Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Asit Reflüsü ve Belirtileri

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Asit Reflüsü ve Belirtileri

  Bu yazı, asit reflü nedir, asit reflü belirtileri, asit reflü tedavisi, asit reflüsü, asit reflü için beslenme hakkında genel bilgi vermek amacı ile yazılmıştır.

  Asit Reflü Nedir? Asit Reflü Belirtileri Nelerdir?

  Yutkunduğumuz zaman yemek, özofagus adı verilen kanaldan geçerek mideye ulaşır. Özofagus, mideye açılmadan hemen önce, diyafram adında bir kas tabakasından geçer. Zaman zaman, midenin bir bölümü, diyaframdan göğüs boşluğuna doğru çıkıntı yapabilir; bu duruma mide fıtığı (hiatus hernia) adı verilir. Bu da, mide asidinin özofagusa kaçmasına neden olur; bu durum da asit reflü olarak adlandırılır. Asit reflünün belirtileri arasında mide ekşimesi ve hazım rahatsızlığı yer alır. Bunun yanında, yemeye bağlı olarak ortaya çıkan karın ağrısı da mide ya da onikiparmak bağırsağı (mideden çıkan kanal) çeperinde görülen ülserden kaynaklanıyor olabilir.

  Asit Reflü Tedavisi

  Beslenme terapileri, asit reflünün belirtilerini kontrol altına almada genellikle etkilidir. Öncelikle, öğünlerde fazla yemekten kaçının. Buna, özellikle, akşam yemeklerinizde dikkat edin; çünkü uzanmak, asidin mideden kaçmasını kolaylaştırır. Yediklerinizin tamamının mideden geçip gitmesini sağlamak için akşam yemeklerinizi yatmadan üç saat önce yiyin. Yatakta birkaç yastıkla sırtınızı desteklemenin de yararı olabilir.

  Sindirimi kolaylaştırmak için yapacağınız her şey, mide fıtığı belirtilerini hafifletmek için de geçerli olacakür. Yiyecekleri iyice çiğneyin ve yemek sırasında içecek tüketmekten kaçının. Besin birleşimi ilkelerini (protein ve nişastanın öğünlerde birbirinden ayrıl tutulması) benimsemenin de bu belirtilere karşı mücadelede etkisi olacaktır.

  Bu bağlamda, her tür protein aşağıda verilen nötr gıdalarla birlikte tüketilebilmektedir. Bu tüketime dikkat etmeniz faydalı olacaktır.
  Proteinler: Et türleri, balık, kabuklu deniz hayvanları, süt ürünleri, soya çekirdeği ve fasülye ezmesi
  Nötr ürünler: Patates harici her türlü yeşil ve köklü sebze, salatalık, sebzeler, kabuklu yemişler, kaymak, tereyağı, sebze yağları
  Aynı zamanda, nişasta içeren ürünler de yukarıda verilen nötr ürünler ile birlikte tüketilebilir. bu nişasta içeren ürünler ise aşağıdaki gibidir,
  Nişasta: Ekmek, pirinç, hamur işleri, kahvaltılıklar, patates, unlu ürünler, bisküviler, kurutulmuş meyveler, muz, hintkirazı, şeker ve bal.


 • #2
  Asit Reflüsü ve Belirtileri

  Rıza

  Yorum yap

  Hazırlanıyor...
  X