Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Diplopi ve Nedenleri

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Diplopi ve Nedenleri

  Diplopi nedir ?

  Gözlerde meydana gelen adale ve sinir rahatsızlıkları nedeniyle gözün belirli bir noktadan sapması şeklinde sonuçlanan hastalığa diplopi denir. Diplopinin bazı durumlarda çift görme şeklinde neticelendiği bilinmektedir. Özellikle 1 ve 2 yaşlardaki çocuklarda görülen hastalık beyin ve göz arasındaki bağlantının kurulamaması durumunda ortaya çıkmaktadır. Tanı ve teşhis amaçlı olarak tercih edilen strabismus şaşılığın nedenin ve türünün algılanmasına hizmet etmektedir. Kimi zaman davranışlarda meydana gelecek zorlukları beraberinde getiren hastalığın cisimler üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. İleri yaşlarda oluşan diplopi, Multiple Skleroz, şeker hastalığı ve Graves hastalığı gibi boyutların habercisi olabilmektedir. Göz kaslarında oluşan kalıcı veya geçici inmeler diplopi hastalığına zemin hazırlamaktadır.

  Uzmanlar diplopi nedenleri başlığı altında topladıkları verileri göz ve gözün yapısı ile ilişkilendirmektedir. Buna bağlı olarak normal bir göz, bir cisme tek bir açıdan bakmaktadır. Göz küresindeki kasların zarar görmesi cismin iki farklı açıyla algılanmasına neden olmaktadır. Özellikle beyin tümörleri, enfeksiyonlar, diyabet, hipotiroidi, damar tıkanıklığı ve MS hastalığı aşamalarında görülen çift görme rahatsızlığı sosyal yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Göz mekanizmasında meydana gelen problemler doktorlar tarafından muayene edilerek anlaşılmaktadır. Genellikle ilk bakışta anlaşılan diplopi hastalığı, kimi hastalarda sonradan oluşabilmektedir.

  Diplopi nedenleri hastanın daha önceki hastalıkları göz önüne alınarak kontrol edilmektedir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda meydana gelen diplopi rahatsızlığı ileri süreçlerde ortadan kalkabilmektedir. Diplopiyi meydana getiren sorunların engellenmesi hastalığı da engelleyen bir faktör olarak dikkat çekmektedir. Tek gözü kapama, özel gözlük kullanımı ve cerrahi uygulamalar diplopi tedavisi için tercih edilecek ana yöntemlerden biridir. Bazı hastalarda modern tıpın gelişmelerinden biri olan göz kasları üzerine botox enjekte edilmesi de olumlu sonuçlar doğurabilmektedir. Genellikle diyabete bağlı hastalara uygulanan ilaç yöntemlerinde göz sinirlerini koruyucu ürünlere öncelik tanınmaktadır. Alfa lipoik asit kullanımının tercih edildiği hastalıkta tedavi süreci hastanın bünyesel gelişimi ile doğru orantılıdır. Bazı hastalarda çift görme bozukluğu nedenleri arasında beyin tümörlerinin bulunması, ameliyat sürecini gerektirebilmektedir. Böyle bir durumda hasta 5-6 aylık bir sürecin ardından eski sağlığına kavuşmaktadır.
Hazırlanıyor...
X