Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Süt - Sütün Faydaları

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Süt - Sütün Faydaları

  Süt, kadınların ve dişi hayvanların yavrularını beslemek için memelerinden gelen, besin değeri yüksek beyaz sıvıdır. Ayrıca bazı bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte öz suya ve erkek balığın tohumuna da süt denir.
  .Ö. 8000 yılına ait, Anadolu’da tapınak duvarlarında, evcilleştirilmiş, taşıma, süt ve et temini maksadıyla kullanılan sığırları gösteren çizimlere rastlanmıştır

  İnsanoğlu, 5000 yıldan beri süt içiyor. Bu konudaki ilk kanıtlar Dicle ve Fırat ırmakları arasında kurulan Sümer Uygarlığı'nın Ur kentinde bulunmuştur. Bir yaşam mucizesi diye nitelenebilecek kadar büyük besin değerine sahip olan sütün, insan yaşamındaki yeri insanlık tarihi kadar eskidir. M.Ö 26.Yüzyıl'a ait Babil kabartmalarında süt ve süt kesiği temalarının işlendiğini görüyoruz.

  Yine M.Ö. 8. Yüzyıl'da Homer'in yazılarında süt, süt kesiği ve peynirle ilgili anlatımlara rastlanır.

  İncil'de de İbrahim Peygamber'in üç meleğe tatlı ve ekşi süt sunduğu anlatılır. M.Ö. 4. Yüzyıl'da Antik Trakya ahalisi bugün yoğurt adıyla bildiğimiz "prokiş" dedikleri bir çeşit ekşi süt üretiyorlardı. Süt işleme tekniklerini bugünkü Rusya, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine tanıtanların da Moğollar, Persler ve Türkler'le birlikte diğer göçebe kavimler olduğu söylenir. Yüzyıllardır sağlığa yararlı bir içecek olduğu söylenen sütün yararları uzmanlarca kanıtlanmıştır. Süt içerdiği bol tüm kalsiyum ve vitaminlerle birçok hastalığı önler, hatta tedavi eder. Bu yüzden uzmanlar, sağlık açısından bol miktarda süt tüketilmesini öneriyorlar.

  Kanser düşmanı süt; kanseri özellikle de bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olur. Kaliforniya Universitesi'nden Doktor Cedric Garland'ın 20 yıllık bir araştırması, süt tüketen kişilerin daha sağlıklı bağırsaklara sahip olduğunu gösterdi. 20 yıl boyunca 2000 kişiyi inceleyen Garland, günde 2-3 bardak süt içen kişilerde bağırsak sorunlarına, hatta bağırsak kanserine pek rastlamadığını belirtti. Bu yüzden Garland, bağırsak kanserini önlemek için günde 2-3 bardak süt tüketilmesini öneriyor. Tıpkı diğer bilim adamları gibi, Garland da sütün içerdiği kalsiyum ve D vitamininden dolayı bu kadar yararlı olduğunu ileri sürüyor. 1987 yılında yapılan bir araştırmada, Avusturya'da bol miktarda bağırsak kanserine rastlanması dikkat çekti. Hafta'da en az 2-3 bardak süt tüketmeyen kişilerde, bağırsak kanserine yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu tespit edildi.

  Uzmanlar, sütte bulunan kalsiyumun bağırsaklardaki, kansere yol açabilen fazla asitleri yok ettiğini ve böylece sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalıştığını belirtiyorlar. New York Kanser Araştırma merkezi'nde kanser hastaları incelendi ve süt içen hastaların kanser hücrelerine bakıldığında, hücre gelişmelerinde yavaşlamaya rastlandı. Böylece, kalsiyumun kanser hücrelerini yavaşlattığı kanıtlanmış oldu. Bostonlu bilim adamları, fermente sütün içerdiği "Asidofilis" bakterisinin de bağırsak kanserine karşı etkili olduğunu söylüyorlar.

