Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Çocuk Aşıları, Thimerosal ve Otizm

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Çocuk Aşıları, Thimerosal ve Otizm

Tartışmalı Bir Konu: Çocuk Aşıları, Thimerosal ve Otizm
    Yeniden merhaba,
    İkinci yazım daha eğlenceli bir konuda olsun isterdim ama hayatın bazı gerçeklerini atlamamamız gerektiğini düşünüyorum, hele de evlatlarımız söz konusuyken. Hamileyken bu konuyu araştırmaya başlamıştım. Aşı yaptırmalı mıyım sorusuna kadar vardı bu araştırmalarım. Çünkü Türkiye'de ve Dünya'da bu konuda oldukça marjinal (ya da bu taraftan bakınca öyle görünüyor ) bir grup var. Kesinlikle aşılara hayır diyen. Sebebi de genel olarak şu: içeriğindeki bazı maddelerin çocuklara, yetişkinlere zarar vermesi. Bu maddelerden biri de thimerosal. Etil civa. Bir anlamda koruyucu. "Çoklu doz aşılarda, içerisine enjektör girip çıktıkça, bakteri vs. üremesin diye aşılara koyulur". Fakar bu madde aşılarda Amerika başta olmak üzere pekçok Avrupa ülkesinde yasaklanmış. Aşılara konulmuyor. Peki ya ülkemizde durum nedir diye araştırdım. Önce asidanisma.com a sordum. Sorum ve cevabı şöyle:

Merhaba,

Üç buçuk aylık bir bebeğim var. 2. ay aşıları oldu ancak, okuduğum bir makale sonrasında aklıma böyle bir soru takıldı. İnternet sitesinde bazı aşılarda thimerosal veya civa içermez bilgisi geçilmiş, bazılarında ise bu bilgi verilmemiş. Ben özellikle şu aşağıdaki aşılar thimerosal veya civa içerir mi ve içeren varsa bu aşının yaptırılmaması ne gibi risklere, ne oranda sebebiyet verir bunu öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

hepatit A
    BCG
    Hepatit B
    5li karma (DTaB-İPV-Hib--bu üç aşı bilgisi ayrı ayrı verilebilirse)
    Pnömokok
    Rotavirüs
    Oral Polio (Bu aşı çok düşük oranda çocuk felcine sebep olabilir yazılmış. Bu aşının yapılmamasının riski ne ölçüdedir?)
    KKK (Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak)
    Su çiçeği
    Mevsimsel Grip

Gelen Cevap:
    Sayın Anda,
    Tiyomersal (etil civa), çoklu doz aşılara, içerine enjektör girip çıktıkça bakteri vs üremesin diye koyulur.
    Tekli aşılarda bu madde bulunmaz. Bu aşıların tekli mi çoklu mu olduğunu doktorunuza danışınız.
    Bu aşıların neredeyse tamamı tekli dozdur. Ayrıca bir aşı içerisinde tiyomersal olsa bile bunun zararlı olduğunu gösteren bilimsel bir çalışma mevcut değildir. Çünkü tiyomersal (etilmerkür- etilciva) doğada da bulunan bir maddedir. Vücutta birikim yapmadan atılır. Bir aşıdan alacağınız etilmerkür miktarı boğazda yiyeceğiniz bir alıktan alacağınız etilmerkür miktarı kadardır.
    Saygılarımla,

Dr. Alp Giray Doğu
    İnternette şuradan erişebileceğiniz bir röportajda Dr. Cem Kınacı'nın verdiği bilgilere ulaştım. Otizm ve civa ilişkisi konusunda kendisi de otizm hastası bir çocuğa sahip olan Kınacı thimerosalin hiç de masum olmadığı görüşünde.

Son olarak Kınacı'ya da mail attım. Cevap gelirse burada yayınlayacağımdan emin olabilirsiniz ..Allah, bildiğimiz bilmediğimiz bütün zararlardan evlatlarımızı korusun..

Aşı Otizme Sebep Olur, Aşı Hiperaktiviteyi Tetikler, Aşı Dikkat Eksikliğine Sebep Olur,

Civalı Aşı Otizmi Tetikler, Civalı Aşı Beyin Hasarına Sebep Olur, Thimerosallu Aşı Otizmi Tetikler,

Yorum yap

Hazırlanıyor...
    X