Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Akne Sebepleri

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Akne Sebepleri  Genellikle hormonal, mikrobik, kalıtsal ya da ruhsal etkenlerden kaynaklanabilen, sık rastlanan bir deri hastalığıdır.

  Nedenleri


  Hastalığın nedenlerini belirlemek zor*dur. İyi huylu olmakla birlikte, dış gö*rünümü bozan ve sıkıntı veren bu soru*na neden olduğu kesin olarak bilinen bazı etkenleri inceleyelim.


  Erkek eşey hormonlarının yağbezle-rini uyardığı, östrojenin ise bunun tersi etki yaptığı araştırmalarla gösterilmiş*tir. Ayrıca bademcik, diş ve apandis ilti*haplarının da (apandisit) akne oluşu*munda rol oynadığı düşünülür. Aknenin duygusal gerginlik ile bir*likte görülebilmesi ruhsal etkenleri öne çıkarır.


  Kızgınlık, öfke gibi duygusal gerilimler ve bunu izleyen suçluluk duygusu sonucunda yağ bezlerinin salgı*sının arttığı saptanmıştır. 20 yaşından sonra akne görülen kişi*ler üzerinde yapılan araştırmalar, bu hastaların ergenlik çağında ruhsal geli*şimlerini tamamlayamadığım ortaya koymuştur.


  Aknenin psikosomatik yönü kuşkusuz daha derinlemesine İncelen*melidir. Hastalığın ruhsal yönü uygula*malı tıpta oldukça önemli bir yer tutar. Akne oluşumunun ruhsal nedenlere bağlanması bazen hastanın daha çok kaygı duymasına ve duygusal dengesi*nin daha da bozulmasına yol açabilir.

Hazırlanıyor...
X