  Yapılan araştırmalarda, bu bakterinin kanser üreten hücreleri yok ettiği ortaya çıktı. Japon araştırmacılar, her gün süt içerek mide kanserinden de uzak durulabileceğini savunuyorlar. Yapılan birçok uluslararası araştırmalarda, süt tüketen kişilerde akciğer kanserine de pek rastlanmadı. Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, süt içen kişilerde kronik bronşite pek rastlamadıklarını dile getirdiler. Uzmanlar sütün; sigara, alkol ve bol miktarda kahve gibi bağımlılık yapan maddeleri tüketen kişileri bile koruduğuna dikkat çektiler. Yapılan araştırmalarda 1-2 paket sigara içen ve süt tüketmeyen kişilerde, kronik bronşite yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu görüldü.

  Dünyanın en yararlı içeceği süt, insanların doğumlarından itibaren ilk aldıkları besindir. İlk günlerinde annelerinin sütüyle beslenen bebeklere, daha sonraları hem anne sütü hem de hayvani sütler verilir. Süt bebeklerin narin vücutlarını sağlamlaştırır, güçlendirir. Süt binlerce yıldır olduğu gibi yine insan vücudunun en fazla ihtiyaç duyduğu içecek olmayı sürdürüyor. Sütün kadınlar için önemi ise, güzelliğe güzellik katması.

  -

  Sütün Faydaları

  Büyüme ve gelişmeyi sağlar. Vücudu sağlamlaştırır, güçlendirir.
  Kemik erimesini önler
  Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir
  İshali tedavi eder
  Mide rahatsızlıklarını giderir
  Sindirim sistemini düzene sokar
  Ülseri önler
  Beyne enerji verir
  Diş çürüklerini önler
  Kronik bronşiti önler
  Tansiyonu düşürür
  Yağsız süt, kolestrolü düşürür
  Kanserin önlenmesine yardımcı olur
  Saç ve tırnakların oluşumunda büyük rol oynar.
  Yaşlanmayı geciktirir.
  Vücutta ödem yapan sıvıların toplanmasını önler.
  Cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasını engeller


  Kaynak : tr.wikipedia.org

 • #2

  Süt ve Sütün Faydaları

  Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren hayatta kalmamız için gerekli havadan sonra en temel maddedir süt. İçerdiği A ve B2 vitaminleri, demir bakır ve kalsiyum gibi tuzlar ve hayvansal protein ile gelişimimizin baş rol oyuncusudur. İçerdiği kalsiyum ile kemiklerin gelişimine büyük destek olur. Menopoz dönemindeki kadınlarda sıklıkla görülen kemik erimesi osteoporoz- süt takviyesi ile yavaşlatılabilir. Hatta erken yaşlarda düzenli içilen süt ile hiç başlamaması sağlanabilir. Süt tüketimi vücuttaki kansere neden olan bazı bakterilerin çoğalmasını da engeller. Günde içilecek 2 bardak süt ile prostat, barsak, rahim ve mesane kanserlerinden doğal yollarla korunabilirsiniz. Bakterileri dengede tutan süt mide rahatsızlıklarını önleyip, sindirim sistemini düzene sokar. Bazı ishal çeşitlerinin tedavi edilmesinde de faydalıdır.Kemik yapısına olan katkısı ile dişlerin, tırnakların ve saçların da sağlıklı ve kuvvetli olmasını sağlar. Tansiyon düşürücü etkisine ek olarak yağsız içilen sütün kolesterolü düşürdüğü de bilinmektedir. Süt çok eski zamanlardan bu yana, cildi yumuşatmak ve nemlendirmek için kullanılan eşsiz bir kozmetiktir. Kleopatra’nın da deve sütüyle banyo yaptığından bahsedilir. Vücuttaki ödemi de alır. Kuruyup çatlayan dudaklar için en iyi çözüm süt kreması ile masaj yapmaktır. Sıklıkla süt içildiğinde mide yanmasından, gazdan şikayet edildiğini duyarız. Laktoz intoleransı olarak adlandırılan bu rahatsızlık basit olarak süt ya da süt ile üretilmiş ürünleri sindirememek ya da bunda güçlük yaşamak olarak açıklanabilir. Laktaz enziminin eksikliği ya da tam işlev görmemesi durumunda oluşur. Şeker katılmış süt tüketildiğinde bu problem de genellikle çözülmektedir. Ancak ileri safhalarında kahve kreması, çikolata, tereyağı, peynir bile size dokunabilir. Yoğurt bütün bunlardan farklı olarak parçalanmış şeker içerdiğinden zararsızdır.

