Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Cinsel İsteksizlik

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Cinsel İsteksizlik

    Cinsel isteksizlik çiftlerin cinsel yaşamını etkileyen olumsuz etkenlerden biridir. Birleşme esnasında yaşanabilecek problemler düzeyinde karşılaşılan bu genel sorunun hem erkek hem de kadın kaynaklı olduğu bilinmektedir. Cinsel birleşmeye karşı isteksizlik, rahatsızlık ve huzursuzluk gibi etmenlerle ortaya çıkan problemin temelinde psikoloji yer almaktadır. Kadının, cinselliğe karşı isteksizliğinin vajinismus düzeyine vardığı durumlarda çiftler uzman yardımı almalıdır. Özellikle ilişki sırasında yaşanabilecek ağrılar, uyum, performans, iş hayatı gibi faktörler cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Genellikle menopoz döneminde gözlemlenen problem kadının eşinden uzaklaşması ve cinsel ilişkiye karşı tepkiyle yaklaşması şeklinde ortaya çıkmaktadır. İleri yaşlarda erkeklerde meydana gelen performans problemleri de cinsel isteksizliğin bir nedeni olabilmektedir.

    Cinsel isteksizlik nedenleri arasında yer alan ilişkide uyum süreci çiftleri boşanma sürecine kadar götürebilen tehlikeli bir etmendir. İlgi azalması, erken boşalma, psikolojik bunalımlar ve çiftlerin birbirlerini çekici bulmaması, saygı kavramının sekteye uğraması gibi faktörler de bu süreci olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışma hayatının zorluklarından yakınan çiftler uzun süreli seks hayatında cinsel dürtülerin azatlığını fark etmektedir. Özellikle depresyonun libido üzerindeki etkileri ilaç kullanımı ile en aza inmektedir. Cinsel isteksizlik nedenlerinin incelenmesinde fizyolojik etmenler kadar farmakolojik etmenlerin de etkisi gözlemlenmektedir. Çiftlerin tedaviye karşı bakış açısı birbirlerini kırmaya yönelik değil, ilişkilerini güvence altına almaya yönelik olmalıdır. Bu bakımdan herhangi bir işlev bozukluğu probleminde doktora gitmekten çekinilmemelidir.

    Cinsel isteksizliğin neden olduğu psikolojik faktörleri en aza indirmek için tercih edilen psikoloji terapi yöntemleri birlikteliğin eski seyrine ulaşabilmesine zemin hazırlamaktadır. Çiftleri bunalıma iten nedenlerin ortadan kaldırılması ile gerçekleşen süreçte kimi zaman aile terapistleri de seans başı uygulamalar oluşturabilmektedir. Özellikle ileri yaşlarda cinsel isteksizlik çözümü sürecinde karşılıklı güven probleminden yakınan eşlerin baş başa gideceği tatiller, süreç adına iyi bir başlangıç haline gelecektir. Unutulmamalıdır ki cinsel isteksizliğin en önemli nedeni çiftlerin birbiri ile bağlantısını koparmasıdır. Birlikte verimli vakit geçirebilme süreci, problemin ortadan kalkması ve çiftler arasındaki buzların erimesine neden olacaktır. Evlilik problemleri nedeniyle oluşan cinsel isteksizlik hali, karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde konuşarak çözülebilmektedir.
Hazırlanıyor...
X