekstresi (yaprağının çayı da aynı etkiyi gösterebilir) kullanılarak yapılan bir çalışmada, Alzheimer hastalığı (erken bunama) olan farelerde beyin dalgaları ve beyindeki bazı kimyasal maddelerin düzeylerine etkisi değerlendirilmiş ve sonuçta hastalık bulgularında azalma olduğu belirlenmiştir. Udi hindi yağının buharının inhalasyonu (burun ve ağızdan ciğerlere çekilmesi) sedatif (rahatlatıcı, gevşetici, uyku verici) etki yapmaktadır. Bitkinin, aynı zamanda anksiyeteyi düzelttiği belirlenmiştir.

Kanser hastalarında kullanımı:

Udi hindi bitkisinin kanser hastalarında kullanımı ile ilgili bilimsel yapılmış bir çalışma yoktur. Bazı metinlerde akciğer ve mide kanserlerinde kullanımı ile ilgili bir kaç cümlelik notlar yazılmışsa da, kemoterapi ilaçları, immünoterapi veya tirozin kinaz inhibitörleri gibi akıllı ilaç tedavileri veya radyoterapi ile birlikte kullanımı konusunda hiçbiri bilgi yoktur. O nedenle kanser hastalarında kullanılmaması, özellikle de standart tedavileri devam eden hastalarda kullanılması önerilmemektedir.

Bunların dışında geleneksel tıp uygulamalarında:

Boğaz ağrılarının giderilmesi, burun tıkanıklığının açılması, ağız kokularının giderilmesi, kadın ve erkeklerde cinsel uyarıcı (afrodizyak), cildi yenileyici (cilde maske olarak uygulandığında ölü derileri yok edici ve lekelerin giderilmesini ), hafif yanık ve egzama tedavisi, hıçkırık, bulantı tedavilerinde de kullanılabilmektedir.

Udi hindi bitksini nasıl kullanabiliriz?

1- Yaprağı:

1 çorba kaşığı yaprağı, kaynamış 1 su bardağı suda 10 dakika demleyip içebiliriz. 20 gün içip 10 gün ara vererek kullanabiliriz.

2- Kabuktan elde edilen tozu:

1 çay kaşığı tozu, bir su bardağı kaynayan suda 2 dakika kaynatıp sonra 10 dakika demleyip içelebilir. 20 gün kullanıp 10 gün ara verilmelidir.

3- Yağı:

1 kaç damla yağı karın cildine damlatıp ovarak masaj yaparız veya 2-3 damla yağı, 1 kase suya damlatıp, buharını içimize çekebiliriz.

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dileklerimle.

Yorum yap

Udi Hindi Kökü Nerede Yetişir ? Udi Hindi Yağı Faydaları Nelerdir ?

YÜZ KURTÇUKLARI (Kıl kökü kurtçukları ve Yağ kurtçukları) artık sorun olmayacak çünkü UDİ HİNDİYAĞI KBB doğal olarak hepsini temizler. YÜZÜNDE YÜZ KURTÇUKLARI OLMAYAN İNSAN YOK, yani herkeste var, sadece insanların çoğunda fazla sorun teşkil etmez normal bir yoğunluktadır, bazı insanlarda aşırı çoğalırsa cilt hastalıklarına sebep olabilir. Ve hatta yüzde deformasyona sebep olabilir.

İNSAN KİŞİSEL BAKIM VE HİJYEN
                  Yüzümüzde bizle beraber yaşayan başka canlılar mı var?
                  Biraz ürkütücü gelse de, yüzümüzde bizle beraber yaşayan canlılar bulunmakta. Bu yaşayan canlılar gözle görülmeyen mikroorganizmalar. Araştırmalar eşliğinde bu organizmaları araştırdık. Nasıl yaşarlar?, Neyle beslenirler?, Nasıl ürerler?, Bunlardan kurtulmak mümkün mü?
                  https://bitkiseltedavi.net/vb5/forum...gallochi-verum

Şimdi bu soruların cevabına geçelim.

Yüzümüzde yaşayan Demodex folliculorum ve Demodex brevis adlarında 2 farklı kurtçuk var. Mikroskobik bir ortamda görülen bu canlıların akrabaları, asalak hayvanlardan kene ve örümcekler. Bunların tek yaşayabildikleri yer yüzlerimizdir, orada çiftleşir, orada büyürler, orada ölürler. Zararlı mı derseniz, hepsine evet diyemeyiz.