  Yorum yap


  • #3
   Ballı Sütün Faydaları
   Uzman Dr. Hüsnü Yeşil, çocuklara bir bardaksütün bir tatlı kaşığı bal katılarak verilmesi halinde öksürüğe çok iyigeleceğini kaydetti.

   Bunun çocukların daha iyi uyumalarınısağlayacağını söyleyen Dr. Yeşil, "Sütün içinde bulunan yağ asitleriçocuğun beyin gelişimi için çok önemlidir. Çocuklukta ve gençlikte güçlükemikler için de süt vazgeçilemez bir besin kaynağıdır. Süt, kışın çocuklarınağız kenarlarında görülen yaralara da iyi gelir." dedi. Dr. Hüsnü Yeşil,Hacettepe Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre bir bardak sütün 5-6yaşındaki bir çocuğun günlük besin ihtiyacının yarısını karşıladığının tespitedildiğini dile getirdi. Bir bardak sütle B12 vitamininin yüzde 98'inin,fosforun yüzde 55'inin, kalsiyumun yüzde 52'sinin, B2 vitamininin yüzde 44'ününkarşılandığını kaydeden Yeşil şu bilgileri verdi: "Bu çok değerli besindençocuklarımızı mahrum etmemeliyiz. Yaz aylarında çocuklar dondurma gibibesinlerle sütten faydalanıyor. Ancak kış aylarında dondurma tüketimi azalıyor.Bu bakımdan özellikle bu soğuk kış günlerinde çocuklarımıza iyi ve dengelibeslenmesi ve vücut direncinin artması için mutlaka süt içirmeliyiz. Sade sütüsevmeyen çocukların süt içmesini özendirmek için kakao ve çikolata katılabilir.

   Sütle kiloverebilirsiniz
   Ailelere çocuklarına örnek olmalarıbakımından süt içmeleri çağrısında bulunan Dr. Hüsnü Yeşil, şunları söyledi:"Süt obezite ve kronik hastalıklardan korur. Dengeli beslenmeyi sağlar.İlaçların yan tesirini azaltır. Kemiklerin güçlü kalmasını sağlar ve kemikerimesini engeller. Vücut ağırlığını azaltır ve kilo verdirmeyi kolaylaştırır.Yetişkinler günde en az 2 bardak süt tüketmelidir."

