Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Glokom, Göz Tansiyonu: En sinsi körlük nedeni

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Glokom, Göz Tansiyonu: En sinsi körlük nedeni  En sinsi körlük nedeni


  Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom Türkiye'de yaklaşık 2 milyon kişiyi etkiliyor. Belirti vermeden ilerleyen hastalık tedavi edilmediğinde körlüğe neden oluyor

  Türkiye’deki hastaların sadece 400 bin kadarının düzenli tedavi aldığına dikkat çeken Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik, “Glokomdan korunmak için 40 yaşından sonra mutlaka yılda bir kez göz tansiyonunuzu ölçtürün” çağrısında bulundu.
  Halk arasında “karasu” veya “göz tansiyonu” olarak bilinen glokom, tedavi edilmediği takdirde görme kaybı ile sonuçlanabilen önemli bir göz hastalığı. Göz içi basıncı normalden yüksek olan kişilerde ortaya çıkan ve görme hücrelerinin kaybına neden olan glokom, her yaşta ortaya çıkabilmesine karşın 40 yaş üstündeki kişileri tehdit ediyor.Dünyada geri dönüşümsüz körlüğün ikinci nedeni olan glokomun görülme sıklığı yüzde 2 olarak belirtiliyor. Bu oran40 yaş üstünde yüzde 5-6'ya kadar çıkıyor. Türkiye’de ise akraba evlilikleri nedeni ile bu oranın daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.
  Son derece yaygın bir hastalık olmasına karşın Türk halkının glokom ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmadığını söyleyen Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik, “Türkiye’de yaklaşık 1,5-2 milyon glokom hastası olduğu tahmin ediliyor. Ne yazık ki bu hastaların yaklaşık 400 bini düzenli tedavi alıyor” şeklindekonuştu.
  Glokomun ikinci önlenebilir körlük nedeni olduğuna dikkat çeken Prof. Tamçelik, dünyada yaklaşık 70 milyon glokom hastası olduğunu dile getirdi. Glokom nedeni ile 7 milyon kişinin kör olduğunu ve bunların yarısından çoğunun iki gözünü de kaybettiğini belirten Prof. Tamçelik, “Erken tanı yöntemi ile gerekli önlemler alınmazsa 2020 yılında bu oranınyaklaşık 2 misline çıkması bekleniyor” dedi.
  ERKEN TANIYLA KÖRLÜKTEN KURTULMAK MÜMKÜN
  Glokomun yol açabileceği körlükten, erken tanı ve tedavi ile korunmanın mümkün olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik, 40 yaşından sonra mutlaka yılda bir kez göz tansiyonunun ölçtürülmesi gerektiğine değindi.
  Glokomun yol açtığı hasarın geri dönüşünün olmadığını, ancak düzenli tedavi ile göz tansiyonunun kontrol altındatutulabileceğini de hatırlatan Prof. Dr. Tamçelik, “Glokom yalnız göz hekimleri tarafından teşhis edilebilir. Bunun için göz tansiyonu ölçümü, görme siniri hasarının analizi, görme alanı testi ve kornea kalınlık ölçümü yapılmalıdır. Ancak sadece göz tansiyonu ölçümü ile glokom teşhisinin konmayacağının halkımız tarafından bilinmesi son derece önemlidir. Çünkü glokom demek sadece göz tansiyonuyüksekliği demek değildir. Beraberinde mutlaka tanı için ek muayene yöntemleri de yapılmalıdır. Hastalık kararını sadece göz hekimleri vermelidir” dedi.
  AİLESİNDE GLOKOM OLANLAR DİKKAT
  Birinci derece akrabalarında glokom hikâyesi olanlarınyüksek risk taşıdığını dile getiren Prof. Dr. Tamçelik, “Bu kişilerin gözlerinde herhangi bir problem olmasa bile erken tanı açısından düzenli olarak göz kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Çünkü bu bireylerde glokom gelişme riskiailesinde glokom öyküsü olmayanlara göre on kat daha fazladır” dedi. Prof. Dr. Tamçelik, diyabetli hastalarda glokom gelişme riskinin, normal bireylere göre üç kat daha fazla olduğunu sözlerine ekledi.
  Ayrıca yüksek miyop veya hipermetrop kusuru olanların, göz yaralanması geçirenlerin, kortizonlu ilaç kullananların, şeker ve migren hastalarının glokom riski altında olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tamçelik, uzun süreli kortizon tedavisi vesigara kullanımının risk faktörleri ile bir araya geldiğinde glokom riskini daha da arttırdığını belirtti.
  (ntvmsnbc)
Hazırlanıyor...
X