Nerede yaşarlar? Genelde kıl köklerini ve deri gözeneklerini tercih ederler. Bazıları ise derinin alt bölümündeki yağ bezelerini tercih eder. Peki neden yüzümüz? Çünkü yüzde çok fazla yağ bezesi ve gözenek mevcut. Bazen de genital bölgelerde ve memelerdeki deri altı yağ tabakasında yaşayabilirler.

Yüzümüzde bunlardan ne kadar var? Sorunuza cevap olarak uzmanlar, tam net cevap veremiyor. Ama incelenen yüzlerde 100’lerce bulunabiliyor. İlginç olan bu canlılar evleri yani yüzümüzde çok mutlu. Ölü deriyle beslenip, yüzdeki bakterileri yedikten sonra, gece dışarı çıkıp üreme işlerini hallediyorlar, sonrasında tekrar yuvalarına giriyorlar.

Yüzdeki bazı hastalıkların kaynağı olabilir mi?
                  Zararları hakkında evet diyemeyiz demiştik. Çünkü bu canlılar insan yaşamında ölene dek bulunmakta.

Bazı yüzlerde görülen özellikle Yanak, burun, çene ve alında olmak üzere, tekrarlayıcı kızarma, ateş basmaları, sivilce benzeri kabarıklıklar, iltihaplı kabarcıklar ve telenjiektazi denilen yüzeyel damar genişlemeleri ile karakterize bir deri hastalığı olan Rozase (gülleme) hastalığı olan kişilerde bu kurtçukların sayısı normalden 20 kata yakın fazladır. Bunun anlamı kurtçuklardır diyemeyiz. Uzm. Dr. Hatice ERDEM’e göre, bu hastalıkla ilgili genetik, sindirim sistemi, güneş ışınları, safra yolları sorunları, karaciğer ve serbest radikaller’de hastalığın sebeplerinden olabilirliğini söylüyor.

Bir başka hastalık AIDS ve Kanser’li kişilerde yüzlerindeki bu kurtçukların sayısı çok fazla. Bilim adamları bu kurtçukların fazla olmasının Bağışıklık Sistemi ile paralel olduğunu düşünüyor.

Bu parazitler aslında bir nevi cilt temizleyici gibi çalışıyor ayrıca yüzdeki bakterileri de yemeyi ihmal etmiyor. Gene de içimiz rahat değil. Bunlardan nasıl kurtulabiliriz? Aslında mümkün ama geçici çözümler yapıldıktan sonra, 6 hafta sonra tekrar yerleşiyorlar.

Rozase (gülleme ) hastalığı olan yüzler

Çözüm ne?
                  Yüzümüzü her sabah kesinlikle doğal sabunla yıkayıp, cildimizin tipine uygun koruyucu kremler kullanarak yüz temizliğimizi sağlayabiliriz. Makyaj kullanan bayanların özellikle, çok fazla itina göstermeleri gerekir. Kalıcı ve tek yüzünüzü yıkadıktan sonra 10-15 damla Udi Hindi Yağı KBB'yı yüzünüze sürmektir. Doğal kalıcı tek çözüm.

Bu kurtçuklar ile savaşmak yerine, onlarla nasıl iyi geçinebiliriz ona bakmak gerekir. Çünkü onlar bizim bir parçamız.

İlginç olan ise Dünyanın farklı bölgesinde bulunan insanlarda farklı DNA kodlarına sahip olması. İnsan vücudu aslında resmen bir ekosistem. Ömür boyu bağırsaklarımızdaki bakteriler ve serbest radikaller, bakteri ve parazitlerin yaşam sürdüğü kocaman bir yaşam alanı olan vücudumuz aslında ne kadar da değerli.

Kıymetini bilmek ve Vücudumuza saygı duymak gerekmez mi?

Yorum yap

Udi Hindi Yağı Nedir ? Hangi Bitki Ekstraktlarından Oluşur ?

Yorum yap

Udi Hindi Yağı Nedir ? Udi Hindi Yağı Faydaları Nelerdir ?

Yorum yap

Udi Hindi Faydaları Nelerdir ? Hangi Bitkilerden oluşmaktadır ?

Yorum yap

Udi Hindi Nedir ? Hangi Hastalıklara Karşı Etkilidir ?

Yorum yap

Burun Kuruluğuna ve Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir ?

Yorum yap

Udi Hindi Nedir ? Nasıl Hazırlanır ? Faydaları Nelerdir ?

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X