   Yorum yap


   • #4
    SÜTÜN FAYDALARI VE SÜTÜN İÇİNDEKİVİTAMİNLER

    Kimi insanın çok sevdiği, kiminin ise nefretettiği ama vücudumuza yararları tarşılamayan bir gıda süt. Sütün bileşenlerindebulunan beş ana besin maddesi dengeli beslenmemiz için bize kaynak sağlıyor.
    Laktoz (Sütşekeri);
    • Doğada yüksekoranda sadece sütte bulunan laktoz enerji sağlar.
    • Sütte bulunangalaktoz, beyin ve sinir dokularının oluşumunda rol oynar.
    • Laktozunhidrolizi sonucu oluşan laktik asit bağırsaklarda istenmeyenmikroorganizmaların gelişimini dolaylı olarak inhibe eder ve tipik barsakflorasını geliştirici etki yapar.
    • Laktoz vücudunkalsiyum ve fosfordan daha iyi yararlanmasını sağlar. Bu nedenle kemik ve dişoluşumunda, bebeklerin beslenmesinde önemli rol oynar.
    • Laktoz enzimiyetersizliği nedeniyle laktoz intoleransı gösteren kişilerin süt yerinefermente süt ürünlerini tüketmeleri önerilmektedir.
    Süt yağı;
    Dengeli beslenmedeyeterli miktarda yağın gıdalarla birlikte alınması önemlidir.
    • Süt yağı enerjikaynağıdır.
    • Süt yağı,laktozun en iyi şekilde kullanımını ve vücudumuz için gerekli olan A, D, E, Kvitaminlerinin taşınmasını sağlar.
    • Süt yağındakifosfolipitler, beyin ve sinir hücrelerinin hayati önem taşıyan kısımlarınıoluşturur.
    • Vücut içingerekli olan doymamış yağ asitlerini bünyesinde bulundurmasından dolayı sütyağının beslenmede önemli fonksiyonları bulunmaktadır.
    • Çeşitli gıdamaddelerinde bulunan kolestrol miktarına göre süt, sanıldığı kadar yüksekoranda kolestrol içermemektedir. 100 mililitre sütün içerdiği kolestrol miktarısadece 12 gramdır.
    Süt proteini
    Vücudun yapıtaşı olarak kabul edilen proteinlerin beslenmede önemli bir yeri bulunmaktadır.
    • Süt proteinininbiyolojik değeri bitkisel proteinlere göre daha yüksek olduğundan, vücut diğerproteinlere oranla süt proteininden daha iyi yararlanmaktadır.
    • Süt proteinihücre ve dokuların oluşmasında önemli rol oynar.
    • Süt proteinibüyüme ve gelişmeyi sağlar.
    Süt proteini saç vetırnakların oluşumunda büyük rol oynar.
    • Süt proteinikasların kasılmasına yardımcı olur.
    • Süt proteinivücutta ödem yapan sıvıların toplanmasını önler.
    • Sütproteinlerinde büyük bir kısmı “esansiyel amino asit” olan yaklaşık 23 adetamino asit bulunmakta olup, bunların bir kısmı hayati önem taşımaktadır.
    SütteBulunan Mineral ve maddeler
    İnsanların iyi birşekilde beslenmesi için bütün minerallere ihtiyaçları vardır. Sütte bulunanbaşlıca mineraller fosfor ve kalsiyumdur.
    • Kalsiyumözellikle çocukların kemik ve diş oluşumlarının tamamlanmasında büyük rol oynar.
    • Kemikyoğunluğunun en üst noktaya ulaştığı 25-30 yaşlarına kadar alınan kalsiyumkemik yoğunluğunun artmasına neden olmaktadır. Bu yaşlardan sonra kemikyoğunluğu artmamakta ancak kalsiyum alımına düzenli olarak devam edildiğindekemik yoğunluğundaki azalma yavaşlamakta veya gecikmektedir. Süt içmenin kemikyapısına olan olumlu etkisi en fazla çocukluk ve gençlik yıllarındagörülmektedir. Bu dönemlerde yeterli süt tüketimi, dolayısıyla kalsiyum alımı,tüm yaşam boyunca kemik sağlığı için önemlidir.
    • Kalsiyum ihtiyacıözellikle hamilelik ve emzirme döneminde de önemli olup, bu dönemlerde yetersizkalsiyum alımı, ileri yaşlarda “osteomalacia” ve “osteoporosis” gibi kemikhastalıklarına yol açmaktadır.
    • Sütte bulunanfosfor, kemik oluşumunda önemli rol oynamaktadır.
    Vitaminler
    Süt, beslenmemiziçin gerekli olan, yağda ve suda eriyen vitaminlerin hepsini içermektedir.
    • Özellikle zekagelişiminde etkili olan, deri ve göz sağlığında gerekli B2 vitamini (riboflavin) için süt en iyi kaynaktır.
    • Vücudun ihtiyacıolan B12, A ve C vitaminleri süt içerek önemli ölçüde karşılanabilmektedir.
    • Süttekivitaminler hastalıklara karşı direnci arttırır.
    • Süttekivitaminler büyümeye yardım eder.


    Yorum yap

    Hazırlanıyor...
    X