Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Göz Alerjisine Dikkat

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Göz Alerjisine Dikkat

  Göz alerjisi gözün herhangi bir maddeye karşı verdiği tepkidir ve sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Toz, duman, polen, kimyasal ilaçlar, parfüm, sprey, yabani bitkiler, ağaçlar veya evcil hayvanlar gibi tetikleyici etkenler gözde alerjik tepkimelere neden olabilmektedir. Göz alerjisi gözün bu etkenlere aşırı tepki vermesiyle oluşur. Genellikle son bahar aylarında daha şiddetli olduğu görülür. Örneğin göz alerjisine sahip biri tozlu bir ortamda bulunduğunda gözleri kızarır ve sulanır. Göz çevresinde yanma ve kaşıntı başlar. Normal şartlar altında da toz göz için zararlıdır ancak göz alerjisi olmayan bir kişi bu sıkıntıları yaşamaz.

  Göz alerjisi kendini pek çok şekilde gösterir. Bu belirtilerden bazıları, kızarıklık, kaşınma, şişkinlik, göz ve çevresinde yanma, yaşarma, göz ve baş ağrısıdır. Doktorunuzun yapacağı çok basit bir test sayesinde göz alerjisi sahibi olup olmadığınızı anlayabilir ve önleminizi bu duruma göre alabilirsiniz.

  Alerjik etkiler dışında uzun süreli bilgisayar kullanma, kitap okuma, televizyon seyretme, araç kullanma, uykusuzluk gibi gözü yoran durumlar da göz ve çevresinde ağrıya, gözde sulanmaya ve göz yanmasına sebep olabilir. Alerjik etkiler dışında gelişen bu durumlarda gözlerin kısa süreli kapatılarak dinlendirilmesi, uzak bir noktaya sabit olarak bakılması ve ya yapılan işe bir süre ara verilmesi önerilir.

  Toz tutan yün halılardan kaçınılarak daha az toz tutan sentetik halıların tercih edilmesi, hatta mümkünse hiç halı kullanılmaması, göz ve göz çevresinin temiz tutulması, gün içerisinde kirlenen ellerle gözlere dokunulmaması, lens ve benzeri ürünler kullanılmaması göz alerjisini önlemek için tavsiye edilir.

  Göz alerjisi bulunan kişilerin özellikle son bahar aylarında gözlerini korumaya daha fazla özen göstermeleri gerekir. Son bahar aylarında polen sebebiyle göz daha fazla dış etkene maruz kalır. Bu durum da göz alerjisinin daha sık ve daha şiddetli yaşanmasına sebep olur. Gözleri korumak için gözlük kullanılmalı, gözler düzenli olarak muayene edilmeli ve diğer mevsimlerle kıyasla daha fazla dinlendirilmelidir.

  Göz alerjisi tedavisinde ise damla kullanımı tavsiye edilse de gözü dış etkenlere çok fazla maruz bırakmamak için günde iki ya da üç sefer kullanımın üzerine çıkılmaması önerilir.
Hazırlanıyor...
X