Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Astigmat Nedir Tedavisi Nasıl Olur

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Astigmat Nedir Tedavisi Nasıl Olur

  Astigmat nedir tarzı bir çok soru sorulmaktadır.Astigmat göz ile ilgili olan bir sorundur ve bu sorun 1990'lı yılların ilk çeyreğine kadar bilinmeyen bir kavramdı. Astigmat hastası olan birçok kişi vardır. Aynı zamanda sorunun birçok nedeni bulunmaktadır. Astigmat belirtileri olarak en basit tabiriyle gözün bulanık bir şekilde görmesidir. Diğer bir değişle astigmat göze giren ışığın tek bir odakta toplanmaması sonucunda görüntünün tüm mesafelerde bulanmasıdır. Tipik olarak astigmat, gözün ön kısmının, korneanın yuvarlak bir yüzeye sahip olmaması bunun sonucunda ışığın gözün arka kısmında retinada doğru şekilde odaklanmasına izin vermemesiyle oluşmaktadır.

  Astigmat gözlükle veya lensle düzelmeyen kişiler bundan dolayı genel olarak bulanık görürler. Bunun sonucunda kişinin gözlerinde yorgunluk ve ağrılar oluşur. Astigmat ailede de bulunuyorsa eğer bu durum çocuklarında da olabilmektedir.
  Astigmat göz muayenesi sırasında tespit edilmektedir. Ve uygun kontak lens ve gözlükle tedavi edilir.
  Astigmat gözde iki adet olarak bulunmaktadır. Gözümüz retina kısmı üzerinde iki farklı görüntü vermektedir. Gözlük yada kontak lens sayesinde görüntü tekrardan net bir şekilde olur.Örnek resmimizde olduğu gibi.


  Aşağıdaki teste 50 cm mesafeden bakın.
  -Şayet tüm çubukları aynı koyulukta ve netlikte görüyor iseniz gözünüzde 0,75 ten fazla astigmat yok demektir.
  -Fakat bazı açılardaki çubuklar size daha koyu geliyorsa, gözünüzde 0,75′ten fazla astigmat olabilir demektir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda göz doktorunuzu ziyaret etmenizi önermekteyiz.
Hazırlanıyor...
X