Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Bebeklerimiz İçin Basit Ek Gıda Tarifleri

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Bebeklerimiz İçin Basit Ek Gıda Tarifleri

  Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalı?


  Oğlum 5 aylık olduğunda biz artık karşısında yemek yiyemez olmuştuk. Ağzımıza götürdüğümüz yemeklere öyle bir iştahla bakıyor ve elini uzatıyordu ki kendimi ona da yedirmemek için zor tutuyor birazda suçluluk hissediyordum. Doktorumuz bu davranışın bebeklerde ek gıdaya hazır oluşun göstergesi olduğunu söylemişti. Böylece oğlum 5.5 aylık olduğunda yemek maceramız başladı. O dönem ne yedirmeliyim araştırmasına girdim. Genelde basit sebze çorbaları tarifleri buldum.
  Bebekler İçin İlk Ek Besinler Ne Olmalı
  Doktorumuz bize sebzeleri buharda pişirerek vermemizin daha yararlı olacağını söyledi. Bizde bir buhar pişiricisi aldık. Bu durumda tarifleri verilen çorbaları yapmak mümkün olmadı. İyiki de olmamış diye düşünüyorum şimdi. Bu sayede sebzelerin vitamininden en iyi şekilde yararlanabileceğimiz bir pişirme yöntemine kavuştuk.

  Bir buhar pişiricinizin olması şart değil, içinde bir miktar su bulunan tencereye ısıya dayanıklı tel bir süzgeci suya değmiyecek şekilde yerleştirip pişireceğiniz sebzeleri süzgeçe koyarak üstüne kapak örtmenizde yeterli olacaktır. Suda eriyen B ve C vitaminleri yüksek ısıda kaybolur. Brokoli haşlama sırasında besin değerinin %60′ını kaybeder. Buharda pişirilirse bu oran sadece %7 civarıdır.

  Bebeklere Verilen İlk Ek Gıdaların Amacı


  Bebeğe ek gıda vermemizin amacı bebeği doyurmaktan çok onu yeni tatlara alıştırmak. Bu nedenle ilk ek gıdaya başlarken bir kaç çay kaşığı ile başlayıp daha sonra arttırarak tam bir öğüne geçilmesi öneriliyor.

  Uzmanlar bebeği ilk ek gıdaya alıştırmak için şunlara dikkat etmenizi öneriyorlar.  İlk püreler yumuşak ve akışkan olmalı. Bu nedenle bir miktar su ile hazırladığınız püreleri sulandırın.
  Bebek çok açken ek gıda vermek yerine önce onu biraz emzirip sakinleştirin.
  Bebeğe yedirirken küçük çay kaşığı kullanın
  Ek gıdayı öyle yemeği sırasında vermeye çalışın
  Bebek gıdası için hazırlanmış kitapları takip ediyorsanız piyasaya yeni bir kitap çıktı. Adı yaşasın mutfakta annem var. Kitaba bakınca gördüm ki yazarda aynı benim oğluma başladığım şekilde ek gıdalara başlanmasını öneriyor ve bunun için basit tarifler veriyor. Bundan yola çıkarak bir kaç tane basit püre tarifi vermek istiyorum. Hazırladığınız pürelerin artan miktarlarını dip frizde saklayıp daha sonra yedirebilirsiniz.

  Basit Bebek Ek Gıda Tarifleri


  Patatesli Havuç Püresi

  Bir küçük patatesi buharda yada suda pişirin. İyice ezerek içine bir miktar su katın.

  Bal Kabağı Püresi

  Bal kabağını buharda yada suda pişirerek ezin. Bir miktar su ile sulandırarak yedirin.

  Brokoli ve Patates Püresi

  Brokoliyi ve patatesleri buharda pişirin. (Brokoli daha önce pişer) İkisini iyice ezin yine sulandırarak bebeğinize yedirin.

  Salçalık Kırmızı Biber ve Patates Püresi

  Kırmızı biberi fırın ızgarasında pişirin. Kabuklarını soyun. İyice ezerek sade yada patates ile karıştırıp bebeğinize yedirin.

  Havuç ve Karnıbahar Püresi

  Bir küçük havucu on dakika haşlayın içine bir küçük çiçek şeklinde karnıbahar ilave edin. 10 dakika daha haşlayıp iyice ezin.

  Çeşitli sebzelerle bu şekilde ikili, üçlü kombinasyonlar yapıp bebeğinize yedirebilirsiniz.

Hazırlanıyor...
X